Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022PC0058

Javaslat A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA a Lengyelországnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 226. cikkétől eltérő különös intézkedés bevezetésére történő felhatalmazásáról szóló (EU) 2019/310 végrehajtási határozat módosításáról

COM/2022/58 final

Brüsszel, 2022.2.22.

COM(2022) 58 final

2022/0040(NLE)

Javaslat

A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

a Lengyelországnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 226. cikkétől eltérő különös intézkedés bevezetésére történő felhatalmazásáról szóló (EU) 2019/310 végrehajtási határozat módosításáról


INDOKOLÁS

A közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK irányelv (a továbbiakban: héairányelv) 395. cikkének (1) bekezdése értelmében a Tanács a Bizottság javaslata alapján bármelyik tagállamot egyhangúlag felhatalmazhatja arra, hogy az említett irányelvben foglaltaktól eltérő különös intézkedéseket alkalmazzon a hozzáadottérték-adó beszedésének egyszerűsítésére vagy egyes adócsalások és -kikerülések megelőzésére.

Az (EU) 2019/310 tanácsi végrehajtási határozat 1 2. cikkének megfelelően Lengyelország 2021. április 29-én jelentést nyújtott be a Bizottságnak az intézkedésnek a héacsalás mértékére és az érintett adóalanyokra gyakorolt általános hatásáról. A jelentést a Bizottság 2021. május 5-én iktatta.

A Bizottságnál 2021. július 26-án iktatott levelében Lengyelország a hozzáadottérték-adóra (héa) vonatkozó számlázási követelmények tekintetében felhatalmazást kért a héairányelv 226. cikkétől való eltérés további alkalmazására, valamint arra, hogy bevezethesse a kötelező megosztott héafizetési mechanizmust a csalásnak kitett – Lengyelországban általában fordított adózás és egyetemleges felelősség hatálya alá tartozó – termékek értékesítésére és szolgáltatások nyújtására. A héairányelv 395. cikke (2) bekezdésének megfelelően a Bizottság 2021. október 27-én kelt levelében tájékoztatta a többi tagállamot Lengyelország kérelméről. A Bizottság 2021. október 28-án kelt levelében értesítette Lengyelországot arról, hogy a kérelem elbírálásához szükséges minden információ a rendelkezésére áll.

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

Lengyelország 2018. július 1-jén vezette be az önkéntes megosztott héafizetési mechanizmust. A Tanács (EU) 2019/310 végrehajtási határozatát követően Lengyelország kötelező megosztott héafizetési mechanizmust vezetett be az egyes, csalásnak kitett termékértékesítések és szolgáltatásnyújtások utáni héa megfizetésére. A kötelező megosztott fizetési mechanizmus az önkéntes megosztott fizetési mechanizmus azonos elvein alapul. A megosztott fizetési mechanizmus mindkét modellje (azaz az önkéntes és a kötelező) párhuzamosan létezik, és általában kiegészítik egymást. Ez azt jelenti, hogy mindkét modell ugyanazon bankszámlarendszeren alapul, és vállalkozások közötti (B2B) tranzakciókra vonatkozik, ahol a fizetés elektronikus banki átutalással történik. Ha egy adóalany e megosztott héafizetési rendelkezések hatálya alatt szolgáltatásokat nyújt, rendes bankszámlája mellett külön zárolt héaszámlával is rendelkeznie kell. A befizetett összeget a bank osztja meg azzal a céllal, hogy az ügyfél által fizetett összeget az értékesítő vagy szolgáltató releváns számláira utalja át, azaz az adóalap összegét a kereskedő rendes számlájára, a héa összegét pedig a kereskedő zárolt héaszámlájára. A zárolt héaszámlán lévő pénzeszközök az adóalany tulajdonában vannak, azokkal azonban csak az adóhatóságnak fizetendő héa vagy a szolgáltatóktól kapott számlákból eredő héa megfizetésével kapcsolatban rendelkezhet.

Az intézkedés előírja, hogy a fizetendő héát az értékesítő vagy szolgáltató zárolt héabankszámlájára kell befizetni. Ezzel az intézkedéssel a csalásnak kitett áruk értékesítői és szolgáltatások szolgáltatói által elkövetett, a héafizetési kötelezettség elmulasztásának formájában testet öltő adócsalást kívánja leküzdeni. Mivel az adóalany külön héaszámláján elhelyezett héaösszeg csak korlátozott célokra – nevezetesen a héakötelezettség adóhatóság felé történő teljesítésére vagy a beszállítóktól kapott számlák után fizetendő héa megfizetésére – használható fel, nagyobb a garancia arra, hogy az adóhatóság az adóalany által az államkincstárba átutalandó héa teljes összegét megkapja.

A megosztott héafizetési mechanizmus akkor válik kötelezővé, ha a számlán legalább egy olyan tétel fel van tüntetve, amelynek teljes bruttó összege (héával együtt) meghaladja az 15 000 PLN-t, és amely a mellékletben felsorolt eltérő intézkedés hatálya alá tartozó, csalásra alkalmas termékekre vagy szolgáltatásokra vonatkozik.

Ezek a szolgáltatások olyan gazdasági ágazatokat érintenek, mint például az acél, a fémhulladék, az elektronikus berendezések, az arany, a nemvasfémek, a tüzelőanyagok és a műanyagok, amelyek Lengyelországban – a kötelező megosztott héafizetési mechanizmus bevezetése előtt – általában a fordított adózás és az egyetemleges felelősség hatálya alá tartoztak (a megosztott héafizetési mechanizmus hatálya alá vonandó szolgáltatások listáját az (EU) 2019/310 tanácsi végrehajtási határozat melléklete tartalmazta).

A Lengyel Köztársaság megjegyzi, hogy az úgynevezett új „héamérték-mátrix” 2020. július 1-jei hatálybalépésekor megváltozott az áruk és szolgáltatások besorolásának módszere a kötelező megosztott héafizetési mechanizmus alkalmazása céljából, mégpedig az áruk és szolgáltatások 2008. évi lengyel osztályozását (PKWiU 2008) az áruk és szolgáltatások 2015. évi lengyel osztályozása (PKWiU 2015) váltotta fel. A 2015. évi PKWiU-ra való áttérés nem okozott változást az (EU) 2019/310 határozat szerinti kötelező megosztott héafizetési mechanizmus hatálya alá tartozó áruk és szolgáltatások körét illetően. Ezért hangsúlyozni kell, hogy az (EU) 2019/310 határozat mellékletében felsorolt áruk és szolgáltatások köre továbbra is érvényes marad. A PKWiU 2015 egyes tételeiben csak az áruk és szolgáltatások statisztikai osztályozásának szimbólumait vagy szerkesztői nevét módosították az (EU) 2019/310 határozat mellékletének alapját képező 2008. évi PKWiU-hoz képest. Ez azonban nem okozott változást a kötelező megosztott héafizetési mechanizmus hatálya alá tartozó áruk és szolgáltatások körében. A jogbiztonság érdekében az (EU) 2019/310 határozat mellékletét naprakésszé kell tenni annak érdekében, hogy az tükrözze a PKWiU 2008 tekintetében a PKWiU 2015 által bevezetett változásokat.

Az eltérő intézkedés előírja, hogy a héaalanyok közötti termékértékesítésről és szolgáltatásnyújtásról kiállított számláknak – a megosztott héafizetési mechanizmus keretében – külön nyilatkozatot kell tartalmazniuk arról, hogy a héát az értékesítő külön zárolt héabankszámlájára kell befizetni.

A Lengyelországban alkalmazandó általános szabályok értelmében, amennyiben az előzetesen felszámított adó áthárított adóhoz viszonyított többletét az adóalany a héabevallásban visszatérítendő héaösszegként ismeri el, az ilyen visszatérítést 60 napon belül kell teljesíteni az adóalany rendes számlaszámára. Lengyelország azonban gyorsabb eljárást ír elő az előzetesen felszámolt adó összegében mutatkozó többlet visszafizetésére, hogy ezáltal csökkentse a megosztott héafizetési mechanizmusnak az adóalany pénzforgalmára gyakorolt hatásait. Az adóalany kérésére a visszatérítésre 25 napon belül sor kerül. Mindazonáltal a Lengyelország által szolgáltatott információk szerint az ilyen kérelmeket sokkal rövidebb időn belül kezelik (mivel a kötelező megosztott héafizetési mechanizmus értékeléséből következik, hogy a pénzeszközök felszabadítása iránti kérelmekről 2020 decemberéig kevesebb mint 16 napon belül döntöttek).

Lengyelország szerint várhatóan nem lesznek jelentősek a megosztott héafizetési mechanizmus működtetésével járó költségek, amelyek többnyire a rendszer végrehajtásához, karbantartásához és a bankszámla kezeléséhez fognak kapcsolódni.

A kötelező megosztott héafizetési mechanizmus az elmúlt években Lengyelország által bevezetett, a héacsalás csökkentését és a lengyel adórendszer korszerűsítését célzó kiegészítő intézkedések egyik kulcsfontosságú eleme 2 .

A fentieket figyelembe véve a Bizottság úgy véli, hogy a mellékletben felsorolt, csalásnak kitett termékértékesítésekre és szolgáltatásnyújtásokra kivetett kötelező megosztott héafizetési mechanizmus hatékony eredményeket hozhat az adócsalás elleni küzdelemben. Ezért a javaslat szerint az eltérést 2022. március 1-jétől 2025. február 28-ig kell biztosítani.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

A héairányelv 395. cikke alapján a héa beszedésének egyszerűsítésére vagy egyes adókijátszások és -kikerülések megelőzésére eltérés engedélyezhető. A kért eltéréssel Lengyelország az adócsalás ellen kíván küzdeni azon ágazatokban, amelyekben évek óta héacsalást tárnak fel. Az eltérés összhangban áll a hatályos szakpolitikai rendelkezésekkel.

Az (EU) 2020/1105 tanácsi végrehajtási határozat 3 a megosztott héafizetési mechanizmus alkalmazására vonatkozóan hasonló eltérés meghosszabbítását engedélyezte Olaszország számára. Az olasz megosztott héafizetési rendszer keretében az esedékes héát az adóhatóságok zárolt héaszámlájára kell befizetni. Az olasz eltérés hatálya a hatóságok, a hatóságok által irányított más gazdálkodó egységek és egyes tőzsdén jegyzett vállalatok részére történő szállításokra korlátozódik. 

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

A héairányelv 395. cikke.

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

Tekintettel a héairányelvnek a javaslat alapját képező rendelkezésére, a szubszidiaritás elve nem alkalmazható.

Arányosság

A javaslat megfelel az arányosság elvének a következők miatt:

A határozat felhatalmazást ad egy tagállam számára annak saját kérelme alapján, kötelezettséget tehát nem keletkeztet.

Az eltérés időben korlátozott és meghatározott termékértékesítésekre és szolgáltatásnyújtásokra alkalmazandó, hatálya azokra az ágazatokra terjed ki, amelyek jelentős adócsalási problémákat vetnek fel.

Tekintettel az eltérés széles alkalmazási körére, amennyiben Lengyelország az eltérő intézkedés meghosszabbítását kérelmezi, jelentést kell benyújtania az intézkedés működéséről és eredményességéről a héacsalás mértéke és az adóalanyok tekintetében (a héa-visszatérítést, az adminisztratív terheket, az adóalanyok költségeit stb. illetően). 

A különös intézkedés ezért arányban áll a kitűzött céllal, vagyis az adókijátszás elleni küzdelemmel és az adóbehajtás egyszerűsítésével.

A jogi aktus típusának megválasztása

Javasolt eszköz: tanácsi végrehajtási határozat.

A héairányelv 395. cikke értelmében a héára vonatkozó közös szabályoktól kizárólag abban az esetben lehet eltérni, ha arra a Tanács a Bizottság javaslata alapján egyhangúlag felhatalmazást ad. Ezenfelül azért a tanácsi végrehajtási határozat a legmegfelelőbb eszköz, mert az egy-egy tagállamnak is címezhető.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

A javaslat alapja a Lengyelország által benyújtott kérelem, és az csak ezt a tagállamot érinti.

Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása

Külső szakértők bevonására nem volt szükség.

Hatásvizsgálat

A tanácsi végrehajtási határozatra irányuló javaslat felhatalmazza Lengyelországot arra, hogy eltérjen a héairányelv 226. cikkétől, és az egyes termékértékesítések és szolgáltatásnyújtások után fizetendő héára vonatkozóan bevezesse a kötelező megosztott héafizetési mechanizmust.

Az (EU) 2019/310 határozat 2. cikke értelmében Lengyelországnak a határozat 1. cikkében említett intézkedés hatálybalépésétől számított 18 hónapon belül jelentést kellett benyújtania a Bizottságnak a kötelező megosztott héafizetési mechanizmusnak a héacsalás mértékére és az érintett adóalanyokra gyakorolt általános hatásáról. Mivel ez az intézkedés 2019. november 1-jétől alkalmazandó, a fent említett jelentést 2021. április 29-én nyújtották be a Bizottságnak, és a Bizottság 2021. május 5-én iktatta.

A kötelező megosztott héafizetési mechanizmus működésének Lengyelország általi értékelése azt mutatja, hogy ez az intézkedés kiegészíti az adócsalás visszaszorítására irányuló egyéb kulcsfontosságú intézkedéseket 4 . A kötelező megosztott héafizetési mechanizmust kiegészítő végrehajtott intézkedések hozzájárultak a csalások, többek között a körhintacsalások és a héacsalások mértékének csökkentéséhez. Lengyelországban jelentősen csökkent a héabevétel-kiesés, amely rövid időn belül az uniós átlag alá esett. A CASE Európai Bizottságra vonatkozó becslései szerint ez az érték 2019-ben körülbelül 9,7 %-ra csökkent (ami 2018-hoz képest 0,2 százalékpontos csökkenést jelent) 5 , míg a héabevétel-kiesés 2017-ben körülbelül 14 %-nak felelt meg. A világjárvány okozta gazdasági válság miatt Lengyelországban 2020-ban jelentősen romlott a gazdasági helyzet, és gyengült a fogyasztási kereslet. A Pénzügyminisztériumnak a 2021–2024-es időszakra vonatkozó többéves állami pénzügyi tervben szereplő előzetes becslései azonban azt mutatják, hogy a héabevétel-kiesés 2020-ban a recessziótól függetlenül további 1,3 százalékponttal csökkent, és a potenciális beáramlások mintegy 10,8 %-át tette ki.

A zárolt héaszámlán elhelyezett pénzeszközöket az adóalany csak az adóhatóságnak fizetendő héa vagy a beszállítóktól kapott számlákból eredő héa megfizetésére használhatja fel, ami kihat a kereskedők pénzforgalmára. A negatív hatás csökkentése érdekében, amennyiben az előzetesen felszámolt adó többletet mutat az áthárított adóhoz képest, és ezt az adóhatóságok elismerik, Lengyelország gyorsított eljárást helyez kilátásba az adótöbblet visszatérítésére. Az adóalany kérésére a visszatérítésre az adóbevallás benyújtásától számított 25 napon belül sor kerül a rendes eljárás szerinti 60 naphoz képest. Az önkéntes megosztott héafizetési mechanizmus előzetes szakaszában (2018. július 1-jétől kezdődően) az adóhatóságok számára átlagosan 27,56 napot vett igénybe a kérelmek feldolgozása, míg ugyanez az eljárás 2020 decemberében csak 15,90 napot vett igénybe. Ez azt jelenti, hogy a pénzeszközök felszabadítása iránti kérelmeket az adóhatóságok egyre hatékonyabban dolgozzák fel. A Covid19-világjárvány okozta jelenlegi helyzetben ez különösen fontos azon vállalkozások számára, amelyek folyamatos pénzügyi likviditással küzdenek.

Továbbá Lengyelország kérelmében hangsúlyozta, hogy prioritásnak fogja tekinteni a hatékony és időben teljesített adó-visszatérítések biztosítását. Az elszámolás (adóbevallás) benyújtásától számított legfeljebb 25 napon belül felgyorsítja az előzetesen felszámított adó áthárított adón felüli többletének kedvezményes feltételek melletti visszatérítését a héaszámlára.

A kötelező megosztott héafizetési mechanizmus a Lengyelországban nem letelepedett beszállítókra is ki terjed, ha olyan termékértékesítést vagy szolgáltatásnyújtást végeznek, amely Lengyelországban a kötelező megosztott héafizetési mechanizmus hatálya alá tartozik. E kereskedőknek a lengyel banktörvény szerinti bankszámlával kell rendelkezniük. Lengyelország bejelentette a Bizottságnak, hogy a lengyelországi bankszámla-nyitásra vonatkozó kötelezettségből fakadóan nem fogják többletköltségek terhelni a nem letelepedett kereskedőket, mivel ezen adóalanyok díjmentesen nyithatnak és tarthatnak fent bankszámlát Lengyelországban. Jelenleg a Lengyelországban nem letelepedett adóalanyoknál nem merülnek fel többletköltségek a lengyelországi bankszámla nyitására és a héaszámla vezetésére vonatkozó kötelezettséggel kapcsolatban. A héatörvény külön ellentételezési rendszert ír elő arra az esetre, ha az ilyen jogalanyokat bankjaik a fent említett számlák vezetéséért díjakkal terhelnék. Ilyen esetben a felmerült költségeket az illetékes adóhatóság a külföldi adóalany kérelmére megtéríti.

Egy másik jelentős előny, hogy a megosztott héafizetési mechanizmust alkalmazó adóalanyokra főszabály szerint nem szabható ki az ún. héaszankció, azaz az adóhatóság által megállapítandó, megnövelt héafizetési kötelezettség (amely az adóhatóság által megállapított összeg és az adóalany által helytelenül bevallott eredeti összeg közötti különbség 20, 30 vagy 100 %–ának felel meg). Ezenkívül a megosztott héafizetési mechanizmust alkalmazó vállalkozó számára nem számítható fel a héatartozások után magasabb (150 %) mértékű késedelmi kamat arra a beszámolási időszakra, amelyben a mechanizmust használta a beszerzési számlák legalább 95 %-ának kifizetésére.

Az úgynevezett kedvezmény javítja a megosztott héafizetési mechanizmust alkalmazó adóalanyok pénzügyi likviditását. Lehetővé teszi a héakötelezettség összegének csökkentését, amennyiben azt a végső fizetési határidő előtt a héaszámláról teljes egészében befizetik. A kedvezmény összegét egy speciális képlet alapján számítják ki. A kedvezménynek nem lehet kedvezőtlen hatása az Unió héából származó saját forrásaira.

A különös intézkedés végrehajtása előtt 2018-ban 3 507 eljárás indult a héacsaláshoz kapcsolódó bűncselekmények miatt, 2019-ben pedig 3 389 eljárás indult (azaz egy év alatt 118-cal csökkent). 2020-ban, amikor a kötelező megosztott fizetési mechanizmus teljes mértékben működőképessé vált, az ilyen eljárások száma 2 973 volt, azaz 416-tal kevesebb az előző évhez képest.

A kötelező megosztott héafizetési mechanizmus hatálybalépése előtt a héacsalásból eredő költségvetési veszteségek összege 2018-ban 5 168 779 146 PLN, 2019-ben pedig 4 716 202 928 PLN volt (azaz egy év alatt 452 576 218 PLN-nel csökkent). 2020-ban a költségvetési veszteségek 3 533 646 348 PLN-t tettek ki, ami 1 182 556 580 PLN-nel kevesebb az előző évhez képest (közel 25,1 %-os csökkenés).

Az eltérő intézkedés végrehajtása előtt a héa-körhintacsalással kapcsolatban indított eljárások száma 2018-ban 558, 2019-ben pedig 277 volt (azaz egy év alatt 281-gyel csökkent). 2020-ban, amikor már működött a kötelező megosztott fizetési mechanizmus, az ilyen eljárások száma 207 volt, azaz 70-tel csökkent az előző évhez képest. Az elemzett időszakban azt is megállapították, hogy fokozatosan csökkentek a héa-körhintacsalások miatt feltárt költségvetési veszteségek. A kötelező megosztott fizetési mechanizmus hatálybalépése előtt a költségvetési veszteségek összege 2018-ban 4 496 602 940 PLN-t, 2019-ben pedig 2 468 437 745 PLN-t tett ki (azaz egy év alatt 2 028 165 195 PLN-nel csökkent). 2020-ban ez a veszteség 1 107 992 201 PLN-t tett ki, ami 1 360 445 544 PLN-nel (azaz csaknem 55,1 %-kal) kevesebb az előző évhez képest.

2019-ben a héabevétel 180 891,8 millió PLN-t tett ki (ami 2018-hoz képest 5 944,7 millió PLN összegű növekedést jelent). Az állami költségvetés 2020. évi teljesítményére vonatkozó előzetes adatok azt mutatják, hogy az árukat és szolgáltatásokat terhelő adóból származó bevétel a Covid19-világjárvány terjedése ellenére nőtt az előző évekhez képest. 2020-ban a héabevétel 184 551,9 millió PLN-t tett ki, amely 3 660,1 millió PLN-nel (azaz 2 %-kal) magasabb volt a 2019. évi héabevételhez képest, és ennek megfelelően 9 604,8 millió PLN-vel (5,5 %-kal) magasabb volt 2018-hoz képest (174 947,1 millió PLN).

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

Az intézkedés nem lesz kedvezőtlen hatással az Unió héából származó saját forrásaira.

5.EGYÉB ELEMEK

A javaslat hatályvesztésre vonatkozó rendelkezést tartalmaz: automatikus határidőt.

2022/0040 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

a Lengyelországnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 226. cikkétől eltérő különös intézkedés bevezetésére történő felhatalmazásáról szóló (EU) 2019/310 végrehajtási határozat módosításáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK tanácsi irányelvre 6 és különösen annak 395. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)A Bizottságnál 2021. július 26-án iktatott levelében Lengyelország a hozzáadottérték-adóra (héa) vonatkozó számlázási követelmények tekintetében felhatalmazást kért a héairányelv 226. cikkétől való eltérés további alkalmazására, valamint arra, hogy bevezethesse a kötelező megosztott héafizetési mechanizmust a csalásnak kitett – Lengyelországban általában fordított adózás és egyetemleges felelősség hatálya alá tartozó – termékek értékesítésére és szolgáltatások nyújtására. Lengyelország a különös intézkedés három évre történő meghosszabbítását kérelmezte, a 2022. március 1-jétől 2025. február 28-ig tartó időszakra.

(2)A héairányelv 395. cikke (2) bekezdésének megfelelően a Bizottság 2021. október 27-én kelt levelében tájékoztatta a többi tagállamot Lengyelország kérelméről. A Bizottság 2021. október 28-án kelt levelében értesítette Lengyelországot arról, hogy a kérelem elbírálásához szükséges minden információ a rendelkezésére áll.

(3)Az (EU) 2019/310 tanácsi végrehajtási határozat 7 2. cikkének megfelelően Lengyelország 2021. április 29-én kelt levelében jelentést nyújtott be a Bizottságnak az intézkedésnek a héacsalás mértékére és az érintett adóalanyokra gyakorolt általános hatásáról.

(4)Jóllehet Lengyelország számos intézkedést hozott az adócsalás leküzdése érdekében (pl. a fordított adózás és az egyetemleges felelősség bevezetése az ügyfél számára, a standard ellenőrzési fájl bevezetése, az adóalanyok héaalanyként történő nyilvántartásba vételére és a nyilvántartásból való törlésére vonatkozó szigorúbb szabályok, az ellenőrzések számának növelése, stb.), úgy véli, hogy ezen intézkedések továbbra sem elégségesek a héacsalás megelőzésére.

(5)Lengyelország 2018. július 1-jén bevezette az önkéntes megosztott héafizetési mechanizmust, 2019. március 1-jén pedig a kötelező megosztott héafizetési mechanizmust.

(6)A különös intézkedés hatálya alá tartozó árukat és szolgáltatásokat a melléklet sorolja fel az áruk és szolgáltatások 2015. évi lengyel osztályozásának (PKWiU 2015) megfelelően, amely 2020. július 1-jétől felváltotta az áruk és szolgáltatások 2008. évi lengyel osztályozását (PKWiU 2008). A PKWiU 2015-ben módosultak az (EU) 2019/310 végrehajtási határozat mellékletében szereplő egyes áruk és szolgáltatások statisztikai osztályozásának és szerkesztői nevének szimbólumai. Az említett mellékletet ezért naprakésszé kell tenni, és helyébe e határozat mellékletének kell lépnie.

(7)A kötelező megosztott héafizetési modell továbbra is alkalmazandó a mellékletben felsorolt, adóalanyok és vállalkozások közötti (B2B) termékértékesítésekre és szolgáltatásnyújtásokra, és csak az elektronikus banki átutalásokra terjed ki. A kötelező megosztott héafizetési mechanizmus továbbra is alkalmazandó valamennyi kereskedőre, beleértve a nem Lengyelországban letelepedett kereskedőket is.

(8)A Lengyelország által benyújtott jelentés megerősítette, hogy a csalásnak kitett termékértékesítésekre és szolgáltatásnyújtásokra kivetett kötelező megosztott héafizetési mechanizmus hatékony eredményeket hoz az adócsalás elleni küzdelemben.

(9)Az eltérések engedélyezése általában korlátozott időtartamra szól annak érdekében, hogy fel lehessen mérni a különös intézkedés megfelelőségét és eredményességét. Ezért e különös intézkedést 2025. február 28-ig kell meghosszabbítani.

(10)Tekintettel az eltérés széles alkalmazási körére, az eltérő intézkedés meghosszabbítására irányuló kérelem esetén Lengyelországnak jelentést kell benyújtania az intézkedés működéséről és eredményességéről a héacsalás szintje és az adóalanyok tekintetében (a héa-visszatérítést, az adminisztratív terheket, az adóalanyok költségeit stb. illetően).

(11)A különös intézkedés a végső fogyasztói szinten beszedett adóbevétel teljes összegét nem fogja negatívan befolyásolni, és nem lesz kedvezőtlen hatással az Unió héából származó saját forrásaira.

(12)Az (EU) 2019/310 végrehajtási határozatot ezért ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az (EU) 2019/310 végrehajtási határozat a következőképpen módosul:

1. A 2. cikk második albekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

„Amennyiben Lengyelország úgy ítéli meg, hogy az 1. cikkben említett intézkedés meghosszabbítására van szükség, Lengyelország meghosszabbítás iránti kérelmet nyújt be a Bizottsághoz, amelyhez jelentést csatol arról, hogy az intézkedés általánosságban milyen hatást gyakorolt a héacsalás mértékére és az érintett adóalanyokra.”

2.    A 3. cikkben a „2022. február 28-án” időpont helyébe a „2025. február 28-án” időpont lép.

3. A melléklet helyébe e határozat melléklete lép.

2. cikk

Ennek a határozatnak a Lengyel Köztársaság a címzettje.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    A Tanács (EU) 2019/310 végrehajtási határozata (2019. február 18.) Lengyelországnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 226. cikkétől eltérő különös intézkedés bevezetésére történő felhatalmazásáról (HL L 51., 2019.2.22., 19. o.).
(2)    A legfontosabb kapcsolódó intézkedések a következők: az egységes ellenőrzési akta (JPK_VAT); a cash flow-k elemzésére szolgáló elektronikus rendszer (STIR); a héafizetők pontos és megbízható elektronikus nyilvántartása (fehér lista); a kiskereskedelmi ágazat nyomon követésére szolgáló online pénztárgépek rendszere; a héamértékek új mátrixa, amely egyszerűsítette a kedvezményes héamértékek alkalmazását és növelte az adóalanyoknak a héamértékek helyes alkalmazásával kapcsolatos bizonyosságát azáltal, hogy kötelező tájékoztatást vezetett be az adóalany kérésére az árukra/szolgáltatásokra vonatkozó helyes adómérték megállapítására vonatkozó határozat formájában; a nagy adathalmazoknak az adóhatóság általi mélyebbre ható elemzése; az adóigazgatás digitalizálása.
(3)    A Tanács (EU) 2020/1105 végrehajtási határozata (2020. július 24.) a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 206. és 226. cikkétől eltérő különös intézkedés bevezetésének az Olasz Köztársaság részére történő engedélyezéséről szóló (EU) 2017/784 végrehajtási határozat módosításáról (HL L 242., 2020.7.28., 4. o.).
(4)    Az intézkedések listáját lásd a 2. lábjegyzetben.
(5)    Case Study and Reports on the VAT Gap in the EU-28 Member States: 2020 Final Report (A héabevétel-kiesés vizsgálata a 28 uniós tagállamban és az erről szóló jelentések: 2020 évi zárójelentés), CASE – Center for Social and Economic Research (projektvezető), 2020. szeptember.
(6)    HL L 347., 2006.12.11., 1. o.
(7)    A Tanács (EU) 2019/310 végrehajtási határozata (2019. február 18.) Lengyelországnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 226. cikkétől eltérő különös intézkedés bevezetésére történő felhatalmazásáról (HL L 51., 2019.2.22., 19. o.).
Top

Brüsszel, 2022.2.22.

COM(2022) 58 final

MELLÉKLET

a következőhöz: Javaslat

A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

a Lengyelországnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 226. cikkétől eltérő különös intézkedés bevezetésére történő felhatalmazásáról szóló (EU) 2019/310 végrehajtási határozat módosításáról




MELLÉKLET

Az 1. cikkben felölelt termékértékesítések és szolgáltatásnyújtások jegyzéke

Az 1. cikk a termékek és szolgáltatások lengyel osztályozása (PKWiU 2015) szerint ismertetett alábbi termékértékesítésekre és szolgáltatásnyújtásokra alkalmazandó:

Tétel

PKWiU 2015

Az áru (árucsoport) / a szolgáltatás (szolgáltatáscsoport) megnevezése

Az (EU) 2019/310 határozat mellékletében szereplő tétel

1

05.10.10.0

Feketekőszén

129

2

05.20.10.0

Barnaszén (lignit)

130

3

ex 10.4

Állati és növényi zsírok és olajak – kizárólag a repceolaj

70

4

19.10.10.0

Szénből, lignitből vagy tőzegből készült koksz és félkoksz; retortaszén

131

5

19.20.11.0

Brikett, tojásbrikett és kőszénből előállított hasonló szilárd tüzelőanyag

132

6

19.20.12.0

Barnaszén- és lignitbrikett, barnaszénből és lignitből gyártott hasonló szilárd tüzelőanyagok

133

7

ex 20.59.12.0

Emulziók felületi szenzibilizációhoz fényképészeti célra; m. n. s. vegyi készítmények fényképészeti célra– kizárólag automatikus adatfeldolgozáshoz használt nyomtatófej nélküli tonerek nyomtatóhoz

71

8

ex 20.59.30.0

Írógéptinta, tus és egyéb tinta – kizárólag automatikus adatfeldolgozáshoz használt nyomtatófej nélküli tintapatronok nyomtatóhoz

72

9

ex 22.21.30.0

Műanyagból készült lap, lemez, film, fólia és szalag, amely nem porózus, és nem erősített, nem laminált, nem alátámasztott vagy más anyagokkal hasonlóan nem kombinált – kizárólag nyújtható fólia

73

10

24.10.12.0

Ferroötvözet

1

11

24.10.14.0

Nyersvas és tükörnyersvas vagy acél, granulátum vagy por alakban

2

12

24.10.31.0

Síkhengerelt, legalább 600 mm szélességű ötvözetlen acélból készült termék, melegen hengerelve

3

13

24.10.32.0

Síkhengerelt, 600 mm-nél kisebb szélességű ötvözetlen acélból készült termék, melegen hengerelve

4

14

24.10.35.0

Síkhengerelt, legalább 600 mm szélességű termék más ötvözött acélból, melegen hengerelve, kivéve szilícium-elektroacél termék

5

15

24.10.36.0

Síkhengerelt, 600 mm-nél kisebb szélességű termék más ötvözött acélból, melegen hengerelve, kivéve szilícium-elektroacél termék

6

16

24.10.41.0

Síkhengerelt, legalább 600 mm szélességű ötvözetlen acélból készült termék, hidegen hengerelve

7

17

24.10.43.0

Síkhengerelt, legalább 600 mm szélességű termék más ötvözött acélból, hidegen hengerelve, kivéve szilícium-elektroacél termék

8

18

24.10.51.0

Síkhengerelt, legalább 600 mm szélességű termék ötvözetlen acélból, plattírozva, lemezelve vagy bevonva

9

19

24.10.52.0

Síkhengerelt, legalább 600 mm szélességű termék nem rozsdamentes ötvözött acélból, plattírozva, lemezelve vagy bevonva

10

20

24.10.61.0

Melegen hengerelt rúd, hengerhuzal szabálytalanul felgöngyölt tekercsben ötvözetlen acélból

11

21

24.10.62.0

Melegen hengerelt, kovácsolt, melegen húzott, extrudált egyéb rúd acélból, további megmunkálás nélkül, de a hengerlést követő csavarással is

12

22

24.10.65.0

Melegen hengerelt rúd, hengerhuzal nem rozsdamentes ötvözött acélból, szabálytalanul felgöngyölt tekercsben

13

23

24.10.66.0

Melegen hengerelt, melegen kovácsolt, húzott, extrudált egyéb rúd ötvözött acélból, további megmunkálás nélkül, de a hengerlést követő csavarással is

14

24

24.10.71.0

Melegen hengerelt, húzott, extrudált nyitott szelvény ötvözetlen acélból, további megmunkálás nélkül

15

25

24.10.73.0

Melegen hengerelt, húzott, extrudált nyitott szelvény nem rozsdamentes ötvözött acélból, további megmunkálás nélkül

16

26

24.20.11.0

Olaj-, gázvezeték varratmentes acélcsöve

59

27

24.20.12.0

Olaj-, gázkitermelés fúrásának varratmentes acél fúró-, vezeték- és béléscsöve

60

28

24.20.13.0

Egyéb kör keresztmetszetű, varratmentes acélcső

61

29

24.20.31.0

Hegesztett acélcső olaj-, gázvezetékhez, kör keresztmetszetű, külső átmérője legfeljebb 406,4 mm

62

30

24.20.33.0

Egyéb hegesztett acélcső, kör keresztmetszetű, külső átmérője legfeljebb 406,4 mm

63

31

24.20.34.0

Hegesztett acélcső, nem kör keresztmetszetű, külső átmérője legfeljebb 406,4 mm

64

32

24.20.40.0

Csőszerelvény acélból, az öntött nélkül

65

33

24.31.10.0

Rudak, profilok és szilárd profilok ötvözetlen acélból, hidegen húzva

17

34

24.31.20.0

Rudak, profilok és szilárd profilok más ötvözött acélból, hidegen húzva

18

35

24.32.10.0

Síkhengerelt, 600 mm-nél kisebb szélességű acéltermék, hidegen hengerelve, de tovább nem megmunkálva, bevonat nélkül

19

36

24.32.20.0

Síkhengerelt, 600 mm-nél kisebb szélességű acéltermék, hidegen hengerelve, de tovább nem megmunkálva, plattírozva, lemezelve vagy bevonva

20

37

24.33.11.0

Hidegen alakított vagy hidegen összehajtott, ötvözetlen acélból készült nyitott szelvények

21

38

24.33.20.0

Profilozott (bordázott) lemez ötvözetlen acélból

22

39

24.34.11.0

Hidegen húzott huzal ötvözetlen acélból

23

40

24.41.10.0

Megmunkálatlan vagy félig feldolgozott ezüst, ezüstpor

24

41

ex 24.41.20.0

Megmunkálatlan vagy félig feldolgozott arany, aranypor, az áruk és szolgáltatások adójáról szóló jogi aktus 121. cikkének értelmében vett befektetési arany kivételével, a 43. tételre is figyelemmel

25

42

24.41.30.0

Megmunkálatlan vagy félig feldolgozott platina, platinapor

26

43

a PKWiU szimbólumtól függetlenül

Befektetési arany az áruk és szolgáltatások adójáról szóló jogi aktus 121. cikkének értelmében

27

44

ex 24.41.40.0

Arannyal plattírozott nemesfém vagy ezüst, félgyártmány, tovább nem megmunkálva – kizárólag az arannyal plattírozott ezüst, félgyártmány, tovább nem megmunkálva

28

45

ex 24.41.50.0

Ezüsttel plattírozott nemnemesfém; platinával plattírozott ezüst vagy arany, félgyártmány – kizárólag plattírozott arany, ezüst és platina, félgyártmány, tovább nem megmunkálva

29

46

24.42.11.0

Megmunkálatlan alumínium

30

47

24.43.11.0

Megmunkálatlan ólom

31

48

24.43.12.0

Megmunkálatlan cink

32

49

24.43.13.0

Megmunkálatlan ón

33

50

24.44.12.0

Finomítatlan réz; rézanód elektrolízises finomításhoz

34

51

24.44.13.0

Finomított réz és rézötvözet, megmunkálatlan; réz mesterötvözet

35

52

24.44.21.0

Por és pehely rézből és ötvözeteiből

36

53

24.44.22.0

Lapos rúd, szelvény és huzalrúd rézből és ötvözeteiből

37

54

24.44.23.0

Huzal rézből és ötvözeteiből

38

55

24.45.11.0

Megmunkálatlan nikkel

39

56

ex 24.45.30.0

Egyéb nemvasfém és ebből készült termék; cermet; fémet vagy fémvegyületet tartalmazó hamu és maradvány – kizárólag nem nemesfémhulladék és -maradvány

40

57

ex 25.11.23.0

Egyéb szerkezet, szerkezetrész (állvány, konzol, oszlop, hasonló alátámasztó szerkezet) vasból, acélból vagy alumíniumból – kizárólag acélból

66

58

ex 25.93.13.0

Fémszövet, fémrács, háló, sodronyfonat vas-, acél- vagy rézhuzalból; terpesztett vas-, acél- vagy réztermék – kizárólag acélból

67

59

ex 26.11.30.0

Elektronikus integrált áramkör – kizárólag processzor

41

60

26.20.1

Számítógép és egyéb automatikus adatfeldolgozó gép, valamint azok alkatrészei és tartozékai

136

42

61

ex 26.20.21.0

Memóriaegységek – kizárólag merevlemezek (HDD)

74

62

ex 26.20.22.0

Szilárdtest alapú adattároló eszközök – kizárólag SSD

75

63

ex 26.30.22.0

Mobiltelefon vagy más vezeték nélküli hálózat – kizárólag mobiltelefonok, ideértve az okostelefonokat is

43

64

26.40.20.0

Televízióműsor-vevő készülék rádióműsor-vevő készülékkel, vagy hang és videojel-felvevő és lejátszó berendezéssel egybeépítve is

135

65

ex 26.40.60.0

Videojáték-konzol (televízió-vevőkészülékhez kapcsolható, vagy beépített képernyővel rendelkező) és egyéb játék- vagy szerencsejáték-készülék elektronikus kijelzővel – az alkatrészek és tartozékok kivételével

44

66

26.70.13.0

Digitális fényképezőgép és digitális kamera

76

134

67

27.20.2

Villamos akkumulátor és alkatrésze

138

68

28.11.41.0

Szikragyújtású, belső égésű motor alkatrésze (kivéve: a repülőgépmotor alkatrésze)

139

69

ex 28.23.22.0

Alkatrész és tartozék irodai gépekhez – kizárólag automata adatfeldolgozó gépekhez használt tintapatron és nyomtatófej, automata adatfeldolgozó gépekhez használt toner nyomtatófejjel

77

70

ex 29.31.10.0

Gyújtáskábelkötegek és járművön, repülőgépen vagy hajón használt egyéb huzalkészlet – kizárólag gyújtáskábelkötegek és járművön használt egyéb huzalkészlet

140

71

29.31.21.0

Gyújtógyertya, gyújtómágnes, mágnesdinamó; mágneses lendkerék; elosztó; gyújtótekercs

141

72

29.31.22.0

Indítómotor és kettős funkciójú indítógenerátor; belső égetésű motorokhoz való egyéb generátorok és berendezés

142

73

29.31.23.0

Villamos járművilágító és jelzőkészülék, ablaktörlő, jégmentesítő és riasztókészülék gépjárművekhez

143

74

29.31.30.0

Alkatrész egyéb gépjárműjármű-villamossági készülékhez

144

75

29.32.20.0

Biztonsági öv, légzsák és karosszériaalkatrész és karosszériatartozék

145

76

29.32.30.0

M. n. s. gépjármű-alkatrészek, a motorkerékpárokhoz valók kivételével

146

77

30.91.20.0

Alkatrész motorkerékpárhoz, oldalkocsihoz

137

78

ex 32.12.13.0

Ékszer és részei, valamint más ékszer és részei, nemesfémből vagy nemesfémmel plattírozott fémből – kizárólag ékszer és más arany-, ezüst- és platinaékszer részei, azaz megmunkálatlan vagy befejezetlen ékszerek és ékszerek különálló részei, ideértve a nemesfémmel bevontakat vagy plattírozottakat

45

79

38.11.49.0

Használt járművek, számítógépek, televíziók és selejtezésre szolgáló egyéb eszközök

46

80

38.11.51.0

Üveghulladék

47

81

38.11.52.0

Papír és kartonpapír-hulladék

48

82

38.11.54.0

Egyéb gumihulladék

49

83

38.11.55.0

Műanyaghulladék

50

84

38.11.58.0

Fémtartalmú hulladék, a veszélyes hulladék kivételével

51

85

38.12.26.0

Veszélyes fémhulladék

52

86

38.12.27

Hulladék és hibás elemek és akkumulátorok; kimerült galvánelem, elem és elektromos akkumulátor

53

87

38.32.2

Másodlagos fém nyersanyagok

54

88

38.32.31.0

Másodlagos üveg nyersanyagok

55

89

38.32.32.0

Másodlagos papír és kartonpapír nyersanyagok

56

90

38.32.33.0

Másodlagos műanyag nyersanyagok

57

91

38.32.34.0

Másodlagos gumi nyersanyagok

58

92

Motorbenzin, dízelolaj, fűtőgáz – a jövedéki adóról szóló rendelkezések értelmében

68

93

Fűtőolaj és kenőolaj – a jövedéki adóról szóló rendelkezések értelmében

69

94

ex 58.29.11.0

Operációs rendszerhez való szoftvercsomagok – kizárólag SSD

78

95

ex 58.29.29.0

Egyéb szoftvercsomagok – kizárólag SSD-k

79

96

ex 59.11.23.0

Egyéb videó és videofelvétel lemezen, mágnesszalagon és hasonló médiumon – kizárólag SSD

80

97

a PKWiU szimbólumtól függetlenül

Az üvegházhatású gázok kibocsátási egységeinek kereskedelmi rendszeréről szóló, 2015. június 12-i törvény (A 2021. évi Hivatalos Lap 332. tétele) szerinti ÜHG-kibocsátásiegység-átadási szolgáltatások

81

98

41.00.3

Lakóépület építése (új épületek építése, meglévő épületek átépítése vagy felújítása)

82

99

41.00.4

Nem lakóépület építése (új épületek építése, meglévő épületek átépítése vagy felújítása)

83

100

42.11.20.0

Autópályák, utak, utcák és egyéb jármű- és gyalogos útvonal, valamint kifutópályák építését magában foglaló általános építési munkák

84

101

42.12.20.0

Vasutak és földalatti vasutak építését magában foglaló általános építési munkák

85

102

42.13.20.0

Hidak és alagutak építését magában foglaló általános építési munkák

86

103

42.21.21.0

Szállítóvezetékek építését magában foglaló általános építési munkák

87

104

42.21.22.0

Elosztó hálózatok építését magában foglaló általános építési munkák, ideértve a kapcsolódó munkákat is

88

105

42.21.23.0

Öntözőrendszerek (szennyvízcsatornák), busz- és vízvezetékek, víztisztító és szennyvízkezelő létesítmények, valamint a szivattyútelepek építését magában foglaló általános építési munkák

89

106

42.21.24.0

Kutak és vízkivételi források fúrását, valamint szeptikus tartályok telepítését magában foglaló munkák

90

107

42.22.21.0

Távközlési és energiaátviteli vezetékek építését magában foglaló általános építési munkák

91

108

42.22.22.0

Távközlési és energiaelosztási vezetékek építését magában foglaló általános építési munkák

92

109

42.22.23.0

Erőművek építését magában foglaló általános építési munkák

93

110

42.91.20.0

Dokkok, kikötők, gátak, zsilipek és kapcsolódó hidromechanikai létesítmények építését magában foglaló általános építési munkák

94

111

42.99.21.0

Termelő- és bányászati létesítmények építését magában foglaló általános építési munkák

95

112

42.99.22.0

Stadionok és sportpályák magában foglaló általános építési munkák

96

113

42.99.29.0

Egyéb építmény építését magában foglaló m. n. s. általános építési munkák

97

114

43.11.10.0

Épületek lebontását magában foglaló munkák

98

115

43.12.11.0

Építési terület előkészítését magában foglaló munkálatok, a földmunkák kivételével

99

116

43.12.12.0

Földmunkák: ásás, árokásás és földmozgató munkálatok

100

117

43.13.10.0

Kitermelési vagy geológiai-műszaki fúrást magában foglaló munkák

101

118

43.21.10.1

Elektromos biztonsági berendezések kiépítését magában foglaló munkák

102

119

43.21.10.2

Egyéb elektromos berendezések kiépítését magában foglaló munkák

103

120

43.22.11.0

Vízvezeték-szerelési és szennyvízelvezető munkák ellátását magában foglaló munkák

104

121

43.22.12.0

Fűtő-, szellőző- és légkondicionáló rendszerek kiépítését magában foglaló munkák

105

122

43.22.20.0

Gázlétesítmények építését magában foglaló munkák

106

123

43.29.11.0

Szigetelés

107

124

43.29.12.0

Kerítésállítás

108

125

43.29.19.0

M. n. s. egyéb épületgépészeti szerelés

109

126

43.31.10.0

Vakolás

110

127

43.32.10.0

Épületasztalos-ipari üzembe helyezési munkák

111

128

43.33.10.0

Padlóburkolást és falazást magában foglaló munkák

112

129

43.33.21.0

Mozaikdíszítés, márvány, gránit vagy palamunka padlón vagy falon

113

130

43.33.29.0

Egyéb m.n.s. padló- és falburkolás (beleértve a tapétázást is)

114

131

43.34.10.0

Festés

115

132

43.34.20.0

Üvegezés

116

133

43.39.11.0

Dekorálást magában foglaló munkák

117

134

43.39.19.0

Máshová nem sorolt egyéb befejező építések elvégzését magában foglaló munka

118

135

43.91.11.0

Tetőszerkezetek építését magában foglaló munka

119

136

43.91.19.0

Egyéb tetőfedést magában foglaló munka

120

137

43.99.10.0

Nedvességelzáró és vízálló szigetelést magában foglaló munka

121

138

43.99.20.0

Állványozást (összerakás és szétszedés) magában foglaló munka

122

139

43.99.30.0

Alapzatok építését magában foglaló munka, ideértve a cölöpverést is

123

140

43.99.40.0

Betonozás

124

141

43.99.50.0

Acélszerkezetek felállítását magában foglaló munka

125

142

43.99.60.0

Tégla- és kőszerkezetek felállítását magában foglaló munka

126

143

43.99.70.0

Előre gyártott építmények összeszerelését és felállítását magában foglaló munka

127

144

43.99.90.0

M. n. s. más szakmunkás tevékenységet magában foglaló munka

128

145

45.31.1

Gépjárműalkatrész-kereskedelem, a motorkerékpárok kivételével

147

146

45.32.1

Gépjárműalkatrészek kiskereskedelme szaküzletben, a motorkerékpárok kivételével

148

147

45.32.2

Gépjárműalkatrészek egyéb kiskereskedelme, a motorkerékpárok kivételével

149

148

ex 45.40.10.0

Motorkerékpár, -alkatrész és -tartozék nagykereskedelme – kizárólag motorkerékpár-alkatrészek és -tartozékok értékesítése

150

149

ex 45.40.20.0

Motorkerékpár, -alkatrész és -tartozék kereskedelme szaküzletben – kizárólag motorkerékpár-alkatrészek és -tartozékok értékesítése

151

150

ex 45.40.30.0

Motorkerékpár, -alkatrész és -tartozék egyéb kiskereskedelme – kizárólag motorkerékpár-alkatrészek és -tartozékok kiskereskedelmi értékesítése

152

Top