Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az eurórendszer monetáris politikához kötődő keretének végrehajtása

Az eurórendszer monetáris politikához kötődő keretének végrehajtása

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2015/510 iránymutatás az eurórendszer monetáris politikához kötődő keretének végrehajtásáról

MI AZ IRÁNYMUTATÁS CÉLJA?

Meghatározza az eurórendszer monetáris politikája végrehajtásának egységes szabályait az Európai Unió (EU) azon tagállamai számára, amelyek pénzneme az euró.

FŐBB PONTOK

Az eurórendszer – az árstabilitás euroövezet egészében történő fenntartására irányuló elsődleges céljának elérése érdekében – monetáris politikai instrumentumokat és eljárásokat alkalmaz. Ezek biztosítják a monetáris politikai döntések gyakorlati megvalósításának keretét.

Az iránymutatás az eurórendszer monetáris politikai instrumentumaival és eljárásaival foglalkozik.

  • A monetáris politikai instrumentumok a következők:
    • nyíltpiaci műveletek, amelyek célja a kamatlábak alakítása, a pénzkínálat szabályozása a pénzügyi piacon és a monetáris politika aktuális irányvonalának jelzése az euróövezetben;
    • központi banki rendelkezésre állás, amelynek célja, hogy egynapos likviditást nyújtson, illetve vonjon el;
    • a kötelező tartalékokra (a kereskedelmi bankok által a központi bankjuknál tartandó tartalékuk minimális összegére) vonatkozó előírások, melyeket a 2531/98/EK és az 2021/2003/EK (EKB/2003/9) rendelet tartalmaz (lásd az összefoglalást).
  • Az eurórendszer nyíltpiaci műveleteit tendereljárásokon* keresztül hajtják végre, vagy olyan kétoldalú eljárásokon keresztül, melyek során az Európai Központi Bank (EKB) adott esetben közvetlenül csak egy vagy néhány ügyféllel* foglalkozik, vagy tőzsdén és piaci közvetítőkön keresztül, tendereljárások nélkül.

Elfogadható ügyfelek

Az eurórendszer monetáris politikai műveleteinek* ügyfelei kötelesek eleget tenni a következő kritériumoknak, hogy részt vehessenek ezekben a műveletekben:

  • az eurórendszer kötelező tartalékra vonatkozó követelményeinek teljesítése;
  • a hitelintézetekre és befektetési vállalkozásokra vonatkozó prudenciális felügyeletről szóló 2013/36/EU irányelv (lásd az összefoglalót) és a hitelintézetekre vonatkozó prudenciális követelményekről szóló 575/2013/EU rendelet (lásd az összefoglalót) szerinti felügyelet, amelyet az illetékes hatóság gyakorol;
  • pénzügyi stabilitás;
  • az EKB vagy a nemzeti központi bank által meghatározott valamennyi szerződéses követelmény teljesítése.

Elfogadható eszközök

Ahhoz, hogy az ügyfelek részt vehessenek az eurórendszer hitelműveleteiben, az érintett műveletek fedezeteként elfogadható eszközöket kell nyújtaniuk az eurórendszer számára. Az eszközök elfogadhatóságát a nemzeti központi bankok vizsgálják az eurórendszer összes hitelművelete tekintetében közös, egységes keretben meghatározott kritériumok alapján.

Szankciók az ügyfelekre vonatkozó kötelezettségek megszegése esetén

Az eurórendszer pénzügyi és nem pénzügyi szankciókat szabhat ki azokra az ügyfelekre, aki nem teljesítik a kötelező tartalékra vonatozó követelményeket, vagy nem tesznek eleget a működési szabályoknak.

Mérlegelésen alapuló intézkedések

Az eurórendszer az ügyfél pénzügyi stabilitására vonatkozó vagy más indokolt aggályok miatt dönthet a következők mellett:

  • óvatossági okokból felfüggesztheti, korlátozhatja vagy kizárhatja egy ügyfél hozzáférését a monetáris politikai műveleteihez, beleértve azt is, ha a szavatolótőke-követelmények nem teljesülnek, vagy ha a tőkére vagy a tőkeáttételre vonatkozó mutatókkal kapcsolatos információk hiányosak vagy nem állnak rendelkezésre;
  • elutasítja vagy korlátozza az eszközök felhasználását, ha úgy ítéli meg, hogy egy kibocsátás, kibocsátó, adós vagy garanciavállaló nem felel meg a rendszer hitelminőségi követelményeinek, vagy ha bármely ügyfél korlátozó intézkedések hatálya alá tartozik, vagy az eurórendszer monetáris politikai műveleteihez való hozzáférését felfüggesztették, korlátozták vagy kizárták;
  • korlátozhatja az ügyfél hozzáférését az eurórendszer monetáris politikai műveleteihez, ha az érintett hatóságok úgy tekintik, hogy az „fizetésképtelen, illetve várhatóan fizetésképtelenné fog válni”.

Az iránymutatás számos olyan szabályt is tartalmaz, amelyek az nemzeti központi bankoknak a szerződéses vagy az eurórendszer valamennyi monetáris politikai műveletére egyaránt jellemző szabályozási rendelkezéseit, az információmegosztást, valamint a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni jogszabályoknak való megfelelést szabályozzák.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ AZ IRÁNYMUTATÁS?

Az iránymutatás 2015. május 1. óta hatályos a 142. cikk (eszközfedezetű értékpapírokhoz kapcsolódó likviditási támogatás), amely 2015. november 1-jétől hatályos.

HÁTTÉR

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 127. cikkének (1) bekezdése kimondja, hogy a Központi Bankok Európai Rendszerének (KBER) alapvető feladata az árstabilitás megőrzése.

A szerződés 127. cikkének (2) bekezdése kimondja, hogy a KBER alapvető feladatai a következők:

  • az Unió monetáris politikájának meghatározása és végrehajtása;
  • devizaműveletek végzése;
  • a tagállamok hivatalos devizatartalékainak tartása és kezelése;
  • a fizetési rendszerek zavartalan működésének előmozdítása.

A KBER és az EKB alapokmánya rendelkezik arról, hogy:

  • az EKB és a nemzeti központi bankok nyíltpiaci és hitelműveleteket hajthatnak végre;
  • az EKB előírhatja az uniós országokban székhellyel rendelkező hitelintézetek számára, hogy monetáris politikai célok elérése érdekében az EKB-nál és a nemzeti központi bankoknál kötelező tartalékokat tartsanak fenn.

KULCSFOGALMAK

Tendereljárás. Olyan eljárás, amelynek során az eurórendszer likviditást bővít, illetve likviditást szűkít a piacon azáltal, hogy az NKB ügyleteket hajt végre az ügyfelek által egy nyilvános közzétételt követően benyújtott ajánlatok elfogadása által.
Ügyfél. Az elfogadhatósági követelményeknek eleget tevő és ez alapján az eurórendszer monetáris politikai műveleteihez való hozzáférésre jogosult intézmény.
Monetáris politikai műveletek. A nyíltpiaci műveletek és a jegybanki rendelkezésre állások.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Központi Bank (EU) 2015/510 iránymutatása (2014. december 19.) az eurorendszer monetáris politikához kötődő keretének végrehajtásáról (átdolgozás) (EKB/2014/60) (HL L 91., 2015.4.2., 3–135. o.)

Az (EU) 2015/510 iránymutatás későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Harmadik rész – Az Unió belső politikái és tevékenységei – VIII. cím – Gazdaság- és monetáris politika – 2. fejezet – Monetáris politika – 127. cikk (az EKSz. korábbi 105. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 102–103. o.)

Az Európai Unióról szóló szerződéshez és az Európai Unió működéséről szóló szerződéshez csatolt – (4.) Jegyzőkönyv a Központi Bankok Európai Rendszere és az Európai Központi Bank alapokmányáról (HL C 202., 2016.6.7., 230–250. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 575/2013/EU rendelete (2013. június 26.) a hitelintézetekre és befektetési vállalkozásokra vonatkozó prudenciális követelményekről és a 648/2012/EU rendelet módosításáról (HL L 176., 2013.6.27., 1–337. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 2013/36/EU irányelve (2013. június 26.) a hitelintézetek tevékenységéhez való hozzáférésről és a hitelintézetek és befektetési vállalkozások prudenciális felügyeletéről, a 2002/87/EK irányelv módosításáról, a 2006/48/EK és a 2006/49/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 176., 2013.6.27., 338–436. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Tanács 2531/98/EK rendelete (1998. november 23.) a kötelező tartalékok Európai Központi Bank által történő alkalmazásáról (HL L 318., 1998.11.27., 1–3. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 29.06.2023

Top