EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Barangolási díjak az Európai Unión belül

Barangolási díjak az Európai Unión belül

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2022/612/EU rendelet – az Unión belüli nyilvános mobilhírközlő hálózatok közötti barangolásról (roaming)

MI A RENDELET CÉLJA?

Célja, hogy további előnyökkel bővítse és javítsa a barangolási szolgáltatásokat, amikor a felhasználók az Európai Unión (EU) belül utaznak, jobb összeköttetést és tájékoztatást kínálva számukra, valamint megvédve őket a hívások, SMS-üzenetek és adatforgalom túlzott árától azáltal, hogy továbbra is betiltják a többletdíjakat. Ezt a továbbfejlesztett szolgáltatást a belföldi díjszabás szerinti barangolásnak is nevezik.

Céljai továbbá a következők:

  • valódi belföldi díjas barangolási szolgáltatás biztosítása a barangolási szolgáltatási feltételek és a nyilvános mobilhírközlő hálózatokhoz való nagykereskedelmi hozzáférés szabályozása révén;
  • az átláthatóság növelése és a díjakkal kapcsolatos információkhoz való hozzáférés javítása;
  • az átláthatóság növelése a nem szabályozott barangolási szolgáltatások felhasználói számára, például hajók vagy légi járművek fedélzetén, valamint hozzáadott értékű szolgáltatásokhoz rendelt hívószámokra irányuló kommunikáció (mint például helpdesk szolgáltatások, biztosítótársaságok vagy légitársaságok) esetében;
  • a segélyhívó szolgáltatásokhoz való díjtalan hozzáférés biztosítása, valamint a segélyhívó szolgáltatásokhoz történő hozzáférésről, különösképpen a segélyhívási célú kommunikáció alternatív módjairól szóló információk átláthatóságának fokozása.

FŐBB PONTOK

A belföldi díjszabás szerinti barangolás 2032-ig történő meghosszabbítása

  • Az unióban 2017. június 15-én eltörölték a barangolási díjakat, de a jogszabály 2022. június 30-án hatályát vesztette. Ez az új rendelet 2032-ig lesz érvényben.

Nagykereskedelmi barangolási hozzáférés*

  • A mobilhálózat-üzemeltetőknek a nagykereskedelmi barangolási hozzáférésre vonatkozó összes észszerű kérést teljesíteniük kell, különösen olyan módon, amely lehetővé teszi, hogy a barangolásszolgáltató a belföldön kínált kiskereskedelmi mobilszolgáltatásokkal teljesen megegyező szolgáltatásokat kínálhasson, amennyiben ez a látogatott hálózaton műszakilag kivitelezhető.
  • A mobilhálózat-üzemeltetők csak objektív kritériumok – például a műszaki kivitelezhetőség vagy a hálózat integritása – alapján utasíthatnak vissza nagykereskedelmi barangolási hozzáférésre vonatkozó igényeket. Kereskedelmi megfontolások nem indokolhatják a nagykereskedelmi barangolási hozzáférés iránti kérelmeknek a versengő barangolási szolgáltatások nyújtásának korlátozása érdekében történő elutasítását.

Szabályozott kiskereskedelmi barangolási szolgáltatások nyújtása

  • A barangolásszolgáltatók a barangolást végző ügyfeleiknek egyetlen uniós tagállamban sem számíthatnak fel a belföldi kiskereskedelmi áron felül semmilyen többletdíjat:
    • hívások kezdeményezéséért és fogadásáért;
    • SMS-üzenetek küldéséért és fogadásáért;
    • internetkapcsolat – mint például e-mailek és internethez kapcsolódó alkalmazások – igénybevételéért;
    • adatok le- és feltöltéséért, az azonnali üzenetküldést, a videokonferencia-hívásokat és az adatokat használó hanghívásokat is beleértve.
  • A kínált szolgáltatás nem lehet kedvezőtlenebb a belföldön kínáltaknál, különösképpen a szolgáltatás minősége tekintetében, amennyiben a látogatott hálózaton rendelkezésre állnak ugyanazon generációs mobilhírközlő hálózatok és technológiák.
  • A mobilhírközlési szolgáltatóknak el kell kerülniük, hogy az uniós belső határátkelőhelyeken a hálózatok közötti átadás indokolatlan késedelemmel járjon.

A szabályozott barangolási szolgáltatások nagykereskedelmi díjai

  • 2022. július 1-től:
    • a hívásonkénti díj percenként 0,022 EUR-ra korlátozódik, 2025. január 1-én 0,019 EUR-ra csökken, és ez 2032. június 30-ig marad érvényben;
    • az SMS-üzenetek díja SMS-enként 0,004 EUR-ra korlátozódik, 2025. január 1-én 0,003 EUR-ra csökken, és ez 2032. június 30-ig marad érvényben;
    • az adatok díja gigabájtonként 2,00 EUR-ra korlátozódik, 2027-ig fokozatosan 1,00 EUR-ra csökken, és ez 2032. június 30-ig lesz érvényben.
  • Ha az ügyfelek többet barangolnak, mint amennyi megengedett a méltányos használatra vonatkozó feltételek értelmében, akkor az üzemeltető többletdíjat alkalmazhat, amely azonban nem lehet magasabb, mint a fentebb felsorolt nagykereskedelmi barangolási díjlimit.

Az átláthatóság elve

  • A barangolásszolgáltatók kötelelesek:
    • tájékoztatni az ügyfeleket a barangolási szolgáltatások minőségéről;
    • tájékoztatni az ügyfeleket azokról a szolgáltatástípusokról, amelyekre barangolás esetén magasabb díjak vonatkozhatnak;
    • biztosítani azt, hogy ügyfeleiket folyamatosan tájékoztassák a szabályozott barangolásos adatátviteli szolgáltatások díjairól olyan módon, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy megértsék az ilyen használat pénzügyi következményeit, valamint azt is lehetővé teszi, hogy nyomon kövessék és ellenőrizzék a ráfordított kiadásaikat;
    • egy olyan eszköz alkalmazására, amely zárolja a barangolási szolgáltatások további használatát, ha az összfogyasztás elér egy limitet, például 50 EUR-t vagy 100 EUR-t;
    • szükség esetén még a kiskereskedelmi szerződés megkötése előtt, majd azt követően rendszeresen tájékoztatni az ügyfeleket az automatikus és ellenőrizetlen barangolásos adatátviteli szolgáltatási kapcsolatok és letöltések kockázatáról;
    • díjtalanul értesíteni az ügyfeleket arról, hogy miként kapcsolhatják ki az automatikus barangolásos adatátviteli szolgáltatási kapcsolatokat annak érdekében, hogy elkerülhessék az ellenőrizetlen adatfogyasztást;
    • ingyenes automatikus üzenetben személyre szóló díjszabási tájékoztatást adni az olyan ügyfelek számára, akik a belföldi szolgáltatójuk tagállamától eltérő tagállamba lépnek be, beleértve a méltányos használatra vonatkozó feltételekről, az alkalmazandó pótdíjakról és arról a tényről szóló tájékoztatást, hogy a hozzáadott értéket képviselő szolgáltatások igénybevételekor fennáll annak a kockázata, hogy magasabb árat számítanak fel számukra;
    • ingyenes automatikus üzenet útján információkat biztosítani a belföldi szolgáltatójuk tagállamától eltérő tagállamba belépő ügyfelek számára a segélyhívó szolgáltatásokhoz történő hozzáférésről, az alternatív hozzáférési eszközöket is beleértve;
    • észszerű lépéseket tenni azért, hogy megvédjék az ügyfeleket azon többletdíjaktól, amelyeket a hanghívásokért és SMS-üzenetekért számítanak fel olyan esetekben, amikor nem szándékosan nem földfelszíni nyilvános mobilhálózatokhoz, vagy egy, az unión kívüli ország egyik hálózatához csatlakoznak.

Méltányos használat

Annak megakadályozása érdekében, hogy az ügyfelek az időszakos utazástól eltérő célokra használják a barangolási szolgáltatásokat, a szolgáltatók méltányos használatra vonatkozó határértéket alkalmazhatnak. Az üzemeltetőnek előzetesen tájékoztatnia kell az ügyfeleket erről a határértékről, és riasztást kell küldenie, ha az ügyfél eléri a határérték 80%-át. Bármely, a méltányos használatra vonatkozó szabályzatnak összhangban kell lennie a felhasználók díjcsomagjaival és a Bizottság (EU) 2016/2286 végrehajtási rendeletében meghatározott részletes képlettel.

Segélyhívó szolgáltatások elérése külföldön

  • 2023 júniusára a felhasználók külföldre utazás alkalmával automatikusan egy emlékeztetőt fognak kapni arról, hogy a „112-es” egységes európai segélyhívó szám hívásával díjmentesen elérhetik a segélyhívó szolgálatokat, valamint a rendelkezésre álló alternatív kapcsolattartási módokról, mint például a valós idejű szövegátvitel vagy a segélyhívó alkalmazások.
  • A látogatott hálózat üzemeltetői nem számíthatnak fel díjat a segélyhívó szolgáltatásokhoz irányuló hívásokért.
  • 2022 végére az Európai Elektronikus Hírközlési Szabályozók Testületének létre kell hoznia egy egységes, uniós szintű adatbázist a szolgáltatók és a nemzeti szabályozó hatóságok számára, amely a következőket tartalmazza:
    • az egyes tagállamokban a hozzáadott értékű szolgáltatásokhoz rendelt számtartományok;
    • a segélyhívó szolgálatok elérését biztosító, az egyes tagállamokban előírt és a barangolást végző ügyfelek általi használatra technikailag alkalmas módok.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2022. július 1. óta van hatályban.

HÁTTÉR

A rendelet átdolgozza és hatályon kívül helyezi az 531/2012/EU rendeletet és az (EU) 2015/2013 rendeletet.

További információk:

KULCSFOGALMAK

Nagykereskedelmi barangolási hozzáférés. Egy mobilhálózat-üzemeltető eszközöket vagy szolgáltatásokat bocsát egy másik vállalkozás rendelkezésére annak érdekében, hogy szabályozott barangolási szolgáltatásokat nyújtson barangolást végző ügyfelek számára.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 2022/612/EU rendelete (2022. április 6.) az Unión belüli nyilvános mobilhírközlő hálózatok közötti barangolásról (roaming) (átdolgozás) (HL L 115., 2022.4.13., 1–37. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság (EU) 2016/2286 végrehajtási rendelete (2016. december 15.) a méltányos használatra vonatkozó feltételek alkalmazására és a kiskereskedelmi barangolási többletdíjak eltörlése fenntarthatóságának értékelési módszertanára, valamint a barangolásszolgáltatók által az értékelés céljából benyújtandó kérelemre vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 344., 2016.12.17., 46–62. o.)

A Bizottság (EU) 2021/654 felhatalmazáson alapuló rendelete (2020. december 18.) az (EU) 2018/1972 európai parlamenti és tanácsi irányelvnek az Unió egészében egységes maximális mobil hívásvégződtetési díj és az Unió egészében egységes maximális vezetékes hívásvégződtetési díj meghatározásával történő kiegészítéséről (HL L 137., 2021.4.22., 1–9. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/882 irányelve (2019. április 17.) a termékekre és a szolgáltatásokra vonatkozó akadálymentességi követelményekről (HL L 151., 2019.6.7., 70–115. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1972 irányelve ( 2018. december 11. ) az Európai Elektronikus Hírközlési Kódex létrehozásáról (átdolgozás) (HL L 321., 2018.12.17., 36–214. o.)

Az (EU) 2018/1972 irányelv későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1971 rendelete (2018. december 11.) az Európai Elektronikus Hírközlési Szabályozók Testületének (BEREC) és a BEREC Működését Segítő Ügynökségnek (BEREC Hivatal) a létrehozásáról, az (EU) 2015/2120 rendelet módosításáról, valamint az 1211/2009/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 321., 2018.12.17., 1–35. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/2102 irányelve (2016. október 26.) a közszférabeli szervezetek honlapjainak és mobilalkalmazásainak akadálymentesítéséről (HL L 327., 2016.12.2., 1–15. o.)

A Bizottság 2008/294/EK határozata (2008. április 7.) a Közösség területén a légi járműveken hozzáférhető mobilhírközlési szolgáltatások (MCA-szolgáltatások) spektrumhasználatának harmonizált feltételeiről (HL L 98., 2008.4.10., 19–23. o.).

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 2002/58/EK irányelve (2002. július 12.) az elektronikus hírközlési ágazatban a személyes adatok kezeléséről, feldolgozásáról és a magánélet védelméről (Elektronikus hírközlési adatvédelmi irányelv) (HL L 201., 2002.7.31., 37–47. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 05.07.2022

Top