Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023DC0468

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK ÉS AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANKNAK az euro pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló Periklész IV program 2022. évi végrehajtásáról és eredményeiről

COM/2023/468 final

Brüsszel, 2023.8.2.

COM(2023) 468 final

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE

AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK ÉS AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANKNAK

az euro pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló Periklész IV program 2022. évi végrehajtásáról és eredményeiről


A BIZOTTSÁG JELENTÉSE

AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK ÉS AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANKNAK

az euro pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló Periklész IV program 2022. évi végrehajtásáról és eredményeiről

1.Általános információk

A Periklész IV program (a továbbiakban: a program) az euro pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló csere-, segítségnyújtási és képzési program. A program a 2013–2020-as időszakban végrehajtott Periklész 2020 program, valamint a 2002–2013 közötti időszakban végrehajtott Periklész program helyébe lép. A programot a 2021. május 20-i (EU) 2021/840 európai parlamenti és tanácsi rendelet 1 hozta létre. A program alkalmazását a 2021. szeptember 21-i (EU) 2021/1696 tanácsi rendelet 2 kiterjesztette az euroövezeten kívüli tagállamokra. Az (EU) 2021/840 rendelet értelmében a program 2027. december 31-ig tart. A rendelet 12. cikkének (3) bekezdése előírja, hogy a Bizottságnak évente tájékoztatnia kell az Európai Parlamentet és a Tanácsot a program eredményeiről. Ez az éves jelentés ennek a követelménynek tesz eleget a 2022. évre vonatkozóan. A jelentés tájékoztatást nyújt a Periklész IV program 2022. évi kötelezettségvállalásairól és végrehajtásáról, valamint a korábbi években és a program előző generációja keretében vállalt intézkedések 2022. évi végrehajtásáról.

2.A 2022. évi munkaprogram kötelezettségvállalásai

A program 2022. évi éves végrehajtási költségvetését 850 169 EUR-ban állapították meg, és az Európai Unió 2022. évi általános költségvetésének 06.030100 költségvetési sorából finanszírozták. 2022-ben összesen 828 141,12 EUR összegű kötelezettségvállalásra került sor, ami a teljes költségvetés 97,41 %-a. A program végrehajtására a tagállamok illetékes hatóságainak társfinanszírozott intézkedései (vissza nem térítendő támogatások), valamint közvetlenül a Bizottság által megvalósított „bizottsági intézkedések” révén kerül sor. A kötelezettségvállalás teljes összege magában foglalja a vissza nem térítendő támogatások teljes mértékben elektronikus (papírmentes) irányítási rendszere, az eGrants eszköz alkalmazásával kapcsolatos éves költségek fedezésére vonatkozó 27 350 EUR összegű kötelezettségvállalást is.

A program végrehajtása tükrözi a tagállamok és a Bizottság elkötelezettségét az euro pénzhamisítás elleni védelme iránt. A többéves stratégiával kapcsolatban az Eurohamisítási Szakértői Csoport (ECEG) ülésein folytatott megbeszélések eredményeként 2022-ben a teljes költségvetés 97,41 %-át sikerült lekötni. A program összesen 8 projekt finanszírozására vállalt kötelezettséget 3 . Összesen öt, a tagállamok illetékes hatóságai által benyújtott támogatási kérelem esetében került sor vissza nem térítendő támogatás nyújtására. Emellett 3 bizottsági intézkedés részesült finanszírozásban.

Az egyik bizottsági intézkedést 2022-ben végrehajtották, míg a másik két intézkedés és az összes vissza nem térítendő támogatás végrehajtására 2023-ban és azt követően kerül sor.

I. ábra és II. ábra: A finanszírozott intézkedések típusa és az intézkedések száma tagállamonként (2022-ben vállalt intézkedések, lásd az I. mellékletet) 

 

Érdemes megjegyezni, hogy az eurohamisítás által leginkább érintett tagállamok közül kettő: Olaszország és Spanyolország idén ismét részesült a Periklész program keretében vissza nem térítendő támogatásban. Emellett 2022-ben a program részeként Horvátország is kapott vissza nem térítendő támogatást, ami azért kiemelendő, mert 2023. január 1-jén csatlakozott az euroövezethez. Erőfeszítéseik mind javítják az euro védelmét, ami az összes többi tagállam számára is előnyös.

2022-ben három személyzeti csereprogram, két szakmai képzés, két szeminárium és egy tanulmány megvalósítására vállaltak kötelezettséget. Az intézkedésekre – az euro pénzhamisítás elleni védelméhez kapcsolódó konkrét igényektől függően – az Unió területén belül, illetve azon kívül kerül sor. A program a létrehozása óta egyre erősebb regionális megközelítést alkalmaz: intézkedései a világ azon régióira terjednek ki, amelyek különösen fontosak a pénzhamisítás elleni küzdelemben.

3.Az intézkedések végrehajtása 2022-ben 4

Áttekintés

Ez a szakasz a Periklész keretében a 2022. naptári évben finanszírozott valamennyi intézkedés végrehajtását elemzi. Ezért a Periklész IV 2021. és 2022. évi költségvetésében (öt vissza nem térítendő támogatás és egy bizottsági intézkedés), valamint a korábbi Periklész 2020 program éves költségvetéseiben (hat vissza nem térítendő támogatás) lekötött intézkedések végrehajtásával egyaránt foglalkozik. Ez alátámasztja a program koncepciójának folytonosságát, és tükrözi, hogy a Periklész program az éves alapon végrehajtott intézkedésekkel hatékonyan védi az eurót a pénzhamisítással szemben.

2022-ben a Periklész program finanszírozásában tizenkét intézkedésre került sor:

·nyolc, vissza nem térítendő támogatásban részesülő intézkedést a tagállamok teljes körűen végrehajtottak – Spanyolország (három intézkedés), Portugália (két intézkedés), Hollandia, Németország és Olaszország (egy-egy intézkedés),

·három, vissza nem térítendő támogatásban részesülő intézkedést a tagállamok részlegesen hajtottak végre – ezek az intézkedések (például személyzeti csereprogramok és szemináriumok) több szakaszból állnak, és ezért egy naptári éven belül nem hajthatók végre (Olaszország, Románia, illetve Horvátország egy-egy intézkedés);

·egy intézkedést a Bizottság közbeszerzési eljárás keretében teljes körűen végrehajtott.

Az említett intézkedések öt személyzeti csereprogramot, négy konferenciát és három szakmai képzést foglalnak magukban (lásd még a fenti 2. szakaszt). A fent említett intézkedésekben 599 szakértő vett részt.

III. ábra és IV. ábra: A résztvevők származása és szakmai háttere (2022-ben végrehajtott intézkedések, lásd a II. mellékletet) 5

 

A résztvevők 51 országból érkeztek, többségük (78 %) Európából: 65 %-uk az euroövezet tagállamaiból, míg az euroövezeten kívüli tagállamokból érkezők aránya 13 %-ot tesz ki, a nem uniós európai országokból érkezők aránya pedig 6 %-ot; a képzésben részt vevők 11 %-a Latin-Amerikából származik. Végül, a résztvevők 3 %-a képviseli az európai intézményeket, 1 %-a Afrikából és a Közel-Keletről, 1 %-a pedig más régiókból származik.

A résztvevők szakmai hátterét tekintve az összes résztvevő 53 %-át a rendőri erők tagjai tették ki. E kiemelkedően magas arány oka, hogy a rendőri hatóságok állnak az eurohamisítás elleni küzdelem frontvonalában, és a rendőrségi személyzet tagjai között nyomozók és technikusok egyaránt megtalálhatók. A résztvevők egyéb kategóriái az összes résztvevő 47 %-át teszik ki, amelyből a nemzeti központi bankok szakértői 33 %-ot képviselnek, így ők alkotják a résztvevők második legnagyobb csoportját. Akárcsak 2021-ben, 2022-ben is számos intézkedés zajlott tehát a központi bankok részvételével. Jelentős arányú a bírói kar tagjainak részvétele (5 %), továbbá az uniós intézmények (3 %) és a pénzverdék (2 %), valamint a vámhatóságok (<1 %) képviselete, ami azt tükrözi, hogy a résztvevők az érintett szakmai területek teljes skáláját lefedik. Végezetül „az 1210-es platform 4. ülése” elnevezésű bizottsági intézkedés végrehajtása immár hatodik éve az érmefeldolgozógép-ipar képviselőinek nagyarányú részvételével zajlik (2 %), ami továbbra is megerősíti, hogy a magánszektor jelentős érdekelt félnek számít a hamisítás elleni küzdelemben. Ennek eredményeként a program végrehajtása során – magas fokú diverzifikáció mellett – teljesülnek a program transznacionális és multidiszciplináris jellegére vonatkozó követelmények, a 331/2014/EU rendelet előírásainak megfelelően.

Főbb tudnivalók a 2022. évi végrehajtásról

2022-ben a program keretében sikerült fenntartani és tovább erősíteni a regionális nemzetközi együttműködést Délkelet-Európában és Latin-Amerikában:

·A Periklész program keretében 2022-ben több olyan intézkedést hajtottak végre, amelynek középpontjában a délkelet-európai illetékes nemzeti hatóságok közötti szoros együttműködés ösztönzése és fenntartása állt. Ez magában foglalta az olasz Comando Carabinieri Antifalsificazione Monetaria (CCAFM), a Guardia di Finanza (GDF) és a román rendőrség (GIRP) által szervezett személyzeti csereprogramokat, valamint egy, a Horvát Nemzeti Bank által szervezett személyzeti csereprogramot, amelynek fő célja az eljárásokkal kapcsolatos bevált gyakorlatok, ismeretek és tapasztalatok megosztása volt, ezáltal támogatva a horvát és bolgár hatóságokat az euroövezethez való csatlakozás folyamata során.

·A spanyol Brigada de Investigación del Banco de España (BIBE) szervezte „A pénzhamisítással kapcsolatos képzés latin-amerikai országok szakértői számára” című tanfolyamot, amelyen 2022-ben 17 latin-amerikai ország hatóságai vettek részt a perui Limában azzal a céllal, hogy előmozdítsák az euro pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló intézkedéseket a hamisítás szempontjából potenciálisan érzékeny latin-amerikai országokban. Ez az intézkedés hozzájárul a pénzhamisítással foglalkozó nemzeti központi hivatalok létrehozásához és működtetéséhez a részt vevő országokban. Egy korábbi, ugyanilyen formátumú képzés alapján Argentínában már létrejött ilyen nemzeti központi hivatal.

A program 2022. évi végrehajtása számos olyan intézkedést is magában foglalt, amely a pénzhamisítás elleni küzdelem aktuális fejleményeire összpontosított:

·Egyes intézkedések az internet/darknet jelentette fenyegetésre irányultak az eurohamisítás összefüggésében, különös tekintettel annak potenciális forgalmazási platformként való használatára. A német Szövetségi Bűnügyi Hivatal (Bundeskriminalamt – BKA) három műhelytalálkozóból álló eseményt szervezett COPE elnevezéssel, amelyek keretében a pénzhamisítással kapcsolatos nyomozásokkal összefüggésben az internet/darknet területére vonatkozó ismeretek átadására és a szükséges nyomozási technikák bemutatására került sor; a résztvevőknek arra is lehetőségük volt, hogy – a bevált gyakorlatok cseréjére irányuló módszertannak megfelelően – esettanulmányok révén megismerjék a pénzhamisítással kapcsolatos digitális nyomozás különböző szakaszait. Ezenkívül a holland rendőrség és a Portugál Nemzeti Bank által szervezett konferenciákon szintén fontos központi téma volt a hamis pénz darkneten/interneten történő forgalmazása.

·Több intézkedés irányult a következő kiemelt területekre: a kiváló minőségű hamisítványok elleni küzdelem, az 1210/2010/EU rendelet végrehajtása és a pénzforgalom céljára nem alkalmas euroérmék kezelése. Az említett témákkal foglalkozó intézkedések közé tartozott a hamis érmék elemzésével kapcsolatban a Spanyol Nemzeti Bank által szervezett képzés, valamint egy bizottsági fellépés, az 1210-es platform 4. ülése, amelyen az érmefeldolgozógép-ipar és a nemzeti érmeszakértői központok érdekelt felei vettek részt.

4.A mennyiségi és minőségi mutatók nyomon követése

Az (EU) 2021/840 rendelet 12. cikkének (2) bekezdése előírja, hogy e jelentésnek be kell számolnia a Periklész IV program mennyiségi és minőségi mutatóiról. E mutatók éves adatai a következők:

1.Felderített hamis eurók száma (bankjegyek: 2022-ben 376 000 / érmék: 297 998): E mutatóval kapcsolatban az a cél, hogy a felderített hamis eurók (bankjegyek és érmék) száma a 2014–2020 közötti időszak átlagához (671 000/174 112) képest +/–5 %-os tartományban maradjon. A hamis bankjegyek száma a vártnál alacsonyabb, a hamis érmék száma pedig magasabb. Meg kell azonban jegyezni, hogy csak közvetett kapcsolat van a program és e mutatók között, mivel a mutatók alakulását számos külső tényező nagymértékben befolyásolja. E külső tényezők közé tartoznak a rendőrségi nyomozások terén elért eredmények, a hamisított termékek mennyisége és a Covid19-világjárványnak a készpénzforgalomra gyakorolt hatása.

2.Felszámolt illegális műhelyek száma (2022-ben 10): A felszámolt illegális műhelyek számával összefüggésben az a cél, hogy ez az érték a 2019-es 22-höz viszonyítva átlagosan +/–10 %-os tartományon belül maradjon. A 2022-ben felszámolt illegális műhelyek száma a vártnál alacsonyabb. Ahogy az 1. mutató kapcsán kifejtettük, csak közvetett kapcsolat van a program és e mutatók között, mivel a mutatók alakulását számos külső tényező nagymértékben befolyásolja.

3.A program keretében pályázatot benyújtó egyedi illetékes hatóságok száma (2022-ben 6): Ez a mutató az illetékes nemzeti hatóságok program iránti érdeklődésének mérésére szolgál. A 2024-re kitűzött mérföldkő 12, a 2027-re előirányzott célérték pedig 24. Az egyedi kérelmezők száma a második évben elérte a 2024-re megállapított mérföldkő 50 %-át, ami összhangban van a várakozásokkal.

4.A program által finanszírozott intézkedések résztvevőinek elégedettségi aránya (2021-ben 100 %): Ez a mutató azt méri, hogy a résztvevők milyennek találják a képzések színvonalát. A célérték 75 %, amelynél számottevően magasabb a pozitív visszajelzések százalékos aránya.

5.A már korábbi Periklész-intézkedésekben is részt vett kedvezményezettek visszajelzései a program által az euro pénzhamisítással szembeni védelmét célzó tevékenységeikre gyakorolt hatásról (2022-ben 97,51 %): Ez a mutató a program intézkedéseinek fenntarthatóságát méri. A célérték 75 %, amelynél számottevően magasabb a pozitív visszajelzések százalékos aránya.

5.Következtetések és további lépések

A Periklész IV program – az elődjéhez hasonlóan – továbbra is a pénzhamisítás elleni küzdelem fontos és hatékony eszköze. A program képezi a tanulmányokhoz, az együttműködés fenntartásához és fejlesztéséhez, valamint az eurohamisítás elleni küzdelemben részt vevő szereplők között a bevált gyakorlatok cseréjéhez nyújtott támogatás alapját. Ezt alátámasztja az is, hogy 2022-ben a teljes költségvetés 97,41 %-át lekötötték, ami jelzi a tagállamok program iránti érdeklődését.

A Bizottság rendszeresen tájékoztatja az Eurohamisítási Szakértői Csoport (a továbbiakban: ECEG) szakértőit a program keretében támogatott intézkedések eredményéről. 2021-ben három ECEG-találkozóra került sor. A program szorosan illeszkedik más releváns, uniós szintű programokhoz és intézkedésekhez, valamint nagymértékben kiegészíti azokat, mert kizárólag a szervezett bűnözés konkrét formája – nevezetesen az eurohamisítás megelőzésére és az ellene való küzdelemre irányul. Ez a kiegészítő jelleg egyértelműen tetten érhető az Európai Szomszédságpolitika és a Csatlakozási Tárgyalások Főigazgatósága (DG NEAR) által a technikai segítségnyújtás és információcsere (TAIEX) céljából létrehozott eszközzel összefüggésben, amelyet a leggyakrabban a csatlakozási tárgyalások támogatása során használnak, valamint a Migrációügyi és Uniós Belügyi Főigazgatóság (DG HOME) Belső Biztonsági Alapjának rendőrségi együttműködést támogató eszközével összefüggésben 6 , amely a bűnmegelőzésre és a bűnözés elleni általános küzdelemre irányul. Miután a pénzhamisítás az EMPACT 7 operatív cselekvési tervének egyik prioritása, a Bizottság szorosan együttműködik az EMPACT irányítójával annak érdekében, hogy maximalizálja a két finanszírozási forrás közötti kiegészítő jelleget.

A program végrehajtásának eredményei és az ECEG által megvitatott, újonnan jelentkező fenyegetések folyamatos elemzése alapján a 2023. év prioritásai az alábbiak 8 :

·a hamisított euro előállítása és terjesztése által különösen érintett tagállamok közötti együttműködés javítását célzó tevékenységek támogatása,

·az együttműködés ösztönzése azon harmadik országok hatóságaival, amelyekben gyaníthatóan vagy bizonyítottan eurohamisítás folyik,

·az euro védelmét szolgáló hatékony keret fenntartása Délkelet-Európában,

·aktuális fejlemények:

oa hamisítványok és jó minőségű összetevők darkneten való forgalmazása, valamint a játék- és kellékpénzek („movie money”, „prop copy”) (beleértve az egyéb pénzutánzatokat) internetes értékesítése,

oa nemzeti központi hivatalok létrehozásának/megerősítésének támogatása,

oeuroérmék: a kiváló minőségű hamisítványok elleni küzdelem, az 1210/2010/EU rendelet végrehajtása és a pénzforgalom céljára alkalmatlan euroérmék kezelése.

(1) Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/840 rendelete (2021. május 20.) az euro pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló csere-, segítségnyújtási és képzési program (Periklész IV program) 2021–2027 közötti időszakra történő létrehozásáról és a 331/2014/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről.
(2) A Tanács (EU) 2021/1696 rendelete (2021. szeptember 21.) az euro pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló csere-, segítségnyújtási és képzési programnak (Periklész IV program) a 2021–2027 közötti időszakra történő létrehozásáról szóló (EU) 2021/840 európai parlamenti és tanácsi rendelet alkalmazásának a részt nem vevő tagállamokra való kiterjesztéséről.
(3)  A Periklész program keretében 2022-ben vállalt intézkedések részletes áttekintését az I. melléklet tartalmazza.
(4) A Periklész program keretében 2022-ben végrehajtott intézkedések részletes áttekintését a II. melléklet tartalmazza.
(5)  Az adatok egyaránt vonatkoznak a Periklész IV program és a Periklész 2020 program keretében finanszírozott intézkedésekre.
(6)

Az Európai Parlament és a Tanács 513/2014/EU rendelete (2014. április 16.) a Belső Biztonsági Alap részét képező, a rendőrségi együttműködés, a bűnmegelőzés és a bűnözés elleni küzdelem, valamint a válságkezelés pénzügyi támogatására szolgáló eszköz létrehozásáról, és a 2007/125/IB tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 150., 2014.5.20., 93. o.).

(7) Az EMPACT (Európai Multidiszciplináris Platform a Bűnügyi Fenyegetettség Ellen) az uniós tagállamok által irányított biztonsági kezdeményezés, amelynek célja a szervezett és súlyos nemzetközi bűnözés jelentette veszélyek azonosítása, rangsorolása és kezelése. 2021-ben az EMPACT a szervezett és súlyos nemzetközi bűnözésre vonatkozó uniós szakpolitikai ciklus állandó jelleggel történő folytatásáról szóló tanácsi következtetésekben foglaltaknak megfelelően állandó eszközzé vált. Az EMPACT „szellemi tulajdonnal kapcsolatos bűncselekmények, áru- és pénzhamisítás” prioritása tekintetében Bulgária a vezető tagállam.
(8)

A 2022. évi program prioritásai a Periklész IV program finanszírozásáról és a 2022. évi éves munkaprogram elfogadásáról szóló, 2022. január 28-i bizottsági határozathoz (C(2022) 406 final) csatolt éves munkaprogram lényeges részét képezik.

Top

Brüsszel, 2023.8.2.

COM(2023) 468 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK ÉS AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANKNAK

az euro pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló Periklész IV program 2022. évi végrehajtásáról és eredményeiről










I. melléklet: Azon intézkedések áttekintése, amelyekre 2022-ben forrásokat kötöttek le

Szervező 1

Az intézkedés megnevezése

Helyszín és időpont

A Bizottság hozzájárulása

(a kötelezettségvállalás összege euróban)

Szemináriumok

CNB

Horvátország

Az euro védelmét szolgáló balkáni hálózat ötödik konferenciája (BNEP)

Rovinj, Vörös-sziget

Szent András-sziget (Horvátország)

2023. május 15–18.

93 558,66

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

Európai Bizottság

Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóság (ECFIN)

Az 1210-es platform 4. ülése

Madrid (Spanyolország)

2022. október 4–5. 

116 564,57

Az intézkedés fő célkitűzése: a hatékonyság növelése az euroérmék hitelesítése és a hamisított euroérmék osztályozása terén.

Szakmai képzések

BIBE

Spanyolország

2023 – A pénzhamisítás elleni küzdelemmel kapcsolatos képzés a latin-amerikai országok szakértői számára (Bogotá, 2023. évi tanfolyam)

Bogotá (Kolumbia)

2022. november 21–24. 

197 188,70

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

Európai Bizottság

Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóság (ECFIN)

Az euro pénzhamisítás elleni védelmével kapcsolatos képzés

Chişinău (Moldova)

2023. március 21–22.

91 622,19

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

Személyzeti csereprogramok

CC AFM

Olaszország

A pénzhamisítás elleni nyomozás technikáival foglalkozó személyzeti csereprogram (SEITACC–2)

Róma, Olaszország

képzések és szakmai látogatások a részt vevő országokban 2022-ben

103 773,67

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

BDE

Spanyolország

Eljárásokkal, ismeretekkel és tapasztalatokkal kapcsolatos személyzeti csereprogram a német és a spanyol nemzeti bankjegyszakértői központok/ koordinációs központok belső munkamódszereinek javítása céljából

Személyzeti csereprogram (Németország–Spanyolország)

Madrid, Spanyolország

(2023. április),

Mainz, Németország

(2023. május)

103 773,67

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

CNB

Horvátország

Eljárásokkal, ismeretekkel és tapasztalatokkal kapcsolatos személyzeti csereprogram a horvát és a bolgár hatóságok számára, az euroövezeti csatlakozás támogatására tekintettel

(SEEC – Az eurohamisítás témájával kapcsolatos személyzeti csereprogram)

Lisszabon, Portugália

(2022. november),

Madrid, Spanyolország

(2022. szeptember),

Zágráb (Horvátország)

(2023. február–március)

29 355,46

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

Tanulmány

Európai Bizottság

Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóság (ECFIN)

A játék- és kellékpénzekkel („movie money”, „prop copy”) és egyéb pénzutánzatokkal kapcsolatos tanulmány

Brüsszel

199 815

Az intézkedés fő célkitűzése: a játék- és kellékpénzek („movie money”, „prop copy”) és egyéb pénzutánzatok előállításának, értékesítésének és forgalomba hozatalának teljes körű feltérképezése uniós és nemzetközi összefüggésben.

eGrants eszköz

Európai Bizottság

Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatóság (ECFIN)

E-grants: éves eGrants díj

Brüsszel

27 350

Az eGrants eszköz használatáért éves díjat kell fizetni, ami hozzájárul a platform fenntartásához, valamint változtatási kérelmekkel és tárhelyszolgáltatással foglalkozó technikai támogató csapatának működtetéséhez.

(1)

   A szervezők teljes nevét az 1338/2001/EK tanácsi rendelet 2. cikkének b) pontjában említett hatáskörrel rendelkező nemzeti hatóságok listája tartalmazza (HL C 264., 2015.8.12., 2. o.).

Top

Brüsszel, 2023.8.2.

COM(2023) 468 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK ÉS AZ EURÓPAI KÖZPONTI BANKNAK

az euro pénzhamisítás elleni védelmét szolgáló Periklész IV program 2022. évi végrehajtásáról és eredményeiről





II. melléklet: Azon intézkedések áttekintése, amelyekre 2019 és 2022 között forrásokat kötöttek le

a)A Periklész IV program keretében (2021–2027-es MFF) 2021-ben vállalt és 2022-ben végrehajtott intézkedések

Szervező 1

Az intézkedés címe és a tevékenység típusa

Helyszín és időpont

A Bizottság hozzájárulása

(a kötelezettségvállalás összege euróban)

BKA

Németország

COPE (counterfeit – OSINT – Post-enquiries) – Internettel/darknettel kapcsolatos nyomozás – az euro védelme

Östrich-Winkel (Németország):

2022. május 2–5.,

Seeon (Németország):

2022. augusztus 9–12.,

Bécs (Ausztria)

2022. szeptember 6–9.

197 012

Szakmai képzés

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

Banco de Portugal

Az euro védelme – Az eurobankjegyek hamisítása elleni és az eurobankjegyekkel összefüggő csalás elleni küzdelem (Az euro ismerete)

Lisszabon (Portugália)

2022. október 26–28. 

58 901,85

Szeminárium

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje. 

CC AFM

Olaszország

A pénzhamisítás elleni nyomozás technikáival foglalkozó személyzeti csereprogram (SEITACC)

Róma (Olaszország)

Képzések és szakmai látogatások a részt vevő országokban

2022. április–december

75 508,70

Személyzeti csereprogram

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

BIBE

Spanyolország

2022 – A pénzhamisítás elleni küzdelemmel kapcsolatos képzés a latin-amerikai országok szakértői számára (Curso Lima)

Lima (Peru)

2022. november 22–25. 

216 884,55

Szakmai képzés

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

b)A Periklész IV program keretében (2021–2027-es MFF) 2021-ben vállalt és 2023-ban végrehajtandó intézkedés

Szervező1

Az intézkedés címe és a tevékenység típusa

Helyszín és időpont

A Bizottság hozzájárulása

(a kötelezettségvállalás összege euróban)

BDE

Spanyolország

A hamis érmék elemzéséről szóló képzés technikai szakértők számára (TA-coins)

Madrid (Spanyolország)

2023. május 24–25.

42 019,70

Szakmai képzés

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

c)A Periklész IV program (2021–2027-es MFF) keretében 2022-ben vállalt, 2022-ben részben végrehajtott és 2023-ban befejezendő intézkedés

Szervező1

Az intézkedés címe és a tevékenység típusa

Helyszín és időpont

A Bizottság hozzájárulása

(a kötelezettségvállalás összege euróban)

CNB

Horvátország

Eljárásokkal, ismeretekkel és tapasztalatokkal kapcsolatos személyzeti csereprogram a horvát és a bolgár hatóságok számára, az euroövezeti csatlakozás támogatására tekintettel

(SEEC – Az eurohamisítás témájával kapcsolatos személyzeti csereprogram)

Személyzeti csereprogram Portugáliában

2022. november

29 355,46

Személyzeti csereprogram Horvátországban

2023. február–március

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

d)A Periklész 2020 keretében (2014–2020-as MFF) 2019/2020-ban vállalt és 2022-ben befejezett intézkedések

Szervező

Az intézkedés címe és a tevékenység típusa

Helyszín és időpont

A Bizottság hozzájárulása

(a kötelezettségvállalás összege euróban)

BDP

Portugália

Az euro ismerete és a pénzhamisítás elleni küzdelem

Lisszabon (Portugália)

2022. június 20-24.

69 353,65

Szeminárium

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

BDE

Spanyolország

A hamis érmék elemzéséről szóló képzés technikai szakértők számára

Madrid (Spanyolország)

2022. május 25–26.

41 243,69

Szakmai képzés

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

BDE

Spanyolország

Eljárásokkal, ismeretekkel és tapasztalatokkal kapcsolatos személyzeti csereprogram a francia és a spanyol nemzeti bankjegyszakértői központok belső munkamódszereinek javítása céljából

Párizs (Franciaország)

2022. március,

Madrid (Spanyolország)

2022. július

30 629,05

Személyzeti csereprogram

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

Nemzeti rendőrség

Hollandia

Az értékpapír- és eurohamisítással, valamint a hamisítás elleni küzdelemmel kapcsolatos szemléletformálás

Rotterdam (Hollandia)

158 353,48

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

e)A Periklész 2020 keretében (2014–2020-as MFF) 2019/2020-ban vállalt, 2022-ben részben végrehajtott és 2023-ban befejezendő intézkedések

Szervező1

Az intézkedés címe és a tevékenység típusa

Helyszín és időpont

A Bizottság hozzájárulása

(a kötelezettségvállalás összege euróban)

GDF

Olaszország

Eurohamisítás elleni küzdelem szemináriumok, illetve a bűnüldözési szervek és a nemzeti központi bankok közötti személyzeti csereprogramok révén – Szeminárium és személyzeti csereprogramok

Szakmai látogatások a részt vevő országokban

2022-ben

51 807,80

Róma/Nápoly (Olaszország):

2023. március 20–24.

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

GIRP

Románia

ASPASIA – „Hét tenger” konferencia” és személyzeti csereprogram a délkelet-európai országok és az euroövezeten kívüli uniós tagállamok között – Szeminárium és tanulmányi látogatás

Szakmai látogatások a részt vevő országokban

2022-ben

112 179,14

Bukarest (Románia)

2023. február 27. – március 2.

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

f)A Periklész 2020 keretében (2014–2020-as MFF) 2019/2020-ban vállalt és 2023-ban befejezendő intézkedések

Szervező1

Az intézkedés címe és a tevékenység típusa

Helyszín és időpont

A Bizottság hozzájárulása

(a kötelezettségvállalás összege euróban)

UCIFM

Olaszország

A pénzhamisítás elleni küzdelem jogszabályi és műveleti keretei Európában és Kínában – Szeminárium

Róma (Olaszország):

a dátum később kerül meghatározásra

116 995,20

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

Monnaie de Paris, Franciaország

Nanoguard 3, fejlett biztonsági elemekkel ellátott érmék kifejlesztése és gyártása

Tanulmány

Tanulmány ausztriai, franciaországi és németországi pénzverdék részvételével

2021. január – 2022. március

209 250

Az intézkedés fő célkitűzése: az együttműködés megerősítése és a know-how cseréje.

(1)

     A szervezők teljes nevét az 1338/2001/EK tanácsi rendelet 2. cikkének b) pontjában említett hatáskörrel rendelkező nemzeti hatóságok listája tartalmazza (HL C 264., 2015.8.12., 2. o.). 

Top