INDOKOLÁS
1.A FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ JOGI AKTUS HÁTTERE
Ez a felhatalmazáson alapuló bizottsági irányelv a műszaki fejlődéshez való hozzáigazítás céljából egyes, adott alkalmazásra szolgáló, ólmot tartalmazó berendezésekre vonatkozó mentesség tekintetében módosítja az egyes veszélyes anyagok elektromos és elektronikus berendezésekben való alkalmazásának korlátozásáról szóló 2011/65/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (átdolgozás) 1 (a továbbiakban: RoHS 2 irányelv) III. mellékletét.
A RoHS 2 irányelv 4. cikkében az egyes veszélyes anyagok elektromos és elektronikus berendezésekben való alkalmazásának korlátozásáról rendelkezik. Az irányelv 2011. július 21-én lépett hatályba.
A korlátozott anyagok jegyzékét a RoHS 2 irányelv II. melléklete tartalmazza. Míg az ólom, a higany, a kadmium, a hat vegyértékű króm, a polibrómozott bifenilek és a polibrómozott difenil-éterek tekintetében a korlátozások már érvényben vannak, a bisz(2-etil-hexil)-ftalátra (DEHP), a butil-benzil-ftalátra (BBP), a dibutil-ftalátra (DBP) és a diizobutil-ftalátra (DIBP) vonatkozó korlátozások 2019. július 22-től vagy későbbi időponttól alkalmazandók. A RoHS 2 irányelv III. és IV. melléklete felsorolja azon, adott alkalmazású elektromos és elektronikus berendezések anyagait és alkatrészeit, amelyek mentességet élveznek a RoHS 2 irányelv 4. cikkének (1) bekezdése által az anyagokra vonatkozóan előírt korlátozás alól.
Az 5. cikk a III. és a IV. mellékletnek a tudományos és műszaki fejlődéshez való hozzáigazításáról (a mentességek felvételéről, megújításáról, módosításáról és visszavonásáról) rendelkezik. Az 5. cikk (1) bekezdésének a) pontja értelmében a III. és IV. mellékletbe további mentességek csak akkor vehetők fel, ha ez nem gyengíti az 1907/2006/EK rendelet 2 által a környezet és az egészség tekintetében biztosított védelmet, és ha az alábbi feltételek bármelyike teljesül: kivonásuk vagy helyettesítésük a tervezés módosításával, illetve olyan anyagok vagy alkatrészek használatával, amelyekhez nem szükségesek a II. mellékletben felsorolt anyagok, műszakilag vagy tudományosan nem kivitelezhető; nincs biztosítva a helyettesítő anyagok megbízhatósága; vagy a helyettesítés által okozott összes káros környezeti, egészségügyi és a fogyasztók biztonságát érintő hatás várhatóan meghaladja az így elért összes környezeti, egészségügyi és a fogyasztók biztonságát érintő előnyt.
Továbbá az 5. cikk (1) bekezdése szerint az Európai Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) a 20. cikkel összhangban felhatalmazáson alapuló egyedi jogi aktusok révén rendelkezik az adott alkalmazású elektromos és elektronikus berendezések anyagainak és alkatrészeinek a III. és a IV. mellékletben található jegyzékekbe történő felvételéről. Az 5. cikk (3) bekezdése és az V. melléklet állapítja meg a mentesség megadására, megújítására vagy visszavonására irányuló kérelmek benyújtására vonatkozó eljárást.
2.AZ AKTUS ELFOGADÁSÁT MEGELŐZŐ KONZULTÁCIÓK
A RoHS 2 irányelv kihirdetése óta a Bizottsághoz a gazdasági szereplőktől számos, mind új mentességek engedélyezésére, mind érvényben lévő mentességek megújítására irányuló kérelem 3 érkezett az 5. cikk (3) bekezdésének és az V. melléklet rendelkezéseinek megfelelően.
A jelenlegi III. mellékletben szereplő 34. mentesség lehetővé teszi az ólomnak a cermet-alapú beállító potenciométer egyes alkatrészeiben való alkalmazását. A Bizottsághoz 2015 januárjában egy kérelem érkezett e mentesség megújítására. Ugyan a 34. számú mentesség 1–7. és 10. kategóriára 4 vonatkozó lejárati határideje a RoHS irányelv követelményei (az 5. cikk (5) bekezdésének második albekezdése) alapján 2016. július 21. volt, az mindaddig alkalmazandó, amíg a Bizottság nem hoz határozatot a megújítás iránti kérelemről.
A mentességre irányuló kérelem értékelése céljából a Bizottság az előírt műszaki és tudományos értékelés elvégzését célzó tanulmányt indított, amelynek keretén belül az érdekeltekkel a kérelemmel kapcsolatban nyolchetes, a vélemények kifejtését célzó, online konzultációt 5 folytatott. Az érdekeltekkel folytatott konzultáció ideje alatt két észrevétel érkezett.
A kérelem értékelését tartalmazó végleges jelentés közzététele megtörtént 6 , az érdekelt felek értesítést kaptak.
Ezt követően a Bizottság egy 2016. december 15-én tartott szakértői találkozó keretében konzultált a RoHS 2 irányelv szerinti felhatalmazáson alapuló jogi aktusokkal foglalkozó, a tagállamok szakértőiből álló csoporttal, amelyen a kérelmezők és a leginkább érintett felek előadásokat tartottak. A szakértők egyetértettek a Bizottság által előterjesztett tervezettel; a tagok nagy többsége távol maradt vagy tartózkodott a hozzászólástól. A Bizottság a minőségi jogalkotásra vonatkozó iránymutatásnak megfelelően a felhatalmazáson alapuló irányelv tervezetét egy négyhetes véleménynyilvánítási időszakra közzétette a minőségi jogalkotási portálon. Két észrevétel érkezett, mindkettő a jogi aktus tervezetének támogatása mellett foglalt állást. Az 5. cikk (3)–(7) bekezdésében előírt valamennyi szükséges intézkedésre sor került az anyag korlátozása alóli mentességekre vonatkozóan. Az egyidejűleg benyújtott, mentesség iránti kérelmek és a kapcsolódó adminisztratív követelmények nagy száma miatt a Bizottság a határozathozatali eljárás során az 5. cikk (5) bekezdése szerinti alternatív határidőket alkalmazott. A Tanács és az Európai Parlament valamennyi intézkedésről értesítést kapott.
A végleges jelentés különösen a következő műszaki információkat és értékelést emelte ki:
A beállító potenciométerek változtatható ellenállások. Az áramkör ellenállásának beállítását kefeérintkezővel végzik. Ezeket a termékek széles skálájában, például audiovizuális berendezésekben, kommunikációs berendezésekben, játékokban és mérőeszközökben, valamint elektromos háztartási készülékekben alkalmazzák. Ólmot rezisztív tintában lévő ólom-oxidként tartalmaznak, amely a kötőanyag szerepét tölti be.
Jelenleg megbízható ólommentes alternatívák nem állnak rendelkezésre, ezért az ólom helyettesítése még tudományosan és műszakilag nem kivitelezhető.
Az 1–7. és a 10. kategória értékelésének eredményei azt mutatják, hogy a III. mellékletben foglalt 34. bejegyzésre vonatkozó mentesség iránti kérelemre az 5. cikk (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott kritériumok legalább egyike teljesül. Mivel az érintett alkalmazások esetében ma még nem állnak rendelkezésre és várhatóan a közeljövőben sem fognak a piacra kerülni kellően megbízható alternatívák, az érvényességi időtartamot indokolt 2021. július 21-ig megállapítani; mivel megbízható helyettesítő anyagok még nem állnak rendelkezésre, a helyettesítés negatív társadalmi-gazdasági hatásaira ezen időszak tekintetében nem lehet számítani. Emellett a megadott érvényességi időtartam várhatóan nem gyakorol kedvezőtlen hatást az innovációra. Az 1–7. és a 10. kategóriától eltérő kategóriák esetében az érvényben lévő mentesség az 5. cikk (2) bekezdésében megállapított érvényességi időtartamig marad hatályban. Ez az egyedi mentesség – a 2011/65/EU irányelv 5. cikkének megfelelően – nem gyengíti az 1907/2006/EK rendelet (REACH) által a környezet és az egészség tekintetében biztosított védelmet.
3.A FELHATALMAZÁSON ALAPULÓ JOGI AKTUS JOGI ELEMEI
A felhatalmazáson alapuló irányelv az ólom adott alkalmazásokban való használata érdekében mentességet biztosít a 2011/65/EU irányelv 4. cikkének (1) bekezdésében bizonyos anyagokra előírt korlátozások alól; e mentességet fel kell venni az irányelv III. mellékletébe.