Kétoldalú keretmegállapodások a Mercosur-államokkal az együttműködésről
ÖSSZEFOGLALÓ A KÖVETKEZŐ DOKUMENTUMOKRÓL:
Keretmegállapodás az Európai Gazdasági Közösség és a Brazil Szövetségi Köztársaság között az együttműködésről
95/445/EK határozat – az Európai Gazdasági Közösség és a Brazil Szövetségi Köztársaság között létrejött, az együttműködésről szóló keretmegállapodás megkötéséről
Keretmegállapodás az Európai Gazdasági Közösség és a Paraguayi Köztársaság között az együttműködésről
92/509/EGK határozat – az Európai Gazdasági Közösség és a Paraguayi Köztársaság között létrejött, az együttműködésről szóló keretmegállapodás megkötéséről
Keretmegállapodás az Európai Gazdasági Közösség és az Uruguayi Keleti Köztársaság között az együttműködésről
92/205/EGK határozat – az Európai Gazdasági Közösség és az Uruguayi Keleti Köztársaság között létrejött, az együttműködésről szóló keretmegállapodás megkötéséről
Keretmegállapodás az Európai Gazdasági Közösség és az Argentin Köztársaság között a kereskedelemről és a gazdasági együttműködésről
90/530/EGK határozat – az Európai Gazdasági Közösség és az Argentin Köztársaság közötti kereskedelmi és gazdasági együttműködésről szóló keretmegállapodás megkötéséről
MI A MEGÁLLAPODÁSOK ÉS A HATÁROZATOK CÉLJA?
- A megállapodások az Argentína, Brazília, Paraguay és Uruguay, valamint az Unió közötti kétoldalú együttműködés alapjául szolgálnak.
- A határozatok az EU nevében megkötik a megállapodásokat.
FŐBB PONTOK
- Argentína, Brazília, Paraguay és Uruguay a Déli Közös Piac, a Mercosur négy alapító tagja.
- A megállapodások alapelvei többek között a következők:
- a demokrácia és az emberi jogok tiszteletben tartása; és
- a regionális integráció megerősítése.
- Mind a négy megállapodásban a felek egymásnak a legnagyobb kedvezményes elbánást* biztosítják.
- Ezek a megállapodások hasonló együttműködési területeken fednek le, viszont az egyes országok szükségleteihez vannak igazítva. Az együttműködési területek a következőket foglalják magukban:
- kereskedelem – a kereskedelem fejlesztése és diverzifikálása érdekében, valamint az információcsere lehetőségeinek és annak vizsgálata céljából, hogy hogyan lehetne az akadályokat – beleértve a vámokat és az adókat – felszámolni;
- gazdasági ügyek – a gazdasági kapcsolatok erősítése, a kereskedelem előmozdítása, az életszínvonal növelése és a beruházások ösztönzése stb. érdekében;
- mezőgazdaság – középpontban a kereskedelem és az egészségügy fejlesztése;
- regionális integráció – beleértve a regionális szintű környezetvédelmi együttműködést, a régión belüli kereskedelem fejlesztését, a regionális intézmények megerősítését, a közös politikák és tevékenységek fejlesztéséhez adott támogatást és a regionális kommunikációt;
- környezetvédelem – a víz-, talaj- és levegőszennyezéssel, erózióval, sivatagosodással és erdőirtással, valamint a természeti erőforrások túlzott kihasználásával és az ökoszisztémák védelmével kapcsolatos problémák megoldása érdekében;
- tudomány és technológia;
- fejlesztés – különös tekintettel a társadalmi és vidékfejlesztési kérdésekre.
- A Brazíliával kötött megállapodás öleli fel az együttműködés legszélesebb területét, amely kiterjed az információs technológiára, a távközlésre, az űrtechnológiára, a közlekedésre, az energiaiparra, a bányászatra, az erdőgazdálkodásra, a mezőgazdasági szektorra, a halászatra, a technológiai fejlesztésre és a szellemi tulajdonra.
- A mindkét fél képviselőiből álló együttműködési vegyes bizottság gondoskodik az egyes megállapodások megfelelő végrehajtásáról, és ajánlásokat tesz.
- A megállapodásokat ötéves kezdeti időszakra kötötték meg, és ezt követően hallgatólagosan megújítják.
- Valamennyi megállapodás tartalmazza a jövőbeni fejlemények záradékot, ami lehetővé teszi, hogy a felek kiterjesszék a megállapodások hatályát.
A HATÁLYBALÉPÉS NAPJA
- A Brazíliával kötött megállapodás 1995. november 1-jén lépett hatályba.
- A Paraguayjal kötött megállapodás 1992. november 1-jén lépett hatályba.
- Az Uruguayjal kötött megállapodás 1994. november 1-jén lépett hatályba.
- Az Argentin Köztársasággal kötött megállapodás 1991. augusztus 1-jén lépett hatályba.
HÁTTÉR
- A kétoldalú megállapodások mellett az EU és a Mercosur közötti kapcsolatokat tovább erősíti a régiók közötti együttműködési keretmegállapodás.
- A meglévő kapcsolatokra való összpontosítás mellett a régiók közötti együttműködési keretmegállapodás célja, hogy létrehozza egy interregionális társulás alapjait.
- A két fél közötti társulási megállapodásra vonatkozó politikai megállapodást 2019 júniusában kötötték meg.
További információk:
KULCSFOGALMAK
Legnagyobb kedvezményes elbánás: a legnagyobb kedvezményes elbánásról szóló záradék kötelezi az országot arra, hogy egy kereskedelmi megállapodás keretében egy ország részére biztosított engedményeket, kiváltságokat vagy mentességeket ugyanúgy biztosítsa a záradékot tartalmazó valamennyi megállapodásban szereplő többi ország számára is. Ez a záradék általában a Kereskedelmi Világszervezet tagjaira vonatkozik, akiknek bármilyen preferenciális elbánást a Kereskedelmi Világszervezet többi tagországára is alkalmazniuk kell az e megállapodások hatálya alá tartozó területeken.
FŐ DOKUMENTUMOK
Keretmegállapodás az Európai Gazdasági Közösség és a Brazil Szövetségi Köztársaság között az együttműködésről (HL L 262., 1995.11.1., 54–65. o.)
A Tanács 95/445/EK határozata (1995. október 30.) az Európai Gazdasági Közösség és a Brazil Szövetségi Köztársaság között létrejött, az együttműködésről szóló keretmegállapodás megkötéséről (HL L 262., 1995.11.1., 53. o.)
Keretmegállapodás az Európai Gazdasági Közösség és a Paraguayi Köztársaság között az együttműködésről (HL L 313., 1992.10.30., 72–81. o.)
A Tanács 92/509/EGK határozata (1992. október 19.) az Európai Gazdasági Közösség és a Paraguayi Köztársaság között létrejött, az együttműködésről szóló keretmegállapodás megkötéséről (HL L 313., 1992.10.30., 71. o.)
Keretmegállapodás az Európai Gazdasági Közösség és az Uruguayi Keleti Köztársaság között az együttműködésről (HL L 94., 1992.4.8., 2–12. o.)
A Tanács 92/205/EGK határozata (1992. március 16.) az Európai Gazdasági Közösség és az Uruguayi Keleti Köztársaság között létrejött, az együttműködésről szóló keretmegállapodás megkötéséről (HL L 94., 1992.4.8., 1. o.)
Keretmegállapodás az Európai Gazdasági Közösség és az Argentin Köztársaság között a kereskedelemről és a gazdasági együttműködésről (HL L 295., 1990.10.26., 67–73. o.)
A Tanács 90/530/EGK határozata (1990. október 8.) az Európai Gazdasági Közösség és az Argentin Köztársaság közötti kereskedelmi és gazdasági együttműködésről szóló keretmegállapodás megkötéséről (HL L 295., 1990.10.26., 66. o.)
KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK
Tájékoztatás az Európai Gazdasági Közösség és a Brazil Szövetségi Köztársaság között létrejött, az együttműködésről szóló keretmegállapodás hatálybalépéséről (HL L 262., 1995.11.1., 66. o.)
Tájékoztatás az Európai Gazdasági Közösség és a Paraguayi Köztársaság között Brüsszelben 1992. február 3-án létrejött, az együttműködésről szóló keretmegállapodás hatálybalépéséről (HL L 313., 1992.10.30., 82. o.)
Értesítés az Európai Gazdasági Közösség és az Uruguayi Keleti Köztársaság között létrejött, az együttműködésről szóló keretmegállapodás hatálybalépéséről (HL L 286., 1994.11.5., 40. o.)
Tájékoztatás az egyrészről az Európai Gazdasági Közösség, másrészről az Argentin Köztársaság között létrejött, az együttműködésről szóló megállapodás hatálybalépéséről (HL L 208., 1991.7.30., 73. o.)
utolsó frissítés 06.03.2020