This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Euro-Mediterranean Regional Strategy and Indicative Programme 2007-2013
Euromediterrán regionális stratégia és indikatív program, 2007–2013
Euromediterrán regionális stratégia és indikatív program, 2007–2013
This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.
A mediterrán régióra vonatkozó regionális stratégiai dokumentum az Európai Unió (EU) és a mediterrán partnerországok közötti együttműködés célkitűzéseit és konkrét cselekvési programjait határozza meg. A 2007–2013 közötti időszakra vonatkozó regionális stratégiai dokumentum (RSP) és regionális indikatív program (RIP) ismerteti a megvalósítás feltételeit.
JOGI AKTUS
Európai Szomszédsági és Partnerségi Támogatási Eszköz (ENPI) – regionális stratégiai dokumentum (2007–2013) és regionális indikatív program (2007–2013) az euromediterrán partnerség számára (DE) (EN) (FR).
ÖSSZEFOGLALÓ
A regionális stratégiai dokumentum (RSP) meghatározza az Európai Szomszédsági és Partnerségi Támogatási Eszközön (ENPI) alapuló regionális együttműködés célkitűzéseit és prioritásait a 2007-től 2013-ig terjedő időszakban. Ebben az összefüggésben célja, hogy teljesítse az európai szomszédságpolitika (ENP) célkitűzéseit, amely új dimenzióval igyekszik bővíteni az euromediterrán partnerséget (barcelonai folyamat) annak érdekében, hogy a kétoldalú kapcsolatokon felül is erősítse annak hatását.
A mediterrán térség politikai, gazdasági, társadalmi és környezeti helyzete bizonyos kihívások elé állítja a régiót. A regionális együttműködés választ jelenthet a térség országait érintő közös érdekű – és különösen határokon átnyúló – kihívásokra. Az RSP ebben az értelemben kiegészíti az Algériára, a Palesztin Hatóságra, az Egyiptomra, az Izraelre, a Jordániára, a Libanonra, a Marokkóra, a Szíriára és a Tunéziára vonatkozó országstratégiai dokumentumokat (CSP-ket).
Az EU válaszadási stratégiája
Az Európai Unió (EU) arra törekszik, hogy támogassa és felgyorsítsa a mediterrán partnerországokban zajló reformfolyamatot. A párbeszédet is elő kívánja mozdítani azáltal, hogy a különböző eszközök által biztosított együttműködés segítségével megerősíti a belföldi politikai intézményeket.
Ebben a minőségében az RIP azonosítja azokat a kiemelt területeket, amelyek az euromediterrán partnerséget erősítő komparatív előnyük révén hozzáadott értéket képviselnek.
A jog érvényesülését, a szabadságot és a migrációt érintő együttműködés regionális érdekű, és a következő tevékenységeket foglalja magában:
A fenntartható gazdasági fejlődés prioritás az Euromediterrán Szabadkereskedelmi Térség 2010-ig történő megvalósítását célozza. Ez a prioritás a következőket foglalja magában:
A társadalmi fejlődés és kulturális kapcsolatok az emberek közötti érintkezésre összpontosít, valamint a médián keresztül felhívja a figyelmet a partnerségre. A főbb összetevők az alábbiak:
Ezáltal a szomszédos országokkal folytatott partnerség segíti az EU-val való jelentős mértékű integráció megvalósítását, a kereskedelmi kapcsolatok javítását és a biztonsággal kapcsolatos kérdésekben való intenzívebb együttműködést. Mindazonáltal a partnerországok jóváhagyása és szándéka rendkívül fontos a partnerség hatékonyságának biztosításához.
Feltételek
A 2007-től 2010-ig terjedő időszakra vonatkozó indikatív költségvetés 343,3 millió euró.
A 2007–2013 közötti időszakra vonatkozó RIP bemutatja az egyes prioritásokhoz tartozó programokat. Ebből a célból kijelöli a hatások mérését szolgáló teljesítménymutatókat és a várható eredményeket, például:
Háttér
Külpolitikai célkitűzéseivel összhangban az EU világszerte támogatja a jólétet, a szolidaritást, a biztonságot és a fenntartható fejlődést, valamint a demokráciát és az emberi jogokat. A 2003-ban indított ENP ezeknek a célkitűzéseknek az elérésére törekszik azáltal, hogy elősegíti a jószomszédi viszonyok kialakítását. Ennek elérése érdekében az ENPI – amely az ENP finanszírozási eszköze a 2007 és 2013 közötti időszakban – támogatja az ENP partnerországait azáltal, hogy integrálja a regionális és a határokon átnyúló dimenziót. Továbbá a 2002 és 2006 között megvalósult MEDA program által kijelölt célkitűzéseket is továbbviszi annak tapasztalataira építve.
KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK
A Bizottság közleménye a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek (2006. december 4.) az európai szomszédságpolitika megerősítéséről [COM(2006) 726 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].
utolsó frissítés 20.05.2008