Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A környezeti teljesítmény megbízható összehasonlító teljesítményértékelése

A környezeti teljesítmény megbízható összehasonlító teljesítményértékelése

A zöld termékek egységes piacának kiépítése az Európai Bizottság kezdeményezése a zöld termékek és szervezetek felhasználásának élénkítésére a környezeti teljesítmény mérésének és kommunikálásának fejlesztésére szolgáló két új módszerrel.

JOGI AKTUS

Az Európai Bizottság közleménye az Európai Parlament és a Tanács számára: A zöld termékek egységes piacának kiépítése - A termékek és szervezetek környezeti teljesítményéről szóló jobb információk elősegítése [COM(2013) 196 végleges - a Hivatalos Lapban nem jelent meg].

ÖSSZEFOGLALÓ

Más hasonló termékekkel összehasonlítva a zöld termékek hatékonyabban használják fel az erőforrásokat, és kevesebb környezeti kárt okoznak. Ugyancsak előnyére szolgálnak a társadalomnak azzal, hogy növelik a fogyasztói elégedettséget, támogatják az innovációt, és fenntartható foglalkoztatást hoznak létre. Egy erőforrás-hatékonyabb uniós gazdaság 2,8 millió állást tudna létrehozni 2020-ra.

Világszerte a zöld termékek és szolgáltatások piaca 4,2 billió euróra tehető. Noha az EU ennek a piacnak egyötödét teszi ki, a zöld termékek még mindig csupán egy kis töredékét adják belső piacának.

A zöld termékek egységes piacának kiépítése

Ennek a kezdeményezésnek az a célja, hogy a lehetséges akadályok (konkrétan a zöld termékek és szervezetek közös meghatározása hiányának) megszüntetése révén élénkítse a zöld termékek szabad forgalmát az Unióban. Egy további akadály a vállalkozások számára a számos különböző címkézési és hitelesítési rendszer betartásának a magas költsége.

Ezen a téren az Európai Bizottság két új módszert vezet be, hogy megszüntesse azt a kétértelműséget - a fogyasztói kétkedésről nem is beszélve -, ami gyakran az úgynevezett zöld termékekkel kapcsolódik össze. Az elmúlt évtizedben Európában kidolgozott Termék Környezeti Lábnyom (PEF) és Szervezeti Környezeti Lábnyom (OEF) programok célja, hogy segítsék a zöld termékek környezeti teljesítményének mérését és kommunikálását.

A meglévő módszerekkel összehasonlítva a PEF és az OEF számos előnyt kínál. Ezek közé tartoznak például az átfogó életciklus-elemzés (LCA) keretében értékelést szükségessé tevő lehetséges környezeti hatás világos meghatározása, valamint különböző adatminőségi követelmények.

Mindkét módszerhez kategóriaszabályok (CR) tartoznak, amelyek a mindössze három vagy négy környezeti hatásra összpontosítva a termékek vagy ágazatok könnyebb összehasonlítását teszik lehetővé. Például a PEFCR egy reprezentatív mosó- és tisztítószer létrehozására használható. A gyártók ezzel összehasonlítva tudják azután mérni az újonnan kifejlesztett mosó- és tiszítószerek környezeti teljesítményét.

Jobb kommunikáció

E két módszeren kívül a Bizottság az alábbi alapelveket javasolja használni a termékek és szervezetek környezeti teljesítményének a kommunikálásakor:

  • Átláthatóság
  • Rendelkezésre állás és hozzáférhetőség
  • Megbízhatóság
  • Teljesség
  • Összehasonlíthatóság
  • Egyértelműség

A Bizottság három éven keresztül fogja tesztelni és érvényesíteni ezt a két módszert, közben pedig mindegyikre környezeti referenciaértékeket dolgoz majd ki. Alternatív módszereket is megvizsgál. A Bizottság ekkor értékeli majd a PEF és az OEF, valamint a kapcsolódó referenciaértékek alkalmazásának sikerét, hogy eszközöket vagy szabványokat dolgozzon ki a környezeti teljesítményre vonatkozóan.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

Az Európai Bizottság 2011. szeptember 20-i közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, a Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Az erőforrás-hatékony Európa menetrendje [COM(2011) 571 végleges - a Hivatalos Lapban nem jelent meg].

A Bizottság ajánlása (2013/179/EU) a termékek és szervezetek környezeti teljesítményének mérésére és ismertetésére szolgáló egységes módszerek alkalmazásáról [Hivatalos Lap L 124., 2013.05.04.].

Utolsó frissítés: 05.02.2014

Top