Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Földközi-tengeri Általános Halászati Bizottság

Földközi-tengeri Általános Halászati Bizottság

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

(EU) 2015/674 határozat a Földközi-tengeri Általános Halászati Bizottság létrehozásáról szóló módosított megállapodásnak az Európai Unió nevében történő elfogadásáról

Módosított megállapodás a Földközi-tengeri Általános Halászati Bizottság létrehozásáról

Megállapodás a Mediterrán Általános Halászati Bizottság létrehozásáról

98/416/EK határozat az Európai Közösségnek a Földközi-tengeri Általános Halászati Bizottsághoz történő csatlakozásáról

MI A MEGÁLLAPODÁS ÉS A HATÁROZATOK CÉLJA?

  • A Földközi-tengeri Általános Halászati Bizottságról (GFCM) szóló módosított megállapodás célkitűzése, hogy – biológiai, társadalmi, gazdasági és környezeti szinten – biztosítsa az élő tengeri erőforrások megőrzését és fenntartható hasznosítását, valamint az akvakultúra fenntartható fejlődését a Földközi-tenger és a Fekete-tenger tengervizeiben.
  • A 98/416/EK határozat jóváhagyja az Európai Közösségnek – a mostani Európai Uniónak (EU) – a GFCM-hez történő csatlakozását.
  • Az (EU) 2015/674 határozat az EU nevében jóváhagyja a módosított GFCM-megállapodást.

FŐBB PONTOK

Tagság, területi hatály és képviselet

  • A GFCM 23 tagból áll, amelyből 22 a Földközi-tenger vagy a Fekete-tenger partja mentén fekvő ország. Emellett a GFCM tagsága magában foglal hat együttműködő nem szerződő felet is (Bosznia és Hercegovina, Grúzia, Jordánia, Moldova, Szaúd-Arábia és Ukrajna).
  • Az EU 1998 óta tagja a GFCM-nek.
  • A megállapodás hatálya alá tartozó földrajzi terület öt szubrégióból tevődik össze: a Földközi-tenger nyugati, középső és keleti medencéje, az Adriai-tenger és a Fekete-tenger. A szubrégiók pedig 30 földrajzi alterületből állnak.
  • Minden szerződő felet egy küldött képvisel; a küldöttek a határozatokat egyszerű többséggel, illetve bizonyos esetekben kétharmados többséggel hozzák.

Általános elvek

A megállapodás célkitűzésének érvényre juttatása érdekében a GFCM tevékenységét általános elvek vezérlik. Ezen elvek közé tartozik, hogy a GFCM:

  • védelmi és gazdálkodási intézkedésekről szóló ajánlásokat és határozatokat fogad el, amelyek célja, hogy biztosítsák a halászati tevékenységek hosszú távú fenntarthatóságát, és amelyek elfogadásakor a GFCM különös figyelmet fordít:
    • azokra az intézkedésekre, amelyek megakadályozzák a túlhalászást és minimalizálják a visszadobást, és
    • a kisüzemi halászatra és a helyi közösségekre gyakorolt lehetséges hatásokra;
  • alkalmazza az elővigyázatosság elvét;
  • az akvakultúrát a jövedelem és a táplálkozás diverzifikációját elősegítő eszköznek tekinti, és biztosítja az élő tengeri erőforrások felelősségteljes használatát, a genetikai sokféleség megóvását, valamint a környezetre és a helyi közösségekre gyakorolt káros hatások minimalizálását;
  • elősegíti a halászati gazdálkodás és az akvakultúra fejlesztésének szubregionális megközelítését a Földközi-tenger és a Fekete-tenger sajátosságainak figyelembevétele érdekében;
  • megteszi a szükséges intézkedéseket a jogellenes, be nem jelentett és szabályozatlan halászati tevékenységek megakadályozására és felszámolására irányuló ajánlások betartásának biztosítása érdekében.

A GFCM feladatai

Célkitűzésével és általános elveivel összhangban a GFCM számos feladatot lát el, egyebek mellett az alábbiakat:

  • az élő tengeri erőforrások állapotának rendszeres felülvizsgálata és értékelése;
  • intézkedések megfogalmazása és ajánlása az alábbi célokból:
    • az élő tengeri erőforrások védelme és kezelése,
    • a halászati tevékenységek által az élő tengeri erőforrásokra és ökoszisztémákra gyakorolt hatás csökkentése,
    • annak biztosítása, hogy az állományokat a maximális fenntartható hozamot* előállítani képes szintek felett tartsák,
    • a veszélyeztetett tengeri ökoszisztémák védelme céljából halászati korlátozás alá vont területek létesítése;
  • az akvakultúra fenntartható fejlődésének támogatása;
  • a halászati ágazat társadalmi-gazdasági szempontjainak rendszeres áttekintése;
  • az akvakultúra és halászat által érintett civil szervezetekkel folytatott kommunikáció és konzultáció kibővítése;
  • kutatási és fejlesztési tevékenységek ösztönzése, ajánlása, koordinálása és lebonyolítása.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A HATÁROZAT?

A GFCM-hez történő csatlakozásról szóló 98/416/EK határozat 1998. június 16. óta hatályos.

A GFCM-megállapodás módosításának elfogadásáról szóló (EU) 2015/674 határozat 2015. április 20-án lépett hatályba.

HÁTTÉR

2021 novemberében elfogadtak egy új, a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó stratégiát a GFCM számára. A stratégia tartalmaz egy intézkedéscsomagot, amelynek célja, hogy konkrét tevékenységekké alakítsa a stratégiát.

2018 júniusában aláírták a szófiai miniszteri nyilatkozatot. A nyilatkozat számos intézkedést és kezdeményezést javasol az egész Fekete-tengert átfogó regionális gazdálkodáshoz.

2017 márciusában elfogadták a máltai MedFish4Ever miniszteri nyilatkozatot. A nyilatkozat megerősíti az aláíró felek azon szándékát, hogy a halászterületekkel való gazdálkodást és ezek szabályozását fejlesztő, célokat és tevékenységeket meghatározó csomag révén a következő évtizedben javítsák a földközi-tengeri halászat helyzetét.

KULCSFOGALMAK

Maximális fenntartható hozam. Az a legnagyobb elméleti egyensúlyi hozam, amely a meglévő átlagos környezeti feltételek mellett valamely állományból átlagosan folyamatosan kifogható anélkül, hogy jelentősen befolyásolná a szaporodási folyamatot.

FŐ DOKUMENTUMOK

A Tanács (EU) 2015/674 határozata (2015. április 20.) a Földközi-tengeri Általános Halászati Bizottság létrehozásáról szóló módosított megállapodásnak az Európai Unió nevében történő elfogadásáról (HL L 111., 2015.4.30., 1–2. o.).

Módosított megállapodás a Földközi-tengeri Általános Halászati Bizottság létrehozásáról (HL L 111., 2015.4.30., 3–15. o.).

Megállapodás a Mediterrán Általános Halászati Bizottság létrehozásáról – Az Európai Közösség egységes nyilatkozata a GFCM-megállapodás II. cikkének (6) bekezdése szerinti hatáskör és szavazati jogok gyakorlásáról – A Mediterrán Általános Halászati Bizottság eljárási szabályzata (HL L 190., 1998.7.4., 36–47. o.).

A Tanács 98/416/EK határozata (1998. június 16.) az Európai Közösségnek a Földközi-tengeri Általános Halászati Bizottsághoz történő csatlakozásáról (HL L 190., 1998.7.4., 34–35. o.).

utolsó frissítés 21.11.2022

Top