EUR-Lex Der Zugang zum EU-Recht

Zurück zur EUR-Lex-Startseite

Dieses Dokument ist ein Auszug aus dem EUR-Lex-Portal.

Úton az élénk Európai Kutatási Térség felé

Rechtlicher Status des Dokuments Diese Zusammenfassung wurde archiviert und wird nicht mehr aktualisiert, weil das zusammengefasste Dokument nicht mehr in Kraft ist oder nicht mehr die derzeitige Situation widerspiegelt.

Úton az élénk Európai Kutatási Térség felé

A 2014. szeptemberi, Európai Kutatási Térségről (EKT-ről) szóló közlemény az EKT-vel kapcsolatban elért eredményekről szóló második jelentés. Hangsúlyozza az EKT-partnerség - az uniós országok, a kutatóhelyek és az Európai Bizottság - által a kutatás egységes piaca létrehozásával kapcsolatban elért jó eredményeket. Megállapítja továbbá, hogy az EKT előtt álló kihívások teljesíthetőek.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek: Európai Kutatási Térség - 2014. évi jelentés az elért eredményekről (COM(2014) 575 final, 2014.9.15.).

ÖSSZEFOGLALÓ

A 2014. szeptemberi, Európai Kutatási Térségről (EKT-ről) szóló közlemény az EKT-vel kapcsolatban elért eredményekről szóló második jelentés. Hangsúlyozza az EKT-partnerség - az uniós országok, a kutatóhelyek és az Európai Bizottság - által a kutatás egységes piaca létrehozásával kapcsolatban elért jó eredményeket. Megállapítja továbbá, hogy az EKT előtt álló kihívások teljesíthetőek.

MI A KÖZLEMÉNY CÉLJA?

A közlemény legfőbb következtetése, hogy az EKT kiteljesítésének feltételei európai szinten megvalósultak - az EKT az a térség, amelyen belül a kutatók és a tudományos ismeretek szabadon áramolhatnak. Az EKT kiteljesítése azonban fokozatosan megy végbe, így jelenleg főként nemzeti szintű reformokra van szükség az EKT működésének biztosításához.

A jelentés megerősíti, hogy az EKT kiteljesítésének a 2012-es EKT-közleményben bejelentett következő feltételei jelenleg már megszilárdultak:

  • Az uniós országok egyre inkább elfogadják az EKT támogatását szolgáló intézkedéseket, és beépítik azokat a nemzeti reformprogramjaikba is.
  • Az EU belefoglalta az EKT-t az európai szemeszterbe (éves gazdaságpolitikai koordináció). Jelentős mértékű finanszírozást biztosít emellett az EKT-intézkedésekhez, így például előmozdítja a nyílt munkaerő-felvételt, a publikációkhoz és adatokhoz való nyílt hozzáférést, valamint a nemek közötti egyenlőséget a „ Horizont 2020 ” programon keresztül.
  • A kutatóhelyek, például a kutatásfinanszírozó és kutatást végző szervezetek szilárdan támogatják az EKT menetrendjét.
  • Létrehozták az EKT nyomonkövetési mechanizmust, amely egyre megbízhatóbb adatokkal szolgál a teljesítmény nemzeti és intézményi szintű értékeléséhez.

A kutatás területén felmerülő, kezelésre váró gyenge pontok

  • Noha majdnem minden uniós ország elfogadott nemzeti kutatási stratégiákat, még mindig jelentős eltérések mutatkoznak a kutatás finanszírozásának szétosztása tekintetében. Ezen túlmenően hiányoznak a nemzetközi szakmai értékelés elvégzésére vonatkozó, Európa-szerte elfogadott normák.
  • Az uniós doktorjelöltek számára több képzést kell biztosítani ahhoz, hogy rendelkezzenek a megfelelő készségekkel az egyetemen kívüli munkavállaláshoz.
  • Jóllehet számos uniós országban alkalmazzák a nyílt munkaerő-felvétel gyakorlatát az állami kutatóintézetek állásai tekintetében, az egyes országok, kutatóintézetek és fokozatok között mégis igen egyenetlen a nyílt munkaerő-felvétel alkalmazása.
  • Az uniós országoknak több mint felében indítottak a nemek közötti egyenlőség kutatásban történő támogatására irányuló kezdeményezéseket, a valódi változás üteme azonban igencsak lassú.
  • Az uniós országok egyre inkább képesek biztosítani a kutatási eredményekhez (publikációkhoz és adatokhoz) való nyílt hozzáférést, és fejleszteni a nemzeti tudásátadási stratégiákat, ennél azonban többre van szükség mindkét területen.

Az elért eredményekről szóló jelentés megállapítja, hogy az uniós országoknak 2015 közepéig ki kell dolgozniuk az EKT-ütemtervet. Ennek eredményeképpen olyan kezdeményezéseknek kell létrejönniük, amelyek az egyes országok saját igényeit célozzák.

Jövőbeni kihívások

Az Európa nyílt kutatási rendszereiben rejlő potenciál maximális kiaknázása és az innováció ösztönzése céljából az EKT-nek új politikai prioritásokat és kutatási fejlesztéseket kell megcéloznia, valamint fenntartható megoldásokat kell nyújtania a társadalom előtt álló kihívásokra. A kutatás integritása és elszámoltathatósága iránti igény fokozódása, valamint a kutatás végzésének és a kutatási eredmények megosztásának új módjai (azaz a nyílt tudomány) arra mutatnak rá, hogy az újabb érdekeltek jelentős szerepet játszanak majd az EKT sikerében.

utolsó frissítés 13.05.2015

nach oben