Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A kivitelre vonatkozó közös uniós szabályok

A kivitelre vonatkozó közös uniós szabályok

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2015/479 rendelet a kivitelre vonatkozó közös szabályokról

MI A RENDELET CÉLJA?

Megállapítja azon alapelvet, hogy az uniós országok termékeinek másik országokba irányuló kivitelére mennyiségi korlátozások nem vonatkoznak. Ezen túlmenően a kivételt képező védintézkedések bevezetésére vonatkozó eljárással kapcsolatos szabályokat is meghatározza.

FŐBB PONTOK

A rendeletet minden termékre – iparira és mezőgazdaságira egyaránt – alkalmazni kell.

Védintézkedések

  • Annak elkerülése érdekében, hogy bizonyos alapvető termékek hiánya kritikus helyzet kialakulásához vezessen, az Európai Bizottság valamely termék kivitelét exportengedély bemutatásához kötheti. Az intézkedések a bizonyos országokba irányuló kivitelre vagy az EU bizonyos régióiból származó kivitelre is korlátozódhatnak. Nem vonatkozhatnak azonban az Unió határai felé már úton lévő árukra.
  • A COVID-19-járvány körülményeire való tekintettel például az (EU) 2020/402 végrehajtási rendelet – korlátozott időszakra – bizonyos egyéni védőeszközök exportját – függetlenül attól, hogy ezek az eszközök az EU-ból származnak-e – az uniós országok illetékes hatóságai által kiadott engedélyhez kötötte az EU-n kívüli – az Európai Szabadkereskedelmi Társulás tagországaitól, az uniós ellátási lánctól függő területektől (például Andorra), valamint bizonyos tengerentúli területektől eltérő – országokba irányuló kivitel tekintetében. Az intézkedés célja az volt, hogy az egyéni védőeszközök a COVID-19 elterjedésének megakadályozása céljából rendelkezésre álljanak az uniós országokban. A végrehajtási jogi aktus meghatározta az engedélykérés eljárását, I. melléklete pedig tartalmazza az engedélyköteles termékek (védőszemüvegek és szemvédő eszközök, kesztyűk, védőruhák, orr-száj védő eszközök és arcvédő maszkok) jegyzékét.
  • A Bizottságnak az EU érdekei által megkívánt valamennyi védintézkedés elfogadása során tekintettel kell lennie a hatályos nemzetközi kötelezettségekre (például az EU Kereskedelmi Világszervezetben való tagságából eredő kötelezettségekre).

Tájékoztatás és konzultáció

  • Amennyiben valamely uniós ország a szokatlan piaci fejlemények következményeként úgy véli, hogy szükség lehet védintézkedések bevezetésére, értesítenie kell a Bizottságot. A Bizottság tájékoztatja a többi uniós országot.
  • Egy bizonyos termékre vonatkozó gazdasági és kereskedelmi helyzet értékelése céljából a Bizottság felkérheti az uniós országokat, hogy statisztikai adatokkal szolgáljanak az adott termék piacának változásairól.

Végrehajtás

A Bizottságot a rendelet végrehajtásában a behozatalra vonatkozó közös szabályokról szóló (EU) 2015/478 rendelettel létrehozott, az uniós országok képviselőit magában foglaló, védintézkedésekkel foglalkozó bizottság segíti.

MIKORTÓL HATÁLYOS E RENDELET?

A rendelet 2015. április 16. óta van hatályban. Azonnali hatállyal hatályon kívül helyezte az 1061/2009/EK rendeletet.

HÁTTÉR

A rendelet kodifikálja a korábban jelentősen módosított 1061/2009/EK tanácsi rendeletet. Az EU közös kereskedelempolitikájának része, amelynek alapját a valamennyi uniós országra vonatkozó egységes elvek képezik.

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/479 rendelete (2015. március 11.) a kivitelre vonatkozó közös szabályokról (kodifikált szöveg) (HL L 83., 2015.3.27., 34–40. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság (EU) (EU) 2020/402 végrehajtási rendelete (2020. március 14.) egyes termékek kivitelének exportengedély bemutatásához kötéséről (HL L 77I., 2020.3.15., 1–7. o.)

Az (EU) 2020/402 rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2015/478 rendelete (2015. március 11.) a behozatalra vonatkozó közös szabályokról (HL L 83., 2015.3.27., 16–33. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 08.04.2020

Top