Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021SC0267

    BIZOTTSÁGI SZOLGÁLATI MUNKADOKUMENTUM A HATÁSVIZSGÁLATI JELENTÉS VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓJA amely a következő dokumentumot kíséri: Javaslat Az Európai Parlament és a Tanács rendelete az általános vámkedvezményrendszer alkalmazásáról és a 978/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről

    SWD/2021/267 final

    Brüsszel, 2021.9.22.

    SWD(2021) 267 final

    BIZOTTSÁGI SZOLGÁLATI MUNKADOKUMENTUM

    A HATÁSVIZSGÁLATI JELENTÉS VEZETŐI ÖSSZEFOGLALÓJA

    amely a következő dokumentumot kíséri:

    Javaslat
    Az Európai Parlament és a Tanács rendelete

    az általános vámkedvezményrendszer alkalmazásáról és a 978/2012/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről

    {COM(2021) 579 final} - {SEC(2021) 330 final} - {SWD(2021) 266 final}


    Vezetői összefoglaló (legfeljebb 2 oldal)

    HATÁSVIZSGÁLAT az általános vámkedvezményrendszer 2024. január 1-jétől történő alkalmazásáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletjavaslatról

    A. A fellépés szükségessége

    Mi a probléma lényege, és miért jelent problémát uniós szinten?

    A 978/2012/EU GSP-rendelet 2023 végén hatályát veszti. Új GSP-rendelet elfogadásának hiányában megszűnnének a standard GSP és a GSP+ előírások, és az EU-nak a legnagyobb kedvezmény elve szerinti (MFN) vámtarifákkal kellene sújtania a jelenlegi kedvezményezett (alacsony jövedelmű és a közepes jövedelmű országok alsó sávjába tartozó fejlődő) országokból származó behozatalt. Csak a legkevésbé fejlett országokra vonatkozó, „fegyver kivételével mindent” (EBA) előírás maradna hatályban, amely határozatlan időre szól. Ebben az esetben a jelenleg a standard GSP-előírás hatálya alá tartozó 15 kedvezményezett országban és a GSP+-előírás hatálya alá tartozó kilenc kedvezményezett országban negatív hatás érné a kivitelt és a beruházásokat, ezáltal a gazdasági növekedést és a munkahelyteremtést is.

    Mit kellene elérni?

    Az elemzés három általános célkitűzés és öt egyedi célkitűzés elérését határozta meg.

    1)A szegénység felszámolásához való további hozzájárulás a következők révén:

    -a kedvezményezett, és különösen a leginkább rászoruló országokból származó kivitel bővítése,

    -a kedvezményezett országok exportdiverzifikációjának fokozása.

    2)A kedvezményezett országok fenntartható fejlődéséhez és jó kormányzásához való további hozzájárulás az alábbiak révén:

    -a kedvezményezett országok fenntartható fejlődéséhez nyújtott GSP-támogatás megerősítése,

    -a GSP-lehetőségek szélesebb körű népszerűsítése és a GSP+ nyomon követésével kapcsolatos átláthatóság növelése.

    3)A rendszer működése során az EU gazdasági érdekeinek nagyobb mértékű védelme

    - a versenykörnyezetben működő uniós iparágak további védelmével.

    Milyen többletértéket képvisel az uniós szintű fellépés (szubszidiaritás)? 

    A közös kereskedelempolitikát az EUMSZ 3. cikke az Unió kizárólagos hatáskörébe tartozó területek között sorolja fel. Az Európai Unióról szóló szerződés (EUMSZ) 5. cikkének (3) bekezdése értelmében a szubszidiaritás elve nem alkalmazandó a kizárólagos uniós hatáskör alá tartozó területekre.

    B. Megoldások

    Milyen alternatívák kínálkoznak a célok elérésére? Van-e előnyben részesített alternatíva? Amennyiben nincs, miért nincs?

    11 szakpolitikai alternatívát és 19 alopciót azonosítottunk, amelyeket a mellékelt táblázat részletez. A támogató tanulmányból és a félidős értékelésből az az általános következtetés vonható le, hogy a GSP három általános célkitűzése akkor valósítható meg a legjobban, ha fennmarad a rendszer folytonossága és a három előírásra épülő jelenlegi GSP-struktúra. A GSP-keretet a GSP eredményességének és hatékonyságának javítása érdekében technikai változtatások bevezetésével aktualizálni kell.

    Ezért az előnyben részesített alternatívák a következők:

    -az export-versenyképességre vonatkozó jelenlegi korlátozott sebezhetőségi kritérium eltörlése annak biztosítása érdekében, hogy az EBA hatálya alól kikerülő valamennyi ország jogosulttá válhasson a GSP+ alkalmazására (3Ba. alopció),

    -a negatív feltételesség kiterjesztése (azaz a vámkedvezmények visszavonásának lehetősége súlyos és rendszeres jogsértések esetén) a rendelet VIII. mellékletében felsorolt, az éghajlattal/környezetvédelemmel és a jó kormányzással kapcsolatos nemzetközi egyezményekre (6B. alternatíva),

    -a rendelet VIII. mellékletében szereplő egyezmények jegyzékének naprakésszé tétele (8Bc. alopció)

    -a visszavonási eljárás hivatalos megindítását követő további lépések bevezetése (9Bb. alopció), kivételes körülmények esetén az eljárás időtartamának lerövidítése (9Bd. alopció), valamint a migrációval összefüggő visszavonás bevezetése (9Bc. alopció),

    -gyakorlati intézkedések elfogadása a GSP végrehajtása nyomon követésének javítása érdekében: a nyomonkövetési folyamat részletes ismertetése, és a civil társadalom bevonásának egyértelművé tétele (10B. alternatíva),

    -a nyomonkövetési ciklus kiterjesztése három évre (10D. alternatíva).

    A többi alternatíva esetében alapvetően továbbra is az alapforgatókönyv marad érvényben.

    Mi az egyes érdekelt felek álláspontja? Ki melyik alternatívát támogatja?

    Az érdekelt felek túlnyomó többsége támogatja a jelenlegi GSP-keret fenntartását, beleértve a három előírást is, mivel a rendszer hozzájárul a szegénység felszámolásához, a munkahelyteremtéshez és a gazdasági növekedéshez, miközben elősegíti a fenntartható fejlődést. A GSP struktúrájának jelentős átalakítására nincs szükség, hanem a rendszer hatékonyságát és eredményességét kell javítani. Az érdekelt felek támogatták azt az elképzelést, hogy a környezetvédelemre/éghajlatpolitikára vonatkozó egyezmények a GSP-feltételrendszer részei legyenek, valamint hogy további intézkedések útján javítani kell az átláthatóságot és a civil társadalom részvételét. Az uniós ipar általánosságban támogatja a GSP-t, bár egyes ágazatok (pl. az agrár-élelmiszeripari és textilipari gyártók) az uniós gazdasági érdekek fokozottabb védelmére szólítanak fel. A civil társadalmi szervezetek a GSP nyomonkövetési folyamatának nagyobb átláthatóságát és a rendszer által a kedvezményezett országokban a munkaügyi és környezetvédelmi normák javítására gyakorolt hatás növelését szeretnék elérni.

    C. Az előnyben részesített alternatíva hatásai

    Melyek az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor a főbb alternatívák) előnyei?

    Az általános hatás korlátozott, mivel az általános vámkedvezményrendszer nagyjából stabil marad, és nem jár a GSP kedvezményezettjei, a vállalkozások és a civil társadalom tekintetében jelentős változásokkal, illetve többlet feladatokkal. A javasolt változtatások azt kívánják elősegíteni, hogy a legszegényebb országok – különösen azok, amelyek várhatóan kikerülnek a legkevésbé fejlett országok státuszából – könnyebben juthassanak az uniós piacra, jobban integrálódjanak a nemzetközi kereskedelembe, diverzifikálják gazdaságukat és – különösen a fokozott környezetvédelem révén – előmozdítsák a fenntartható gazdasági növekedést. A javasolt célzott változtatásokkal módosított általános vámkedvezményrendszer további fenntartása kulcsfontosságú ösztönző jelzés lesz az EU részéről a fejlődő partnerek felé, és a kedvezményezett országokkal való együttműködés kulcsfontosságú platformját jelenti annak érdekében, hogy az EU értékrendjével és a fejlesztési szempontú szakpolitikai koherenciával összhangban lévő változásokat lehessen elérni.

    Milyen költségekkel jár az előnyben részesített alternatíva (ha nincs ilyen, akkor milyen költségekkel járnak a főbb alternatívák)? 

    A többletköltségek (erőforrások) annak fokozott nyomon követéséhez kapcsolódnak, hogy a GSP-kedvezményezettek betartják-e az új nemzetközi egyezmények előírásait (amelyek az európai zöld megállapodás és a migrációval kapcsolatos kormányzati intézkedések kapcsán kerülnek a rendszerbe), valamint – a negatív feltételesség kiterjesztését követően – a környezetvédelemmel, az éghajlatváltozással és a jó kormányzással összefüggő egyezményekben foglaltakat.

    Milyen hatást gyakorol a fellépés a kkv-kra és a versenyképességre?

    Az átláthatósági intézkedéseknek köszönhetően jobban megismerhető, hogy a GSP a gyakorlatban hogyan szolgálja különösen a kkv-k érdekeit. Nem várható negatív hatás a kkv-kra nézve.

    Jelentős lesz-e a tagállamok költségvetésére és a közigazgatására gyakorolt hatás? 

    A tagállamok költségvetésére és közigazgatására gyakorolt jelentős hatás nem várható.

    Lesznek-e egyéb jelentős hatások? 

    A javasolt alternatívák elősegítik, hogy a GSP és a kereskedelempolitika hozzájáruljon az európai zöld megállapodáshoz (különösen az éghajlatváltozásról szóló Párizsi Megállapodás végrehajtásához), a kényszermunka és a gyermekmunka legrosszabb formái elleni küzdelemhez, valamint a migrációval kapcsolatos szakpolitikákhoz.

    Arányosság? 

    Az arányosság elve teljesül, mivel a GSP-rendelet az egyetlen olyan megfelelő intézkedés, amelyet az Unió megtehet annak érdekében, hogy egyoldalú vámkedvezmények révén biztosítsa a fejlődő országok exporttermékeinek az uniós piacra jutását.

    D. További lépések

    Mikor kerül sor a szakpolitikai fellépés felülvizsgálatára?

    Az Európai Bizottság azt javasolja, hogy az új rendelet – a gazdasági szereplők számára a kiszámíthatóság és a biztonság garantálása, valamint a szabályozásból eredő terhek minimalizálása érdekében – 10 évig legyen hatályban.

    Melléklet: A szakpolitikai alternatívák leírása

    Témakörök

    Hajtóerők

    Szakpolitikai alternatívák

    1. témakör

    Előírások és kedvezményezett országok

    1. hajtóerő (D1)

    A standard GSP kedvezményezett országai számának csökkenése

    1B. alternatíva (O. 1B)

    A GSP háromszintű struktúrájának módosítása

    ü1Ba. alopció: Az EBA kivételével az összes előírás megszüntetése

    ü1Bb. alopció: Csak a standard GSP megszüntetése

    2. hajtóerő (D2)

    A diverzifikált exportszerkezettel rendelkező nagy és iparosodott kedvezményezett országok is a GSP hatálya alá tartoznak

    2B. alternatíva (O. 2B)

    A nagy és iparosodott fejlődő országok kivonása a GSP hatálya alól

    3. hajtóerő (D3)

    Korábban soha nem látott számú EBA-kedvezményezett ország várhatóan kikerül a legkevésbé fejlett országok státuszából, és így már nem fog az EBA hatálya alá tartozni 

    3B. alternatíva (O. 3B)

    A legkevésbé fejlett országok köréből várhatóan kikerülő EBA-országok GSP+ hatálya alá vonásának biztosítása az alábbiak révén:

    ü3Ba. alopció: a sebezhetőségi kritériumok megváltoztatása; vagy

    ü3Bb. alopció: hosszabb átmeneti időszak biztosítása a kritériumok teljesítésére

    2. témakör

    Termékkör és átsorolási mechanizmus

    4. hajtóerő (D4)

    A termékátsorolási mechanizmus nem irányul eléggé a versenyképes termékekre, és csak a standard GSP-re vonatkozik

    4B. alternatíva (O. 4B)

    A termékátsorolási mechanizmus alkalmazásának kiterjesztése a GSP+-ra és az EBA-ra

    ü4Ba. alopció: rizsre és cukorra

    ü4Bb. alopció: A GSP-rendelet V. és IX. mellékletében szereplő valamennyi mezőgazdasági termékre

    5. hajtóerő (D5)

    A GSP termékköre nem tükrözi megfelelően a kedvezményezett országok exportpotenciálját

    5B. alternatíva (O. 5B)

    A standard GSP-re

    és a GSP+ termékkörének kiterjesztése

    ü5Ba. alopció: olyan termékekre, amelyek hozzájárulhatnak a környezetvédelmi és éghajlatvédelmi célok eléréséhez

    ü5Bb. alopció: számos ipari és mezőgazdasági félkész termékre és késztermékre

    3. témakör

    Feltételesség 

    6. hajtóerő (D6)

    Valamennyi GSP-előírás esetében a negatív feltételesség (19. cikk) a GSP-rendelet VIII. mellékletének A. részében felsorolt alapvető nemzetközi egyezményekre (emberi és munkavállalói jogok) korlátozódik

    6B. alternatíva (O. 6B)

    A negatív feltételesség kiterjesztése a rendelet VIII. mellékletében felsorolt valamennyi egyezményre

    7. hajtóerő (D7)

    Pozitív feltételességet (15. cikk) csak a GSP+ ír elő. A standard GSP-kedvezményezettek és EBA-kedvezményezettek nem kötelesek megerősíteni a rendelet VIII. mellékletének A. és B. részében felsorolt egyezményeket

    7B. alternatíva (O. 7B)

    A pozitív feltételesség kiterjesztése a standard GSP-előírásra és az EBA-kedvezményezett országokra

    8. hajtóerő (D8)

    A rendelet VIII. mellékletében szereplő nemzetközi egyezmények jegyzéke nem naprakész

    8B. alternatíva (O. 8B)

    A rendelet VIII. mellékletében szereplő nemzetközi egyezmények jegyzékének módosítása

    ü8Ba. alopció: A már nem relevánsnak/kevésbé relevánsnak ítélt egyezmények törlése a jegyzékből

    ü8Bb. alopció: A rendelet VIII. mellékletében szereplő egyezmények jegyzékének bővítése

    ü8Bc. alopció: A 8Ba. és 8Bb. alopció kombinálása

    9. hajtóerő (D9)

    Nem hatékony és nem elégséges reagálás – a GSP visszavonási mechanizmusán keresztül

    9B. alternatíva (O. 9B)

    A vámkedvezmények ideiglenes visszavonására vonatkozó mechanizmus módosítása

    ü9Ba. alopció: A visszavonási eljárás hivatalos megindítását megelőző további lépések bevezetése

    ü9Bb. alopció: A visszavonási eljárás hivatalos megindítását követő további lépések bevezetése

    ü9Bc. alopció: A visszavonás bevezetése egyes gazdasági szereplők esetében és/vagy a migrációs egyezmények megsértése esetén

    ü9Bd. alopció: Minősített körülmények között a sürgősségi eljárás lerövidítése

    4. témakör

    Átláthatóság

    10. hajtóerő (D10)

    Elégtelen információ és átláthatóság, valamint a GSP hatásának nyomon követésére és értékelésére szolgáló mutatók hiánya

    10B. alternatíva (O. 10B)

    További gyakorlati intézkedések elfogadása az átláthatóság javítása érdekében

    10C. alternatíva (O. 10C)

    A GSP nyomonkövetési ciklusának kiterjesztése és összehangolása

    5. témakör

    Védintézkedések

    11. hajtóerő (D11)

    A védintézkedési mechanizmus nem elég rugalmas, különösen az érzékeny termékek esetében 

    [és

    4. hajtóerő (D4)

    A termékátsorolási mechanizmus nem irányul eléggé a versenyképes termékekre, és csak a standard GSP-re vonatkozik]

     

    11B. alternatíva (O.11B) 
    Az automatikus védintézkedési mechanizmus (29. cikk) alkalmazásának kiterjesztése valamennyi mezőgazdasági termékre

    11C. alternatíva (O. 11C)

    Az automatikus védintézkedési mechanizmus (29. cikk) alkalmazásának kiterjesztése az EBA kedvezményezett országaira különböző terméklisták tekintetében

    ü11Ca. alopció: jelenlegi terméklista (29. cikk)

    ü11Cb. alopció: a lista kiterjesztése a rizsre és a cukorra

    ü11Cc. alopció: a lista kiterjesztése valamennyi mezőgazdasági termékre

    Top