Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0136

    Javaslat A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA a Lengyel Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 218. és 232. cikkétől eltérő különös intézkedés alkalmazására történő felhatalmazásáról

    COM/2022/136 final

    Brüsszel, 2022.3.30.

    COM(2022) 136 final

    2022/0091(NLE)

    Javaslat

    A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

    a Lengyel Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 218. és 232. cikkétől eltérő különös intézkedés alkalmazására történő felhatalmazásáról


    INDOKOLÁS

    A közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK irányelv 1 (a továbbiakban: héairányelv) 395. cikkének (1) bekezdése értelmében a Tanács – a Bizottság javaslata alapján – bármelyik tagállamot egyhangúlag felhatalmazhatja arra, hogy az irányelvben foglaltaktól eltérő különös intézkedéseket alkalmazzon a hozzáadottérték-adó beszedésének egyszerűsítésére vagy egyes adócsalások és -kikerülések megelőzésére.

    A Bizottságnál 2021. augusztus 5-én iktatott levelében a Lengyel Köztársaság felhatalmazást kért arra, hogy eltérést alkalmazhasson a héairányelv 218, 226. és 232. cikkétől a kötelező elektronikus számlázás előírása érdekében.

    A Bizottságnál 2022. február 9-én iktatott levelében Lengyelország továbbá módosította kérelmét. Ennek megfelelően Lengyelország csak a héairányelv 218. és 232. cikkétől való eltérésre vonatkozó felhatalmazást kér, és pontosítja, hogy a kötelező elektronikus számlázás csak a Lengyelország területén letelepedett adóalanyokra vonatkozna.

    A héairányelv 395. cikke (2) bekezdésének megfelelően a Bizottság 2021. október 21-én kelt levelében tájékoztatta a többi tagállamot Lengyelország kérelméről. A Bizottság 2021. október 22-én kelt levelében értesítette Lengyelországot arról, hogy a kérelem elbírálásához szükséges minden információ a rendelkezésére áll.

    1.A JAVASLAT HÁTTERE

    A javaslat indokai és céljai

    Lengyelország a héairányelv 395. cikke alapján eltérés iránti kérelmet nyújtott be azzal a céllal, hogy felhatalmazást kapjon a nemzeti e-számlázási rendszeren (KSeF) keresztül feldolgozott elektronikus számlák kibocsátására vonatkozó kötelezettség végrehajtására minden olyan ügylet esetében, amely a lengyel héajogszabályok szerint számla kibocsátását teszi szükségessé. 2022. február 8-án kelt levelében a különös intézkedés hatálya a Lengyelország területén letelepedett adóalanyokra korlátozódott.

    Ezen túlmenően az adóalanyoknak konkrét információkat kell továbbítaniuk a KSeF rendszerbe egyes olyan ügyletekre vonatkozóan, amelyeket nem kell a lengyel héaszabályoknak megfelelően kibocsátott számlákkal dokumentálni, ilyenek például a Közösségen belüli termékbeszerzések és a határokon átnyúló szolgáltatásnyújtások. Mivel ezek az ügyletek a lengyel héajogszabályok értelmében nem teszik szükségessé számla kibocsátását, ez utóbbi kötelezettség nem von maga után a héairányelvtől való eltérést.

    Lengyelország úgy véli, hogy az elektronikus számlák kibocsátására vonatkozó általános kötelezettség bevezetése jelentős előnyökkel járna a héacsalás és -kijátszás elleni küzdelem szempontjából, ugyanakkor egyszerűsítené az adóbeszedést. Az intézkedés végrehajtása fel fogja gyorsítani a közszektor digitalizációját. Ezenkívül elő fogja segíteni a folyamatok fokozottabb automatizálását az adóalanyok számára, ezáltal egyszerűsíteni fogja az adókötelezettségek teljesítését. Az e-számlázás révén szerzett információk például lehetővé fogják tenni a héabevallások és az összesítő nyilatkozatok előzetes kitöltését és a gyorsított héa-visszatérítést.

    A héairányelv 218. cikke a tagállamok azon kötelezettségéről rendelkezik, hogy elfogadják mind a papír, mind pedig az elektronikus formában létező összes dokumentumot vagy üzenetet számlaként. A Lengyel Köztársaság ezért azt szeretné, ha felhatalmazást kapna a héairányelv fent említett cikkétől való eltérésre annak érdekében, hogy a lengyel adóhatóság csak az elektronikus formában létező dokumentumokat tekinthesse számlának.

    A héairányelv 232. cikke előírja, hogy az elektronikus számla alkalmazásához a számlabefogadó beleegyezése szükséges. Ezért az elektronikus számlázási kötelezettség Lengyelországban történő bevezetése szükségessé teszi az említett cikktől való eltérést, annak érdekében, hogy a kibocsátónak többé ne kelljen megszereznie a számlabefogadó hozzájárulását a számla papírmentes formátumban történő küldéséhez.

    Lengyelország azt állítja, hogy a kötelező elektronikus számlázás, valamint az ügyletekre vonatkozó kiegészítő adatok továbbítása jelentősen javítani fogja az adóhatóság elemzési képességét. Ezáltal eredményesebben megelőzhetőek és feltárhatóak lesznek a szabálytalanságok, ami hozzá fog járulni a héacsalás és -kijátszás elleni küzdelemhez. A lengyel adóhatóság számára lehetővé fogja tenni különösen azt, hogy automatikusan ellenőrizze a bevallott és a megfizetett héa közötti összhangot. Lehetővé fogja tenni az adózók által benyújtott héa-visszatérítési kérelmek gördülékenyebb és pontosabb ellenőrzését is. Ezen túlmenően ki fogja egészíteni a héacsalás és -kijátszás elleni küzdelem és a héarendszer korszerűsítése érdekében Lengyelország által bevezetett egyéb intézkedéseket, például a héa céljára rendszeresített egységes ellenőrzési aktát, a megosztott héafizetési mechanizmust, a pénzügyi mozgások elektronikus elemzésére szolgáló rendszert (STIR) vagy a kiskereskedelmi ágazat nyomon követésére szolgáló online pénztárgéprendszert.

    Az elektronikus számlázási kötelezettség minden olyan, Lengyelország területén letelepedett adóalany által bonyolított ügyletre kiterjed, amely jelenleg a lengyel héatörvénynek 2 megfelelően számla kibocsátását teszi szükségessé. Ezen túlmenően a KSeF rendszerbe konkrét információkat kell továbbítani egyes olyan ügyletekre vonatkozóan, amelyekhez nincs szükség számlakibocsátásra. Ez a helyzet a Közösségen belüli termékbeszerzések és a határokon átnyúló szolgáltatásnyújtások esetében, amennyiben a vevő vagy a szolgáltatás igénybevevője Lengyelországban köteles rendezni a héát. Mivel ezek az ügyletek a lengyel héajogszabályok értelmében nem teszik szükségessé számla kibocsátását, ez utóbbi kötelezettség nem von maga után a héairányelvtől való eltérést. Ezen információk továbbítása lehetővé fogja tenni az előzetesen kitöltött héabevallások és összesítő nyilatkozatok elkészítését.

    Az elektronikus számláknak a KSeF rendszer használatával történő kibocsátására vonatkozó kötelezettség minden olyan, Lengyelország területén letelepedett adóalanyra vonatkozik, amely a lengyel héaszabályok alapján ezen a területen számla kibocsátásához kötött tevékenységet folytat. Ilyen adóalanyok többek között a héairányelv 282. cikkében említett, a kisvállalkozásokra vonatkozó adómentességben részesülő adóalanyok. A kötelező e-számlázási modell alkalmazása azonban nem érinti sem azokat a külföldi adóalanyokat, akik/amelyek nem kötelesek héanyilvántartásba vetetni magukat Lengyelországban a Közösségen belüli ügyleteik vagy a határokon átnyúló szolgáltatásnyújtásaik tekintetében, sem a Lengyelországban héanyilvántartásba vett, de az ország területén nem letelepedett adóalanyokat. Ezekben az esetekben nem érinti az ügyfelek azon jogát sem, hogy papíralapú számlát kapjanak.

    Az adóalanyok a KSeF rendszer használatával strukturált elektronikus számlákat bocsáthatnak ki és bocsáthatnak rendelkezésre. E célból a lengyel pénzügyminisztérium több eszközt fog ingyenesen biztosítani: az „e-Mikrofirma” elnevezésű online alkalmazást, amely okostelefonon és internetes űrlapon érhető el az „e-Urząd” elnevezésű e-ügyviteli rendszerbe 3 bejelentkezett adózók számára. A vállalkozások emellett strukturált elektronikus számlákat készíthetnek pénzügyi és számviteli szoftvereikben, és azokat a megfelelő engedélyezést követően egy alkalmazásprogramozási felületen keresztül küldhetik el a KSeF rendszerbe. E célból csak az adózóknak vagy az általuk felhatalmazott személyeknek kell hitelesíteniük magukat a nyilvánosan elérhető eszközök valamelyikével.

    Az elektronikus számlákat a KSeF rendszernek kell hitelesítenie. A hitelesítést követően az elektronikus számla beérkezettnek minősül, és a számlabefogadó számára automatikusan rendelkezésre áll olvasás vagy letöltés céljára. A KSeF rendszer üzemzavara esetén a honlapon a rendszer elérhetetlenségéről szóló üzenet jelenik meg. Ezekre az esetekre sürgősségi eljárást irányoznak elő a számlák adózók általi zökkenőmentes feldolgozásának biztosítása érdekében. E célból a vállalkozások saját számviteli szoftverükben tudnak majd számlákat kibocsátani.

    Lengyelország azt állítja, hogy ez az intézkedés előnyökkel fog járni az adóalanyok számára, ilyen például a hatóság által biztosított számlatárolási és -archiválási szolgáltatás, a számlanyomtatás és a számviteli rendszerekbe való manuális számlabevitel szükségességének megszüntetése, a számlák elvesztésének lehetetlensége, a számviteli folyamatok automatizálása, valamint az adó- és beszámolási kötelezettségek egyszerűsítése.    

    Az intézkedés adóalanyokra gyakorolt hatásának minimálisra csökkentése, valamint a kötelező rendszerhez való zökkenőmentes alkalmazkodásuk lehetővé tétele érdekében Lengyelország önkéntes e-számlázási modellt vezetett be, amelyben továbbra is szükség van arra, hogy a számlabefogadó beleegyezzen a 2022. január 1-jétől hatályos elektronikus számla használatába. Ezt megelőzően 2021 októberétől az e-számlázással kapcsolatos kísérleti program lehetővé tette a rendszer vállalkozókkal való tesztelését.

    Az eltérés széles alkalmazási körére tekintettel a szóban forgó eltérés keretében fontos a szükséges nyomon követés biztosítása. Különösen az intézkedésnek a héacsalás és -kijátszás elleni küzdelemre, valamint az adóalanyokra kifejtett hatása tekintetében fontos. Amennyiben Lengyelország meg kívánja hosszabbítani az eltérő intézkedést, be kell nyújtania az intézkedés működéséről szóló jelentést a meghosszabbítás iránti kérelemmel együtt. E jelentésnek tartalmaznia kell az intézkedés értékelését abból a szempontból, hogy az mennyire hatékony a héacsalás és -kijátszás elleni küzdelem, valamint az adóbeszedés egyszerűsítése terén. A jelentésnek továbbá tartalmaznia kell az intézkedés adóalanyokra gyakorolt hatásának értékelését, különös tekintettel az adóalanyok adminisztratív terheinek és megfelelési költségeinek növekedésére.

    A Bizottság a 2023. január 1-jétől 2026. március 31-ig terjedő időszakra javasolja az eltérés engedélyezését.

    Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

    A héairányelv 218. cikke egyenértékűen kezeli a papíralapú és az elektronikus számlákat azáltal, hogy előírja a tagállamok számára, hogy a papíron vagy elektronikus formában létező dokumentumokat vagy üzeneteket fogadják el számlaként. A héairányelv 232. cikke értelmében az elektronikus számla alkalmazásához a számlabefogadó beleegyezése szükséges. A Lengyelország által tervezett kötelező elektronikus számlázás valóban el fog térni e két rendelkezéstől.

    A héairányelv 395. cikke alapján a héa beszedésének egyszerűsítésére vagy egyes adócsalások és -kikerülések megelőzésére eltérés engedélyezhető. Lengyelország az adócsalás és -kijátszás elleni küzdelem, valamint az adóbeszedés egyszerűsítése érdekében kérte az eltérő intézkedést. A Lengyelország által rendelkezésre bocsátott részletek alapján az eltérés összhangban van a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel.

    Az (EU) 2018/593 tanácsi végrehajtási határozat 4 és az (EU) 2022/133 tanácsi végrehajtási határozat 5 hasonló felhatalmazást adott Olaszország és Franciaország számára arra, hogy a kötelező elektronikus számlázás végrehajtása érdekében eltérjenek a héairányelv 218. és 232. cikkétől.

    Végezetül a Bizottság 2020-ban elfogadta a következő dokumentumot: „A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak: a helyreállítási stratégiát támogató igazságos és egyszerű adózásra irányuló cselekvési terv 6 . Az ebben a cselekvési tervben előirányzott intézkedések egyike az, hogy a Bizottság a héabevallási kötelezettségek korszerűsítésére irányuló jogalkotási javaslatot fogad el. Amint az a cselekvési tervben is szerepel, e javaslatnak többek között elő kell segítenie a belföldi ügyletekre alkalmazható bevallási mechanizmusok egyszerűsítését. Ezzel összefüggésben vizsgálat tárgyát fogja képezni az is, hogy szükség van-e az e-számlázás alkalmazási körének további kiterjesztésére. Ezért a Lengyelország által kért eltérés összhangban van a Bizottság által a cselekvési tervben meghatározott célkitűzésekkel.

    2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

    Jogalap

    A héairányelv 395. cikke.

    Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

    Tekintettel a héairányelv azon rendelkezésére, amelyre a javaslat épül, a szubszidiaritás elve nem alkalmazható.

    Arányosság

    A javaslat megfelel az arányosság elvének a következők miatt:

    A határozat felhatalmazást ad egy tagállam számára annak saját kérelme alapján, kötelezettséget tehát nem keletkeztet.

    A kötelező elektronikus számlázás számos változást fog eredményezni az adóalanyok számára. Annak érdekében, hogy segítse az adóalanyokat a helyzet kezelésében, Lengyelország 2022. január 1-jétől önkéntes elektronikus számlázási modellt vezetett be, amelyet a rendszer vállalkozókkal való tesztelését lehetővé tevő kísérleti e-számlázási program előzött meg. Lengyelország ezenfelül az elektronikus számlázási kötelezettség teljesítésére szolgáló ingyenes eszközöket fog biztosítani, a Pénzügyminisztérium és a Nemzeti Adóhatóság (NRA) pedig széles körű tájékoztatási kampányt fog folytatni annak érdekében, hogy megismertesse az adózókkal a héa számlázására vonatkozó új szabályokat.

    A héairányelv 282. cikkében említett, kisvállalkozásokra vonatkozó adómentességben részesülő adóalanyok az intézkedés hatálya alá tartoznak. Lengyelország úgy véli, hogy az intézkedés hatálya alá vonásuk a héacsalás vagy -kikerülés megelőzése érdekében indokolt. A lengyel hatóságok szabálytalanságokat tártak fel a kisvállalkozások héamentességének alkalmazása során, azáltal, hogy nem jelentettek be minden ügyletet, és mesterségesen felosztották az üzleti tevékenységeket annak érdekében, hogy a küszöbérték alatt maradjanak.

    Ezen túlmenően a Nemzeti Adóhatóság által végzett elemzésekből az derül ki, hogy az „eltűnő kereskedő” révén elkövetett csalások 7 és a hamis számlákkal elkövetett csalások többségét a mikro-, kis- és középvállalkozások csoportjához tartozó vállalkozások okozzák. Az elektronikus számlázás e vállalkozások számára történő kötelezővé tétele révén eredményesebben nyomon követhetőek és feltárhatóak az ilyen szabálytalanságok.

    Lengyelország azt állítja, hogy az önkéntes elektronikus számlázási modell és a kötelezettség teljesítéséhez rendelkezésükre bocsátandó eszközök felhasználásával végzett előkészítő munka, valamint az elektronikus számlázás végrehajtásából származó előnyök és haszon nagymértékben ellensúlyozzák azokat a beruházásokat, amelyeket a kisvállalkozásoknak a rendszereik átalakításához végre kell hajtaniuk. A lengyel hatóságok becslései szerint ezek a beruházások semmi esetre sem lesznek jelentősek.

    Az eltérés időbeli hatálya is korlátozott, és amennyiben Lengyelország meg kívánja hosszabbítani az eltérő intézkedést, jelentést kell készítenie az intézkedés működéséről és eredményességéről.

    A különös intézkedés ezért arányos a kitűzött céllal, vagyis az adókijátszás elleni küzdelemmel és az adóbeszedés egyszerűsítésével.

    A jogi aktus típusának megválasztása

    Javasolt eszköz: tanácsi végrehajtási határozat.

    A héairányelv 395. cikke értelmében a közös héaszabályoktól kizárólag abban az esetben lehet eltérni, ha arra a Tanács a Bizottság javaslata alapján egyhangúlag felhatalmazást ad. Ezenfelül azért a tanácsi végrehajtási határozat a legmegfelelőbb eszköz, mert az egy-egy tagállamnak is címezhető.

    3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

    Hatásvizsgálat

    A kötelező elektronikus számlázás hatással lesz mind az adóhatóságra, mind pedig az adóalanyokra.

    Lengyelország arra számít, hogy a kötelező elektronikus számlázás hozzá fog járulni a lengyel héarendszer annak érdekében történő szigorításához és korszerűsítéséhez, hogy az ellenállóbb legyen a csalással és más szabálytalanságokkal szemben. Ez automatizálni fogja és fel fogja gyorsítani az adatok szélesebb köréhez való hozzáférést, ezáltal javítani fogja az adóhatóság elemzési tevékenységeit. Lengyelország becslése szerint ezáltal évente hozzávetőleg 1,8 milliárd PLN-nel növekednek majd a költségvetési bevételek. Ezek a többletbevételek az „eltűnt kereskedő” révén elkövetett héacsalás-típusok csökkenéséből, valamint az indokolatlan héa-visszatérítések csökkenéséből származnak. Lengyelország azt állítja, hogy ezek olyan konzervatív becslések, amelyek nem veszik figyelembe az abból keletkező potenciális bevételeket, hogy a KSeF rendszer hozzájárul a héával kapcsolatos egyéb szabálytalanságok feltárásához, amilyen például a ténylegesnél kevesebb kiskereskedelmi értékesítés bevallása, és nem veszik figyelembe a beszedett jövedelemadó növekedését sem.

    Az általánossá tett kötelező elektronikus számlázás megvalósítása költségeket keletkeztet az állami költségvetés számára a rendszer létrehozásával és karbantartásával, valamint a számlák tárolásához szükséges infrastruktúrával és a folyamatosan bővülő adatbázis miatt fokozatosan növekvő elemzési kapacitással kapcsolatban. Lengyelország becslése szerint a KSeF rendszer bevezetésével és karbantartásával összefüggő kiadások teljes összege a 2021–2026 közötti időszakban megközelítőleg 161,2 millió PLN-t tesz ki.

    Az adóalanyok számára költségek merülnek fel a kötelező elektronikus számlázás bevezetése miatt, főként a számviteli rendszereik átalakításának szükségességével összefüggésben. A KSeF rendszer használatával történő számlakibocsátás költsége azonban nagyon alacsony lesz, sokkal alacsonyabb, mint papírformátumú számla kibocsátásáé. E költségek csökkentése érdekében a lengyel pénzügyminisztérium ingyenes eszközöket fog biztosítani a strukturált elektronikus számlák kibocsátásához és feldolgozásához.

    Lengyelország ezért nem számít arra, hogy az adóalanyok költségei jelentősek lesznek, különösen az elektronikus számlázási modell bevezetéséből fakadó előnyeikhez képest. Lengyelország azt állítja, hogy a kötelező elektronikus számlázás bevezetése révén az adóalanyok jelentős előnyökhöz fognak jutni, ilyen például a hatóság által biztosított számlatárolási és -archiválási szolgáltatás, a számlanyomtatás és a számviteli rendszerekbe való manuális számlabevitel szükségességének megszűnése, a számviteli folyamat automatizálása miatti hibák csökkenése vagy az üzleti partnerek közötti adatcsere gyorsabbá válása. További előnyök: az adó- és beszámolási kötelezettségek egyszerűsítése, például az előzetesen kitöltött bevallások és összesítő nyilatkozatok, az adóhatóság által végzett ellenőrzések és vizsgálatok számának csökkenése, valamint a gyorsabb héa-visszatérítés.

    4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

    Az intézkedés nem lesz kedvezőtlen hatással az Unió héából származó saját forrásaira.

    2022/0091 (NLE)

    Javaslat

    A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

    a Lengyel Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 218. és 232. cikkétől eltérő különös intézkedés alkalmazására történő felhatalmazásáról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK tanácsi irányelvre 8 és különösen annak 395. cikke (1) bekezdésére,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    mivel:

    (1)A Bizottságnál 2021. augusztus 5-én iktatott levelében Lengyelország felhatalmazást kért arra, hogy a 2006/112/EK irányelv 218., 226. és 232. cikkétől eltérő különös intézkedést foganatosíthasson a kötelező elektronikus számlázás bevezetéséhez az adóalanyok által végrehajtott valamennyi olyan ügylet tekintetében, amely számla kibocsátását teszi szükségessé. Lengyelország a felhatalmazást a 2023. április 1-jétől 2026. március 31-ig terjedő időszakra kérte.

    (2)A Bizottság 2021. október 21-én kelt levelében továbbította Lengyelország kérelmét a többi tagállamnak. A Bizottság 2021. október 22-én kelt levelében értesítette Lengyelországot arról, hogy a kérelem elbírálásához szükséges minden információ a rendelkezésére áll.

    (3)Lengyelország 2022. február 8-án kelt levelében tájékoztatta a Bizottságot arról, hogy nincs szükség a 2006/112/EK irányelv 226. cikkétől való eltérésre, és hogy a kért intézkedés hatálya a Lengyelország területén letelepedett adóalanyokra korlátozódna.

    (4)Lengyelország azt állítja, hogy az általánossá tett elektronikus számlázási kötelezettség bevezetése előnyökkel járna a hozzáadottértékadó-csalás és -kijátszás elleni küzdelem során. Ez a követelmény az ügyletekre vonatkozó kiegészítő adatok továbbításával együtt jelentősen javítani fogja a lengyel adóhatóság elemzési képességét, lehetővé téve számára, hogy automatikusan ellenőrizze a bevallott és megfizetett héa közötti összhangot, valamint hogy pontosabban ellenőrizze az adóalanyok által benyújtott héa-visszatérítési kérelmeket. Emellett ki fogja egészíteni a héacsalás és -kijátszás elleni küzdelem és a héarendszer korszerűsítése érdekében bevezetett egyéb intézkedéseket, például a héa céljára rendszeresített egységes ellenőrzési aktát, a megosztott héafizetési mechanizmust 9 , a pénzügyi mozgások elektronikus elemzésére szolgáló rendszert vagy a kiskereskedelmi ágazat nyomon követésére szolgáló online pénztárgéprendszert.

    (5)Lengyelország úgy véli, hogy a kötelező elektronikus számlázás számos könnyítést tenne lehetővé az adóalanyok számára kötelezettségeik teljesítésének egyszerűsítése érdekében, például a héabevallások és az összesítő nyilatkozatok előzetes kitöltését vagy a gyorsított héa-visszatérítést. Az elektronikus számlázás előnyökkel járna az adóalanyok számára, ilyen például a hatóság által biztosított számlatárolási és -archiválási szolgáltatás vagy a számviteli folyamatok automatizálása. Lengyelország szerint az adóalanyok számára a rendszereik elektronikus számlázáshoz való átalakítása során felmerülő költségek várhatóan nem lesznek jelentősek, különösen az elektronikus számlázási modell bevezetéséből fakadó előnyökhöz képest. Az átalakítás elősegítése érdekében Lengyelország a kötelező elektronikus számlázás hatálybalépése előtt önkéntes elektronikus számlázást vezetett be. Emellett a kötelező elektronikus számlázási követelménynek való megfelelés érdekében ingyenes eszközöket bocsátana rendelkezésre, és széles körű tájékoztatási kampányt folytatna azzal a céllal, hogy megismertesse az adózókkal a kötelező elektronikus számlázásra vonatkozó új héaszabályokat.

    (6)Tekintettel a különös intézkedés széles alkalmazási körére és újszerűségére, fontos értékelni a különös intézkedésnek a héacsalás és -kijátszás elleni küzdelemre, valamint az adóalanyokra gyakorolt hatását. Ezért amennyiben Lengyelország szükségesnek ítéli a különös intézkedés időbeli hatályának meghosszabbítását, a meghosszabbítás iránti kérelemmel együtt egy jelentést kell benyújtania a Bizottsághoz, amely tartalmazza a különös intézkedés értékelését a héacsalás és -kijátszás elleni küzdelem, valamint a héabeszedés egyszerűsítése tekintetében elért eredményessége szempontjából.

    (7)Ez a különös intézkedés nem érinti az ügyfelek azon jogát, hogy a Közösségen belüli ügyletek esetében papíralapú számlát kapjanak.

    (8)A különös intézkedés arányos a kitűzött célokkal. A különös intézkedés miatt továbbá nem merül fel annak kockázata, hogy a csalás átterjed más ágazatokra vagy más tagállamokra.

    (9)A különös intézkedés a végső fogyasztói szinten beszedett adóbevétel teljes összegét nem fogja negatívan befolyásolni, és nem lesz kedvezőtlen hatással az Unió héából származó saját forrásaira,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    A 2006/112/EK irányelv 218. cikkétől eltérve Lengyelország felhatalmazást kap arra, hogy a Lengyelország területén letelepedett adóalanyok által dokumentumok vagy üzenetek formájában kibocsátott számlákat csak abban az esetben fogadja el, ha az érintett dokumentumokat vagy üzeneteket elektronikus formátumban továbbítják.

    2. cikk

    A 2006/112/EK irányelv 232. cikkétől eltérve Lengyelország felhatalmazást kap annak előírására, hogy a Lengyelország területén kibocsátott elektronikus számlák használatához a számlabefogadó beleegyezése nem szükséges.

    3. cikk

    Lengyelország értesíti a Bizottságot az 1. és a 2. cikkben említett eltérések végrehajtására vonatkozó nemzeti intézkedésekről.

    4. cikk

    Ez a határozat 2023. április 1-jétől 2026. március 31-ig alkalmazandó.

    Amennyiben Lengyelország szükségesnek ítéli az 1. és a 2. cikkben említett eltérések időbeli hatályának meghosszabbítását, a meghosszabbítás iránti kérelemmel együtt egy jelentést nyújt be a Bizottságnak, amelyben értékeli, hogy a 3. cikkben említett nemzeti intézkedések milyen mértékben bizonyultak eredményesnek a héacsalás és -kijátszás elleni küzdelemben, valamint a héabeszedés egyszerűsítésében. Ennek a jelentésnek az intézkedések adóalanyokra gyakorolt hatását is értékelnie kell, valamint különösen azt, hogy ezek az intézkedések növelik-e az adóalanyok adminisztratív terheit és költségeit.

    5. cikk

    Ennek a határozatnak a Lengyel Köztársaság a címzettje.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

       a Tanács részéről

       az elnök

    (1)    HL L 347., 2006.12.11., 1. o.
    (2)    A hozzáadottérték-adóról szóló, 2004. március 11-i törvény (Lengyel Közlöny, 2021. évi 685. szám, módosításokkal).
    (3)    Egy központosított rendszer, amely Lengyelország szerint lehetővé teszi az adók teljes egészében online rendezését. Az e-Urząd projekt olyan online eszközöket biztosít az adózók számára, amelyek egy online elektronikus fizetési szolgáltatás segítségével megkönnyítik az adókötelezettségek teljesítését, beleértve az adófizetést is.
    (4)    HL L 99., 2018.4.19., 14. o.
    (5)    HL L 20., 2022.1.31., 272. o.
    (6)     https://ec.europa.eu/taxation_customs/system/files/2020-07/2020_tax_package_tax_action_plan_en.pdf
    (7)    Az „eltűnő kereskedő” révén elkövetett csalás olyan héacsalás-típus, amelyben a kereskedők termékeket értékesítenek vagy szolgáltatásokat nyújtanak, ügyfeleiktől beszedik a héát, majd eltűnnek anélkül, hogy az ügyfelektől beszedett héát befizetnék az adóhatóságok részére.
    (8)    HL L 347., 2006.12.11., 1. o.
    (9)    E mechanizmust az (EU) 2019/310 tanácsi végrehajtási határozattal (HL L 51., 2019.2.22., 19. o.) megadott felhatalmazás alapján vezették be Lengyelországban.
    Top