EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Intézkedések a klasszikus sertéspestis elleni védekezés érdekében

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Az EU állategészségügyi rendelete' for an updated information about the subject.

Intézkedések a klasszikus sertéspestis elleni védekezés érdekében

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2001/89/EK irányelv a klasszikus sertéspestis elleni védekezésre irányuló intézkedésekről

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Az irányelv célja olyan a gyors kimutatáson, elkülönítésen és levágáson alapuló intézkedések bevezetése, amelyek védekezést nyújtanak és felszámolják a klasszikus sertéspestist, amely egy súlyosan fertőző és halálos kimenetelű sertésmegbetegedés.

FŐBB PONTOK

Az uniós országoknak biztosítaniuk kell, hogy a gyanított és megerősített klasszikus sertéspestis-kitörésekről értesítést küldjenek az illetékes nemzeti hatóságok részére és vizsgálatokat végezzenek.

Gyanított járványkitörések

Járványkitörés gyanúja esetén azonnali vizsgálatokat kell kezdeni. Amennyiben nem lehet kizárni a járványkitörés lehetőségét, a gazdaságra megfigyelési zárlatot kell elrendelni, valamint:

  • valamennyi sertést el kell különíteni, és nyilvántartásba kell venni, mint beteg, elhullott vagy feltehetően fertőzött sertést, és egyetlen sertés sem hozható be vagy vihető ki onnan;
  • az illetékes hatóság által kibocsátott engedély nélkül egyetlen sertéshulla vagy sertéstermék vagy más anyagok, mint például eszközök sem vihetők ki a gazdaságból, amelyek feltételezhetően terjeszthetik a sertéspestist;
  • személyek vagy járművek csak az illetékes hatóság írásos engedélyével léphetnek be a gazdaságba, illetve távozhatnak onnan;
  • a bejáratokat és kijáratokat, valamint távozás előtt a járműveket fertőtleníteni kell.

Megállapított járványkitörések

Amennyiben a sertéspestis jelenlétét egy gazdaságban hivatalosan megerősítik, az alábbi további intézkedéseket kell alkalmazni:

  • valamennyi sertést késedelem nélkül le kell ölni;
  • mintákat kell venni, amelyekből megállapítható a betegség terjedése;
  • a sertések hulláit hivatalos felügyelet mellett kell feldolgozni;
  • azon esetlegesen fertőzött sertések húsát, amelyeket ezen intézkedések foganatosítása előtt vágtak le, valamint az ezen sertésekből vett spermát, petesejteket és embriókat lehetőség szerint fel kell kutatni ártalmatlanná kell tenni;
  • a szennyeződött eszközöket és anyagokat kezelni kell vagy meg kell semmisíteni;
  • az érintett épületeket fertőtleníteni vagy kezelni kell.

Védőkörzetek és megfigyelési körzetek

  • Közvetlenül egy járványkitörés hivatalos megerősítését követően a hatóságok az érintett gazdaság körül legalább 3 km sugarú védőkörzetet és körülötte egy 10 km sugarú megfigyelési körzetet állítanak fel, valamint az alábbi intézkedéseket foganatosítják:
    • a sertések mozgatásának tilalma, néhány kivétellel;
    • a járműveket és felszereléseket meg kell tisztítani, fertőtleníteni és kezelni kell;
    • más háziállat csak hatósági engedéllyel léphet be a gazdaságba vagy hagyhatja el azt (a megfigyelési körzetben ez az első 7 napra alkalmazandó);
    • minden elhullott vagy megbetegedett sertésről haladéktalanul értesíteni kell az illetékes hatóságot;
    • sertéseket a fertőzött gazdaság takarításának és fertőtlenítésének befejezését követő 30 napig (a megfigyelési zónában 21 napig) tilos bevinni a gazdaságba vagy elszállítani onnan, amely időszak elteltével engedélyezhető szállításuk vágás vagy feldolgozás céljára;
    • a spermát, petesejteket és embriókat el kell különíteni;
    • bárkinek, aki belép a gazdaságba vagy távozik onnan, be kell tartania a megfelelő higiéniai intézkedéseket.
  • Amennyiben vágóhídon vagy szállítóeszközön járványkitörésre kerül sor, az összes esetlegesen megfertőződött állatot le kell ölni. A vágóhidat vagy szállítóeszközt a fertőtlenítést követően 24 órán át nem használhatják újabb állatok levágására vagy szállítására, a lehetségesen beszennyeződött állatok hulláit, belsőségeit, az állati hulladékokat pedig hivatalos felügyelet mellett ártalmatlanítják.

Vaddisznók*

  • Vaddisznók közötti megerősítést nyert járványkitörés esetén nemzeti szakértői csoportok határozzák meg a fertőzött területet és a teendőket. A területen található sertéstartó gazdaságokat megfigyelés alá kell helyezni és a sertéseket el kell szigetelni a vaddisznóktól.
  • Az uniós országoknak 90 napon belül járványfelszámolási terveket kell benyújtaniuk az Európai Bizottság számára, melynek része a vadászok számára adott útmutatás és az állathullák ártalmatlanításának módszerei. A Bizottság és a többi uniós ország részére egy hat hónapos előrehaladási jelentés kerül megküldésre.

Vakcinázás

A vakcinák használata általában tiltott, azonban az uniós országok nyújthatnak be vészvakcinázásra vonatkozó terveket a Bizottság részére.

Készenléti tervek

Minden egyes uniós országnak készenléti tervet kell készítenie a klasszikus sertéspestis-járvány kitörésének esetére, és járványkitörés esetén képesnek kell lennie egy nemzeti járványvédelmi központ azonnali létrehozására.

Élelmezési hulladék

Az uniós országoknak biztosítaniuk kell, hogy nem etetik a sertéseket élelmezési hulladékkal.

MIKORTÓL HATÁLYOS EZ AZ IRÁNYELV?

  • Az irányelv 2001. december 1-én lépett hatályba. Az uniós országoknak 2002. október 31-ig kell átültetni nemzeti jogukba.
  • A jelen irányelvet hatályon kívül helyezi az (EU) 2016/429 rendelet, amely 2021. április 21. napján lép hatályba.

HÁTTÉR

További információkért lásd:

KULCSFOGALMAK

Vaddisznók: nem gazdaságban tartott vagy tenyésztett sertések.

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 2001/89/EK irányelve (2001. október 23.) a klasszikus sertéspestis elleni védekezésre irányuló közösségi intézkedésekről (HL L 316., 2001.12.1., 5-35. o.)

A 2001/89/EK irányelv későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt szöveg kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság 2007/19/EK határozata (2006. december 22.) a 2001/89/EK tanácsi irányelv alapján a klasszikus sertéspestis elleni védekezésre irányuló készenléti tervek jóváhagyásáról (HL L 7., 2007.1.12., 38-40. o.)

A Bizottság 2002/106/EK határozata (2002. február 1.) a klasszikus sertéspestis megállapítására szolgáló diagnosztikai eljárásokat, mintavételi módszereket és a laboratóriumi vizsgálati eredmények értékelési szempontjait megállapító diagnosztikai kézikönyv jóváhagyásáról (HL L 39., 2002.2.9., 71-88. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 06.11.2017

Top