This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Protection at international level of the rights and freedoms of persons with disabilities
A fogyatékossággal élő személyek jogainak és szabadságainak nemzetközi védelme
A fogyatékossággal élő személyek jogainak és szabadságainak nemzetközi védelme
A fogyatékossággal élő személyek jogainak és szabadságainak nemzetközi védelme
ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:
MI A HATÁROZAT ÉS AZ EGYEZMÉNY CÉLJA?
A határozat az Európai Közösség (ma EU) nevében elfogadja az ENSZ fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezményét, amelyet a határozat melléklete tartalmaz.
FŐBB PONTOK
A nemzetközi egyezmény célja biztosítani, hogy valamennyi fogyatékossággal élő személy teljes mértékben gyakorolhassa az összes emberi jogot és alapvető szabadságot.
Ebből a célból az egyezmény egy sor alapelvre épül:
Az egyezmény részes országai kötelesek meghozni minden szükséges intézkedést annak érdekében, hogy folyamatosan biztosítsák ezen elvek tiszteletben tartását. Vállalniuk kell továbbá a fogyatékossággal élő személyek gazdasági, társadalmi és kulturális jogainak támogatását.
Ezenkívül a fogyatékossággal élő személyekkel egyeztetni kell az őket érintő jogszabályok és szakpolitikák kidolgozása és végrehajtása során.
Védelem a megkülönböztetés ellen
Tilos a fogyatékosság alapján történő bárminemű hátrányos megkülönböztetés, és minden téren biztosítani kell a fogyatékossággal élő személyek számára a hátrányos megkülönböztetéssel szembeni egyenlő és hatékony jogi védelmet.
Az egyezmény egyedi szabályokat tartalmaz a népesség két csoportjára vonatkozóan:
Az egyezmény részes országai küzdenek a fogyatékossággal élő személyekkel kapcsolatos sztereotípiák ellen, és elősegítik a fogyatékossággal élő személyek képességeire vonatkozó tudatosság növelését.
Az egyezményben elismert jogok
Az egyezmény számos jogot megállapít, amelyekre jogosultak a fogyatékossággal élő személyek. Ezek a következők:
Az egyezmény végrehajtása
Minden nemzetközi együttműködés, nevezetesen a megfelelő nemzetközi és regionális szervezetekkel való partnerség keretében hozott intézkedést a fogyatékossággal élő személyek számára elérhetővé kell tenni.
Az országok kijelölnek egy vagy több, az egyezmény végrehajtásáért felelős koordinációs pontot, és tájékoztatják a nyilvánosságot az egyezményről. Létrehoznak egy független mechanizmust az egyezmény végrehajtásának ellenőrzésére. A civil társadalmat teljeskörűen be kell vonni az ellenőrzésbe.
Végezetül minden egyes országnak átfogó jelentést kell benyújtania a kötelezettségei teljesítése érdekében tett intézkedésekről, az egyezményhez való csatlakozást követő két éven belül.
MIKORTÓL HATÁLYOS A HATÁROZAT ÉS AZ EGYEZMÉNY?
A határozat 2009. november 26. óta hatályos. Az egyezmény 2008. május 3-án lépett hatályba, és az EU-ba 2011. január 22. óta hatályos.
HÁTTÉR
További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre:
FŐ DOKUMENTUM
A Tanács 2010/48/EK határozata (2009. november 26.) a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló ENSZ-egyezménynek az Európai Közösség által történő megkötéséről (HL L 23., 2010.1.27., 35–61. o.)
utolsó frissítés 18.07.2018