EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0729

Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA a Kereskedelmi Világszervezet Általános Tanácsában az egyes élelmiszer-beszerzéseknek a kiviteli tilalmak vagy korlátozások alkalmazása alóli mentesítéséről szóló határozat elfogadása tekintetében az Európai Unió által képviselendő álláspontról

COM/2020/729 final

Brüsszel, 2020.11.10.

COM(2020) 729 final

2020/0325(NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

a Kereskedelmi Világszervezet Általános Tanácsában az egyes élelmiszer-beszerzéseknek a kiviteli tilalmak vagy korlátozások alkalmazása alóli mentesítéséről szóló határozat elfogadása tekintetében az Európai Unió által képviselendő álláspontról


INDOKOLÁS

1.A javaslat tárgya

E javaslat tárgya a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) Általános Tanácsában az Élelmezési Világprogram nem kereskedelmi, humanitárius célú élelmiszer-beszerzéseinek a kiviteli tilalmak vagy korlátozások alkalmazása alóli mentesítésére irányuló javaslattal kapcsolatban az Unió által képviselendő álláspont meghatározásáról szóló határozat.

2.A JAVASLAT HÁTTERE

2.1.A Kereskedelmi Világszervezetet létrehozó Marrákesi Egyezmény

A javasolt tanácsi határozat célja az Európai Bizottság felhatalmazása arra, hogy az Unió nevében támogassa a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) Általános Tanácsában meghozandó határozatot. A Kereskedelmi Világszervezetet a Marrákesi Egyezmény (a továbbiakban: WTO-egyezmény) hozta létre, amely 1995. január 1-jén lépett hatályba.

Az Európai Unió a szóban forgó megállapodás részes fele.

2.2.A Kereskedelmi Világszervezet miniszteri konferenciája és Általános Tanácsa

A WTO-egyezmény IV. cikkének (1) bekezdése értelmében a miniszteri konferencia jogosult bármely multilaterális kereskedelmi megállapodás hatálya alá tartozó valamennyi ügyben döntést hozni.

Ugyanakkor a WTO-egyezmény IV. cikkének (2) bekezdése értelmében a miniszteri konferencia ülései közötti időszakokban annak funkcióit az Általános Tanács gyakorolja.

A WTO-egyezmény IX. cikkének (1) bekezdése értelmében a WTO arra törekszik, hogy konszenzussal hozza meg döntéseit.

2.3.A Kereskedelmi Világszervezet Általános Tanácsának tervezett jogi aktusa

Az 1994. évi GATT XI. cikke (2) bekezdésének a) pontja lehetővé teszi a WTO-tagok számára, hogy kiviteli tilalmakat és korlátozásokat vezessenek be mezőgazdasági termékekre, beleértve a humanitárius célokra szánt élelmiszereket is, a mezőgazdaságról szóló WTO-megállapodás 12. cikkében meghatározott szabályokra is figyelemmel.

A Covid19-világjárvány kapcsán néhány WTO-tag újból bevezette a mezőgazdasági termékekre vonatkozó kiviteli korlátozások vagy tilalom alkalmazását.

A WTO Általános Tanácsa a 2020. decemberi ülésén vagy egy azt követő, 2021. évi ülésén felkérést kaphat olyan határozat elfogadására, amelynek célja az Élelmezési Világprogram nem kereskedelmi, humanitárius célú élelmiszer-beszerzéseinek a kiviteli tilalmak vagy korlátozások alkalmazása alóli mentesítése.

Az előterjesztett javaslat figyelembe veszi az Élelmezési Világprogram által nyújtott humanitárius segítség nélkülözhetetlen voltát, amelyre a Covid19-világjárvány és más válságok tükrében még sürgetőbb szükség van.

A WTO konszenzussal hoz határozatokat. A Tanácsnak ezért az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése alapján határozatot kell elfogadnia, amely felhatalmazza az EU-t a konszenzushoz való csatlakozásra.

3.Az Unió által képviselendő álláspont

E javaslat célja, hogy lehetővé tegye az Európai Unió számára, hogy már a WTO Általános Tanácsa 2020. decemberi ülésén vagy egy azt követő, 2021. évi ülésén csatlakozzon egy olyan határozat elfogadására vonatkozó konszenzushoz, amely az Élelmezési Világprogram nem kereskedelmi, humanitárius célú élelmiszer-beszerzéseit mentesíti a kiviteli tilalmak vagy korlátozások alkalmazása alól.

Az Unió szempontjából döntő fontosságú, hogy a Tanács kellő időben határozzon az e kérdéssel kapcsolatos konszenzushoz való csatlakozásról az Általános Tanácsban, fenntartva az EU WTO-n belüli álláspontját, különös tekintettel a kérdésnek a Covid19-világjárvány miatti sürgős humanitárius jellegére.

4.Jogalap

4.1.Eljárási jogalap

4.1.1.Általános elvek

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSZ) 218. cikkének (9) bekezdése határozatok elfogadásáról rendelkezik „a megállapodásokkal létrehozott szervekben az Unió által képviselendő álláspontok kialakítására vonatkozóan, amennyiben az ilyen szervnek joghatással bíró jogi aktust kell elfogadnia, kivéve a megállapodás intézményi kereteit kiegészítő vagy módosító jogi aktusokat”.

4.1.2.A jelen esetre történő alkalmazás

A WTO miniszteri konferenciáját megállapodás, nevezetesen a WTO-egyezmény hozta létre, melynek IV. cikke (1) bekezdése szerint a miniszteri konferencia jogosult bármely multilaterális kereskedelmi megállapodás hatálya alá tartozó valamennyi ügyben határozatot – köztük joghatással bíró határozatot – hozni.

A WTO-egyezmény IV. cikkének (2) bekezdése értelmében a miniszteri konferencia ülései közötti időszakokban annak funkcióit az Általános Tanács gyakorolja.

A fent említett tervezett jogi aktusok joghatással bíró jogi aktusok, mivel azok hatást gyakorolhatnak az Unió jogaira és kötelezettségeire.

A tervezett jogi aktus nem egészíti ki és nem módosítja a megállapodás intézményi keretét.

Ezért a javasolt határozat eljárási jogalapja az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése.

4.2.Anyagi jogalap

4.2.1.Általános elvek

Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozat anyagi jogalapja elsősorban azon tervezett jogi aktus célkitűzésétől és tartalmától függ, amellyel kapcsolatban az Unió által képviselendő álláspont meghatározásra kerül. Amennyiben a tervezett jogi aktus kettős célkitűzést követ, vagy két összetevőből áll, és ezek egyike elsődlegesként vagy döntő jellegűként azonosítható, míg a másik pusztán járulékos jellegű, az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozatot egyetlen jogalapra, azaz az elsődleges, illetve döntő jellegű célkitűzés vagy összetevő által megkövetelt jogalapra kell alapítani.

4.2.2.A jelen esetre történő alkalmazás

A tervezett jogi aktus elsődleges célkitűzése és tartalma a közös kereskedelempolitikával kapcsolatos.

Ezért a javasolt határozat anyagi jogalapja az EUMSZ 207. cikke.

4.3.Következtetés

A javasolt határozat jogalapja ezért az EUMSZ 207. cikke (4) bekezdésének első albekezdése, összefüggésben 218. cikkének (9) bekezdésével.

5.A tervezett jogi aktus kihirdetése

Mivel a WTO Általános Tanácsának jogi aktusa ki fogja egészíteni a WTO-egyezmény rendelkezéseit azáltal, hogy az Élelmezési Világprogram nem kereskedelmi, humanitárius célú élelmiszer-beszerzéseit mentesíti a kiviteli tilalmak vagy korlátozások alkalmazása alól, elfogadását követően helyénvaló kihirdetni az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

2020/0325 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

a Kereskedelmi Világszervezet Általános Tanácsában az egyes élelmiszer-beszerzéseknek a kiviteli tilalmak vagy korlátozások alkalmazása alóli mentesítéséről szóló határozat elfogadása tekintetében az Európai Unió által képviselendő álláspontról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 207. cikke (4) bekezdésének első albekezdésére, összefüggésben 218. cikke (9) bekezdésével,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)A Kereskedelmi Világszervezetet létrehozó Marrákesi Egyezményt (a továbbiakban: WTO-egyezmény) az Unió 1994. december 22-én a 94/800/EK tanácsi határozat 1 révén megkötötte, és a megállapodás 1995. január 1-jén hatályba lépett.

(2)A WTO-egyezmény IV. cikkének (1) bekezdése értelmében a Kereskedelmi Világszervezet (a továbbiakban: WTO) miniszteri konferenciája jogosult bármely multilaterális kereskedelmi megállapodás hatálya alá tartozó valamennyi ügyben határozatot hozni.

(3)A WTO-egyezmény IV. cikkének (2) bekezdése értelmében a miniszteri konferencia ülései közötti időszakokban a miniszteri konferencia funkcióit a WTO Általános Tanácsának kell gyakorolnia.

(4)A WTO-egyezmény IX. cikkének (1) bekezdése értelmében a WTO lehetőleg azt a gyakorlatot követi, hogy konszenzussal hozza meg döntéseit.

(5)A WTO Általános Tanácsa a 2020. decemberi ülésén vagy egy azt követő, 2021. évi ülésén felkérést kaphat egy olyan javaslat mérlegelésére, amelynek célja, hogy az ENSZ Élelmezési Világprogramjának nem kereskedelmi, humanitárius célú élelmiszer-beszerzéseit mentesítse a kiviteli tilalmak vagy korlátozások alkalmazása alól.

(6)Helyénvaló meghatározni az Unió által a WTO Általános Tanácsában képviselendő álláspontot, mivel az elfogadandó határozat kötelező érvényű lesz az Unióra nézve.

(7)Az 1994. évi GATT XI. cikke (2) bekezdésének a) pontja lehetővé teszi a WTO-tagok számára, hogy meghatározott körülmények között kiviteli tilalmakat és korlátozásokat vezessenek be. A mezőgazdaságról szóló WTO-megállapodás 12. cikke további feltételeket határoz meg, amelyeket a WTO-tagoknak ilyen esetekben be kell tartaniuk. A Covid19-világjárvány során a WTO-tagok ilyen intézkedésekhez folyamodtak, amelyek a nem kereskedelmi, humanitárius céllal beszerzett élelmiszereket is érinthetik.

(8)Az Élelmezési Világprogram humanitárius beszerzéseit mentesíteni kell a kiviteli tilalmak és korlátozások alól, tekintettel az Élelmezési Világprogram által nyújtott nélkülözhetetlen humanitárius segítségre, amely a Covid19-világjárvány idején még fontosabbá vált.

(9)Az Európai Unióról szóló szerződés 17. cikkének (1) bekezdése szerint a WTO Általános Tanácsában az Uniót a Bizottság képviseli,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A Kereskedelmi Világszervezet Általános Tanácsában (a továbbiakban: a WTO Általános Tanácsa) annak 2020. decemberi ülésén vagy egy azt követő, 2021. évi ülésén az Unió által képviselendő álláspont a következő:

Amennyiben a WTO-tagok konszenzusra jutnak arra vonatkozóan, hogy az Élelmezési Világprogram nem kereskedelmi, humanitárius célú élelmiszer-beszerzéseit mentesíteni kell a kiviteli tilalmak vagy korlátozások alkalmazása alól, az Unió csatlakozik ehhez a konszenzushoz. Az álláspont tervezetének kisebb módosításait az Uniónak a WTO Általános Tanácsában részt vevő képviselői újabb tanácsi határozat nélkül is elfogadhatják.

2. cikk

Ennek a határozatnak a Bizottság a címzettje.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    HL L 336., 1994.12.23., 1. o.
Top