EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0631

Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA az 1972. évi jegyzőkönyvvel módosított, 1961. évi Egységes Kábítószer Egyezmény és a pszichotrop anyagokról szóló, 1971. évi egyezmény szerinti anyagjegyzékekbe való felvétel tekintetében a Kábítószer-bizottság 63. ülésszakán az Európai Unió nevében képviselendő álláspontról

COM/2019/631 final

Brüsszel, 2019.12.13.

COM(2019) 631 final

2019/0278(NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az 1972. évi jegyzőkönyvvel módosított, 1961. évi Egységes Kábítószer Egyezmény és a pszichotrop anyagokról szóló, 1971. évi egyezmény szerinti anyagjegyzékekbe való felvétel tekintetében a Kábítószer-bizottság 63. ülésszakán az Európai Unió nevében képviselendő álláspontról


INDOKOLÁS

1.A javaslat tárgya

E javaslat tárgya az ENSZ-nek az 1972. évi jegyzőkönyvvel módosított, 1961. évi Egységes Kábítószer Egyezménye és az ENSZ pszichotrop anyagokról szóló, 1971. évi egyezménye szerinti anyagjegyzékekbe való felvétel tekintetében a Kábítószer-bizottság 63. ülésszakán az Unió által képviselendő álláspont meghatározásáról szóló határozat. A Kábítószer-bizottság 63. ülésszakára a tervek szerint 2020. március 2. és 6. között kerül sor.

2.A JAVASLAT HÁTTERE

2.1. Az ENSZ-nek az 1972. évi jegyzőkönyvvel módosított, 1961. évi Egységes Kábítószer Egyezménye és az ENSZ pszichotrop anyagokról szóló, 1971. évi egyezménye

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) az 1972. évi jegyzőkönyvvel módosított, 1961. évi Egységes Kábítószer Egyezménye (a továbbiakban: Kábítószer Egyezmény) 1 arra irányul, hogy összehangolt nemzetközi fellépéssel vegye fel a küzdelmet a kábítószerekkel való visszaéléssel szemben. Az intervenció és ellenőrzés két, egymással összefüggően működő formáját határozza meg. Először is, kizárólag orvosi és tudományos célokra kívánja korlátozni a kábítószerek birtoklását, alkalmazását, kereskedelmét, forgalmazását, behozatalát, kivitelét, gyártását és előállítását. Másodszor, a kábítószer-kereskedők visszatartását és elrettentését célzó nemzetközi együttműködéssel küzd a kábítószer-kereskedelem ellen.

A pszichotrop anyagokról szóló, 1971. évi ENSZ-egyezmény (a továbbiakban: a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény) 2 létrehozza a pszichotrop anyagok nemzetközi ellenőrzési rendszerét. Az egyezmény a kábítószerek körének diverzifikációjára és bővülésére reagálva ellenőrzéseket vezetett be számos szintetikus kábítószerre vonatkozóan, figyelembe véve egyrészt az azokkal való visszaélés lehetőségét, másrészt pedig terápiás értéküket.

Valamennyi uniós tagállam részes fele az egyezményeknek, az Unió viszont nem.

2.2.A Kábítószer-bizottság

A Kábítószer-bizottság az ENSZ Gazdasági és Szociális Tanácsának bizottsága, amelynek feladat- és jogkörét többek között a két egyezmény határozza meg. A bizottságot a Gazdasági és Szociális Tanács által kiválasztott 53 ENSZ tagállam alkotja. 13  uniós tagállam 2020. márciusban a Kábítószer-bizottság szavazati joggal rendelkező tagjává válik 3 . Az Unió megfigyelői státusszal rendelkezik a Kábítószer-bizottságban.

2.3.A Kábítószer-bizottság tervezett jogi aktusa

A Kábítószer-bizottság a kábítószer-függőséggel foglalkozó szakértői bizottság tanácsadása alapján eljáró Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlásai alapján rendszeresen módosítja az egyezmények mellékleteibe foglalt anyagjegyzékeket.

A WHO 2019. november 15-én azt ajánlotta az ENSZ Főtitkárának 4 , hogy egészítse ki az egyezményekhez csatolt jegyzékeket 12 olyan anyaggal, amelyeket a WHO kábítószer-függőséggel foglalkozó szakértői bizottsága kritikai elemzés alá vetett.

A Kábítószer-bizottság előzetes tervek szerint 2020. március 2–6. között Bécsben megrendezésre kerülő 63. ülésszakán határozatokat kell elfogadni ezen anyagoknak az egyezményekhez csatolt jegyzékekbe való felvételéről.

3.Az Unió által képviselendő álláspont

Az egyezmények jegyzékeinek változtatásai minden tagállam esetében közvetlen hatást gyakorolnak a kábítószer-ellenőrzés terén meglévő uniós jog tárgyi hatályára. A tiltott kábítószer-kereskedelem területén a bűncselekmények tényállási elemeire és a büntetésekre vonatkozó minimumszabályok megállapításáról szóló, 2004. október 25-i 2004/757/IB tanácsi kerethatározat 5 (a továbbiakban: kerethatározat) 1. cikkének 1. pontja kimondja, hogy a kerethatározat alkalmazásában „kábítószer”: a Kábítószer Egyezmény vagy a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény hatálya alá tartozó anyagok bármelyike, valamint a kerethatározat mellékletében felsorolt anyagok bármelyike. Ezért a kerethatározatot alkalmazni kell a Kábítószer Egyezményhez és a pszichotrop anyagokról szóló egyezményhez csatolt jegyzékekben felsorolt anyagokra. Ezért az ezen egyezményekhez csatolt jegyzékek bármely változása – az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 3. cikke (2) bekezdésének megfelelően – közvetlenül érinti a közös uniós szabályokat, és módosítja azok hatályát. Ez nem függ attól, hogy a szóban forgó anyagot Unió-szerte alávetették-e már ellenőrzésnek 6 .

A kábítószer-függőséggel foglalkozó szakértői bizottság által felülvizsgált 13 anyag egyike sem tartozik még az egész Unióban ellenőrzési intézkedések alá.

Az uniós álláspont tervezetére irányuló bizottsági javaslat a WHO ajánlásainak támogatását javasolja, mivel ezek összhangban állnak a tudományos ismeretek jelenlegi állásával. Ami az új pszichoaktív anyagokat illeti, a Kábítószer és a Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontjának (EMCDDA) az új kábítószerekre vonatkozó európai adatbázisából származó információk is alátámasztják ezeknek az anyagoknak az egyezmények jegyzékeibe való felvételét.

A Tanácsnak meg kell határoznia a Kábítószer-bizottság azon ülésein képviselendő uniós álláspontot, amelyeken döntenie kell az anyagok jegyzékéről. Az Unió megfigyelői státuszából adódó korlátozások miatt ezt az álláspontot a Kábítószer-bizottságban 2020 márciusában tagsággal rendelkező tagállamoknak kell képviselniük, amelyek a bizottságban együttesen, az Unió érdekében járnak el. Az Unió nem részes fele ezeknek az egyezményeknek, azonban kizárólagos hatáskörrel rendelkezik ezen a területen.

Ezért a Bizottság javaslatot tesz a Kábítószer-bizottság 63. ülésszakán a Kábítószer-bizottságban 2020. márciusban tagsággal rendelkező tagállamok által a Kábítószer Egyezmény és a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény szerinti anyagjegyzékekbe való felvétel tekintetében az Európai Unió nevében képviselendő uniós álláspontra. A Bizottság most negyedízben terjeszt elő ilyen uniós álláspontra irányuló javaslatot 7 . A Tanács elfogadta az uniós álláspontokat 8 , és ez lehetővé tette, hogy az EU egységesen lépjen fel a nemzetközi anyagjegyzékekbe való felvétel tekintetében a Kábítószer-bizottság korábbi ülésein, mivel a Kábítószer-bizottságban részt vevő tagállamok az elfogadott uniós álláspontnak megfelelően az anyagoknak a jegyzékekbe való felvétele mellett szavaztak.

4.Jogalap

4.1.Eljárási jogalap

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSZ) 218. cikkének (9) bekezdése határozatok elfogadásáról rendelkezik „a megállapodásokkal létrehozott szervekben az Unió által képviselendő álláspontok kialakítására vonatkozóan, amennyiben az ilyen szervnek joghatással bíró jogi aktust kell elfogadnia, kivéve a megállapodás intézményi kereteit kiegészítő vagy módosító jogi aktusokat”.

Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése attól függetlenül alkalmazandó, hogy az Unió tagja-e a szervnek vagy részes fele-e a megállapodásnak 9 . A „joghatással bíró jogi aktus” fogalmába beletartoznak a nemzetközi jognak a kérdéses szervet szabályozó szabályai szerint joghatással bíró jogi aktusok. Ezenfelül a fogalom magában foglalja azokat az eszközöket is, melyek a nemzetközi jog szerint nem bírnak kötelező erővel, de „meghatározó módon befolyásolják az uniós jogalkotó által [...] elfogadott szabályozás tartalmát 10 .

A Kábítószer-bizottság e cikk értelmében véve „megállapodással létrehozott szerv”, mivel az Egyesült Nemzetek Szervezetének egyik szerve, a Gazdasági és Szociális Tanács által létrehozott szerv, valamint a konkrét feladatkörét a Kábítószer Egyezmény és a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény alapján biztosították.

A Kábítószer-bizottság jegyzékbevételi határozatai az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése értelmében vett „joghatással bíró jogi aktusok”. A Kábítószer Egyezmény és a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény szerint a Kábítószer-bizottság határozatai automatikusan kötelező erejűek, kivéve ha az egyik fél a vonatkozó határidőn belül határozat felülvizsgálata iránti kérelmet nyújt be a Gazdasági és Szociális Tanácshoz 11 . A Gazdasági és Szociális Tanácsnak az ügyre vonatkozó határozatai véglegesek. A Kábítószer-bizottság jegyzékbevételi határozatai az uniós jogból eredően az uniós jogrendben is joghatással rendelkeznek, mivel e határozatok meghatározó módon befolyásolhatják az uniós szabályozás, nevezetesen a 2004/757/IB tanácsi kerethatározat tartalmát. Az egyezmények jegyzékeinek változtatásai közvetlen hatást gyakorolnak ezen uniós jogi eszköz tárgyi hatályára.

A tervezett jogi aktus nem egészíti ki és nem módosítja a megállapodás intézményi keretét.

Ezért a javasolt határozat eljárási jogalapja az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése.

4.2.Anyagi jogalap

Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozat anyagi jogalapja elsősorban azon tervezett jogi aktus célkitűzésétől és tartalmától függ, amellyel kapcsolatban az Unió által képviselendő álláspont meghatározásra kerül.

A tervezett jogi aktus elsődleges célkitűzése és tartalma a tiltott kábítószer-kereskedelemmel kapcsolatos.

Ezért a javasolt határozat anyagi jogalapja az EUMSZ 83. cikkének (1) bekezdése, amely a több tagállamra kiterjedő vonatkozású, különösen súlyos bűncselekmények egyikeként említi a tiltott kábítószer-kereskedelmet, és felhatalmazza az Európai Parlamentet és a Tanácsot a bűncselekményi tényállásokra és a büntetési tételekre vonatkozó szabályozási minimumok meghatározására a tiltott kábítószer-kereskedelem területén.

4.3.Változó geometria

A Szerződésekhez mellékelt, az átmeneti rendelkezésekről szóló (36. sz.) jegyzőkönyv 10. cikkének (4) bekezdése szerint az Egyesült Királyság bejelentette, hogy a Lisszaboni Szerződés hatálybalépése előtt, a büntetőügyekben folytatott rendőrségi és igazságügyi együttműködés terén elfogadott aktusok tekintetében nem fogadja el a Bizottság és a Bíróság teljes hatáskörét. Ennek megfelelően a 2004/757/IB tanácsi kerethatározat 2014. december 1-jétől nem alkalmazandó az Egyesült Királyságra 12 . 

Mivel a Kábítószer-bizottság jegyzékbevételi határozatai nem érintik a tiltott kábítószer-kereskedelem területére vonatkozó közös szabályokat, amelyek kötelezőek az Egyesült Királyságra nézve, az Egyesült Királyság nem vesz részt a szóban forgó jegyzékbevételi határozatok elfogadásakor az Unió nevében képviselendő álláspont meghatározásáról szóló tanácsi határozat elfogadásában 13 .

Dániára nézve kötelező a 2018. november 21-ig alkalmazandó 2004/757/IB tanácsi kerethatározat, amelynek 1. cikke kimondja, hogy „kábítószer”: a Kábítószer Egyezményben és a pszichotrop anyagokról szóló egyezményben foglalt anyagok bármelyike.

Mivel a Kábítószer-bizottság jegyzékbevételi határozatai érintik a tiltott kábítószer-kereskedelem területére vonatkozó közös szabályokat, amelyek kötelezőek Dániára nézve, Dánia részt vesz a szóban forgó jegyzékbevételi határozatok elfogadásakor az Unió nevében képviselendő álláspont meghatározásáról szóló tanácsi határozat elfogadásában.

4.4.Következtetés

E javaslat jogalapja az EUMSZ 83. cikkének (1) bekezdése, összefüggésben annak 218. cikke (9) bekezdésével.

5.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

A javaslatnak nincs költségvetési vonzata.

2019/0278 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

az 1972. évi jegyzőkönyvvel módosított, 1961. évi Egységes Kábítószer Egyezmény és a pszichotrop anyagokról szóló, 1971. évi egyezmény szerinti anyagjegyzékekbe való felvétel tekintetében a Kábítószer-bizottság 63. ülésszakán az Európai Unió nevében képviselendő álláspontról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 83. cikke (1) bekezdésére, összefüggésben 218. cikke (9) bekezdésével,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)Az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) az 1972. évi jegyzőkönyvvel módosított, 1961. évi Egységes Kábítószer Egyezménye 14 (a továbbiakban: Kábítószer Egyezmény) 1975. augusztus 8-án lépett hatályba.

(2)A Kábítószer Egyezmény 3. cikke értelmében a Kábítószer-bizottság dönthet bizonyos anyagoknak az említett egyezmény jegyzékeibe történő felvételéről. A jegyzékeket csupán az Egészségügyi Világszervezet (WTO) ajánlásainak megfelelően módosíthatja, úgy is dönthet azonban, hogy nem hajtja végre a WHO által ajánlott változtatásokat.

(3)A pszichotrop anyagokról szóló, 1971. évi ENSZ-egyezmény (a továbbiakban: pszichotrop anyagokról szóló egyezmény) 15 1976. augusztus 16-án lépett hatályba.

(4)A pszichotrop anyagokról szóló egyezmény 2. cikke értelmében a Kábítószer-bizottság – a WHO ajánlásai alapján – dönthet bizonyos anyagoknak az említett egyezmény jegyzékeibe történő felvételéről vagy azokból való törléséről. Széles mérlegelési jogkörrel rendelkezik a gazdasági, szociális, jogi, adminisztratív és egyéb tényezők figyelembevétele érdekében, azonban nem járhat el önkényesen.

(5)A két egyezmény jegyzékeinek változtatásai közvetlen hatást gyakorolnak a kábítószer-ellenőrzés terén alkalmazandó uniós jog tárgyi hatályára. A 2004/757/IB tanácsi kerethatározatot 16 alkalmazni kell az egyezményekhez csatolt jegyzékeiben felsorolt anyagokra. Ezért az egyezményekhez csatolt jegyzékek bármely változása – az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 3. cikke (2) bekezdésének megfelelően – közvetlenül érinti a közös uniós szabályokat, és módosítja azok hatályát.

(6)A Kábítószer-bizottság előreláthatóan 2020. március 2–6. között Bécsben megrendezésre kerülő 63. ülésszakán várhatóan döntést hoz 12 új anyagnak az ENSZ-egyezmények jegyzékeibe való felvételéről.

(7)Az Unió nem részes fele az érintett ENSZ-egyezményeknek. Megfigyelői státusszal rendelkezik a Kábítószer-bizottságban, amelyben tizenhárom tagállam 2020 márciusától szavazati joggal rendelkező taggá válik 17 . Ezért a Tanácsnak fel kell hatalmaznia a tagállamokat az Unió álláspontjának képviseletére a Kábítószer Egyezmény, valamint a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény szerinti anyagjegyzékekbe való felvétel tekintetében, mivel az új anyagoknak az egyezmények jegyzékeibe való felvétele az Unió kizárólagos hatáskörébe tartozik.

(8)A WHO azt ajánlotta, hogy egészítsék ki két új anyaggal a Kábítószer Egyezményhez csatolt I. jegyzéket, és egy új anyaggal a pszichotrop anyagokról szóló egyezményhez csatolt I. jegyzéket, hét új anyaggal az ahhoz csatolt II. jegyzéket, két új anyaggal pedig az ahhoz csatolt IV. jegyzéket 18 .

(9)A Kábítószer és Kábítószerfüggőség Európai Megfigyelőközpontja (a továbbiakban: EMCDDA) az 1920/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 19 feltételei szerinti új pszichoaktív anyagként ellenőrzi a WHO kábítószer-függőséggel foglalkozó szakértői bizottsága (a továbbiakban: szakértői bizottság) által elemzésnek alávetett és a WHO által jegyzékbe vételre javasolt valamennyi anyagot. Egyik anyagról sem készült előzetes jelentés vagy uniós szintű kockázatértékelés.

(10)A szakértői bizottság értékelése szerint a krotonil-fentanil (kémiai név: N-fenil-N-[1-(2-fenil-etil)-4-piperidinil]-2-buténamid) a szintetikus opioidok közé tartozik, és szerkezetileg hasonló a fentanilhoz, amely a gyógyászatban széles körben – műtéti általános érzéstelenítéshez, valamint fájdalomcsillapításhoz – alkalmazott, ellenőrzött anyag. A krotonil-fentanilt nem alkalmazzák gyógyászati célra, és gyógyszerként sem kapott forgalombahozatali engedélyt. Elegendő bizonyíték áll rendelkezésre a tekintetben, hogy visszaélnek vagy valószínűleg visszaélnek a krotonil-fentanillal, és ez közegészségügyi és társadalmi problémának minősülhet, ami indokolttá teszi az anyag nemzetközi ellenőrzés alá vonását. A WHO ezért azt ajánlja, hogy a krotonil-fentanilt vegyék fel a Kábítószer Egyezmény I. jegyzékébe.

(11)A krotonil-fentanilt csak 2019 őszén azonosították első ízben az EU-ban (Hollandiában). Az anyag még nem hozható kapcsolatba halálesettel vagy akut mérgezéssel.

(12)Célszerű, hogy a tagállamok arra az álláspontra helyezkedjenek, hogy a krotonil-fentanit fel kell venni a Kábítószer Egyezmény I. jegyzékébe.

(13)A szakértői bizottság értékelése szerint a valeril-fentanil (más néven fentanil-pentánamid-analóg; kémiai név: N-fenil-N-[1-(2-fenil-etil)-4-piperidil]pentánamid) egy szintetikus opioid. A valeril-fentanilt nem alkalmazzák gyógyászati célra, és gyógyszerként sem kapott forgalombahozatali engedélyt. Elegendő bizonyíték áll rendelkezésre a tekintetben, hogy visszaélnek vagy valószínűleg visszaélnek a valeril-fentanillal, és ez közegészségügyi és társadalmi problémának minősülhet, ami indokolttá teszi az anyag nemzetközi ellenőrzés alá vonását. A WHO ezért azt ajánlja, hogy a valeril-fentanilt vegyék fel a Kábítószer Egyezmény I. jegyzékébe.

(14)A valeril-fentanil jelenlétét négy tagállamban mutatták ki, és legalább négy tagállamban ellenőrzik. Az anyag még nem hozható kapcsolatba halálesettel vagy akut mérgezéssel.

(15)Ezért célszerű, hogy a tagállamok arra az álláspontra helyezkedjenek, hogy a valeril-fentanilt fel kell venni a Kábítószer Egyezmény I. jegyzékébe.

(16)A szakértői bizottság értékelése szerint a DOC (más néven 2,5-Dimetoxi-4-klór-amfetamin; kémiai név: 1-(4-klór-2,5-dimetoxi-fenil)propán-2-amin) egy fenetilamin. A DOC-ot nem alkalmazzák gyógyászati célra, és gyógyszerként sem kapott forgalombahozatali engedélyt. Elegendő bizonyíték áll rendelkezésre a tekintetben, hogy visszaélnek vagy valószínűleg visszaélnek a DOC-kal, és ez közegészségügyi és társadalmi problémának minősülhet, ami indokolttá teszi az anyag nemzetközi ellenőrzés alá vonását. A WHO ezért azt ajánlja, hogy a DOC-ot vegyék fel a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény I. jegyzékébe.

(17)A DOC jelenlétét 27 tagállamban mutatták ki, és legalább tizenkét tagállamban ellenőrzik. Legalább egy halálesettel és négy akut mérgezéssel hozható kapcsolatba.

(18)Ezért célszerű, hogy a tagállamok arra az álláspontra helyezkedjenek, hogy a DOC-ot fel kell venni a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény I. jegyzékébe.

(19)A szakértői bizottság értékelése szerint az AB-FUBINACA (más néven FUB-AMB; kémiai név: N-(1-amino-3-metil-1-oxobután-2-il)-1-(4-fluor-benzil)-1H-indazol-3-karboxamid) szintetikus kannabinoid. Az AB-FUBINACA-t nem alkalmazzák gyógyászati célra, és gyógyszerként sem kapott forgalombahozatali engedélyt. Elegendő bizonyíték áll rendelkezésre a tekintetben, hogy visszaélnek vagy valószínűleg visszaélnek az AB-FUBINACA-val, és ez közegészségügyi és társadalmi problémának minősülhet, ami indokolttá teszi az anyag nemzetközi ellenőrzés alá vonását. A WHO ezért azt ajánlja, hogy az AB-FUBINACA-t vegyék fel a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzékébe.

(20)Az AB-FUBINACA jelenlétét 24 tagállamban mutatták ki, és legalább 13 tagállamban ellenőrzik. Legalább 20 halálesettel és 19 akut mérgezéssel hozható kapcsolatba.

(21)Ezért célszerű, hogy a tagállamok arra az álláspontra helyezkedjenek, hogy az AB-FUBINACA-t fel kell venni a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzékébe.

(22)A szakértői bizottság értékelése szerint az 5F-AMB-PINACA (más néven 5F-AMB, 5F-MMB-PINACA, 5-fluoro AMB, 5-fluoro AMP vagy 5F-AMP; kémiai név: Metil 2-({[1-(5-fluor-pentil)-1H-indazol-3-il]karbonil}amino)-3-metil-butanoát) egy szintetikus kannabinoid. Az 5F-AMB-PINACA-t nem alkalmazzák gyógyászati célra, és gyógyszerként sem kapott forgalombahozatali engedélyt. Elegendő bizonyíték áll rendelkezésre a tekintetben, hogy visszaélnek vagy valószínűleg visszaélnek az 5F-AMB-PINACA-val, és ez közegészségügyi és társadalmi problémának minősülhet, ami indokolttá teszi az anyag nemzetközi ellenőrzés alá vonását. A WHO ezért azt ajánlja, hogy az 5F-AMB-PINACA-t vegyék fel a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzékébe.

(23)Az 5F-AMB-PINACA jelenlétét 17 tagállamban mutatták ki, és legalább nyolc tagállamban ellenőrzik. Legalább két halálesettel és három akut mérgezéssel hozható kapcsolatba.

(24)Ezért célszerű, hogy a tagállamok arra az álláspontra helyezkedjenek, hogy az 5F-AMB-PINACA-et fel kell venni a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzékébe.

(25)A szakértői bizottság értékelése szerint az 5F-MDMB-PICA (más néven 5F-MDMB-2201 vagy MDMB-2201; kémiai név: metil 2-[[1-(5-fluor-pentil)indol-3-karbonil]amino]-3,3-dimetil-butanoát) egy szintetikus kannabinoid. Az 5F-MDMB-PICA-t nem alkalmazzák gyógyászati célra, és gyógyszerként sem kapott forgalombahozatali engedélyt. Elegendő bizonyíték áll rendelkezésre a tekintetben, hogy visszaélnek vagy valószínűleg visszaélnek az 5F-MDMB-PICA-val, és ez közegészségügyi és társadalmi problémának minősülhet, ami indokolttá teszi az anyag nemzetközi ellenőrzés alá vonását. A WHO ezért azt ajánlja, hogy az 5F-MDMB-PICA-t vegyék fel a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzékébe.

(26)Az 5F-MDMB-PICA jelenlétét 22 tagállamban mutatták ki, és legalább három tagállamban ellenőrzik. Legalább nyolc halálesettel és egy akut mérgezéssel hozható kapcsolatba.

(27)Ezért célszerű, hogy a tagállamok arra az álláspontra helyezkedjenek, hogy az 5F-MDMB-PICA-et fel kell venni a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzékébe.

(28)A szakértői bizottság értékelése szerint a 4-F-MDMB-BINACA (más néven 4F-ADB, 4F-MDMB-BINACA vagy 4F-MDMB-BUTINACA; kémiai név: metil 2-(1-(4-fluor-butil)-1H-indazol-3-karboxamid)-3,3-dimetil-butanoát) szintetikus kannabinoid. Az 4-F-MDMB-BINACA-t nem alkalmazzák gyógyászati célra, és gyógyszerként sem kapott forgalombahozatali engedélyt. Elegendő bizonyíték áll rendelkezésre a tekintetben, hogy visszaélnek vagy valószínűleg visszaélnek az 4-F-MDMB-BINACA-val, és ez közegészségügyi és társadalmi problémának minősülhet, ami indokolttá teszi az anyag nemzetközi ellenőrzés alá vonását. A WHO ezért azt ajánlja, hogy a 4-F-MDMB-BINACA-t vegyék fel a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzékébe.

(29)A 4-F-MDMB-BINACA jelenlétét 14 tagállamban mutatták ki, és legalább egy tagállamban ellenőrzik. Legalább egy akut mérgezéssel hozható kapcsolatba. A 4-F-MDMB-BINACA az EU Korai Jelzőrendszere 2019. áprilisi tájékoztatójának (briefing) tárgyát képezte.

(30)Ezért célszerű, hogy a tagállamok arra az álláspontra helyezkedjenek, hogy az 4-F-MDMB-BINACA-et fel kell venni a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzékébe.

(31)A szakértői bizottság értékelése szerint a 4-CMC (más néven 4-klór-metkatinon vagy klefedron; kémiai név: 1-(4-klór-fenil)-2-(metil-amino)propán-1-on) szintetikus katinon, amely szerkezetileg rokon a mefedronnal 20 , amely szerepel a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény jegyzékében. Az 4-CMC-t nem alkalmazzák gyógyászati célra, és gyógyszerként sem kapott forgalombahozatali engedélyt. Elegendő bizonyíték áll rendelkezésre a tekintetben, hogy visszaélnek vagy valószínűleg visszaélnek az 4-CMC-val, és ez közegészségügyi és társadalmi problémának minősülhet, ami indokolttá teszi az anyag nemzetközi ellenőrzés alá vonását. A WHO ezért azt ajánlja, hogy a 4-CMC-t vegyék fel a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzékébe.

(32)A 4-CMC jelenlétét 24 tagállamban mutatták ki, és legalább nyolc tagállamban ellenőrzik. Legalább négy halálesettel és három akut mérgezéssel hozható kapcsolatba.

(33)Ezért célszerű, hogy a tagállamok arra az álláspontra helyezkedjenek, hogy az 4-CMC-et fel kell venni a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzékébe.

(34)A szakértői bizottság értékelése szerint az N-etil-hexedron (más néven NEH, Hexen, Etil-Hex, Etil-hexedron vagy HEX-EN; kémiai név: 2-(etil-amino)-1-fenil-hexán-1-on) egy szintetikus katinon. Az N-etil-hexedront nem alkalmazzák gyógyászati célra, és gyógyszerként sem kapott forgalombahozatali engedélyt. Elegendő bizonyíték áll rendelkezésre a tekintetben, hogy visszaélnek vagy valószínűleg visszaélnek az N-etil-hexedronnal, és ez közegészségügyi és társadalmi problémának minősülhet, ami indokolttá teszi az anyag nemzetközi ellenőrzés alá vonását. A WHO ezért azt ajánlja, hogy az N-etil-hexedront vegyék fel a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzékébe.

(35)Az N-etil-hexedron jelenlétét 23 tagállamban mutatták ki, és legalább hat tagállamban ellenőrzik. Legalább 31 halálesettel és kilenc akut mérgezéssel hozható kapcsolatba.

(36)Ezért célszerű, hogy a tagállamok arra az álláspontra helyezkedjenek, hogy az N-etil-hexedront fel kell venni a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzékébe.

(37)A szakértői bizottság értékelése szerint az alfa-PHP (más néven PV-7, α-PHP, α-pirrolidinohexanofenon; kémiai név: 1-fenil-2-(pirrolidin-1-il)hexán-1-on) egy szintetikus katinon. Az alfa-PVP magasabb szintű homológja, 21 amely szerepel a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény jegyzékében. Az alfa-PHP-t nem alkalmazzák gyógyászati célra, és gyógyszerként sem kapott forgalombahozatali engedélyt. Elegendő bizonyíték áll rendelkezésre a tekintetben, hogy visszaélnek vagy valószínűleg visszaélnek az alfa-PHP-val, és ez közegészségügyi és társadalmi problémának minősülhet, ami indokolttá teszi az anyag nemzetközi ellenőrzés alá vonását. A WHO ezért azt ajánlja, hogy az alfa-PHP-t vegyék fel a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzékébe.

(38)Az alfa-PHP jelenlétét 21 tagállamban mutatták ki, és legalább hét tagállamban ellenőrzik. Legalább 27 halálesettel és két akut mérgezéssel hozható kapcsolatba.

(39)Ezért célszerű, hogy a tagállamok arra az álláspontra helyezkedjenek, hogy az alfa-PHP-t fel kell venni a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzékébe.

(40)A szakértői bizottság értékelése szerint a flualprazolám (más néven Ro 11-5073/000; kémiai név: 8-klór-6-(2-fluor-fenil)-1-metil-4H-[1,2,4]triazol[4,3-a][1,4]benzo-diazepin) egy benzodiazepin. A flualprazolámot nem alkalmazzák gyógyászati célra, és gyógyszerként sem kapott forgalombahozatali engedélyt. Elegendő bizonyíték áll rendelkezésre a tekintetben, hogy visszaélnek vagy valószínűleg visszaélnek a flualprazolámmal, és ez közegészségügyi és társadalmi problémának minősülhet, ami indokolttá teszi az anyag nemzetközi ellenőrzés alá vonását. A WHO ezért azt ajánlja, hogy a flualprazolámot vegyék fel a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény IV. jegyzékébe.

(41)A flualprazolám jelenlétét nyolc tagállamban mutatták ki, és legalább két tagállamban ellenőrzik. Legalább 26 halálesettel hozható kapcsolatba. A flualprazolám az EU Korai Jelzőrendszere 2019. márciusi tanácsadó közleményének tárgyát képezte.

(42)Ezért célszerű, hogy a tagállamok arra az álláspontra helyezkedjenek, hogy a flualprazolámot fel kell venni a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény IV. jegyzékébe.

(43)A szakértői bizottság értékelése szerint az etizolám (más néven Y-7131 vagy Depas; kémiai név: 4-(2-klór-fenil)-2-etil-9-metil-6H-tien[3,2-f][1,2,4]triazol[4,3-a][1,4]diazepin) benzodiazepin típusú anyag. A szakértői bizottság három alkalommal, legutóbb 2017-ben ellenőrizte az etizolámot. Elegendő bizonyíték áll rendelkezésre a tekintetben, hogy visszaélnek vagy valószínűleg visszaélnek az etizolámmal, és ez közegészségügyi és társadalmi problémának minősülhet, ami indokolttá teszi az anyag nemzetközi ellenőrzés alá vonását. A WHO ezért azt ajánlja, hogy az etizolámot vegyék fel a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény IV. jegyzékébe.

(44)Az etizolám jelenlétét 21 tagállamban mutatták ki, és legalább hét tagállamban ellenőrzik. Legalább 43 halálesettel hozható kapcsolatba 22 . Bár az etizolám több országban (Japánban, Olaszországban, Indiában) engedélyezett gyógyszer 23 , feltételezések szerint az európai kábítószerpiacon értékesített anyag nagy része nem eltérített gyógyszer, hanem Európán kívüli székhelyű vegyipari vállalatoktól felvásárolt ömlesztett porból származik. Ezt követően utóbbit expressz postai és teherszállítási szolgáltatások igénybevételével importálják az Unióba, ahol jellemzően tablettákká préselik, majd etizolámként vagy hamis diazepámként és alprazolámként értékesítik. Az etizolámot gyakran „utcai váliumként” árulják. Az etizolám esetében kevés olyan spontán uniós esetet jelentettek az EudraVigilance adatbázisban, amely a „Visszaélés, függőség és kivonás” elnevezésű szabványos MedDRA lekérdezés útján azonosítható 24 . 2017-ben az esetek száma és a mennyiség tekintetében egyaránt az etizolám volt az EU Korai Jelzőrendszerében bejelentett, leggyakrabban lefoglalt benzodiazepin. Az etizolám az EU Korai Jelzőrendszere 2019. márciusi tájékoztatójának (briefing) tárgyát képezte.

(45)Ezért célszerű, hogy a tagállamok arra az álláspontra helyezkedjenek, hogy az etizolámot fel kell venni a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény IV. jegyzékébe.

(46)Helyénvaló meghatározni az Unió által a Kábítószer-bizottságban képviselendő álláspontot, mivel a 12 anyag jegyzékbe vételével kapcsolatos határozatokra vonatkozó döntések meghatározó módon befolyásolják majd az uniós szabályozás, nevezetesen a 2004/757/IB kerethatározat tartalmát.

(47)Az Unió álláspontját azon tagállamok képviselik közösen eljárva, amelyek tagjai a Kábítószer-bizottságnak.

(48)Dániára nézve a 2004/757/IB kerethatározat a 2018. november 21-ig alkalmazandó formájában kötelező, ezért részt vesz ennek a határozatnak az elfogadásában és alkalmazásában.

(49)Írországra nézve a 2004/757/IB kerethatározat kötelező, ezért részt vesz ennek a határozatnak az elfogadásában és alkalmazásában.

(50)Az Egyesült Királyságra nézve a 2004/757/IB kerethatározat nem kötelező, ezért nem vesz részt ennek a határozatnak az elfogadásában, így az rá nézve nem kötelező és nem alkalmazandó,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A tagállamoknak az Unió nevében az e határozat mellékletében foglaltaknak megfelelő álláspontot kell képviselniük a Kábítószer-bizottság 63. ülésszakán, 2020. március 2–6-án, amikor a testület eleget tesz annak a felszólításnak, hogy fogadjon el olyan határozatokat, amelyek további anyagokkal egészítik ki az ENSZ 1972. évi jegyzőkönyvvel módosított, 1961. évi Egységes Kábítószer Egyezményének, valamint a pszichotrop anyagokról szóló 1971. évi ENSZ-egyezménynek a jegyzékeit.

2. cikk

Az 1. cikkben említett álláspontot azon tagállamok képviselik közösen eljárva, amelyek tagjai a Kábítószer-bizottságnak.

3. cikk

Ennek a határozatnak a Szerződéseknek megfelelően a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    Az Egyesült Nemzetek Szerződéseinek Tára, 978. kötet, 14152. o.
(2)    Az Egyesült Nemzetek Szerződéseinek Tára, 1019. kötet, 14956. o.
(3)    2020. január 1-jétől az alábbi 13 tagállam válik szavazati joggal rendelkező taggá a Kábítószer-bizottságban: Ausztria, Belgium, a Cseh Köztársaság, az Egyesült Királyság, Franciaország, Hollandia, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Németország, Olaszország, Spanyolország és Svédország.
(4)     https://www.who.int/medicines/access/controlled-substances/UNSG_letter_42ECDD_recommendations_15Nov19.pdf?ua=1 .
(5)    HL L 335., 2004.11.11., 8. o., amelyet a következő jogszabály módosított: az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/2103 irányelve (2017. november 15.) a 2004/757/IB tanácsi kerethatározatnak a kábítószer fogalommeghatározása új pszichoaktív anyagokkal való kiegészítése céljából történő módosításáról és a 2005/387/IB tanácsi határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 305., 2017.11.21., 12. o.).
(6)    Lásd a 2004/757/IB tanácsi kerethatározat mellékletének a kábítószer fogalommeghatározása új pszichoaktív anyagokkal való kiegészítése céljából történő módosításáról szóló, 2018. december 13-i (EU) 2019/369 felhatalmazáson alapuló bizottsági irányelvvel (HL L 66., 2019.3.7., 3. o.) módosított kerethatározat mellékletét.
(7)    COM(2017) 72 final; COM(2018) 31 final; COM(2018) 862 final.
(8)    A Tanács az álláspontokat 2017. március 7-én, 2018. február 27-én és 2019. március 5-én fogadta el.
(9)    A Bíróság 2014. október 7-i ítélete, Németország kontra Tanács, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 64. pont.
(10)    A Bíróság 2014. október 7-i ítélete, Németország kontra Tanács, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 61–64. pont.
(11)    A Kábítószer Egyezmény 3. cikkének (7) bekezdése; a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény 2. cikkének (7) bekezdése.
(12)    Lásd a Lisszaboni Szerződés hatálybalépése előtt, a büntetőügyekben folytatott rendőrségi és igazságügyi együttműködés területén elfogadott uniós jogi aktusok jegyzékének 29. pontját, amely az átmeneti rendelkezésekről szóló (36. sz.) jegyzőkönyv 10. cikkének (4) bekezdése alapján 2014. december 1-jétől nem alkalmazandó az Egyesült Királyságra (HL C 430., 2014.12.1., 17. o.).
(13)    E javaslat tárgya az Unió által képviselendő álláspont meghatározása egy olyan ülésen, amelyre az Egyesült Királyság Unióból való kilépését követően kerül sor, kivéve ha az Egyesült Királyság a Szerződés 50. cikke szerinti időszak negyedik meghosszabbítását kéri, amelyet az Európai Tanács (50. cikk) egyhangúlag elfogad. A bizottsági javaslat elfogadásának időpontjában azonban az Egyesült Királyság tagállam. Ezért például amikor a javaslat preambulumbekezdéseiben hivatkozás történik azon tagállamokra, ahol bizonyos anyagokat kimutattak, ez az Egyesült Királyságra is vonatkozik.
(14)    Az Egyesült Nemzetek Szerződéseinek Tára, 978. kötet, 14152. o.
(15)    Az Egyesült Nemzetek Szerződéseinek Tára, 1019. kötet, 14956. o.
(16)    A Tanács 2004/757/IB kerethatározata (2004. október 25.) a tiltott kábítószer-kereskedelem területén a bűncselekmények tényállási elemeire és a büntetésekre vonatkozó minimumszabályok megállapításáról (HL L 335., 2004.11.11., 8. o.).
(17)    2020. január 1-jétől az alábbi 13 tagállam válik szavazati joggal rendelkező taggá a Kábítószer-bizottságban: Ausztria, Belgium, a Cseh Köztársaság, az Egyesült Királyság, Franciaország, Hollandia, Horvátország, Lengyelország, Magyarország, Németország, Olaszország, Spanyolország és Svédország.
(18)     https://www.who.int/medicines/access/controlled-substances/UNSG_letter_42ECDD_recommendations_15Nov19.pdf?ua=1 .
(19)    Az Európai Parlament és a Tanács 1920/2006/EK rendelete (2006. december 12.) a Kábítószer és a Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontjáról (HL L 376., 2006.12.27., 1. o.).
(20)    A 4-metilmetkatinon (mefedron) ellenőrzési intézkedéseknek történő alávetéséről szóló, 2010. december 2-i 2010/759/EU tanácsi határozat (HL L 322., 2010.12.8., 44. o.) alapján a mefedron uniós szintű ellenőrzés alá tartozik, és 5. számon felvették a 2004/757/IB tanácsi kerethatározat mellékletébe.
(21)    Az 1-fenil-2-(pirrolidin-1-il)pentán-1-on (α-pirrolidin-valerofenon, α-PVP) ellenőrzési intézkedéseknek való alávetéséről szóló, 2016. június 27-i (EU) 2016/1070 tanácsi határozat (HL L 178., 2016.7.2., 18. o.) alapján az alfa-PVP uniós szintű ellenőrzés alá tartozik, és 10. számon felvették a 2004/757/IB tanácsi kerethatározat mellékletébe.
(22)    Úgy tűnik, hogy alacsony arányban jelentettek be az EMCDDA-nak olyan haláleseteket és nem halálos kimenetelű mérgezéseket, amely kapcsán kimutatták az etizolámot. A Skóciai Nemzeti Nyilvántartásokból származó adatok szerint az elmúlt néhány évben több száz skóciai haláleset kapcsán mutatták ki az etizolámot a polidroghasználattal összefüggésben, a magas kockázatú opioidfogyasztók körében.
(23)    A gyógyszerek jegyzékbe vétele azzal a következménnyel járhat, hogy befolyásolja ezeknek a gyógyszereknek az engedélyezett javallatok szerinti gyógyászati felhasználását, annak ellenére, hogy azokat a klinikai gyakorlatban elismerten alkalmazzák.
(24)    MedDRA 22.1. verzió, EudraVigilance 2019. október 7-ig.
Top

Brüsszel, 2019.12.13.

COM(2019) 631 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

Javaslat
A Tanács határozata

az 1972. évi jegyzőkönyvvel módosított, 1961. évi Egységes Kábítószer Egyezmény és a pszichotrop anyagokról szóló, 1971. évi egyezmény szerinti anyagjegyzékekbe való felvétel tekintetében a Kábítószer-bizottság 63. ülésszakán az Európai Unió nevében képviselendő álláspontról


MELLÉKLET […]

A Kábítószer-bizottságban tagsággal rendelkező, az Unió érdekében együttesen eljáró tagállamok által a Kábítószer-bizottság az előzetes tervek szerint 2020. március 2–6. között tartandó 63. ülésszakán az anyagok ellenőrzésének hatályát érintő változtatások tekintetében képviselendő álláspont:

(1)a krotonil-fentanilt fel kell venni a Kábítószer Egyezmény I. jegyzékébe;

(2)a valeril-fentanilt fel kell venni a Kábítószer Egyezmény I. jegyzékébe;

(3)a DOC-ot fel kell venni a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény I. jegyzékébe;

(4)az AB-FUBINACA-t fel kell venni a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzékébe;

(5)az 5F-AMB-PINACA-t (5F-AMB, 5F-MMB-PINACA) fel kell venni a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzékébe;

(6)az 5F-MDMB-PICA-t (5F-MDMB-2201) fel kell venni a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzékébe;

(7)a 4-F-MDMB-BINACA-t fel kell venni a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzékébe;

(8)a 4-CMC-t (4-klór-methcathinone; clephedrone) fel kell venni a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzékébe;

(9)az N-etil-hexedront fel kell venni a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzékébe;

(10)az Alpha-PHP-t fel kell venni a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény II. jegyzékébe;

(11)a flualprazolámot fel kell venni a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény IV. jegyzékébe;

(12)az etizolámot fel kell venni a pszichotrop anyagokról szóló egyezmény IV. jegyzékébe.

Top