EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Komitológia

Komitológia

A „komitológia” fogalom azon eljárások összességét jelenti, amelyeken keresztül az Európai Bizottság az uniós jogalkotó által ráruházott végrehajtó hatásköröket gyakorolja az EU tagállamok képviselőiből álló szakbizottságok segítségével.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 291. cikke szerint az uniós jogalkotó felhatalmazhatja a Bizottságot „végrehajtási jogi aktusok” elfogadására, jogalkotási aktusba bejegyzett specifikus szabályok révén (az „alap-jogiaktus”). Erre akkor kerül sor, ha egységes feltételeket kell teremteni az uniós jog végrehajtásához, ahelyett, hogy hagynánk, hogy az egyes tagállamok önállóan, esetlegesen eltérő módon valósítsák meg.

A komitológiával kapcsolatban követendő gyakorlati szabályokat és általános elveket az (EU) 182/2011 rendelet (a „komitológiai rendelet”) határozza meg. Ennek megfelelően a Bizottság konzultál egy tanácsadó bizottsággal, amely valamennyi tagállam képviselőiből áll, és amelynek elnökségét a végrehajtási jogi aktusok tárgyában a Bizottság látja el. Ezek a tanácsadó bizottságok kétfajta eljárást használnak:

  • a vizsgálóbizottsági és
  • a tanácsadó bizottsági eljárást.

Ezek az eljárások különböznek egymástól szavazási szabályaikban és abban, hogy szavazataik hogyan befolyásolják a Bizottság lehetőségeit a kérdéses végrehajtási jogi aktus elfogadására. Egy adott jogi aktus esetében az uniós jogalkotó választja ki az eljárást, amely az alaprendeletben (rendeletben, irányelvben vagy határozatban) kijelölt végrehajtási hatáskörök jellegétől függ.

TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Top