EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Iránymutatás fejlesztési programok benyújtásához

Iránymutatás fejlesztési programok benyújtásához

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

288/2014/EU végrehajtási rendelet – az információ megadásának egységes feltételei uniós fejlesztési programoknál

MI A RENDELET CÉLJA?

  • Egységes modelleket állapít meg arra vonatkozóan, hogyan kell megadni az információkat az operatív programokhoz:
  • Ezek a szabályok biztosítják, hogy a megadott információ következetes, összehasonlítható és ahol szükséges, aggregálható legyen.
  • Biztosítják továbbá, hogy a programok az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedés célkitűzéseit kövessék.

FŐBB PONTOK

Az Európai Regionális Fejlesztési Alap, az Európai Szociális Alap és a Kohéziós Alap a következő két fő célkitűzés követése révén járul hozzá azon uniós fellépések kidolgozásához és követéséhez, amelyek erősítik az Unió gazdasági, társadalmi és területi kohézióját.

  • 1.
    Beruházás a növekedésbe és munkahelyteremtésbe

    A 288/2014/EU rendelet I. mellékletét felváltó (EU) 2021/435 módosító rendelet módosításokat vezetett be a beruházás a növekedésbe és munkahelyteremtésbe célkitűzés szerinti operatív programok modelljeire vonatkozóan azzal a céllal, hogy segítséget nyújtson „A Covid19-világjárvány és társadalmi következményei okozta válság elhárításának előmozdítása és a zöld, digitális és reziliens gazdasági helyreállítás előkészítése” elnevezésű tematikus célkitűzés keretében.

    Ez a módosítás figyelembe vette a 100 %-os társfinanszírozási arány ideiglenes alkalmazásának lehetőségét a 2020. július 1-jén kezdődő és 2021. június 30-án végződő számviteli év során benyújtott kifizetési kérelmekben bejelentett kiadásokra az Európai Regionális Fejlesztési Alap, az Európai Szociális Alap és a Kohéziós Alap által támogatott programon belüli egy vagy több prioritási tengely tekintetében.

    A rendeletben az ilyen programokra vonatkozó adatszolgáltatásra megállapított modell a következő iránymutatásokat határozza meg:

    • a finanszírozás elsődlegesen az Európai Regionális Fejlesztési Alapon és az Európai Szociális Alapon keresztül biztosított, például az ifjúsági foglalkoztatási kezdeményezés útján;
    • forrásokat az uniós régiók következő három kategóriája számára biztosít:
      • kevésbé fejlett*,
      • átmeneti*,
      • fejlettebb régiók*;
    • az operatív programok prioritási tengelyekből állnak, amelyek egynél több régiókategóriát érinthetnek, és különböző uniós alapokból származó beruházásokat kombinálhatnak;
    • milyen módon járul hozzá az operatív program az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedéshez, valamint a gazdasági, társadalmi és területi kohézió eléréséhez – beleértve a szakpolitikai döntések, beruházási prioritások és a finanszírozás szintjének indokolását;
    • amennyiben egy prioritási tengely egynél több alapra vonatkozik, az uniós támogatásra és a nemzeti önrészre vonatkozó adatokat alaponkénti bontásban, külön társfinanszírozási aránnyal kell megadni minden egyes alapra;
    • ha egy prioritási tengely egynél több régiókategóriára vonatkozik, az uniós támogatásra és a nemzeti önrészre vonatkozó adatokat régiókategóriánkénti bontásban, külön társfinanszírozási aránnyal kell megadni minden egyes régiókategóriára;
    • az operatív program:
  • 2.
    Európai területi együttműködés (Interreg)

    Az (EU) 2021/435 rendelet a 288/2014/EU rendelet II. mellékletét is módosítja: változásokat vezet be az európai területi együttműködés célkitűzés szerinti operatív programok modelljeire vonatkozóan azzal a céllal, hogy segítséget nyújtson „A Covid19-világjárvány és társadalmi következményei okozta válság elhárításának előmozdítása és a zöld, digitális és reziliens gazdasági helyreállítás előkészítése” elnevezésű tematikus célkitűzés keretében.

    Ez a módosítás figyelembe veszi a 100 %-os társfinanszírozási arány ideiglenes alkalmazásának lehetőségét a 2020. július 1-jén kezdődő és 2021. június 30-án végződő számviteli év során benyújtott kifizetési kérelmekben bejelentett kiadásokra az Európai Regionális Fejlesztési Alap, az Európai Szociális Alap és a Kohéziós Alap által támogatott programon belüli egy vagy több prioritási tengely tekintetében.

    A rendeletben az ilyen programokra vonatkozó adatszolgáltatásra megállapított modell a következő iránymutatásokat határozza meg:

    • a 2021 és 2027 közötti időszakban az Interreg célja, hogy ösztönözze az Unió egészének és szomszédságának harmonikus gazdasági, társadalmi és területi fejlődését, egy zöldebb, alacsony szén-dioxid-kibocsátású Európát, az együttműködés jobb irányítását, valamint a biztonságosabb Európát;
    • amennyiben a legkülső uniós régiókra vonatkozó programok határon átnyúló és transznacionális elemeket kombinálnak, ezek mindegyikére külön prioritási tengelyeket kell kialakítani;
    • milyen módon járul hozzá a program az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedés célkitűzéseihez és a gazdasági, társadalmi és területi kohézió eléréséhez – beleértve a szakpolitikai döntések, a beruházási prioritások és a finanszírozás szintjének indokolását;
    • tartalmazza a területfejlesztéssel kapcsolatos integrált megközelítés ismertetését, beleértve adott esetben a következőket:
    • tartalmaz közös és programspecifikus kimeneti indikátorokat végső célokkal;
    • amennyiben a legkülső régiókra vonatkozó programok határon átnyúló és transznacionális együttműködésre irányuló allokációkat kombinálnak, ezek mindegyikére külön prioritási tengelyeket kell kialakítani;
    • betart bizonyos általános elveket:
      • fenntartható fejlődés;
      • esélyegyenlőség és megkülönböztetésmentesség; valamint
      • férfiak és nők közötti egyenlőség.

Az Európában lévő menekültekre irányuló kohéziós fellépés (CARE) – szükséghelyzeti támogatás az Ukrajna elleni orosz invázió elől menekülő embereknek

Az (EU 2022/872 végrehajtási rendelet módosítja a 288/2014/EU végrehajtási rendeletet: változtatásokat eszközöl mind a Beruházás a növekedésbe és munkahelyteremtésbe elnevezésű célkitűzés szerinti operatív programok (I. melléklet), mind az európai területi együttműködés célkitűzés szerinti együttműködési programok (II. melléklet) modelljében, az (EU) 2022/562 rendelet alapján elfogadott, az Európában lévő menekültekre irányuló kohéziós fellépéssel (CARE) összefüggésben, amely kezdeményezés lehetővé teszi a tagállamok és régiók számára, hogy szükséghelyzeti támogatást nyújtsanak az Ukrajna Oroszország általi megszállása elől menekülő embereknek (lásd az összefoglalót).

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓ A RENDELET?

A rendelet 2014. március 23. óta alkalmazandó.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Kevésbé fejlett régiók. Azok a régiók, ahol az egy lakosra jutó bruttó hazai termék (GDP) az uniós átlag 75 %-ánál kevesebb.
Átmeneti régiók. Azok a régiók, ahol az egy lakosra jutó GDP az uniós átlag 75 %-a és 90 %-a között van.
Fejlettebb régiók. Azok a régiók, ahol az egy lakosra jutó GDP az uniós átlag 90 %-ánál nagyobb.

FŐ DOKUMENTUMOK

A Bizottság 288/2014/EU végrehajtási rendelete (2014. február 25.) az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra, a Kohéziós Alapra, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések megállapításáról, az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra és a Kohéziós Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról szóló 1303/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti, a „Beruházás a növekedésbe és munkahelyteremtésbe” célkitűzés operatív programjaira vonatkozó modell tekintetében alkalmazandó szabályokról és az Európai Regionális Fejlesztési Alap által az európai területi együttműködési célkitűzésnek nyújtott támogatásra vonatkozó egyedi rendelkezésekről szóló 1299/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet szerinti, az európai területi együttműködési célkitűzés együttműködési programjaira vonatkozó modell tekintetében alkalmazandó szabályokról (HL L 87., 2014.3.22., 1–48. o.)

A 288/2014/EU rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2022/562 rendelete (2022. április 6.) az 1303/2013/EU és a 223/2014/EU rendeletnek az Európában lévő menekültekre irányuló kohéziós fellépés (CARE) tekintetében történő módosításáról (HL L 109., 2022.4.8., 1–5. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 1303/2013/EU rendelete (2013. december 17.) az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra, a Kohéziós Alapra, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések megállapításáról, az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra és a Kohéziós Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról és az 1083/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 320–469. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 1304/2013/EU rendelete (2013. december 17.) az Európai Szociális Alapról és az 1081/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 470–486. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

Az Európai Parlament és a Tanács 1300/2013/EU rendelete (2013. december 17.) a Kohéziós Alapról, és az 1084/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 281–288. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 1299/2013/EU rendelete (2013. december 17.) az Európai Regionális Fejlesztési Alap által az európai területi együttműködési célkitűzésnek nyújtott támogatásra vonatkozó egyedi rendelkezésekről (HL L 347., 2013.12.20., 259–280. o.)

utolsó frissítés 18.07.2022

Top