Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0138

    Javaslat AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE az 1303/2013/EU és az 1301/2013/EU rendeletnek az európai strukturális és beruházási alapok COVID-19-járványra adott válaszlépésekre történő felhasználásához kivételes rugalmasságot biztosító egyedi intézkedések tekintetében történő módosításáról

    COM/2020/138 final

    Brüsszel, 2020.4.2.

    COM(2020) 138 final

    2020/0054(COD)

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    az 1303/2013/EU és az 1301/2013/EU rendeletnek az európai strukturális és beruházási alapok COVID-19-járványra adott válaszlépésekre történő felhasználásához kivételes rugalmasságot biztosító egyedi intézkedések tekintetében történő módosításáról


    INDOKOLÁS

    1.A JAVASLAT HÁTTERE

    A javaslat indokai és céljai

    A COVID-19-járvány közvetlen és közvetett hatásai tovább fokozódnak mindegyik tagállamban. A jelenlegi helyzet példa nélküli, és ilyen körülmények között a helyzethez igazodó rendkívüli intézkedések szükségesek.

    A Bizottság által 2020. március 13-án javasolt első intézkedéscsomag számos fontos változtatást vezetett be, amelyek hatékonyabb válaszlépéseket tesznek lehetővé a jelenlegi helyzetben. Ugyanakkor a gazdaságra és a társadalomra gyakorolt hatások egyre súlyosbodnak. Ezért a második intézkedéscsomagnak túl kell mutatnia azokon az intézkedéseken, amelyek megvalósítása már most is lehetséges, és további, kivételes rugalmasságot kell biztosítania annak érdekében, hogy reagálni lehessen a jelenlegi, példa nélküli helyzetre, amely a Stabilitási és Növekedési Paktumban szereplő általános mentesítési záradék aktiválásához vezetett.

    Annak biztosítása érdekében, hogy az alapokból nyújtható összes támogatás mobilizálható legyen a COVID-19-járvány gazdasági és társadalmi hatásainak kezelésére, ideiglenes és kivételes intézkedésként – a rendes körülmények között alkalmazandó szabályok sérelme nélkül – lehetővé kell tenni a kohéziós politikai programok végrehajtásának az uniós költségvetésből történő 100 %-os társfinanszírozását, valamint további átcsoportosítási lehetőségeket kell biztosítani az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA), az Európai Szociális Alap (ESZA) és a Kohéziós Alap között, továbbá a régiók különböző kategóriái között is. A Bizottság javasolja továbbá, hogy a tagállamok mentesüljenek a tematikus koncentrációra vonatkozó követelmények teljesítése alól, hogy lehetővé váljon az erőforrásoknak a jelenlegi válság által leginkább sújtott területekre történő átirányítása. Ez az eltérés lehetővé teszi majd az ERFA, a Kohéziós Alap és az ESZA összes rendelkezésre álló forrásának azon példa nélküli kihívások leküzdése érdekében történő mozgósítását, amelyekkel a tagállamoknak a COVID-19-járvány következtében szembe kell nézniük. A tagállamok és a régiók több forrást tudnak majd mozgósítani a csökkentett munkaidős rendszerek bővítésére és kiterjesztésére, a kkv-k működőtőke-támogatására, valamint az egészségügyi ágazat azonnali kiadásainak fedezésére.

    Emellett a programok módosításából eredő, a nemzeti és európai közigazgatásokra a jelenlegi körülmények között szükségtelenül nehezedő adminisztratív terhek kiküszöbölése érdekében tartózkodni kell a partnerségi megállapodások módosításától is, és ki kell terjeszteni az éves végrehajtási jelentések benyújtására vonatkozó 2020-as határidőt, valamint az ezeken alapuló bizottsági jelentések benyújtásának határidejét. Ezenkívül egyszerűsödnek majd bizonyos, az ellenőrzésekkel és a pénzügyi eszközökkel kapcsolatos eljárási követelmények is. Tekintettel a szükséges ellenőrzések elvégzésével összefüggő jelenlegi korlátokra, az ERFA, az ESZA, az ETHA és a Kohéziós Alap esetében kifejezetten rendelkezni kell a nem statisztikai mintavételi módszer alkalmazása lehetőségének kiterjesztéséről. Ahhoz, hogy a COVID-19-járványra való hatékony reagálás érdekében lehetőség legyen a pénzügyi eszközök gyors kiigazítására, rendelkezni kell arról, hogy a továbbiakban ne legyen szükséges felülvizsgálni és naprakésszé tenni az előzetes értékelést, valamint az annak igazolására szolgáló alátámasztó dokumentumokat, hogy a támogatást a tervezett célra használták fel. Emellett a működő tőke pénzügyi eszközökön keresztül történő támogatásának lehetőségeit ki kell terjeszteni az EMVA-ra is.

    Végezetül a Bizottság azt javasolja, hogy azon vállalkozások is részesülhessenek ERFA-támogatásban, amelyek a jelenlegi sajátos körülmények miatt nehézségekkel küzdenek, ezáltal biztosítva az összhangot a gazdaságnak a jelenlegi COVID-19-járvánnyal összefüggésben való támogatása céljából létrehozott, állami támogatási intézkedésekre vonatkozó ideiglenes keret szerinti megközelítéssel, valamint a csekély összegű támogatások nyújtására vonatkozó szabályokkal.

    A COVID-19-járvány emellett feltehetően a folyamatban lévő műveletek végrehajtására is súlyos hatással lesz. A nemzeti hatóságok ezért szükséges és indokolt esetekben mérlegelhetik a műveleteknek (például az elérendő eredmények, a végrehajtási határidő stb. tekintetében) a nemzeti szabályozásukkal összhangban oly módon történő kiigazítását, hogy minimálisra csökkentsék a COVID-19-válságnak a programokra gyakorolt hatását. A nemzeti hatóságok mérlegelhetik új műveletek kiválasztásának, illetve szükség esetén új vagy további pályázati felhívások kiírásának lehetőségét is.

    Előfordulhatnak olyan esetek, amikor a COVID-19-járvány miatt fennálló körülmények a nemzeti jog szerint vis maior eseménynek minősülnek, így megfelelő indokot adnak a kötelezettség teljesítésének elmulasztására. A Bizottság úgy véli, hogy megfelelő rugalmassággal szükséges kezelni az olyan eseteket, amikor a kedvezményezettek a COVID-19-járvánnyal összefüggő okok miatt (például személyzet hiányában) nem teljesítik kellő időben a kötelezettségeiket. A Bizottság ugyanilyen rugalmasságot fog tanúsítani annak értékelésekor, hogy a tagállamok teljesítették-e kötelezettségeiket. Annak biztosítása érdekében, hogy a tagállamok és a régiók teljes mértékben ki tudják használni az alapokból nyújtott támogatást, az operatív programok részére kifizetendő végső egyenleg összegének meghatározásakor lehetővé kell tenni az alapokból biztosított hozzájárulás maximális összegének korlátozott kiigazításait minden egyes prioritás és régiókategória tekintetében.

    Ezek az intézkedések kiegészítik és új elemekkel bővítik a 2020. március 13-án javasolt jogszabály-módosításokat. Az intézkedések a tagállamokkal a koronavírus-reagálási beruházási kezdeményezés munkacsoportja keretében folytatott szoros együttműködés eredményei; a munkacsoport eddig több mint 200 kérdést vitatott meg.

    Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

    A javaslat összhangban van az európai strukturális és beruházási alapokra vonatkozó átfogó jogi kerettel, és az 1303/2013/EU, valamint az 1301/2013/EU rendelet célirányos módosítására korlátozódik. A javaslat kiegészíti a COVID-19-járvány kapcsán a tagállamok egészségügyi rendszereibe és más gazdasági ágazataiba történő beruházások mozgósítását célzó különös intézkedésekre (koronavírus-reagálási beruházási kezdeményezés) vonatkozó, 2020. március 13-i COM(2020) 113 bizottsági javaslatot, valamint minden egyéb olyan intézkedést, amelynek célja a jelenlegi, példa nélküli helyzet kezelése.

    Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

    A javaslat az 1303/2013/EU és az 1301/2013/EU rendelet célirányos módosításaira korlátozódik, és megőrzi az Unió egyéb szakpolitikáival fennálló összhangot.

    2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

    Jogalap

    A javaslat az Európai Unió működéséről szóló szerződés 177., 178. és 322. cikkén alapul.

    Lehetővé teszi a 100 %-os társfinanszírozást, és a „Beruházás a növekedésbe és munkahelyteremtésbe” célkitűzés keretében pénzügyi rugalmasságot biztosít az ERFA, az ESZA és a Kohéziós Alap, valamint a régiók különböző kategóriái között. Egyértelműséget biztosít a népegészségügyi válságra adott válaszként bevezetett intézkedések által érintett kiadások támogathatóságát illetően. Végezetül enyhít bizonyos, a tagállamokra vonatkozó követelményeket, amennyiben azok olyan adminisztratív terheket rónak a tagállamokra, amelyek késleltethetik a válságra való reagálást célzó intézkedések végrehajtását. E kivételes módosítások nem sérthetik a rendes körülmények között alkalmazandó szabályokat.

    Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

    A javaslat célja, hogy eltérést tegyen lehetővé bizonyos, a jelenleg alkalmazandó uniós rendelkezések szerinti korlátozásoktól annak érdekében, hogy a lehető legnagyobb rugalmasságot biztosítsa a meglévő beruházási forrásoknak a COVID-19-járvánnyal összefüggésben kialakult, példa nélküli népegészségügyi válságból eredő közvetlen és közvetett hatások kezelése érdekében történő mozgósítása tekintetében.

    Arányosság

    A javaslat korlátozott, célirányos módosításra vonatkozik, amely nem lépi túl a további rugalmasság és jogbiztonság annak érdekében történő biztosítására irányuló célkitűzés eléréséhez szükséges mértéket, hogy a régiók és a vállalkozások növekedési potenciálját és a lakosság jólétét érintő széles körű népegészségügyi válságokra adott válaszként beruházásokat lehessen mozgósítani.

    A jogi aktus típusának megválasztása

    A jelenlegi, példa nélküli körülmények kezeléséhez szükséges további rugalmassági lehetőségek bevezetésére a rendelet a megfelelő eszköz.

    3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

    A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata

    Tárgytalan

    Az érdekelt felekkel folytatott konzultációk

    Külső érdekelt felekkel nem került sor konzultációra. Ugyanakkor a javaslat a tagállamokkal és az Európai Parlamenttel az elmúlt hetekben folytatott széles körű konzultáció nyomán készült, és figyelembe veszi a nemzeti hatóságoktól a koronavírus-reagálási beruházási kezdeményezés munkacsoportján keresztül a válságelhárítási intézkedések kezelésével kapcsolatban beérkezett több mint 200 pontosító és tanácsadó jellegű kérdést.

    Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása

    Tárgytalan

    Hatásvizsgálat

    Az 1303/2013/EU és az 1301/2013/EU rendelethez kapcsolódó javaslatok előkészítése céljából sor került hatásvizsgálat készítésére. Ezek a jelenlegi korlátozott, célirányos módosítások nem igényelnek külön hatásvizsgálatot.

    Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

    Tárgytalan

    Alapjogok

    Tárgytalan

    4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

    A javasolt módosítás nem vonja maga után az 1311/2013/EU rendelet I. mellékletében megállapított többéves pénzügyi keret kötelezettségvállalásokra és kifizetésekre vonatkozó éves felső határértékeinek módosítását. Az 1303/2013/EU rendelet szerinti kötelezettségvállalási előirányzatok teljes éves bontása változatlan marad.

    A javaslat megkönnyíti a programok végrehajtásának felgyorsítását, ami a kifizetési előirányzatoknak az időszak elejére való ütemezését eredményezi.

    A Bizottság gondosan nyomon fogja követni a javasolt módosításnak a 2020. évi kifizetési előirányzatokra gyakorolt hatását, figyelembe véve mind a költségvetés végrehajtását, mind a felülvizsgált tagállami előrejelzéseket.

    5.EGYÉB ELEMEK

    Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

    Az intézkedések végrehajtását a Bizottság figyelemmel kíséri, és arról az 1303/2013/EU rendelettel létrehozott általános jelentéstételi mechanizmusok keretében beszámolók készülnek.

    Magyarázó dokumentumok (irányelvek esetén)

    Tárgytalan

    A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

    A Bizottság annak biztosítása érdekében javasolja az 1303/2013/EU rendelet (a közös rendelkezésekről szóló rendelet) módosítását, hogy a tagállamok kérhessék az operatív programok módosítását, és így a 2020–2021-es számviteli év érintett operatív programjaira 100 %-os uniós társfinanszírozási arány legyen alkalmazható (a 25a. cikk (1) bekezdése). A Bizottság értékeli ezt az intézkedést, és ennek alapján javaslatot tehet a meghosszabbítására.

    Fontos továbbá biztosítani azt, hogy az operatív programok e rendelet hatálybalépését követő módosításai esetében korlátozás nélkül lehetőség legyen a 2020. évi előirányzatoknak az ERFA és az ESZA, valamint a Kohéziós Alap közötti átcsoportosítására a „Beruházás a növekedésbe és munkahelyteremtésbe” célkitűzés keretében (a 25a. cikk (2) bekezdése). Az európai területi együttműködési célkitűzés forrásait, a legkülső régióknak nyújtott kiegészítő juttatásokat, valamint az ifjúsági foglalkoztatási kezdeményezés és a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alap támogatását nem érinthetik az ilyen átcsoportosítások.

    Annak érdekében, hogy kielégíthetők legyenek a jelenlegi sajátos kihívások kezelése által támasztott tagállami igények, lehetővé kell tenni a tagállamok számára, hogy a 2020. évi allokációikból átcsoportosítást kérjenek a különböző régiókategóriák között. Annak érdekében, hogy a tagállamok továbbra is figyelmet fordíthassanak a kevésbé fejlett régiókra, először meg kell vizsgálniuk a források átcsoportosításának egyéb lehetőségeit, mielőtt fontolóra vennék a kevésbé fejlett régiók számára elkülönített költségvetésből történő átcsoportosításokat, tekintettel az ilyen átcsoportosításoknak azon régió alapvető beruházásaira vagy az átcsoportosítási kérelmet megelőzően kiválasztott műveletek befejezésére gyakorolt lehetséges negatív hatásaira, amelytől a forrásokat elvonják (a 25a. cikk (3) és (4) bekezdése). Az operatív programoknak az e rendelet hatálybalépését követően benyújtott módosításaira nem kell alkalmazni a tematikus koncentrációra vonatkozó követelményeket (a 25a. cikk (5) bekezdése).

    Emellett annak érdekében, hogy a tagállamok a COVID-19-járványra adandó megfelelő válaszlépésekre összpontosíthassanak, valamint hogy csökkenjenek az adminisztratív terhek, egyszerűsíteni kell a programok végrehajtásához és az ellenőrzésekhez kapcsolódó eljárási követelmények némelyikét. Megemlítendő különösen, hogy meg kell szüntetni a partnerségi megállapodások módosításával kapcsolatos kötelezettséget (a 25a. cikk (6) bekezdése), meg kell hosszabbítani az éves végrehajtási jelentés benyújtásának határidejét (a 25a. cikk (8) bekezdése), és kifejezetten rendelkezni kell az alapok és az ETHA arra vonatkozó lehetőségének kiterjesztéséről is, hogy nem statisztikai mintavételi módszert alkalmazzanak (a 25a. cikk (12) bekezdése). A javaslat emellett a kötelezettségvállalások visszavonásával összefüggésben a vis maiorra való hivatkozás konkrét módozatairól is rendelkezik (a 25a. cikk (8) bekezdése).

    A COVID-19-járvány összefüggésében kivételesen a befejezett vagy teljes körűen végrehajtott műveletek kiadásai is támogathatók, amennyiben a műveletek fokozzák a válságelhárítási képességet (a 25a. cikk (7) bekezdése). Az ilyen műveletek akár már a szükséges programmódosítás Bizottság általi jóváhagyása előtt is kiválaszthatók.

    Ezenkívül amennyiben a népegészségügyi válságokra való hatékony reagáláshoz a pénzügyi eszközök kiigazítása szükséges, rendelkezni kell arról, hogy ne kelljen felülvizsgálni és naprakésszé tenni az előzetes értékelést, valamint az annak igazolására szolgáló alátámasztó dokumentumokat, hogy a támogatást a tervezett célra használták fel. Ezen túlmenően ki kell terjeszteni a működő tőke EMVA-ból történő támogatásának lehetőségeit (a 25a. cikk (10) és (11) bekezdése).

    A javaslat emellett nagyobb rugalmasságot tesz lehetővé a programok lezárásakor annak biztosítása érdekében, hogy a rendelkezésre álló forrásokat a lehető legnagyobb mértékben felhasználják (az 1. cikk (3) bekezdése).

    Végezetül a Bizottság az 1301/2013/EU rendelet módosítását javasolja annak érdekében, hogy azon vállalkozások is részesülhessenek ERFA-támogatásban, amelyek a jelenlegi sajátos körülmények miatt nehézségekkel küzdenek, ezáltal biztosítva az összhangot a gazdaságnak a jelenlegi COVID-19-járvánnyal összefüggésben való támogatása céljából létrehozott, állami támogatási intézkedésekre vonatkozó ideiglenes keret szerinti megközelítéssel, valamint a csekély összegű támogatások nyújtására vonatkozó szabályokkal (2. cikk).

    2020/0054 (COD)

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    az 1303/2013/EU és az 1301/2013/EU rendeletnek az európai strukturális és beruházási alapok COVID-19-járványra adott válaszlépésekre történő felhasználásához kivételes rugalmasságot biztosító egyedi intézkedések tekintetében történő módosításáról

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 177. cikkére, 178. cikkére és 322. cikke (1) bekezdésének a) pontjára,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    a jogalkotási aktus tervezete nemzeti parlamenteknek való megküldését követően,

    tekintettel az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményére 1 ,

    tekintettel a Régiók Bizottságának véleményére 2 ,

    tekintettel az Európai Számvevőszék véleményére,

    rendes jogalkotási eljárás keretében,

    mivel:

    (1)A tagállamokat példátlan módon érintették a COVID-19-járvány miatti válság következményei. A válság visszaveti a tagállamok növekedését, ez pedig méginkább súlyosbítja az egészségügyi rendszereikben és gazdaságuk más ágazataiban szükséges közberuházások hirtelen és jelentős növekedése miatt kialakult súlyos likviditási hiányt. Ezáltal egy olyan kivételes helyzet állt elő, amely egyedi intézkedéseket kíván.

    (2)A válság hatásainak kezelése céljából már módosították az 1303/2013/EU és az 1301/2013/EU rendeletet annak érdekében, hogy nagyobb rugalmasságot biztosítsanak az Európai Regionális Fejlesztési Alapból (ERFA), az Európai Szociális Alapból (ESZA) és a Kohéziós Alapból (a továbbiakban: az alapok), valamint az Európai Tengerügyi és Halászati Alapból (ETHA) támogatott programok végrehajtása során. A jelenlegi válságra való hatékony reagálás érdekében az ERFA-ból nyújtott támogatások köre jelentősen bővült.

    (3)Az uniós gazdaságokra és társadalmakra gyakorolt súlyos negatív hatások azonban egyre súlyosbodnak. Ezért a jelenlegi, példa nélküli válságra való reagálás érdekében további, kivételes rugalmasságot kell biztosítani a tagállamok számára, jobb lehetőséget adva nekik arra, hogy az alapokból származó valamennyi fel nem használt támogatást mozgósítsák.

    (4)Az állami költségvetésekre a válsághelyzetre való reagálással összefüggésben nehezedő terhek enyhítése érdekében a tagállamok számára kivételes jelleggel lehetőséget kell biztosítani arra, hogy a kohéziós politikai programok esetében a költségvetési előirányzatokkal összhangban és a rendelkezésre álló finanszírozás függvényében 100 %-os társfinanszírozási arány alkalmazását kérjék a 2020–2021-es számviteli évre. E kivételes társfinanszírozási arány alkalmazásának értékelése alapján a Bizottság javasolhatja ezen intézkedés meghosszabbítását.

    (5)Annak érdekében, hogy a tagállamok a népegészségügyi válságra való testreszabott reagálás céljából rugalmasabban végezhessék el a források újraelosztását, be kell vezetni, illetve meg kell erősíteni a „Beruházás a növekedésbe és munkahelyteremtésbe” célkitűzés keretében az ERFA, az ESZA és a Kohéziós Alap közötti pénzügyi átcsoportosítás lehetőségeit. Ezenkívül – tekintettel a népegészségügyi válság széles körű hatására – kivételes jelleggel több lehetőséget kell biztosítani a tagállamok számára a régiókategóriák közötti átcsoportosításra is, tiszteletben tartva ugyanakkor a Szerződés kohéziós politikára vonatkozó célkitűzéseit. Az európai területi együttműködési célkitűzés forrásait, a legkülső régióknak nyújtott kiegészítő juttatásokat, valamint az ifjúsági foglalkoztatási kezdeményezés és a leginkább rászoruló személyeket támogató európai segítségnyújtási alap támogatását nem érinthetik az ilyen átcsoportosítások. 

    (6)Annak érdekében, hogy a tagállamok a COVID-19-járványra való reagálás céljából gyorsan mozgósíthassák a rendelkezésre álló forrásokat, továbbá figyelembe véve, hogy a 2014–2020-as programozási időszak végrehajtásának előrehaladott szakaszára tekintettel a források újraelosztása csak a 2020-as évre vonatkozó programozáshoz rendelkezésre álló forrásokat érintheti, indokolt a programozási időszak végéig kivételesen mentesíteni a tagállamokat a tematikus koncentrációra vonatkozó követelményeknek való megfelelés kötelezettsége alól.

    (7)Annak érdekében, hogy a tagállamok a COVID-19-járványra adandó megfelelő válaszlépésekre összpontosíthassanak, valamint hogy csökkenjenek az adminisztratív terhek, egyszerűsíteni kell a programok végrehajtásához és az ellenőrzésekhez kapcsolódó eljárási követelmények némelyikét. A programozási időszak végéig fel kell függeszteni különösen a partnerségi megállapodások módosításának kötelezettségét, ideértve mind az operatív programok korábbi változásainak figyelembevételére, mind az egyéb változások bevezetésére irányuló módosításokat. A 2019. évre vonatkozó éves végrehajtási jelentések, valamint a Bizottság ezen éves végrehajtási jelentéseken alapuló összefoglaló jelentésének benyújtási határidejét meg kell hosszabbítani. Ami az alapokat és az ETHA-t illeti, a 2019–2020-es számviteli év tekintetében kifejezetten rendelkezni kell arról is, hogy az ellenőrző hatóságok szélesebb körben alkalmazhassanak nem statisztikai mintavételi módszert.

    (8)Emellett helyénvaló rögzíteni, hogy a COVID-19-járvány összefüggésében kivételesen a befejezett vagy teljes körűen végrehajtott műveletek kiadásai is támogathatók legyenek, amennyiben a műveletek fokozzák a válságelhárítási képességet. Az ilyen műveletek akár már a szükséges programmódosítás Bizottság általi jóváhagyása előtt is kiválaszthatók. Ezenkívül rendelkezni kell a vis maiorra a kötelezettségvállalások visszavonásával összefüggésben való hivatkozás konkrét módozatairól.

    (9)Ezen túlmenően – az adminisztratív terhek és a végrehajtásbeli késedelmek csökkentése érdekében – amennyiben a népegészségügyi válságra való hatékony reagáláshoz a pénzügyi eszközök módosítására van szükség, rendelkezni kell arról, hogy a programozási időszak végéig ne legyen kötelező az előzetes értékelés és a naprakésszé tett üzleti tervek vagy azokkal egyenértékű dokumentumok felülvizsgálata és naprakésszé tétele azon alátámasztó dokumentáció részeként, amely igazolja, hogy a nyújtott támogatást a tervezett célra használták fel. Emellett ki kell terjeszteni a működő tőke EMVA-hoz tartozó pénzügyi eszközökkel történő támogatásának lehetőségeit.

    (10)Annak biztosítása érdekében, hogy a tagállamok teljes mértékben ki tudják használni az alapokból vagy az ETHA-ból származó támogatást, további rugalmasságot kell biztosítani a végsőegyenleg-kifizetés programozási időszak végén történő kiszámításához.

    (11)Az e rendelet alapján engedélyezett átcsoportosítások megkönnyítése érdekében rendelkezni kell arról, hogy a költségvetési rendelet 30. cikke (1) bekezdésének f) pontjában meghatározott, az előirányzatok ugyanazon célkitűzés érdekében történő felhasználására vonatkozó feltétel ne legyen alkalmazandó az e rendelet alapján javasolt átcsoportosítások tekintetében.

    (12)Az egyrészről a gazdaságnak a jelenlegi COVID-19-járvánnyal összefüggésben való támogatása céljából létrehozott, állami támogatási intézkedésekre vonatkozó ideiglenes keret szerinti megközelítés és a csekély összegű támogatások, másrészről az ERFA keretében a nehéz helyzetben lévő vállalkozásoknak nyújtott támogatás feltételei közötti összhang biztosítása céljából az 1301/2013/EU rendeletet módosítani kell annak érdekében, hogy az ilyen vállalkozások a jelenlegi sajátos körülmények között támogatásban részesülhessenek.

    (13)Mivel a tagállamok önmagukban nem képesek kielégítően megvalósítani e rendelet céljait, nevezetesen azt, hogy rugalmassági intézkedéseknek az ESB-alapokból nyújtott támogatás területén történő bevezetésével reagáljanak a népegészségügyi válság hatásaira, és ezért a javasolt intézkedés terjedelme és hatásai miatt e célok uniós szinten jobban megvalósíthatók, az Unió intézkedéseket fogadhat el a szubszidiaritás Európai Unióról szóló szerződés 5. cikkében foglalt elvének megfelelően. Az arányosság említett cikkben foglalt elvének megfelelően ez a rendelet nem lépi túl az e célok eléréséhez szükséges mértéket.

    (14)Az 1303/2013/EU és az 1301/2013/EU rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

    (15)Tekintettel a COVID-19-járvánnyal kapcsolatos helyzet sürgősségére, helyénvaló, hogy ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lépjen hatályba.

    (16)Tekintettel a COVID-19-járványra, valamint az azzal összefüggő népegészségügyi válság kezelésének sürgősségére, szükségesnek tekinthető kivételt biztosítani a nemzeti parlamenteknek az Unióban betöltött szerepéről szóló, az Európai Unióról szóló szerződéshez, az Európai Unió működéséről szóló szerződéshez és az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződéshez csatolt 1. jegyzőkönyv 4. cikkében említett nyolchetes időszak alól,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk
    Az 1303/2013/EU rendelet módosításai

    Az 1303/2013/EU rendelet a következőképpen módosul:

    1.A második rész II. címe a következő új fejezettel egészül ki: 

    „V. FEJEZET

    Az európai strukturális és beruházási alapoknak a COVID-19-járványra adott válaszlépések céljára történő felhasználására vonatkozó rendkívüli intézkedések

    [25 a.] cikk
    Az ESB-alapoknak a COVID-19-járványra adott válaszlépések céljára történő felhasználására irányuló rendkívüli intézkedések

    (1)A 60. cikk (1) bekezdésétől és a 120. cikk (3) bekezdésének első és negyedik albekezdésétől eltérve a tagállam kérésére 100 %-os társfinanszírozási arány alkalmazható a 2020. július 1-jén kezdődő és 2021. június 30-án végződő számviteli év során benyújtott kifizetési kérelmekben bejelentett kiadásokra az ERFA, az ESZA vagy a Kohéziós Alap által támogatott programon belüli egy vagy több prioritási tengely tekintetében.

    A társfinanszírozási arány módosítására irányuló kérelmeket a programok módosítására vonatkozó, a 30. cikkben meghatározott eljárás keretében kell benyújtani, és csatolni kell hozzájuk a felülvizsgált programot vagy programokat. A 100 %-os társfinanszírozási arány csak akkor alkalmazandó, ha a Bizottság legkésőbb az utolsó időközi kifizetési kérelemnek a közös rendelkezésekről szóló rendelet 135. cikkének (2) bekezdésével összhangban történő benyújtása előtt jóváhagyja a megfelelő programmódosítást.

    A 2021. július 1-jén kezdődő számviteli évre vonatkozó első kifizetési kérelem benyújtása előtt a tagállamok megküldik a 96. cikk (2) bekezdése d) pontjának ii. alpontjában említett táblázatot, így megerősítve a 2020. június 30-án végződő számviteli évben a 100 %-ra történő ideiglenes emelés által érintett prioritásokra alkalmazandó társfinanszírozási arányt.

    (2)A COVID-19-járványra adott válaszlépések céljára a beruházás a növekedésbe és munkahelyteremtésbe célkitűzés számára a 2020. évi programozásához rendelkezésre álló források a tagállamok kérésére átcsoportosíthatók az ERFA, az ESZA és a Kohéziós Alap között, a 92. cikk (1) bekezdésének a)–d) pontjában említett százalékoktól függetlenül.

    A 92. cikk (4) bekezdésében megállapított követelmények nem alkalmazandók ezen átcsoportosítások tekintetében.

    Az átcsoportosítások nem érintik a 92. cikk (5) bekezdésével összhangban az ifjúsági foglalkoztatási kezdeményezésre, valamint a 92. cikk (7) bekezdésével összhangban a beruházás a növekedésbe és munkahelyteremtésbe célkitűzés keretében a leginkább rászoruló személyek támogatására elkülönített forrásokat.

    Az e bekezdés alapján az ERFA, az ESZA és a Kohéziós Alap között átcsoportosított forrásokat annak az alapnak a szabályaival összhangban kell végrehajtani, amelyhez a forrásokat átcsoportosítják.

    (3)A 93. cikk (1) bekezdésétől eltérve és a 93. cikk (2) bekezdésében meghatározott lehetőségen túlmenően a COVID-19-járványra adott válaszlépések céljára a tagállamok kérhetik a 2020. évi programozáshoz rendelkezésre álló források átcsoportosítását a régiókategóriák között.

    (4)A (2) és (3) bekezdés szerinti átcsoportosításokra vonatkozó kérelmeket a programok módosítására vonatkozó, a 30. cikkben meghatározott eljárás keretében kell benyújtani, és azokhoz csatolni kell a felülvizsgált programot vagy programokat, amelyek adott esetben megjelölik az alap és régiókategória szerint átcsoportosításra kerülő összegeket.

    (5)A 18. cikktől és az alapspecifikus rendeletektől eltérve, a 30. cikk (5) bekezdése alapján [e rendelet hatálybalépésének napja]-án/-én vagy azt követően benyújtott programmódosítás iránti kérelmekben vagy bejelentett átcsoportosításokban meghatározott pénzügyi allokációkra nem vonatkoznak az e rendeletben vagy az alapspecifikus rendeletekben meghatározott, tematikus koncentrációra vonatkozó követelmények.

    (6)A 16. cikktől eltérve [e rendelet hatálybalépésének napja]-tól/-től a partnerségi megállapodások nem módosíthatók, és a programmódosítások nem vonhatják maguk után a partnerségi megállapodások módosítását.

    A 26. cikk (1) bekezdésétől, a 27. cikk (1) bekezdésétől, a 30. cikk (1) bekezdésétől és a 30. cikk (2) bekezdésétől eltérve [e rendelet hatálybalépésének napja]-tól/-től nem kerül sor a programok és végrehajtásuk partnerségi megállapodással való összhangjának ellenőrzésére.

    (7)A COVID-19-járvánnyal összefüggésben a 65. cikk (10) bekezdésének második albekezdése szerinti, a válsághelyzetekre való reagálási képesség növelését célzó műveletekre a 65. cikk (6) bekezdése nem alkalmazandó.

    A 125. cikk (3) bekezdésének b) pontjától eltérve az ilyen műveletek a módosított program jóváhagyása előtt is kiválaszthatók az ERFA vagy az ESZA általi támogatásra.

    (8)A 87. cikk (1) bekezdése b) pontjának alkalmazásában, amennyiben a COVID-19-járványra vis maiorként hivatkoznak, az azon összegekre vonatkozó információkat, amelyekre vonatkozóan nem lehetett kifizetési kérelmet benyújtani, prioritásonként összesített szinten kell megadni azon műveletek esetében, amelyek teljes elszámolható költsége nem éri el az 1 000 000 EUR-t.

    (9)A 50. cikk (1) bekezdésében említett, a program 2019. évi végrehajtásáról szóló éves jelentést – az alapspecifikus rendeletekben meghatározott határidőktől eltérve – valamennyi ESB-alap tekintetében 2020. szeptember 30-ig kell benyújtani. A Bizottság által 2020-ban az 53. cikk (1) bekezdésével összhangban készített összefoglaló jelentés továbbítása ennek megfelelően elhalasztható.

    (10)A 37. cikk (2) bekezdésének g) pontjától eltérve nincs szükség az előzetes értékelések felülvizsgálatára vagy aktualizálására, amennyiben a pénzügyi eszközök módosítására a COVID-19-járványra adott válaszlépések érdekében van szükség.

    (11)Amennyiben a pénzügyi eszközök a [CRII-módosítással beillesztendő] 37. cikk (4) bekezdésének második albekezdése szerint működő tőke formájában támogatást nyújtanak a kkv-knak, az igazoló dokumentumok részeként nincs szükség olyan új vagy frissített üzleti tervekre vagy azokkal egyenértékű dokumentumokra és bizonyítékokra, amelyek lehetővé teszik annak ellenőrzését, hogy a pénzügyi eszközökön keresztül nyújtott támogatást a tervezett célra használták fel.

    Az 1305/2013/EU rendelettől eltérve ilyen támogatás nyújtható az EMVA-ból az 1305/2013/EU rendeletben említett és a pénzügyi eszközök végrehajtása szempontjából releváns intézkedések keretében is. Az ilyen támogatható kiadások nem haladhatják meg a 200 000 EUR-t.

    (12)A 127. cikk (1) bekezdése második albekezdésének alkalmazásában a COVID-19-járvány kellően indokolt eset, amelyre az ellenőrző hatóságok szakmai megítélésük alapján hivatkozhatnak, amennyiben a 2019. július 1-jén kezdődő és 2020. június 30-án végződő számviteli évre nem statisztikai mintavételi módszert alkalmaznak.

    (13)A költségvetési rendelet 30. cikke (1) bekezdése f) pontjának alkalmazásában az előirányzatok ugyanazon célkitűzés érdekében történő felhasználására vonatkozó feltétel nem alkalmazandó a (2) és (3) bekezdés szerinti átcsoportosítások tekintetében.”

    2.A 130. cikk a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

    „(3)    A (2) bekezdéstől eltérve, az utolsó számviteli évben az alapokból vagy az ETHA-ból az egyes prioritások és régiókategóriák végsőegyenleg-kifizetései révén nyújtott hozzájárulás alaponként és régiókategóriánként legfeljebb 10 %-kal haladhatja meg az alapokból vagy az ETHA-ból az egyes prioritások és régiókategóriák tekintetében nyújtott hozzájárulást, az operatív programot jóváhagyó bizottsági határozatban meghatározottak szerint.

    Az alapokból vagy az ETHA-ból az utolsó számviteli évben a végsőegyenleg-kifizetések révén nyújtott hozzájárulás nem haladhatja meg a bejelentett támogatható közkiadásokat, valamint az egyes alapokból és régiókategóriákból az egyes operatív programokhoz az operatív program jóváhagyásáról szóló bizottsági határozatban meghatározottak szerint nyújtott hozzájárulást.”

    2. cikk
    Az 1301/2013/EU rendelet módosítása

    Az 1301/2013/EU rendelet 3. cikke (3) bekezdésének d) pontja helyébe a következő szöveg lép:

    „az uniós állami támogatási szabályok szerint nehézségekkel küzdő vállalkozások; az állami támogatásokra vonatkozó ideiglenes keretszabálynak 3 vagy az 1407/2013/EU 4 , az 1408/2013/EU 5 és a 717/2014/EU 6 bizottsági rendeletnek megfelelő támogatásban részesülő vállalkozások e pont alkalmazásában nem minősülnek nehéz helyzetben lévő vállalkozásnak;”.

    3. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetésének napján lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

    az Európai Parlament részéről    a Tanács részéről

    az elnök    az elnök

    PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

    1.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

    1.1.A javaslat/kezdeményezés címe

    Javaslat

    AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS RENDELETE

    az 1303/2013/EU és az 1301/2013/EU rendeletnek az európai strukturális és beruházási alapok COVID-19-járványra adott válaszlépésekre történő felhasználásához kivételes rugalmasságot biztosító egyedi intézkedések tekintetében történő módosításáról

    1.2.A tevékenységalapú irányítás/tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek) 7  

    4 – Foglalkoztatás, szociális ügyek és társadalmi befogadás

    13 – Regionális és várospolitika

    1.3.A javaslat/kezdeményezés típusa

     A javaslat/kezdeményezés új intézkedésre irányul 

     A javaslat/kezdeményezés kísérleti projektet/előkészítő intézkedést követő új intézkedésre 8 irányul 

     A javaslat/kezdeményezés jelenlegi intézkedés meghosszabbítására irányul 

     A javaslat/kezdeményezés új intézkedésnek megfelelően módosított intézkedésre irányul

    1.4.Célkitűzés(ek)

    1.4.1.A javaslat/kezdeményezés által érintett többéves bizottsági stratégiai célkitűzés(ek)

    N.A.

    1.4.2.Konkrét célkitűzés(ek) és a tevékenységalapú irányítás/tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett tevékenység(ek)

    sz. konkrét célkitűzés

    N.A.

    A tevékenységalapú irányítás/tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett tevékenység(ek)

    N.A.

    1.4.3.Várható eredmény(ek) és hatás(ok)

    Tüntesse fel, hogy a javaslatnak/kezdeményezésnek milyen hatásokat kellene gyakorolnia a kedvezményezettekre/célcsoportokra.

    N.A.

    1.4.4.Eredmény- és hatásmutatók

    Tüntesse fel a javaslat/kezdeményezés megvalósításának nyomon követését lehetővé tevő mutatókat.

    N.A.

    1.5.A javaslat/kezdeményezés indoklása

    1.5.1.Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek)

    N.A.

    1.5.2.Az uniós részvételből adódó többletérték

    N.A.

    1.5.3.Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága

    N.A.

    1.5.4.Egyéb releváns eszközökkel való összeegyeztethetőség és lehetséges szinergia

    N.A.

    1.6.Időtartam és pénzügyi hatás

     A javaslat/kezdeményezés határozott időtartamra vonatkozik 

       A javaslat/kezdeményezés időtartama: 2020. július 1-től 2021. június 30-ig

       Pénzügyi hatás: 2020-tól 2025-ig

     A javaslat/kezdeményezés határozatlan időtartamra vonatkozik

    Beindítási időszak: ÉÉÉÉ-tól/től ÉÉÉÉ-ig,

    azt követően: rendes ütem.

    1.7.Tervezett irányítási módszer(ek) 9

     Bizottság általi közvetlen irányítás

    a Bizottság szervezeti egységein keresztül, ideértve az uniós küldöttségek személyzetét

       végrehajtó ügynökségeken keresztül

     Megosztott irányítás a tagállamokkal

     Közvetett irányítás a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos feladatoknak a következőkre történő átruházásával:

    harmadik országok vagy az általuk kijelölt szervek;

    nemzetközi szervezetek és ügynökségeik (nevezze meg);

    az EBB és az Európai Beruházási Alap;

    a költségvetési rendelet 208. és 209. cikkében említett szervek;

    közjogi szervek;

    magánjog alapján működő, közfeladatot ellátó szervek, amennyiben megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtanak;

    valamely tagállam magánjoga alapján működő, köz- és magánszféra közötti partnerség végrehajtásával megbízott és megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtó szervek;

    az EUSZ V. címének értelmében a KKBP terén konkrét fellépések végrehajtásával megbízott, és a vonatkozó alap-jogiaktusban meghatározott személyek.

    Egynél több irányítási módszer feltüntetése esetén kérjük, adjon részletes felvilágosítást a „Megjegyzések” rovatban.

    Megjegyzések

    N.A.

    2.IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

    2.1.A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

    Gyakoriság és feltételek.

    N.A.

    2.2.Irányítási és kontrollrendszer

    2.2.1.Felismert kockázat(ok)

    N.A.

    2.2.2.A működő belső kontrollrendszerrel kapcsolatos információk

    N.A.

    2.2.3.Az ellenőrzések költsége és haszna, a várt hibaarány értékelése

    N.A.

    2.3.A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

    Tüntesse fel a meglévő vagy tervezett megelőző és védintézkedéseket.

    N.A.

    3.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

    3.1.A többéves pénzügyi keret érintett fejezete/fejezetei és a költségvetés érintett kiadási sora/sorai

    ·Jelenlegi költségvetési sorok

    A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési sorok sorrendjében.

    A többéves pénzügyi keret fejezete

    Költségvetési sor

    Kiadás típusa

    Hozzájárulás

    Szám
    [………………………...……………fejezet]

    Diff./Nem diff 10 .

    EFTA-országoktól 11

    tagjelölt országoktól 12

    harmadik országoktól

    a költségvetési rendelet 21. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében

    1b – Intelligens és inkluzív növekedés:

    Európai Regionális Fejlesztési Alap, Európai Szociális Alap, Kohéziós Alap

    4 – Foglalkoztatás, szociális ügyek és társadalmi befogadás

    13 – Regionális és várospolitika

    Diff.

    NEM

    NEM

    NEM

    NEM

    ·Létrehozandó új költségvetési sorok

    A többéves pénzügyi keret fejezetei, azon belül pedig a költségvetési sorok sorrendjében.

    A többéves pénzügyi keret fejezete

    Költségvetési sor

    Kiadás típusa

    Hozzájárulás

    Szám
    [………………………...……………fejezet]

    Diff./Nem diff.

    EFTA-országoktól

    tagjelölt országoktól

    harmadik országoktól

    a költségvetési rendelet 21. cikke (2) bekezdésének b) pontja értelmében

    [XX.YY.YY.YY]

    NEM

    NEM

    NEM

    NEM

    3.2.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás

    A javasolt módosítás nem vonja maga után az 1311/2013/EU rendelet I. mellékletében megállapított többéves pénzügyi keret kötelezettségvállalásokra és kifizetésekre vonatkozó éves felső határértékeinek módosítását.

    Az Európai Regionális Fejlesztési Alap, az Európai Szociális Alap és a Kohéziós Alap kötelezettségvállalási előirányzatainak teljes éves bontása változatlan marad.

    A javaslat a 2020. július 1-jétől 2021. június 30-ig tartó számviteli év kifizetési előirányzatainak előrehozatalát eredményezi az alábbi becslések szerint.

    3.2.1.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összefoglalása



    millió EUR folyó árakon (három tizedesjegyig)

    A többéves pénzügyi
    keret fejezete

    Szám

    1b

    Intelligens és inkluzív növekedés

    Főigazgatóság: EMPL, REGIO

    2020

    2021

    2022

    2023

    2024

    2025

    ÖSSZESEN

    •Operatív előirányzatok

    1b: Gazdasági, társadalmi és területi kohézió

    Európai Regionális Fejlesztési Alap, Európai Szociális Alap, Kohéziós Alap

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    (1)

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000





    Kifizetési előirányzatok

     

    (2)

    8 500,000

    6 100,000

    0,000

    -7 300,000

    -7 300,000

    0,000

    0,000

    Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási jellegű előirányzatok 13  

    N.A.

    (3)

    Előirányzatok ÖSSZESEN
    EMPL, REGIO
    Főigazgatóság 

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    =(1)+(1a) +(3)

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    Kifizetési előirányzatok

    =(2)+(2a)

    +(3)

    8 500,000

    6 100,000

    0,000

    -7 300,000

    -7 300,000

    0,000

    0,000



    Operatív előirányzatok ÖSSZESEN

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    (4)

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    Kifizetési előirányzatok

    (5)

    8 500,000

    6 100,000

    0,000

    -7 300,000

    -7 300,000

    0,000

    0,000

    •Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási jellegű előirányzatok ÖSSZESEN

    (6)

    A többéves pénzügyi keret 1b. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    =(4)+(6)

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    0,000

    Kifizetési előirányzatok

    =(5)+(6)

    8 500,000

    6 100,000

    0,000

    -7 300,000

    -7 300,000

    0,000

    0,000



    Ha a javaslat/kezdeményezés egynél több fejezetet is érint:

    •Operatív előirányzatok ÖSSZESEN

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    (4)

    Kifizetési előirányzatok

    (5)

    •Bizonyos egyedi programok keretéből finanszírozott igazgatási jellegű előirányzatok ÖSSZESEN

    (6)

    A többéves pénzügyi keret 1–4. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN
    (Referenciaösszeg)

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    =(4)+(6)

    Kifizetési előirányzatok

    =(5)+(6)



    A többéves pénzügyi
    keret fejezete

    5

    „Igazgatási kiadások”

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    N. év

    N+1. év

    N+2. év

    N+3. év

    A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.

    ÖSSZESEN

    Főigazgatóság: <…….>

    • Humán erőforrás

    •Egyéb igazgatási kiadások

    <…> Főigazgatóság ÖSSZESEN

    Előirányzatok

    A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN

    (Összes kötelezettségvállalási előirányzat = Összes kifizetési előirányzat)

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    N. év 14

    N+1. év

    N+2. év

    N+3. év

    A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.

    ÖSSZESEN

    A többéves pénzügyi keret 1–5. FEJEZETÉHEZ tartozó előirányzatok ÖSSZESEN

    Kötelezettségvállalási előirányzatok

    Kifizetési előirányzatok

    3.2.2.Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

       A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után operatív előirányzatok felhasználását

       A javaslat/kezdeményezés meglévő operatív előirányzatok felhasználását vonja maga után (nincs változás):

    Kötelezettségvállalási előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

    Tüntesse fel a célkitűzéseket és a kimeneteket

    N. év

    N+1. év

    N+2. év

    N+3. év

    A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.

    ÖSSZESEN

    KIMENETEK

    Típus 15

    Átlagos költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Szám

    Költség

    Összesített szám

    Összköltség

    1. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS 16

    - Kimenet

    - Kimenet

    - Kimenet

    1. konkrét célkitűzés részösszege

    2. KONKRÉT CÉLKITŰZÉS…

    - Kimenet

    2. konkrét célkitűzés részösszege

    ÖSSZKÖLTSÉG

    3.2.3.Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

    3.2.3.1.Összegzés

       A javaslat/kezdeményezés nem vonja maga után igazgatási jellegű előirányzatok felhasználását.

       A javaslat/kezdeményezés az alábbi igazgatási előirányzatok felhasználását vonja maga után:

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    N. év 17

    N+1. év

    N+2. év

    N+3. év

    A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.

    ÖSSZESEN

    A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETE

    Humán erőforrás

    Egyéb igazgatási kiadások

    A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉNEK részösszege

    A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉBE 18 bele nem tartozó előirányzatok részösszege

    Humán erőforrás

    Egyéb igazgatási jellegű kiadások

    A többéves pénzügyi keret 5. FEJEZETÉBE bele nem tartozó előirányzatok részösszege

    ÖSSZESEN

    A humán erőforrással és más igazgatási kiadásokkal kapcsolatos előirányzat-igényeket az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt előirányzatokkal és/vagy az adott főigazgatóságon belüli átcsoportosítással kell teljesíteni. A források adott esetben a költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.    

    3.2.3.2.Becsült humánerőforrás-szükségletek

       A javaslat/kezdeményezés nem igényel humán erőforrást.

       A javaslat/kezdeményezés az alábbi humánerőforrás-igénnyel jár:

    A becsléseket teljes munkaidős egyenértékben kell kifejezni

    N. év

    N+1. év

    N+2. év

    N+3. év

    A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.

    •A létszámtervben szereplő álláshelyek (tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak)

    XX 01 01 01 (a központban és a bizottsági képviseleteken)

    XX 01 01 02 (a küldöttségeknél)

    XX 01 05 01 (közvetett kutatás)

    10 01 05 01 (közvetlen kutatás)

    Külső munkatársak teljes munkaidős egyenértékben (FTE) kifejezve 19

    XX 01 02 01 (AC, END, INT a teljes keretből)

    XX 01 02 02 (AC, AL, END, INT és JED a küldöttségeknél)

    XX 01 04 éé  20

    - a központban

    - a küldöttségeknél

    XX 01 05 02 (AC, END, INT közvetett kutatásban)

    10 01 05 02 (AC, END, INT – közvetlen kutatásban)

    Egyéb költségvetési sor (kérjük megnevezni)

    ÖSSZESEN

    XX az érintett szakpolitikai terület vagy költségvetési cím.

    A humánerőforrás-igényeknek az adott főigazgatóság rendelkezésére álló, az intézkedés irányításához rendelt és/vagy az adott főigazgatóságon belül átcsoportosított személyzettel kell eleget tenni. A források adott esetben a meglévő költségvetési korlátok betartása mellett kiegészíthetők az éves elosztási eljárás keretében az irányító főigazgatósághoz rendelt további juttatásokkal.

    Az elvégzendő feladatok leírása:

    Tisztviselők és ideiglenes alkalmazottak

    Külső munkatársak

    3.2.4.A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

       A javaslat/kezdeményezés összeegyeztethető a jelenlegi többéves pénzügyi kerettel.

       A javaslat/kezdeményezés miatt szükséges a többéves pénzügyi keret vonatkozó fejezetének átprogramozása.

    Fejtse ki, miként kell átprogramozni a pénzügyi keretet: tüntesse fel az érintett költségvetési tételeket és a megfelelő összegeket.

       A javaslat/kezdeményezés miatt szükség van a rugalmassági eszköz alkalmazására vagy a többéves pénzügyi keret felülvizsgálatára.

    Fejtse ki a szükségleteket: tüntesse fel az érintett fejezeteket és költségvetési tételeket és a megfelelő összegeket.

    3.2.5.Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

    A javaslat/kezdeményezés nem irányoz elő harmadik felek általi társfinanszírozást.

    A javaslat/kezdeményezés előirányoz társfinanszírozást az alábbi becslések szerint:

    Előirányzatok, millió EUR (három tizedesjegyig)

    N. év

    N+1. év

    N+2. év

    N+3. év

    A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.

    Összesen

    Tüntesse fel a társfinanszírozó szervet 

    Társfinanszírozott előirányzatok ÖSSZESEN

    3.3.A bevételre gyakorolt becsült hatás

       A javaslatnak/kezdeményezésnek nincs pénzügyi hatása a bevételre.

       A javaslatnak/kezdeményezésnek van pénzügyi hatása – a bevételre gyakorolt hatása a következő:

    a javaslat a saját forrásokra gyakorol hatást

    a javaslat az egyéb bevételekre gyakorol hatást

    millió EUR (három tizedesjegyig)

    Bevételi költségvetési sor:

    Az aktuális költségvetési évre rendelkezésre álló előirányzatok

    A javaslat/kezdeményezés hatása 21

    N. év

    N+1. év

    N+2. év

    N+3. év

    A táblázat a hatás időtartamának megfelelően (vö. 1.6. pont) további évekkel bővíthető.

    …………. jogcímcsoport

    Az egyéb címzett bevételek esetében tüntesse fel az érintett kiadáshoz tartozó költségvetési tétel(eke)t.

    Ismertesse a bevételre gyakorolt hatás számításának módszerét.

    (1)    HL C , , . o.
    (2)    HL C , , . o.
    (3)    HL C 91. I, 2020.3.20., 1. o.
    (4)    A Bizottság 1407/2013/EU rendelete (2013. december 18.) az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról (HL L 352., 2013.12.24., 1. o.).
    (5)    A Bizottság 1408/2013/EU rendelete (2013. december 18.) az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a mezőgazdasági ágazatban nyújtott csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról (HL L 352., 2013.12.24., 9. o.).
    (6)    A Bizottság 717/2014/EU rendelete (2014. június 27.) az Európai Unió működéséről szóló szerződés 107. és 108. cikkének a halászati és akvakultúra-ágazatban nyújtott csekély összegű támogatásokra való alkalmazásáról (HL L 190., 2014.6.28., 45. o.).
    (7)    ABM (Activity Based Management): tevékenységalapú irányítás, ABB (Activity Based Management): tevékenységalapú költségvetés-tervezés.
    (8)    A költségvetési rendelet 54. cikke (2) bekezdésének a) vagy b) pontja szerint.
    (9)    Az egyes irányítási módszerek ismertetése, valamint a költségvetési rendeletre való megfelelő hivatkozások megtalálhatók a Költségvetési Főigazgatóság honlapján: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_hu.html
    (10)    Diff. = Differenciált előirányzatok / Nem diff. = Nem differenciált előirányzatok.
    (11)    EFTA: Európai Szabadkereskedelmi Társulás.
    (12)    Tagjelölt országok és adott esetben a nyugat-balkáni potenciális tagjelöltek.
    (13)    Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
    (14)    Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve.
    (15)    A kimenetek a nyújtandó termékek és szolgáltatások (pl. finanszírozott diákcserék száma, épített utak hossza kilométerben stb.).
    (16)    Az 1.4.2. szakaszban („Konkrét célkitűzés(ek)…”) feltüntetett célkitűzés.
    (17)    Az N. év a javaslat/kezdeményezés végrehajtásának első éve.
    (18)    Technikai és/vagy igazgatási segítségnyújtás, valamint uniós programok és/vagy intézkedések végrehajtásához biztosított támogatási kiadások (korábban: BA-tételek), közvetett kutatás, közvetlen kutatás.
    (19)    AC = szerződéses alkalmazott; AL = helyi alkalmazott; END = kirendelt nemzeti szakértő; INT = kölcsönmunkaerő (átmeneti alkalmazott); JED = küldöttségi pályakezdő szakértő.
    (20)    Az operatív előirányzatokból finanszírozott külső munkatársakra vonatkozó részleges felső határérték (korábban: BA-tételek).
    (21)    A tradicionális saját források (vámok, cukorilletékek) tekintetében nettó összeget kell megadni, amely a 25 %-kal (beszedési költségek) csökkentett bruttó összegeknek felel meg.
    Top