Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Kölcsönös elismerésről szóló megállapodások

Kölcsönös elismerésről szóló megállapodások

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 207. cikke

EUMSZ 218. cikk

MI AZ EUMSZ 207. ÉS 218. CIKKÉNEK, VALAMINT A KÖLCSÖNÖS ELISMERÉSRŐL SZÓLÓ MEGÁLLAPODÁSOKNAK A CÉLJA?

Az EUMSZ 207. cikke meghatározza az uniós kereskedelempolitika jogi alapját, és megállapítja a kereskedelem különböző vonatkozásairól szóló döntéshozatal során követendő eljárásokat.

Az EUMSZ 218. cikke meghatározza a harmadik felekkel folytatott tárgyalásokra vonatkozó uniós szabályokat. Az EU és egy vagy több EU-n kívüli ország vagy nemzetközi szervezet közötti tárgyalásokra vonatkozik.

E cikkek biztosítják azokat a jogi alapokat, amelyek mentén az Európai Bizottság – a Tanács tárgyalási irányelveinek kézhezvételét követően – a nemzetközi kereskedelmi megállapodásokat tárgyalja.

A kölcsönös elismerésről szóló megállapodások* célja az EU és az EU-n kívüli országok közötti árukereskedelem előmozdítása a technikai akadályoknak a megfelelőségértékelések hozzáférésének megkönnyítése révén történő felszámolásával. A kormányok közötti kétoldalú megállapodások értelmében az importáló ország elfogadja a kijelölt megfelelőségértékelő szervezetek által, bizonyos ipari termékek tekintetében az importáló ország követelményeinek való megfelelés bizonyítása érdekében végzett megfelelőségértékelés* eredményeit.

FŐBB PONTOK

A kölcsönös elismerésről szóló megállapodások:

  • lehetővé teszik az uniós vállalkozások számára, hogy termékeiket az importáló ország követelményeinek való megfelelés megerősítése érdekében az EU-n belüli kijelölt megfelelőségértékelő szervezetek teszteljék és hitelesítsék, ezt követően pedig az importáló országon belüli további vizsgálat nélkül kivihessék EU-n kívüli országokba; ugyanezen lehetőséget biztosítja a nem uniós vállalkozások és EU-n kívüli kijelölt megfelelőségértékelő szervezetek számára is, amennyiben uniós országokba exportálnak;
  • meghatározzák a megfelelőségértékelések kölcsönös elfogadásának feltételeit;
  • felsorolják a jóváhagyott laboratóriumokat, ellenőrző szerveket és különféle megfelelőségértékelő szervezeteket*;
  • vegyes bizottságot hoznak létre a megállapodással kapcsolatban felmerülő bármely kérdés kezelése érdekében.

Az EU a következő felekkel kötött kölcsönös elismerésről szóló megállapodásokat:

HÁTTÉR

1989. december 21-i állásfoglalásukban az uniós kormányok megállapodtak a kölcsönös elismerésről szóló megállapodások alapelveiről. 1992. szeptember 21-én felhatalmazták a Bizottságot, hogy az EU nevében folytasson tárgyalásokat egyes nem uniós országokkal a kölcsönös elismerési megállapodásokra vonatkozóan.

További információk a következő oldalon állnak rendelkezésre:

KULCSFOGALMAK

Kölcsönös elismerésről szóló megállapodás: egy olyan nemzetközi megállapodás, amelyben két vagy több ország elismeri egymás megfelelőségértékeléseit.
Megfelelőségértékelés: az az eljárás, amely folyamán egy terméket a piacra dobás előtt tesztelnek, megvizsgálnak és hitelesítenek, biztosítva, hogy az megfeleljen a vonatkozó jogszabályoknak.
Megfelelőségértékelő szervezetek: értékelik, hogy egy termék megfelel-e a vonatkozó rendeleti vagy jogszabályi követelményeknek. Lehetnek ilyen szervezetek kormányzati szervek, nemzeti szabványügyi testületek, kereskedelmi és fogyasztói szervezetek, magán- vagy közvállalkozások.

FŐ DOKUMENTUMOK

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Ötödik rész: Az Unió külső tevékenysége – II. cím: Közös kereskedelempolitika – 207. cikk (az EKSz. korábbi 133. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 140–141. o.)

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata – Ötödik rész: Az Unió külső tevékenysége – V. cím: Nemzetközi megállapodások – 218. cikk (az EKSz. korábbi 300. cikke) (HL C 202., 2016.6.7., 144–146. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Tanács állásfoglalása (1989. december 21.) a megfelelőségértékelés globális megközelítéséről (HL C 10., 1990.1.16., 1–2. o.)

utolsó frissítés 07.12.2018

Top