Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Partnerségi megállapodás az Európai Unió és Új-Zéland között a kapcsolatokról és az együttműködésről

Partnerségi megállapodás az Európai Unió és Új-Zéland között a kapcsolatokról és az együttműködésről

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

Partnerségi megállapodás az Európai Unió és Új-Zéland között a kapcsolatokról és az együttműködésről

(EU) 2016/2079 határozat a megállapodás aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról

(EU) 2022/1007 határozat a megállapodás megkötéséről

MI A MEGÁLLAPODÁS ÉS A HATÁROZATOK CÉLJA?

  • A megállapodás célja az Európai Unió (EU) és Új-Zéland közötti partnerség megerősítése, valamint az együttműködés elmélyítése és fokozása a kölcsönös érdeklődésre számot tartó kérdésekben.
  • Az (EU) 2016/2079 határozat megerősíti a megállapodásnak az EU általi aláírását és ideiglenes alkalmazását.
  • Az (EU) 2022/1007 határozat megköti a megállapodást az EU nevében.

FŐBB PONTOK

A megállapodás számos elemet tartalmaz, beleértve az alábbiakat.

  • Árukereskedelem. Eltávolítja az összes vámot az Új-Zélandra irányuló uniós áruexportról, valamint az EU élelmiszer- és italexportjáról, továbbá megszünteti vagy jelentősen csökkenti az EU-vámokat a legtöbb EU-ba exportált új-zélandi árura vonatkozóan.
  • Származási szabályok. Ezek a szabályok biztosítják, hogy az egyik félben jelentős mértékben feldolgozott termékek részesülhessenek a megállapodás tarifális preferenciáiból.
  • Kereskedelmi jogorvoslatok. A felek közötti tisztességtelen kereskedelmet piacvédelmi eszközök (dömpingellenes, szubvencióellenes, globális biztosítékok) alkalmazásával lehet kezelni.
  • A kereskedelem technikai akadályai. Elősegíti az átláthatóságot és a nemzetközi szabványok alkalmazását a piacra jutás megkönnyítése érdekében, miközben megőrzi az egyes felek által megfelelőnek ítélt védelmi szinteket.
  • A beruházások liberalizációja és szolgáltatások kereskedelme. Megkönnyíti az uniós cégek számára, hogy szolgáltatásokat nyújtsanak Új-Zélandnak, és lehetőséget teremt a befektetésekre mind a szolgáltatási, mind a gyártási ágazatokban. Ugyancsak egyenlő versenyfeltételeket biztosít az uniós szolgáltatók és új-zélandi versenytársaik között.
  • Közbeszerzések. A felek kölcsönösen megnyitják közbeszerzési piacaikat a Kereskedelmi Világszervezet közbeszerzési megállapodása hatálya alá tartozókon túl.
  • Szellemi tulajdon. Ide tartoznak a szerzői jogra és kapcsolódó jogokra, a védjegyekre, az ipari formatervezési mintákra, a földrajzi jelzésekre, a növényfajtákra és a nem nyilvános információk védelmére vonatkozó szabályok.
  • A kereskedelem és a fenntartható fejlődés. Ide tartozik a munka, a nők társadalmi szerepének megerősítése, valamint a környezeti és éghajlati kérdések. Mindkét fél szabályozási jogát védi, és megtiltja, hogy a felek gyengítsék vagy elmulasszák törvényeik végrehajtását a kereskedelem vagy a befektetés ösztönzése érdekében.
  • Vitarendezés. Tisztességes, hatékony és eredményes mechanizmust vezet be a megállapodás szabályainak értelmezésével és alkalmazásával kapcsolatban esetlegesen felmerülő viták megoldására.

A HATÁLYBALÉPÉS NAPJA

Az megállapodás 2022. július 21. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUMOK

A Tanács (EU) 2016/2079 határozata (2016. szeptember 29.) az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Új-Zéland közötti kapcsolatokról és együttműködésről szóló partnerségi megállapodásnak az Európai Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról (HL L 321., 2016.11.29., 1–2. o.).

Partnerségi megállapodás a kapcsolatokról és az együttműködésről egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Új-Zéland között (HL L 321., 2016.11.29., 3–30. o.).

A Tanács (EU) 2022/1007 határozata (2022. június 20.) az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Új-Zéland közötti, a kapcsolatokról és az együttműködésről szóló partnerségi megállapodásnak az Unió nevében történő megkötéséről (HL L 171., 2022.6.28., 1–2. o.).

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Értesítés az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről Új-Zéland közötti, a kapcsolatokról és az együttműködésről szóló partnerségi megállapodás hatálybalépéséről (HL L 183., 2022.7.8., 1. o.).

utolsó frissítés 07.12.2022

Top