Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Élelmiszerek forgalmazásával kapcsolatos csalás elleni küzdelem - a fogyasztói bizalom helyreállítása

Élelmiszerek forgalmazásával kapcsolatos csalás elleni küzdelem - a fogyasztói bizalom helyreállítása

Az emberi fogyasztásra szánt élelmiszerrel és az állati takarmánnyal kapcsolatos feltételezett csalások tekintetében az Európai Bizottság hatáskörrel rendelkezik arra, hogy a takarmányok, élelmiszerek és állatok vonatkozásában felmerülő veszélyek és kockázatok előfordulási gyakoriságának meghatározása céljából az EU egészére kiterjedő koordinált terveket javasoljon.

JOGI AKTUS

Az egyes élelmiszerek forgalmazásával kapcsolatos csalárd módszerek előfordulási gyakoriságának megállapítására szolgáló koordinált ellenőrzési tervről szóló, 2013. február 19-i 2013/99/EU bizottsági ajánlás

ÖSSZEFOGLALÓ

2013 elején számos tagállamban végzett hatósági ellenőrzések során kiderült, hogy bizonyos előre csomagolt termékek - mint például a hamburger - a csomagoláson vagy a csomagolás címkéjén közvetlenül megjelenő összetevők listáján nem szereplő lóhúst tartalmaztak. Ezen élelmiszerek címkéje megtévesztő módon kizárólag a marhahúst tüntette fel összetevőként, amelynek ára jóval magasabb, mint a lóhúsé.

A lóhús jogszerű összetevőnek minősül, amennyiben jóváhagyott vágóhídon levágott élelmiszer-termelő lovakból származik, valamint átmegy a szükséges állat-egészségügyi ellenőrzéseken. Tovább súlyosbította az ügyet az a tény, hogy a fenilbutazon állatgyógyászati készítmény használata csak a nem nem élelmiszer-termelő lovak esetében megengedett. Feltételezhető volt tehát, hogy az említett eredetű lóhús bekerült az élelmiszerláncba.

E körülmények eredményeképpen az európai hatóságok (az Európai Bizottság és az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) a tagállamok illetékes hatóságaival, az Europol támogatásával szorosan együttműködtek a probléma kiterjedésének vizsgálatán, annak kezelésére irányuló terv kidolgozásán, valamint a megvásárolt élelmiszerekre vonatkozó fogyasztói bizalom helyreállításán.

A Bizottság kidolgozott egy koordinált ellenőrzési tervet a csalárd módszerek előfordulási gyakoriságának megállapítására, a nemzeti hatóságoknak pedig két intézkedést kellett hozniuk:

  • a marhahúst tartalmazó élelmiszer gyanánt forgalmazott és/vagy akként jelölt élelmiszerek ellenőrzése annak megállapítása céljából, hogy tartalmaz-e lóhúst;
  • az emberi fogyasztásra szánt lóhús ellenőrzése a fenilbutazon maradékanyag esetleges kimutatásának céljából.

Valamennyi pozitív eredményről haladéktalanul értesíteni kellett a Bizottságot, valamint továbbítani kellett azokat EU-szerte az élelmiszer- és takarmánybiztonsági riasztási rendszeren (RASFF) keresztül.

E koordinált uniós szintű intézkedés gyors eredményeket hozott az élelmiszer-termelési lánc résztvevőinek meghatározása és az azonosított termékekre való emlékeztetés révén.

További intézkedések között szerepeltek:

  • élelmiszer-csalási ügyekkel foglalkozó osztály létrehozása az Egészség- és Fogyasztóügyi Főigazgatóságon belül;
  • az egészségvédelmi és biztonsági normák teljes agrár-élelmiszeripari láncon belüli alkalmazásának megerősítésére irányuló javaslatcsomag 2013 májusában történő elfogadása a Bizottság által. E javaslatok többek között a csalást kiszűrő ellenőrzések nemzeti ellenőrzési tervbe történő teljes mértékű beépítésére, valamint csalás esetén visszatartó erejű pénzbüntetések alkalmazásának biztosítására köteleznék a tagállamokat;
  • a Bizottság által a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról szóló, 2014 decemberében hatályba lépő új uniós jogszabály szerint elkészítendő, a kötelező eredetmegjelölésnek az előre csomagolt élelmiszerek összetevőjeként szereplő húsra történő esetleges kiterjesztéséről szóló jelentést 2013 decemberében terjesztették elő. A Bizottság mérlegeli a jogalkotási javaslat esetleges tárgyalását.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Hivatalos Lap

2013/99/EU ajánlás

-

-

HL L 48., 2013.02.21.

Javaslatok

Az állategészségügyről szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletre irányuló javaslat - [COM(2013) 260 final, 2013.5.6. - a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

Javaslat európai parlamenti és tanácsi rendeletre az élelmiszer- és takarmányjog, valamint az állat-egészségügyi és állatjóléti, a növény-egészségügyi, a növényi szaporítóanyagokra és a növényvédő szerekre vonatkozó szabályok alkalmazásának biztosítása céljából végzett hatósági ellenőrzésekről és más hatósági tevékenységekről, továbbá a 999/2001/EK, az 1829/2003/EK, az 1831/2003/EK, az 1/2005/EK, a 396/2005/EK, a 834/2007/EK, az 1069/2009/EK, az 1099/2009/EK, az 1107/2009/EK, az 1151/2012/EU, és a(z) […]/2013/EU rendelet, valamint a 98/58/EK, az 1999/74/EK, a 2007/43/EK, a 2008/119/EK, a 2008/120/EK és a 2009/128/EK irányelv módosításáról (a hatósági ellenőrzésekről szóló rendelet) - [COM(2013) 265 final, 2013.6.5. - a Hivatalos lapban még nem tették közzé].

Közlemény

A Bizottság közleménye a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek: Egészségesebb állatok és növények és biztonságosabb agrár-élelmiszeripari lánc - Korszerűsített jogi keret a még versenyképesebb Unió érdekében - [COM(2013) 264 final, 2013.5.6. - a Hivatalos Lapban még nem tették közzé].

Utolsó frissítés: 05.02.2014

Top