EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0327

Ajánlás A TANÁCS HATÁROZATA a kritikus fontosságú ásványok nemzetközi ellátási láncainak megerősítése céljából az Amerikai Egyesült Államokkal kötendő megállapodásra irányuló tárgyalások megkezdésére való felhatalmazásról

COM/2023/327 final

Brüsszel, 2023.6.14.

COM(2023) 327 final

Ajánlás

A TANÁCS HATÁROZATA

a kritikus fontosságú ásványok nemzetközi ellátási láncainak megerősítése céljából az Amerikai Egyesült Államokkal kötendő megállapodásra irányuló tárgyalások megkezdésére való felhatalmazásról


INDOKOLÁS

1.AZ AJÁNLÁS HÁTTERE

1.1.Az ajánlás indokai és céljai

2022. augusztus 16-án az Amerikai Egyesült Államok (a továbbiakban: USA) hatályba léptette az infláció csökkentéséről szóló jogszabályt 1 , amely módosítja az Egyesült Államok belső adótörvényének 30D. szakaszát (a továbbiakban: a tiszta üzemű haszongépjárművekre vonatkozó kedvezmény). Ez a kedvezmény adójóváírás formájában nyújt támogatást az erre jogosult akkumulátoros vagy üzemanyagcellás járművek vásárlásához, járművenként 7 500 USD összegben.

A maximális összegű támogatásra való jogosultsághoz a járművet többek között olyan akkumulátorral kell felszerelni, amely legalább 40%-ban (2024-től 50%-ban, 2025-től 60%-ban, 2026-tól 70%-ban, 2027-től 80%-ban) tartalmaz olyan kritikus fontosságú ásványokat, amelyeket

(1)az Egyesült Államokban vagy olyan országban termelnek ki és dolgoznak fel, amellyel az USA szabadkereskedelmi megállapodást kötött; vagy

(2)Észak-Amerikában újrahasznosítanak.

A tiszta üzemű haszongépjárművekre vonatkozó kedvezmény következtében az EU-ból származó kritikus fontosságú ásványok és a gépjármű-akkumulátorokhoz használt feldolgozott anyagok egyre inkább kiszorulnak az USA ellátási láncaiból. Ugyanakkor az USA szabadkereskedelmi megállapodásainak részes felei, például Chile és Korea, vagy Japán, amellyel az USA 2023. március 28-án a kritikus fontosságú ásványokról szóló megállapodást kötött, kritikus fontosságú ásványokat és feldolgozott anyagokat importálnak az Egyesült Államokba. Ez negatív hatással van az EU USA-ba irányuló exportlehetőségeire.

Ursula von der Leyen elnök és Joe Biden elnök ezért 2023. március 10-én együttes nyilatkozatot adott ki, amelyben kifejezték, hogy tárgyalásokat kívánnak folytatni egy kritikus fontosságú ásványkincsekről szóló célzott megállapodásról 2 annak biztosítása érdekében, hogy az EU-ban kitermelt vagy feldolgozott ásványokat fel lehessen használni a tiszta gépjárművekre vonatkozó adójóváírási kedvezményre jogosult járművekben. Az Egyesült Államok egyértelművé tette, hogy kritikus fontosságú ásványkincsekről szóló megállapodást kell kötni ahhoz, hogy a tiszta üzemű haszongépjárművekre vonatkozó kedvezmény alkalmazásában az EU ugyanolyan jogállást kapjon, mint az USA szabadkereskedelmi megállapodásainak részes felei.

Az EU 2022-ben 8,3 milliárd euró értékben exportált ilyen kritikus fontosságú ásványokat az Egyesült Államokba, ami ezen áruk teljes uniós exportjának 16,3%-át teszi ki.

Amellett, hogy az EU és az USA az infláció csökkentéséről szóló jogszabály hatálya alá tartozó kérdéseket rendezi, a kritikus fontosságú ásványkincsekről szóló megállapodás megkötése új lendületet adna a szélesebb körű gazdasági kapcsolatuk elmélyítéséhez, valamint a fenntartható és reziliens nemzetközi ellátási láncok kiépítésének elősegítéséhez a nulla nettó kibocsátásra való átállás és a biztonság szempontjából kulcsfontosságú ágazatokban, beleértve az űrrepülést és a védelmi ipart.

Az Egyesült Államok március 10-én eljuttatta az Európai Bizottságnak (a továbbiakban: a Bizottság) a kritikus fontosságú ásványkincsekről szóló megállapodásra vonatkozó javaslatát. A Bizottság 2023. március 21-én továbbította ezt a javaslatot az Európai Unió Tanácsának (a továbbiakban: a Tanács) és az Európai Parlamentnek.

1.2.Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

A kritikus fontosságú ásványkincsekről szóló megállapodással kapcsolatos tárgyalások és a megállapodás megkötése összhangban van az EU általános kereskedelempolitikájával, mivel hozzájárulna az EU és az USA közötti kereskedelem és beruházások növeléséhez, és csökkentené az EU és az USA közötti új kereskedelmi feszültségek kockázatát. E kettős cél teljes mértékben összhangban áll az Európai Unióról szóló szerződéssel (EUSZ), mely szerint az Európai Unió előmozdítja valamennyi ország bekapcsolódását a világgazdaságba, egyebek mellett a nemzetközi kereskedelemben érvényesülő korlátozások fokozatos megszüntetése révén 3 . Összhangban van továbbá az EU és az USA közötti stratégiai partnerség jellegével, amelyet a legutóbbi, 2021. június 15-i EU–USA csúcstalálkozón kiadott nyilatkozat 4 megerősített, valamint a Kereskedelmi és Technológiai Tanács 2021. októberi 5 , 2022. májusi 6 , 2022. decemberi 7 és 2023. májusi 8 együttes nyilatkozataiban kifejezett pozitív gazdasági menetrendjével.

1.3.Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

Az ajánlás összhangban áll az Unió egyéb szakpolitikáival.

A kritikus fontosságú nyersanyagokról szóló jogszabályra irányuló, 2023. március 16-i javaslatában 9 a Bizottság a kritikus fontosságú nyersanyagok értékláncaira és az értékláncok későbbi szakaszain lévő más összetevőkre irányuló fenntartható beruházások ösztönzésével és a gazdasági lehetőségek kölcsönösen előnyös valóra váltásával kívánja megerősíti a harmadik országokkal folytatott együttműködését. A nyersanyag-értékláncokban a stratégiai partnerségek létrehozása – többek között a kritikus fontosságú ásványkincsekről szóló megállapodás révén – az ilyen együttműködés fokozásának fontos eszköze.

Ez az ajánlás összhangban van a nulla nettó kibocsátási célt szolgáló iparról szóló tervezett jogszabállyal 10 , amelynek célja a kulcsfontosságú szén-dioxid-semleges vagyis „nulla nettó kibocsátású” technológiák uniós gyártásának fokozása annak érdekében, hogy biztosítható legyen a tiszta energia ellátási láncainak biztonsága, fenntarthatósága és versenyképessége, és ezáltal megvalósíthatóvá váljanak az EU éghajlat- és energiapolitikai törekvései.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

2.1.Jogalap

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 218. cikkének (3) és (4) bekezdése.

2.2.Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

Az EUSZ 5. cikkének (3) bekezdése értelmében a szubszidiaritás elve nem alkalmazandó a kizárólagos uniós hatáskör alá tartozó területekre. Az e tárgyalások eredményeként létrejövő megállapodás anyagi jogalapja valószínűleg a közös kereskedelempolitika, amelyet az EUMSZ 3. cikke az Unió kizárólagos hatáskörébe tartozó területek között sorol fel. Ez a szakpolitika az EUMSZ 207. cikke értelmében magában foglalja a kereskedelmi megállapodásokról folytatott tárgyalásokat.

2.3.Arányosság

A Bizottság ajánlása összhangban van az arányosság elvével, és szükséges azon célkitűzésünk fényében, hogy az elektromos járművek akkumulátorainak gyártásához használt, az EU-ból származó kritikus fontosságú ásványokat és feldolgozott anyagokat ne érje hátrányos megkülönböztetés, hanem azokat a tiszta gépjárművekre vonatkozó adójóváírási kedvezmény alkalmazásában olyan országból származónak tekintsek, amellyel az Egyesült Államok jelenleg érvényben lévő szabadkereskedelmi megállapodást kötött.

2.4.A jogi aktus típusának megválasztása

A Tanács határozata.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

3.1.A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata

Tárgytalan.

3.2.A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata

Tárgytalan.

3.3.Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

Megfelelő konzultációkra került sor az érdekelt felekkel annak biztosítása érdekében, hogy az EU-ból származó kritikus fontosságú ásványokat és feldolgozott anyagokat a tiszta gépjárművekre vonatkozó adójóváírási kedvezmény alkalmazásában olyan országból származónak tekintsek, amellyel az Egyesült Államok hatályos szabadkereskedelmi megállapodást kötött. A Bizottság számos meghallgatást és civil társadalmi párbeszédet szervezett. Ez az ajánlás kiegészíti az Európai Parlament által és az uniós tagállamokban szervezett nyilvános vitákat.

3.4.Hatásvizsgálat

Mivel politikai értelemben gyors előrelépésre van szükség ahhoz, hogy az infláció csökkentéséről szóló jogszabály életbelépésével az EU és az USA közötti kereskedelmi feszültségeket csökkenteni lehessen vagy azokat el lehessen kerülni, valamint annak biztosítása érdekében, hogy az EU-ban kitermelt vagy feldolgozott ásványok jogosultak legyenek az infláció csökkentéséről szóló jogszabály és annak végrehajtási intézkedései alapján a tiszta üzemű gépjárművekre vonatkozó kedvezményre, a hivatalos hatásvizsgálati eljárástól a Bizottság eltekintett.

3.5.Alapjogok

Az ajánlás összhangban van az uniós szerződésekkel és az Európai Unió Alapjogi Chartájával.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A kritikus fontosságú ásványokról szóló megállapodásnak nem lesznek uniós költségvetési vonzatai.

5.EGYÉB ELEMEK

5.1.Eljárási szempontok

A Bizottság az EU nevében tárgyalásokat fog folytatni az EU és az USA között megkötendő megállapodásról. A Bizottság javasolja, hogy az EUMSZ 218. cikke (4) bekezdésének megfelelően a Tanács a Kereskedelempolitikai Bizottságot jelölje ki azon bizottságként, amellyel a tárgyalások során egyeztetni kell.

Az EUMSZ 218. cikke (10) bekezdésének megfelelően az Európai Parlamentet az eljárás minden szakaszában tájékoztatni fogják.

A Bizottság közvetlenül az elfogadást követően nyilvánosan hozzáférhetővé fogja tenni ezt az ajánlást és mellékletét.

A Bizottság azt ajánlja, hogy a tárgyalási irányelveket a Tanács általi elfogadásukat követően haladéktalanul tegyék nyilvánossá.

Ajánlás

A TANÁCS HATÁROZATA

a kritikus fontosságú ásványok nemzetközi ellátási láncainak megerősítése céljából az Amerikai Egyesült Államokkal kötendő megállapodásra irányuló tárgyalások megkezdésére való felhatalmazásról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 218. cikke (3) és (4) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság ajánlására,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A Tanács felhatalmazza a Bizottságot arra, hogy az Európai Unió nevében a kritikus fontosságú ásványok nemzetközi ellátási láncainak megerősítése céljából az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok közötti megállapodásra irányuló tárgyalásokat kezdjen az Amerikai Egyesült Államokkal.

2. cikk

A tárgyalások lefolytatására a mellékletben meghatározott tanácsi tárgyalási irányelvek alapján kerül sor.

3. cikk

A Bizottság a tárgyalásokat a(z) [a különbizottság nevét a Tanács illeszti be]-gal konzultálva folytatja le.

4. cikk

Ezt a határozatot és mellékletét az elfogadásukat követően azonnal hozzáférhetővé teszik a nyilvánosság számára.

5. cikk

Ennek a határozatnak a Bizottság a címzettje.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    PL 117–169, H.R.5376 – Az infláció csökkentéséről szóló 2022. évi jogszabály.
(2)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_23_1613  
(3)    Az EUSZ 21. cikke (2) bekezdésének e) pontja.
(4)     https://www.consilium.europa.eu/media/50758/eu-us-summit-joint-statement-15-june-final-final.pdf
(5)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/STATEMENT_21_4951
(6)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_22_7516
(7)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_22_7516
(8)     https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/statement_23_2992
(9)    Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete a kritikus fontosságú nyersanyagokkal való biztonságos és fenntartható ellátást biztosító keret létrehozásáról (a kritikus fontosságú nyersanyagokról szóló jogszabály) – lásd: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/IP_23_1661
(10)    Javaslat – Az Európai Parlament és a Tanács rendelete a nettó zéró technológiai termékek európai gyártási ökoszisztémájának megerősítését célzó intézkedési keret létrehozásáról (a nettó zéró iparról szóló jogszabály) – lásd: https://single-market-economy.ec.europa.eu/publications/net-zero-industry-act_hu
Top

Brüsszel, 2023.6.14.

COM(2023) 327 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

Ajánlás – A Tanács határozata

a kritikus fontosságú ásványok nemzetközi ellátási láncainak megerősítése céljából az Amerikai Egyesült Államokkal kötendő megállapodásra irányuló tárgyalások megkezdésére való felhatalmazásról


MELLÉKLET

IRÁNYELVEK A KRITIKUS FONTOSSÁGÚ ÁSVÁNYOK NEMZETKÖZI ELLÁTÁSI LÁNCAINAK MEGERŐSÍTÉSE CÉLJÁBÓL AZ AMERIKAI EGYESÜLT ÁLLAMOKKAL KÖTENDŐ MEGÁLLAPODÁSRA IRÁNYULÓ TÁRGYALÁSOKHOZ

A megállapodás jellege és hatálya

1.A megállapodásnak rendelkezéseket kell tartalmaznia a kritikus fontosságú ásványok és a kapcsolódó ágazatok nemzetközi ellátási láncainak megerősítésére vonatkozóan.    

2.A megállapodásnak teljes mértékben összhangban kell lennie a Kereskedelmi Világszervezet (a továbbiakban: WTO) megállapodásával, valamint az Európai Unió, illetve az Európai Unió és tagállamai által kötött egyéb nemzetközi megállapodásokkal.

Célkitűzések

3.A megállapodásnak meg kell erősítenie a kritikus fontosságú ásványok nemzetközi ellátási láncainak kereskedelmét és diverzifikálását, valamint elő kell mozdítania az elektromos járművek akkumulátoraival kapcsolatos technológiák alkalmazását azáltal, hogy hivatalosan is megerősíti az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok arra irányuló közös kötelezettségvállalását, hogy megkönnyítik a kritikus fontosságú ásványok kereskedelmét, előmozdítják a tisztességes versenyt és a piacorientált feltételeket, a kritikus fontosságú ásványok ellátási láncaiban a kereskedelemmel kapcsolatos szigorú munkaügyi és környezetvédelmi normákat követnek, valamint egyesítik erőfeszítéseiket a kritikus fontosságú ásványok biztonságos, fenntartható és méltányos ellátási láncainak biztosítása érdekében.

A megállapodás tartalma

4.A megállapodásnak rendelkezéseket kell tartalmaznia a kritikus fontosságú ásványok nemzetközi ellátási láncainak megerősítésére vonatkozóan, és ezáltal rendelkeznie kell a kölcsönös kereskedelemről, valamint a munkaügyi és környezetvédelmi kötelezettségvállalásokról.    

A kereskedelem megkönnyítésére vonatkozó szempontok

5.A megállapodásnak meg kell könnyítenie a kereskedelmet, bővítenie kell a hozzáférést a fenntartható, megbízható és munkaügyi visszaélésektől mentes forrásokból származó kritikus fontosságú ásványokhoz, valamint a kritikus fontosságú ásványok kereskedelme terén elő kell mozdítania a tisztességes versenyt és a piacorientált feltételeket. 

6.A megállapodásnak arra kell irányulnia, hogy a felek azonosan értelmezzék a torzító hatású nem piaci politikákat és gyakorlatokat a kritikus fontosságú ásványok, valamint más kapcsolódó ágazatok tekintetében, és összehangolt intézkedéseket alakítsanak ki az ellátási lánc diverzifikációjának előmozdítása, a sebezhetőségek csökkentése és a stratégiai függőségek kockázatának kezelése érdekében.

Fenntarthatósági szempontok

7.A fenntartható ellátási láncok támogatása érdekében a megállapodásnak ösztönöznie kell az együttműködést a folyamatban lévő munka terén, többek között a kritikus fontosságú ásványok életciklus-értékelésére, kitermelésére, címkézésére és újrafeldolgozására vonatkozó nemzetközi előírásokkal kapcsolatban.

8.A megállapodásnak elő kell mozdítania a kritikus fontosságú ásványokkal összefüggésben a magas szintű környezetvédelmet, és ösztönöznie kell a környezetvédelem szintjének javítását a kritikus fontosságú ásványok életciklusa és azok kereskedelme tekintetében.

9.A megállapodásnak hangsúlyoznia kell a többoldalú környezetvédelmi megállapodások környezetvédelem szempontjából betöltött fontos szerepét, többek között a kritikus fontosságú ásványok életciklusából eredő környezeti hatásokkal kapcsolatban, valamint a releváns többoldalú környezetvédelmi megállapodások végrehajtásának fontosságát is.

10.A megállapodásnak ösztönöznie kell azokat az intézkedéseket, amelyek előmozdítják az erőforrás-hatékonyabb és fokozottan körforgásos gazdasági megközelítéseket a kritikus fontosságú ásványok kitermelése iránti igény és a kitermelés, valamint a kapcsolódó folyamatok környezeti hatásának csökkentése érdekében.

Munkaügyi szempontok

11.A megállapodásnak meg kell erősítenie mindkét fél azon szándékát, hogy jogszabályaikban és gyakorlataikban munkavállalói jogokat fogadjanak el és azokat érvényesítsék, valamint hogy olyan politikákat tartsanak fenn, amelyek megfelelőnek tekinthetők ahhoz, hogy a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet munkahelyi alapelveivel és jogaival összhangban megvédjék az ágazatban dolgozókat a foglalkoztatás terén megnyilvánuló megkülönböztetéssel szemben.

12.A megállapodásnak el kell ismernie az együttműködés, mint a kritikus fontosságú ásványok kitermelésével és feldolgozásával kapcsolatos munkavállalói jogok területén a közös célok előmozdítását biztosító mechanizmus fontosságát. 

13.A megállapodásnak el kell ismernie, hogy a kritikus fontosságú ásványok ellátási láncaival kapcsolatos kereskedelempolitikáról az érdekelt felek széles körével – többek között a munkaügyi, környezetvédelmi és üzleti szervezetekkel, a mikro-, kis- és középvállalkozások képviselőivel, valamint a civil társadalmi szervezetekkel – konzultálni kell.

Nemzetközi szempontok

14.A megállapodásnak el kell ismernie a folyamatos kétoldalú és plurilaterális erőfeszítések fontosságát a fenntartható és méltányos ellátási láncoknak a szövetségesek és partnerek által alkalmazott közös szabványok révén történő megerősítése érdekében. Ennek megfelelően az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok kétoldalú keretek között és adott esetben plurilaterális fórumokon együtt fog működni a kritikus fontosságú ásványok biztonságos, fenntartható és méltányos ellátási láncainak biztosítására irányuló erőfeszítések terén.

Top