Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0477

    Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az (EU) 2018/1091 rendeletnek a 2021–2027-es pénzügyi keretből az integrált mezőgazdasági statisztikákhoz nyújtott uniós hozzájárulás tekintetében történő módosításáról

    COM/2021/477 final

    Brüsszel, 2021.8.12.

    COM(2021) 477 final

    2021/0270(COD)

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    az (EU) 2018/1091 rendeletnek a 2021–2027-es pénzügyi keretből az integrált mezőgazdasági statisztikákhoz nyújtott uniós hozzájárulás tekintetében történő módosításáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)


    INDOKOLÁS

    1.A JAVASLAT HÁTTERE

    A javaslat indokai és céljai

    Az integrált mezőgazdasági statisztikákról szóló (EU) 2018/1091 rendelet 1 előírja, hogy a tagállamok 2020-ben, 2023-ban és 2026-ban végezzenek integrált mezőgazdasági felmérést.

    Az (EU) 2018/1091 rendelet az érintett többéves pénzügyi keret teljes időtartamára meghatározza a pénzügyi keretösszeget (vagyis a költségvetési előirányzatot). Rendelkezik a 2023-ban és a 2026-ban végzendő felmérés adatgyűjtési költségvetésének létrehozásáról. A 14. cikk rögzíti, hogy a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keret hatálybalépését követően a Bizottság javaslata alapján az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak kell meghatároznia a 2020 utáni időszakra vonatkozó összeget.

    E javaslat pénzügyi alapját a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről szóló (EU, Euratom) 2020/2093 tanácsi rendelet 2 képezi.

    A tagállamok az elszámolható költségek legfeljebb 75 %-ának megfelelő pénzügyi hozzájárulást kapnak az Uniótól (figyelemmel az (EU) 2018/1091 rendelet 13. cikkének (4) és (5) bekezdésében meghatározott maximális összegekre) a felmérések végrehajtási költségeihez. A 2020 utáni időszakra vonatkozó összeget a többéves pénzügyi keret rendelkezései szerint kell megállapítani.

    Ez a jogalkotási javaslat 40 000 000,00 EUR összegű költségvetést határoz meg a 2021–2027-es időszakra (ebből 36 400 000,00 EUR fordítható a nemzeti statisztikai hivataloknak és más nemzeti hatóságoknak nyújtandó támogatásokra).

    Az (EU) 2018/1091 rendelet 13. cikkének (7) bekezdése szerint a 13. cikk (2) bekezdésében említett támogatásokhoz nyújtott uniós pénzügyi hozzájárulás az 1306/2013/EU rendelet 4. cikke (2) bekezdésének d) pontja vagy a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról, valamint az 1306/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló rendelet alapján az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból biztosítandó.

    Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

    Megbízható és jó minőségű statisztikákra van szükség ahhoz, hogy a szakpolitikai döntéshozók, a vállalkozások és a polgárok megfelelő, tényeken alapuló döntéseket hozhassanak.

    A 2020-ig tartó időszakra vonatkozó agrárstatisztikai stratégia a következő kiemelt célkitűzéseket fogalmazta meg:

    ·magas színvonalú statisztikák készítése, amelyek megfelelnek a felhasználók hatékonysági és eredményességi igényeinek,

    ·az európai agrárstatisztikák harmonizációjának és koherenciájának javítása.

    Ez a javaslat közvetlenül foglalkozik e célkitűzésekkel.

    Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

    Az Egységes piac program 3 keretében készülő európai statisztikák egyik fő célja, hogy minőségi statisztikák álljanak rendelkezésre az európai szakpolitikák támogatása érdekében. A környezeti és agrárstatisztikák képezik a program három statisztikai adatgyűjtési területének egyikét. A közös agrárpolitikához (KAP) is szükség van időszerű és releváns adatokra.

    A mostani kezdeményezés ezt a célkitűzést valósítja meg a 2021–2026-os időszakra vonatkozóan.

    Az európai agrárstatisztikai rendszer a von der Leyen vezette Bizottság hat prioritása közül hozzájárul legalább kettőhöz, nevezetesen:

    ·az európai zöld megállapodáshoz és az azt megalapozó „a termelőtől a fogyasztóig” és a biodiverzitási stratégiához, valamint

    ·az emberközpontú gazdasághoz,

    azáltal, hogy jobb adatokat szolgáltat az ágazat fenntarthatóságának a környezet, az emberek, a régiók és a gazdaság szempontjából történő értékeléséhez. Az agrárstatisztikák hasznosak a mezőgazdaságot és a vidékfejlesztést érintő, vagy az által érintett más uniós vagy tagállami prioritások esetében is.

    Az uniós szakpolitikáknak az Unió gazdasági, társadalmi, területi és környezeti helyzetére vonatkozó, magas színvonalú, összehasonlítható és megbízható statisztikai információkon kell alapulniuk. Az európai statisztikák emellett elősegíthetik, hogy a nagyobb nyilvánosság megismerje a demokratikus folyamatot, részt vegyen benne, és vitát folytathasson az Unió jelenéről és jövőjéről. Az agrárstatisztikák esetében elsődleges szempont a KAP, a közös halászati politika és más környezetvédelmi, élelmezésbiztonsági és állatjóléti szakpolitikák igényeinek megfelelő, időszerű és releváns adatok előállítása.

    Az agrárstatisztikák biztosítják a közös agrárpolitika végrehajtásához és ellenőrzéséhez szükséges jó minőségű tényadatokat. A közös agrárpolitika fontos szerepet játszik a munkahelyteremtés, valamint az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedés előmozdításában az Unióban. A KAP szerves részét képező vidékfejlesztési politika a szociális célkitűzései mellett arra irányul, hogy fokozza a mezőgazdasági termelés versenyképességét és fenntarthatóságát. A KAP a teljes uniós költségvetés több mint 37 %-át tette ki a 2014–2020-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretben.

    Az agrárstatisztikákra egyre inkább szükség van olyan egyéb kulcsfontosságú uniós politikákhoz is, mint például az európai zöld megállapodás, a környezetvédelmi és éghajlat-politika, valamint a kereskedelempolitika, a szociálpolitika és a regionális politika.

    2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

    Jogalap

    Az európai statisztikai tevékenység jogalapja az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 338. cikke. Az Európai Parlament és a Tanács rendes jogalkotási eljárás keretében intézkedéseket fogad el statisztikák készítésére vonatkozóan, amennyiben az Európai Unió tevékenységeinek ellátásához szükségesek ilyen statisztikák. A 338. cikk meghatározza az európai statisztikákra vonatkozó követelményeket, és úgy rendelkezik, hogy ennek a pártatlanság, a megbízhatóság, a tárgyilagosság, a tudományos függetlenség, a költséghatékonyság jegyében és a statisztikai adatok bizalmas kezelésének normáival összhangban kell történnie. A 223/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 4 jogi keretet hoz létre az európai statisztikák fejlesztéséhez, előállításához és közzétételéhez.

    Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén) 

    Mivel a javaslat nem tartozik az Európai Unió kizárólagos hatáskörébe, a szubszidiaritás elve érvényesül. Az európai statisztikai rendszer biztosítja a statisztikai információk infrastruktúráját. A rendszer a kialakításánál fogva megfelel a különféle felhasználók igényeinek, és támogatja a döntéshozatali folyamatot a demokratikus társadalmakban. Az e rendeletre irányuló javaslat kidolgozásának célja az ESR-partnerek alaptevékenységeinek védelme, egyúttal az agrárstatisztikák minőségének és összehasonlíthatóságának eredményesebb biztosítása.

    A statisztikai adatokra vonatkozó legfontosabb kritériumok közé tartozik a következetesség és az összehasonlíthatóság. Egyértelmű európai keret – vagyis a közös statisztikai fogalmakat, adatszolgáltatási formátumokat és minőségi követelményeket meghatározó európai uniós jogszabály – hiányában a tagállamok nem tudják elérni a szükséges következetességet és összehasonlíthatóságot. Az összehasonlíthatósági követelmény a KAP miatt különösen fontos az agrárstatisztikák esetében.

    A célkitűzéseket a tagállamok önállóan eljárva nem tudják maradéktalanul megvalósítani. Eredményesebb lenne a fellépés uniós szinten, a javasolt jogi aktus hatálya alá tartozó statisztikai területekre vonatkozó statisztikai információk összehasonlíthatóságát biztosító uniós jogszabály alapján. Eközben magát az adatgyűjtést a tagállamok tudják leghatékonyabban elvégezni.

    Arányosság

    A javaslat megfelel az arányosság elvének a következők miatt:

    Az összes tagállamban azonos elvek alkalmazásával fogja biztosítani a gyűjtött és összeállított európai agrárstatisztikák minőségét és összehasonlíthatóságát. Hasonlóképpen biztosítani fogja, hogy az európai agrárstatisztikák relevánsak maradjanak, és azokat a felhasználók igényeihez igazítsák. A rendelet a statisztikák készítését költséghatékonyabbá fogja tenni, miközben tiszteletben tartja a tagállami rendszerek sajátos jellemzőit.

    Az arányosság elvével összhangban a javasolt rendelet a céljának eléréséhez szükséges minimumra korlátozódik, és nem lépi túl az ehhez szükséges mértéket.

    A jogi aktus típusának megválasztása

    Javasolt eszköz: rendelet.

    A javaslat célkitűzései és tartalma miatt a hatályos rendelet módosítása a legmegfelelőbb eszköz.

    A legfontosabb uniós szakpolitikákhoz, például a KAP-hoz összehasonlítható, harmonizált és jó minőségű, európai szintű agrárstatisztikákra van szükség. Ezek legmegfelelőbben rendeletek útján biztosíthatók, amelyek közvetlenül alkalmazandók a tagállamokban, és nincs szükség a nemzeti jogba való előzetes átültetésükre. Az (EU) 2018/1091 rendelet 14. cikke már rendelkezik módosításról.

    3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

    A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata

    Az európai agrárstatisztikai rendszernek a 2020-ig tartó és az azt követő időszakra szóló agrárstatisztikai stratégiával (SWD(2017) 96 final) összefüggésben elvégzett értékelése kimutatta, hogy módszeresebb megközelítésre van szükség e területen.

    Az agrárstatisztikai rendszer érétkelése az alábbiakat állapította meg:

    ·Az agrárstatisztikákra vonatkozó jelenlegi jogi szabályozás nem elégíti ki megfelelően az új és a kialakulóban lévő adatigényeket, mivel a jogi aktusok nem tartalmaznak ilyen statisztikákkal kapcsolatos követelményt. A jogi aktusok emellett nem kellően rugalmasak és integráltak ahhoz, hogy rögtön reagáljanak az új igényekre.

    ·Az európai agrárstatisztikai rendszer nem elég rugalmas, és nem reagál elég gyorsan a felmerülő igényekre. Ez részben a statisztikai adatgyűjtés jellegéből adódik, de a jogi szabályozás kialakításának, valamint a költségvetési források és humán erőforrások hiányának is betudható.

    ·Az adatgyűjtés nem kellően harmonizált és következetes. Ennek oka, hogy új adatigények merülnek fel, a jogszabályokat sok év alatt külön-külön dolgozták ki, a különböző agrárterületek alkalmazott meghatározások és fogalmak pedig némileg eltérőek.

    ·A statisztikákat hatékonyabban lehetne előállítani a jogszabályok kiterjesztenék különféle adatforrásokra, a tagállamok pedig lépést tartanának a korszerű technológiával.

    Az (EU) 2018/1091 rendelet kidolgozása keretében nyilvános konzultáció zajlott, amelynek eredményeit külön jelentés ismerteti részletesen 5 .

    A kapcsolódó agrárstatisztikai stratégiában az a következtetés fogalmazódott meg, hogy az agrárstatisztikát olyan rendszerként kell kialakítani és működtetni, amelynek egymáshoz illeszkedő elemei azok egyszerű összességénél jelentősebb eredményt adnak. Az agrárstatisztikáknak a teljes ESR-be is tökéletesen illeszkedniük kell, emellett lehetőség esetén más adatforrások használatával kell gondoskodni az adatforrások sokféleségéről. Az infokommunikációs és egyéb új technológiákat (például nagy adathalmazok és kutatásalapú innovációk) be kell építeni az adatgyűjtésbe, az adatgyűjtési módszerek eredményességét és hatékonyságát pedig az adatigények és a minőségi kritériumok alapján értékelni kell, és fel kell számolni az elszigeteltséget.

    Konzultáció az érdekelt felekkel

    Az Eurostat az európai statisztikai rendszerben folytatott szoros, összehangolt és rendszeres együttműködés, valamint a nemzeti statisztikai hivatalokkal és minden más érintett hatósággal régóta fennálló partnersége révén végzi az európai agrárstatisztikák fejlesztését, előállítását és terjesztését.

    Általánosságban véve, valamint a 2020-ig tartó és az azt követő időszakra szóló agrárstatisztikai stratégiával összehangban az európai agrárstatisztikákkal érintett vagy a készítésükben közreműködő főbb csoportok és személyek a következők: az adatok előállítói (nemzeti statisztikai hivatalok, egyéb nemzeti hatóságok és az Eurostat); adatszolgáltatók (mezőgazdasági termelők, gazdaszervezetek és vállalkozások); valamint adatfelhasználók (közszférabeli és magánszektorbeli döntéshozók, különösen a Bizottság más szervezeti egységei, kutatók és újságírók). Az említett érdekeltekkel széleskörű konzultáció folyt az előttük álló problémákról, az általuk elvárt változásokról, az adatigényeikről és a prioritásaikról, a lehetséges szakpolitikai megoldásokról, a javasolt intézkedések hatásairól és magáról a stratégiáról.

    Az érdekeltek véleményét az Agrárstatisztikai Állandó Bizottság és utódja, az Agrárstatisztikai Igazgatók Csoportja (agrárstatisztikai igazgatók részvételével tartott) ülésein és szemináriumain, amelyeken gyakran kerül sor a Bizottság szervezeti egységei, nemzetközi szervezetek és mezőgazdasági termelői szervezetek meghallgatására, továbbá az Európai Statisztikai Rendszer Bizottságának (a nemzeti statisztikai hivatalok főigazgatóinak részvételével tartott) ülésein, valamint (a Bizottság szervezeti egységeinek közreműködésével) rendszeresen ütemezett konzultációk és meghallgatások keretében gyűjtötték össze.

    E konzultációk eredményeit figyelembe vették az említett értékelésben.

    Emellett négyhetes konzultáció zajlott a javaslat ütemtervéről az Európai Bizottság „Ossza meg velünk véleményét!” weboldalán.

    Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása

    Az (EU) 2018/1091 rendelet kidolgozása céljából az Eurostat az illetékes – többek között igazgatói szintű – szakértői csoportok keretében kiterjedt egyeztetéseket folytatott a javaslat tartalmáról a nemzeti statisztikai hivatalokkal.

    Hatásvizsgálat

    A Szabályozói Ellenőrzési Testület kedvező véleményt alkotott az integrált mezőgazdasági statisztikákat is szervesen magában foglaló, 2020-ig tartó és az azt követő időszakra szóló agrárstatisztikai stratégia ( SWD(2016) 430 final ) hatásvizsgálatáról 6 .

    A statisztikai jogszabályok főként az igazgatási szintű adatfelhasználókat (például Bizottság szakpolitikai szervezeti egységei), az adatok előállítóit (nemzeti statisztikai hivatalok) és az adatszolgáltatókat (mezőgazdasági termelők) érintik, tehát közvetlen gazdasági, társadalmi és környezeti hatásaik korlátozottak. Az érdekeltek legfontosabb közvetlen költségei az új statisztikai és technikai rendszerekhez való alkalmazkodással kapcsolatosak. A korszerűsítési intézkedések közép‑ és hosszú távon elvárt eredménye az adminisztratív terhek és a költségek kismértékű csökkenése volt. A költségmegtakarítások zöme az (EU) 2018/1091 rendelet csökkentett lefedettségi követelményeiből tudható be. A statisztikai adatgyűjtés költségét a társadalmi haszna fényében kell megítélni, ugyanakkor figyelembe kell venni annak költségét is, ha csak gyenge minőségben vagy egyáltalán nem állnak rendelkezésre statisztikák.

    Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

    A javaslat az Európai Bizottság által a tagállamokkal szoros együttműködésben folytatott, az uniós agrárstatisztikák korszerűsítésére irányuló, nagyszabású program, a 2020-ig tartó és az azt követő időszakra szóló agrárstatisztikai stratégia részét képezi. A stratégiát támogatja az Európai Statisztikai Rendszer Bizottsága, és a REFIT program részét képezi az európai agrárstatisztikai rendszer észszerűsítése és javítása céljából.

    Ez a javaslat az integrált mezőgazdasági statisztikák 2021–2027 közötti finanszírozására vonatkozik az (EU) 2018/1091 rendelettel összhangban.

    Alapvető jogok

    A javaslat nem érinti az alapjogok védelmét.

    4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

    A javaslat pénzügyi hatása korlátozott ideig tart, és az integrált mezőgazdasági statisztikákhoz kapcsolódóan a 2021–2027-es időszakban (a 2023. és a 2026. évi adatgyűjtési tevékenység keretében) végzendő adatgyűjtés társfinanszírozását érinti.

    Az (EU) 2018/1091 rendelet 13. cikke rendelkezik a rendelet végrehajtásához való uniós pénzügyi hozzájárulásról. Ez a javaslat 40 000 000,00 EUR összegű költségvetést határoz meg a 2021–2027-es időszakra (ebből 36 400 000,00 EUR fordítható a nemzeti statisztikai hivataloknak nyújtandó támogatásokra).

    Az (EU) 2018/1091 rendelet 13. cikkének (2) bekezdésében említett támogatásokhoz nyújtott uniós pénzügyi hozzájárulás az 1306/2013/EU rendelet 4. cikke (2) bekezdésének d) pontja vagy a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról, valamint az 1306/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló rendelet alapján az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból biztosítandó.

    5.EGYÉB ELEMEK

    Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

    A javasolt rendeletet az Európai Parlament és a Tanács várhatóan a lehető leghamarabb elfogadja, a Bizottság pedig előreláthatólag röviddel azután fogadja el a végrehajtási intézkedéseket. A rendelet közvetlenül alkalmazandó lesz valamennyi tagállamban, így nincs szükség végrehajtási tervre.

    A tagállamoknak 2024-ben és 2027-ben kell adatokat szolgáltatniuk a Bizottságnak.

    Az (EU) 2018/1091 rendelet szerint a Bizottságnak az ESR-bizottsággal folytatott konzultációt követően 2024. december 31-ig jelentést kell benyújtania az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a rendelet végrehajtásáról és célkitűzéseinek megvalósításáról.

    Magyarázó dokumentumok (irányelvek esetén)

    Tárgytalan.

    A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

    A javasolt módosítás az (EU) 2018/1091 rendelet 13. cikkének (4), (5) és (7) bekezdésére és 14. cikkének (1) bekezdésére vonatkozik, és az egyes tagállamok számára előirányzott maximális összegeket, valamint a pénzügyi keret összegét és forrását határozza meg a 2021–2027-es időszakra vonatkozóan.

    2021/0270 (COD)

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    az (EU) 2018/1091 rendeletnek a 2021–2027-es pénzügyi keretből az integrált mezőgazdasági statisztikákhoz nyújtott uniós hozzájárulás tekintetében történő módosításáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 338. cikke (1) bekezdésére,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    a jogalkotási aktus tervezetének a nemzeti parlamenteknek való továbbítását követően,

    rendes jogalkotási eljárás keretében,

    mivel:

    (1)Az (EU) 2018/1091 európai parlamenti és tanácsi rendelet 7 előírja, hogy a tagállamok 2023-ban és 2026-ban alapvető strukturális adatokat (a továbbiakban: alapvető adatok) és moduladatokat gyűjtsenek és szolgáltassanak a mezőgazdasági üzemekről.

    (2)A gazdaságszerkezeti felmérések elvégzéséhez és az uniós tájékoztatási követelmények teljesítéséhez jelentős összegű finanszírozásra van szükség a tagállamoktól és az Uniótól.

    (3)A tagállamok legfeljebb 75 %-os pénzügyi hozzájárulást kapnak az Uniótól az alapvető adatok és a moduladatok 2023. és 2026. évi gyűjtésének költségeihez, figyelemmel az (EU) 2018/1091 rendeletben meghatározott maximális összegekre.

    (4)Az (EU) 2018/1091 rendelet az érintett többéves pénzügyi keret teljes időtartamára meghatározza a pénzügyi keretösszeget, és rendelkezik a 2023. és a 2026. évi felmérésre vonatkozó, következő többéves pénzügyi keretből a további adatgyűjtésekhez nyújtandó összeg megállapításáról.

    (5)Ezt a következő, 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretet az (EU, Euratom) 2020/2093 tanácsi rendelet 8 határozta meg.

    (6)Az (EU) 2018/1091 rendelet szerint a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretből az integrált mezőgazdasági statisztikákhoz nyújtott uniós hozzájárulás összegét a Bizottság javaslata alapján az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak kell meghatároznia az (EU, Euratom) 2020/2093 rendelet hatálybalépését követően.

    (7)A 2021–2027-es időszakra javasolt összegből csak a 2023. és a 2026. évi gazdaságszerkezeti felmérés finanszírozható, ideértve a tagállamok által szolgáltatandó adatok feldolgozásához a Bizottság által használt adatbázisok kezelésével, karbantartásával és fejlesztésével kapcsolatos költségeket is.

    (8)Ezenkívül az Egyesült Királyság Európai Unióból való kilépése után helyénvaló törölni az e korábbi tagállamra tett utalásokat.

    (9)A 223/2009/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 9 7. cikkével létrehozott Európai Statisztikai Rendszer Bizottságával egyeztetés folyt.

    (10)Az (EU) 2018/1091 rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    Az (EU) 2018/1091 rendelet a következőképpen módosul:

    (1)A 13. cikk a következőképpen módosul:

    a)a (4) bekezdés a következőképpen módosul:

    i.a bevezető szövegrész helyébe a következő szöveg lép:

    „Az alapvető adatok és moduladatok 2023. és 2026. évi gyűjtésének együttes költsége tekintetében az Unió pénzügyi hozzájárulása az alábbi maximális összegekre korlátozódik:”;

    ii.a c) pont helyébe a következő szöveg lép:

    „c) Bulgária, Németország, Magyarország és Portugália esetében 2 000 000 EUR;”;

    b)az (5) bekezdést el kell hagyni;

    c)a (7) bekezdés helyébe a következő szöveg lép:

    „(7) Az e cikk (2) bekezdésében említett támogatásokhoz nyújtott uniós pénzügyi hozzájárulás az 1306/2013/EU rendelet 4. cikke (2) bekezdésének d) pontja vagy a közös agrárpolitika finanszírozásáról, irányításáról és monitoringjáról, valamint az 1306/2013/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről szóló későbbi rendelet alapján az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból biztosítandó.”;

    (2)A 14. cikk (1) bekezdésének helyébe a következő szöveg lép:

    „(1) A 2023-as és 2026-as referenciaévre vonatkozó adatgyűjtési program végrehajtására szolgáló uniós pénzügyi keretösszeg – beleértve a tagállamok által e rendelet alapján szolgáltatott adatok feldolgozásához a Bizottság által használt adatbázisrendszerek kezeléséhez, karbantartásához és fejlesztéséhez szükséges előirányzatokat is – 40 000 000 EUR a 2021–2027 közötti időszak vonatkozásában, amit a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretből fedeznek.”.

    2. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

    az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

    az elnök    az elnök

    PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

    Tartalomjegyzék

    1.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

    1.1.A javaslat/kezdeményezés címe

    1.2.Az érintett szakpolitikai terület(ek)

    1.3.A javaslat/kezdeményezés a következőre irányul:

    1.4.Célkitűzés(ek)

    1.4.1.Általános célkitűzés(ek)

    1.4.2.Konkrét célkitűzés(ek)

    1.4.3.Várható eredmény(ek) és hatás(ok)

    1.4.4.Teljesítménymutatók

    1.5.A javaslat/kezdeményezés indoklása

    1.5.1.Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek) a kezdeményezés végrehajtásának részletes ütemtervével

    1.5.2.Az Unió részvételéből származó hozzáadott érték (adódhat többek között a koordinációból eredő előnyökből, a jogbiztonságból, a fokozott hatékonyságból vagy a kiegészítő jellegből). E pontban „az Unió részvételéből származó hozzáadott érték” azt az uniós részvételből adódó értéket jelenti, amely többletként jelentkezik ahhoz az értékhez képest, amely a tagállamok egyedüli fellépése esetén jött volna létre.

    1.5.3.Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága

    1.5.4.A többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség és egyéb megfelelő eszközökkel való lehetséges szinergiák

    1.5.5.A rendelkezésre álló különböző finanszírozási lehetőségek értékelése, ideértve az átcsoportosítási lehetőségeket is

    1.6.A javaslat/kezdeményezés időtartama és pénzügyi hatása

    1.7.Tervezett irányítási módszer(ek)

    2.IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

    2.1.A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

    2.2.Irányítási és kontrollrendszer(ek)

    2.2.1.Az irányítási módszer(ek), a finanszírozás végrehajtási mechanizmusai, a kifizetési módok és a javasolt kontrollstratégia indokolása

    2.2.2.A felismert kockázatokkal és a csökkentésükre létrehozott belső kontrollrendszerekkel kapcsolatos információk

    2.2.3.A kontroll költséghatékonyságának becslése és indokolása (a „kontroll költségei ÷ a kezelt kapcsolódó források értéke” hányados) és a hibakockázat várható szintjeinek értékelése (kifizetéskor és záráskor)

    2.3.A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

    3.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

    3.1.A többéves pénzügyi keret érintett fejezete/fejezetei és a költségvetés érintett kiadási sora/sorai

    3.2.A javaslat előirányzatokra gyakorolt becsült pénzügyi hatása

    3.2.1.Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás összefoglalása

    3.2.2.Operatív előirányzatokból finanszírozott becsült kimenet

    3.2.3.Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás összefoglalása

    3.2.4.A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

    3.2.5.Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

    3.3.A bevételre gyakorolt becsült hatás

    1.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI 

    1.1.A javaslat/kezdeményezés címe

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    az (EU) 2018/1091 rendeletnek a 2021–2027-es pénzügyi keretből az integrált mezőgazdasági statisztikákhoz nyújtott uniós hozzájárulás tekintetében történő módosításáról

    1.2.Az érintett szakpolitikai terület(ek) 

    Európai statisztikák előállítása.

    Mezőgazdaság és vidékfejlesztés.

    1.3.A javaslat/kezdeményezés a következőre irányul: 

     új intézkedés 

     kísérleti projektet/előkészítő intézkedést követő új intézkedés 10  

     jelenlegi intézkedés meghosszabbítása 

     egy vagy több intézkedés összevonása vagy átalakítása egy másik/új intézkedéssé 

    1.4.Célkitűzés(ek)

    1.4.1.Általános célkitűzés(ek)

    Ez a jogalkotási javaslat 40 000 000,00 EUR összegű költségvetést határoz meg a 2021–2027-es időszakra (ebből 36 400 000,00 EUR fordítható a nemzeti statisztikai hivataloknak és más nemzeti hatóságoknak nyújtandó támogatásokra).

    Megbízható és jó minőségű statisztikákra van szükség ahhoz, hogy a szakpolitikai döntéshozók, a vállalkozások és a polgárok megfelelő, tényeken alapuló döntéseket hozhassanak. A mostani javaslat a 2020-ig tartó időszakra vonatkozó agrárstatisztikai stratégia alábbi két célkitűzésével foglalkozik:

    magas színvonalú statisztikák készítése, amelyek megfelelnek a felhasználók hatékonysági és eredményességi igényeinek,

    az európai agrárstatisztikák harmonizációjának és koherenciájának javítása.

    1.4.2.Konkrét célkitűzés(ek)

    1. sz. konkrét célkitűzés

    a 2023. évi gazdaságszerkezeti felmérés finanszírozása, ideértve a tagállamok által a 2023-as referencia-időszakra vonatkozóan szolgáltatandó adatok feldolgozásához a Bizottság által használt adatbázisok kezelésével, karbantartásával és fejlesztésével kapcsolatos költségeket is, valamint az integrált mezőgazdasági statisztikák és a mezőgazdasági számviteli információs hálózat/mezőgazdasági fenntarthatósági információs hálózat közötti interoperabilitás javítása

    2. sz. konkrét célkitűzés

    a 2026. évi gazdaságszerkezeti felmérés finanszírozása, ideértve a tagállamok által a 2026-os referencia-időszakra vonatkozóan szolgáltatandó adatok feldolgozásához a Bizottság által használt adatbázisok kezelésével, karbantartásával és fejlesztésével kapcsolatos költségeket is, valamint az integrált mezőgazdasági statisztikák és a mezőgazdasági számviteli információs hálózat/mezőgazdasági fenntarthatósági információs hálózat közötti interoperabilitás javítása

    1.4.3.Várható eredmény(ek) és hatás(ok)

    Tüntesse fel, milyen hatásokat gyakorolhat a javaslat/kezdeményezés a kedvezményezettekre/célcsoportokra.

    A nemzeti statisztikai hivatalokra és egyéb szervezetekre gyakorolt hatás: A statisztikai jogszabályok főként az igazgatási szintű adatfelhasználókat (például Bizottság szakpolitikai szervezeti egységei), az adatok előállítóit (nemzeti statisztikai hivatalok) és az adatszolgáltatókat (mezőgazdasági termelők) érintik, tehát közvetlen gazdasági, társadalmi és környezeti hatásaik korlátozottak. Az érdekeltek legfontosabb közvetlen költségei az új statisztikai és technikai rendszerekhez való alkalmazkodással kapcsolatosak. A korszerűsítési intézkedések közép- és hosszú távon elvárt eredménye az adminisztratív terhek és a költségek csökkenése.

    1.4.4.Teljesítménymutatók

    Határozza meg az előrehaladás és az eredmények nyomon követésére szolgáló mutatókat.

    Az (EU) 2018/1091 rendelet előírja, hogy a 2023-as és a 2026-os referenciaév esetében a tagállamok a referenciaév végétől számított 12 hónapon belül validált alapvető és moduladatokat, valamint minőségjelentést továbbítsanak a Bizottság (Eurostat) számára.

    Ezenkívül a Bizottságnak az ESR-bizottsággal folytatott konzultációt követően 2024. december 31-ig jelentést kell benyújtania az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak e rendelet végrehajtásáról és célkitűzéseinek megvalósításáról (18. cikk).

    1.5.A javaslat/kezdeményezés indoklása 

    1.5.1.Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek) a kezdeményezés végrehajtásának részletes ütemtervével

    A javaslat a 2021–2027 közötti időszakra vonatkozó pénzügyi keretösszeg meghatározásával annak biztosítására irányul, hogy a tagállamok további pénzügyi támogatásban részesüljenek a mezőgazdasági üzemek szerkezetével kapcsolatos adatok gyűjtéséhez.

    Az új rendszerben várhatóan a jelenlegihez hasonló szinten és arányban marad fenn a nemzeti agrárstatisztikai adatgyűjtés támogatásához való uniós pénzügyi hozzájárulás, és előreláthatólag a nemzeti kiadások is a mostanihoz hasonló szinten alakulnak. A teher- és költségcsökkentő intézkedések – maradéktalan megvalósításuk esetén –, valamint a mezőgazdasági üzemek számának (a megfigyelt tendenciákon alapuló) várható csökkenése következtében csökkenhet az adatgyűjtés szükségessége, ezáltal pedig a költségvetés is.

    Az (EU) 2018/1091 rendelet célja az európai agrárstatisztikák minőségének, összehasonlíthatóságának és koherenciájának javítása annak érdekében, hogy a szakpolitikai döntéshozók, a vállalkozások és a polgárok megfelelő, tényekkel alátámasztott döntéseket hozhassanak.

    A strukturális agrárstatisztikákra terjed ki, és fő keretrendelet és végrehajtási jogi aktusok útján valósul meg. Rendeletként közvetlenül alkalmazandó az uniós tagállamokban, míg a végrehajtási jogi aktusok a változók felsorolását és leírását, valamint a módszertani követelményeket rögzítik. Mindegyik tagállam a jogi aktusok elfogadását követően haladéktalanul beépíti a változókat és egyéb követelményeket a nemzeti adatbázisába, kérdőívébe stb.

    A 2020. évi mezőgazdasági összeírás már folyamatban van. A 2023. évi adatgyűjtés előkészítése jelenleg zajlik, amit a 2026. évi adatgyűjtés követ.

    1.5.2.Az Unió részvételéből származó hozzáadott érték (adódhat többek között a koordinációból eredő előnyökből, a jogbiztonságból, a fokozott hatékonyságból vagy a kiegészítő jellegből). E pontban „az Unió részvételéből származó hozzáadott érték” azt az uniós részvételből adódó értéket jelenti, amely többletként jelentkezik ahhoz az értékhez képest, amely a tagállamok egyedüli fellépése esetén jött volna létre.

    Az integrált mezőgazdasági statisztikák révén az EU és tagállamai jó minőségű, összehasonlítható és koherens európai strukturális agrárstatisztikákhoz jutnak, amelyek előállítása a hasznukhoz mérten elfogadható terhet ró az adatszolgáltatókra és az adatok előállítóira. A tényeken alapuló szakpolitikai döntéshozatal döntő fontosságú az olyan politikai intézkedések sikere szempontjából, mint a közös agrárpolitika, és fontos szerepet játszik a munkahelyteremtés, valamint az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedés Európai Unión belüli előmozdításában.

    A statisztikai jogszabályok főként az igazgatási szintű adatfelhasználókat (például Bizottság szakpolitikai szervezeti egységei), az adatok előállítóit (nemzeti statisztikai hivatalok) és az adatszolgáltatókat (mezőgazdasági termelők) érintik, tehát közvetlen gazdasági, társadalmi és környezeti hatásaik korlátozottak. Az érdekeltek legfontosabb közvetlen költségei az új statisztikai, szervezési és technikai rendszerek kiigazításával kapcsolatosak, azonban ezek a költségek és terhek várhatóan megtérülnek, figyelembe véve, hogy hosszút távon csökkentik az adatgyűjtés terhét és többféle hatékonyságjavulást és megtakarítást valósítanak meg.

    1.5.3.Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága

    Az európai agrárstatisztikák évtizedek óta sarokkövei a KAP-nak és sok más kulcsfontosságú uniós szakpolitikának. Az (EU) 2018/1091 rendeletet kialakításánál fogva igazodik a mezőgazdaság változásaihoz, és orvosolja az európai agrárstatisztikai rendszer értékelése során feltárt főbb problémákat. A feltárt problémák a következők:

    1. az előző uniós agrárstatisztikai jogszabályok nem szolgálták megfelelően az új és kialakulóban lévő adatigényeket;

    2. az európai agrárstatisztikai rendszer nem volt elég rugalmas, és nem reagált elég gyorsan a felmerülő igényekre;

    3. az adatgyűjtési tevékenységek nem voltak kellően harmonizáltak és következetesek;

    4. a statisztikák előállítása nem volt hatékony;

    5. az adatszolgáltatási tehet túl nagynak bizonyult.

    1.5.4.A többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség és egyéb megfelelő eszközökkel való lehetséges szinergiák

    Az (EU) 2018/1091 rendelet az Eurostat 2020-ig tartó és az azt követő időszakra szóló agrárstatisztikai stratégiájának részét képezi, és a mezőgazdasági felhasználási és kibocsátási statisztikákról szóló rendelettel, valamint a mezőgazdasági számlarendszerről szóló, naprakésszé tett rendelettel egészül majd ki. Mindhárom rendelet azonos hatállyal és közös technológiai és módszertani dokumentációval rendelkezik. Együttesen lefedik az agrárstatisztikák összes vonatkozását.

    A fontos közös uniós szakpolitikákhoz, például a KAP-hoz, az európai zöld megállapodáshoz, valamint „a termelőtől a fogyasztóig” és a biodiverzitási stratégiához összehasonlítható, harmonizált és jó minőségű, európai szintű agrárstatisztikákra van szükség, amelyeknek összeegyeztethetőnek kell lenniük a különböző kapcsolódó adatforrásokkal, például a mezőgazdasági számviteli információs hálózattal, és ki kell egészíteniük őket. Ezek legmegfelelőbben rendeletek útján biztosíthatók, amelyek közvetlenül alkalmazandók a tagállamokban, és nincs szükség a nemzeti jogba való előzetes átültetésükre.

    A mostani módosításról az (EU) 2018/1091 rendelet rendelkezik. A módosítás kizárólag a 2023. és 2026. évi adatgyűjtés finanszírozását érinti.

    1.5.5.A rendelkezésre álló különböző finanszírozási lehetőségek értékelése, ideértve az átcsoportosítási lehetőségeket is

    Tárgytalan.

    1.6.A javaslat/kezdeményezés időtartama és pénzügyi hatása

     határozott időtartam

       időbeli hatály: 2022.1.1-től (tervezett) 2027.12.31-ig

       pénzügyi hatás: 2022-től 2025-ig a kötelezettségvállalási előirányzatok esetében és 2024-től 2028-ig a kifizetési előirányzatok esetében

     határozatlan időtartam

    beindítási időszak: ÉÉÉÉ-tól/-től ÉÉÉÉ-ig,

    azt követően: rendes ütem.

    1.7.Tervezett irányítási módszer(ek) 11   

     Bizottság általi közvetlen irányítás

    a Bizottság szervezeti egységein keresztül, ideértve az uniós küldöttségek személyzetét

       végrehajtó ügynökségen keresztül

     Megosztott irányítás a tagállamokkal

     Közvetett irányítás a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos feladatoknak a következőkre történő átruházásával:

    harmadik országok vagy az általuk kijelölt szervek

    nemzetközi szervezetek és ügynökségeik (nevezze meg)

    az EBB és az Európai Beruházási Alap

    a költségvetési rendelet 70. és 71. cikkében említett szervek

    közjogi szervek

    magánjog alapján működő, közfeladatot ellátó szervek, amennyiben megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtanak

    valamely tagállam magánjoga alapján működő, köz- és magánszféra közötti partnerség végrehajtásával megbízott és megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtó szervek

    az EUSZ V. címének értelmében a KKBP terén konkrét fellépések végrehajtásával megbízott, és a vonatkozó alap-jogiaktusban meghatározott személyek.

    Egynél több irányítási módszer feltüntetése esetén kérjük, adjon részletes felvilágosítást a „Megjegyzések” rovatban.

    Megjegyzések

    Tárgytalan.

    2.IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK 

    2.1.A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések 

    Gyakoriság és feltételek

    A támogatás kedvezményezettjeinek az (EU) 2018/1091 rendelet 12. cikkében foglaltaknak megfelelően át kell adniuk az összegyűjtött adatokat és a megfelelő minőségjelentéseket.

    Az (EU) 2018/1091 rendelet 18. cikkével összhangban a Bizottságnak az ESR-bizottsággal folytatott konzultációt követően 2024. december 31-ig jelentést kell benyújtania az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak a rendelet végrehajtásáról és célkitűzéseinek megvalósításáról.

    2.2.Irányítási és kontrollrendszer(ek) 

    2.2.1.Az irányítási módszer(ek), a finanszírozás végrehajtási mechanizmusai, a kifizetési módok és a javasolt kontrollstratégia indokolása

    Mivel a javaslat nem tartozik az Európai Unió kizárólagos hatáskörébe, a szubszidiaritás elve érvényesül. Az európai statisztikai rendszer biztosítja a statisztikai információk infrastruktúráját. A rendszer a kialakításánál fogva megfelel a különféle felhasználók igényeinek, és támogatja a döntéshozatali folyamatot a demokratikus társadalmakban. Az e rendeletre irányuló javaslat kidolgozásának célja az ESR-partnerek alaptevékenységeinek védelme, egyúttal az agrárstatisztikák minőségének és összehasonlíthatóságának eredményesebb biztosítása.

    A statisztikai adatokra vonatkozó legfontosabb kritériumok közé tartozik a következetesség és az összehasonlíthatóság. Egyértelmű európai keret – vagyis a közös statisztikai fogalmakat, jelentéstételi formátumokat és minőségi követelményeket meghatározó uniós jogszabály – hiányában a tagállamok nem tudják elérni a szükséges következetességet és összehasonlíthatóságot.

    A célkitűzéseket a tagállamok önállóan eljárva nem tudják maradéktalanul megvalósítani. Eredményesebb lenne a fellépés uniós szinten, a javasolt jogi aktus hatálya alá tartozó statisztikai területekre vonatkozó statisztikai információk összehasonlíthatóságát biztosító uniós jogszabály alapján. Eközben magát az adatgyűjtést a tagállamok tudják leghatékonyabban elvégezni.

    2.2.2.A felismert kockázatokkal és a csökkentésükre létrehozott belső kontrollrendszerekkel kapcsolatos információk

    A feltárt kockázatok közé tartozik a színvonalon aluli adatminőség és a késedelmes adatszolgáltatás.

    E kockázatok csökkentése érdekében előzetesen technikai és módszertani dokumentációt és iránymutatást kell küldeni a tagállamoknak, automatizált adatellenőrzéseket kell végezni, figyelni kell a hatéridők betartását, és alapos vizsgálatnak kell alávetni a minőségjelentéseket mindegyik felmérésnél.

    2.2.3.A kontroll költséghatékonyságának becslése és indokolása (a „kontroll költségei ÷ a kezelt kapcsolódó források értéke” hányados) és a hibakockázat várható szintjeinek értékelése (kifizetéskor és záráskor) 

    Az adatok minőségének és összehasonlíthatóságának értékelésére irányuló ellenőrzéseket a Bizottság tisztviselői végzik majd rendes feladatkörükben. A várt hibaarány alacsony, mivel az agrárstatisztikai adatgyűjtés az 1950-es évek óta folyik a tagállamokkal való megfelelő együttműködés keretében, a jelenleg működő rendszereket pedig a legújabb műszaki előírások szerint korszerűsítették.

    2.3.A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések 

    Tüntesse fel a meglévő vagy tervezett megelőző és védintézkedéseket, pl. a csalás elleni stratégiából.

    A szabályozási ellenőrzések mellett az Eurostat csalás elleni stratégiát is alkalmaz a Bizottság általános csalásellenes politikájával összhangban. Így biztosítható, hogy a csaláskockázat-kezelési megközelítés a csalás kockázatát magában hordozó területek feltárására és a megfelelő válaszintézkedések meghozatalára irányuljon. Amennyiben szükséges, hálózati csoportokat és az esetleges csalással kapcsolatos ügyek elemzését szolgáló informatikai eszközöket alakítanak ki.

    Az Eurostat az adatgyűjtésre fordított tagállami kiadásokat kísérő ellenőrzési stratégiát készített, amely a javasolt rendelet szempontjából megfelelő intézkedéseket és eszközöket foglal magában. Az egyszerűsítés, a költséghatékony nyomonkövetési eljárások alkalmazása, valamint a kockázatokon alapuló előzetes és végső ellenőrzések végrehajtása várhatóan elősegíti majd csalás visszaszorítását és megelőzését. A stratégia figyelemfelkeltő intézkedéseket, valamint a csalások megelőzéséről szóló képzést is tartalmaz.

    3.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA 

    3.1.A többéves pénzügyi keret érintett fejezete/fejezetei és a költségvetés érintett kiadási sora/sorai 

    ·Jelenlegi költségvetési sorok

    A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési sorok sorrendjében.

    A többéves pénzügyi keret fejezete

    Költségvetési sor

    Kiadás 
    típusa

    Hozzájárulás

    Szám  

    diff./nem diff. 12

    EFTA-országoktól 13

    tagjelölt országoktól 14

    harmadik országoktól

    a költségvetési rendelet 21. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében

    3

    08 02 06 03 – Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) – Operatív technikai segítségnyújtás

    Diff.

    NEM

    NEM

    NEM

    NEM

    ·Létrehozandó új költségvetési sorok

    A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési sorok sorrendjében.

    A többéves pénzügyi keret fejezete

    Költségvetési sor

    Kiadás 
    típusa

    Hozzájárulás

    Szám  

    Diff./nem diff.

    EFTA-országoktól

    tagjelölt országoktól

    harmadik országoktól

    a költségvetési rendelet 21. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében

    [XX.YY.YY.YY]

    IGEN/NEM

    IGEN/NEM

    IGEN/NEM

    IGEN/NEM

    3.2.A javaslat előirányzatokra gyakorolt becsült pénzügyi hatása 

    3.2.1.Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás összefoglalása 

       A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után operatív előirányzatok felhasználását

       A javaslat/kezdeményezés az alábbi operatív előirányzatok felhasználását vonja maga után:

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    A többéves pénzügyi keret 
    fejezete

    3

    08 02 06 03 – Európai Mezőgazdasági Garanciaalap (EMGA) – Operatív technikai segítségnyújtás

    Főigazgatóság: AGRI

    2021. 
    év 15

    2022. 
    év

    2023.
    év
     

    2024.
    év

    2025.
    év

    2026.
    év

    2027.
    év

    2027 után

    ÖSSZESEN

    • Operatív előirányzatok

    08 02 06 03 16

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    (1a)

    20,000

    20,000

    40,000

    Kifizetési előirányzatok

    (2 a)

    9,100

    1,800

    18,200

    1,800

    9,100

    40,000

    Költségvetési sor

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    (1b)

    Kifizetési előirányzatok

    (2b)

    Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási jellegű előirányzatok 17  

    Költségvetési sor

    (3)

    A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatósághoz 
    tartozó előirányzatok ÖSSZESEN

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    =(1a)+(1b)+(3)

    20,000

    20,000

    40,000

    Kifizetési előirányzatok

    =(2a)+(2b)

    +3

    9,100

    1,800

    18,200

    1,800

    9,100

    40,000

     



    Operatív előirányzatok ÖSSZESEN

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    (4)

    20,000

    20,000

    40,000

    Kifizetési előirányzatok

    (5)

    9,100

    1,800

    18,200

    1,800

    9,100

    40,000

    • Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási jellegű előirányzatok ÖSSZESEN

    (6)

    A többéves pénzügyi keret 
    3. FEJEZETÉHEZ 
    tartozó előirányzatok ÖSSZESEN

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    =(4)+(6)

    20,000

    20,000

    40,000

    Kifizetési előirányzatok

    =(5)+(6)

    9,100

    1,800

    18,200

    1,800

    9,100

    40,000

    Ha a javaslat/kezdeményezés egynél több operatív fejezetet is érint, ismételje meg a fenti szakaszt:

    • Operatív előirányzatok ÖSSZESEN (összes operatív fejezet)

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    (4)

    Kifizetési előirányzatok

    (5)

    Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási jellegű előirányzatok ÖSSZESEN (összes operatív fejezet)

    (6)

    A többéves pénzügyi keret 
    1–6. FEJEZETÉHEZ 
    tartozó előirányzatok ÖSSZESEN 
    (Referenciaösszeg)

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    =(4)+(6)

    Kifizetési előirányzatok

    =(5)+(6)





    A többéves pénzügyi keret 
    fejezete

    7

    „Igazgatási kiadások”

    Ezt a részt az igazgatási jellegű költségvetési adatok táblázatában kell kitölteni, melyet először a pénzügyi kimutatás mellékletébe (a belső szabályzat V. melléklete) kell bevezetni; a mellékletet a szolgálatközi konzultációhoz fel kell tölteni a DECIDE rendszerbe.

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    2021.
    év

    2022. 
    év

    2023.
    év

    2024.
    év

    2025.
    év

    2026.
    év

    2027.
    év

    ÖSSZESEN

    Főigazgatóság: Eurostat

    • Humán erőforrások

    0,775

    0,775

    0,775

    0,775

    0,775

    0,775

    0,775

    5,426

    • Egyéb igazgatási kiadások

    0,030

    0,530

    0,280

    0,280

    0,280

    0,280

    0,030

    0,210

    DG ESTAT ÖSSZESEN

    Előirányzatok

    0,805

    1,305

    1,055

    1,055

    1,055

    1,055

    0,805

    5,636

    A többéves pénzügyi keret 
    7. FEJEZETÉHEZ 
    tartozó előirányzatok ÖSSZESEN

    (Összes kötelezettségvállalási előirányzat = Összes kifizetési előirányzat)

    0,805

    1,305

    1,055

    1,055

    1,055

    1,055

    0,805

    5,636

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    2021. 
    év 18

    2022. 
    év

    2023.
    év

    2024.
    év

    2025.
    év

    2026.
    év

    2027.
    év

    ÖSSZESEN

    A többéves pénzügyi keret 
    1–7. FEJEZETÉHEZ 
    tartozó előirányzatok ÖSSZESEN

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    0,775

    0,775

    0,775

    0,775

    0,775

    0,775

    0,775

    5,426

    Kifizetési előirányzatok

    0,030

    0,530

    0,280

    0,280

    0,280

    0,280

    0,030

    0,210

    3.2.2.Operatív előirányzatokból finanszírozott becsült kimenet 

    Kötelezettségvállalási előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

    Tüntesse fel a célkitűzéseket és a kimeneteket

    2021.
    év

    2022. 
    év

    2023.
    év

    2024.
    év

    2025.
    év

    2026.
    év

    2027 
    után

    ÖSSZESEN

    KIMENETEK

    Típus 19

    Átlagos költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Összesített szám

    Összköltség

    1. SZ. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS 20 : IFS2023

    - Kimenet

    Adatok

    9,100

    9,100

    18,200

    - Kimenet

    egyéb

    1,800

    1,800

    - Kimenet

    Az 1. sz. konkrét célkitűzés részösszege

    9,100

    1,800

    9,100

    20,000

    2. SZ. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS:

    IFS2026

    - Kimenet

    Adatok

    9,100

    9,100

    18,200

    - Kimenet

    egyéb

    1,800

    1,800

    A 2. sz. konkrét célkitűzés részösszege

    9,100

    1,800

    9,100

    20,000

    ÖSSZESEN

    9,100

    1,800

    18,200

    1,800

    9,100

    40,000

    3.2.3.Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás összefoglalása 

       A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után igazgatási jellegű előirányzatok felhasználását.

       A javaslat/kezdeményezés az alábbi igazgatási jellegű előirányzatok felhasználását vonja maga után:

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    2021. 
    év 21

    2022. 
    év

    2023.
    év

    2024.
    év

    2025.
    év

    2026.
    év

    2027.
    év

    A többéves pénzügyi keret
    7. FEJEZETE

    7

    7

    7

    7

    7

    7

    7

    7

    Humán erőforrások

    0,775

    0,775

    0,775

    0,775

    0,775

    0,775

    0,775

    5,426

    Egyéb igazgatási kiadások

    0,030

    0,530

    0,280

    0,280

    0,280

    0,280

    0,030

    1,710

    A többéves pénzügyi keret 
    7. FEJEZETÉNEK részösszege

    0,805

    1,305

    1,055

    1,055

    1,055

    1,055

    0,805

    7,136

    A többéves pénzügyi keret 7. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok 22  

    Humán erőforrások

    Egyéb igazgatási
    jellegű kiadások

    A többéves pénzügyi keret
    7. FEJEZETÉBE nem tartozó előirányzatok részösszege

    ÖSSZESEN

    0,805

    1,305

    1,055

    1,055

    1,055

    1,055

    0,805

    7,136

    A humánerőforrással és más igazgatási jellegű kiadásokkal kapcsolatos előirányzat-igényeket az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt előirányzatokkal és/vagy az adott főigazgatóságon belüli átcsoportosítással kell teljesíteni. A források adott esetben a költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további allokációkkal.

    3.2.3.1.Becsült humánerőforrás-szükségletek

       A javaslat/kezdeményezés nem igényel humánerőforrást.

       A javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

    A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni

    2021.
    év

    2022. 
    év

    2023. év

    2024. év

    2025. év

    2026. év

    2027. év

    • A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak)

    20 01 02 01 (a központban és a bizottsági képviseleteken)

    5,1

    5,1

    5,1

    5,1

    5,1

    5,1

    5,1

    20 01 02 03 (a küldöttségeknél)

    01 01 01 01 (közvetett kutatás)

    01 01 01 11 (közvetlen kutatás)

    Egyéb költségvetési sor (kérjük megnevezni)

     Külső munkatársak teljes munkaidős egyenértékben (FTE) kifejezve 23

    20 02 01 (AC, END, INT a teljes keretből)

    20 02 03 (AC, AL, END, INT és JPD a küldöttségeknél)

    XX 01 xx yy zz   24

    - a központban

    - a küldöttségeknél

    01 01 01 02 (AC, END, INT – közvetett kutatás)

    01 01 01 12 (AC, END, INT – közvetlen kutatás)

    Egyéb költségvetési sor (kérjük megnevezni)

    ÖSSZESEN

    5,1

    5,1

    5,1

    5,1

    5,1

    5,1

    5,1

    XX az érintett szakpolitikai terület vagy költségvetési cím.

    A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt és/vagy az adott főigazgatóságon belül átcsoportosított személyzettel kell eleget tenni. A források adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további allokációkkal.

    Az elvégzendő feladatok leírása:

    Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak

    A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt és/vagy az adott főigazgatóságon belül átcsoportosított személyzettel kell eleget tenni. A források adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.

    Az elvégzendő feladatok körébe tartozik:

    – a kezdeményezéshez kapcsolódó támogatások kezelése,

    – adatok validálása,

    – a módszertani munka támogatása,

    – jelentések elemzése,

    – adatok terjesztése.

    Külső munkatársak

    3.2.4.A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség 

    A javaslat/kezdeményezés

       teljes mértékben finanszírozható a többéves pénzügyi keret érintett fejezetén belüli átcsoportosítás révén.

    Fejtse ki, miként kell átprogramozni a pénzügyi keretet: tüntesse fel az érintett költségvetési tételeket és a megfelelő összegeket. Jelentős átprogramozás esetén mellékeljen Excel-táblát.

       a többéves pénzügyi keret lekötetlen mozgásterének és/vagy a többéves pénzügyi keretről szóló rendeletben meghatározott különleges eszközök felhasználását teszi szükségessé.

    Fejtse ki, mire van szükség, meghatározva az érintett fejezeteket és költségvetési sorokat, a megfelelő összegeket és a felhasználni javasolt eszközöket.

       a többéves pénzügyi keret módosítását teszi szükségessé.

    Fejtse ki a szükségleteket: tüntesse fel az érintett fejezeteket és költségvetési sorokat és a megfelelő összegeket.

    3.2.5.Harmadik felek részvétele a finanszírozásban 

    A javaslat/kezdeményezés

       nem irányoz elő harmadik felek általi társfinanszírozást.

       előirányoz harmadik felek általi társfinanszírozást az alábbi becslések szerint:

    előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

    N. év 25

    N+1. 
    év

    N+2. 
    év

    N+3. 
    év

    A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

    Összesen

    Tüntesse fel a társfinanszírozó szervet 

    Társfinanszírozott előirányzatok ÖSSZESEN

     

    3.3.A bevételre gyakorolt becsült hatás 

       A javaslatnak/kezdeményezésnek nincs pénzügyi hatása a bevételre.

       A javaslatnak/kezdeményezésnek van pénzügyi hatása – a bevételre gyakorolt hatása a következő:

       a javaslat a saját forrásokra gyakorol hatást

       a javaslat az egyéb bevételekre gyakorol hatást

    kérjük adja meg, hogy a bevétel kiadási sorhoz van-e rendelve    

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    Bevételi költségvetési sor:

    Az aktuális költségvetési évben rendelkezésre álló előirányzatok

    A javaslat/kezdeményezés hatása 26

    N. év

    N+1. 
    év

    N+2. 
    év

    N+3. 
    év

    A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető

    … jogcímcsoport

    A címzett bevételek esetében tüntesse fel az érintett kiadáshoz tartozó költségvetési sor(oka)t.

    Tárgytalan.

    Egyéb megjegyzések (pl. a bevételre gyakorolt hatás számítására használt módszer/képlet vagy egyéb más információ).

    Tárgytalan.

    (1)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1091 rendelete (2018. július 18.) az integrált mezőgazdasági statisztikákról, valamint az 1166/2008/EK és az 1337/2011/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 200., 2018.8.7., 1. o.).
    (2)

       A Tanács (EU, Euratom) 2020/2093 rendelete (2020. december 17.) a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről (HL L 433 I., 2020.12.22., 11. o.).

    (3)

       Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2021/690 rendelete (2021. április 28.) a belső piacra, a vállalkozások – köztük a kis- és középvállalkozások – versenyképességére, a növények, állatok, élelmiszerek és takarmányok területére, valamint az európai statisztikákra vonatkozó program (Egységes piac program) létrehozásáról, továbbá a 99/2013/EU, az 1287/2013/EU, a 254/2014/EU és a 652/2014/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről. (HL L 153., 2021.5.3., 1. o.).

    (4)    Az Európai Parlament és a Tanács 223/2009/EK rendelete (2009. március 11.) az európai statisztikákról és a titoktartási kötelezettség hatálya alá tartozó statisztikai adatoknak az Európai Közösségek Statisztikai Hivatala részére történő továbbításáról szóló 1101/2008/EK, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet, a közösségi statisztikákról szóló 322/97/EK tanácsi rendelet és az Európai Közösségek statisztikai programbizottságának létrehozásáról szóló 89/382/EGK, Euratom tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 87., 2009.3.31., 164. o.).
    (5)    Az Eurostat nyilvános konzultációjának weboldala: http://ec.europa.eu/eurostat/about/opportunities/consultations/eass    A nyilvános konzultációról szóló jelentés:     http://ec.europa.eu/eurostat/documents/10186/6937766/Agricultural-Statistics-Strategy-2020-Report.docx
    (6)     Hatásvizsgálat , A hatásvizsgálat összefoglalója , A Szabályozói Ellenőrzési Testület véleménye .
    (7)

       Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2018/1091 rendelete (2018. július 18.) az integrált mezőgazdasági statisztikákról, valamint az 1166/2008/EK és az 1337/2011/EU rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 200., 2018.8.7., 1. o.).

    (8)

       A Tanács (EU, Euratom) 2020/2093 rendelete (2020. december 17.) a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről (HL L 433 I., 2020.12.22., 11. o.).

    (9)    Az Európai Parlament és a Tanács 223/2009/EK rendelete (2009. március 11.) az európai statisztikákról és a titoktartási kötelezettség hatálya alá tartozó statisztikai adatoknak az Európai Közösségek Statisztikai Hivatala részére történő továbbításáról szóló 1101/2008/EK, Euratom európai parlamenti és tanácsi rendelet, a közösségi statisztikákról szóló 322/97/EK tanácsi rendelet és az Európai Közösségek statisztikai programbizottságának létrehozásáról szóló 89/382/EGK, Euratom tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 87., 2009.3.31., 164. o.).
    (10)    A költségvetési rendelet 58. cikke (2) bekezdésének a) vagy b) pontja szerint.
    (11)    Az egyes irányítási módszerek ismertetése, valamint a költségvetési rendeletre való megfelelő hivatkozások megtalálhatók a BudgWeb oldalon: https://myintracomm.ec.europa.eu/budgweb/EN/man/budgmanag/Pages/budgmanag.aspx  
    (12)    Diff. = Differenciált előirányzatok / Nem diff. = Nem differenciált előirányzatok.
    (13)    EFTA: Európai Szabadkereskedelmi Társulás.
    (14)    Tagjelölt országok és adott esetben a nyugat-balkáni potenciális tagjelöltek.
    (15)    Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve. Az „N” helyére a végrehajtás várható első évét kell beírni (például: 2021). A következő évek esetében ugyanígy kell eljárni.
    (16)    A hivatalos költségvetési nómenklatúra szerint.
    (17)    Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
    (18)    Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve. Az „N” helyére a végrehajtás várható első évét kell beírni (például: 2021). A következő évek esetében ugyanígy kell eljárni.
    (19)    A teljesítés a nyújtandó termékekre és szolgáltatásokra vonatkozik (például: a finanszírozott diákcserék száma, épített utak hossza kilométerben stb.).
    (20)    Az 1.4.2. pontban leírtak szerint. „Konkrét célkitűzés(ek)…”:
    (21)    Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve. Az „N” helyére a végrehajtás várható első évét kell beírni (például: 2021). A következő évek esetében ugyanígy kell eljárni.
    (22)    Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
    (23)    AC = szerződéses alkalmazott; AL = helyi alkalmazott; END = kirendelt nemzeti szakértő; INT = kölcsönmunkaerő (átmeneti alkalmazott); JPD = küldöttségi pályakezdő szakértő.
    (24)    Az operatív előirányzatokból finanszírozott külső munkatársakra vonatkozó részleges felső határérték (korábban: BA-tételek).
    (25)    Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve. Az „N” helyére a végrehajtás várható első évét kell beírni (például: 2021). A következő évek esetében ugyanígy kell eljárni.
    (26)    A tradicionális saját források (vámok, cukorilletékek) tekintetében nettó összeget kell megadni, amely a 20 %-kal (beszedési költségek) csökkentett bruttó összegnek felel meg.
    Top