This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Equality between women and men
A nemek közötti egyenlőség
A nemek közötti egyenlőség
A nemek közötti egyenlőség elvét már az 1957. évi Római Szerződés is megfogalmazta az egyenlő díjazás előírásával.
Azóta számos uniós jogi aktus (irányelv) bővítette a nemek közötti egyenlőség elvét, amely így kiterjed a munkafeltételekre, a szociális biztonságra, az árukhoz és szolgáltatásokhoz való hozzáférésre, a munka és a magánélet közötti egyensúlyra, az anyaság védelmére, a szülői szabadságra, valamint az egyenlő elbánásra a munkafeltételek tekintetében önálló vállalkozói tevékenység esetén.
Az egyenlőség elve az EU egyik alapvető értéke, amelyet a Lisszaboni Szerződés, részletesebben pedig az Európai Unióról szóló szerződés 2. cikke és 3. cikk (3) bekezdése, az Európai Unió működéséről szóló szerződés 8., 10., 19., 153. és 157. cikke, továbbá az EU Alapjogi Chartájának 21. és 23. cikke ír elő.
A nemek közötti egyenlőség – amely a szociális jogok európai pillérében foglalt 20 fő alapelv egyike – a következők biztosítására törekszik:
Az Európai Bizottság az évek során stratégiákat fogadott el a nők és férfiak közötti egyenlőségre vonatkozóan. A legújabb nemi esélyegyenlőségi stratégia, amely a 2020 és 2025 közötti időszakot fedi le, olyan szakpolitikai célokat és fellépéseket tartalmaz, amelyek azt szolgálják, hogy 2025-ig jelentős előrelépést tegyünk egy olyan Európa felé, ahol a nemek egyenlőek.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK