Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Európa kulturális fővárosa

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Európa kulturális fővárosai elnevezésű uniós fellépés 2020 és 2033 között' for an updated information about the subject.

Európa kulturális fővárosa

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

1622/2006/EK határozat – az Európa kulturális fővárosai kezdeményezés a 2007–2019. évekre

MI A HATÁROZAT CÉLJA?

Létrehozza az „Európa kulturális fővárosa” eseménysorozatot és meghatározza a 2013 és 2019 közötti időszak kulturális fővárosai kiválasztásának folyamatát, valamint azokat a szabályokat, amelyek a városok által az esemény évéig megtett előkészítő munkálatok ellenőrzésére vonatkoznak.

FŐBB PONTOK

A kulturális program és annak európai dimenziója

Minden egyes pályázó város dossziéjának tartalmaznia kell egy kulturális programot, amelynek bizonyos követelményeket teljesítenie kell, amelyek két kategóriába sorolhatók:

  • „az európai dimenzió”, amely magában foglalja a kulturális szereplők közötti együttműködés bővítését minden szinten. A programnak hangsúlyoznia kell továbbá Európa kulturális sokszínűségének gazdagságát és az európai kultúrák közös vonásait;
  • „a város és polgárok” kategória célja, hogy európai szinten felkeltse a polgárok érdeklődését az esemény iránt és megerősítse a város hosszú távú kulturális fejlődését.

A program időtartama rendszerint egy év. Azok a városok, amelyek előkészületi munkálatainak minősége kiváló, megkaphatják a Melina Mercouri-díjat (a görög kulturális miniszterre utalva, aki a kulturális főváros ötletét felvetette). A díjat az Európai Bizottság adja ki és a Kreatív Európa program finanszírozza.

Kiválasztási eljárás

  • Évente 2 uniós ország lehet az esemény házigazdája.
  • A kiválasztási folyamat négy szakaszból áll:
  • 1.

    pályázatok benyújtása: az EU-tagállamoknak legkésőbb hat évvel a szóban forgó esemény tervezett kezdete előtt közzé kell tenniük a pályázatok benyújtására szóló felhívást. Az érdekelt városoknak ettől a dátumtól számítva tíz hónapjuk van pályázni.

  • 2.

    előválasztás: legkésőbb öt évvel az eseménysorozat kezdete előtt a választótestület összeül és felülvizsgálja a pályázatokat, majd javaslatot tesz egy olyan szűkített listára, amelyen a kiválasztási folyamatban való további részvételre meghívott városokat jelöli meg. Ez a testület tizenhárom szakértőből áll, akik közül hetet az Európai Parlament, a Tanács, a Bizottság és a Régiók Bizottsága nevez ki három évre. A másik hat tagot az érintett EU-tagállamok választják.

  • 3.

    végső kiválasztás: kilenc hónappal az előválasztási ülést követően a testület ismét összeül, hogy megvizsgálja a továbbjutott városok programjait – amelyeket időközben részletesebben kidolgoztak – majd egyiküket az „Európa kulturális fővárosa” címre jelölje. Ezen a ponton a testület jelentést tesz közzé az érintett EU-tagállam és a Bizottság számára, amelyben javaslatokat is tesz a kiválasztott városnak.

  • 4.

    kijelölés: négy évvel az eseménysorozat kezdete előtt az adott évben soros két EU-tagállamnak – a testület ajánlásainak fényében – be kell nyújtania egy-egy városa pályázatát az európai intézményeknek. A Tanács mindkét érintett tagállamban hivatalosan is kijelöl egy-egy várost Európa kulturális fővárosává.

Ellenőrzési időszak

  • Az intézmények által kinevezett szakértők segítik a kiválasztott fővárosokat programjaik végrehajtásában, különösen az európai hozzáadott érték biztosítása által (vagyis abban, hogy az Európa kulturális fővárosa megnevezés hozzáadott értéket eredményezzen, ami nem jöhetett volna létre a város (vagy az ország) erejéből, ha saját maguk jártak volna el).
  • Két évvel az eseménysorozat kezdete előtt félidei ellenőrzésére kerül sor, amelynek során az előkészületi szintet, illetve a program európai dimenzióját ellenőrzik.
  • A végső ellenőrzést legkésőbb az eseménysorozat előtt nyolc hónappal végzik el, ennek során a szakértők felmérik és értékelik a felkészülési munkát. Erről jelentést küldenek a Bizottságnak és az érintett városoknak, amely tartalmazza a végkövetkeztetéseiket, valamint azt, hogy javasolják-e vagy sem a Melina Mercouri-díj odaítélését.

Hatályon kívül helyezés

A határozatot a városok kijelölése tekintetében a 445/2014/EU határozat 2020-tól hatályon kívül helyezte. Az 1622/2006/EK határozat alkalmazandó továbbra is a 2013 és 2019 közötti időszakban az Európa kulturális fővárosa címre már kijelölt városokra.

MIKORTÓL HATÁLYOS A HATÁROZAT?

A határozat 2007. január 1-től volt hatályban, kivéve 5. cikkét (a pályázatok benyújtásáról), amely 2006. november 23. óta hatályban volt.

HÁTTÉR

  • Az Európa kulturális fővárosa esemény, amit a Tanács 1985-ben indított, az EU egyik legnépszerűbb projektjévé vált. A polgárok nagyfokú részvétele, valamint kulturális és társadalmi-gazdasági befolyása miatt évről-évre egyre több város versenyez a címért.
  • További információkért lásd:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 1622/2006/EK határozata (2006. október 24.) az Európa kulturális fővárosai eseménysorozat 2007–2019. évekre szóló közösségi fellépésének megállapításáról (HL L 304., 2006.11.3., 1–6. o.)

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

Az Európai Parlament és a Tanács 445/2014/EU határozata (2014. április 16.) az Európa kulturális fővárosai kezdeményezés 2020–2033. évekre szóló uniós fellépésének létrehozásáról és az 1622/2006/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 132., 2014.5.3., 1–12. o.)

utolsó frissítés 17.07.2017

Top