EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021DC0017

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK az Európai Unió és Ausztrália közötti, az utas-nyilvántartási adatállomány (PNR) adatainak a légi fuvarozók általi feldolgozásáról és az Ausztrál Vámügyi és Határvédelmi Szolgálatnak való továbbításáról szóló megállapodás közös értékeléséről

COM/2021/17 final

Brüsszel, 2021.1.12.

COM(2021) 17 final

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

az Európai Unió és Ausztrália közötti, az utas-nyilvántartási adatállomány (PNR) adatainak a légi fuvarozók általi feldolgozásáról és az Ausztrál Vámügyi és Határvédelmi Szolgálatnak való továbbításáról szóló megállapodás közös értékeléséről





{SWD(2021) 3 final}


A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

az Európai Unió és Ausztrália közötti, az utas-nyilvántartási adatállomány (PNR) adatainak a légi fuvarozók általi feldolgozásáról és az Ausztrál Vámügyi és Határvédelmi Szolgálatnak való továbbításáról szóló megállapodás közös értékeléséről

Bevezetés

Az Európai Unió és Ausztrália között az utas-nyilvántartási adatállomány (PNR) adatainak a légi fuvarozók általi feldolgozásáról és az ausztrál vámügyi szolgálatnak való továbbításáról szóló megállapodás 2012. június 1-jén hatályba lépett 1 . A megállapodás 24. cikkének (4) bekezdése értelmében mindkét fél legkésőbb a hatálybalépését követő négy éven belül értékeli a megállapodást, különös tekintettel annak működési hatékonyságára.

A közös értékelés részét képezi a megállapodás alaposabb vizsgálata, amelybe beletartozik a szélesebb körű működés és a működési hozzáadott érték vizsgálata, valamint a megállapodás eredményeinek, hatásainak, hatékonyságának, szükségességének és arányosságának értékelése. A közös értékelés arra is lehetőséget kínál, hogy számba vegyék a két fél vonatkozó jogi keretének és ítélkezési gyakorlatának alakulása által kifejtett hatásokat. Ezért a közös értékelés szélesebb megközelítést alkalmaz, mint a közös felülvizsgálatok, amelyek során a két fél azt értékeli, hogy a megállapodást helyesen hajtják-e végre.

A közös értékelés és az arról szóló jelentés előkészítési folyamata

·A Bizottság a közös értékelést megelőzően 2019. június 28-án kérdőívet küldött Ausztrália Belügyminisztériumának (a továbbiakban: minisztérium). A minisztérium a közös értékelést megelőzően írásban benyújtotta a kérdőívre adott válaszok tervezetét, majd ezt követően a végleges, konszolidált változatot.

·Az uniós szakértői csoport 2019. augusztus 15-én közös értékelő látogatást tett.

·A minisztérium kérésére az uniós szakértői csoport valamennyi tagja titoktartási megállapodást írt alá a felülvizsgálati gyakorlatban való részvétel feltételeként.

·A kérdőívre adott válaszokat részletesen megvitatták a minisztériummal. Az uniós szakértői csoportnak lehetősége nyílt és volt ideje arra is, hogy további kérdéseket tegyen fel a minisztériumi tisztviselőknek, és foglalkozzon a megállapodás különböző szempontjaival.

·Az uniós szakértői csoport megállapításait a kísérő szolgálati munkadokumentum tartalmazza, amelyet a minisztériummal megosztottak, így Ausztráliának lehetősége nyílt arra, hogy észrevételeket tegyen a pontatlanságokkal kapcsolatban, és azonosítsa azokat az információkat, amelyeket nem lehet nyilvánosságra hozni.

Az e jelentést kísérő bizottsági szolgálati munkadokumentum részletesebb információkat és átfogó elemzést tartalmaz a közös értékelés módszertanáról és a jelentés tárgyát képező valamennyi kérdésről.

A közös értékelés megállapításai

A közös értékelés főbb megállapításai a következőképpen foglalhatók össze:

Az értékelő csoportok megvitatták a PNR-adatoknak a terrorista bűncselekmények és az azokhoz kapcsolódó bűncselekmények, valamint bizonyos transznacionális jellegű egyéb bűncselekmények megelőzése, felderítése, kivizsgálása és büntetőeljárás alá vonása céljából történő felhasználásának különböző módjait. A közös értékelés megerősítette, hogy a PNR-adatok olyan elemeket tartalmaznak, amelyek más módon nem állnak rendelkezésre, és elsősorban arra mutatott rá, hogy a PNR-adatokban szereplő információk semmilyen más típusú adatgyűjtésben nem találhatók meg.

A PNR-adatok gyűjtésének szükségességét az is bizonyította, hogy képes segítséget nyújtani az illetékes hatóságoknak a bűnüldöző hatóságok által egyébként nem ismert, nagy kockázatot jelentő utazók azonosításában. Emellett a megőrzött – korábbi – PNR-adatok hasznosságát számos olyan példa szemléltette, amelyekben a korábbi PNR-adatok döntő fontosságúak voltak a nagy horderejű terrorizmusellenes ügyek megoldásában nemcsak a Ausztráliában, hanem az EU-ban is.

A közös értékelés emellett azt is tudomásul veszi, hogy világszerte egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik a PNR terrorizmusellenes és bűnüldözési célú, valamint az újonnan létrejött nemzetközi kötelezettségekkel összefüggésben történő felhasználása iránt. Ebben az összefüggésben az értékelés külön hivatkozik az uniós utas-nyilvántartási adatállományról szóló irányelv 2 elfogadására, valamint globális szinten a PNR-adatoknak a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) általi gyűjtésére, felhasználására, feldolgozására és védelmére vonatkozó új szabványokra és ajánlott gyakorlatokra, az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsának 2396 (2017) sz. határozatában 3 foglaltak szerint.

Végezetül az értékelő csoportok megvitatták a Bíróságnak a tervezett EU–Kanada PNR-megállapodásról szóló 1/15. sz. véleményét is 4 .

Következtetések

A közös értékelés egyértelműen rámutatott a megállapodás hozzáadott értékére és operatív hatékonyságára a terrorizmus és a súlyos nemzetközi bűncselekmények elleni küzdelem terén. Az értékelés során bemutatott példák azt mutatják, hogy a PNR – beleértve a korábbi PNR-adatokat is – egyedülálló adatkészletként döntő fontosságú volt a külföldi terrorista harcosok visszatérésének megakadályozása, valamint különösen a kábítószerrel kapcsolatos bűncselekmények és a gyermekek kizsákmányolása elleni küzdelem szempontjából. Emellett a megállapodás célkitűzései összhangban állnak a PNR-adatok gyűjtésére, feldolgozására és elemzésére vonatkozó nemzetközi kötelezettségekkel, amelyek célja a hatékony határellenőrzés, a terroristák utazásának megakadályozása, a szervezett bűnözéssel kapcsolatban álló személyek közötti kapcsolatok felderítésének elősegítése, valamint a terrorizmus és a szervezett bűnözés büntetőeljárás alá vonása.

Az uniós szakértői csoport ugyanakkor megjegyezte, hogy a megállapodásban foglalt számos biztosíték ellenére annak több vonatkozása nem áll teljes mértékben összhangban a Bíróságnak a Kanadával tervezett PNR-megállapodásról szóló 1/15. sz. véleményével, mivel Ausztráliával azelőtt került sor a megállapodás megkötésére, hogy a Bíróság véleményt nyilvánított volna. E vonatkozások az utasok értesítését, a PNR-adatok megőrzését, az adattovábbítást és a PNR-adatok felhasználásának előzetes, független felülvizsgálatának szükségességét érintik.

A Bizottság elismeri Ausztrália arra irányuló erőfeszítéseit, hogy megfeleljen a megállapodás követelményeinek, amint azt a közös felülvizsgálat 55 is bizonyítja, és tudomásul veszi, hogy Ausztrália fontosnak tartja a korábbi PNR-adatok megőrzését.

Mindezek alapján a felek kötelezettséget vállaltak arra, hogy folytatják a megállapodás végrehajtásáról folytatott konstruktív párbeszédet, és a tervezett EU–Kanada PNR-megállapodásról szóló bírósági vélemény fényében dolgoznak a közös felülvizsgálatban és ezen értékelésben foglalt ajánlások végrehajtásán. Ezzel összefüggésben a Bizottság értékelni fogja a szükséges nyomonkövetési intézkedéseket, figyelembe véve azokat a visszajelzéseket, amelyeket az Európai Parlament és a Tanács ezen értékelésről kapott.

A Bizottság jövőre felül fogja vizsgálni a PNR-adatok harmadik országokba történő továbbítására vonatkozó uniós külső stratégiát.

(1)

   Megállapodás az Európai Unió és Ausztrália között az utas-nyilvántartási adatállomány (PNR) adatainak a légi fuvarozók általi feldolgozásáról és az Ausztrál Vámügyi és Határvédelmi Szolgálatnak való továbbításáról (HL L 186., 2012.7.14., 4. o.).

(2)

   Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/681 irányelve (2016. április 27.) az utasnyilvántartási adatállománynak (PNR) a terrorista bűncselekmények és súlyos bűncselekmények megelőzése, felderítése, nyomozása és a vádeljárás lefolytatása érdekében történő felhasználásáról (HL L 119., 2016.5.4., 132. o.).

(3)

   A Biztonsági Tanács 2017. december 21-i 8148. ülésén elfogadott 2396 (2017) sz. határozat.

(4)

   A Bíróság (nagytanács) 1/15. sz. véleménye, ECLI:EU:C:2017:592.

(5)

5    A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az Európai Unió és Ausztrália közötti, az utas-nyilvántartási adatállomány (PNR) adatainak a légi fuvarozók általi feldolgozásáról és az Ausztrál Vámügyi és Határvédelmi Szolgálatnak való továbbításáról szóló megállapodás végrehajtásának közös felülvizsgálatáról (COM(2020) 701 final).

Top