Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az euróra történő áttérés: az átváltás banki költségei és az árak kettős feltüntetése

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Az euróra történő áttérés: az átváltás banki költségei és az árak kettős feltüntetése

1998-ban, az euróbankjegyeknek és -pénzérméknek az Unió 12 tagállamában való bevezetését megelőzően az Európai Bizottság az egységes pénznem bevezetésének elősegítésére fogadta el ezeket az ajánlásokat. Az ajánlások a bankok és egyéb gazdasági szereplők, a szakmai és fogyasztói szervezetek, valamint a tagállamok számára készültek.

JOGI AKTUSOK

A Bizottság 1998. április 23.-i ajánlásai az alábbi témákban:

1. az euróra történő átváltáshoz kapcsolódó banki költségeiről [98/286/EK ajánlás – Hivatalos Lap L 130., 1998.5.1.];

2. az árak és más monetáris jövedelmek kettős feltüntetéséről [98/287/EK ajánlás – Hivatalos Lap L 130., 1998.5.1.];

3. az euróra való átállás elősegítését célzó párbeszéd, monitoring és információ [98/288/EK ajánlás – Hivatalos Lap L 130., 1998.5.1.].

ÖSSZEFOGLALÓ

A Bizottság az euró bevezetésének optimális körülményei biztosítása érdekében 1998. április 23-án elfogadta ezeket a jogilag nem kötelező érvényű ajánlásokat. Az ajánlások közül az egyik kifejezetten a bankoknak szól az euróra történő átváltáshoz kapcsolódó banki költségekről, a másik pedig a gazdasági szereplők számára készült az árak és egyéb monetáris jövedelmek kettős feltüntetésével kapcsolatban. A harmadik jogi aktus elsősorban a szakmai és fogyasztói szervezetek közötti párbeszédre, a monitoring tevékenységre és az információkra vonatkozó ajánlásokat tartalmaz annak érdekében, hogy megkönnyítse a polgárok számára az euróra való átállást.

AZ EURÓRA TÖRTÉNŐ ÁTVÁLTÁSHOZ KAPCSOLÓDÓ BANKI KÖLTSÉGEK

A 98/286/EK ajánlás szerint a Bizottság úgy ítéli meg, hogy a jogszabályok nem jogosítják fel a bankokat díjak felszámítására az alábbi tranzakciók után:

  • az átmeneti időszak * alatt az euróban vagy nemzeti valutában beérkező pénzösszegek átváltása;
  • az átmeneti időszak végén a nemzeti valutában vezetett számlák euró alapúra való átváltása;
  • ugyanolyan szolgáltatás esetén különböző összegű díjak felszámítása attól függően, hogy euróban vagy nemzeti valutában határozzák meg őket.

A Bizottság továbbá a következő gyakorlatok bevezetését javasolja a bankoknak:

  • a kimenő összegek díjmentes átváltása az átmeneti időszak alatt (nemzeti valutáról euróra és vissza);
  • a nemzeti valutában vezetett számlák díjmentes átváltása euró alapúra az átmeneti időszak alatt;
  • a záró időszakban * a nemzeti valuta bankjegyeinek és érméinek díjmentes átváltása euróbankjegyekre és -érmékre, a szokásos mennyiségben és gyakorisággal (ez utóbbiakat a bankoknak kell meghatározniuk).

Az ajánlás a gyakorlatoknak ezt a két csoportját együtt „A helyes gyakorlat alapelvei” fejezetcím alatt tünteti fel, mely kifejezés használatával egyszerre jelzi a Bizottság szerinte jogi szempontból szükséges, valamint az általa ajánlott gyakorlatokat is.

Az átváltási árfolyamok és egyéb költségek egyértelmű feltüntetése

Minden átváltás (és pénzcsere) esetében a bankoknak egyértelműen fel kell tüntetniük az átváltási árfolyamok alkalmazását, és külön kell jelezniük minden egyéb, esetlegesen felszámított költséget.

Amennyiben a bankok olyan díjakat is felszámítanának az átváltások és pénzcserék során, amelyek nem szerepelnek a legjobb gyakorlat alapelvei között, illetve amennyiben nem alkalmaznák a fenti előírások valamelyikét, az alábbiakat kell biztosítaniuk ügyfeleik számára:

  • a bank által alkalmazni szándékolt átváltási árfolyamokról szóló előzetes, írásos információ;
  • a tranzakciót követően pedig további információ az összes levont költségről, amelyeket fel kell tüntetni az ügyféllel való minden kommunikációs formán.

1999. január 1-e előtt a bankoknak a lehető leghamarabb tájékoztatniuk kell ügyfeleiket arról, hogy szándékukban áll-e, és ha igen, milyen mértékben alkalmazni a legjobb gyakorlat normáit.

A legjobb gyakorlat alapelvei alkalmazásának a Bizottság által való ellenőrzésével az euróra való átállás elősegítését célzó párbeszédre, monitoringra és információkra vonatkozó ajánlás foglalkozik.

A Bizottság felkéri a tagállamok érintett hatóságait, hogy gondolkozzanak el a bankszámlával nem rendelkező állampolgárok bankjegyei és pénzérméi euróra való átváltásánal a kérdésének megoldásáról.

Az ajánlás a tagállamoknak, a bankoknak és bankszövetségeknek szól.

AZ ÁRAK ÉS EGYÉB MONETÁRIS JÖVEDELMEK KETTŐS FELTÜNTETÉSE

Az árak vagy egyéb monetáris jövedelmek „kettős feltüntetése” annyit tesz, hogy valamely összeget egyidejűleg euróban és az adott nemzeti valutában is feltüntetnek. A kettős feltüntetés annak az átfogó kommunikációs stratégiának a része, amelynek célja megkönnyíteni az euróra való átállást a fogyasztók és alkalmazottak számára.

Az árak vagy egyéb monetáris jövedelmek kettős feltüntetése esetén, a már meglévő jogi szabályozás alapján az alábbi előírásoknak kell teljesülniük:

A Bizottság hangsúlyozza, hogy az alapvető előírásokat is tiszteletben kell tartani, azaz az alábbiakat:

  • érthetőség és olvashatóság: a fizetendő összeget és a tájékoztató jellegű ellenértéket egyértelműen el kell különíteni egymástól, kerülni kell a túl sok számjelzés feltüntetését (az árak kettős feltüntetésekor elég lehet csak azt az összeget feltüntetni, amit a vásárlónak majd ki kell fizetnie);
  • a viszonteladóknak egyértelműen fel kell tüntetniük, hogy az átmeneti időszak során elfogadnak-e már az euróban való fizetést.

A Bizottság javasolja, hogy bizonyos dokumentumokon, mint például a bankszámlakivonatok vagy a közüzemi számlák, már az átmeneti időszak elején kezdjék meg az összegek kettős feltüntetését, melyek így „viszonyítási alapként” szolgálhatnak.

Az összegek kettős feltüntetését a forgalmazói ágazatban fokozatosan kell bevezetni, annak a függvényében, hogy az ügyfelek milyen ritmusban kívánnak átállni az euróra, milyen típusú maga az üzlet, illetve milyen termékeket értékesít.

A Bizottság arra biztatja a szakmai szervezeteket, hogy készítsenek megjelenítési példákat vagy egységes formátumokat az összegek kettős feltüntetésére. Arra is bátorítja őket, hogy segítsék a kisebb kereskedőket abban, hogy megfelelő eszközökkel rendelkezzenek az árak kettős feltüntetéséhez és egyéb tájékoztatási tevékenységekbe is kezdhessenek.

Az ajánlás a tagállamoknak és az árak kettős feltüntetésében esetlegesen érintett valamennyi gazdasági szereplőnek szól.

AZ ÁTÁLLÁS MEGKÖNNYÍTÉSE ÉRDEKÉBEN FOLYTATOTT PÁRBESZÉD, MONITORING TEVÉKENYSÉG ÉS INFORMÁCIÓK

A nemzeti hatóságok feladata, hogy támogassa az euróra való átállás gyakorlati előkészítésében részt vevő összes szereplő között már megkezdődött párbeszédek továbbfolytatását. A Bizottság úgyszintén továbbra is támogatni fogja az ilyen párbeszédet európai szinten, és javasolni fogja a tagállamoknak, hogy vegyék figyelembe a párbeszéd során elért eredményeket.

A Bizottság különösen az alábbiakat javasolja:

  • a fogyasztói egyesületek és a szakmai szervezetek folytassanak tárgyalásokat, és adott esetben állapodjanak meg az árak kettős feltüntetésére és a kifizetésekre vonatkozó legjobb gyakorlat alapelveiben, és fektessék le az információnyújtás minimumkövetelményeit;
  • dogozzanak ki azon kisvállalkozásokra szabott megoldásokat, amelyeket az euróra való átállás sajátos problémákkal fog terhelni (például csak adott türelmi időszak után legyenek kötelesek kizárólag euróban kibocsátani a számláikat).

Ami a gyakorlati előkészületekre vonatkozó monitoring tevékenységet illeti, a tagállamokat arra hívja fel a Bizottság, hogy decentralizált megfigyelőközpontokat állítsanak fel, amelyek egyebek mellett információs forrásként is szolgálhatnak a fogyasztók számára és segíthetik a fogyasztói szükségletekre vonatkozó legjobb gyakorlat és információk cseréjét, valamint a megállapodások nemzeti és európai szinten történő megvalósítását.

Az információnyújtással kapcsolatban a Bizottság

  • arra bátorítja a kisvállalkozásokkal kapcsolatban álló szakmai szervezeteket és intézményeket, hogy folytassák figyelemfelkeltő tevékenységüket;
  • felkéri a tagállamokat, hogy továbbra is fordítsanak figyelmet arra, hogy milyen szerepet játszhatnak a folyamatban az oktatási intézmények.

Ez az ajánlás a tagállamoknak, az önkormányzatoknak, a szakmai és fogyasztói szervezeteknek, bankszövetségeknek, vállalkozásoknak és az ezekkel kapcsolatban álló bármely más szervezetnek és intézménynek szól.

A jogszabályban használt kulcsfogalmak

  • Átmeneti időszak: az 1999. január 1-jétől 2001. december 31-ig tartó időszak.
  • Záró időszak: a 2002. január 1-jétől 2002. december 30-ig tartó időszak.

Utolsó frissítés: 12.07.2006

Top