Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Vállalkozás 2020: három lépésből álló terv a vállalkozási potenciál kiaknázására Európában

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Vállalkozás 2020: három lépésből álló terv a vállalkozási potenciál kiaknázására Európában

A Vállalkozás 2020cselekvési terv Európa vállalkozói kultúrájának ösztönzését szolgáló tervezet. Az oktatásra és képzésre, a megfelelő környezet kialakítására, példaképek állítására, valamint meghatározott csoportok megszólítására összpontosít.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Vállalkozás 2020 cselekvési terv: A vállalkozói szellem felélénkítése Európában [COM(2012) 795 final - a Hivatalos Lapban még nem tették közzé]

ÖSSZEFOGLALÓ

A Vállalkozás 2020 cselekvési terv - A vállalkozói szellem felélénkítése Európában című dokumentum célja a vállalkozók támogatása, akik kulcsfontosságú szerepet töltenek be a foglalkoztatottság, a növekedés és a gazdaság megerősítésének elősegítése terén. Európa új vállalatai - különösen a kisvállalkozások - önmagukban több mint 4 millió új munkahelyet teremtenek évente.

A cselekvési terv célja, hogy változás következzen be Európa polgárainak a vállalkozással kapcsolatos kultúrája és hozzáállása terén, valamint hogy vonzó és elérhető életpályaként tekintsenek a vállalkozásra. Felkéri a tagállamokat, hogy a vállalkozói ismeretek oktatását tegyék az iskolai oktatás kötelező részévé, továbbá változást kíván elérni a vállalkozókkal kapcsolatban kialakult közvélemény terén, mégpedig annak érdekében, hogy a vállalkozók megkapják a megérdemelt elismerést és támogatást. A cselekvési terv a leendő vállalkozók előtt álló olyan akadályokat sem hagyja figyelmen kívül, mint amilyen a megfelelő oktatás és képzés hiánya, a hitel és a piacok hozzáférhetősége terén tapasztalható nehézségek, a vállalkozások átruházásával kapcsolatos problémák, a kudarccal kapcsolatos félelmek és megbélyegzés, valamint a túlzott bürokrácia.

A cselekvési terv javaslatai, amelyeket a közigazgatások valamennyi megfelelő szinten (európai, nemzeti, regionális és helyi szinten) át tudnak ültetni a gyakorlatba és amelyeknek mindössze egy része olvasható itt, a következő három témakör mentén csoportosíthatók:

Vállalkozói ismeretek oktatása és az azzal kapcsolatos képzés

  • annak biztosítása, hogy a vállalkozókészség mint kulcskompetencia 2015 végéig az oktatás valamennyi szintjén beépüljön a tantervekbe;
  • pán-európai vállalkozói kezdeményezés kidolgozása, a vállalkozói ismeretek oktatásának értékelése a tagállamokban;
  • a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezettel közösen orientációs keret létrehozása a vállalkozóképző iskolák, valamint a szakoktatási és -képzési intézmények fejlődése érdekében;
  • lehetővé tenni a fiatalok számára, hogy a tankötelezettség vége előtt legalább egy gyakorlati vállalkozói tapasztalatot szerezhessenek.

Olyan környezet kialakítása, amelyben a vállalkozók fejlődhetnek és növekedhetnek

  • hozzáférés a finanszírozási forrásokhoz;
  • az új vállalkozások támogatása a vállalkozás életciklusának kulcsfontosságú fázisaiban, növekedésük elősegítése;
  • a digitális kor nyújtotta új üzleti lehetőségek kiaknázása;
  • vállalkozások átruházása;
  • második esély a csődbe ment tisztességes vállalkozóknak;
  • a bürokrácia mérséklése: átláthatóbb és egyszerűbb uniós szabályok.

Példaképek állítása és meghatározott csoportok megszólítása

  • a vállalkozók mint pozitív példaképek az olyan kezdeményezéseken keresztül, mint amilyen az EU vállalkozói napja a kkv-k hete keretében vagy a vállalkozók nemzeti képviselőjének kinevezése;
  • a vállalkozók körében alulreprezentált vagy a hagyományos vállalkozástámogatási rendszerek által el nem ért csoportok, így például a nők, idősek, bevándorlók, munkanélküliek, fiatalok támogatása mentorálási, tanácsadói és támogatási rendszereken keresztül.

A Vállalkozás 2020 cselekvési terv javaslatainak kidolgozása 2013-ban vette kezdetét, amely munka során az EU szervei és kormányai megosztották egymással szakértelmüket, tanulással kapcsolatos ismereteiket és bevált gyakorlataikat.

A cselekvési terv a kisvállalkozói intézkedéscsomagszerinti együttműködésre épít a vállalkozásokat terhelő bürokrácia mérséklése tekintetében. Minden országban kkv-küldött felelős a terv javaslatainak betartásáért.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

Vállalkozás 2020 - az EU cselekvési terve: lakossági összefoglaló

Utolsó frissítés: 10.03.2014

Top