Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A doppingszerek szabadidősportokban történő használata elleni küzdelem

A doppingszerek szabadidősportokban történő használata elleni küzdelem

Az uniós tagállamok különböző kezdeményezések útján küzdenek a doppingszerek szabadidősportokban történő használatának egyre jelentősebbé váló problémája ellen.

JOGI AKTUS

A Tanács és a tagállamok kormányainak a Tanács keretében 2012. május 10-i ülésező képviselői által elfogadott következtetések a doppingszerek szabadidősportokban történő használata elleni küzdelemről (2012/C 169/03).

ÖSSZEFOGLALÓ

Az uniós tagállamok megállapodtak abban, hogy különböző kezdeményezések útján küzdenek a doppingszerek szabadidősportokban történő használata ellen.

A doppingszerek szabadidősportokban, versenyszerű amatőr sportokban, fitneszközpontokban, sőt még a sportszférán kívül történő használata is egyre jelentősebb probléma. A szabadidősportok esetében a doppingellenes intézkedések elsődleges célja a sportolók egészségének, valamint a szabadidős sportlétesítmények sértetlenségének megőrzése.

Az uniós tagállamok felismerik, hogy a doppingszerek szabadidősportokban és - a fitneszközpontokhoz hasonló - szabadidős sportlétesítményekben történő használata különösen a fiatalokat érintő, és az egyes doppinghasználók egészségét, valamint a doppinghasználók közvetlen környezetében tartózkodó személyeket veszélyeztető uniós szintű probléma.

Megállapítják továbbá, hogy a doppingszerek használata rossz fényt vet a szabadidősportokra, valamint olyan negatív társadalmi jelenségekhez kapcsolódik, mint például a doppingszerek tiltott kereskedelme.

A doppingszerek szabadidősportokban történő használatáról mind uniós, mind nemzetközi szinten kevés ismeret áll rendelkezésre.

Az uniós tagállamok többek között a következő kezdeményezésekben állapodtak meg:

  • a doppingszerek szabadidősportokban történő használatával kapcsolatos oktatási programok, tájékoztatási kampányok vagy egyéb megelőző intézkedések kidolgozása;
  • a hatóságok, a sportmozgalom és a fitneszágazat közötti szoros együttműködés a közös projektek, iránymutatások és szabályok kidolgozása tekintetében;
  • a szabadidősportokban használt doppingszerek előállításának, kereskedelmének, terjesztésének és birtoklásának kivizsgálását és a megfelelő szankciók kiszabását lehetővé tevő hatékony és megfelelő nemzeti intézkedési keret.

Az uniós tagállamok egy dopping elleni küzdelemmel foglalkozó szakértői csoportot bíztak meg az uniós tagállamoknak a doppingszerek szabadidősportokban történő használata elleni küzdelemre vonatkozó legjobb gyakorlatainak összegyűjtésére, többek között a megelőzés, az oktatás, az ellenőrzések elvégzése és az ezekhez kapcsolódó intézkedések, valamint a szerabúzusból való kilábalás vonatkozásában. A szakértői csoport számos, uniós és nemzeti szinten egyaránt alkalmazható ajánlások előterjesztésén tevékenykedik a doppingszerek szabadidősportokban történő használata elleni küzdelmet illetően.

Az uniós tagállamok egyúttal arra kérik az Európai Bizottságot, hogy kezdeményezze egy olyan tanulmány elkészítését, amelynek célja, hogy kialakítsa a doppingszerek szabadidősportokban történő használata elleni küzdelemre irányuló szakpolitikák számára szükséges ismeretanyagot többek között az uniós tagállamokban a doppingszerek szabadidősportokban történő használatára vonatkozó információk gyűjtése révén.

Arra kérték az Európai Bizottságot, hogy ösztönözze és támogassa az e területre vonatkozó legjobb gyakorlatok megosztását, ezen túlmenően pedig a következő területeket javasolták:

  • oktatás, tájékoztatás és figyelemfelhívás;
  • doppingszerekkel kapcsolatos tesztek elvégzése a szabadidősportokban;
  • a szabadidősportokban használt doppingszerekkel való visszaélés kezelése és az abból való kilábalás;
  • az étrendkiegészítők címkézése és tartalmának ellenőrzése a doppingszerek nem szándékos bevitelének elkerülése céljából;
  • az egyes uniós tagállamokban a doppingszerek szabadidősportokban történő használatának kezelése terén eredményesnek bizonyult jogalkotási intézkedések.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Hivatalos Lap

2012. május 10-itanácsi következtetések

-

-

HL L 169., 2012.6.15.

Utolsó frissítés: 04.02.2014

Top