EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A görögországi foglalkoztatási és növekedési terv: uniós források a foglalkoztatás terén

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

A görögországi foglalkoztatási és növekedési terv: uniós források a foglalkoztatás terén

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

Új fejezet a görögországi munkahelyteremtésben és növekedésben – COM(2015) 400 final

ÖSSZEFOGLALÓ

MI A KÖZLEMÉNY CÉLJA?

A görögországi foglalkoztatási és növekedési tervként ismert közlemény felvázolja azt a megközelítést, amelynek célja, hogy Görögországot támogassa az uniós források maximális kiaknázásában 2020- ig.

Az Európai Bizottság (EB) a megadott időkereten belül a görög hatóságokkal együtt kíván működni a beruházások és a gazdasági növekedés finanszírozásának támogatására irányuló mintegy 35 milliárd euró értékű forrás biztosításában, amely kulcsfontosságú ahhoz, hogy Görögország gazdasága ismét növekedési pályára lépjen.

FŐBB PONTOK

A 2020-ig Görögország rendelkezésére álló 35 milliárd euró értékű uniós finanszírozást a következő források alkotják:

az Európai Regionális Fejlesztési Alap (8,4 milliárd euró);

a Kohéziós Alap (3,25 milliárd euró);

az Európai Szociális Alap (3,7 milliárd euró);

az Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (15,1 milliárd euró);

az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (4,7 milliárd euró); és

Görögország továbbra is részesül a Horizont 2020 programhoz hasonló uniós programok nyújtotta előnyökből, amely mintegy 160 millió euró értékben finanszírozta a görög innovációs projekteket a 2014 és 2020 közötti időkeret első évében.

A Bizottság kivételes jellegű intézkedésként – Görögország egyedi helyzetének tükrében – a likviditás haladéktalan javítására tesz javaslatot az uniós finanszírozás tekintetében, hogy a szóban forgó beruházásokat azonnal meg lehessen valósítani, és így érvényesüljön a növekedésre és a munkahelyteremtésre gyakorolt előnyös hatásuk.

A 35 milliárd euró értékű finanszírozást a következőkre használják fel:

a görög gazdaság számos ágazatát érintő beruházások;

a munkanélküliség és a szegénység elleni küzdelem, illetve a szociális feltételek javítása;

a kutatás, az innováció és az oktatás fejlesztése;

a mezőgazdaság és a halászat támogatása; valamint

az energetikai, közlekedési és környezetvédelmi projektek.

Az Európai Bizottság Strukturálisreform-támogató Szolgálata nyújt technikai támogatást a reformok és a végrehajtás tekintetében; e szolgálatot az uniós országok személyre szabott technikai támogatására hozták létre.

HÁTTÉR

A 2009 végén kezdődő görög államadósság-válság óta a görög lakosok rendkívül nehéz időszakon mennek keresztül. A válság gyenge versenyképességet, alacsony termelékenységet (a felettébb magas munkanélküliségi ráta okán), továbbá igencsak nagy államháztartási hiányt eredményezett. Uniós támogatásra van szükség a következő területeket érintő görögországi reformok megvalósításához: a közigazgatás korszerűsítése; a korrupció, a pénzmosás és a csalás elleni küzdelem; valamint az egészségügy javítása. A remények szerint az új beruházásokkal egybekötött reformok ismét visszaállítják Görögországot a gazdasági növekedés pályájára.

JOGI AKTUS

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának: Új fejezet a görögországi munkahelyteremtésben és növekedésben (COM(2015) 400 final, 2015.7.15.)

utolsó frissítés 23.11.2015

Top