EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019XC0920(02)

Az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 105. cikkében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás módosítására irányuló kérelem közzététele az Európai Unió Hivatalos Lapjában

C/2019/6632

HL C 316., 2019.9.20, p. 10–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

20.9.2019   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 316/10


Az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 105. cikkében említett, egy borágazati elnevezéshez tartozó termékleírás módosítására irányuló kérelem közzététele az Európai Unió Hivatalos Lapjában

(2019/C 316/09)

Ez a közzététel az 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (1) 98. cikke alapján jogot keletkeztet a kérelem elleni felszólalásra, amely az e közzététel időpontjától számított két hónapon belül tehető meg.

A TERMÉKLEÍRÁS MÓDOSÍTÁSÁRA IRÁNYULÓ KÉRELEM

„Priorat/Priorato”

Hivatkozási szám: PDO-ES-A1560-AM02

A kérelem benyújtásának időpontja: 2014.11.6.

1.   A módosításra vonatkozó szabályok

Az 1308/2013/EU rendelet 105. cikke – Nem kisebb jelentőségű módosítás

2.   A módosítás leírása és indokolása

2.1.   A rancio bor fogalommeghatározásának kiszélesítése

Leírás:

A rancio bor meghatározása kiegészült az édes rancio bor meghatározásával, amelynek – a glükóz és fruktóz együtteseként kifejezett – maradékcukor-tartalma 45 g/l vagy nagyobb.

Ennek megfelelően módosult a termékleírás 2.1.2. szakaszának a) pontja és az egységes dokumentum 2.4. szakasza. Az utóbbi esetében a módosítás átfogalmazza a bor aromájának az érzékszervi tulajdonságokkal összefüggő részleteit.

Indokolás:

E megkülönböztetés nem az egyedi előállítási feltételek alapján, hanem inkább azzal a szándékkal történt, hogy javuljon a végterméknek az elért cukorszint szerinti meghatározása és ily módon a termék leírása pontosabb információkkal szolgáljon a fogyasztó számára.

2.2.   A természetes édes bor jobb meghatározása

Leírás:

A meghatározás a következő mondattal egészült ki: „E borok erjesztése boreredetű alkohol hozzáadásával fejezhető be, amikor már legalább 7 térfogatszázalék értéket sikerült természetes módon elérni.”

Ennek megfelelően módosult a termékleírás 2.1.2. szakaszának e) pontja. Az egységes dokumentum nem változott.

Indokolás:

A cél a természetes édes bor meghatározásának javítása, kiegészítve azt azokkal a feltételekkel, amelyeknek teljesülniük kell, ha az előállítás során boreredetű alkohol hozzáadása történik.

2.3.   Új bortípus felvétele

Leírás:

Felvételre került a túlérett szőlőből készült bor. A kategóriáján belüli meghatározás szerint a vimblanc az eredetmegjelöléssel ellátott terület egyes településeinek, például La Morera de Montsant és Scala Dei községnek a hagyományos terméke. Vörös Garnacha felhasználásával készül, és hagyományosan legfeljebb 100 liter űrtartalmú tölgyfa tárolóedényekben állítják elő erjesztéssel.

Ennek megfelelően a termékleírás a 2.1.3. szakasszal egészült ki, az egységes dokumentum 2.4. szakasza pedig módosult.

Indokolás:

A cél az oltalom kiterjesztése a boreredetű alkohol hozzáadása nélkül készült és a természetes édes boroknál előírt 15 térfogatszázalék minimális tényleges alkoholtartalmat el nem érő édes borokra.

2.4.   A vörösborok minimális tényleges és összes alkoholtartalmának felvétele

Leírás:

Az analitikai jellemzőket ismertető szakasz kiegészült a leírásban meghatározott vörösbornak – a termékleírás 2.1.1. szakaszának b) pontjában rögzített – minimális (tényleges és összes) alkoholtartalmával.

Ennek megfelelően módosult a termékleírás 2.2.1. szakasza és az egységes dokumentum 2.4. szakasza.

Indokolás:

Mivel az OEM-mel érintett összes terméktípus tekintetében meg kell határozni a maximális tényleges és összes alkoholtartalmat, hiba volt ezt kihagyni a vörösboroknál. A hiba kijavítása megtörtént.

2.5.   Az új bortípus analitikai jellemzőinek felvétele

Leírás:

A túlérett szőlőből készült bor felvételének megfelelően e borok analitikai jellemzőinek felvétele az analitikai paraméterek (tényleges és összes alkoholtartalom, illósavtartalom, maradékcukor-tartalom és kén-dioxid-tartalom) rögzítésének célját szolgálja.

Ennek megfelelően módosult a termékleírás 2.2.3. szakasza és az egységes dokumentum 2.4. szakasza.

Indokolás:

Mivel e paraméterek határértékeit az OEM-mel érintett összes terméktípus vonatkozásában kötelező előírni, az új bortípusok analitikai jellemzőit az ilyen borok felvételekor kell előírni.

2.6.   A likőrborok érzékszervi profiljának pontosítása

Leírás:

E borok érzékszervi jellemzői tekintetében a szöveg kiegészült a megjelenés, aroma és íz részletes leírásával.

Ennek megfelelően módosult a termékleírás 2.3.2. szakasza és az egységes dokumentum 2.4. szakasza.

Indokolás:

A lehető legnagyobb mértékű részletességre van szükség annak érdekében, hogy a termékre vonatkozóan előírt érzékszervi jellemzőket illetően ellenőrizhető legyen a termékleírásnak való megfelelés.

2.7.   Az édes rancio bor érzékszervi leírásának felvétele

Leírás:

A termékleírásba való felvételének megfelelően az édes rancio bor speciális esete befoglalásra került a rancio borok érzékszervi jellemzői közé. Ebben az esetben a cél az ilyen típusú termékek érzékszervi paramétereinek rögzítése az előzőleg megadott információkkal, valamint a „Priorat” OEM Szabályozó Testület által elvégzett érzékszervi elemzés és az ilyen típusú borok érzékszervi jellemzőiről szóló tanulmány eredményeivel összhangban.

Ennek megfelelően módosult a termékleírás 2.3.2. szakaszának a) pontja és az egységes dokumentum 2.4. szakasza.

Indokolás:

Az OEM-hez kapcsolódó termékleírásokban szerepeltetni kell az OEM-mel ellátott összes termék érzékszervi leírását.

2.8.   A túlérett szőlőből készült bor érzékszervi leírásának felvétele

Leírás:

A túlérett szőlőből készült bor felvételének megfelelően a leírás kiegészült e borok érzékszervi jellemzőinek ismertetésével. Ebben az esetben a cél az ilyen típusú termékek érzékszervi paramétereinek rögzítése az előzőleg megadott információkkal, valamint a „Priorat” OEM Szabályozó Testület által elvégzett érzékszervi elemzés és az ilyen típusú borok érzékszervi jellemzőiről szóló tanulmány eredményeivel összhangban.

Ennek megfelelően módosult a termékleírás 2.3.3. szakasza és az egységes dokumentum 2.4. szakasza.

Indokolás:

Az OEM-hez kapcsolódó termékleírásokban szerepeltetni kell az OEM-mel ellátott összes termék érzékszervi leírását.

2.9.   A jelzésekről szóló szakasz új helye, valamint egyes jelzések törlése

Leírás:

Áthelyezésre került a termékleírás 2.4. szakasza („Az érlelésre és/vagy előállításra vonatkozó jelzések”). Jelenleg a termékleírás 8.3. szakaszának C) alszakaszában található, amely új.

Emellett törlésre került a Crianza, Reserva és Gran Reserva jelzés. Ennek oka az, hogy e jelzések szabályozása már hagyományos kifejezésként történik, ezért továbbra is megtalálhatók a termékleírás 8.5. szakaszában.

Ennek megfelelően módosult a termékleírás 2.4. szakasza. Az egységes dokumentum nem változott.

Indokolás:

Az áthelyezett szakasz tartalma nem illik a termék leírása alá, mivel főleg az egyes jelzések címkén történő használatára vonatkozó feltételeket rögzíti. Ennek eredményeként jelenleg a 8.3. szakasznak a témával foglalkozó egyik alszakaszát képezi („A címkézésre vonatkozó kiegészítő rendelkezések. A termékek kiszerelése és címkézése”).

A területre jellemző hagyományos jelzések tiszteletben tartása érdekében törlésre került a három hagyományos kifejezés meghatározása. E három kifejezésnek nincs köze a terület hagyományos jelzéseihez, amit a Priorat borokhoz fűződő történelmi kapcsolataik hiánya is mutat.

2.10.   A termesztési gyakorlatok változásai

Leírás:

Törlésre került a tőkénkénti rügyszámra vonatkozó megfogalmazás.

Ezen túlmenően úgy módosult a termékleírás eredeti szövegének megfogalmazása, hogy kifejezetten utaljon az olyan mezőgazdasági gyakorlatok alkalmazásának szükségességére, amelyek célja a borok egyediségének fenntartása és az eredetmegjelöléshez tartozó terület hagyományos termékeinek tiszteletben tartása.

Emellett az öntözési gyakorlatra utaló megfogalmazás azzal az egyedüli és kizárólagos célkitűzéssel módosult, hogy ily módon e gyakorlat a növény és a szőlő jólétének biztosítását célzó intézkedéssé váljon.

Ezenkívül az újonnan telepített parcellák esetében 2 500-ról 3 000 rügyre emelkedett a hektáronkénti minimális telepítési sűrűség.

Ennek megfelelően módosult a termékleírás 3. szakasza („Termesztési gyakorlatok”) és az egységes dokumentum 2.5.1. szakasza.

Indokolás:

A rügyellenőrzések megszüntetését a legjobb minőségű termékek elérésével kapcsolatos mutatók észszerűsítése indokolta. A szőlőültetvények hozamának becslésére és szabályozására vonatkozó tanulmányok szerint a rügyszámnak a tőkék külön-külön, nem pedig általánosan figyelembe vett vitalitásával kell arányban állnia. A legjobb minőségű szőlő keresésekor – amely általában a tőke hozamának korlátozásával társul – fajták, parcellák és évjáratok szerint eltérően kell eljárni, a szőlőültetvények sajátos helyzetének értékelésével. A minőség szabályozása a rügyszám korlátozásától eltérő, de ugyanazt a célkitűzést szolgáló technikákkal is történhet.

Az öntözési szabályok azzal az egyedüli és kizárólagos célkitűzéssel módosultak, hogy ily módon a növény és a szőlő jólétének biztosítását célzó intézkedéssé váljanak.

A telepítési sűrűség növelése az eredetmegjelöléshez tartozó terület szőlőiről nyilvántartott adatok és a vonatkozó naprakész tanulmányok szerint történt, amelyek figyelembe veszik a kapott szőlő minőségét, és a magas minőségű szőlő termesztésére fókuszálnak, optimális minőségű hozamok mellett.

2.11.   Különböző előállítási intézkedések a kisebb földrajzi egység nevét viselő borok tekintetében

Leírás:

Ahhoz, hogy a termékleírásban megadott tizenkét kisebb földrajzi egység valamelyikének a nevét viselje, a bort elkülönítve kell előállítani és érlelni a pincészetben.

Ennek megfelelően módosult a termékleírás 3. szakasza („Előállítási módszerek”) és az egységes dokumentum 2.5.1. szakasza.

Indokolás:

A címkén szereplő kisebb földrajzi egységekre való hivatkozások – nyomonkövethetőségi okok miatti – ellenőrizhetőségéhez fontos az előállítási folyamat során végzett megkülönböztetés.

2.12.   A meghatározott földrajzi terület kibővítése

Leírás:

A „Priorat” OEM előállítási területének részét képező földbirtokok kiegészültek a Falset település 2. zónájában található 99. parcellával.

Ennek megfelelően módosult a termékleírás 4.1. szakasza és az egységes dokumentum 2.6. szakasza.

Indokolás:

Az információknak az aktuális termékleírásba történő továbbításakor gépelési hiba (elírás) miatt ez a birtok nem került be az előállítási terület meghatározásába. Az eredetmegjelöléshez tartozó területen rendelkezésre álló térképadatok és a terület földrajza alapján a módosítás tárgyát képező parcella tökéletesen illik az előállítási terület határai közé, valamint rendelkezik a megfelelő éghajlati és geológiai tulajdonságokkal, amit az eredetmegjelöléshez tartozó terület fennmaradó részére jellemző talajok jelenléte is bizonyít. A parcella konkrétan Falset településnek a „Priorat” OEM-mel ellátott központi részén található. Az egyértelműen déli fekvésű, a kontakt metamorfózis miatt nagyon elaprózott szaruszirt kőzetekből álló területeket foglalja magában, és ugyanaz a talaj jellemző rá, mint az előállítási terület többi parcellájára.

2.13.   A tizenkét kisebb földrajzi egység körülhatárolása

Leírás:

Létrejött a termékleírás 4.2. szakasza, amely a tizenkét kisebb földrajzi egység neveit és határait sorolja fel. Ez arra jogosítja a kisebb földrajzi egységekben nyilvántartott előállítókat, hogy döntésüktől függően az adott nevet használják a termék kiszerelésén és címkéjén.

Ennek megfelelően a termékleírás kiegészült a 4.2. szakasszal, és módosult az egységes dokumentum 2.9. szakasza.

Indokolás:

Létfontosságú valamennyi egység meghatározása, hogy a kisebb földrajzi egységekre hivatkozó neveket használni lehessen a kiszerelésen és a címkén.

Régebben előfordult, hogy az OEM-mel ellátott termékek a származási település nevét kapták meg. A kisebb földrajzi egységekre hivatkozó nevek használati jogának szabályozása érdekében minden egyes kisebb földrajzi egység határait és nevét egyértelműen, pontosan és részletesen meg kell határozni, hogy az adott név az OEM-mel ellátott összes termékkel összefüggésben felhasználható, származásuk pedig egyértelműen jelezhető legyen.

2.14.   Új fajta felvétele

Leírás:

A Viognier fajta másodlagos fajtaként került hozzáadásra az engedélyezett fajták jegyzékéhez.

Ennek megfelelően módosult a termékleírás 6. szakasza. Az egységes dokumentum nem változott.

Indokolás:

A „Priorat” minősített eredetmegjelöléssel ellátott Viognier fajta edafoklimatikus és agronómiai jellemzőiről és a kísérleti parcellákon mutatott alkalmazkodóképességéről szóló jelentésnek megfelelően az engedélyezett fajták jegyzéke kiegészült az említett fajtával. E célból figyelembe vettük a Viognier fajta edafoklimatikus és agronómiai jellemzőit és a „Priorat” OEM-hez tartozó kísérleti parcellákon mutatott alkalmazkodóképességét. Figyelembe vettük továbbá az e fajtából készült kísérleti borok érzékszervi elemzéseit és eredményeit is; ezek határozzák meg a fajta alkalmasságát a „Priorat” OEM-mel ellátott borok előállításánál engedélyezett fajták közé történő felvételre.

2.15.   A kapcsolat jobb megfogalmazása

Leírás és indokolás:

A termékleírás 7.2. és 7.3. szakasza, valamint az egységes dokumentum 2.8. szakasza a kapcsolat jobb bemutatása érdekében módosult.

A kapcsolat leírásának javítása azt a célt szolgálja, hogy pontosabb leírást lehessen adni az összes borászati termékről.

2.16.   A származási helyen végzett palackozás indokolása

Leírás és indokolás:

Módosult a termékleírás 8.2. szakasza és az egységes dokumentum 2.9. szakasza.

A meghatározott területen belüli palackozást előíró követelmény indokolása megalapozottabb lett.

2.17.   A címkézésre vonatkozó új korlátozások

Leírás:

Korlátozásra került a palackozó vagy szállító címében található települést és irányítószámot a címkén jelző karakterek legnagyobb magassága, kivéve, ha a címkén egy kisebb földrajzi egység jogosan használható neve szerepel.

Az is rögzítésre került, hogy a kisebb földrajzi egységek neve nem használható fel a címkén, ha a névhasználati feltételek nem teljesülnek.

Ennek megfelelően módosult a termékleírás 8.3. szakaszának A) alszakasza és az egységes dokumentum 2.9. szakasza.

Indokolás:

A címkéjükön a kisebb földrajzi egységekre való hivatkozás használatára nem jogosult borokban lévő szőlő származásával kapcsolatos félreértések elkerülése érdekében a bor palackozási helye szerinti település nevének jelzésére használt karakterek magassága legfeljebb 3 mm lehet, kivéve, ha a név megegyezik egy kisebb földrajzi egység jogosan használható nevével.

Emellett – szabályozásukat követően – e nevek nem használhatók fel, ha a termékleírás rájuk vonatkozó feltételei nem teljesülnek.

2.18.   A kisebb földrajzi egységek névhasználati feltételei

Leírás:

A termékleírás 8.3. szakaszának B) alszakasza azzal a céllal született meg, hogy rögzítse a 4.2. szakaszban meghatározott kisebb földrajzi egységek névhasználati feltételeit.

Ennek megfelelően a termékleírás 8.3. szakasza ezzel az új B) alszakasszal egészült ki. Az egységes dokumentum nem változott.

Indokolás:

Az uniós jogszabályok értelmében a tagállamok szabályozhatják a kisebb földrajzi egységek nevének használatára vonatkozó jogot.

2.19.   Egy hagyományos kifejezés törlése

Leírás:

A hagyományos kifejezések listájáról az alábbi került törlésre: „vino de finca/vino de pago” (egyetlen birtokról származó bor).

Ennek megfelelően módosult a termékleírás 8.5. szakasza. Az egységes dokumentum nem változott.

Indokolás:

Mivel a „vino de finca” szabályozott címkézési kifejezés, a „vino de pago” pedig az uniós E-Bacchus nyilvántartásban Spanyolországnál felsorolt hagyományos kifejezés, ezért nem kezelhetők úgy, mintha szinonimák lennének. Következésképpen megtörtént a hiba kijavítása.

2.20.   A hozamokat illető kivételek

Leírás:

A 8.6. szakasz azzal a céllal született meg, hogy kivételek alkalmazását tegye lehetővé a maximális telepítési sűrűség és a borhozamok tekintetében. E kivételek nagy telepítési sűrűségre és olyan kivételes esetekre vonatkoznak, ahol a szőlő, illetve bor esetében legfeljebb 10 %-os, illetve 4 %-os hozamnövekedés engedélyezett.

Ennek megfelelően a termékleírás új szakasszal (8.6. szakasz) egészült ki, az egységes dokumentum 2.5.2. szakasza pedig módosult.

Indokolás:

A termesztési gyakorlatok új trendjeiről szóló különböző tanulmányok azt jelzik, hogy a nagy telepítési sűrűségű szőlőültetvényekből nyert szőlő kiváló minőségű. E sűrű telepítésű parcellákon a meghatározás szerint hektáronként 5 000 és 9 000 közötti a tőkék száma. Az eredetmegjelöléssel ellátott terület parcelláinak nagy telepítési sűrűségét és a parcellák szőlőhozamát vizsgáló elemzés azt mutatja, hogy a nagyobb telepítési sűrűségű parcellákon nagyobb a szőlőhozam, de ez nem befolyásolja az előállított termékek minőségét és eredetiségét. A nagy telepítési sűrűségű parcellák vonatkozásában felvett változó hozam azt a célt szolgálja, hogy a termékleírás minél jobban igazodjon a fenti tényhez. A vörös fajtáknál 6 000 kg/ha, a fehér fajtáknál pedig 8 000 kg/ha értékre nőtt a megengedett legnagyobb termelés, az 5 000 tőke/ha feletti telepítési sűrűségű ültetvények részeként telepített minden egyes tőke esetében 0,5 kg-mal kiegészítve.

Ezt a nagy telepítési sűrűségű szőlőültetvényekre való hivatkozást a „Priorat” OEM-hez tartozó területen kedvező fogadtatásban részesülő minőségi stratégia is megerősíti. E gyakorlat – amelyet az OEM-hez tartozó területen is szeretnénk elismertetni – a szokásosnál sokkal nagyobb számú tőke telepítését jelenti a szőlőültetvényen. E növények növekedése nagyobb erőfeszítést igényel, ezért kisebb termést eredményez. A megtermett szőlő minősége azonban felülmúlja annak a szőlőnek a minőségét, amely a hagyományosabb telepítési sűrűség mellett teremne. Bár az egy növényre (tőkére) jutó hozam alacsonyabb, a nagyobb hektáronkénti növényszám azt jelenti, hogy az ilyen birtokokon valamivel nagyobb a hektáronkénti termés, ez pedig igazolja a szőlőültetvények megnövelt hozamaira vonatkozó módosítást.

Technikai szempontból a nagy telepítési sűrűség apróbb szemekből álló kisebb és lazább fürtöket eredményez. Ezáltal javul a szőlőhéj és a szőlőpép aránya, amely az erjesztés során a bor kedvező elemeinek nagyobb koncentrációját eredményezi, különösen a szín tekintetében.

Egyes tanulmányok szerint a gyenge talajokon alkalmazott nagyobb telepítési sűrűség javítja a talaj művelhetőségét. A „Priorat” esetében a nagyobb sűrűség azt jelenti, hogy a tőkéken kevesebb levél és szőlő található. Ennek köszönhetően könnyebben birkóznak meg a nyári vízhiánnyal, valamint apróbb szemű és ezért kisebb tömegű fürtöket hoznak létre. A minőség javulását segíti az a tény, hogy a tőkéken kisebb számú és méretű fürt található. Mindazonáltal az egy négyzetméterre jutó nagyobb növényszám miatt növekszik a növények együttese által biztosított teljes termelés.

Következésképpen a sűrű telepítésű parcellákról származó bor maximális termelési határértékei is módosultak.

A hatályos szabályokkal való összhang biztosítása érdekében bekerült az opció, miszerint éghajlati okok vagy az évjárat megkülönböztetése miatt egyes gazdasági években legfeljebb négy százalékkal módosítható a hektáronként engedélyezett maximális bortermelési határérték. Ez összhangban áll a „Priorat” minősített eredetmegjelölésről szóló rendeletet jóváhagyó, az eredetmegjelölésről szóló rendelet – a katalán autonóm közösség kormányának 2006. április 18-i RP/188/2006 számú rendelete – rendelkezéseivel.

2.21.   A fehér fajták megnövelt hozama

Leírás:

A fehér fajták esetében a termelési határérték 6 000-ről 8 000 kg/ha értékre, az extrakciós határérték pedig 39-ről 52 hl/ha értékre emelkedett.

Ennek megfelelően módosult a termékleírás 5. szakasza és az egységes dokumentum 2.5.2. szakasza.

Indokolás:

A maximális hozamok módosításának célja a szabályok hozzáigazítása azokhoz a különböző szőlő- és bortermelési gyakorlatokhoz, amelyek kiváló minőségű termékek előállítását teszik lehetővé. A végrehajtás összhangban van az eredetmegjelöléshez tartozó terület adataival és nyilvántartásaival, valamint a 2010., 2011., 2012. és 2013. évi szüretre vonatkozó „szüreti jelentések” adataival, amelyek azt mutatják, hogy a fehér fajtáknál nagyobbak az átlagos hozamok, mint a vörös fajták esetében. A fehérborok minőségét figyelembe vevő és eredetét nem csorbító módosítás ennek a helyzetnek a megjelenítésére szolgál.

A szőlő/bor maximális konverziós arányának alkalmazásával új maximális extrakciós határértékek megállapítására került sor a fehér fajták tekintetében.

2.22.   Az ellenőrző szerv címének változása

Leírás és indokolás:

A tanúsító szerv adatainak módosítására címváltozás miatt került sor.

Ennek megfelelően módosult a termékleírás 9.1. szakasza. Az egységes dokumentum nem változott.

EGYSÉGES DOKUMENTUM

1.   A termék elnevezése

Priorat/Priorato

2.   Tagállam

Spanyolország

3.   A földrajzi árujelző típusa

OEM – oltalom alatt álló eredetmegjelölés

4.   A szőlőből készült termékek kategóriái

1.

Bor

3.

Likőrbor

16.

Túlérett szőlőből készült bor

5.   A bor(ok) leírása

BOR – Fehér- és rozéborok és egyetlen birtokról származó borok („vinos de finca”)

Tiszták, áttetszőek és ragyogóak. Megfelelő aromaintenzitás és minőség.

Fehérborok: határozott, gyümölcsös, virágos vagy tejes aromák. Kiegyensúlyozottak, lágyak és frissek.

Fahordós érlelésű fehérbor: gyümölcs- és/vagy fűszeraromák. A szájpadláson kiegyensúlyozott és jól strukturált ízt ad.

Rozéborok: gyümölcsös és/vagy virágos aromák. A szájpadláson gyümölcsös és kellően tartós ízt adnak megfelelő indulás és kibontakozás mellett.

Ha egyúttal egyetlen birtokról származó borok is, akkor megjelenésük tiszta és áttetsző, megfelelő aromaintenzitással és jól strukturált ízzel a szájpadláson.

Illósavtartalom: egy évnél fiatalabb borok: 16,5 meq/l; egy évnél idősebb borok: 18 meq/l.

Max. SO2: 200 mg/l, ha a cukortartalom < 5 g/l; 250 mg/l, ha 5 g/l vagy magasabb.

A nem jelzett határértékek tekintetében a hatályos szabályozást kell betartani.

Általános analitikai jellemzők

Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

 

Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

13

Minimális összes savtartalom

3,5 g/l, borkősavban kifejezve

Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

 

Maximális összes kén-dioxid-tartalom (mg/l)

 

BOR – Vörösborok és egyetlen birtokról származó borok

Tiszták, áttetszőek és ragyogóak. Gyümölcsös és/vagy virágos és/vagy ásványos elsődleges aromák. A szájpadláson kiegyensúlyozott indulást és kibontakozást mutatnak, struktúra és frissesség mellett.

Ha fahordóban érlelik őket: látványuk tiszta és áttetsző. Egyensúly az elsődleges, másodlagos és harmadlagos aromák között. Intenzívek és kellemesek. A szájpadláson a tanninok helyes struktúrája mellett mutatnak indulást és kibontakozást.

Ha egyúttal egyetlen birtokról származó borok is, akkor megjelenésük tiszta és áttetsző, megfelelő aromaintenzitással és jól strukturált ízzel a szájpadláson.

Illósavtartalom: egy évnél fiatalabb borok: 16,5 meq/l; egy évnél idősebb borok: 20 meq/l.

Maximális kén-dioxid-tartalom: 150 mg/l, ha a cukortartalom < 5 g/l; 200 mg/l, ha 5 g/l vagy magasabb.

A nem jelzett határértékek tekintetében a hatályos szabályozást kell betartani.

Általános analitikai jellemzők

Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

 

Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

13,5

Minimális összes savtartalom

3,5 g/l, borkősavban kifejezve

Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

 

Maximális összes kén-dioxid-tartalom (mg/l)

 

LIKŐRBOR (rancio bor, édes likőrbor, fehér Mistela bor, vörös Mistela bor, természetes édes bor)

Rancio bor: megjelenése tiszta és áttetsző, színe a rubinvöröstől a terracotta árnyalatú barnáig terjed. Érlelésre jellemző harmadlagos aromák. Érzékelhető illósavtartalom, esetleg szárított gyümölcsre emlékeztető aromákkal. Kiegyensúlyozott savtartalmú és olajos.

Édes rancio bor: megjelenés és aroma tekintetében a fentivel megegyező. Íz tekintetében: kifejezett olajosság és jól érzékelhető édesség.

Édes likőrbor: e boroknál kötelező a tiszta és áttetsző megjelenés. Gyümölcsre és/vagy virágokra és/vagy fűszerekre és/vagy szárított gyümölcsre emlékeztető aromák. A szájpadláson megfelelő olajosság és jól érzékelhető édesség.

Fehér Mistela bor: tiszta és áttetsző, színe szalmasárga, esetleg aranyszínű árnyalatokkal. A friss szőlő virágos, gyümölcsös és/vagy fűszeres aromái. Megfelelő olajosság, kiegyensúlyozott savtartalom és jól érzékelhető édesség.

Vörös Mistela bor: a fentivel megegyező, de színe vörös, esetleg lila árnyalatokkal.

Természetes édes bor: megjelenése tiszta és áttetsző. Gyümölcsre és/vagy virágokra és/vagy fűszerekre és/vagy szárított gyümölcsre emlékeztető aromák. Esetlegesen harmadlagos aromák. A szájpadláson megfelelő olajosság és jól érzékelhető édesség.

Illósavtartalom: fehér- és rozéborok: max. 18 meq/l; vörösborok: max. 20 meq/l; rancio borok: max. 40 meq/l.

Maximális kén-dioxid-tartalom: 150 mg/l, ha a cukortartalom < 5 g/l; 200 mg/l, ha 5 g/l vagy magasabb.

A nem jelzett határértékek tekintetében a hatályos szabályozást kell betartani.

Általános analitikai jellemzők

Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

 

Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

15

Minimális összes savtartalom

3,5 g/l, borkősavban kifejezve

Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

 

Maximális összes kén-dioxid-tartalom (mg/l)

 

TÚLÉRETT SZŐLŐBŐL KÉSZÜLT BOR

Túlérett szőlőből készült bor, a természetes alkoholtartalom mesterséges növelése nélkül, teljes egészében erjesztésből származó alkoholtartalommal. 15 térfogatszázalék feletti természetes alkoholtartalom és 13,5 térfogatszázalék minimális tényleges alkoholtartalom.

E borkategórián belül a vimblanc vörös Garnacha felhasználásával készül, és lehetőleg tölgyfából készült, legfeljebb 100 liter űrtartalmú tartályokban erjesztik.

Megjelenése tiszta és áttetsző. A fiatal vimblanc borok színe változó intenzitású bíborvörös, míg az érett vimblanc borok akár rubinvörösek is lehetnek. Szárított gyümölcsre emlékeztető aromák. Esetlegesen harmadlagos aromák. A szájpadláson megfelelő olajosság és jól érzékelhető édesség.

Illósavtartalom: egy évnél fiatalabb borok: max. 16,5 meq/l; egy évnél idősebb fehér- és rozéborok: max. 18 meq/l; egy évnél idősebb vörösborok: max. 20 meq/l.

Maximális kén-dioxid-tartalom: fehér- és rozéborok: 200 mg/l; vörösborok: 150 mg/l.

A nem jelzett határértékek tekintetében a hatályos szabályozást kell betartani.

Általános analitikai jellemzők

Maximális összes alkoholtartalom (térfogatszázalék)

 

Minimális tényleges alkoholtartalom (térfogatszázalék)

13,5

Minimális összes savtartalom

3,5 g/l, borkősavban kifejezve

Maximális illósavtartalom (milliekvivalens/liter)

 

Maximális összes kén-dioxid-tartalom (mg/l)

 

6.   Borkészítési eljárások

a)   Alapvető borászati eljárások

Termesztési gyakorlatok

A termesztési gyakorlatoknak a legjobb minőségű szőlő előállítását célzó hagyományos gyakorlatoknak kell lenniük.

Minden termesztési munka során tiszteletben kell tartani a növény élettani egyensúlyát és a környezetet, továbbá alkalmazni kell a borkészítés céljára optimális állapotú szőlő előállításához szükséges agronómiai ismereteket.

A tőkéket hagyományos bakműveléssel és olyan egyéb módszerrel kell művelni, amely biztosítja a borok legjobb minőségét és aromagazdagságát.

Hektáronként 2 500 tőke a legkisebb és 9 000 tőke a legnagyobb telepítési sűrűség. Az új ültetvényeknél 2013. január 1. óta hektáronként 3 000 tőke a legkisebb és 9 000 tőke a legnagyobb telepítési sűrűség.

Az előzetes engedélyeztetéshez kötött öntözés csak akkor végezhető, ha a növény fennmaradásához, illetve a szőlő minőségének biztosításához vagy javításához van rá szükség.

A szüretet lehetőleg kézzel kell végezni. Védett borok csak a következő potenciális alkoholtartalommal rendelkező szőlőből készíthetők: 12,5 térfogatszázalék a vörös fajtákból, és 12 térfogatszázalék a fehér fajtákból készített boroknál.

A borkészítésre vonatkozó korlátozás

A mustkészítés során a borok minőségének optimalizálására irányuló technológiát alkalmazó hagyományos gyakorlatokat kell követni. A must vagy bor kinyeréséhez és a héjtól/törkölytől való elkülönítéséhez megfelelő nyomást kell alkalmazni, ügyelve arra, hogy 100 kg leszüretelt szőlőből legfeljebb 65 liter bor készüljön.

Az egyetlen birtokról származó bornak szánt borokat teljesen elkülönítve kell készíteni és érlelni a pincészetben, és azonosíthatóságukat mindenkor biztosítani kell. Az egyetlen birtokról származó bor készítéséhez felhasználandó szőlő legnagyobb engedélyezett hozama 15 %-kal alacsonyabb az oltalom alatt álló eredetmegjelölés tekintetében előírt hozamnál. A szőlő szüretelése, szállítása és kezelése során alkalmazott technikákat, továbbá a préselést és az erjedés ellenőrzését, valamint a borkészítés és borérlelés borászati eljárásait úgy kell végezni, hogy azok révén a legjobb minőségű termékek jöjjenek létre.

A címkéjükön valamelyik kisebb földrajzi egység említésére feljogosított borokat elkülönítve kell készíteni és érlelni a pincészetben, és azonosíthatóságukat mindenkor biztosítani kell.

b)   Maximális hozamok

Vörös fajták

6 000 kg szőlő/hektár

Vörös fajták

39 hektoliter/hektár

Fehér fajták

8 000 kg szőlő/hektár

Fehér fajták

52 hektoliter/hektár

Egyetlen birtokról származó bor készítéséhez felhasználandó vörös fajták

5 100 kg szőlő/hektár

Egyetlen birtokról származó bor készítéséhez felhasználandó fehér fajták

6 800 kg szőlő/hektár

Sűrű telepítésű parcellákról származó vörös fajták (5 000–9 000 tőke/hektár). Az 5 000 tőke/hektár feletti telepítési sűrűségű ültetvények részeként telepített minden egyes tőke esetében 0,5 kg-mal került kiegészítésre a maximális hozam.

6 000 kg szőlő/hektár

Sűrű telepítésű parcellákról származó vörös fajták (5 000–9 000 tőke/hektár). Az 5 000 tőke/hektár feletti telepítési sűrűségű ültetvények részeként telepített minden 100 tőke esetében 0,325 hl-rel került kiegészítésre a maximális hozam.

39 hektoliter/hektár

Sűrű telepítésű parcellákról származó fehér fajták (5 000–9 000 tőke/hektár). Az 5 000 tőke/hektár feletti telepítési sűrűségű ültetvények részeként telepített minden egyes tőke esetében 0,5 kg-mal került kiegészítésre a maximális hozam.

8 000 kg szőlő/hektár

Sűrű telepítésű parcellákról származó fehér fajták (5 000–9 000 tőke/hektár). Az 5 000 tőke/hektár feletti telepítési sűrűségű ültetvények részeként telepített minden 100 tőke esetében 0,325 hl-rel került kiegészítésre a maximális hozam.

52 hektoliter/hektár

7.   Körülhatárolt földrajzi terület

Bellmunt del Priorat, Gratallops, El Lloar, La Morera de Montsant és települése, Escaladei, Poboleda, Porrera, Torroja del Priorat, La Vilella Alta, La Vilella Baixa, Falset település északi részén a teljes 1., 4., 5., 6., 7., 21. és 25. zóna; valamint a 38., 39., 40., 71., 92. parcella, a 93. parcella északi része (1,69 ha), a 96., 97., 98., 99., 100., 101. parcella, a 102. parcella északi része (0,16 ha), a 103., 104., 105., 106., 107., 108., 109., 110., 111., 112., 113., 114., 115., 116., 117., 118., 119., 120., 121., 122., 123., 124., 126., 128., 129., 130., 146., 147., 149. és 150. parcella a 2. zónában; az 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 12., 13., 14., 15., 17., 18., 19., 20., 21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40., 41., 42., 43., 44., 45., 46. parcella, a 47. parcella északi része (17 ha), az 50. parcella északi része (2,6 ha), az 52. parcella északi része (3 ha), az 53. parcella északi része (14 ha), az 54., 55., 56., 57., 58., 59. és 60. parcella a 3. zónában; az 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20., 21., 22., 23., 24., 25., 26., 27. parcella, a 28. parcella északi része (1,36 ha), a 29. parcella északi része (3,85 ha), a 63., 69., 72., 73., 74. és 75. parcella a 19. zónában; a 18., 19., 20., 21. parcella, a 27. parcella északi része (1,36 ha), a 28. parcella északi része (2,04 ha), a 31., 34., 35., 36., 37., 38., 39., 40., 41., 42., 43., 44., 45., 46., 47., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 56., 57., 58. parcella, a 65. parcella északi része (0,85 ha), a 67., 69., 70., 71., 75., 76., 77. és 78. parcella a 20. zónában; a 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 34., 35., 36., 37., 38., 39. és 40. parcella a 22. zónában, a 9., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 20., 21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 36., 38., 39., 40., 41., 42., 43., 44., 45., 46., 47. és 48. parcella a 24. zónában, Molar település keleti részén a teljes 5., 6. és 7. zóna, a 8. parcella keleti része (0,45 ha), valamint a 9., 10., 11., 12., 18., 19., 20., 21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 29., 30., 31., 32., 33., 37., 39., 40., 44., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 60., 62., 63., 65. és 68. parcella a 4. zónában; a 29., 30., 31., 38., 39., 40., 41., 42., 43., 44., 45., 46., 47., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 54., 55., 56., 57., 58., 59., 60., 61., 62., 63., 64., 65., 66., 67., 68., 69., 71., 72., 73., 74., 75., 76., 77., 78., 79., 80., 81., 82., 84., 85., 86., 87., 88., 89., 90., 91., 92., 93., 94., 95., 96., 97., 98., 99., 100., 101.,102., 103., 105., 106., 107., 108., 109., 110., 111., 112.,113., 114., 115., 116., 117., 118., 119., 120., 121., 122., 123., 124., 125., 126., 127., 128., 129., 130., 131., 132., 133., 134., 135., 136., 137., 138., 139., 140., 141., 142., 143., 144., 145., 146., 147., 148., 149., 150., 151., 152., 153., 154., 155., 156., 157., 158., 159., 160., 161., 162., 163., 164., 165., 166., 167., 169., 170., 171., 172., 173., 174., 176., 194., 197., 198., 201., 203., 204., 205., 206., 207., 208., 209., 211. és 212. parcella a 8. zónában; a 2., 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20., 21., 22., 23., 24., 25., 33., 34., 38., 39., 40., 44. és 45. parcella a 9. zónában, valamint a 8., 13., 20., 21., 22., 23., 24., 25., 26., 27., 28., 35., 36., 37., 38., 39., 41., 42., 43., 44., 48., 49., 50., 51., 52., 53., 55., 56., 57., 58., 59., 60., 61., 62., 63., 64., 65. és 72. parcella a 10. zónában.

8.   Fontosabb borszőlőfajták

 

Vörös Garnacha

 

Mazuela – Samsó

 

Mazuela – Cariñena

9.   A kapcsolat(ok) leírása

A termékminőséget befolyásoló természeti jellemzőket illetően megjegyzendő, hogy a „Priorat” OEM-hez tartozó hegyes-dombos területet a paleozoikum anyaga, főleg a devon és karbon időszakból származó pala alkotja. Ez a Katalóniában talált legrégebbi pala, amely a szőlőtermesztéshez kapcsolódik. E sekély, szerves anyagban szegény talajok főleg a „llicorell” vagy „llicorella” néven ismert pala szétesése útján keletkeztek. A tőkék gyökerei nedvesség, víz és tápanyagok után kutatva nyomulnak be a szétesett palába. Ez adja a „Priorat” borok jellegzetes ásványos jegyeit.

Az éghajlatot illetően a terület egyedi éghajlati viszonyokkal büszkélkedhet; ennek oka az, hogy a tenger hatásaitól viszonylag elszigetelt, ugyanakkor a Sierra de Montsant megvédi a hideg északi szelektől. Az éves átlaghőmérséklet 14 és 12 fok között változik (a Sierra de Montsant lábánál fekvő terület legalacsonyabb részén), a nappali és éjszakai hőmérsékletek pedig jelentős eltérést mutatnak, különösen nyáron, amikor az éjszakai legalacsonyabb hőmérséklet 12 fok, a nappali legmagasabb hőmérséklet csúcsértéke pedig akár 40 fok is lehet. A köves talaj felszínén ennél magasabb hőmérsékletek is kialakulhatnak. E hőmérséklet-ingadozások hozzájárulnak a fokozatos éréshez és a szőlőben található fenolvegyületek kedvező alakulásához.

Az alacsony (400–500 liter/négyzetméter) éves csapadékmennyiség és a felszíni nedvesség gyors elpárolgását okozó északnyugati szelek – a terület geológiai összetételével és jellegzetes talajszerkezetével együtt – hozzájárulnak a tőkék termésének lassú és teljes beéréséhez, lehetővé téve a szüret ideális időpontban történő elvégzését. Ezzel szemben a kemény talajok és a száraz éghajlat általában gátolják a szőlő növekedését. Ugyanakkor viszont ritkán fordulnak elő növénybetegségek, ami biztosítja a szőlő jó minőségét.

E természeti tényezők és a szőlőültetvények adják a Priorat borok zamatát, testességét és struktúráját.

Emellett ahhoz is hozzájárulnak, hogy az első szüretekből származó áttetsző és ragyogó (fehér, rozé és vörös) borok egyedi gyümölcsös aromákat és kifejezett ásványos jegyeket mutatnak. Savasságukat tekintve frissek, lecsengésük egyenletes.

A Priorat borok készítéséhez használt egyes szőlőfajták magas cukortartalma határozza meg a likőrborok sajátos jellemzőit. Az idők során ez vezetett a magas alkoholtartalommal és/vagy maradékcukor-tartalommal rendelkező termékek nagy számának kialakulásához. Az egyes fajták, például a Garnacha fokozatos érése a fajtára jellemző komplexitást és frissességet megőrző erős borok előállítását teszi lehetővé.

A rancio borok oxidációs folyamattal készülnek tölgyfahordókban vagy üvegtartályokban, az ásványi anyagok magas szintje mellett, de maradékcukor nélkül. Jellegzetes rubinvörös és terracotta árnyalatú barna színük mellett a borok harmadlagos – többek között szárított gyümölcsre emlékeztető – aromákat mutatnak.

Az édes likőrborok előállítása magas cukortartalmú szőlőből történik. Az elért 8 térfogatszázalék természetes alkoholtartalmat boreredetű alkohol hozzáadásával növelik 15 térfogatszázalékra. A borokat tiszta megjelenés, szárított gyümölcsre emlékeztető aromák, ízleléskor jó struktúra és jól érzékelhető édesség jellemzik.

A Mistela borokat mustból készítik, amelyhez a 15 térfogatszázalék alkoholtartalom elérésig boreredetű alkoholt adnak. Ennek folyamata színelés útján történik hét napon keresztül, és ily módon elkerülhető a természetes cukrok erjedése. A borokat virágos és friss gyümölcsös aromák jellemzik, határozott fűszeres felhangok mellett.

A természetes édes borokat nagyon magas cukortartalmú mustokból készítik. A mustokat legfeljebb 7 térfogatszázalék természetes alkoholtartalomig részlegesen erjesztik, majd boreredetű alkohollal egészítik ki legalább 15 térfogatszázalék eléréséig. A borokat gyümölcsös és fűszeres aromák jellemzik, szárított gyümölcsre emlékeztető felhangok mellett.

Az e terület domboldalain és meredek lejtőin folytatott szőlőtermesztés nehéz, költséges, és ráadásul alacsony hozamokat eredményez. Pontosan ezek a körülmények teszik azonban lehetővé a kiemelkedő minőségű, koncentrált borok előállítását – e boroknál a magas alkoholtartalom adja a finom és összetéveszthetetlen aromákat. A túlérett szőlőből készült borok előállításakor vagy szárítják a szőlőt, vagy hosszú ideig a tőkén hagyják az érett termést, ezzel biztosítva a nedvesség elpárolgását és a természetes cukrok nagyon magas koncentrációját. E borok előállítása a magas cukorkoncentráción alapul, és mesterségesen nem növelt minimális természetes alkoholtartalmuk 15 térfogatszázalék. Szárított gyümölcsre emlékeztető harmadlagos aromák és ízleléskor jó struktúra jellemzik őket.

10.   További alapvető feltételek

Jogi keret:

A nemzeti jogszabályokban

A további feltétel típusa:

Csomagolás a körülhatárolt földrajzi területen

A feltétel leírása:

Indokolás:

Jobb nyomonkövethetőség: a borok mozgatásának korlátozása segíti az azonosíthatóságuk biztosítását.

A minőség veszélyeztetésének elkerüléséhez: a területen található palackozó létesítmények igazodnak a termék minőségéhez és mennyiségéhez. A szállítási idő csökkentésével elkerülhetők a hő és fény miatti károsodások és a késések.

A palackozást végző hely rendszerint a származás megállapítására szolgál. Aláásná a fogyasztók bizalmát, ha a területen belül és kívül egyaránt történne palackozás, mivel a fogyasztók azt hiszik, hogy egy minősített eredetmegjelöléssel ellátott bor valamennyi előállítási szakaszát az oltalom jogosultjainak felügyelete mellett végzik.

A területen kívüli palackozás nem hasonlítható a területen belül, de a bor előállítására használttól eltérő létesítményben történő palackozáshoz, hiszen:

az ömlesztett bor területen belüli minden szállítását engedélyezni kell,

csakis a bizonyos műszaki követelményeknek megfelelő engedélyezett pincészetek végezhetnek palackozást,

e pincészetek csakis az OEM-mel ellátott szőlőket, mustokat vagy borokat fogadhatják, és csak az OEM hatálya alá tartozó borokat állíthatnak elő és palackozhatnak,

a meghatározott terület kicsi, ezért a szállítási idők minimális szinten tarthatók, valamint

a termék saját mikroklímájában marad és nincs kitéve a hőmérséklet és a tengerszint feletti magasság változásainak, amelyek a termék idő előtti érését okozhatják.

Jogi keret:

A nemzeti jogszabályokban

A további feltétel típusa

A címkézésre vonatkozó kiegészítő rendelkezések

A feltétel leírása:

Minden csomagolási típust a pincészetben felhelyezett egyszer használatos plombával vagy számozott címkével kell ellátni.

A palackozott borok címkéjén jól láthatóan és a kötelező információkéval azonos látómezőben kell feltüntetni a „Denominación de Origen Calificada Priorat” (Priorat minősített eredetmegjelölés) hagyományos kifejezést és elnevezést. A „Priorat” jelzéséhez használt karakterek magassága nem haladhatja meg a 4 mm-t vagy a „Denominación de Origen Calificada” felirat magasságának felét.

A címkéken emellett a palackozó vagy szállító településének nevét vagy irányítószámát is fel kell tüntetni. A település jelzéséhez használt karakterek magassága nem haladhatja meg a 3 mm-t, kivéve, ha e jelzés egy kisebb földrajzi egység jogosan használható nevét jelenti és tartalmazza.

A „vino de finca” megnevezést a vonatkozó eredetmegjelölés nevével együtt kell szerepeltetni a címkén.

Nem használhatók a kisebb földrajzi egységek nevei az olyan termékek címkéjén, amelyek nem teljesítik az e jelzések tekintetében előírt követelményeket.

A kisebb földrajzi egységek nevei a következők:

 

Vila de Bellmunt

 

Vila d’Escaladei

 

Vila de Gratallops

 

Vila de El Lloar

 

Vila de La Morera

 

Vila de Poboleda

 

Vila de Porrera

 

Vila de Torroja

 

Vila de La Vilella Alta

 

Vila de La Vilella Baixa

 

Masos de Falset

 

Solanes del Molar

A termékleíráshoz vezető link

https://goo.gl/29EXyE


(1)  HL L 347., 2013.12.20., 671. o.


Top