Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Munkahelyi biztonsági, illetve egészségvédelmi jelzések

Munkahelyi biztonsági, illetve egészségvédelmi jelzések

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

A munkahelyi biztonsági, illetve egészségvédelmi jelzésekre vonatkozó minimumkövetelményekről szóló 92/58/EGK irányelv

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Megállapítja a munkahelyi biztonsági, illetve egészségvédelmi jelzésekre vonatkozó minimumkövetelményeket, ezen belül az alábbiakat:

  • tiltó jel (pl. ipari járművek részére tilos a behajtás),
  • figyelmeztető jel (pl. függő teher),
  • rendelkező jel (pl. szemvédelem kötelező),
  • menekülési vagy elsősegélyjel (pl. vészkijárat vagy menekülési útvonal) vagy
  • tűzvédelmi jelek (pl. tűzoltófecskendő).

Meghatározza továbbá a világító jelzésekre, a hangjelzésekre, a kézjelzésekre és a szóbeli közlésre vonatkozó minimumkövetelményeket.

FŐBB PONTOK

  • Ez az irányelv kiegészíti a munkahelyi egészségvédelemről és biztonságról szóló 89/391/EGK keretirányelvet (lásd az összefoglalót).
  • Az irányelv – hacsak egyéb európai uniós (EU) rendelkezések nem tartalmaznak erre vonatkozó konkrét utalást – nem alkalmazható a veszélyes anyagok és készítmények, termékek, illetve berendezések forgalomba hozatalára vonatkozó jelzésekre, sem pedig a közúti, vasúti, belvízi, tengeri vagy légi közlekedés szabályozásában használt jelzésekre.

A munkaadók kötelezettségei

  • A munkáltató biztonsági jelzéseket biztosít, ahol a munkaszervezésben használt intézkedésekkel, módszerekkel vagy eljárásokkal nem lehet elkerülni vagy megfelelően csökkenteni a veszélyeket.
  • A közúti, vasúti, belvízi, tengeri vagy légi közlekedésben használt jelzéseket alkalmazni kell, ha azt a vállalkozásokban, illetve telephelyen ezek a közlekedési módok szükségessé teszik.

Kiegészítő információk

  • Az uniós tagállamok pontosan kijelölt korlátok között meghatározhatnak bizonyos mentességeket.
  • A munkavállalókat tájékoztatják a megteendő intézkedésekről, és megfelelő oktatásban kell őket részesíteni (pontos utasításokat kell kapniuk).
  • A munkavállalókkal folytatott konzultációra, valamint a munkavállalók részvételére az irányelv által érintett kérdésekben kerül sor.

Felhatalmazáson alapuló jogi aktusok

Az (EU) 2019/1243 rendelet módosítja a 92/58/EGK irányelvet, és felhatalmazza az Európai Bizottságot arra, hogy 2019. július 26-tól kezdődően a mellékleteket szigorúan csak technikailag módosító felhatalmazáson alapuló jogi aktusokat fogadjon el abból a célból, hogy figyelembe vegye a munkahelyi biztonsági és/vagy egészségvédelmi jelzések és eszközök tervezésével és gyártásával kapcsolatos műszaki harmonizációt és szabványosítást, valamint a munkahelyi biztonsági és/vagy egészségvédelmi jelzésekkel és eszközökkel kapcsolatos műszaki fejlődést, a kapcsolódó nemzetközi szabályozásokban vagy előírásokban bekövetkező változásokat, továbbá a vonatkozó ismeretek fejlődését.

Hatályon kívül helyezés

Az 92/58/EGK irányelv hatályon kívül helyezi a munkahelyi biztonsági jelzésekről szóló 77/576/EGK irányelvet.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ AZ IRÁNYELV?

Az irányelv 1992. július 27. óta hatályos, és a tagállamok nemzeti jogába 1994. június 24-ig kellett átültetni.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

A Tanács 92/58/EGK irányelve (1992. június 24.) a munkahelyi biztonsági, illetve egészségvédelmi jelzésekre vonatkozó minimumkövetelményekről (kilencedik egyedi irányelv a 89/391/EGK irányelv 16. cikke (1) bekezdésének értelmében) (HL L 245., 1992.8.26., 23–42. o.)

A 92/58/EEC irányelv későbbi módosításait beépítették az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Tanács 89/391/EGK irányelve (1989. június 12.) a munkavállalók munkahelyi biztonságának és egészségvédelmének javítását ösztönző intézkedések bevezetéséről (HL L 183., 1989.6.29., 1–8. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 13.12.2021

Top