This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Civil society dialogue between the EU and candidate countries
Párbeszéd az Európai Unió és a tagjelölt országok civil társadalmai között
Párbeszéd az Európai Unió és a tagjelölt országok civil társadalmai között
This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.
Párbeszéd az Európai Unió és a tagjelölt országok civil társadalmai között
Ez a közlemény az Európai Unió (EU) és a tagjelölt országok civil társadalmai közötti párbeszéd fejlesztésének stratégiai kereteit határozza meg. E párbeszéd célja a közvélemény alaposabb tájékoztatása – a tagállamokban a csatlakozások hatásairól, a tagjelölt országokban pedig az Unió történetéről, működéséről és értékeiről. A párbeszéd a csatlakozási tárgyalásokkal párhuzamosan alakul és bontakozik ki, és ennek során új irányvonalak meghatározására kerülhet sor.
JOGI AKTUS
A Bizottság közleménye a Tanácsnak, az Európai Parlamentnek, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának (2005. június 29.) az Európai Unió és a tagjelölt országok civil társadalmai közötti párbeszédről [COM(2005) 290 végleges – a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].
ÖSSZEFOGLALÓ
A Bizottság szeretné áthidalni azt a szakadékot, amely az állampolgárok tájékozottságában és felkészültségében mutatkozott meg az EU legutóbbi bővítése során. Ezért célja, hogy a török és horvát civil társadalmakkal való párbeszéd megteremtésével erősítse a kapcsolatokat és a tapasztalatcserét, elmélyítse az ismereteket és elősegítse a kölcsönös megértést.
A Bizottság a lehető legtágabban értelmezi a civil társadalom * fogalmát. A párbeszédben való részvételre az önkormányzatok és egyéb helyi közösségek is meghívást kapnak.
A párbeszéd során eltérő megközelítést alkalmaznak az egyes országokban, azaz Horvátországban és Törökországban. A Bizottság a hangsúlyt az utóbbi országgal való kapcsolattartásra helyezi. Javaslata egyrészt a folyamatban lévő tevékenységek erősítésére, másrészt azok új tevékenységekkel való kiegészítésére irányul.
A folyamatban lévő tevékenységek erősítése
Horvátország
Az Unió a stabilizációs és társulási folyamat keretében működik együtt a horvát civil társadalommal (a Horvátországgal aláírt stabilizációs és társulási megállapodás 2005. február 1-jén lépett életbe). Ezt a párbeszédet erősíti Horvátországnak a különféle közösségi programokban, például a 6. kutatási és technológiafejlesztési keretprogramban vagy a Tempus programban való részvétele.
Törökország
A nemzeti és az európai intézmények már több olyan kétoldalú tevékenységet fejlesztettek ki Törökországgal, amelyek a civil társadalmak közötti párbeszéd kereteibe tartoznak.
Az EU már most több olyan tevékenységet finanszíroz, amelyek célja:
Az új tevékenységek
A civil társadalmak közötti párbeszéd hosszú távon is fejlődni fog az egyes társadalmak által kifejezésre juttatott igények mentén. A Bizottság azt várja a civil társadalom szereplőitől, hogy aktív szerepet vállaljanak ebben a párbeszédben.
Horvátország
Horvátországban a civil társadalommal folytatott párbeszéd olyan tényezők függvényében fog fejlődni, mint például az EU-val fenntartott kapcsolatok elmélyülése, a regionális együttműködés megerősödése és a regionális megbékélési folyamat előrehaladása. A Bizottság azt szeretné, ha a párbeszéd a csatlakozási folyamat gyakorlati következményeire összpontosítana, és támogatni kívánja az Unióban és Horvátországban működő szociális partnerek, médiumok, nem kormányzati szervezetek és vallási közösségek közötti kapcsolattartást.
Törökország
A Bizottság tevékenységek egész sorát tervezi a Törökország és az EU közötti kapcsolatok megerősítése érdekében, az alábbi területeken:
A Bizottság rámutat továbbá, hogy a civil társadalmak közötti párbeszéd vallási területekre is kiterjed, beleértve az egyházakat és az egyéb vallási szervezeteket vagy közösségeket.
Végrehajtási szabályok
A Bizottság rendszeresen konzultál olyan európai és török személyiségekkel, akiket az EU és Törökország közötti kapcsolatok kiváló ismerete alapján választottak ki.
A felsorolt tevékenységeket alapvetően az érintett tagjelölt országok előcsatlakozási támogatására szánt költségvetésből finanszírozzák, ami esetleg kiegészülhet bármilyen köz- vagy magánintézmény, illetve a Bizottság hozzájárulásával. A költségvetési programok finanszírozása céljából a tagjelölt országok is hozzájárulnak a költségvetéshez, amit részben az előcsatlakozási alapokból fedeznek.
A projektek végrehajtása során a Bizottság a már létező struktúrákra és forrásokra épít, hacsak a körülmények mást nem indokolnak. A Bizottság javasolja, hogy a tagállamok egyszerűsítsék vízumkiadási eljárásaikat a párbeszéd török résztvevői számára.
Ellenőrzés és jelentések
A Bizottság biztosítja a tevékenységek és az elért eredmények rendszeres nyomon követését. Az „Europa” internetes portálon ezzel kapcsolatban információkat tesznek közzé. Ezenkívül speciális ellenőrzés során vizsgálják majd az EU-államok és Törökország egymásról alkotott képét, ami a stratégia jövőbeli alakítását segíti elő.
A jogszabályban használt kulcsfogalmak
Utolsó frissítés: 23.01.2007