Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0536

    Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA a Közlekedési Közösség regionális irányítóbizottságban a regionális irányítóbizottság eljárási szabályzatának és személyzeti szabályzatának felülvizsgálata, valamint az egyeztetőbizottság eljárási szabályzatának és a Közlekedési Közösség Titkársága vitarendezési szabályainak létrehozása tekintetében az Európai Unió által képviselendő álláspont meghatározásáról

    COM/2022/536 final

    Brüsszel, 2022.10.21.

    COM(2022) 536 final

    2022/0329(NLE)

    Javaslat

    A TANÁCS HATÁROZATA

    a Közlekedési Közösség regionális irányítóbizottságban a regionális irányítóbizottság eljárási szabályzatának és személyzeti szabályzatának felülvizsgálata, valamint az egyeztetőbizottság eljárási szabályzatának és a Közlekedési Közösség Titkársága vitarendezési szabályainak létrehozása tekintetében az Európai Unió által képviselendő álláspont meghatározásáról


    INDOKOLÁS

    1.A JAVASLAT TÁRGYA

    E javaslat tárgya a Közlekedési Közösséget létrehozó szerződés (a továbbiakban: szerződés) alapján felállított regionális irányítóbizottságban a regionális irányítóbizottság eljárási szabályzatának felülvizsgálata tekintetében, továbbá az egyeztetőbizottság eljárási szabályzatának, valamint a Közlekedési Közösség titkárságára vonatkozó vitarendezési szabályoknak a létrehozásával kapcsolatban az Európai Unió által képviselendő álláspont meghatározásáról szóló határozat.

    2.A JAVASLAT HÁTTERE

    2.1.A Közlekedési Közösséget létrehozó szerződés

    2019. május 1-jén az Albán Köztársaság, Bosznia-Hercegovina, az Észak-macedón Köztársaság, Koszovó 1* (a továbbiakban: Koszovó), Montenegró és a Szerb Köztársaság megerősítette a Közlekedési Közösséget létrehozó szerződést. Az Európai Unió is részes fele a szerződésnek, miután 2019. március 4-én elfogadta a Közlekedési Közösséget létrehozó szerződés megkötéséről szóló tanácsi határozatot 2 . A szerződés 2019. május 1-jén lépett hatályba.

    2.2.A regionális irányítóbizottság

    A szerződés 24. cikke létrehozta a regionális irányítóbizottságot, melynek feladata a szerződés gondozása és megfelelő végrehajtásának biztosítása. Ennek érdekében az irányítóbizottság ajánlásokat tesz és a szerződésben meghatározott esetekben határozatokat hoz. Ennek megfelelően a regionális irányítóbizottság:

    a) előkészíti a Miniszteri Tanács munkáját,

    b) technikai bizottságok felállításáról határoz,

    c) ajánlásokat tesz és a szerződésben meghatározott esetekben határozatokat hoz,

    d) az újonnan elfogadott uniós jogalkotási aktusok vonatkozásában meghozza a szükséges intézkedéseket, különösen a szerződés I. mellékletének felülvizsgálata révén,

    e) a Miniszteri Tanáccsal folytatott konzultációt követően kinevezi az állandó titkárság igazgatóját,

    f) kinevezhet az állandó titkárságra egy vagy több igazgatóhelyettest,

    g) megállapítja az állandó titkárságra vonatkozó szabályokat,

    h) határozat útján felülvizsgálhatja a költségvetéshez való hozzájárulás mértékét,

    i) elfogadja a szerződés éves költségvetését,

    j) határozatot fogad el a költségvetés végrehajtására, a könyvelésre és a könyvvizsgálatra, valamint az ellenőrzésre vonatkozó eljárások meghatározása érdekében,

    k) döntéseket hoz a szerződő felek által előterjesztett vitás kérdésekben,

    l) a szerződéssel vagy a szerződés alapján létrehozott szervek birtokában lévő dokumentumok esetében meghatározza a dokumentumokhoz való hozzáférés általános elveit,

    m) az átfogó hálózat megvalósításáról éves jelentéseket fogad el és terjeszt a Miniszteri Tanács elé;

    n) egyes uniós jogi aktusok vonatkozásában meghatározza azok délkelet-európai felek általi átültetésének határidejét és módozatait.

    A regionális irányítóbizottság a szerződő felek egy-egy képviselőjéből és azok helyetteseiből áll. A megfigyelőként való részvétel lehetősége valamennyi uniós tagállam előtt nyitva áll. A regionális irányítóbizottság egyhangúlag hozza meg döntéseit.

    2.3.A regionális irányítóbizottság tervezett jogi aktusai

    A tanácsi határozattervezet a regionális irányítóbizottság eljárási szabályzatának felülvizsgálatáról, a személyzeti szabályzat felülvizsgálatáról, valamint az egyeztetőbizottság részletes eljárási szabályzatának és a Közlekedési Közösség állandó titkársága vitarendezési szabályainak létrehozásáról szóló határozatok elfogadására vonatkozik.

    A Közlekedési Közösség (a regionális irányítóbizottság 2019. június 5-i 03/2019 határozata alapján elfogadott) személyzeti szabályzatának 14. és 15. cikke előírja egy egyeztetőbizottság létrehozását, és előirányozza annak eljárási szabályzata, valamint az állandó titkárság és személyzete közötti viták szabályozására vonatkozó vitarendezési szabályok (választottbírósági eljárás) létrehozását. A részletes gyakorlati szabályokat az egyeztetésre és a vitarendezésre vonatkozó szabályokban kel meghatározni. E tekintetben a Közlekedési Közösség személyzeti szabályzata is bizonyos módosításokra szorul.

    Emellett a tanácsi határozatra irányuló javaslat a regionális irányítóbizottság eljárási szabályzatának módosítására is vonatkozik. Az állandó titkárságnak jelenleg minden dokumentumot a regionális irányítóbizottság ülése előtt hat héttel kell elküldenie. Ezt az időszakot a hathetes időszak betartásában felmerült kihívásokat figyelembe véve négy hétre kell csökkenteni.

    3.AZ UNIÓ ÁLTAL KÉPVISELENDŐ ÁLLÁSPONT

    A Közlekedési Közösség állandó titkárságának további folyamatos és zökkenőmentes működése, valamint a Közlekedési Közösséget létrehozó szerződés célkitűzéseinek megvalósítása érdekében a regionális irányítóbizottságnak el kell fogadnia az említett határozatokat. Mivel az Unió a szerződés részes fele, meg kell határozni az álláspontját.

    E tekintetben emlékeztetni kell arra, hogy a szerződés vélhetően megerősíti a nyugat-balkáni regionális együttműködést, amint ezt a szerződés aláírásáról szóló tanácsi határozatra irányuló bizottsági javaslat kifejti [COM(2017)324 final, a „Háttér-információk” szakaszban].

    4.JOGALAP

    4.1.Eljárási jogalap

    4.1.1. Elvek

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 218. cikkének (9) bekezdése tanácsi határozatok elfogadásáról rendelkezik „a megállapodásokkal létrehozott szervekben az Unió által képviselendő álláspontok kialakítására vonatkozóan, amennyiben az ilyen szervnek joghatással bíró jogi aktust kell elfogadnia, kivéve a megállapodás intézményi kereteit kiegészítő vagy módosító jogi aktusokat”.

    A „joghatással bíró jogi aktus” fogalmába beletartoznak a nemzetközi jognak a kérdéses szervet szabályozó szabályai szerint joghatással bíró jogi aktusok. Ezenfelül a fogalom magában foglalja azokat az eszközöket is, melyek a nemzetközi jog szerint nem bírnak kötelező erővel, de „meghatározó módon befolyásolják az uniós jogalkotó által [...] elfogadott szabályozás tartalmát 3 .

    4.1.2. A jelen esetre történő alkalmazás

    A regionális irányítóbizottságot egy megállapodás, nevezetesen a Közlekedési Közösséget létrehozó szerződés hozta létre.

    A regionális irányítóbizottság által elfogadandó határozatok joghatással bíró jogi aktusok. Az egyeztetésre és a vitarendezésre vonatkozó szabályok tekintetében a regionális irányítóbizottság felhatalmazást kapott arra, hogy a szerződés 30. cikkével összhangban megállapítsa az állandó titkárság szabályait. Ezenkívül a szerződés 24. cikkének (1) bekezdése értelmében a regionális irányítóbizottság feladata e szerződés igazgatása és megfelelő végrehajtásának biztosítása. A regionális irányítóbizottság eljárási szabályzatának tervezett módosításai tekintetében ez a szerv felhatalmazást kapott arra, hogy a szerződés 24. cikkének (5) bekezdésével összhangban elfogadja eljárási szabályzatát.

    Ezek a szabályok természetüknél fogva, valamint a regionális irányítóbizottság működését szabályozó nemzetközi jogból adódóan olyan elemeket is tartalmaznak, amelyek érintik a szerződés részes felei – így az Unió – jogi helyzetét. Ebből következően úgy kell tekinteni, hogy az eljárási szabályzat joghatással bír.

    A tervezett jogi aktusok nem egészítik ki és nem módosítják a szerződés intézményi keretét.

    Ezért a javasolt határozat eljárási jogalapja az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése.

    4.2.Anyagi jogalap

    4.2.1.Alapelvek

    Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozat anyagi jogalapja elsősorban azon tervezett jogi aktus célkitűzésétől és tartalmától függ, amellyel kapcsolatban az Unió által képviselendő álláspont meghatározásra kerül. Amennyiben a tervezett jogi aktus kettős célkitűzést követ, vagy két összetevőből áll, és ezek egyike elsődlegesként vagy döntő jellegűként azonosítható, míg a másik pusztán járulékos jellegű, az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozatot egyetlen jogalapra, azaz az elsődleges, illetve döntő jellegű célkitűzés vagy összetevő által megkövetelt jogalapra kell alapítani.

    Valamely, egyidejűleg több cél elérésére irányuló vagy több elválaszthatatlan és egymáshoz viszonyítva nem járulékos jellegű összetevőt magában foglaló tervezett jogi aktus esetében az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozat anyagi jogalapját kivételesen a különböző vonatkozó jogalapok fogják képezni.

    4.2.2.A jelen esetre történő alkalmazás

    A Közlekedési Közösséget létrehozó szerződés a közúti, vasúti és belvízi szállítás területét érinti, illetve e területekkel összefüggő célokat kíván megvalósítani; e területeket az EUMSZ 91. cikke, a tengeri szállítást pedig az EUMSZ 100. cikkének (2) bekezdése szabályozza. Horizontális jellege miatt a tervezett jogi aktus valamennyi említett elemet tartalmazza. Ezek az elemek elválaszthatatlanok egymástól és egymáshoz viszonyítva nem járulékos jellegűek.

    Ezért a javasolt határozat anyagi jogalapját a következő rendelkezések képezik: az EUMSZ 91. cikke és 100. cikkének (2) bekezdése.

    4.3.Következtetés

    A javasolt határozat jogalapja az EUMSZ 91. cikke és 100. cikkének (2) bekezdése, összefüggésben az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdésével.

    2022/0329 (NLE)

    Javaslat

    A TANÁCS HATÁROZATA

    a Közlekedési Közösség regionális irányítóbizottságban a regionális irányítóbizottság eljárási szabályzatának és személyzeti szabályzatának felülvizsgálata, valamint az egyeztetőbizottság eljárási szabályzatának és a Közlekedési Közösség Titkársága vitarendezési szabályainak létrehozása tekintetében az Európai Unió által képviselendő álláspont meghatározásáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 91. cikkére és 100. cikke (2) bekezdésére, összefüggésben 218. cikke (9) bekezdésével,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    mivel:

    (1)A Közlekedési Közösséget létrehozó szerződést (a továbbiakban: a szerződés) az Unió az (EU) 2017/1937 tanácsi határozatnak 4 megfelelően aláírta.

    (2)Az Európai Unió 2019. március 4-én jóváhagyta a Közlekedési Közösséget létrehozó szerződést 5 , és az 2019. május 1-jén hatályba lépett.

    (3)A szerződés regionális irányítóbizottságot hozott létre a szerződés igazgatása és megfelelő végrehajtása céljából.

    (4)E célból a regionális irányítóbizottság a szerződés 24. cikkének (5) bekezdése értelmében elfogadja eljárási szabályzatát. Ezenkívül a szerződés 30. cikkével összhangban meghatározza a Közlekedési Közösség állandó titkárságára vonatkozó szabályokat is.

    (5)A regionális irányítóbizottság várhatóan határozatot fogad el eljárási szabályzatának módosításáról annak érdekében, hogy a bizottsági ülések előtt rövidebb időszakot biztosítson a napirendtervezet és a kapcsolódó dokumentumok kiküldésére, továbbá határozatot hoz az egyeztetőbizottság eljárási szabályzatának és az állandó titkárság és személyzete közötti viták kapcsán alkalmazandó vitarendezési szabályoknak az elfogadásáról, valamint határozatot hoz a Közlekedési Közösség személyzeti szabályzatának a fent említett szabályok elfogadása miatt szükségessé váló módosításairól.

    (6)Helyénvaló meghatározni az Unió által a regionális irányítóbizottságban a fent említett határozatok elfogadásával kapcsolatban képviselendő álláspontot, mivel e határozatok szükségesek az állandó titkárság zavartalan működéséhez,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    Az Unió által a Közlekedési Közösség regionális irányítóbizottságában a regionális irányítóbizottság eljárási szabályzatának módosítása, az egyeztetőbizottság eljárási szabályzata, a Közlekedési Közösség állandó titkárságában alkalmazandó vitarendezési szabályok, valamint a Közlekedési Közösség személyzeti szabályzatának módosítása tekintetében képviselendő álláspont a regionális irányítóbizottság e határozathoz csatolt határozattervezetein alapul.

    Az Uniót a regionális irányítóbizottságban képviselő személyek a határozattervezetek kisebb módosításairól újabb tanácsi határozat nélkül is megállapodhatnak.

    2. cikk

    Ennek a határozatnak a Bizottság a címzettje.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

       a Tanács részéről

       az elnök

    (1)

    *    Ez a megnevezés nem érinti a jogállással kapcsolatos álláspontokat, továbbá összhangban van az 1244 (1999) sz. ENSZ BT-határozattal és a Nemzetközi Bíróságnak a koszovói függetlenségi nyilatkozatról szóló véleményével.

    (2)    A Tanács (EU) 2019/392 határozata (2019. március 4.) a Közlekedési Közösséget létrehozó szerződésnek az Európai Unió nevében történő megkötéséről (HL L 71., 2019.3.13., 1. o.).
    (3)    A Bíróság 2014. október 7-i ítélete, Németország kontra Tanács, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 61–64. pont.
    (4)    A Tanács (EU) 2017/1937 határozata (2017. július 11.) a Közlekedési Közösséget létrehozó szerződésnek az Európai Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról (HL L 278., 2017.10.27., 1. o.).
    (5)    A Tanács (EU) 2019/392 határozata (2019. március 4.) a Közlekedési Közösséget létrehozó szerződésnek az Európai Unió nevében történő megkötéséről (HL L 71., 2019.3.13., 1. o.).
    Top

    Brüsszel, 2022.10.21.

    COM(2022) 536 final

    MELLÉKLETEK

    a következőhöz:

    Javaslat
    A Tanács határozata

    a Közlekedési Közösség regionális irányítóbizottságban a regionális irányítóbizottság eljárási szabályzatának és személyzeti szabályzatának felülvizsgálata, valamint az egyeztetőbizottság eljárási szabályzatának és a Közlekedési Közösség Titkársága vitarendezési szabályainak létrehozása tekintetében az Európai Unió által képviselendő álláspont meghatározásáról


    I. melléklet

    TERVEZET

    A KÖZLEKEDÉSI KÖZÖSSÉG REGIONÁLIS IRÁNYÍTÓBIZOTTSÁGÁNAK ...-i 2022/... . sz. HATÁROZATA a Közlekedési Közösség személyzeti szabályzatának módosításáról

    A KÖZLEKEDÉSI KÖZÖSSÉG REGIONÁLIS IRÁNYÍTÓBIZOTTSÁGA,

    tekintettel a Közlekedési Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 24. cikke (1) bekezdésére és 30. cikkére,

    A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

    Egyetlen cikk

    A Közlekedési Közösségnek a regionális irányítóbizottság 2019. június 5-i (EU) 2019/3 határozata II. mellékletében foglalt személyzeti szabályzata a következőképpen módosul:

    a) a 14. cikk a következőképpen módosul:

    i. a b) iii. pont helyébe az alábbi szöveg lép:

    iii. a regionális irányítóbizottság előző elnökségének egy képviselője.

    ii. a c) pont helyébe az alábbi szöveg lép:

    „c) Az egyeztetőbizottság egyhangúlag dönt.”

    b) a 15. cikk a következőképpen módosul:

    i. az a) pont helyébe az alábbi szöveg lép:

    „a) A titkárság és a személyzet tagjai közötti, a személyzeti szabályzattal, a munkaerő-felvételre, a munkakörülményekre és a földrajzi egyensúlyra vonatkozó szabályokkal vagy egyéb releváns szabályokkal kapcsolatos vitát másodfokon az Európai Bizottság mint választottbíró rendezi.

    ii. a c) pont helyébe az alábbi szöveg lép:

    „c) A vitarendezésre Belgrádban vagy online kerül sor, és az eljárás nyelve az angol. Az irányítóbizottság meghatározza a vitarendezési szabályokat, melyek célja a felek számára észszerű költségek mellett lehetővé tenni az időszerű ügyintézést.”

    a regionális irányítóbizottság részéről

                           az elnök


    II. melléklet

    TERVEZET

    A KÖZLEKEDÉSI KÖZÖSSÉG REGIONÁLIS IRÁNYÍTÓBIZOTTSÁGÁNAK ...-i 2022/... . sz. HATÁROZATA az egyeztetőbizottság eljárási szabályzatának és a Közlekedési Közösség állandó titkárságában alkalmazandó vitarendezési szabályoknak az elfogadásáról

    A KÖZLEKEDÉSI KÖZÖSSÉG REGIONÁLIS IRÁNYÍTÓBIZOTTSÁGA,

    tekintettel a Közlekedési Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 24. cikke (1) bekezdésére és 30. cikkére,

    A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

    Egyetlen cikk

    Az egyeztetőbizottság e határozathoz csatolt eljárási szabályzata, valamint a Közlekedési Közösség állandó titkárságának szintén e határozathoz csatolt vitarendezési szabályai elfogadásra kerülnek.

    a regionális irányítóbizottság részéről

                           az elnök

    Az egyeztetőbizottság eljárási szabályzata

    I. Általános rész

    1. Ez az eljárási szabályzat a Közlekedési Közösség regionális irányítóbizottságának 03/2019. sz. határozata alapján elfogadott személyzeti szabályzat 14. cikkében említett egyeztetőbizottság működésére vonatkozó belső eljárásokat határozza meg.

    2. Ezen eljárási szabályzat és a személyzeti szabályzat, a munkaerő-felvételre, a munkakörülményekre és a földrajzi egyensúlyra vonatkozó szabályok vagy a regionális irányítóbizottság által elfogadott egyéb vonatkozó szabályok közötti ellentmondás esetén a regionális irányítóbizottság rendelkezéseit kell alkalmazni.

    3. Ezen eljárási szabályzat alkalmazásában a „személyzet tagjai” kifejezés alatt a titkárság valamennyi tisztviselője értendő, azaz az igazgató, az igazgatóhelyettesek és a szerződő felek minden egyéb olyan alkalmazottja, akik a személyzeti szabályzattal összhangban állandó jelleggel a titkárságon dolgoznak, de nem tartoznak ide a helyi alkalmazottak, a kirendelt szakértők és a helyi szerződéses szakértők.

    4. A titkárság és a személyzet tagjai közötti, a személyzeti szabályzattal, a munkaerő-felvételre, a munkakörülményekre és a földrajzi egyensúlyra vonatkozó szabályokkal vagy egyéb releváns szabályokkal kapcsolatos vitát első fokon az egyeztetőbizottság rendezi.

    5. A személyzet tagjai fellebbezést nyújthatnak be az egyeztetőbizottsághoz a Közlekedési Közösség személyzeti szabályzata 2.1. cikkének 12. pontjával összefüggésben, vagy ha valamely felettesük indokolatlanul vagy tisztességtelenül bánt velük.

    II. Az egyeztetőbizottság

    1. Az egyeztetőbizottság a személyzet tagjai által az őket érintő igazgatási döntések ellen benyújtott fellebbezések kapcsán jogosult javaslatokat előterjeszteni.

    2. Az egyeztetőbizottság az alábbiakból áll:

    az irányítóbizottság aktuális elnökségének egy képviselője,

    az irányítóbizottság következő elnökségének egy képviselője,

    az irányítóbizottság korábbi elnökségének egy képviselője.

    Az egyeztetőbizottság elnöki tisztét a regionális irányítóbizottság mindenkori elnöke tölti be.

    3. Az egyeztetőbizottság tagjai feladataik ellátása során teljes mértékben függetlenek, és kizárólag saját megítélésük alapján járnak el. A titkárságtól semmilyen utasítást nem kérhetnek és nem fogadhatnak el, feladataik ellátásában teljesen függetlenek, és el kell kerülniük az összeférhetetlenséget. Az egyeztetőbizottság tanácskozásai titkosak. Az egyeztetőbizottság tagjai felelősek a személyzet tagjainak fellebbezéseivel összefüggésben a személyes adatok bizalmas kezeléséért.

    4. Egy fellebbezésnek az igazgatóhoz vagy az irányítóbizottság elnökségéhez történő benyújtásától számított 30 naptári napon belül össze kell hívni az egyeztetőbizottságot. Az igazgató a fellebbezést annak kézhezvételétől számított 10 naptári napon belül továbbítja az egyeztetőbizottság elnökéhez.

    5. Amint az egyeztetőbizottság elnökéhez fellebbezés érkezik, az elnök összehívja a bizottság tagjait a fellebbezés vizsgálata céljából. Amennyiben vita merül fel azzal kapcsolatban, hogy az egyeztetőbizottság rendelkezik-e hatáskörrel, ezt az egyeztetőbizottság dönti el.

    6. Az egyeztetőbizottság összetétele lehetőség szerint nem változik az egy ügy rendezéséhez szükséges időtartam alatt.

    7. Az egyeztetőbizottság határoz az alábbiakról:

    a)egy fellebbezés elfogadhatósága,

    b)egy fellebbezésre adott titkársági válasz átadására, valamint a bizonyítékok benyújtására és más kapcsolódó eljárási kérdésekre vonatkozó határidők,

    c)az egyeztetéssel kapcsolatos egyéb kérdések, beleértve azt is, hogy sor kerül-e szóbeli meghallgatásokra, vagy hogy a fellebbezésről kizárólag a benyújtott dokumentumok alapján döntenek,

    d)az egyeztetőbizottság meghallgatásaival kapcsolatban követendő eljárás.

    Az eljárást úgy kell lefolytatni, hogy az érintett felek ismertethessék a fellebbezés szempontjából releváns tényeket és körülményeket.

    8. Az egyeztetőbizottság a személyzeti szabályzat, a munkaerő-felvételre, a munkakörülményekre és a földrajzi egyensúlyra vonatkozó szabályok vagy egyéb releváns szabályok alapján dönt a fellebbezésről. A Közlekedési Közösséget létrehozó szerződés értelmezésével kapcsolatos kérdések nem tartoznak az egyeztetőbizottság hatáskörébe.

    9. Az elnök tájékoztatja az igazgatót, a titkárság igazgatóhelyettesét és a személyzet érintett tagját az üggyel kapcsolatos valamennyi eljárási lépésről.

    10. Az egyeztetőbizottság üléseire Belgrádban vagy online kerül sor, és az eljárások nyelve az angol. Az egyeztetőbizottság adminisztratív támogatását a titkárság emberi erőforrásokért és igazgatásáért felelős munkatársai biztosítják.

    11. Amennyiben az egyeztetőbizottsághoz ugyanazon probléma kapcsán párhuzamos fellebbezések érkeznek, dönthet úgy, hogy a fellebbezéseket összevonva kezeli, és egyetlen döntést hoz.

    12. A fellebbezési eljárást azonnal le kell zárni, ha a személyzet érintett tagja visszavonja fellebbezését, vagy ha közös megegyezés jön létre. A személyzet érintett tagjának erről írásban kell tájékoztatnia az egyeztetőbizottság elnökét. A III. rész 5. pontjának megsértése esetén a fellebbezési eljárást azonnal le kell zárni.

    III. A fellebbezési eljárás

    1. A személyzet tagjai és a titkárság bármikor kezdeményezhetik egy ügy informális megoldását, akár az előtt, akár az után, hogy a személyzet tagja hivatalos útra tereli az ügyet.

    2. Az egyeztetőbizottság nem fogadhatja el a fellebbezést, ha a megtámadott döntésből eredő vitát informális úton már rendezték.

    3. A személyzet tagjai azonban közvetlenül az egyeztetőbizottsághoz fordulhatnak egy informális úton elért megállapodás végrehajtásának kikényszerítése érdekében az abban meghatározott végrehajtási határidőtől számított 90 naptári napon belül, vagy ha az informális megállapodás nem rendelkezik határidőről, a megállapodás aláírásának napjától számított harmincadik naptári naptól számított 90 napon belül.

    4. A személyzet azon tagja, aki hivatalosan meg kíván támadni egy igazgatási döntést, első lépésként írásban az igazgatóhoz, vagy ha a panasz az igazgatót érinti, az irányítóbizottság elnökségéhez nyújt be fellebbezést az igazgatási döntés egyeztetőbizottság általi értékelése iránt.

    5. A személyzet érintett tagja vagy a titkárság bármely képviselője a fellebbezési eljárás ideje alatt a II. rész 7. pontjában meghatározottaktól eltekintve semmilyen formában nem vitathatja meg a fellebbezés kérdését az egyeztetőbizottság tagjaival, és ez ügyben nem keresheti fel őket.

    5. Egy igazgatási döntés egyeztetőbizottság általi értékelése iránti fellebbezést az igazgató vagy az irányítóbizottság elnöksége csak akkor fogadhatja el, ha a fellebbezést a személyzet tagja a megtámadandó igazgatási döntésről szóló értesítést dátumától számított 30 naptári napon belől küldi el. Ezt a határidőt a titkárság a vita informális rendezésére irányuló erőfeszítések esetében meghosszabbíthatja.

    6. Az értékelés végén az egyeztetőbizottság jelentést készít. A jelentésnek tartalmaznia kell az eljárás lépéseit, a fellebbezés szempontjából releváns tényeket és körülményeket, valamint az egyeztetőbizottság végleges javaslatát a döntésről.

    IV. Döntéshozatal

    1. Az egyeztetőbizottság egyhangúlag dönt.

    2. A megtámadott igazgatási döntéssel kapcsolatos javaslat elkészítésére a fellebbezésnek az irányítóbizottság igazgatójához vagy elnökségéhez történő benyújtásától számított 120 naptári nap áll rendelkezésre.

    3. A döntéssel kapcsolatos javaslatot írásban kell közölni a személyzet érintett tagjával, az igazgatóval és az igazgatóhelyettessel. A döntés beilleszthető a személyzeti aktába.

    4. A titkárság az egyeztetőbizottság döntéssel kapcsolatos javaslatának kézhezvételétől számított 30 naptári napon belül írásban juttatja el a személyzet érintett tagjához az egyeztetőbizottság értékelésének eredményét tükröző választ.

    V. Az intézkedés felfüggesztése

    1. A megtámadott igazgatási döntés végrehajtását sem az egyeztetőbizottság általi értékelés iránti fellebbezés, sem a választottbíróhoz történő fellebbezés benyújtása nem függeszti fel.

    2. Amennyiben azonban szükség van egy igazgatási döntés egyeztetőbizottság általi értékelésére:

    a)A személyzet érintett tagja a titkárságnál kérelmezheti a megtámadott igazgatási döntés végrehajtásának felfüggesztését addig, amíg az egyeztetőbizottság értékelése le nem zárul, és a személyzet tagja értesítést nem kap az eredményről. A titkárság különösen sürgős esetekben, illetve ha a döntés végrehajtása helyrehozhatatlan kárt okozna, felfüggesztheti a döntés végrehajtását. A titkárság ilyen kérelemre vonatkozó határozata ellen nincs helye fellebbezésnek.

    b)Felmondás esetén a személyzet érintett tagja a titkárságnál kérelmezheti a döntés végrehajtásának felfüggesztését addig, amíg az egyeztetőbizottság értékelése le nem zárul, és a személyzet tagja értesítést nem kap az eredményről. A titkárság egy döntés végrehajtását akkor függesztheti fel, ha megállapítja, hogy a megtámadott döntést még nem hajtották végre, ha az eset különösen sürgős, valamint ha a döntés végrehajtása helyrehozhatatlan módon sértené az alkalmazott jogait. Ha a titkárság elutasítja a kérelmet, a személyzet tagja az egyeztetőbizottsághoz nyújthat be az intézkedés felfüggesztése iránti kérelmet.

    VI. Záró rendelkezések

    1. Ezen eljárási szabályzat módosításait irányítóbizottsági határozattal kell elfogadni.

    2. E szabályzat hatálybalépésétől számított egy év elteltével a titkárság – amennyiben azt hasznosnak vagy szükségesnek tartja – az eljárási szabályzat alkalmazásával kapcsolatos gyakorlati tapasztalatok alapján javaslatot tehet annak módosítására. Amennyiben az irányítóbizottság valamely tagja ilyen módosításra kíván javaslatot tenni, először a titkársággal kell konzultálnia.

    3. Ez a szabályzat az irányítóbizottság általi elfogadása napján lép hatályba.



    Vitarendezési szabályok

    I. Általános rész

    1. E vitarendezési szabályok a Közlekedési Közösségnek a Közlekedési Közösség regionális irányítóbizottságának 03/2019. sz. határozata alapján elfogadott személyzeti szabályzata 15. cikke alapján kerültek elfogadásra azzal a céllal, hogy a felek számára észszerű költségek mellett lehetővé váljon az időszerű ügyintézés.

    2. E szabályok és a személyzeti szabályzat, a munkaerő-felvételre, a munkakörülményekre és a földrajzi egyensúlyra vonatkozó szabályok vagy a regionális irányítóbizottság által elfogadott egyéb vonatkozó szabályok közötti ellentmondás esetén a regionális irányítóbizottság rendelkezéseit kell alkalmazni.

    3. A személyzet tagjai vagy a titkárság csak az első fokon az egyeztetőbizottság által javasolt döntés megtámadása érdekében fellebbezhetnek a választottbíróhoz.

    4. A titkárság és a személyzet tagjai közötti, a személyzeti szabályzattal, a munkaerő-felvételre, a munkakörülményekre és a földrajzi egyensúlyra vonatkozó szabályokkal vagy egyéb releváns szabályokkal kapcsolatos, meg nem oldott vitát másodfokon a választottbíró elé kell terjeszteni.

    II. A választottbíró

    1. Másodfokon az Európai Bizottság jár el választottbíróként.

    2. A választottbíró teljes mértékben független, és kizárólag saját megítélése alapján jár el. A titkárságtól semmilyen utasítást nem kérhet és nem fogadhat el, feladatai ellátásában teljesen független, és el kell kerülnie az összeférhetetlenséget. A választottbírósági eljárás titkos. A választottbíró felelős a személyzet tagjainak fellebbezéseivel összefüggésben a személyes adatok bizalmas kezeléséért.

    3. Egy fellebbezésnek a regionális irányítóbizottság elnökségéhez történő benyújtásától számított 30 naptári napon belül ki kell jelölni a választottbírót.

    4. A választottbíró az ügy rendezéséhez szükséges teljes időszakra kap meghatalmazást.

    5. A választottbíró határoz az alábbiakról:

    a) egy fellebbezésre adott titkársági válasz átadására, valamint a bizonyítékoknak a személyzet tagja általi benyújtására vonatkozó határidők,

    b) az eljárással kapcsolatos egyéb kérdések, beleértve azt is, hogy sor kerül-e szóbeli meghallgatásokra, vagy hogy a fellebbezésről kizárólag a benyújtott dokumentumok alapján döntenek,

    Az eljárást úgy kell lefolytatni, hogy az érintett felek ismertethessék a fellebbezés szempontjából releváns tényeket és körülményeket.

    6. A választottbíró a személyzeti szabályzat, a munkaerő-felvételre, a munkakörülményekre és a földrajzi egyensúlyra vonatkozó szabályok vagy egyéb releváns szabályok alapján hoz döntést a vitában. A Közlekedési Közösséget létrehozó szerződés értelmezésével kapcsolatos kérdések nem tartoznak a választottbíró hatáskörébe.

    7. A választottbíró hatásköre kiterjed arra, hogy az eljárás során bármikor olyan ideiglenes intézkedést rendeljen el, amely ellen fellebbezésnek nincs helye, és amelynek célja valamely fél számára ideiglenes megoldást nyújtani, amennyiben a megtámadott döntés első látásra jogellenesnek tűnik, ha az eset különösen sürgős, és ha a döntés végrehajtása helyrehozhatatlan kárt okozna. Ilyen ideiglenes megoldás lehet a megtámadott igazgatási döntés végrehajtásának felfüggesztése, kivéve a kinevezés vagy a szerződésbontás eseteit.

    8. A vitarendezési eljárásra Belgrádban vagy online kerül sor, és az eljárások nyelve az angol. A választottbíró adminisztratív támogatását a titkárság emberi erőforrásokért és igazgatásáért felelős munkatársai biztosítják.

    9. A választottbíró tájékoztatja a személyzet érintett tagját és a titkárságot az üggyel kapcsolatos valamennyi eljárási lépésről.

    10. Amennyiben a választottbíróhoz ugyanazon probléma kapcsán párhuzamos fellebbezések érkeznek, dönthet úgy, hogy a fellebbezéseket összevonva kezeli, és egyetlen döntést hoz.

    11. A vitarendezési eljárást azonnal le kell zárni, ha a személyzet érintett tagja visszavonja fellebbezését, vagy ha közös megegyezés jön létre. A személyzet érintett tagjának erről írásban kell tájékoztatnia a választorttbírót. A III. rész 3. pontjának megsértése esetén a fellebbezési eljárást azonnal le kell zárni.

    III. A fellebbezési eljárás

    1. Bármely fél nyújthat be fellebbezést egy igazgatási döntés ellen. A fellebbezést a regionális irányítóbizottság elnökségéhez kell benyújtani az egyeztetőbizottság által javasolt döntés kézhezvételétől számított 30 naptári napon belül. A regionális irányítóbizottság elnöksége csak akkor fogadhatja el a fellebbezést, ha a határidőt betartották.

    2. A fellebbezésnek másodfokon a regionális irányítóbizottság elnökségéhez történő benyújtása azzal a hatással jár, hogy felfüggeszti az egyeztetőbizottság javaslatán alapuló, megtámadott döntés végrehajtását.

    3. A személyzet érintett tagja vagy a titkárság bármely képviselője a vitarendezési eljárás ideje alatt a II. rész 5. pontjában meghatározottaktól eltekintve semmilyen formában nem vitathatja meg a fellebbezés kérdését a választottbíróval, és ez ügyben nem keresheti őt fel.

    4. A vitarendezés során a választottbíró jelentést készít. A jelentésnek tartalmaznia kell az eljárás lépéseit, a fellebbezés szempontjából releváns tényeket és körülményeket, valamint a választottbíró végleges határozatát.

    IV. Határozathozatal

    1. A választottbírónak a megtámadott igazgatási döntéssel kapcsolatos határozatát a fellebbezésnek az irányítóbizottság elnökségéhez történő benyújtásától számított 90 napon belül kell meghoznia.

    2. A határozatról írásban kell tájékoztatni a személyzet érintett tagját és a titkárságot, és az beilleszthető a személyzeti aktába.

    3. A választottbíró határozata végleges és valamennyi félre nézve kötelező.

    V. Záró rendelkezések

    1. A vitarendezési szabályok módosításait irányítóbizottsági határozattal kell elfogadni.

    2. E szabályok hatálybalépésétől számított egy év elteltével a titkárság – amennyiben azt hasznosnak vagy szükségesnek tartja – a szabályok alkalmazásával kapcsolatos gyakorlati tapasztalatok alapján javaslatot tehet azok módosítására. Amennyiben az irányítóbizottság valamely tagja ilyen módosításra kíván javaslatot tenni, először a titkársággal kell konzultálnia.

    3. Ez a szabályzat az irányítóbizottság általi elfogadása napján lép hatályba.



    III. melléklet

    TERVEZET

    A KÖZLEKEDÉSI KÖZÖSSÉG REGIONÁLIS IRÁNYÍTÓBIZOTTSÁGÁNAK ...-i 2022/... . sz. HATÁROZATA a Közlekedési Közösség regionális irányítóbizottságának eljárási szabályzata módosításáról

    A KÖZLEKEDÉSI KÖZÖSSÉG REGIONÁLIS IRÁNYÍTÓBIZOTTSÁGA,

    tekintettel a Közlekedési Közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 24. cikke (5) bekezdésére,

    A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

    Egyetlen cikk

    A Közlekedési Közösség regionális irányítóbizottságának eljárási szabályzatában a IV. fejezet 4. pontja helyébe a következő szöveg lép:

    „Az ülések napirendtervezetéről az elnökség és az alelnökség állapodik meg. A napirendtervezetet és az ahhoz kapcsolódó valamennyi dokumentumot legalább négy héttel az érintett ülés előtt el kell küldeni a tagok és a megfigyelők számára. A tagok megjegyzéseket tehetnek és javasolhatják új napirendi pontok felvételét. Az olyan anyagokat, amelyek a II. szakasz 3. pontjával összhangban meghívott más államok, nemzetközi szervezetek vagy egyéb szervek érdeklődésére is számot tarthatnak, számukra is továbbítani kell.”

    a regionális irányítóbizottság részéről

                           az elnök

    Top