Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az EU és a Dél-afrikai Fejlesztési Közösség országai közötti gazdasági partnerségi megállapodás

Az EU és a Dél-afrikai Fejlesztési Közösség országai közötti gazdasági partnerségi megállapodás

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMOKRÓL:

(EU) 2016/1623 határozat az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az SADC-GPM-államok közötti gazdasági partnerségi megállapodásnak az Európai Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról

Gazdasági partnerségi megállapodás egyrészről az Európai Unió és tagállamai, és másrészről az SADC-GPM-államok között

MI A HATÁROZAT ÉS A MEGÁLLAPODÁS CÉLJA?

A határozat és a megállapodás célja az Európai Uni (EU) és az érintett hat ország közötti szabadkereskedelmi kapcsolatok kialakítása révén a fejlődés ösztönzése.

FŐBB PONTOK

A Dél-afrikai Fejlesztési Közösséget (SADC) a következő államok alkotják:

  • Botswana
  • Lesotho
  • Mozambik
  • Namíbia
  • Dél-Afrika és
  • Eswatini (korábban Szváziföld).

Fejlődést támogató irány

  • A megállapodás aszimmetrikus. Az EU garantálja, hogy Botswana, Lesotho, Mozambikk, Namíbia és Szváziföld vámmentes* és kvótamentes* hozzáférést biztosít az uniós piachoz. Emellett a korábbi megállapodáson túl fokozott piaci hozzáférést biztosít Dél-Afrika számára.
  • A megállapodás nem írja elő az SADC-országok számára az EU által számukra biztosított piaci hozzáférésnek való megfelelést. Az SADC fenntarthat bizonyos termékek tekintetében vámtarifákat a nemzetközi versennyel szembeni védelem érdekében.
  • A gazdasági partnerségi megállapodásban (GPM) részt vevő országok növelhetik a behozatali vámokat, amennyiben az EU-ból származó behozatal olyan mértékben vagy gyorsasággal nő, hogy az már a hazai termelés megzavarásával járhat.
  • Az EU nem alkalmazhat mezőgazdasági exporttámogatást.
  • A megállapodás ösztönzi a gazdasági diverzifikációt a „köztes” termékekre – például vetőmagokra, műtrágyákra és gépekre – vonatkozó behozatali vámok csökkentése révén e termékeknek az afrikai vállalkozók számára történő hozzáférhetőbbé tétele céljából.

Földrajzi jelzések

  • A világhírű hagyományos termékek – például borok vagy élelmiszertermékek – uniós termelői kizárólagos joggal rendelkeznek hagyományos megnevezéseik használatára Dél-Afrikában.
  • Számos dél-afrikai földrajzi jelzés oltalomban részesül az uniós piacon, például a borok és rooibos teák egyes típusai.

Fenntartható fejlődés

  • Valamennyi fél köteles betartani bizonyos szociális és környezetvédelmi előírásokat.
  • A megállapodás létrehoz egy konzultációs eljárást a környezetvédelmi és munkaügyi kérdések tekintetében, valamint meghatározza a partnerek közötti fenntartható fejlődés ösztönzésére irányuló együttműködés területeinek átfogó jegyzékét.

Kivételek (eltérések) az eredeti szabályoktól

A Bizottság (EU) 2017/882 végrehajtási rendelete az SADC-GPM-államok közötti 1. jegyzőkönyvben meghatározott származási szabályoktól való eltérésről a 0302 vagy a 0303 vtsz. alá tartozó, nem származó hosszúúszójú tonhalból előállított, az 1604 vtsz. alá tartozó elkészített vagy konzervált hosszúúszójú tonhal, ami az éves kontingensen belül Namíbia számára évi 800 tonnát biztosít.

MIKORTÓL HATÁLYOS A HATÁROZAT ÉS A MEGÁLLAPODÁS?

A megállapodás az EU és az összes SADC-állam közötti megállapodás hatálybalépéséig 2016. október 10-től ideiglenesen hatályos az értesítésben meghatározottak szerint, és az Európai Unió és a Botswanai Köztársaság, a Lesothói Királyság, a Namíbiai Köztársaság, a Dél-Afrikai Köztársaság és a Szváziföldi Királyság (a korábbi Szváziföld) között, és 2018. február 4-től az Európai Unió és a Mozambiki Köztársaság között (a vonatkozó értesítéseket lásd alább a „kapcsolódó dokumentumok” részben).

A 12. cikk (4) bekezdése, amely az uniós tagállamok fejlesztési együttműködési tevékenységekre irányuló támogatását érinti a gazdasági partnerségi megállapodás keretében, kivétel az ideiglenes alkalmazás alól, mivel az már korábban hatályba lépett.

Az (EU) 2016/1623 határozat 2016. június 1-jén lépett hatályba.

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Vámmentes. Mentes a vámfizetés alól.
Kvótamentes. A behozott vagy kivitt termékekre nem vonatkozik mennyiségi korlát.

FŐ DOKUMENTUMOK

A Tanács (EU) 2016/1623 határozata (2016. június 1.) az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről az SADC-GPM-államok közötti gazdasági partnerségi megállapodásnak az Európai Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról (HL L 250., 2016.9.16., 1–2. o.)

Gazdasági partnerségi megállapodás egyrészről az Európai Unió és tagállamai, és másrészről az SADC-GPM-államok között (HL L 250., 2016.9.16., 3–2120. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság (EU) 2017/882 végrehajtási rendelete (2017. május 23.) az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, másrészről a SADC-GPM-államok közötti gazdasági partnerségi megállapodás 1. jegyzőkönyvében meghatározott származási szabályoktól való, egyes, Namíbiából származó termékek kontingense keretén belül alkalmazandó eltérésekről (HL L 135., 2017.5.24., 15–17. o.)

Értesítés az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, és másrészről az SADC-GPM-államok közötti gazdasági partnerségi megállapodás ideiglenes alkalmazásáról (HL L 38., 2018.2.10., 1. o.)

Értesítés az egyrészről az Európai Unió és tagállamai, és másrészről az SADC-GPM-államok közötti gazdasági partnerségi megállapodás ideiglenes alkalmazásáról (HL L 274., 2016.10.11., 1. o.)

A Bizottság közleménye az Európai Unió és a SADC-GPM-államok közötti átmeneti gazdasági partnerségi megállapodáshoz csatolt, a „származó termék” fogalmának meghatározásáról és az igazgatási együttműködés módszereiről szóló 1. jegyzőkönyv 4. cikkének (14) bekezdése értelmében – Az EU–SADC gazdasági partnerségi megállapodáshoz csatolt 1. jegyzőkönyv 4. cikkének (3) és (7) bekezdésében szabályozott kumuláció az Európai Unió, valamint az AKCS-GPM-államok és az Európai Unió tengerentúli országai és területei között (HL C 407., 2018.11.12., 8. o.)

A Bizottság közleménye az Európai Unió és a SADC-GPM-államok közötti gazdasági partnerségi megállapodáshoz csatolt, a „származó termék” fogalmának meghatározásáról és az igazgatási együttműködés módszereiről szóló 1. jegyzőkönyv 4. cikkének (17) bekezdése értelmében – Értesítés a Dél-afrikai Köztársaságból származó és vámmentesen és kvótamentesen közvetlenül az EU-ba nem importálható azon anyagok jegyzékéről, amelyekre nem alkalmazandó az Európai Unió és a SADC-GPM-államok közötti gazdasági partnerségi megállapodás 1. jegyzéke 4. cikkének (2) bekezdésében szabályozott kumuláció (HL C 407., 2018.11.12., 5–7. o.)

utolsó frissítés 09.09.2021

Top