Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Úton egy versenyképesebb és hatékonyabb védelmi és biztonsági ágazat felé

Úton egy versenyképesebb és hatékonyabb védelmi és biztonsági ágazat felé

Az Európai Bizottság javaslatokat tett a védelmi és biztonsági ágazat versenyképességének fokozására az Európai Unióban (EU-ban).

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Úton egy versenyképesebb és hatékonyabb védelmi és biztonsági ágazat felé. (COM(2013) 542 final, 2013.7.24. - a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).

ÖSSZEFOGLALÓ

Az Európai Bizottság új stratégiát javasolt az európai védelmi ipar versenyképességének fokozására, az energia-, űr- és a kettős felhasználású (polgári és katonai) technológiákhoz hasonló egyéb területek európai védelmi képességekhez való esetleges hozzájárulásának feltárására, valamint a nemzeti védelmi piacok közötti akadályok csökkentésére.

Az Európai Bizottság iparpolitikájának célja - általánosságban - a verseny és az innováció ösztönzése az EU-ban, valamint a kkv-k támogatása. A mögöttes elgondolás az, hogy erőteljes ipari bázist biztosítsanak - az európai védelmi költségvetések példátlan csökkentésének kitett - uniós közös biztonság- és védelempolitika (KBVP) számára. Az EU a KBVP-n keresztül a külső konfliktusok elkerülésére és a biztonságát esetlegesen fenyegető válságok kezelésére törekszik.

A védelmi ipar főként hat uniós országba koncentrálódik (Németországba, Spanyolországba, Franciaországba, Olaszországba, Svédországba és az Egyesült Királyságba (1)), jóllehet a kiegészítő felszereléseket és rendszereket gyártó vállalatok szerte Európában működnek. 1350-nél is több kkv játszik fontos szerepet az európai védelmi ágazatban.

Versenyképesség

Az európai védelmi ipar versenyképességének fokozására irányuló elgondolások között a következők szerepelnek: uniós szabványok és tanúsítása kkv-k védelme tekintetében, a nyersanyagokhoz való jobb hozzáférésa kkv-k védelme tekintetében és egyedi támogatás nyújtásaa kkv-k védelme tekintetében (például az uniós finanszírozáshoz való hozzáférés révén).

Polgári-katonai együttműködés

A cél az uniós finanszírozású kutatás kettős felhasználásában rejlő potenciál kihasználása, például olyan főbb technológiai területeken, amelyek a védelmi és a polgári világ számára egyaránt alkalmazhatók. A Bizottság egy másik javaslata szerint az EU feladata a megújuló energia alternatív forrásainak közös feltárása annak érdekében, hogy segítse az uniós országokat fegyveres erőik energiafogyasztásának csökkentésében.

Előnyök

A javaslatok - amennyiben azok hatályba lépnek - az uniós kormányok, a védelmi ipari vállalatok és az adófizetők javát egyaránt szolgálni fogják.

  • Az adófizetők javára várhatóan a védelmi kiadások hatékonyabb kezelése, továbbá a polgári és katonai kutatás, valamint a fejlesztési erőfeszítések közötti kevesebb átfedés válik.
  • A védelmi ipari vállalatok várhatóan a méretgazdaságosság előnyeit fogják élvezni, méghozzá a szabványosítás és a közös tanúsítás, valamint az uniós finanszírozáshoz és az uniós és a világ többi piacához való jobb hozzáférés révén.

Az uniós országokyságú hadsereggel várhatóan valamennyien érezni fogják annak előnyét, hogy időt és pénzt takarítanak megyságú hadsereggel az uniós szabványok és tanúsítás, a szerepspecializáció, a közös kutatás és beszerzés, valamint annak eredményeképpen, hogy megfelelőbb energiahatékonyságú hadsereggel rendelkeznek és hatékonyabban használják ki az űrinfrastruktúrát.

utolsó frissítés 15.05.2014



(1) Az Egyesült Királyság kilép az Európai Unióból, ezért 2020. február 1-jétől harmadik országnak (nem uniós országnak) minősül.

Top