EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2020.7.9.
COM(2020) 303 final
2020/0138(NLE)
Javaslat
A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA
a Lett Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 287. cikkétől eltérő különös intézkedés alkalmazására történő felhatalmazásáról szóló (EU) 2017/2408 végrehajtási határozat módosításáról
INDOKOLÁS
A közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK tanácsi irányelv (a továbbiakban: héairányelv) 395. cikkének (1) bekezdése értelmében a Tanács – a Bizottság javaslata alapján – bármelyik tagállamot egyhangúlag felhatalmazhatja arra, hogy az említett irányelvben foglaltaktól eltérő különös intézkedéseket vezessen be az adóbeszedés egyszerűsítésére vagy egyes adócsalások és -kikerülések megelőzésére.
A Bizottságnál 2020. április 17-én iktatott levelében Lettország felhatalmazást kért arra, hogy 2024. december 31-ig továbbra is alkalmazhassa a héairányelv 287. cikkétől eltérő azon intézkedést, melynek értelmében a legfeljebb 40 000 EUR éves árbevétellel rendelkező adóalanyoknak héamentességet biztosíthat.
A héairányelv 395. cikke (2) bekezdésének megfelelően a Bizottság 2020. május 19-én kelt levelében tájékoztatta a többi tagállamot Lettország kérelméről. A Bizottság 2020. május 20-án kelt levelében értesítette Lettországot arról, hogy birtokában van a kérelem elbírálásához szükséges valamennyi információnak.
1.A JAVASLAT HÁTTERE
•A javaslat indokai és céljai
A héairányelv XII. címének 1. fejezete lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy a kisvállalkozásokra vonatkozóan különös szabályozásokat alkalmazzanak, így többek között adómentességet nyújtsanak a bizonyos éves árbevételt el nem érő adóalanyoknak. Az adómentesség értelmében az adóalanynak nem kell hozzáadottérték-adót felszámítania az értékesítéseire, és következésképpen nem is vonhat le előzetesen felszámított hozzáadottérték-adót.
A héairányelv 287. cikkének 10. pontja szerint Lettország azoknak az adóalanyoknak biztosíthat mentességet a hozzáadottérték-adó alól, amelyek éves árbevétele nem haladja meg 17 200 EUR nemzeti valutában kifejezett, Lettország csatlakozása napján érvényes átváltási árfolyamon számított ellenértékét. A 2010/584/EU tanácsi végrehajtási határozat felhatalmazta Lettországot arra, hogy magasabb értékhatárt alkalmazzon, és így azoknak az adóalanyoknak biztosítson héamentességet, amelyek éves árbevétele legfeljebb 50 000 EUR. Ezen intézkedés hatályát a 2014/796/EU tanácsi végrehajtási határozat 2017. december 31-ig meghosszabbította. Az (EU) 2017/2408 tanácsi végrehajtási határozat felhatalmazta Lettországot arra, hogy az eltérő intézkedés hatályát 2020. december 31-ig meghosszabbítsa, és ugyanakkor az értékhatárt 50 000 EUR-ról 40 000 EUR-ra csökkentse.
A lett hatóságok szerint az intézkedés megkönnyíti a héabeszedést, mivel lehetővé teszi Lettország számára, hogy egyszerűsítse a kisvállalkozásokra érvényes adminisztratív eljárásokat, és csökkentse azok adminisztratív terheit. Az intézkedésnek köszönhetően emellett az adóhatóságok munkaterhe is mérséklődni fog.
A lett hatóságok szerint az elmúlt években csökkent a nyilvántartásba vett héaalanyok száma, részben annak köszönhetően, hogy a héaalanyokat a héacsalás elleni küzdelem érdekében elfogadott intézkedések következtében gyorsabban törölték a héanyilvántartásból, miközben a héabevételek tovább növekedtek, és így a lett adóhatóságok számára az egy euró beszedése kapcsán felmerült költségek csökkentek. A fenti fejlemények, valamint az, hogy a Lettországgal szomszédos országok is hasonló értékhatárokat alkalmaznak a kisvállalkozásokra vonatkozó különös szabályozás alkalmazása tekintetében (Észtországban 40 000 EUR, Litvániában 45 000 EUR), szintén az értékhatár jelenlegi szinten tartása mellett szólnak. A lett hatóságok becslései szerint az értékhatár további csökkentése nem járna jelentős pozitív költségvetési hatással, illetve nem növelné a héanyilvántartásba vett adóalanyok számát, mivel a 2018. évi tényleges adatok szerint a költségvetésre, illetve a vállalkozások számára gyakorolt hatás elmaradt az előrejelzésektől. Ha viszont az értékhatárt például 50 000 EUR-ra emelnék, az már negatív költségvetési hatással járna.
Az intézkedés választható jellegű, vagyis az említett értékhatárt meg nem haladó árbevétellel rendelkező kisvállalkozásoknak továbbra is jogukban fog állni az általános héaszabályozás alkalmazása.
Az eltérő intézkedések engedélyezése általában korlátozott időszakra szól, hogy idővel fel lehessen mérni, hogy még mindig megfelelőek-e és betöltik-e céljukat. A héairányelv 281–294. cikkének rendelkezései, amelyek a kisvállalkozásokra vonatkozó különös szabályozást tartalmazzák, a közelmúltban felülvizsgálat tárgyát képezték. A kisvállalkozásokra vonatkozó egyszerűsített héaszabályokat megállapító új irányelvnek megfelelően a tagállamok legkésőbb 2024. december 31-ig kötelesek elfogadni és kihirdetni azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy az új szabályoknak megfeleljenek. A tagállamoknak ezeket a nemzeti rendelkezéseket 2025. január 1-jétől kell alkalmazniuk.
Indokolt tehát Lettországot felhatalmazni arra, hogy 2024. december 31-ig alkalmazhassa az eltérő intézkedést.
•Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel
Az eltérő intézkedés összhangban van a héairányelvnek a kisvállalkozásokra vonatkozó különös szabályozásról szóló 281–294. cikkét módosító, a héára vonatkozó cselekvési terv eredményeként elfogadott új irányelv szellemiségével, és célja, hogy korszerű, egyszerűsített rendszert hozzon létre a szóban forgó vállalkozások számára. Különösen a héaszabályoknak való megfelelési költségeket, az egyes tagállamok és az EU szintjén jelentkező versenytorzulást, valamint az értékhatár-hatás negatív következményeit kívánja csökkenteni, továbbá arra törekszik, hogy megkönnyítse a vállalkozások számára a szabályoknak való megfelelést, az adóhatóságok számára pedig a nyomon követést.
A 40 000 EUR-s értékhatár összhangban van az új irányelvvel, amely lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy a héamentességhez szükséges éves árbevételi értékhatárt legfeljebb 85 000 EUR-ban (vagy ennek nemzeti valutában kifejezett értékében) állapítsák meg.
Hasonló eltérésekre más tagállamok is engedélyt kaptak, azaz héamentességet biztosíthattak azon adóalanyoknak, amelyek éves árbevétele nem haladja meg a héairányelv 285., illetve 287. cikkében meghatározott értékhatárt. Málta esetében az ily módon engedélyezett értékhatár 20 000 EUR, Hollandia esetében 25 000 EUR, Olaszország esetében 30 000 EUR, Luxemburg esetében 35 000 EUR, Lengyelország és Észtország esetében 40 000 EUR, Horvátország és Litvánia esetében 45 000 EUR, Magyarország esetében 48 000 EUR, Szlovénia esetében 50 000 EUR, Románia esetében pedig 88 500 EUR.
A fentieknek megfelelően a héairányelv alóli eltéréseket minden esetben csak korlátozott időszakra lehet engedélyezni, hogy lehetőség legyen hatásaik értékelésére. A különös intézkedés lejárati időpontjának a Lettország által kért, 2024. december 31-i dátumban való megállapítása összhangban van a kis- és középvállalkozásokra vonatkozó egyszerűbb héaszabályokról szóló új irányelv követelményeivel. Ez az irányelv ugyanis 2025. január 1-jét írja elő azon időpontként, amelytől kezdődően a tagállamoknak alkalmazniuk kell azokat a nemzeti rendelkezéseket, amelyeket az irányelvnek való megfelelés érdekében kötelesek elfogadni.
A javasolt intézkedés tehát összhangban van a héairányelv rendelkezéseivel.
•Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival
A Bizottság az éves munkaprogramjaiban mindig is hangsúlyozta, hogy a kisvállalkozások esetében egyszerűbb szabályozásra van szükség. Ezzel összefüggésben a Bizottság 2020. évi munkaprogramja egy kimondottan a kkv-re irányuló stratégiát említ, „amely megkönnyíti a kis- és középvállalkozások működését, növekedését és bővülését”. Az eltérő intézkedés az adószabályok tekintetében összhangban van ezekkel a célkitűzésekkel. Különösen a Bizottság 2017. évi munkaprogramjával koherens, amely kifejezetten a héával is foglalkozik, és rámutat, hogy a kisvállalkozásokra háruló, a héaszabályoknak való megfeleléssel járó adminisztratív terhek magasak, a technológiai innováció pedig újabb és újabb kihívások elé állítja az eredményes adóbeszedést, továbbá hangsúlyozza, hogy a kisebb vállalatokra vonatkozó héaszabályokat egyszerűsíteni kell.
Az intézkedés emellett összhangban áll a 2015. évi egységes piaci stratégiával is, amelyben a Bizottság kötelezettséget vállalt arra, hogy a kis- és középvállalkozások növekedését elősegíti többek között azzal, hogy csökkenti azokat az adminisztratív terheket, amelyek következtében nem tudják teljes mértékben kihasználni az egységes piac előnyeit. Követi továbbá a Bizottság 2013-as „»Vállalkozás 2020« cselekvési terv – A vállalkozói szellem felélénkítése Európában” című közleményének elgondolását, amely szintén azt hangsúlyozza, hogy egyszerűsíteni kell az adójogszabályokat a kisvállalkozások számára.
Végezetül az intézkedés összhangban áll az induló vállalkozásokkal foglalkozó 2016-os közleményben a kis- és középvállalkozásokra vonatkozóan meghatározott uniós szakpolitikákkal, valamint a „»Gondolkozz előbb kicsiben!« Európai kisvállalkozói intézkedéscsomag: »Small Business Act«” című 2008-as közleménnyel is, amelyben a Bizottság felkérte a tagállamokat, hogy a jogszabályok kidolgozása során vegyék figyelembe a kkv-k sajátosságait, és egyszerűsítsék a meglévő szabályozási környezetet.
2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG
•Jogalap
A héairányelv 395. cikke.
•Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)
A héairányelvnek a javaslat alapját képező rendelkezésére tekintettel a javaslat az Európai Unió kizárólagos hatáskörébe esik, ezért a szubszidiaritás elve nem alkalmazandó.
•Arányosság
A határozat felhatalmazást ad egy tagállam számára, annak saját kérelme alapján, kötelezettséget tehát nem keletkeztet.
Tekintve az eltérés korlátozott hatályát, a különös intézkedés arányban áll a kitűzött céllal, vagyis az adóbehajtásnak a kis adóalanyok és az adóhatóság szempontjából történő egyszerűsítésével.
•A jogi aktus típusának megválasztása
A javasolt aktus tanácsi végrehajtási határozat.
A héairányelv 395. cikke szerint a héára vonatkozó közös szabályoktól kizárólag abban az esetben lehet eltérni, ha arra a Tanács a Bizottság javaslata alapján egyhangúlag felhatalmazást ad. A tanácsi végrehajtási határozat a legmegfelelőbb jogi aktus, mivel az egy-egy tagállamnak is címezhető.
3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI
•Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk
Nem került sor konzultációra érdekelt felekkel. A javaslat Lettország kérelmén alapul, és kizárólag ezt a tagállamot érinti.
•Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása
Külső szakértők bevonására nem volt szükség.
•Hatásvizsgálat
A tanácsi végrehajtási határozatra irányuló javaslat felhatalmazza Lettországot arra, hogy továbbra is héamentességet biztosítson azon adóalanyok számára, amelyek éves árbevétele nem haladja meg a 40 000 EUR-t. Az értékhatárt meg nem haladó árbevétellel rendelkező adóalanyoknak nem kell héanyilvántartásba vetetni magukat, ezért az intézkedés következményeként csökkenni fognak az adminisztratív terheik, mivel nem kell sem héanyilvántartásokat vezetniük, sem héabevallást benyújtaniuk. Következésképp az intézkedés az adóhatóságra is kedvező hatással lehet, mivel csökkenteni fogja adminisztratív terheit.
A lett hatóságok szerint a héaalanyként történő nyilvántartásba vételre vonatkozó értékhatár 50 000 EUR-ról 40 000 EUR-ra történő csökkentésétől az állami költségvetés további 5,9 millió EUR héabevételt várhat, továbbá évente 3 426 új adóalany jelentkezik majd a héanyilvántartásba. A költségvetésre gyakorolt tényleges hatás meghatározásakor azokat a héanyilvántartásba vett adóalanyokat vették figyelembe, amelyek ügyleteinek összértéke a 2018. évi héabevallásban 40 000 EUR és 50 000 EUR között volt, és amelyek 2017-ben nem szerepeltek a héanyilvántartásban. Költségvetési hatásnak a héanyilvántartásba vett adóalanyok által bevallott héa teljes összegét tekintették, amely 2018-ban 2,8 millió EUR-ra rúgott. A nyilvántartásban szereplő ilyen héaalanyok száma 2 636, tehát úgy tekinthető, hogy ezen intézkedés ennyivel növelte a héaalanyok számát. A 2019. évi héabevallásokból származó adatok szerint a héanyilvántartásba vett azon adóalanyok, amelyek héabevallásban bejelentett ügyleteinek összértéke 40 000 EUR és 50 000 EUR között volt, 10,7 millió EUR bevételt termeltek az állami költségvetés számára, szemben a 2018-ban termelt 5,8 millió EUR-val. A lett hatóságok ezért arra a következtetésre jutottak, hogy az intézkedés kedvező hatást gyakorol az állami költségvetésre, bár e hatás valamivel elmarad a korábban előre jelzettől.
A lett hatóságok úgy vélik, hogy az értékhatár további csökkentése nem járna jelentős pozitív költségvetési hatással, illetve nem növelné a héanyilvántartásba vett adóalanyok számát, mivel a 2018. évi tényleges adatok szerint a költségvetésre és a vállalkozások számára gyakorolt hatás elmaradt az előrejelzésektől. Ha viszont az értékhatárt például 50 000 EUR-ra emelnék, az már negatív költségvetési hatással járna.
Az eltérő intézkedés választható lesz az adóalanyok számára. Az adóalanyok a 2006/112/EK irányelv 290. cikkének megfelelően választhatják az általános héaszabályozást is.
•Alapjogok
A javaslatnak nincs hatása az alapvető jogok védelmére.
4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK
A javaslatnak nem lesz negatív hatása az uniós költségvetésre, mert Lettország az 1553/89/EGK, Euratom tanácsi rendelet 6. cikkének megfelelően kompenzációs számítást fog végezni.
2020/0138 (NLE)
Javaslat
A TANÁCS VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA
a Lett Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 287. cikkétől eltérő különös intézkedés alkalmazására történő felhatalmazásáról szóló (EU) 2017/2408 végrehajtási határozat módosításáról
AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,
tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,
tekintettel a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK tanácsi irányelvre és különösen annak 395. cikke (1) bekezdésének első albekezdésére,
tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,
mivel:
(1)A 2006/112/EK irányelv 287. cikkének 10. pontja alapján Lettország mentességet biztosíthat a hozzáadottérték-adó (héa) alól azon adóalanyok számára, amelyek éves árbevétele nem haladja meg a 17 200 EUR, nemzeti valutában kifejezett, Lettország csatlakozásának napján érvényes átváltási árfolyamon számított ellenértékét.
(2)A 2010/584/EU tanácsi végrehajtási határozat felhatalmazta Lettországot arra, hogy a 2006/112/EK irányelv 287. cikkétől eltérő intézkedést (a továbbiakban: eltérő intézkedés) vezessen be annak érdekében, hogy 2013. december 31-ig héamentességet biztosítson azon adóalanyok számára, amelyek éves árbevétele nem haladja meg az 50 000 EUR-t. Az intézkedés időbeli hatályát a 2014/796/EU tanácsi végrehajtási határozat 2017. december 31-ig meghosszabbította.
(3)Az (EU) 2017/2408 tanácsi végrehajtási határozat felhatalmazta Lettországot mind arra, hogy az eltérő intézkedés hatályát 2020. december 31-ig meghosszabbítsa, mind pedig arra, hogy az értékhatárt 50 000 EUR-ról 40 000 EUR-ra csökkentse.
(4)A Bizottságnál 2020. április 17-én iktatott levelében Lettország felhatalmazást kért arra, hogy 2024. december 31-ig továbbra is alkalmazhassa az eltérő intézkedést, mivel ez az az időpont, ameddig a tagállamoknak át kell ültetniük a kisvállalkozások számára egyszerűbb héaszabályokat megállapító (EU) 2020/285 tanácsi irányelvet. Az irányelv meghatározza azt a maximális értékhatárt is, ameddig a tagállamok adómentességet biztosíthatnak a bizonyos tagállami éves árbevételt el nem érő adóalanyok számára; ez az értékhatár 85 000 EUR vagy az ennek megfelelő, nemzeti valutában kifejezett összeg.
(5)A Bizottság 2020. május 19-én kelt levelében a 2006/112/EK irányelv 395. cikke (2) bekezdése második albekezdésének megfelelően tájékoztatta a többi tagállamot Lettország kérelméről. A Bizottság 2020. május 20-án kelt levelében értesítette Lettországot arról, hogy birtokában van a kérelem elbírálásához szükséges valamennyi információnak.
(6)Az eltérő rendelkezés összhangban áll az (EU) 2020/285 irányelvvel, melynek célja, hogy csökkentse a kisvállalkozásoknál a héaszabályoknak való megfelelés kapcsán felmerülő költségeket, mérsékelje a versenytorzulást mind a tagállamok, mind az EU szintjén, valamint csökkentse a mentesítésről az adóztatásra való áttérés negatív hatását (az úgynevezett értékhatár-hatást). Az irányelv emellett azt a célt is szolgálja, hogy megkönnyítse a vállalkozások számára a szabályoknak való megfelelést, az adóhatóságok számára pedig a nyomon követést. A kérelemben megjelölt 40 000 EUR-s értékhatár összhangban áll a 2006/112/EK irányelvnek az (EU) 2020/285 irányelvvel módosított 284. cikkével.
(7)Az eltérő intézkedés továbbra is választható lesz az adóalanyok számára. Az adóalanyok a 2006/112/EK irányelv 290. cikkének megfelelően ezentúl is választhatják az általános héaszabályozást.
(8)A Lettország által nyújtott információk szerint az eltérő intézkedésnek csupán elhanyagolható hatása lesz a végső fogyasztói szinten beszedett lettországi adóbevétel teljes összegére.
(9)Az eltérő intézkedés nem fogja hátrányosan érinteni az Unió héából származó saját forrásait, mivel Lettország az 1553/89/EGK, Euratom tanácsi rendelet 6. cikkének megfelelően kompenzációs számítást fog végezni.
(10)Tekintettel arra, hogy az eltérő intézkedés alkalmazása várhatóan kedvező hatást gyakorol a kisvállalkozások és az adóhatóságok adminisztratív terheinek és megfelelési költségeinek csökkentésére, anélkül, hogy jelentős mértékben befolyásolná a héából származó összbevételt, indokolt felhatalmazni Lettországot arra, hogy folytassa az eltérő intézkedés alkalmazását.
(11)Az eltérő intézkedés alkalmazására való felhatalmazás hatályát időben korlátozni kell. Olyan időbeli hatályt kell megállapítani, amely lehetővé teszi az értékhatár hatékonyságának és megfelelőségének értékelését. Az (EU) 2020/285 irányelv értelmében a tagállamok 2024. december 31-ig kötelesek elfogadni és kihirdetni azokat a törvényi, rendeleti és közigazgatási rendelkezéseket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy az említett irányelv 1. cikkének megfeleljenek, és ezeket a rendelkezéseket 2025. január 1-jétől kell alkalmazniuk. Indokolt tehát Lettországot felhatalmazni arra, hogy 2024. december 31-ig alkalmazhassa az eltérő intézkedést.
(12)Az (EU) 2017/2408 végrehajtási határozatot ezért ennek megfelelően módosítani kell,
ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:
1. cikk
Az (EU) 2017/2408 végrehajtási határozat 2. cikkének második bekezdése helyébe a következő szöveg lép:
„Ezt a határozatot 2024. december 31-ig kell alkalmazni.”.
2. cikk
Ennek a határozatnak a Lett Köztársaság a címzettje.
Kelt Brüsszelben, -án/-én.
a Tanács részéről
az elnök