Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Ifjúsági munka - a társadalmi kohézió jelentős előmozdítója

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Ifjúsági munka - a társadalmi kohézió jelentős előmozdítója

 

ÖSSZEFOGLALÓ

Az ifjúságpolitika terén folytatott európai együttműködés megújított keretével (2010-2018) összhangban az EU miniszterei hangsúlyozzák, hogy a fiatalok társadalmi beilleszkedésének biztosítása érdekében szükség van az ifjúsági munka fejlesztésének támogatására.

MI A KÖVETKEZTETÉSEK CÉLJA?

A következtetések felhívják a figyelmet arra, hogy az uniós országok társadalmi kohéziójának növelése érdekében meg kell erősíteni az ifjúsági munka szerepét. Rendkívül fontos, hogy az uniós országok e téren együttműködjenek egymással.

A következtetések összhangban állnak a jelenlegi, 2014-2015-ös időszakra szóló uniós ifjúsági munkatervvel, amelynek prioritásai közé tartozik az ifjúsági munka, valamint a nem formális (pl. ifjúsági vagy sportklubok keretén belül folytatott), illetve az informális (pl. szülőktől vagy barátoktól való) tanulás fejlesztése.

A következtetések figyelembe veszik a minőségi ifjúsági munkának az EU-ban élő fiatalok fejlődéséhez, jólétéhez és társadalmi befogadásához való hozzájárulásáról szóló korábbi tanácsi következtetéseket.

Emlékeztetnek továbbá az uniós állam- és kormányfők 2015. február 12-i, a párizsi terrortámadásokat követő nyilatkozatára, amelyben kiemelték az oktatásnak és a társadalmi integrációnak a radikalizálódás megelőzése és az értékek megőrzése terén betöltött fontos szerepét.

FŐBB PONTOK

A következtetések ismételten kiemelik az ifjúsági munka jelentőségét a személyiségfejlődésben, valamint a különböző háttérrel rendelkező fiatalok társadalmi bevonásában. Különösen fontos lenne a marginalizált, illetve a nem foglalkoztatott, oktatásban és képzésben nem részesülő fiatalok megszólítása.

Az uniós országokat a következőkre kérik fel:

  • vállaljanak kötelezettséget arra, hogy továbbfejlesztik az ifjúsági munka minőségét és szakmaiságát többek között azáltal, hogy fizetett és önkéntes alkalmazottakat vonnak be;
  • hozzanak támogató intézkedéseket, például oktatási és képzési lehetőségeket biztosítva az ifjúságsegítők számára;
  • a 18 év fölötti korcsoportok, valamint a kevesebb lehetőséggel rendelkező fiatalok bevonásával szélesítsék ki az ifjúsági munkában részt vevő fiatalok körét.

Az uniós országokat és az Európai Bizottságot a következőkre hívják fel:

  • tanuljanak egymástól és cseréljék ki bevált gyakorlataikat az ifjúsági munka terén tapasztalt minőséget illetően;
  • javítsák az ifjúsági munka terén a minőséget azáltal, hogy olyan mutatókat, eszközöket és rendszereket alakítanak ki, amelyeket EU-szerte minden szinten alkalmazni lehet;
  • az ifjúsági munka mennyiségi és minőségi aspektusainak, valamint a fiatalokra és az őket körülvevő társadalomra gyakorolt hatásainak bemutatásával tegyék láthatóbbá az ifjúsági munka jelentőségét.

A Bizottságot a következőkre kérik fel:

  • készítsen tanulmányt az ifjúsági munkára vonatkozó minőségi alapelvekről, és ezek megvalósításához állítson össze egy kézikönyvet is. A tanulmánynak figyelembe kell vennie az ifjúsági munkára vonatkozó tagállami minőségbiztosítási rendszerekkel foglalkozó szakértői csoport eredményeit;
  • mérlegelje egy, az ifjúsági munkáról szóló tanácsi ajánlásra vonatkozó javaslat benyújtását, amelyben a fiatalok beilleszkedésére, a polgári szerepvállalásra és a társadalmi kohézió erősítésére helyezi a hangsúlyt.

További információkért lásd az alábbi forrásokat:

JOGI AKTUS

A Tanács következtetései az ifjúsági munkának a társadalmi kohéziót előmozdító erősítéséről (HL C 170., 2015.5.23., 2-3. o.)

utolsó frissítés 24.09.2015

Top