Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Jólét bolygónk felélése nélkül: a hetedik környezetvédelmi cselekvési program (2014-2020)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Jólét bolygónk felélése nélkül: a hetedik környezetvédelmi cselekvési program (2014-2020)

A hetedik környezetvédelmi cselekvési program meghatározza az európai környezetvédelmi politika irányát 2020-ig. Az új terv kilenc kiemelt célkitűzést és egy 2050-re vonatkozó egyértelmű, hosszú távú jövőképet határoz meg az EU számára.

JOGI AKTUS

A „Jólét bolygónk felélése nélkül” című, a 2020-ig tartó időszakra szóló általános uniós környezetvédelmi cselekvési programról szóló, 2013. november 20-i 1386/2013/EU európai parlamenti és tanácsi határozat.

ÖSSZEFOGLALÓ

A hetedik környezetvédelmi cselekvési program a „2050-ben jólétben, bolygónk ökológiai korlátait tiszteletben tartva élünk” hosszú távú jövőképet szem előtt tartva 3 kiemelt cselekvési területet határoz meg az EU számára:

1.

Természeti tőke

E terület a termékeny talaj, a termőföldek és tengerek, a jó minőségű édesvizek, a tiszta levegő, valamint ezen természeti tőkék támogatásáért felelős biológiai sokféleség védelmére, megóvására és fejlesztésére összpontosít. A környezetvédelmi cselekvési program arra kötelezi az EU-t és a tagállamokat, hogy a biológiai sokféleséggel kapcsolatos, 2020-ig teljesítendő stratégia, valamint az európai vízkészletek megőrzésére irányuló terv végrehajtását gyorsítsák fel.

2.

Erőforrás-hatékony gazdaság

Az erőforrás-hatékony és alacsony szén-dioxid-kibocsátású uniós gazdaság elérése érdekében a környezetvédelmi cselekvési program a következőket írja elő:

az éghajlat-változási és energiaügyi csomag maradéktalan végrehajtása a 20-20-20 célok és a 2020 utáni éghajlat-politika következő lépéseire vonatkozó megállapodás elérése érdekében;

a termékek környezeti teljesítményének az életciklusuk során történő jelentős javítása;

a fogyasztás környezeti hatásainak csökkentése - többek között az élelmiszer-pazarlás megszüntetése és a biomassza fenntartható módon történő felhasználása.

Központi szerepet kap továbbá az, hogy a hulladékból erőforrás váljon, és ezen túlmenően a vízkészletek egyre hatékonyabb felhasználása.

3.

Egészséges környezet egészséges emberek számára

Ez a kiemelt terület az emberi egészséggel és jóléttel kapcsolatos kihívásokat foglalja magában, mint például a levegő és víz szennyezettsége, a túlzott zajkibocsátás és a vegyi anyagok. A környezetvédelmi cselekvési programban valamennyi fél hozzájárult a következőkhöz:

a levegőminőségre és a zajkibocsátásra vonatkozó jogszabályok aktualizálása;

az ivóvizekre és fürdővizekre vonatkozó jogszabályok végrehajtásának javítása;

veszélyes vegyi anyagok - többek között a nanoanyagok, az endokrin rendszer működését megzavaró vegyi anyagok és a keverékek - kezelése a nem toxikus környezetre irányuló széles körű, stratégiai megközelítés keretében.

TÁMOGATÓ KERETRENDSZER

A környezetvédelmi cselekvési program 4-7. kiemelt célkitűzése a következők révén támogatja Európát az első három célkitűzés elérésben:

a jogszabályok megfelelőbb végrehajtása;

megfelelőbb tájékoztatás a tudásbázis fejlesztése révén;

a környezet- és éghajlat-politikára irányuló beruházások fokozása és átgondolása;

környezetvédelmi követelmények és megfontolások egyéb politikákba történő teljes körű integrációja.

A program utolsó két kiemelt célkitűzése pedig a következő:

fenntartható városok;

(környezetvédelmi és éghajlattal kapcsolatos) nemzetközi kihívások kezelése.

A hetedik környezetvédelmi cselekvési program 2014 januárjában lépett hatályba. Jelenleg az uniós intézmények és a tagállamok felelőssége a program végrehajtásának, valamint az abban szereplő kiemelt célkitűzések 2020-ig történő teljesítésének biztosítása.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

1386/2013/EU határozat

2014.1.17.

-

HL L 354., 2013.12.28.

utolsó frissítés 04.07.2014

Top