EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020DC0209

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK Éves jelentés az EU segítségnyújtás önkéntesei kezdeményezés 2019. évi végrehajtásáról

COM/2020/209 final

Brüsszel, 2020.5.25.

COM(2020) 209 final

A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK

Éves jelentés az EU segítségnyújtás önkéntesei kezdeményezés 2019. évi végrehajtásáról


I. Bevezetés

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 214. cikkének (5) bekezdésével összhangban az EU 2014-ben elindította az EU segítségnyújtási önkéntesei kezdeményezést 1 . A kezdeményezés célja, hogy erősítse az EU szükségletalapú humanitárius segítségnyújtási képességét, továbbá hogy növelje a kiszolgáltatott helyzetben lévő vagy katasztrófa sújtotta harmadik országbeli közösségek kapacitását és ellenálló képességét. A kezdeményezés ugyanakkor lehetővé teszi az európai polgároknak, hogy tanúságot tegyenek a szükséget szenvedők iránti szolidaritásukról azáltal, hogy részt vesznek az ezekben az országban végzett humanitárius tevékenységben.

E jelentés az EU segítségnyújtás önkéntesei kezdeményezés 2019. évi végrehajtásáról szól. A 375/2014/EU rendelet 2 27. cikkének (4) bekezdésével összhangban készült, amely előírja a Bizottságnak, hogy nyújtson be a rendelet végrehajtása terén tett előrehaladásról szóló éves jelentéseket az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak. A 2014., 2015., 2016., 2017. és 2018. évi jelentések elérhetők online 3 .

A jelentés olyan adatokon alapul, amelyeket a kezdeményezés szerinti tevékenységek végrehajtásának nyomonkövetési keretével összhangban gyűjtöttek és elemeztek. A keretet a Bizottság és az Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) hozta létre és fogadta el. Utóbbi szervezet felel a kezdeményezés keretében végrehajtott legtöbb művelet igazgatásáért.

II. Célkitűzések és prioritások

A jelentésben ismertetett tevékenységek az EU segítségnyújtás önkéntesei kezdeményezés végrehajtására irányuló, a 375/2014/EU rendelet 21. cikkének (3) bekezdésével összhangban elfogadott 2019. évi éves munkaprogramon 4 alapultak. A költségvetésben 18 365 000 EUR-t különítettek el a kezdeményezés végrehajtására.

Az EU segítségnyújtási önkéntesei kezdeményezés célja az, hogy hozzájáruljon a szükségleteken alapuló uniós humanitárius segítségnyújtási kapacitás erősítéséhez, amelynek célja az élet védelme, az emberi szenvedés megelőzése és enyhítése, valamint az emberi méltóság megőrzése, továbbá – különösen a katasztrófákra való felkészülés, a katasztrófakockázatok csökkentése, valamint a kárenyhítés, helyreállítás és fejlesztés közötti kapcsolat megerősítése révén – a sérülékeny vagy katasztrófa sújtotta harmadik országbeli közösségek kapacitásának és ellenálló képességének növelése.

III. A 2019-ban végrehajtott intézkedések

Az e jelentés 1–4. szakaszában bemutatásra kerülő intézkedések végrehajtásával az EACEA-t bízták meg, amely ezeket az intézkedéseket a Bizottsággal együttműködve hajtja végre 5 .

Az EACEA felel a pályázati felhívásokért, az ajánlattételi felhívásokért, a szerződéskezelésért, valamint a megfelelő költségvetési előirányzatoknak a Bizottság által elfogadott éves munkaprogramokkal összhangban történő végrehajtásáért. Az igazgatási műveletek tekintetében a Bizottság továbbra is közvetlenül felelős a partner- és önkéntes hálózat, valamint az online platform létrehozásáért és fenntartásáért, továbbá a kommunikációs tevékenységekért.

1.Kiküldés

Az uniós segítségnyújtási önkéntesek kiküldése a harmadik országokban zajló humanitárius projektek keretében érdembeli lehetőséget kínál az uniós polgárok és a huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező uniós polgárok számára, hogy kifejezhessék szolidaritásukat a rászorulókkal. A harmadik országokba kiküldött teljes munkaidős önkéntesek munkáját az online önkéntesség támogatja, amelyben az emberek bárhol a világon részt vehetnek.

Az EU segítségnyújtás önkéntesei kezdeményezés alapján finanszírozott önkéntességi lehetőségeket a küldő és a fogadó szervezetek konzorciumai az Európai Önkéntes Humanitárius Segítségnyújtási Hadtest platformján 6 teszik közzé.

2019. január 1-e és 2019. december 31-e között 374 uniós segítségnyújtási önkéntest küldtek ki a 2017. és 2018. évi költségvetésből finanszírozott projekt keretében, ez alatt az időszak alatt továbbá 61 gyakornoki kihelyezésre került sor. A gyakornoki kihelyezések lehetőséget nyújtanak a fiatal uniós segítségnyújtási önkéntesek számára, hogy a harmadik országba történő kiküldésük előtt eltöltsenek legfeljebb 6 hónapot a küldő szervezet valamely uniós tagállamban található központjában.

Az alábbi ábra bemutatja a kezdeményezés 2015-ös indulása óta az egyes években kiválasztott kiküldési projektek keretében kiküldött önkéntesek számát. A 2019-ben közzétett kiküldésre irányuló felhívás 424 kiküldést eredményezett, amelyekre 2020-ban/2021-ben fog sor kerülni.

Az uniós segítségnyújtási önkéntesek háttere és szakképzettsége sokrétű, és tükrözi a szükségleteken alapuló megközelítést az önkéntesek kiküldésének meghatározása és a potenciális uniós segítségnyújtási önkéntesek kiválasztása terén. A lenti ábra a szervezetek által az önkéntesmunka-ajánlatokra vonatkozó hirdetéseikben közzétett legnépszerűbb szakmai profilokat mutatja be. A kezdeményezés indulása óta a három leginkább keresett profil a i. kommunikáció, ii. a katasztrófakockázat-kezelés és iii. a projektmenedzsment.

Az uniós segítségnyújtási önkéntesek az uniós tagállamok polgárai és az uniós tagállamokban jogszerűen tartózkodó harmadik országbeli állampolgárok. 2019-ben nem változott az önkéntesek nemzetiségenkénti részvételi aránya. Ahogyan a lenti ábra mutatja, mostanáig 24 tagállam önkéntesei vettek részt a kezdeményezésben, a legtöbben Olaszországból, Spanyolországból és Franciaországból.

A kezdeményezés indulása óta 205 online önkéntesi megbízást tettek közzé, ebből 62-t 2019-ben. A leggyakrabban igényelt feladatok a fordítás, a lektorálás és a grafikai tervezés volt.

Példák az önkéntességre a 2019-ben végrehajtott projektek közül 7

A „Humanitarian Volunteers in Action: Challenges & Opportunities” (Humanitárius önkéntesek akcióban: kihívások és lehetőségek) elnevezésű projekt keretében egy franciaországi és egy szlovákiai szervezet működik együtt, amelyek 18 uniós segítségnyújtási önkéntest küldtek ki kilenc, albániai, algériai, ecuadori, grúziai, marokkói és törökországi fogadó szervezethez humanitárius segítségnyújtási műveletekben való részvételre. Albániában a projekt táplálkozási szolgáltatásokat kínál sérülékeny csoportok, például gyerekek, rászorulók és krónikus betegségben szenvedők számára Tiranában.

Egy, a táplálkozás területén dolgozó fiatal uniós segítségnyújtási önkéntes a következőket írta az Albániában betöltött szerepéről, ahol a táplálkozással kapcsolatos bevált gyakorlatokról szóló műhelymunkákat tartott gyermekek és fogyatékossággal élő fiatal felnőttek számára: „A dietetikusi önkéntes kiküldetésem során lehetőségem nyílt különböző központokkal és iskolákkal dolgozni. Hetente egyszer a »Femijet e Botes ne Shqiperi« központba mentem, amely 10 gyermeket fogad az iskola után, illetve a prushi »Fondacioni Ndihmoni Jeten« központba, amely szellemi fogyatékossággal élő fiatal felnőttekről gondoskodik, köztük egy olyan csoportról, amely a lehető legnagyobb fokú önállóságot tanulja. Lehetőségem volt kapcsolatot teremteni ezzel a két csoporttal, és műhelytalálkozókat tartani nekik a táplálkozással kapcsolatos oktatás területén.”

( https://webgate.ec.europa.eu/echo/eu-aid-volunteers_en/nutritional-education-food-pyramid_en )

Az „EU Aid Volunteers for resilience and response capacity of vulnerable communities through deployment and capacity building activities” (Uniós segítségnyújtási önkéntesek a sérülékeny közösségek kapacitásáért és ellenálló képességéért kiküldés és kapacitásfejlesztési tevékenységek révén) elnevezésű projekt keretében az olaszországi és spanyolországi küldő szervezetek partnerségben 32 önkéntest küldtek ki 13 harmadik országba.

Egy, a Fülöp-szigetekre kiküldött fiatal uniós segítségnyújtási önkéntes a következőket írta a logisztika terén uniós segítségnyújtási önkéntesként szerzett tapasztalatairól. Tevékenységei a Taal vulkán kitörése óta a területen végzett vészhelyzeti reagálási műveletek logisztikai koordinálására összpontosultak:

„Több projekten is dolgozunk jelenleg – menedékekkel kapcsolatos, vízszolgáltatási, szennyvízelvezetési és egészségügyi, valamint készpénzkomponenssel –, miután több földrengés is történt a múlt héten. A két hónap alatt volt egy nagyobb tájfun is, a Kammuri – idén ez volt a huszadik –, de szerencsére nem volt olyan pusztító, mint amilyenre számítottak. Úgy tűnik, hogy nem tévedtek, amikor azt mondták, hogy ez a pár hónap mindig sűrű!”

Az EU segítségnyújtási önkénteseinek kiküldésére irányuló 2019. évi pályázati felhívást 8 2019. április 12-én tették közzé 2019. június 13-i benyújtási határidővel. A pályázati felhívás célja az „EU segítségnyújtási önkénteseinek” kirendelésére irányuló projektek társfinanszírozása volt, beleértve a fiatal szakemberek gyakornoki kihelyezését és az önkéntesek által végzett további kapacitásépítési tevékenységeket. A felhívás költségvetése kezdetben 10 000 000 EUR volt. A pályázatok értékelését követően a költségvetést megnövelték a technikai segítségnyújtási és kapacitásépítési pályázati felhívásra előirányzott költségvetésből történő átcsoportosítással. Összesen tíz projektet választottak ki 9 társfinanszírozásra, az uniós támogatás teljes összege 11 360 700 EUR volt. A projektek 2019 decemberében indultak, és a tervek szerint 2020-tól kezdődően 424 uniós segítségnyújtási önkéntest fognak kiküldeni. A szervezetek által ajánlott önkéntesek száma a 2018. évi 368 főről 2019-ben 424 főre nőtt.

A 2019. évi kiküldésekre a tervek szerint Afrikában (45,5 %), Latin-Amerikában és a Karib-térségben (24,8 %), a Közel-Keleten (15,8 %), Kelet-Ázsiában (9,9 %), Közép-Ázsiában (3,1 %) és a Balkánon (0,9 %) kerül sor.

2.Technikai segítségnyújtás és kapacitásépítés

Az EU segítségnyújtási önkéntesei kezdeményezés finanszírozásával támogatott kapacitásépítési és technikai segítségnyújtási projektek 10 megerősítik az uniós segítségnyújtási önkénteseket kiküldeni kívánó szervezetek kapacitásait, és biztosítják, hogy a szervezetek megfeleljenek a kezdeményezés által kidolgozott szabványoknak és eljárásoknak.

Az EACEA 2019. május 22-én pályázati felhívást 11 tett közzé 2019. július 4-i benyújtási határidővel. A felhívás célja a harmadik országokban székhellyel rendelkező fogadó szervezetek kapacitásának építése és technikai segítségnyújtás az EU-ban székhellyel rendelkező küldő szervezetek számára többek között a válsághelyzeti kockázatkezelés, az önkéntesek irányítása és a szükségletfelmérési módszertan területén. A társfinanszírozási projekteknek a Bizottság éves munkaprogramjában meghatározott összköltségvetése 4 600 000 EUR-ról 3 239 300 EUR-ra csökkent, miután a pénzeszközök egy részét átcsoportosították a kiküldésre irányuló pályázati felhívás keretében kiválasztott projektekhez.

Öt pályázat (egy a technikai segítségnyújtás, négy pedig a kapacitásépítés területén) került kiválasztásra 12 , amelyek összesen 2 614 101 EUR összegű uniós társfinanszírozásban részesültek.

Összességében, a 2015–2019 közötti pályázati felhívások eredményeként 32 kapacitásépítési projekt és 13 technikai segítségnyújtási projekt részesült finanszírozásban, ezekben 440 kedvezményezett/projektpartner vett részt.

Ezek a projektek a részt vevő szervezetek irányítási és operatív rendszereinek megerősítését célozták, és hogy segítsék őket abban, hogy partnerségben dolgozzanak a humanitárius segélyek eljuttatása és az önkéntesek irányítása terén bevált módszerek megvalósításán.

Példák a 2019-ben finanszírozásra kiválasztott projektekre

Kapacitásépítés

Az XCHANGE projekt gazdája és végrehajtója egy 14 partnerből álló konzorcium: 5 uniós szervezet Olaszországból, Szlovákiából és Spanyolországból, valamint 9 szervezet Etiópiából, Kenyából, Guatemalából, Kolumbiából, Peruból és Szerbiából. A projekt fő célkitűzése, hogy lehetőséget biztosítson a tagok számára az önkénteseknek az EU segítségnyújtási önkéntesei kezdeményezés keretében való irányítására, valamint hogy tanulhassanak egymástól a humanitárius segítségnyújtás, az önkéntesek irányítása és a közösségi alapú fejlesztés terén bevált gyakorlatok megosztása révén.

Az INPLACE kapacitásépítési projekt középpontjában a latin-amerikai kényszerű lakóhelyelhagyás jelentette kihívás, valamint új fogadó szervezeteknek a kontinensen történő akkreditálása áll. Kettő uniós szervezet (Spanyolországból, illetve Olaszországból) és a következő 9 harmadik ország 13 szervezete vesz részt ebben a 24 hónapos projektben, melynek során megosztják egymással tapasztalataikat, fejlesztik a kapacitásaikat, illetve újakra tesznek szert: Kolumbia, Bolívia, Peru, Brazília, Venezuela, Chile, Honduras, Guatemala és Mexikó.

A projekt négy konkrét célkitűzése a következő: i. a venezuelai válság és a kényszerű lakóhelyelhagyás által érintett, kiszolgáltatott helyzetben lévő népességcsoportok és közösségek védelmére irányuló kapacitások fejlesztése; ii. a kényszerű lakóhelyelhagyással összefüggő védelem, felkészültség és válaszadás közösségvezérelt folyamatainak megerősítése; iii. a szervezetek felkészültségének megerősítése az Európai Önkéntes Humanitárius Segítségnyújtási Hadtest akkreditációjának megszerzése, valamint a helyszínen végzett és online önkéntesség népszerűsítése céljából; továbbá iv. a tagok közötti partnerség előmozdítása.

Technikai segítségnyújtás 

A humanitárius reagáláshoz nyújtott, értékes nemzetközi önkéntességet biztosító és a fogyatékossággal élőket bevonó technikai segítségnyújtás célja, hogy uniós szervezetek részvételével közös gyakorlatokon alapuló globális közösség jöjjön létre, amely azon dolgozik, hogy bevonja a fogyatékos személyeket a humanitárius tevékenységekbe és az önkéntességbe. A projektet 6 konzorciumi partner képviseli a következő 4 uniós országból: Finnország, Olaszország, Belgium és Írország.

A projekt három fő célkitűzése a következő: i. az uniós szervezetek kapacitása növekszik az inkluzív humanitárius segítségnyújtási projektek irányítása és felügyelete terén, a katasztrófakockázatok csökkentését, valamint a katasztrófák utáni helyreállítást is beleértve; ii. a konzorcium egyes uniós szervezeti tagjai akkreditációt szereznek küldő szervezetként uniós segítségnyújtási önkéntesek kiküldéséhez, és inkluzív önkéntesi programokat működtetnek; iii. a befogadás, a humanitárius tevékenység és az önkéntesség terén végzett kapacitásépítés gyakorlati közösségének kialakítása a tagok között, valamint e tudás megosztása az ágazattal és a nagyközönséggel.

3.Akkreditálás

Az uniós segítségnyújtási önkénteseket kiküldeni kívánó szervezeteknek az EU segítségnyújtási önkéntesei kezdeményezés akkreditációs mechanizmusa alapján küldő vagy fogadó szervezetekként kell akkreditációt szerezniük. Az akkreditáció azt vizsgálja, hogy a részt vevő szervezetek képesek-e alkalmazni az önkéntesirányítási normákat az önkéntesek kiküldése előtt és alatt.

2015-ben nyílt pályázati felhívást tettek közzé, amely 2020. szeptember 30-ig lehetővé tette a kérelmek folyamatos benyújtását 13 . 2019 végéig 282 küldő és fogadó szervezet akkreditációjára került sor (52 küldő és 230 fogadó szervezet), ami lehetőséget adott arra, hogy több EU segítségnyújtási önkéntest küldjenek ki.

A lenti ábra a 2015 és 2019 között akkreditált szervezetek számát mutatja.

Az 1244/2014/EU bizottsági végrehajtási rendelet 14 36. cikkének (1) bekezdése előírja, hogy az akkreditált küldő és fogadó szervezeteket az akkreditáció megszerzése után három évvel ismételten alávetik az akkreditációs eljárásnak. 2019-ben 34, 2016-ban akkreditált szervezet esett át ismételten az akkreditációs eljáráson.

4.Képzési program

Az uniós segítségnyújtási önkéntesek képzési programját az ICF által vezetett konzorcium nyújtja. A képzési program az 1398/2014/EU felhatalmazáson alapuló bizottsági rendeletben meghatározott kompetenciakeretre épül, és kombinált oktatási megközelítés révén valósul meg, online felkészítő és frontális osztálytermi oktatási modulokkal, beleértve a kötelező és a szabadon választott képzési modulokat is, valamint egy forgatókönyv-alapú helyszíni gyakorlattal 15 .

Mostanáig összesen 23 képzési ciklus teljesült, kettő 2016-ban, négy 2017-ben, nyolc 2018-ban, és kilenc 2019-ben. Évről évre egyre növekvő számú önkéntesjelöltet képeztek ki, 2016 óta összesen 1016-ot: 2016-ban 96 jelöltet; 2017-ben 179 jelöltet; 2018-ban 295 jelöltet, 2019-ben pedig 446-ot. A kezdeményezés teljes időtartama alatt mostanáig az önkéntesjelöltek 99 %-át nyilvánították „kiküldésre alkalmasnak” a képzés végén.

 

2016 és 2019 között a résztvevők 72 %-a volt nő, és csupán 28 %-uk férfi. Továbbá az önkéntesjelöltek 75 %-a töltött be kezdő profilt (öt évnél kevesebb szakmai tapasztalattal rendelkezik, 25 % pedig tapasztalt profilt (több mint öt év tapasztalattal). Ami a származási országokat illeti, a legtöbb önkéntesjelölt Olaszországból (278), Spanyolországból (220), illetve Franciaországból (177) jött.

2019. március és szeptember között kilenc képzési ciklust tartottak ausztriai, belgiumi, olaszországi és hollandiai képzési központokban. Összesen 446 önkéntesjelöltet képeztek ki. A korábbi évekhez hasonlóan, számos tartaléklistás pályázó vett részt a képzésben annak biztosítása érdekében, hogy helyettesíthessék azokat az önkénteseket, akik visszalépnek, vagy már nem elérhetők. A küldő és fogadó szervezetek általi végleges kiválasztásra a képzés befejezését követően kerül sor.

A tanfolyamokat főként angol nyelven tartották, egyes csoportokat pedig francia vagy spanyol nyelven oktattak. Az előrejelzések alapján a dél-amerikai és afrikai kiküldések száma a jövőben magas lesz. Ez 2020-ban a spanyol és francia nyelvű képzési ciklusok iránti megnövekedett igényekhez vezethet.

Az önkéntesjelöltek továbbra is rendkívül elégedett a képzéssel, a kapott pontszám átlagosan 10 pontból 8,8.

5.Támogatási intézkedések

Az EU Segítségnyújtási Önkéntesszolgálata platformja továbbra is az önkéntességgel kapcsolatos információk központja, amely részletesen ismerteti a teljes munkaidőben történő kiküldés és az online önkéntesség betöltendő helyeit. Emellett eszközöket biztosít az uniós segítségnyújtási önkéntesek irányításához, a sikeres önkéntesek adatbázisához, az online önkéntességi megbízások irányításához, teret biztosít az önkéntesek és a projektek együttműködéséhez, nyilvános fórumként szolgál a kezdeményezéssel kapcsolatos frissítések, a helyszíni történetek megosztása, valamint a jelentéstételi és felmérési eszközök számára. A platform 5 806 aktív regisztrált felhasználóval rendelkezik.

A platformot a világ minden tájáról látogatják, az önkéntesmunka-ajánlatokra vonatkozó feliratkozási szolgáltatásra pedig 2019 végéig mintegy 4 234-en iratkoztak fel.

A lenti ábra az Európai Önkéntes Humanitárius Segítségnyújtási Hadtest platformjának önkéntesmunka-ajánlati értesítéseire feliratkozók számának meredek növekedését mutatja.

Az EU segítségnyújtási önkéntesei kezdeményezést emellett számos rendezvényen népszerűsítették, például az Európai Ifjúsági Héten az Európai Parlamentben, az Európai Bizottságnak a vészhelyzetekre történő uniós reagálást bemutató „EU Saves Lives” (az EU életeket ment) elnevezésű utazó kiállításán, az Európai Fejlesztési Napokon, a globális humanitárius és fejlesztési támogatás eseményén (AidEx), valamint a Bizottság humanitárius segítségnyújtási partnerei számára tartott éves partnerkonferencián. Külön tájékoztatást szerveztek az önkéntesek nemzetközi napján, december 5-én Brüsszelben az External Cooperation Infopointnál.

A Bizottság 2019-ben három kontinens helyszíni beszámolóiból nagyszabású kommunikációs kampányt szervezett. A Kolumbiában, a Fülöp-szigeteken és Tunéziában tevékenykedő uniós segítségnyújtási önkénteseknek lehetőségük nyílt arra, hogy megosszák történeteiket, bemutassák a projekt végrehajtásában betöltött konkrét szerepüket és feladataikat, valamint kapcsolatukat a helyi közösségekkel. Az önkéntesekkel való helyben történő találkozás lehetővé tette a Bizottság számára, hogy audiovizuális anyagokat 16 gyűjtsön össze promóciós eseményekhez, nevezetesen a december 5-i önkéntesek nemzetközi napjára. Emellett lehetősége adódott visszajelzéseket is szerezni az önkéntesi tapasztalatokról, köztük a munka- és életkörülményekről, valamint értékes javaslatokra tett szert az EU segítségnyújtási önkéntesei kezdeményezés végrehajtásának javítása céljából. 

A feliratkozott magánszemélyeket és szervezeteket rendszeres hírlevélben tájékoztatják az EU segítségnyújtási önkéntesei kezdeményezéssel kapcsolatos legfrissebb fejleményekről. 2019-ben kilenc „az EU segítségnyújtási önkéntesei” hírlevelet 17 küldtek ki több száz érdeklődőnek.

IV. Következtetések és jövőbeni feladatok

A korábbi években finanszírozott kiküldési és kapacitásépítési / technikai segítségnyújtási projektek végrehajtása kikövezte az utat az EU segítségnyújtási önkéntesei kezdeményezés által 2019-ben elért eredményekhez. 2019-ben összesen tíz új, önkéntesek kiküldésére irányuló projektet, egy technikai segítségnyújtásra és négy kapacitásépítésre irányuló projektet választottak ki finanszírozásra. 2019 végén a nem uniós országokba kiküldött uniós segítségnyújtási önkéntesek teljes száma 706 volt, és 2020-ban legalább további 424 önkéntest fognak kiküldeni. A képzési program ismét magas elégedettségi arányt ért el az önkéntesek körében, és 2020-ra több angol, francia és spanyol nyelvű képzést terveznek. A Covid19-világjárvány azonban súlyosan hátráltathatja a projektek végrehajtását, beleértve az uniós segítségnyújtási önkéntesek képzését és kiküldését.

A kezdeményezés indulása óta 282 szervezetet akkreditáltak. Ezek közül számos szervezetet további három évre újra akkreditáltak, ez a folyamat 2020-ban folytatódni fog a 2017-ben akkreditált szervezetekkel. Új akkreditációs kérelmek várhatók, mivel 2020 elején új kiküldésre irányuló pályázati felhívásokat tesznek közzé.

2019-ben egyre nagyobb számban tettek közzé az önkéntesektől és a szervezetektől származó történeteket az Európai Önkéntes Humanitárius Segítségnyújtási Hadtest platformján (107 új történet 2019-ben). A platformot még jobban hozzáigazították a szervezeteknek az önkéntesek irányításával kapcsolatos igényeihez, így az már jobban működik, és felhasználóbarátabb is. Az Európai Önkéntes Humanitárius Segítségnyújtási Hadtest platformját a jövőben is karbantartják és tovább fejlesztik, többek között a felhasználóknak szánt útmutatók frissítése révén.

Kommunikációs tevékenységek révén továbbra is tájékoztatásra kerül sor az EU segítségnyújtási önkéntesei kezdeményezésről, valamint annak főbb hatásairól és eredményeiről.

2020-ban veszi kezdetét a végrehajtás hétéves pénzügyi időszakára vonatkozó utólagos értékelés.

Az EU segítségnyújtási önkéntesei kezdeményezéssel kapcsolatos további információk a következő weboldalon találhatók: http://ec.europa.eu/echo/what/humanitarian-aid/eu-aid-volunteers_en

(1)    Az Európai Parlament és a Tanács 375/2014/EU rendelete (2014. április 3.) az Európai Önkéntes Humanitárius Segítségnyújtási Hadtest létrehozásáról (az „EU segítségnyújtási önkéntesei” kezdeményezés) (HL L 122., 2014.4.24., 1. o.). A Bizottság 1398/2014/EU felhatalmazáson alapuló rendelete (2014. október 24.) az önkéntesjelöltekre és az uniós segítségnyújtási önkéntesekre vonatkozó előírások meghatározásáról (HL L 373., 2014.12.31., 8. o.). A Bizottság 1244/2014/EU végrehajtási rendelete (2014. november 20.) az Európai Önkéntes Humanitárius Segítségnyújtási Hadtest létrehozásáról (az „EU segítségnyújtási önkéntesei” kezdeményezés) szóló, 2014. április 3-i 375/2014/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó szabályok megállapításáról (HL L 334., 2014.11.21., 52. o.).
(2)    HL L 122., 2014.4.24., 1-17. o.
(3)     http://ec.europa.eu/echo/who/accountability/annual-reports_en
(4)

A Bizottság C(2019) 4 végrehajtási határozata (2019.1.14.) az EU segítségnyújtási önkéntesei kezdeményezés finanszírozásáról és a 2019. évi munkaprogramjának elfogadásáról.

(5)

   A Bizottság és az EACEA közötti feladatmegosztás az Oktatási, Audiovizuális és Kulturális Végrehajtó Ügynökségre ruházott hatáskörökről szóló, 2013. december 18-i C(2013) 9189 bizottsági határozaton alapul az olyan feladatok tekintetében, amelyek mindenekelőtt az uniós költségvetésben szereplő előirányzatok és az EFA-allokációk felhasználását érintő uniós oktatási, audiovizuális és kulturális programok végrehajtásához kötődnek.

(6)     https://webgate.ec.europa.eu/echo/eu-aid-volunteers_en/
(7) Az EU segítségnyújtási önkéntesei kezdeményezés keretében finanszírozott projektek végrehajtásában részt vevő uniós segítségnyújtási önkéntesek beszámolói dőlt betűvel vannak szedve.
(8) EACEA/10/2019.
(9)   https://eacea.ec.europa.eu/sites/eacea-site/files/euav_deployment_2019_publication_results.pdf  
(10)    A 375/2014/EU rendelet 10. és 15. cikke.
(11)    EACEA 13/2019.
(12)     https://eacea.ec.europa.eu/eu-aid-volunteers/selection-results/eu-aid-volunteers-technical-assistance-for-sending-organisations-capacity-building-for-humanitarian-aid-hosting-organisations-2019_en  
(13)     https://eacea.ec.europa.eu/sites/eacea-site/files/certification-call-announcement-012115.pdf
(14)    HL L 334., 2014.11.21., 52-83. o.
(15)    Az 1244/2014/EU végrehajtási rendelet II. melléklete.
(16)      Néhány, 2019-ben készült videó: https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181696 , https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181695   https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181782 , https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181684   https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181763 , https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181762   https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181694 , https://audiovisual.ec.europa.eu/en/video/I-181783  
(17)   https://ec.europa.eu/echo/what/humanitarian-aid/eu-aid-volunteers_en
Top