Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0074

    Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA az Észak-macedón Köztársaságnak nyújtandó makroszintű pénzügyi támogatásról

    COM/2023/74 final

    Brüsszel, 2023.2.6.

    COM(2023) 74 final

    2023/0034(COD)

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA

    az Észak-macedón Köztársaságnak nyújtandó makroszintű pénzügyi támogatásról

    {SWD(2023) 42 final}


    INDOKOLÁS

    1.A JAVASLAT HÁTTERE

    A javaslat indokai és céljai

    Mivel Észak-Macedónia nagymértékben függ az importált energiától, az egekbe szökő gáz- és villamosenergia-árak 2022-ben a külső egyenlegek jelentős romlásához vezettek. A szilárd gazdaság- és monetáris politikának és a reformok elkötelezett végrehajtásának köszönhetően a gazdaság jó úton haladt, hogy kilábaljon a Covid19 okozta visszaesésből. A globális élelmiszer- és energiaárak meredek emelkedése azonban elkezdett kihatni a belföldi keresletre és az ország külső egyensúlyára. Az ország kereskedelmi és folyó fizetési mérlegének hiánya 2022 eleje óta jelentősen nőtt a külföldről történő hazautalások jelentős mértékű beáramlása ellenére. A devizatartalékok 2022 első hónapjaiban csökkentek, főként az emelkedő importárakra és a külső adósság törlesztéseire reagálva, de a nyár óta stabilizálódtak. Az előző év azonos időszakához képest a GDP-növekedés átlagosan még mindig 2,6 %-os volt 2022 első felében, de a harmadik negyedévben 2 %-ra lassult. Az Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborújának gazdasági következményeivel kapcsolatos nagy fokú bizonytalanság, a növekvő infláció és a szigorúbb finanszírozási feltételek várhatóan tovább csökkentik a belföldi keresletet. Az exportot a gyengébb külső kereslet és az ellátási lánc folyamatos zavarai befolyásolják, különösen az ország egyik fő exportágazatát, a gépjárműipari alkatrészek gyártását érintő zavarok.

    Tekintettel a szigorúbb globális pénzügyi feltételekre, a magasabb energiaárakra és a belföldi, állami tulajdonú villamosenergia-termelő vártnál nagyobb veszteségeire, Észak-Macedónia kormánya 2022. október 18-án megújította makroszintű pénzügyi támogatás iránti kérelmét. A Bizottság felfüggesztette a kormány 2022. április 19-én benyújtott, makroszintű pénzügyi támogatás iránti eredeti kérelmét, főként azért, mert a gazdaság még viszonylag ellenálló volt, és mert 2022-ben voltak más lehetőségek a külső finanszírozási igények kielégítésére. Áprilisban a kormány már megszerezte a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői jóváhagyását egy legfeljebb 530 millió EUR összegű, 24 hónapos elővigyázatossági és likviditási hitelkerethez, amelyet az IMF ügyvezető igazgatósága 2022. november 22-én hivatalosan jóváhagyott. Az IMF becslése szerint az ország külső finanszírozási igénye 2023-ban mintegy 1,5 milliárd EUR lesz, ami a folyó fizetési mérleg jelentős hiányát és a külső államadósság magas törlesztéseit tükrözi (beleértve egy 2023 júliusában lejáró eurókötvényt is). Tekintettel a külső, piaci alapú finanszírozás elérhetőségével és költségeivel kapcsolatos jelentős bizonytalanságokra (amely a feltételezések szerint az ország 2023. évi külső finanszírozási szükségletének több mint felét fedezi), a Bizottság most egy legfeljebb 100 millió EUR összegű, Észak-Macedóniának nyújtandó makroszintű pénzügyi támogatásra vonatkozó javaslatot nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak. A javasolt jogalap az Európai Unió működéséről szóló szerződés 212. cikke lesz.

    A javasolt makroszintű pénzügyi támogatás segítené Észak-Macedóniát abban, hogy részben fedezze az ország 2023. évi külső finanszírozási igényének fennmaradó részét, amely az IMF alapforgatókönyve szerint 800 millió EUR-ra becsülhető. A művelet csökkentené a gazdaság rövid távú fizetési mérlegét és költségvetési sebezhetőségét, és bizonyítaná, hogy az EU támogatja az országot e nehéz helyzet kezelésében. Kialakítása és végrehajtása figyelembe venné a 2022. május 24-i, az EU, valamint a Nyugat-Balkán és Törökország közötti gazdasági és pénzügyi párbeszéd keretében elfogadott együttes következtetésekben 1 szereplő szakpolitikai iránymutatást, valamint az Észak-Macedónia által az IMF-fel kötött megállapodásban elfogadott programot 2 .

    A folyósítás két részletben történne. Az egyes részletek folyósításának feltétele a Bizottság és a hatóságok közötti megállapodás tárgyát képező és az egyetértési megállapodásban felsorolt számos szakpolitikai intézkedés végrehajtása terén elért előrehaladás, valamint az IMF-program végrehajtása terén elért kielégítő eredmény lenne. Az egyetértési megállapodás valószínűleg a költségvetési irányításra, az adópolitikára, a közberuházások kezelésére, a köz- és magánszféra közötti partnerségekre, az üzleti környezetre, az állami támogatások átláthatóságára, az energiahatékonyságra, az igazságügyi reformra és a korrupció elleni küzdelemre irányuló szakpolitikai reformokra fog összpontosítani. A szakpolitikai intézkedések célja, hogy kezelje Észak-Macedónia gazdaságának és gazdasági kormányzási rendszerének néhány legfontosabb hiányosságát.

    Az e javaslatot kísérő bizottsági szolgálati munkadokumentumban részletesebben kifejtetteknek megfelelően a Bizottság – figyelembe véve a politikai helyzetre vonatkozó értékelését is – úgy véli, hogy a javasolt makroszintű pénzügyi támogatási művelet politikai és gazdasági előfeltételei teljesültek.

    Háttér-információk

    A világjárvány okozta recesszióból való részleges kilábalást követően Észak-Macedóniát súlyosan érintették Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborújának következményei. A GDP 2020-ban 4,7 %-kal esett vissza, de a belföldi kereslet miatt 2021-ben 3,9 %-kal nőtt. A külföldről történő hazautalások visszatértek a válság előtti szintre, és növelték a háztartások rendelkezésre álló jövedelmét. A Covid19-világjárvány megfékezésére irányuló intézkedéseket fokozatosan megszüntették. A növekedés 2021 vége felé lassult, mivel gyengült a külső kereslet, nőttek a globális ellátási láncok zavarai, és a globális élelmiszer- és energiaárak gyorsan emelkedni kezdtek (ezt 2022-ben tovább súlyosbították Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborújának következményei). Észak-Macedónia csak korlátozott mértékben van közvetlenül kitéve Oroszországnak vagy Ukrajnának, de gazdasága az emelkedő nyersanyagárak tekintetében kiszolgáltatott helyzetben van. A háztartásokra és a kisvállalkozásokra gyakorolt hatás enyhítésére irányuló kormányzati erőfeszítések következtében a költségvetési kiadások jóval az eredeti költségvetés fölé emelkedtek. A meredeken emelkedő élelmiszer- és energiaárak 2022 őszén közel 20 %-ra növelték az inflációt. A GDP 2022 első felében 2,6 %-kal nőtt, részben a beruházások növekedésének köszönhetően, de ez a növekedés nagyrészt a vállalatok készletnövekedésének volt betudható. Az éves növekedés 2022 harmadik negyedévében 2 %-ra lassult.

    A külső pozíció 2021 végén romlani kezdett az importárak meredek emelkedésével. A folyó fizetési mérleg hiánya 2021-ben a GDP 3,5 %-a volt (ugyanannyi, mint 2020-ban). Ez meghaladta a 2017 és 2019 közötti 1,5 %-os átlagot. Az árukereskedelmi mérleg azonban 2021 utolsó negyedéve óta folyamatosan romlik, főként az emelkedő energiaárak miatt, ami jól tükrözi az ország energiaimporttól való nagy fokú függőségét. A gazdaság hazai energiaszükségletének több mint 30 %-át importálja, míg a gáz és az olaj tekintetében teljes mértékben importra támaszkodik. A meredeken romló energiamérleg miatt a folyó fizetési mérleg négynegyedes mozgóátlaga 2022 harmadik negyedévében a GDP 7,3 %-ára nőtt, szemben a 2021 harmadik negyedévi 1 %-kal. Ez annak ellenére alakult így, hogy jelentősen nőtt a magántranszferek (hazautalások) és a szolgáltatások többlete, amelyet a turizmus fellendülése is elősegített. A külső adósságráta 2016 és 2019 között minden évben csökkent, de 2020-ban 7,3 százalékponttal a GDP 80,3 %-ára ugrott, majd 2021-ben tovább nőtt 81,4 %-ra, főként a válság okozta szükségletek folyamatos külföldi finanszírozása miatt.

    A devizatartalékok 2022 első felében jelentősen csökkentek, főként a magasabb energiaimport és a külső adósság törlesztései miatt. A devizatartalékok 2022 első felében több mint 14 %-kal csökkentek a dénárban denominált belföldi megtakarítások euróra való fokozott átváltása, az energiaimport jelentős növekedése, a külső adósság törlesztései és az értékpapír-állományok értékének csökkenése miatt. 2022 elején, a magas energiaimport időszakában a központi bank beavatkozott a devizapiacon, hogy támogassa a de facto árfolyamrögzítést az euróhoz. A devizapiacok a nyári időszakban némileg stabilizálódtak a szezonálisan magas, a központi banki várakozásokat meghaladó devizabeáramlás miatt, amit egy szeptemberi, németországi, 250 millió EUR összegű privát állampapír-kibocsátás is segített. A devizatartalékok július és december között minden hónapban növekedtek, és elérték az IMF tartalékmegfelelési mérőszámának 100 %-át, és jelenleg 3,9 havi importnak felelnek meg. A tartalékok azonban a fűtési szezon előrehaladtával és az energiaimport további növekedésével várhatóan ismét csökkenni fognak.

    A központi bank szigorította monetáris politikáját a növekvő inflációs várakozások ellensúlyozása és a de facto árfolyamrögzítés védelme érdekében. Az általános infláció 2022 októberében 19,8 %-ra nőtt, ami a globális energia- és élelmiszerársokk jelentős átgyűrűzését tükrözi, de novemberben és decemberben valamelyest csökkent. 2022 áprilisa óta az irányadó kamatlábat nyolc egymást követő emelés során 350 bázisponttal 4,75 %-ra emelték, ezáltal növelve az Európai Központi Bank (EKB) alapkamatához képesti kamatfelárat. A központi bank emellett júniusban és szeptemberben módosította a kötelező tartalékrátákat annak érdekében, hogy eltántorítsa az euróbetétek felé való elmozdulást, ami jelentős tényező volt a tartalékok csökkenése mögött 2022 elején. Ezek az intézkedések csökkentették az inflációs várakozásokat és az árfolyamra nehezedő nyomást.

    A hatóságok jelentős költségvetési támogatással reagáltak a külső sokkhatásokra. Az energiaágazat támogatására és a háztartások támogatott villamosenergia-árainak fenntartására irányuló, folyamatban lévő kiadások mellett az észak-macedón hatóságok 2022 márciusában 400 millió EUR összegű, októberben pedig újabb, 350 millió EUR összegű intézkedéscsomagot fogadtak el annak érdekében, hogy megvédjék a háztartásokat az emelkedő élelmiszer- és energiaáraktól, és segítsék a vállalkozásokat a likviditás fenntartásában. Nagyrészt a tőkekiadási költségvetés alulteljesítése miatt a teljes 2022. évre a kormány által előre jelzett GDP 4,3 %-ának megfelelő költségvetési hiány a felülvizsgált cél (5,3 %) alatt maradt, és összhangban volt a kormány eredeti céljával. A kormány 2023-ban is folytatni kívánja a veszteséges hazai villamosenergia-termelő és a végső fogyasztók támogatását, de célzottabban. Az államháztartás bruttó adósságának és az állami tulajdonú vállalatok adósságát is magában foglaló államadósságnak a szintje mérsékelt maradt, de 2020-ban és 2021-ben jelentősen nőtt, ami a magas költségvetési hiányt, illetve 2020-ban a GDP csökkenését tükrözi.

    A Parlament által 2022 decemberében elfogadott 2023. évi költségvetés (a 2022. májusi középtávú költségvetési stratégiában felvázolt eredeti tervekhez képest) a GDP 4,2 %-áról 4,6 %-ra emeli a költségvetési hiánycélt. Ugyanakkor a kormány 2,9 %-ra csökkentette a 2023. évi reál-GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzést. A 2023. évi költségvetés enyhe konszolidációs hatást biztosít egyes költségvetési ösztönző intézkedések visszavonása, valamint az állami tulajdonban lévő villamosenergia-vállalatnak nyújtott támogatások csökkentése révén. Számos költségvetési konszolidációs intézkedésen alapul, különösen az adórendszer bevételnövelő reformjain, amelyeket a kormány 2022 decemberében fogadott el. A 2022. májusi együttes következtetésekben foglalt szakpolitikai iránymutatással összhangban a válsággal kapcsolatos költségvetési támogatás az előrejelzések szerint célzottabban a kiszolgáltatott csoportok felé irányul majd.

    A Bizottság őszi előrejelzése szerint 2022 után mérséklődik a növekedés és némileg csökken a költségvetési hiány, míg a kockázatok egyértelműen lefelé mutatóak. A GDP növekedése 2022-ben és 2023-ban várhatóan 2,3 %-ra, illetve 2,5 %-ra lassul, mivel a magas infláció visszafogja a belföldi keresletet. A költségvetési hiány 2023-ban várhatóan magas marad, mivel az energiaválság idején továbbra is támogatni kell a gazdaságot. Ezért előfordulhat, hogy a kormánynak egy évvel el kell halasztania a költségvetési konszolidációra vonatkozó terveit. Ugyanakkor a kormány elkötelezett amellett, hogy az államháztartási gazdálkodás terén végrehajtsa reformprogramját. A parlament által 2022 júliusában elfogadott, költségvetésről szóló, új organikus törvény felső határt állapít meg a költségvetési hiányra (a válságon kívüli időszakokban a GDP 3 %-a) és az államadósságra (a GDP 60 %-a) vonatkozóan, és alkalmazását követően középtávon meg fogja szilárdítani a költségvetési politikát. A növekedési kilátások teljesülése nehézségekbe ütközhet, ha a geopolitikai kihívások további energia- és élelmiszerársokkokat eredményeznek, adott esetben a globális pénzügyi feltételek további szigorodásával és a feltörekvő piacgazdaságok tőkéhez jutásának nehezebbé válásával együtt. Másrészt az uniós csatlakozási folyamat elősegítheti a reformokat, a költségvetési és külső fenntarthatóságot, többek között a közvetlen külföldi befektetések beáramlásának további erősödése révén.

    A külső finanszírozási igények 2023-ban magasak, és a piaci feltételek továbbra is ingadozóak. Az IMF becslése szerint az ország külső bruttó finanszírozási igénye 2023-ban 1,5 milliárd EUR lesz. Ez magában foglalja a magas adósság-refinanszírozási igényeket, amelyek főként annak tudhatók be, hogy a kormánynak vissza kell fizetnie a 450 millió EUR értékű, 2016-ban kibocsátott eurókötvényét. Az IMF összességében azt feltételezi, hogy a kormány 800 millió EUR összegű külső piaci kölcsönt fog felvenni. Ez kihívást jelenthet, tekintettel a jelenlegi geopolitikai bizonytalanságokra és a nehéz finanszírozási környezetre. Észak-Macedónia az államkötvényeket tekintve eddig stabilan és kedvező feltételek mellett fért hozzá a nemzetközi tőkepiacokhoz. Az elmúlt hónapokban azonban a pénzügyi feltételek globális szigorodásával összefüggésben jelentősen nőttek az állampapír-hozamfelárak, és a nyugat-balkáni partnerek felfüggesztették az eurókötvények kibocsátására vonatkozó terveket. Ebben az összefüggésben a javasolt makroszintű pénzügyi támogatás segítené Észak-Macedóniát a fennmaradó finanszírozási szükségleteinek kielégítésében.

    Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

    Az Európai Parlament és a Tanács 2020. május 25-én fogadta el a Covid19-világjárvánnyal összefüggésben a bővítési és a szomszédságpolitikai partnerek számára makroszintű pénzügyi támogatás nyújtásáról szóló (EU) 2020/701 határozatot. Ez 160 millió EUR összegű kölcsönt biztosított Észak-Macedóniának, amelyet 2020–2021 folyamán teljes mértékben folyósítottak.

    Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

    Az EU és Észak-Macedónia 2001-ben stabilizációs és társulási megállapodást kötött, amely 2004-ben lépett hatályba. A Tanács 2005-ben tagjelölti státuszt adott az országnak. A Bizottság 2009 októbere óta folyamatosan javasolja a csatlakozási tárgyalások megkezdését Észak-Macedóniával. 2020 márciusában az Európai Tanács jóváhagyta a csatlakozási tárgyalások Észak-Macedóniával történő megnyitásáról szóló tanácsi döntést 3 . A tárgyalási keret Tanács általi jóváhagyását követően 2022. július 19-én Észak-Macedónia részvételével sor került a csatlakozási tárgyalásokról szóló első kormányközi konferenciára. A Bizottság azonnal elindította az uniós vívmányok elemző vizsgálatát (átvilágítási folyamatát), ami a tárgyalási folyamat első lépése.

    Az EU Észak-Macedónia legfontosabb kereskedelmi partnere. 2021-ben az EU Észak-Macedónia teljes exportjának 77,3 %-át, teljes importjának pedig 46,2 %-át tette ki. Ugyanakkor Észak-Macedóniában az uniós országok a legfontosabb befektetők is: 2021-ben a teljes FDI-beáramlás 56 %-át, 2020-ban pedig a teljes FDI-állomány 62 %-át tették ki.

    Az uniós tagjelölt országok akkor jogosultak makroszintű pénzügyi támogatásra, ha megfelelnek bizonyos feltételeknek. Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás kiegészítené az országnak nyújtott egyéb pénzügyi támogatásokat, például az Előcsatlakozási Támogatási Eszköz (IPA) műveletei keretében nyújtott pénzügyi támogatást, beleértve a költségvetés-támogatást is, és javítaná azok hatékonyságát. Az említett költségvetés-támogatás a Nyugat-Balkánra vonatkozó új, 1 milliárd EUR összegű uniós energetikai támogatási csomag keretében nyújtott 80 millió EUR összegű támogatás.

    2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

    Jogalap

    E javaslat jogalapját az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 212. cikke képezi.

    Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

    A javaslat megfelel a szubszidiaritás elvének, mivel az Észak-Macedónia külső helyzetének stabilizálására irányuló célkitűzést a tagállamok egyedül nem tudják kielégítően megvalósítani, az Európai Unió által azonban jobban megvalósítható. Ennek fő okát a nemzeti költségvetési korlátok jelentik, valamint az, hogy a támogatás mértékének és hatékonyságának maximalizálása érdekében szükség van a támogatók közötti erőteljes koordinációra.

    Arányosság

    A javaslat megfelel az arányosság elvének, mivel a rövid távú makrogazdasági stabilitás célkitűzéseinek eléréséhez szükséges minimumra korlátozódik, és nem lépi túl az e cél eléréséhez szükséges mértéket.

    Amint azt a Bizottság megállapította, az IMF elővigyázatossági és likviditási hitelkerettel összefüggésben készített becslései alapján a javasolt új makroszintű pénzügyi támogatás összege a kedvezményezett 2023. évi külső finanszírozási igényének mintegy 12,5 %-át teszi ki. Tekintettel az IMF-program elővigyázatossági jellegére (amely várhatóan 2023-ban folyósít támogatást, 2024-ben pedig csak „szükség esetén”), ez összhangban van a makroszintű pénzügyi támogatási műveletek egyéb tehermegosztási gyakorlataival.

    A jogi aktus típusának megválasztása

    A projektfinanszírozás vagy a technikai segítségnyújtás nem lenne megfelelő vagy elégséges a makrogazdasági célkitűzések eléréséhez. A makroszintű pénzügyi támogatás egyéb uniós eszközökhöz viszonyított legfontosabb hozzáadott értéke a külső finanszírozásra utaltság enyhítése, a stabil makrogazdasági keret megteremtéséhez való hozzájárulás (többek között a fizetési mérleg és a költségvetési helyzet fenntarthatóságának előmozdítása révén), valamint a strukturális reformok megfelelő keretének megteremtéséhez való hozzájárulás. A megfelelő átfogó szakpolitikai keret létrehozásához való hozzájárulás révén a makroszintű pénzügyi támogatás növelheti a más, szűkebb fókuszú uniós pénzügyi eszközök keretében Észak-Macedóniában finanszírozott fellépések hatékonyságát.

    3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

    Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

    A makroszintű pénzügyi támogatás az Észak-Macedónia gazdasági stabilizálására irányuló nemzetközi támogatás szerves részét képezi. A jelen javaslat előkészítése során a Bizottság szolgálatai egyeztettek az IMF-fel és a Világbankkal. A Bizottság az észak-macedón hatóságokkal is rendszeresen egyeztetett.

    Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása

    A költségvetési rendelet előírásai szerint a Bizottság szolgálatai 2020 júniusában, a Covid19 makroszintű pénzügyi támogatási művelettel összefüggésben elvégezték Észak-Macedónia pénzügyi és igazgatási folyamatainak működési értékelését, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a programhoz kapcsolódó segítségnyújtás – ezen belül a makroszintű pénzügyi támogatás – igazgatására szolgáló eljárások megfelelő garanciákat biztosítanak. Az értékelés bevált módszertanon alapult, és felhasználta a Bizottság Észak-Macedóniával kapcsolatos költségvetés-támogatási programjaiból, valamint az államháztartási gazdálkodási rendszer javítását szolgáló technikai segítségnyújtásból származó meglévő dokumentációt. Megállapította, hogy Észak-Macedónia teljesíti azt a támogathatósági követelményt, hogy kellően hiteles és releváns programmal rendelkezzen az uniós költségvetés-támogatás államháztartási gazdálkodásának javítására. A közkiadásokról és a pénzügyi elszámoltathatóságról szóló legutóbbi, 2022. májusi jelentés megerősítette, hogy az ország államháztartási gazdálkodási rendszere megfelel az alapvető költségvetés-támogatási követelményeknek. A 2021. évi kockázatkezelési keret mérsékeltnek értékelte Észak-Macedónia államháztartási gazdálkodási kockázatát.

    Hatásvizsgálat

    Az EU makroszintű pénzügyi támogatása rendkívüli sürgősségi eszköz, amelynek célja nem uniós országok súlyos fizetésimérleg-nehézségeinek kezelése. Ehhez a makroszintű pénzügyi támogatásra vonatkozó javaslathoz nem kell elkészíteni a minőségi jogalkotásra vonatkozó bizottsági iránymutatás 4 szerinti hatásvizsgálatot, mivel e sürgető helyzet gyors megoldása politikai szempontból elengedhetetlen. 

    Általánosabban, a Bizottság makroszintű pénzügyi támogatásra irányuló javaslatai az uniós tagjelölt országokban végrehajtott múltbéli műveletek utólagos értékeléseiből levont tanulságokra támaszkodnak. Az új makroszintű pénzügyi támogatás és a kapcsolódó gazdasági kiigazítási és reformprogram hozzá fog járulni Észak-Macedónia rövid távú finanszírozási szükségleteinek enyhítéséhez, és támogatni fogja a középtávú fizetési mérleg, költségvetési fenntarthatóság és fenntartható növekedés megerősítését célzó szakpolitikai intézkedéseket, és ezáltal kiegészíti az IMF igazgatótanácsa által 2022 novemberében elfogadott elővigyázatossági és likviditási hitelkeretprogramot. A szakpolitikai feltételeknek az ország gazdaságának és gazdasági kormányzási rendszerének néhány legfontosabb hiányosságára kell irányulniuk. Elvileg a feltételrendszer lehetséges elemei közé tartozhatnak a költségvetési irányítás, az adópolitika, a közberuházások kezelése, a köz- és magánszféra közötti partnerségek, az üzleti környezet, az állami támogatások átláthatósága, az energiahatékonyság, az igazságügyi reform és a korrupció elleni küzdelem megerősítésére irányuló szakpolitikai reformok.

    Alapjogok

    Az uniós tagjelölt országok jogosultak makroszintű pénzügyi támogatásra. A makroszintű pénzügyi támogatás nyújtásának előfeltétele, hogy a támogatható ország tiszteletben tartsa a hatékony demokratikus mechanizmusokat, többek között a többpárti parlamentáris rendszert és a jogállamiságot, valamint garantálja az emberi jogok tiszteletben tartását.

    Amint az az EU bővítési politikájáról szóló 2022. évi bizottsági közleményben 5 is szerepel, az Észak-Macedóniával folytatott uniós csatlakozási tárgyalások 2022-es megkezdése jelentős áttörést jelentett, és új fejezetet nyitott az EU és Észak-Macedónia közötti kapcsolatokban. Szintén a közleményben szerepel, hogy Észak-Macedóniában az alapvető jogok védelmére vonatkozó jogi keret nagyjából összhangban van az uniós normákkal, de a végrehajtást javítani kell.

    4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

    Az Észak-Macedónia számára javasolt, legfeljebb 100 millió EUR összegű makroszintű pénzügyi támogatási művelet a tervek szerint 2023 és 2024 között két egyenlő részletben kerül folyósításra. A 100 millió EUR összegű hitel külső tevékenységi garancia 9 %-ának megfelelő tartalékképzése az IPA keretében összesen 9 millió EUR értékben kerül programozásra (15.020203. költségvetési sor – IPA III – A közös tartalékalap feltöltése [külső tevékenységi garancia – MFA]).

    5.EGYÉB ELEMEK

    Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

    Az Európai Unió összesen legfeljebb 100 millió EUR összegű makroszintű pénzügyi támogatást bocsát Észak-Macedónia rendelkezésére, amelyet közép- és hosszú lejáratú hitelek formájában nyújt, és amely segít Észak-Macedónia 2023 és 2024 közötti fennmaradó finanszírozási igényeinek fedezésében. A támogatást a tervek szerint a makroszintű pénzügyi támogatás időtartama alatt rendszeres időközönként két részletben folyósítják, feltéve, hogy az egyes részletekhez kapcsolódó szakpolitikai intézkedéseket teljes mértékben végrehajtották.

    A makroszintű pénzügyi támogatást a Bizottság fogja irányítani. A költségvetési rendelettel összhangban egyedi rendelkezések alkalmazandók a csalás és az egyéb szabálytalanságok megelőzése céljából.

    A Bizottság és az észak-macedón hatóságok egyetértési megállapodást fogadnak el, amely meghatározza a javasolt makroszintű pénzügyi támogatási művelethez kapcsolódó strukturális reformintézkedéseket, ideértve az időzítést és az ütemezést is. Továbbá, mint általában a makroszintű pénzügyi támogatás esetében, a folyósítások több feltételtől függenének, beleértve az IMF-program keretében végzett felülvizsgálatok kielégítő eredményét is. A Bizottság szorosan együtt fog működni az észak-macedón hatóságokkal a szakpolitikai intézkedések és a fentiekben meghatározott előfeltételek terén elért előrehaladás nyomon követése érdekében.

    2023/0034 (COD)

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS HATÁROZATA

    az Észak-macedón Köztársaságnak nyújtandó makroszintű pénzügyi támogatásról

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 212. cikkére,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

    rendes jogalkotási eljárás keretében,

    mivel:

    (1)Az Európai Unió (a továbbiakban: az Unió) és az Észak-macedón Köztársaság (a továbbiakban: Észak-Macedónia) közötti kapcsolatok az uniós stabilizációs megállapodás és a 2022 júliusában megkezdett uniós csatlakozási tárgyalások keretében tovább fejlődnek.

    (2)Észak-Macedónia gazdaságát jelentős mértékben érintette a 2020. évi, Covid19-világjárvány okozta recesszió, valamint a jelenlegi energiaválság. A helyzet hozzájárult az ország jelentős finanszírozási hiányához, romló külső pozíciójához és növekvő költségvetési szükségleteihez.

    (3)Észak-Macedónia kormánya tanúbizonyságot tett arról, hogy erősen elkötelezett a további reformok mellett, amelyek a 2022. májusi együttes miniszteri következtetésekben meghatározott kulcsfontosságú szakpolitikai területekre összpontosítanak, és kiterjednek az olyan alapvető területekre, mint az igazságszolgáltatás, a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelem, a jó kormányzás és a jogállamiság.

    (4)Észak-Macedónia sikeresen lezárta a Covid19-hez kapcsolódó makroszintű pénzügyi támogatási műveletet 6 , mivel az Unióval kötött egyetértési megállapodásban szereplő valamennyi reformintézkedést végrehajtotta.

    (5)A kormány és az IMF (2022 áprilisában) szakértői szinten megállapodott egy legfeljebb 530 millió EUR összegű, 24 hónapos elővigyázatossági és likviditási hitelkeretről, amelyet az IMF ügyvezető igazgatósága 2022. november 22-én hivatalosan jóváhagyott. Az IMF-program célja a romló külső helyzet enyhítése, a költségvetési konszolidáció támogatása és a strukturális reformok felgyorsítása számos területen, többek között az adópolitika és az állami beruházások terén.

    (6)A romló gazdasági helyzetre és kilátásokra való tekintettel Észak-Macedónia 2022 áprilisában először kiegészítő makroszintű pénzügyi támogatást kért az Uniótól. A Bizottság azonban felfüggesztette a kérelmet, mivel Észak-Macedónia gazdasága akkoriban még mindig meglehetősen ellenállónak bizonyult, és a 2022. évi külső finanszírozási igények kielégítésére más finanszírozási lehetőségek is rendelkezésre álltak. Észak-Macedónia kormánya 2022 októberében megújította makroszintű pénzügyi támogatás iránti kérelmét.

    (7)Mivel Észak-Macedónia uniós tagjelölt ország, amely 2022 júliusában megkezdte a csatlakozási tárgyalásokat, az ország uniós makroszintű pénzügyi támogatásra jogosultnak minősül.

    (8)Az uniós makroszintű pénzügyi támogatásnak feltétel nélküli és célhoz nem kötött fizetésimérleg-támogatás formájában nyújtott rendkívüli pénzügyi eszköznek kell lennie, amelynek célja a kedvezményezett azonnali külső finanszírozási igényének kielégítése és egy olyan – hathatós és közvetlenül érvényesülő kiigazítási és strukturális reformintézkedéseket tartalmazó – szakpolitikai program végrehajtásának támogatása, amelyet a fizetési mérleg helyzetének rövid időn belüli javítására dolgoztak ki.

    (9)Tekintettel arra, hogy az ország fizetési mérlege az IMF által biztosított forrásokon felül további jelentős külső finanszírozásra szorul, az Észak-Macedóniának nyújtandó makroszintű pénzügyi támogatás, az IMF-programmal összefüggésben, a jelenlegi kivételes körülmények között megfelelő válasznak tekinthető az ország gazdaságot stabilizáló támogatás iránti kérelmére. Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás hozzájárul Észak-Macedónia gazdasági stabilizációjához és strukturálisreform-programjához, és kiegészíti az IMF pénzügyi megállapodása keretében rendelkezésre bocsátott forrásokat.

    (10)Az uniós makroszintű pénzügyi támogatásnak Észak-Macedónia fenntartható külső finanszírozási helyzetének helyreállítására kell irányulnia, ezáltal támogatva Észak-Macedónia gazdasági és társadalmi fejlődését.

    (11)Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás várhatóan az Előcsatlakozási Támogatási Eszköz keretében finanszírozott költségvetés-támogatási műveletek folyósításainak végrehajtásával egyidejűleg fog megvalósulni.

    (12)Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás összegét Észak-Macedónia fennmaradó külső finanszírozási szükségleteinek számszerű értékelése alapján kell meghatározni, figyelembe véve, hogy az ország mennyiben képes saját forrásokból – különösen a rendelkezésére álló nemzetközi tartalékokból – finanszírozni magát. Az uniós makroszintű pénzügyi támogatásnak ki kell egészítenie az IMF és a Világbank programjait és forrásait. A támogatás összegének meghatározásakor továbbá figyelembe kell venni a multilaterális donoroktól várható pénzügyi hozzájárulást, az Unió és a más donorok közötti méltányos tehermegosztás biztosításának szükségességét, az Unió egyéb külső finanszírozási eszközeinek korábbi észak-macedóniai felhasználását és a teljes uniós szerepvállalás hozzáadott értékét is.

    (13)A Bizottságnak biztosítania kell, hogy az uniós makroszintű pénzügyi támogatás jogi szempontból és tartalmilag összhangban álljon a külső fellépés és az egyéb vonatkozó uniós szakpolitikák különféle területein alkalmazott alapelvekkel, célkitűzésekkel és intézkedésekkel.

    (14)Az uniós makroszintű pénzügyi támogatásnak elő kell mozdítania az Észak-Macedóniával kapcsolatos uniós külpolitikát. A makroszintű pénzügyi támogatási művelet során a Bizottságnak és a főképviselőnek szorosan együtt kell működnie annak érdekében, hogy koordinálják az Unió külpolitikáját, és biztosítsák annak következetességét.

    (15)Az uniós makroszintű pénzügyi támogatásnak hozzá kell járulnia az Unióval közösen vallott értékekkel, többek között a demokráciával, a jogállamisággal, a jó kormányzással, az emberi jogok tiszteletben tartásával, a fenntartható fejlődéssel és a szegénység visszaszorításával, valamint a nyitott, szabályokon alapuló és méltányos kereskedelem elveivel összefüggésben az Észak-Macedónia által tett kötelezettségvállalásokhoz.

    (16)Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás nyújtásának előfeltétele, hogy Észak-Macedónia tiszteletben tartsa a hatékony demokratikus mechanizmusokat – többek között a többpárti parlamentáris rendszert – és a jogállamiságot, valamint garantálja az emberi jogok tiszteletben tartását. Emellett az uniós makroszintű pénzügyi támogatás sajátos célja, hogy megerősítse az államháztartási gazdálkodás rendszereinek hatékonyságát, átláthatóságát és elszámoltathatóságát, valamint a pénzügyi szektor irányítását és felügyeletét, továbbá előmozdítsa a fenntartható és inkluzív növekedést, a tisztességes munkahelyteremtést és az államháztartási konszolidáció előmozdítását célzó strukturális reformokat. A Bizottságnak rendszeresen ellenőriznie kell az előfeltételek megvalósulását és a célkitűzések teljesítését is.

    (17)Az Unió makroszintű pénzügyi támogatáshoz kapcsolódó pénzügyi érdekeinek hatékony védelme céljából Észak-Macedóniának megfelelő intézkedéseket kell hoznia a támogatással kapcsolatos csalás, korrupció és bármely egyéb szabálytalanság megelőzése és az ellenük való küzdelem vonatkozásában. Ezen túlmenően rendelkezni kell a Bizottság által végrehajtandó ellenőrzésekről és a Számvevőszék által végzendő pénzügyi ellenőrzésekről.

    (18)Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás rendelkezésre bocsátása az Európai Parlament és a Tanács mint költségvetési hatóság hatáskörének sérelme nélkül történik.

    (19)A hitelek formájában megvalósuló makroszintű pénzügyi támogatással összefüggésben képzett tartalékok összegének igazodnia kell a többéves pénzügyi keretben megállapított költségvetési előirányzatokhoz.

    (20)Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás a Bizottság irányítása alá tartozik. Annak érdekében, hogy az Európai Parlament és a Tanács nyomon követhesse e határozat végrehajtását, a Bizottságnak rendszeresen tájékoztatnia kell őket a támogatással kapcsolatos fejleményekről, és rendelkezésükre kell bocsátania a vonatkozó dokumentumokat.

    (21)E határozat végrehajtása egységes feltételeinek biztosítása érdekében a Bizottságra végrehajtási hatásköröket kell ruházni. Ezeket a végrehajtási hatásköröket a 182/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek 7 megfelelően kell gyakorolni.

    (22)Az uniós makroszintű pénzügyi támogatást az egyetértési megállapodásba foglalandó gazdaságpolitikai feltételekhez kell kötni. A végrehajtás egységes feltételeinek biztosítása és a hatékonyság érdekében a Bizottságot fel kell hatalmazni arra, hogy e feltételeket a 182/2011/EU rendelettel összhangban a tagállamok képviselőiből álló bizottság felügyelete alatt tárgyalja meg Észak-Macedónia hatóságaival. Az említett rendelet értelmében általános szabályként a tanácsadó-bizottsági eljárást kell alkalmazni a rendeletben meghatározottaktól eltérő esetekben. Tekintettel a 90 millió EUR-t meghaladó támogatás potenciálisan jelentős hatásaira, az említett értékhatár feletti műveletekre helyénvaló a vizsgálóbizottsági eljárást alkalmazni. Figyelembe véve az Észak-Macedóniának nyújtandó uniós makroszintű pénzügyi támogatás összegét, az egyetértési megállapodás elfogadása, valamint a támogatás bármely csökkentése, felfüggesztése és megszüntetése céljából a vizsgálóbizottsági eljárást kell alkalmazni.

    (23)Tekintettel a pénzügyi támogatás korlátozott összegére (100 millió EUR), annak egyszeri jellegére és a folyósítás kívánt időkeretére, a back-to-back finanszírozási megközelítés a diverzifikált finanszírozási stratégiához képest nagyobb rugalmasságot és hatékonyságot biztosítana a hitelfelvételi műveletek számára. Ezért a Bizottságnak kivételesen a back-to-back megközelítést alkalmazva kell a tőkepiacon finanszíroznia a hitelrészleteket, nem pedig a költségvetési rendelet 220a. cikkében előírt diverzifikált finanszírozási stratégiájának alkalmazásával. Ezért helyénvaló a pénzügyi támogatást egyedi pénzügyi tranzakciókon keresztül finanszírozni,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    (1)Észak-Macedónia gazdasági stabilizációjának és érdemi reformtervének támogatása céljából az Unió legfeljebb 100 millió EUR összegű makroszintű pénzügyi támogatást (a továbbiakban: az uniós makroszintű pénzügyi támogatás) nyújt az országnak. A teljes összeg hitel formájában nyújtandó. Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás rendelkezésre bocsátásának feltétele az adott évi uniós költségvetésnek az Európai Parlament és a Tanács általi jóváhagyása. A támogatás hozzájárul Észak-Macedónia IMF-programban meghatározott fizetésimérleg-szükségleteinek fedezéséhez.

    (2)A hitel finanszírozása céljából a Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy az Unió nevében a tőkepiacokon vagy pénzügyi intézményektől hitelt vegyen fel, majd a megfelelő összegeket továbbhitelezze Észak-Macedóniának a hitelfelvételekre alkalmazandó feltételek mellett. A hitel maximális átlagos futamideje 15 év.

    (3)Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás rendelkezésre bocsátását a Bizottság oly módon irányítja, hogy az összeegyeztethető legyen az IMF és Észak-Macedónia között létrejött megállapodásokkal és megegyezésekkel, valamint az Európai Unió és Észak-Macedónia között megkötött stabilizációs és társulási megállapodásban meghatározott gazdasági reformok alapvető elveivel és céljaival.

    A Bizottság rendszeresen tájékoztatja az Európai Parlamentet és a Tanácsot az uniós makroszintű pénzügyi támogatással kapcsolatos fejleményekről, ideértve annak folyósításait is, valamint kellő időben ezen intézmények rendelkezésére bocsátja a vonatkozó dokumentumokat.

    (4)Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás a 3. cikk (1) bekezdésében említett egyetértési megállapodás hatálybalépését követő első naptól számított két és fél évig áll rendelkezésre.

    (5)Abban az esetben, ha Észak-Macedónia finanszírozási szükségletei az uniós makroszintű pénzügyi támogatás folyósításának időszakában jelentősen csökkennek a kezdeti előrejelzésekhez képest, a Bizottság a 7. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében csökkenti, felfüggeszti vagy megszünteti a támogatást.

    2. cikk

    (1)Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás nyújtásának előfeltétele, hogy Észak-Macedónia tiszteletben tartsa a hatékony demokratikus mechanizmusokat – többek között a többpárti parlamentáris rendszert – és a jogállamiságot, valamint garantálja az emberi jogok tiszteletben tartását.

    (2)A Bizottság az uniós makroszintű pénzügyi támogatás teljes életciklusa alatt nyomon követi ezen előfeltétel teljesülését.

    (3)E cikk (1) és (2) bekezdése a 2010/427/EU tanácsi határozattal 8 összhangban alkalmazandó.

    3. cikk

    (1)A Bizottság a 7. cikk (2) bekezdésében említett vizsgálóbizottsági eljárás keretében megállapodik Észak-Macedónia hatóságaival az uniós makroszintű pénzügyi támogatáshoz kapcsolódó, a strukturális reformokra és a rendezett államháztartásra összpontosító, pontosan meghatározott gazdaságpolitikai és pénzügyi feltételekről, amelyeket az e feltételek teljesítésére vonatkozó időkeretet is tartalmazó egyetértési megállapodásba (a továbbiakban: az egyetértési megállapodás) kell foglalni. Az egyetértési megállapodásban meghatározott gazdaságpolitikai és pénzügyi feltételeknek összhangban kell lenniük az 1. cikk (3) bekezdésében említett megállapodásokkal és egyetértési megállapodásokkal, köztük az Észak-Macedónia által az IMF támogatásával végrehajtott makrogazdasági kiigazítási és strukturálisreform-programokkal.

    (2)Az (1) bekezdésben említett feltételek különösen az észak-macedóniai államháztartási gazdálkodás rendszerei hatékonyságának, átláthatóságának és elszámoltathatóságának javítását célozzák, többek között az uniós makroszintű pénzügyi támogatás felhasználása tekintetében. A szakpolitikai intézkedések kidolgozásakor megfelelő mértékben figyelembe kell venni a kölcsönös piacnyitás, a szabályokon alapuló és méltányos kereskedelem kialakítása, valamint az Unió külpolitikájával összefüggő más prioritások terén elért előrelépést is. Az említett célkitűzések megvalósítása terén elért eredményeket a Bizottság rendszeresen nyomon követi.

    (3)Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás részletes pénzügyi feltételeit a Bizottság és Észak-Macedónia között megkötendő hitelmegállapodásban kell meghatározni.

    (4)A Bizottság rendszeres időközönként ellenőrzi, hogy teljesülnek-e a 4. cikk (3) bekezdésében előírt feltételek, ideértve azt is, hogy Észak-Macedónia gazdaságpolitikája összhangban van-e az uniós makroszintű pénzügyi támogatás célkitűzéseivel. Ezen ellenőrzés érdekében a Bizottság szorosan együttműködik az IMF-fel és a Világbankkal, és szükség esetén az Európai Parlamenttel és a Tanáccsal.

    4. cikk

    (1)A (3) bekezdésben meghatározott feltételektől függően a Bizottság az uniós makroszintű pénzügyi támogatást két egyenlő részletben bocsátja rendelkezésre.

    (2)Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás összegeire szükség esetén az (EU) 2021/947 európai parlamenti és tanácsi rendelettel összhangban tartalékot kell képezni.

    (3)A Bizottság az alábbi feltételek teljesítésétől függően dönt a részletek rendelkezésre bocsátásáról:

    a)a 2. cikkben meghatározott előfeltétel;

    b)a folyósításról szóló IMF-megállapodás által támogatott, hathatós kiigazítási és strukturálisreform-intézkedéseket tartalmazó szakpolitikai program végrehajtása terén elért tartósan kielégítő eredmény; valamint

    c)az egyetértési megállapodásban szereplő gazdaságpolitikai és pénzügyi feltételek kielégítő teljesítése.

    A második részlet rendelkezésre bocsátására főszabályként legkorábban három hónappal az első részlet rendelkezésre bocsátása után kerülhet sor.

    Amennyiben a (3) bekezdés első albekezdésében említett feltételek nem teljesülnek, a Bizottság átmenetileg felfüggeszti vagy megszünteti az uniós makroszintű pénzügyi támogatás folyósítását. Ilyen esetekben a Bizottság tájékoztatja az Európai Parlamentet és a Tanácsot a felfüggesztés vagy megszüntetés okairól.

    (4)Az uniós makroszintű pénzügyi támogatást az Észak-macedón Nemzeti Bank részére kell kifizetni. Az egyetértési megállapodásban meghatározandó rendelkezésektől függően – ideértve a fennmaradó költségvetési finanszírozási igény megerősítését is – az uniós pénzeszközöket Észak-Macedónia Pénzügyminisztériuma mint végső kedvezményezett számára is át lehet utalni.

    5. cikk

    (1)Az uniós makroszintű pénzügyi támogatáshoz kapcsolódó hitelfelvételi és hitelnyújtási műveleteket euróban, egyazon értéknap alkalmazásával kell végrehajtani, és az Unió ezek során nem lehet érintett a futamidők átalakításában, továbbá az Uniót nem lehet árfolyam- vagy kamatkockázatnak vagy más kereskedelmi kockázatnak kitenni.

    (2)Ha a körülmények megengedik és amennyiben Észak-Macedónia kéri, a Bizottság megteheti a szükséges lépéseket annak biztosítására, hogy a hitelfeltételek tartalmazzanak előtörlesztési rendelkezést, és hogy ehhez a hitelfelvételi műveletek feltételei közé felvett megfelelő rendelkezés kapcsolódjon.

    (3)Amennyiben a körülmények lehetővé teszik a hitel kamatlábának csökkentését, és azt Észak-Macedónia kérelmezi, a Bizottság dönthet úgy, hogy részben vagy egészben refinanszírozza eredeti kölcsöneit, vagy átalakíthatja a vonatkozó pénzügyi feltételeket. A refinanszírozási vagy átalakítási műveleteket az (1) és a (4) bekezdéssel összhangban kell végrehajtani, és azok nem eredményezhetik az érintett felvett hitelek futamidejének meghosszabbítását, illetve a refinanszírozás vagy az átalakítás napján fennálló tőketartozás összegének növekedését.

    (4)Az e határozat szerinti forrásbevonási és hitelezési műveletekhez kapcsolódóan az Unió részéről felmerülő összes költséget Észak-Macedónia viseli.

    (5)A Bizottság tájékoztatja az Európai Parlamentet és a Tanácsot a (2) és (3) bekezdésben említett műveletek alakulásáról.

    6. cikk

    (1)Az uniós makroszintű pénzügyi támogatást az (EU, Euratom) 2018/1046 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek 9 megfelelően kell végrehajtani.

    (2)Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás végrehajtása közvetlen irányítással történik.

    (3)Az Észak-Macedónia hatóságaival kötendő hitelmegállapodásnak rendelkeznie kell a következőkről:

    a)annak biztosítása, hogy Észak-Macedónia rendszeresen ellenőrizze az uniós költségvetésből nyújtott finanszírozás megfelelő felhasználását, megtegye a megfelelő intézkedéseket a szabálytalanságok és a csalások elkerüléséhez, és szükség esetén jogi lépéseket tegyen az e határozat alapján nyújtott, jogellenesen felhasznált pénzeszközök visszafizettetése érdekében;

    b)az Unió pénzügyi érdekei védelmének biztosítása, különösen az uniós makroszintű pénzügyi támogatást érintő csalás, korrupció és egyéb szabálytalanságok megelőzését és az ellenük való küzdelmet célzó egyedi intézkedések előírása, összhangban a 2988/95/EK, Euratom tanácsi rendelettel 10 , a 2185/96/Euratom, EK tanácsi rendelettel 11 , valamint a 883/2013/EU, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelettel 12 , továbbá az Európai Ügyészség tekintetében megerősített együttműködésben részt vevő tagállamok esetében az (EU) 2017/1939 tanácsi rendelettel 13 ; az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) e célból kifejezetten jogosult vizsgálatok végzésére, beleértve különösen a helyszíni ellenőrzéseket és vizsgálatokat, köztük a digitális igazságügyi műveleteket és a meghallgatásokat is; a Bizottságnak vagy képviselőinek kifejezett felhatalmazása ellenőrzések, köztük helyszíni ellenőrzések és helyszíni szemlék lefolytatására;

    c)a Bizottság és a Számvevőszék kifejezett felhatalmazása arra, hogy az uniós makroszintű pénzügyi támogatás rendelkezésre állásának időtartama alatt és azt követően is ellenőrzéseket – többek között dokumentum-ellenőrzéseket és helyszíni ellenőrzéseket, például működési értékeléseket – hajtsanak végre;

    d)annak biztosítása, hogy amennyiben megállapítják, hogy Észak-Macedónia az uniós makroszintű pénzügyi támogatás kezelésével kapcsolatban bárminemű csalást vagy korrupciót követ el, illetve olyan más jogellenes tevékenységet folytat, amely sérti az Unió pénzügyi érdekeit, az Unió jogosult legyen a hitel lejárat előtti visszafizettetésére;

    e)annak biztosítása, hogy a pénzügyi támogatáshoz kapcsolódóan az Unió részéről felmerülő valamennyi költséget Észak-Macedónia viselje.

    (4)Az uniós makroszintű pénzügyi támogatás végrehajtása előtt a Bizottság – működési értékelés révén – értékeli az ország támogatás szempontjából releváns pénzügyi szabályainak, adminisztratív eljárásainak, valamint külső és belső ellenőrzési mechanizmusainak megbízhatóságát.

    7. cikk

    (1)A Bizottság munkáját egy bizottság segíti. Ez a bizottság a 182/2011/EU rendelet értelmében vett bizottságnak minősül.

    (2)Az e bekezdésre történő hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet 5. cikkét kell alkalmazni.

    8. cikk

    (1)A Bizottság minden év június 30-ig jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak e határozat előző évi végrehajtásáról, beleértve e végrehajtás értékelését is. A jelentés:

    a)megvizsgálja az uniós makroszintű pénzügyi támogatás végrehajtása terén elért előrelépést;

    b)értékeli Észak-Macedónia gazdasági helyzetét és kilátásait, valamint a 3. cikk (1) bekezdésében említett szakpolitikai intézkedések végrehajtása terén elért előrelépést;

    c)bemutatja az egyetértési megállapodásban meghatározott gazdaságpolitikai feltételek, az ország aktuális gazdasági és költségvetési eredményei, valamint a Bizottságnak az uniós makroszintű pénzügyi támogatás részleteinek rendelkezésre bocsátására vonatkozó határozatai közötti összefüggést.

    (2)Az 1. cikk (4) bekezdésében említett rendelkezésreállási időszak lejárta után legkésőbb két évvel a Bizottság utólagos értékelő jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak, amelyben értékeli az Unió lezárt makroszintű pénzügyi támogatásának eredményeit és hatékonyságát, valamint azt, hogy az milyen mértékben járult hozzá a támogatás céljainak megvalósításához.

    9. cikk

    Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő harmadik napon lép hatályba.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

    az Európai Parlament részéről                a Tanács részéről

    az elnök                az elnök

    PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

    1.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

    1.1.A javaslat/kezdeményezés címe

    Az Európai Parlament és a Tanács határozata az Észak-macedón Köztársaságnak nyújtandó további makroszintű pénzügyi támogatásról

    1.2.A tevékenységalapú irányítás/tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek) 14  

    Szakpolitikai terület:    Gazdasági és pénzügyek

    Tevékenység:    Nemzetközi gazdasági és pénzügyek

    1.3.A javaslat/kezdeményezés típusa

    X A javaslat/kezdeményezés új intézkedésre irányul 

     A javaslat/kezdeményezés kísérleti projektet/előkészítő intézkedést követő új intézkedésre irányul 15  

      A javaslat/kezdeményezés jelenlegi intézkedés meghosszabbítására irányul 

     A javaslat/kezdeményezés új intézkedésnek megfelelően módosított intézkedésre irányul

    1.4.Célkitűzés(ek)

    1.4.1.A javaslat/kezdeményezés által érintett többéves bizottsági stratégiai célkitűzés(ek)

    „Emberközpontú gazdaság”

    „Európa globális szerepének erősítése”

    1.4.2.Konkrét célkitűzés(ek)

    a)    A makroszintű pénzügyi stabilitás támogatása és a növekedésösztönző reformok előmozdítása az EU-n kívül, többek között a kulcsfontosságú partnerekkel folytatott rendszeres gazdasági párbeszéd révén és makroszintű pénzügyi támogatás nyújtásával; valamint

    b)    a bővítési folyamat támogatása, az uniós bővítés- és szomszédságpolitika, valamint egyéb uniós prioritások partnerországokban való végrehajtásának támogatása gazdasági elemzés, szakpolitikai értékelések elvégzése és tanácsadás révén.

    1.4.3.Várható eredmény(ek) és hatás(ok)

    Tüntesse fel, milyen hatásokat gyakorolhat a javaslat/kezdeményezés a kedvezményezettekre/célcsoportokra.

    (1)A jelenlegi Covid19-világjárvány és energiaválság okozta jelentős fizetésimérleg-romlás közepette hozzájárul Észak-Macedónia külső finanszírozási igényeinek teljesítéséhez.

    (2)Enyhíti Észak-Macedónia költségvetési finanszírozási igényeit.

    (3)Az IMF-programmal összefüggésben támogatja a költségvetési konszolidációs intézkedéseket és a külső stabilizációt.

    (4)Támogatja az általános makrogazdasági irányítás javítását, a gazdasági kormányzás és az átláthatóság megerősítését, valamint a fenntartható növekedés feltételeinek javítását célzó strukturális reformokat.

    1.4.4.Teljesítménymutatók

    Határozza meg az előrehaladás és az eredmények nyomon követésére szolgáló mutatókat.

    Észak-Macedónia hatóságainak rendszeresen jelentést kell készíteniük meghatározott gazdasági teljesítménymutatókról a Bizottság szolgálatai részére, és a támogatás összes részletének folyósítása előtt átfogó jelentést kell benyújtaniuk az egyeztetett szakpolitikai feltételek teljesítéséről.

    A pénzügyi folyamatok és az Észak-Macedóniában végrehajtott igazgatási eljárások 2020 júliusában elvégzett működési értékelését követően a Bizottság szolgálatai folytatják az államháztartási gazdálkodás nyomon követését. Az Európai Unió Észak-Macedóniában működő küldöttségei emellett rendszeresen beszámolnak a támogatás nyomon követése szempontjából lényeges kérdésekről. A Bizottság szolgálatai szoros kapcsolatban maradnak az IMF-fel és a Világbankkal annak érdekében, hogy építhessenek a két szervezet Észak-Macedóniában folytatott tevékenységeiből származó információkra.

    A javasolt jogalkotási határozat rendelkezik a makroszintű pénzügyi támogatási művelet végrehajtásának értékelését tartalmazó, a Tanácsnak és az Európai Parlamentnek címzett éves jelentésről. A végrehajtási időszak leteltét követő két éven belül független utólagos értékelésre is sor kerül.

    1.5.A javaslat/kezdeményezés indoklása

    1.5.1.Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek) a kezdeményezés végrehajtásának részletes ütemtervével

    A támogatás folyósításának feltétele lesz az Észak-Macedónia és az IMF között létrejött, az észak-macedón hatóságok által végrehajtott előzetes intézkedéseket követően az IMF igazgatótanácsa által 2022. november 22-én elfogadott gazdasági program politikai előfeltételeinek teljesítése és a program végrehajtása terén elért kielégítő eredmény. Emellett a Bizottságnak – egyetértési megállapodásban rögzített formában – egyes szakpolitikai feltételekről is megállapodásra kell jutnia az észak-macedón hatóságokkal.

    A tervek szerint a támogatás folyósítása két részletben fog történni. Az első részlet folyósítására várhatóan 2023 őszén kerül sor. A második részlet 2024 elején folyósítható, feltéve, hogy az egyes részletekhez kapcsolódó szakpolitikai intézkedéseket időben végrehajtották.

    1.5.2.Az Unió részvételéből származó hozzáadott érték (adódhat többek között a koordinációból eredő előnyökből, a jogbiztonságból, a fokozott hatékonyságból vagy a kiegészítő jellegből). E pontban „az Unió részvételéből származó hozzáadott érték” azt az uniós részvételből adódó értéket jelenti, amely többletként jelentkezik ahhoz az értékhez képest, amely a tagállamok egyedüli fellépése esetén jött volna létre.

    A makroszintű pénzügyi támogatás szakpolitikai alapú eszköz, amelynek célja a rövid és középtávú külső pénzügyi igények enyhítése. A jelenlegi energiaválsággal összefüggésben a makroszintű pénzügyi támogatás segít elegendő gazdaság- és költségvetési politikai teret biztosítani ahhoz, hogy a hatóságok hatékony gazdasági választ tudjanak adni a válságra. A javasolt makroszintű pénzügyi támogatás segít Észak-Macedóniának abban, hogy megbirkózzon az energiaválság és a Covid19-világjárvány által felerősített gazdasági nehézségekkel, és ezáltal hozzájárul majd a makrogazdasági stabilitás és a gazdasági reformok ösztönzéséhez. A makroszintű pénzügyi támogatás kiegészíti a nemzetközi pénzügyi intézmények, a kétoldalú támogatók és más uniós pénzügyi intézmények által rendelkezésre bocsátott forrásokat. Ezáltal hozzájárul a nemzetközi közösség által nyújtott pénzügyi támogatás, valamint az egyéb uniós pénzügyi támogatás – többek között a költségvetési támogatási műveletek – általános hatékonyságához.

    A többi nemzetközi vagy bilaterális adományozónál általában alacsonyabb, rendkívül kedvezményes feltételek mellett nyújtott hosszú távú finanszírozás biztosítása révén a makroszintű pénzügyi támogatási program várhatóan segíteni fogja a kormányt abban, hogy a költségvetését költségvetési eltérések nélkül hajtsa végre, és hozzájáruljon az adósság fenntarthatóságához.

    A makroszintű pénzügyi támogatás pénzügyi hatása mellett a javasolt program megerősíti a kormányok reformok iránti elkötelezettségét. Ez az eredmény többek között a támogatás folyósításához kapcsolódó megfelelő feltételrendszer révén érhető el. Tágabb összefüggésben a program azt jelzi, hogy az EU készen áll a tagjelölt országokban és a tágabb keleti szomszédságban lévő partnerek támogatására gazdasági nehézségek idején.

    1.5.3.Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága

    A partnereknél végrehajtott makroszintű pénzügyi támogatási műveletek utólagos értékelés tárgyát képezik. Az eddig végzett (már befejeződött makroszintű pénzügyi támogatási programokra vonatkozó) értékelésekből kiderült, hogy a makroszintű pénzügyi támogatások, ha olykor mérsékelten és közvetve is, de hozzájárulnak a partnernél a külső fenntarthatóság javításához, a makrogazdasági stabilitáshoz és a strukturális reformok megvalósításához. E támogatások a legtöbb esetben pozitív hatással voltak a partner fizetési mérlegére, és hozzájárultak a költségvetés terheinek enyhítéséhez. Emellett valamelyest hozzájárultak a gazdasági növekedéshez is.

    1.5.4.A többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség és egyéb megfelelő eszközökkel való lehetséges szinergiák

    A többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

    A 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretben a makroszintű pénzügyi támogatás keretében folyósított hitelek nyújtásának fedezetét a Globális Európán belüli külső tevékenységi garancia (Szomszédsági, Fejlesztési és Nemzetközi Együttműködési Eszköz) biztosítja. A makroszintű pénzügyi támogatásra előirányzott (indikatív) hitelezési kapacitás elegendő e művelet, valamint a végrehajtás alatt álló egyéb makroszintű pénzügyi támogatási műveletek fedezésére.

    Egyéb megfelelő eszközökkel való lehetséges szinergiák

    Az EU Észak-Macedónia egyik fő donorja, amely Észak-Macedónia gazdasági, strukturális és intézményi reformjait, valamint a civil társadalmat támogatja. Ebben az összefüggésben ez a makroszintű pénzügyi támogatási program kiegészíti az EU egyéb külső tevékenységeit vagy eszközeit, különösen az Észak-Macedónia támogatására használt Előcsatlakozási Támogatási Eszköz (IPA) műveleteit.

    A makroszintű pénzügyi támogatás egyéb uniós eszközökhöz viszonyított legfontosabb hozzáadott értéke a stabil makrogazdasági keret megteremtéséhez való hozzájárulás; ez többek között a fizetési mérleg és a költségvetési helyzet fenntarthatóságának biztosítása és a strukturális reformok továbbvitelét szolgáló megfelelő keret létrehozásának előmozdítása révén valósul meg. A makroszintű pénzügyi támogatás nem jelent rendszeres pénzügyi támogatást, és azt meg kell szüntetni, amint a partner külső pénzügyi helyzete újra fenntartható pályára került.

    A makroszintű pénzügyi támogatás emellett kiegészíti a nemzetközi közösség kilátásba helyezett beavatkozásait, mindenekelőtt az IMF és a Világbank által támogatott kiigazítási és reformprogramokat.

    A rendelkezésre álló különböző finanszírozási lehetőségek értékelése, ideértve az átcsoportosítási lehetőségeket is

    A kölcsönök felhasználásával ez a makroszintű pénzügyi támogatási művelet a tőkeáttételi hatás révén növeli az uniós költségvetés hatékonyságát, és biztosítja a legjobb költséghatékonysági lehetőséget.

    A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy az uniós költségvetés garanciája mellett az Európai Unió és az Euratom nevében tőkét vegyen fel a tőkepiacokról. A cél az, hogy az EU/Euratom piacon elérhető legjobb (a Fitch, a Moody’s és a DBRS által AAA-minősítésű, az S&P által AA-minősítésű, mind stabil kilátásokkal rendelkező) hitelstátuszának köszönhetően a piacról forrásokat lehessen nyerni, majd azokat a támogatható hitelfelvevőknek az európai pénzügyi stabilizációs mechanizmus, a fizetési mérleg, a makroszintű pénzügyi támogatás és az Euratom-projektek keretében történő hitelnyújtással összefüggésben továbbhitelezzék. A hitelfelvétel és hitelnyújtás back-to-back műveletként történik, ami biztosítja, hogy az uniós költségvetést nem terheli kamat- vagy árfolyamkockázat. A hitelfelvételi és hitelnyújtási tevékenységek tekintetében a rendelkezésre álló legjobb kamatlábak elérésére vonatkozó célkitűzést sikerült elérni, mivel ezek a kamatlábak összhangban állnak a társintézményekével (EBB, európai pénzügyi stabilizációs mechanizmus és európai stabilitási mechanizmus).

    1.6.A javaslat/kezdeményezés időtartama és pénzügyi hatása

    X határozott időtartam

       Időtartam: 2022-től 2024-ig

       Pénzügyi hatás: 2022-től 2024-ig a kötelezettségvállalási előirányzatok esetében és 2022-től 2025-ig a kifizetési előirányzatok esetében

     határozatlan időtartam

    beindítási időszak: ÉÉÉÉ-tól/-től ÉÉÉÉ-ig

    azt követően: rendes ütem

    1.7.Tervezett irányítási módszer(ek) 16  

    X Bizottság általi közvetlen irányítás

    X a Bizottság szervezeti egységein keresztül, ideértve az uniós küldöttségek személyzetét

       végrehajtó ügynökségen keresztül

     Megosztott irányítás a tagállamokkal

     Közvetett irányítás a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos feladatoknak a következőkre történő átruházásával:

    harmadik országok vagy az általuk kijelölt szervek

    nemzetközi szervezetek és ügynökségeik (nevezze meg)

    az EBB és az Európai Beruházási Alap

    a költségvetési rendelet 70. és 71. cikkében említett szervek

    közjogi szervek

    magánjog alapján működő, közfeladatot ellátó szervek, amennyiben megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtanak

    valamely tagállam magánjoga alapján működő, köz- és magánszféra közötti partnerség végrehajtásával megbízott és megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtó szervek

    az EUSZ V. címének értelmében a KKBP terén konkrét fellépések végrehajtásával megbízott, és a vonatkozó alap-jogiaktusban meghatározott személyek.

    Egynél több irányítási módszer feltüntetése esetén kérjük, adjon részletes felvilágosítást a „Megjegyzések” rovatban.

    Megjegyzések

    2.IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

    2.1.A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

    Gyakoriság és feltételek

    Az e határozat alapján finanszírozandó fellépéseket a Bizottság a központ közvetlen irányítása mellett, az uniós küldöttségek támogatásával hajtja végre.

    E támogatás makrogazdasági jellegű és összeegyeztethető az IMF által támogatott programmal. A fellépésnek a Bizottság szolgálatai által a részletek számával összhangban álló gyakorisággal végzett nyomon követése az IMF-megállapodás végrehajtásában elért haladás, valamint a partnerek hatóságaival megkötendő egyetértési megállapodásban egyeztetett konkrét reformintézkedések végrehajtása alapján történik (lásd még az 1.4.4. pontot).

    2.2.Irányítási és kontrollrendszer(ek)

    2.2.1.Az irányítási módszer(ek), a finanszírozás végrehajtási mechanizmusai, a kifizetési módok és a javasolt kontrollstratégia indokolása

    Az e határozat alapján finanszírozandó fellépéseket a Bizottság a központ közvetlen irányítása mellett, az uniós küldöttségek támogatásával hajtja végre.

    A makroszintű pénzügyi támogatás keretében folyósított kifizetések a sikeres felülvizsgálatoktól függenek, és az egyes műveletekhez kapcsolódó feltételek teljesítéséhez kapcsolódnak. A feltételek végrehajtását a Bizottság szigorúan nyomon követi, szoros együttműködésben az uniós küldöttségekkel.

    2.2.2.A felismert kockázatokkal és a csökkentésükre létrehozott belső kontrollrendszerekkel kapcsolatos információk

    Felismert kockázatok

    A külső kötelezettségek időben történő visszafizetésével kapcsolatos múltbeli megbízhatóság, a jó hitelminősítés, a hatékony makrofiskális politikák és a mérsékelt adósságszintek (valamint az adósságszerkezet hosszabb lejáratok irányába történő javulása) rávilágítanak az ország adósságszolgálati képességére még a növekvő államadósságszintek és kamatfizetések ellenére is. Összességében Észak-Macedónia az államkötvényeket tekintve eddig stabilan és kedvező feltételek mellett fért hozzá a nemzetközi tőkepiacokhoz. Az ország adóssága a Standard and Poor’s szerint (2022. augusztus) a BB-/B besorolásban szerepel, stabil kilátásokkal. Az államháztartási gazdálkodás és a korrupció elleni küzdelem tekintetében az intézményi kapacitások fejlesztése terén elért korábbi eredmények valószínűtlenné teszik, hogy a makroszintű pénzügyi támogatást, amely nem konkrét kiadásokra irányul (ellentétben például a projektfinanszírozással), csalárd módon lehessen felhasználni. A jegybank és a Pénzügyminisztérium irányítási rendszerei, az igazgatási eljárások, az ellenőrzési és felügyeleti funkciók, az informatikai rendszerek biztonsága, valamint a belső és külső pénzügyi ellenőrzési képességek megfelelősége számottevően fejlett Észak-Macedóniában. Mérsékelt külső kockázatok állnak fenn, amelyek az európai és globális gazdasági környezet esetleges gyengüléséből, valamint az Ukrajna elleni agresszív háborúnak a nemzetközi energiaárakat tovább befolyásoló, jelentős elnyúlásából erednek (figyelembe véve Észak-Macedónia energiaimporttól való függőségét, beleértve az Oroszországtól való teljes függőséget a gázimport tekintetében, valamint az ország uniós piaccal való szoros kereskedelmi kapcsolatait).

    Belső kontrollrendszerek

    A makroszintű pénzügyi támogatás a Bizottság – beleértve az Európai Csalás Elleni Hivatalt (OLAF) – és az Európai Számvevőszék felelősségi körébe tartozó vizsgálati, ellenőrzési és pénzügyi ellenőrzési eljárások hatálya alá tartozik, mint arról a költségvetési rendelet 129. cikke is rendelkezik.

    Előzetes: A kedvezményezett országok irányítási és kontrollrendszereinek Bizottság általi értékelése. Az egyes kedvezményezett országok esetében a Bizottság szükség esetén elvégzi a pénzügyi folyamatok és a kontrollkörnyezet előzetes működési értékelését, melyhez a tanácsadók technikai támogatást is nyújtanak. A hatékony és eredményes pénzgazdálkodásra vonatkozó észszerű megbízhatósági szint biztosítása érdekében sor kerül a számviteli eljárások, a feladatok szétválasztása, valamint a központi bank és a pénzügyminisztérium belső/külső ellenőrzésének elemzésére. Amennyiben hiányosságokat tárnak fel, azokat olyan feltételekké alakítják át, amelyeket a támogatás folyósítása előtt végre kell hajtani. Emellett szükség esetén a kifizetésekre vonatkozóan külön (például elkülönített számlákra vonatkozó) intézkedések bevezetésére kerül sor.

    A végrehajtás során: A Bizottság ellenőrzi a partner időszakos nyilatkozatait. A kifizetés 1. a Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóság személyzetének ellenőrzése alá tartozik, amely ellenőrzés – az uniós küldöttségekkel és a külső érdekelt felekkel, például az IMF-fel szoros együttműködésben – az egyeztetett feltételek végrehajtására vonatkozik, valamint 2. a Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóságon alkalmazott pénzügyi folyamatok (2. modell) által előírt szokásos ellenőrzési eljárás alá tartozik, beleértve a támogatás folyósításához kapcsolódó feltételek teljesítésének pénzügyi egység általi ellenőrzését. A makroszintű pénzügyi támogatási műveletekhez kapcsolódó kifizetések esetében a főigazgatóság utólagos ellenőrzést végző csoportjának tisztviselői további független utólagos (dokumentum- és/vagy helyszíni) ellenőrzéseket végezhetnek. Az ilyen ellenőrzéseket a közvetve megbízott, engedélyezésre jogosult, felelős tisztviselő kérésére is el lehet végezni. Szükség esetén megszakításokra és a kifizetések felfüggesztésére, a (Bizottság által végrehajtott) pénzügyi korrekciókra és beszedésekre kerülhet sor (eddig nem volt ezekre példa), és ezek az intézkedések a partnerrel kötött finanszírozási megállapodásokban kifejezetten szerepelnek.

    2.2.3.A kontroll költséghatékonyságának becslése és indokolása (a „kontroll költségei ÷ a kezelt kapcsolódó források értéke” hányados) és a hibakockázat várható szintjeinek értékelése (kifizetéskor és záráskor)

    Az érvényes kontrollrendszerek – mint például az előzetes működési értékelések vagy az utólagos értékelések – 0 %-os tényleges hibaarányt biztosítottak a makroszintű pénzügyi támogatás kifizetéseihez. Nincsenek a csalásnak, korrupciónak vagy illegális tevékenységeknek ismert esetei. A makroszintű pénzügyi támogatási műveletek beavatkozási logikája egyértelmű, amely lehetővé teszi a Bizottság számára hatásuk értékelését. Az ellenőrzések lehetővé teszik a megbízhatóság megerősítését és a szakpolitikai célkitűzések és prioritások megvalósítását.

    2.3.A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

    Tüntesse fel a meglévő vagy tervezett megelőző és védintézkedéseket, pl. a csalás elleni stratégiából.

    A csalárd felhasználás kockázatának csökkentését számos intézkedés szolgálta és szolgálja a jövőben:

    A hitelmegállapodás először is tartalmazni fog az ellenőrzésre, a csalás megelőzésére, a pénzügyi ellenőrzésre és csalás vagy korrupció esetén a források visszafizettetésére vonatkozó rendelkezéseket. A tervek szerint a támogatás hatékonyságának, átláthatóságának és elszámoltathatóságának növelése érdekében számos konkrét szakpolitikai feltétel kapcsolódik majd a támogatáshoz, ideértve az államháztartási gazdálkodás területét is. A támogatást az Unió a partnerország központi bankjánál erre a célra létrehozott számlára folyósítja.

    Ezen túlmenően a költségvetési rendelet előírásai szerint a Bizottság szolgálatai elvégezték Észak-Macedóniára vonatkozóan a pénzügyi folyamatok és igazgatási eljárások működési értékelését, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a programhoz kapcsolódó segítségnyújtás – ezen belül a makroszintű pénzügyi támogatás – igazgatására szolgáló eljárások megfelelő garanciákat biztosítanak. Az értékelést 2020-ban végezték el, és olyan területekre terjed ki, mint a költségvetés kidolgozása és végrehajtása, az államháztartás belső ellenőrzése, a belső és külső ellenőrzés, a közbeszerzés, a készpénz és az államadósság kezelése, valamint a központi bank függetlensége. Az EU megfelelő küldöttsége szorosan figyelemmel fogja kísérni az e területen bekövetkező fejleményeket. A Bizottság emellett költségvetési támogatást is igénybe vesz annak érdekében, hogy segítse az egyes partnereket államháztartási gazdálkodási rendszereik javításában, és ezen erőfeszítéseket más donorok is határozottan támogatják.

    Végezetül a támogatás a Bizottság – beleértve az Európai Csalás Elleni Hivatalt (OLAF) – és az Európai Számvevőszék felelősségi körébe tartozó vizsgálati, ellenőrzési és pénzügyi ellenőrzési eljárások hatálya alá tartozik, a költségvetési rendelet 129. cikkében előírtaknak megfelelően.

    3.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

    3.1.A többéves pénzügyi keret érintett fejezete/fejezetei és a költségvetés érintett kiadási sora/sorai

    ·Jelenlegi költségvetési sorok

    A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési sorok sorrendjében.

    A többéves pénzügyi keret fejezete

    Költségvetési sor

    Kiadás 
    típusa

    Hozzájárulás

    Szám  

    Diff./Nem diff. 17

    EFTA-országoktól 18

    tagjelölt országoktól 19

    harmadik országoktól

    a költségvetési rendelet 21. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében

    15.020203

    Diff.

    NEM

    NEM

    NEM

    NEM

    ·Létrehozandó új költségvetési sorok – Tárgytalan

    3.2.A javaslat előirányzatokra gyakorolt becsült pénzügyi hatása

    3.2.1.Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás összefoglalása

       A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után operatív előirányzatok felhasználását

    X    A javaslat/kezdeményezés az alábbi operatív előirányzatok felhasználását vonja maga után:

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    A többéves pénzügyi
    keret fejezete

    6.

    6. fejezet – „Szomszédság és a világ” 

    Főigazgatóság: Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóság (ECFIN)

    Év: 
    2022

    Év: 
    2023

    Év: 
    2024

    Év: 
    2025

    Év: 
    2026

    Év: 
    2027

    ÖSSZESEN

    • Operatív előirányzatok

    Költségvetési sor 20  

    15.020203

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    (1)

    9

    9

    Kifizetési előirányzatok

    (2)

    9

    9

    Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási jellegű előirányzatok 21  

    Költségvetési sor

    14.20.03.01

    (3)

    0,15

    0,15

    Az ECFIN Főigazgatósághoz tartozó 
    előirányzatok ÖSSZESEN

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    = (1) + (3)

    0,15

    9

    9,15

    Kifizetési előirányzatok

    = (2) + (3)

    0,15

    9

    9,15

     



    Operatív előirányzatok ÖSSZESEN

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    (4)

    9

    9

    Kifizetési előirányzatok

    (5)

    9

    9

    • Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási jellegű előirányzatok ÖSSZESEN

    (6)

    0,15

    0,15

    A többéves pénzügyi keret 
    6. FEJEZETÉHEZ tartozó 
    előirányzatok ÖSSZESEN

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    = (4) + (6)

    0,15

    9

    9,15

    Kifizetési előirányzatok

    = (5) + (6)

    0,15

    9

    9,15



    Ha a javaslat/kezdeményezés egynél több operatív fejezetet is érint, ismételje meg a fenti szakaszt: (millió EUR [három tizedesjegyig])

    A többéves pénzügyi
    keret fejezete

    7.

    7. fejezet – „Európai Közigazgatás”

    Főigazgatóság: Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóság (ECFIN)

    Év: 
    2022

    Év: 
    2023

    Év: 
    2024

    Év: 
    2025

    Év: 
    2026

    ÖSSZESEN

    Humán erőforrás

    0,262

    0,262

    0,262

    0,786

    Egyéb igazgatási kiadások

    0,005

    0,005

    0,010

    A többéves pénzügyi keret 
    7. FEJEZETÉHEZ tartozó 
    előirányzatok ÖSSZESEN

    Előirányzatok

    0,267

    0,267

    0,262

    0,796

    (Összes kötelezettségvállalási előirányzat = Összes kifizetési előirányzat)

    0,267

    0,267

    0,262

    0,796

    Ezt a részt az igazgatási jellegű költségvetési adatok táblázatában kell kitölteni, melyet először a pénzügyi kimutatás mellékletébe (a belső szabályzat V. melléklete) kell bevezetni; a mellékletet a szolgálatközi konzultációhoz fel kell tölteni a DECIDE rendszerbe.

    Év: 
    2022

    Év: 
    2023

    Év: 
    2024

    Év: 
    2025

    Év: 
    2026

    Év: 
    2027

    ÖSSZESEN

    A többéves pénzügyi keret  
    1–7. FEJEZETÉHEZ tartozó 
    előirányzatok ÖSSZESEN 
    (Referenciaösszeg)

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    = (4) + (6)

    0,267

    0,267

    0,417

    9,000

    9,951

    Kifizetési előirányzatok

    = (5) + (6)

    0,267

    0,267

    0,417

    9,000

    9,951

    Operatív előirányzatokból finanszírozott becsült kimenet

    Kötelezettségvállalási előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

    Tüntesse fel a célkitűzéseket és a kimeneteket

    Év: 2022

    Év: 2023

    Év: 2024

    Év: 2026

    Év: 2027

    ÖSSZESEN

    Típus 22

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Összesített szám

    Összköltség

    1. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS 23

    – 1. kimenet

    Vissza nem térítendő támogatás folyósítása

    – 2. kimenet

    A külső tevékenységi garancia tartalékfeltöltése

    2

    9

    2

    9

    – 3. kimenet

    Utólagos értékelés

    1

    0,15

    1

    0,15

    1. konkrét célkitűzés részösszege

    1

    0,15

    2

    9

    3

    9,15

    ÖSSZKÖLTSÉG

    1

    0,15

    2

    9

    3

    9,15

    3.2.2.Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás összefoglalása

    X    A javaslat/kezdeményezés az alábbi igazgatási jellegű előirányzatok felhasználását vonja maga után:

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    Év: 
    2022

    Év: 
    2023

    Év: 
    2024

    Év: 
    2025

    Év:  
    2026

    ÖSSZESEN

    A többéves pénzügyi keret 
    7. FEJEZETE

    Humán erőforrás

    0,262

    0,262

    0,262

    0,786

    Egyéb igazgatási kiadások

    0,005

    0,005

    0,010

    A többéves pénzügyi keret 
    7. FEJEZETÉNEK részösszege

    0,267

    0,267

    0,262

    0,796

    A többéves pénzügyi keret 7. FEJEZETÉBE 24  
    bele nem tartozó előirányzatok

    Humán erőforrás

    Egyéb igazgatási 
    jellegű kiadások

    A többéves pénzügyi keret  
    7. FEJEZETÉBE 
    bele nem tartozó előirányzatok részösszege

    ÖSSZESEN

    0,267

    0,267

    0,262

    0,796

    A humán erőforrással és más igazgatási jellegű kiadásokkal kapcsolatos előirányzat-igényeket az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt előirányzatokkal és/vagy az adott főigazgatóságon belüli átcsoportosítással kell teljesíteni.

    3.2.2.1.Becsült humánerőforrás-szükségletek

    X    A javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

    A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni

    Év:
    2022

    Év: 
    2023

    Év: 2024

    Év: 2025

    Év: 2026

    • A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak)

    20 01 02 01 (a központban és a bizottsági képviseleteken)

    0,171

    0,171

    0,171

    20 01 02 03 (a küldöttségeknél)

    01 01 01 01 (közvetett kutatás)

    01 01 01 11 (közvetlen kutatás)

    Egyéb költségvetési sor (kérjük megnevezni)

    Külső munkatársak teljes munkaidős egyenértékben (FTE) kifejezve 25

    20 02 01 (AC, END, INT a teljes keretből)

    0,091

    0,091

    0,091

    20 02 03 (AC, AL, END, INT és JPD a küldöttségeknél)

    XX 01 xx yy zz   26

    – a központban

    – a küldöttségeknél

    01 01 01 02 (AC, END, INT – közvetett kutatás)

    01 01 01 12 (AC, END, INT – közvetlen kutatás)

    Egyéb költségvetési sor (kérjük megnevezni)

    ÖSSZESEN

    0,262

    0,262

    0,262

    XX az érintett szakpolitikai terület vagy költségvetési cím.

    A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt és/vagy az adott főigazgatóságon belül átcsoportosított személyzettel kell eleget tenni. A források adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további allokációkkal.

    Az elvégzendő feladatok leírása:

    Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak

    A D. Igazgatóság igazgatója: A művelet felügyelete és irányítása; kapcsolattartás a Tanáccsal és a Parlamenttel a határozat elfogadása és az egyetértési megállapodás jóváhagyása kapcsán; tárgyalások folytatása Észak-Macedónia hatóságaival az egyetértési megállapodásról, jelentések áttekintése; kiküldetések vezetése és a feltételeknek való megfelelés terén elért eredmények értékelése.

    A D. Igazgatóság illetékes egységvezetője/egységvezető-helyettese: Az igazgató segítése az alábbiak tekintetében: a művelet irányítása, kapcsolattartás a Tanáccsal és a Parlamenttel a határozat elfogadása és az egyetértési megállapodás jóváhagyása kapcsán, tárgyalások Észak-Macedónia hatóságaival az egyetértési megállapodásról és a hitelmegállapodásról (a Költségvetési Főigazgatósággal együttműködésben), jelentések áttekintése és a feltételeknek való megfelelés terén elért eredmények értékelése.

    Költségvetési Főigazgatóság (E1., E3. csoportok az igazgató felügyelete alatt): A hitelmegállapodás kidolgozása és annak megtárgyalása Észak-Macedónia hatóságaival, valamint az illetékes bizottsági szolgálatok jóváhagyásának megszerzése és a felek általi aláírásának biztosítása. A hitelmegállapodás hatálybalépésének nyomon követése. A hitelfelvételi műveletekkel kapcsolatos bizottsági határozatok kidolgozása, forráslehívások benyújtásának nyomon követése, bankok kiválasztása, a finanszírozási műveletek előkészítése és végrehajtása, valamint a forrásoknak az ország részére történő folyósítása. A hiteltörlesztés nyomon követésével kapcsolatos back office tevékenységek ellátása. Az említett tevékenységekkel kapcsolatos jelentések elkészítése.

    Külső munkatársak

    Referens közgazdászok, Makroszintű Pénzügyi Támogatás szektor (D. Igazgatóság): A határozat és az egyetértési megállapodás kidolgozása, kapcsolattartás a hatóságokkal és nemzetközi pénzügyi szervezetekkel, ellenőrző kiküldetések vezetése, bizottsági szolgálati jelentések készítése és a támogatás irányításával kapcsolatos bizottsági munkafolyamatok elvégzése, kapcsolattartás külső szakértőkkel a működési értékeléssel és az utólagos értékeléssel összefüggésben.

    3.2.3.A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

    A javaslat/kezdeményezés

    X    teljes mértékben finanszírozható a többéves pénzügyi keret érintett fejezetén belüli átcsoportosítás révén.

    3.2.4.Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

    A javaslat/kezdeményezés

    X    nem irányoz elő harmadik felek általi társfinanszírozást.

    3.3.A bevételre gyakorolt becsült hatás

    X    A javaslatnak/

    kezdeményezésnek nincs pénzügyi hatása a bevételre.

    (1)     https://www.consilium.europa.eu/media/56385/st09459-en22.pdf
    (2)     https://www.imf.org/en/Publications/CR/Issues/2022/11/29/Republic-of-North-Macedonia-Request-for-an-Arrangement-under-the-Precautionary-and-525935
    (3)    https://www.consilium.europa.eu/media/43076/26-vc-euco-statement-en.pdf
    (4)    SWD(2015) 111 final.
    (5)    COM(2022) 528 final.
    (6)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2020/701 határozata (2020. május 25.) a Covid19-világjárvánnyal összefüggésben a bővítési és a szomszédságpolitikai partnerek számára makroszintű pénzügyi támogatás nyújtásáról (HL L 165., 2020.5.27., 31. o.).
    (7)    Az Európai Parlament és a Tanács 182/2011/EU rendelete (2011. február 16.) a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról (HL L 55., 2011.2.28., 13. o.).
    (8)    A Tanács 2010/427/EU határozata (2010. július 26.) az Európai Külügyi Szolgálat szervezetének és működésének megállapításáról (HL L 201., 2010.8.3., 30. o.).
    (9)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU, Euratom) 2018/1046 rendelete (2018. július 18.) az Unió általános költségvetésére alkalmazandó pénzügyi szabályokról és a 966/2012/EK, Euratom rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 193., 2018.7.30., 1. o.).
    (10)    A Tanács 2988/95/EK, Euratom rendelete (1995. december 18.) az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek védelméről (HL L 312., 1995.12.23., 1. o.).
    (11)    A Tanács 2185/96/EK, Euratom rendelete (1996. november 11.) az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek csalással és egyéb szabálytalanságokkal szembeni védelmében a Bizottság által végzett helyszíni ellenőrzésekről és vizsgálatokról (HL L 292., 1996.11.15., 2. o.).
    (12)    Az Európai Parlament és a Tanács 883/2013/EU, Euratom rendelete (2013. szeptember 11.) az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által lefolytatott vizsgálatokról, valamint az 1073/1999/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet és az 1074/1999/Euratom tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 248., 2013.9.18., 1. o.).
    (13)    A Tanács (EU) 2017/1939 rendelete (2017. október 12.) az Európai Ügyészség létrehozására vonatkozó megerősített együttműködés bevezetéséről (HL L 283., 2017.10.31., 1. o.).
    (14)    ABM (Activity Based Management): tevékenységalapú irányítás; ABB (Activity Based Budgeting): tevékenységalapú költségvetés-tervezés.
    (15)    A költségvetési rendelet 54. cikke (2) bekezdésének a) vagy b) pontja szerint.
    (16)    Az egyes irányítási módszerek ismertetése, valamint a költségvetési rendeletre való megfelelő hivatkozások megtalálhatók a BudgWeb oldalon: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
    (17)    Diff. = Differenciált előirányzatok / Nem diff. = Nem differenciált előirányzatok.
    (18)    EFTA: Európai Szabadkereskedelmi Társulás.
    (19)    Tagjelölt országok és adott esetben a nyugat-balkáni potenciális tagjelöltek.
    (20)    A hivatalos költségvetési nómenklatúra szerint.
    (21)    Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
    (22)    A kimenetek a nyújtandó termékek és szolgáltatások (pl. finanszírozott diákcserék száma, épített utak hossza kilométerben stb.).
    (23)    Az 1.4.2. szakaszban („Konkrét célkitűzések…”) feltüntetett célkitűzés.
    (24)    Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
    (25)    AC = szerződéses alkalmazott; AL = helyi alkalmazott; END = kirendelt nemzeti szakértő; INT = kölcsönmunkaerő (átmeneti alkalmazott); JPD = küldöttségi pályakezdő szakértő.
    (26)    Az operatív előirányzatokból finanszírozott külső munkatársakra vonatkozó részleges felső határérték (korábban: BA-tételek).
    Top