Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A tojásra alkalmazandó forgalmazási előírások szabályai

A tojásra alkalmazandó forgalmazási előírások szabályai

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

589/2008/EK rendelet – a tojásra vonatkozó forgalmazási előírások

MI E RENDELET CÉLJA?

A rendelet meghatározza az EU-ban értékesített tojások* forgalmazási előírásait, beleértve a tojások osztályozását, címkézését, a tyúkok életkörülményeit és a nyilvántartás vezetését.

A rendelet alkalmazza az 1234/2007/EK tanácsi rendeletet – amelyet az 1308/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezett, és annak helyébe lépett – az EU-ban a mezőgazdasági termékek piacainak közös szervezésére és kereskedelmére vonatkozó szabályokat, beleértve számos termékre, mint például a tojásra vonatkozó forgalmazási előírásokat.

FŐBB PONTOK

A tojások besorolása lehet A. osztályú vagy B. osztályú.

Az A. osztályú tojásoknak a következő jellemzőkkel kell rendelkezniük:

  • szabályos alakú héj, amely tiszta és sértetlen;
  • a tojáson belüli légkamra legfeljebb 6 mm lehet;
  • a sárgája világosan megkülönböztethető határokkal nem rendelkezik, a tojás forgatásakor nem mozdul el értékelhetően;
  • a fehérje tiszta és áttetsző;
  • a tojás idegen anyagot vagy szagot nem tartalmazhat;
  • a tojás csírasejtet nem tartalmazhat.

Az A. osztályú tojásokat meg kell mosni vagy meg kell tisztítani az osztályozás előtt és után, és nem szabad tárolási vagy hűtési eljárásnak alávetni olyan létesítményben vagy üzemben, ahol a hőmérsékletet mesterségesen 5 °C alatt tartják.

Az A. osztályú tojásokat tömeg szerint osztályozzák:

  • XL – több mint 72 g,
  • L – 63–72 g,
  • M – 53–62 g,
  • S – kevesebb mint 53 g.

A B. osztályú tojások azok, amelyek az A. osztályú tojások minőségi küszöbértékeit nem érik el, vagy olyan A. osztályú tojások, amelyeket lefokoztak.

Csak a csomagolóközpontok osztályozhatnak és csomagolhatnak tojásokat és címkézhetik a csomagokat*. A csomagolóközpontoknak megfelelő berendezésekkel kell rendelkezniük a tojások osztályozásához és jelöléséhez. A tojásokat a tojásrakást követő tíz napon belül osztályozzák, jelölik és csomagolják.

A tojás szállítási csomagolásán meg kell jelölni:

  • a termelő nevét és címét;
  • a termelői kódot;
  • a tojások számát és/vagy azok tömegét;
  • a tojásrakás dátumát vagy időszakát;
  • az elszállítás dátumát.

Az A. osztályú tojásokat tartalmazó csomagokon meg kell jelölni az alkalmazott baromfitartási módot és a minőségmegőrzési időtartamot – amely a tojásrakástól számítva 28 napnál nem lehet több.

A tojások címkézése lehet „szabad tartásban termelt tojás”, „alternatív tartásban termelt tojás” vagy „ketreces tartásból származó tojás”. A szabad tartású tyúkok napközben folyamatosan a szabadban mozoghatnak; a mezőgazdasági vállalkozók azonban a reggeli órákban korlátozhatják a kifutóhoz való hozzáférést a szokásos helyes állattenyésztési gyakorlattal összhangban. A „ketreces tartásból származó tojás” azt jelenti, hogy a tyúkokat feljavított ketrecekben* tartják, mivel a cellás ketrecek (amelyeket „fel nem javított” ketreceknek neveznek) az EU-ban 2012 óta be vannak tiltva (1999/74/EK tanácsi irányelv – a tojótyúkok védelméről).

Ha a közegészségügy védelmében az EU olyan intézkedéseket fogad el, amelyek megkövetelik, hogy a tyúkokat bent tartsák – mint például a madárinfluenza kitörése esetén –, a tojások még forgalomba hozhatók „szabad tartásból származóként”, feltéve, hogy a szabadtéri kifutó használata a megszakítás nélküli 16 hetet nem haladja meg.

A szabadtéri kifutókat nagyrészt növényzetnek kell borítania, és azokat egyéb célra nem használják, kivéve az ültetvények, erdőségek és az állattartás céljából fenntartott legelők esetét.

A szabadtéri kifutók maximális állománysűrűsége hektáronként 2500 tyúknál vagy 4 m2-enként egy tyúknál több nem lehet.

Az „extra” vagy „extra friss” szavakat az A. osztályú tojások jobb minőségének jelzésére lehet felhasználni, a tojásrakástól számított 9 napig.

Gabonafélékkel táplált tyúkokra akkor lehet hivatkozni, ha a gabonafélék az adott takarmány összetételének legalább 60 tömegszázalékát alkotják.

A tojástermelőknek a következőkről kell nyilvántartást vezetniük:

  • az alkalmazott baromfitartási mód;
  • a tyúkok száma és életkora;
  • a vágás ideje, a levágott tyúkok száma;
  • a tojások naponta eladott darabszáma és/vagy tömege;
  • a felvásárlók neve és címe.

Az uniós országoknak a megfelelőségi ellenőrzések elvégzésére vizsgálókat kell kinevezniük.

MIKORTÓL HATÁLYOS A RENDELET?

A rendelet 2008. július 1. óta hatályos.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Tojás: héjas – nem törött, nem keltetett és nem főtt – tojás, amely a Gallus gallus fajhoz tartozó tyúktól származik, és amely közvetlen emberi fogyasztásra vagy tojástermékek előállítására alkalmas.
Csomag: olyan csomagolás, amely A. és B. osztályú tojásokat tartalmaz, kivéve a szállítási csomagolást és az (emberi fogyasztásra nem szánt) ipari tojást tartalmazó tartókat.
Feljavított ketrecek: olyan ketrecek, amelyeket módosítottak a cellás ketrecekkel kapcsolatos egyes állatjóléti aggályok miatt, megőrizve a nem ketreces rendszerek egyes gazdasági és állattenyésztési előnyeit.

FŐ DOKUMENTUM

A Bizottság 589/2008/EK rendelete (2008. június 23.) az 1234/2007/EK tanácsi rendeletnek a tojás forgalmazása tekintetében történő alkalmazására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról (HL L 163., 2008.6.24., 6–23. o.)

Az 589/2008/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 1308/2013/EU rendelete (2013. december 17.) a mezőgazdasági termékpiacok közös szervezésének létrehozásáról, és a 922/72/EGK, a 234/79/EK, az 1037/2001/EK és az 1234/2007/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 671–854. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

A Tanács 1999/74/EK irányelve (1999. július 19.) a tojótyúkok védelmére vonatkozó minimumkövetelmények megállapításáról (HL L 203., 1999.8.3., 53–57. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 27.02.2018

Top