Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az afrikai lópestis elleni intézkedések

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Az EU állategészségügyi rendelete' for an updated information about the subject.

Az afrikai lópestis elleni intézkedések

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

92/35/EGK irányelv – az afrikai lópestis elleni küzdelemre irányuló ellenőrzési szabályok és intézkedések

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Az afrikai lópestis olyan vírusos betegség, amely valamennyi lófélét* érint, általában halálos kimenetelű, továbbá súlyos társadalmi-gazdasági következményekkel járhat. Az irányelv a betegség elleni küzdelemre irányuló ellenőrzési szabályokat és intézkedéseket határozza meg.

FŐBB PONTOK

  • Amennyiben egy gazdaságon belül egy vagy több ló esetében fennáll az afrikailópestis-fertőzöttség gyanúja, haladéktalanul értesíteni kell arról az illetékes hatóságokat. A hatóságok kötelesek a gazdaságot hatósági megfigyelés alá helyezni, és a következő intézkedéseket életbe léptetni:
    • a lófélék hivatalos összeírása, beleértve a már elhullott, fertőzött vagy feltehetően fertőződött lóféléket;
    • az olyan helyek összeírása, amelyek megkönnyítik a hordozó rovarok túlélését;
    • a lófélék teljes körű járványügyi és klinikai kivizsgálása;
    • a lófélék védelme a hordozó rovarok ellen;
    • a lófélék gazdaságba vagy gazdaságból irányuló mozgásának tilalma;
    • a hordozó rovaroknak a lófélék szálláshelyén történő kiirtására irányuló erőfeszítések;
    • az elhullott lófélék hullájának megsemmisítése.
  • Amennyiben a betegség jelenlétét hivatalosan megállapítják, többek között a következő intézkedések lépnek életbe:
    • valamennyi fertőzött vagy annak klinikai tüneteit mutató lófélét haladéktalanul le kell ölni, azok hulláját pedig meg kell semmisíteni;
    • a fertőzött gazdaságok 20 km-es körzetében található gazdaságokra is ki kell terjeszteni a feltehetőleg betegséggel fertőzött gazdaságokra vonatkozó óvintézkedéseket;
    • ezen 20 km-es körzetben valamennyi lófélét be kell oltatni, kivéve egyedi körülmények fennállása esetén.
  • A fertőzött gazdaságok 100 km-es körzetében védőkörzetet kell létrehozni, ahol valamennyi lófélét klinikai vizsgálat alá kell vetni, a mozgásuk tilos, kizárólag a védőkörzetben vagy a megfigyelési körzetben található vágóhídra szállíthatók el. A megfigyelési körzetet rendes esetben a védőkörzet határától számított legalább 50 km-es terület alkotja, ahol az elmúlt 12 hónapban nem került sor rendszeres vakcinázásra.
  • Az említett körzetekben élő személyeket értesíteni kell valamennyi hatályos korlátozásról. Az állatok módszeres vakcinázására kizárólag a védőkörzetben kerülhet sor.
  • Az uniós országoknak ki kell jelölniük egy nemzeti laboratóriumot, amely a többi uniós országgal és a spanyolországi referencialaboratóriummal együttműködésben a betegségre való reakció koordinálásáért felel.
  • Minden országnak ki kell dolgoznia a betegség felmerülését kezelő saját készenléti tervét, amely kiterjed egy válságkezelő központ létrehozására és a helyi fertőzés-ellenőrző központokra. Az Európai Bizottság szakértői helyszíni ellenőrzéseket végezhetnek annak biztosítása céljából, hogy a létesítmények teljes mértékben ellátják feladataikat.
  • A Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottsága segíti a Bizottságot az afrikai lópestis problémájának kezelésében.

Hatályon kívül helyezés

A 92/35/EGK irányelv helyébe annak hatályon kívül helyezését követően 2021. április 21-től az (EU) 2016/429 rendelet lép.

MIKORTÓL HATÁLYOS EZEN IRÁNYELV?

Az irányelv 1992. május 18-án lépett hatályba. Az uniós országoknak 1992. december 31 -ig kellett átültetniük nemzeti jogukba.

HÁTTÉR

További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre:

* KULCSFOGALMAK

Lófélék: a lovak családjába tartozó állatok, ideértve a lovakat, szamarakat és zebrákat, valamint azok keresztezéséből származó állatokat.

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 92/35/EGK irányelve (1992. április 29.) az afrikai lópestis elleni küzdelemre irányuló ellenőrzési szabályok és intézkedések meghatározásáról (HL L 157., 1992.6.10., 19–27. o.)

A 92/35/EK irányelv későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/429 rendelete (2016. március 9.) a fertőző állatbetegségekről és egyes állategészségügyi jogi aktusok módosításáról és hatályon kívül helyezéséről („Állategészségügyi rendelet”) (HL L 84., 2016.3.31., 1–208. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 178/2002/EK rendelete (2002. január 28.) az élelmiszerjog általános elveiről és követelményeiről, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság létrehozásáról és az élelmiszerbiztonságra vonatkozó eljárások megállapításáról (HL L 31., 2002.2.1., 1–24. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 20.10.2016

Top