Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019PC0146

    Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény részes felei konferenciájának 18. ülésén (CITES CoP18) az Unió nevében képviselendő álláspontról

    COM/2019/146 final

    Brüsszel, 2019.3.21.

    COM(2019) 146 final

    2019/0083(NLE)

    Javaslat

    A TANÁCS HATÁROZATA

    a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény részes felei konferenciájának 18. ülésén (CITES CoP18) az Unió nevében képviselendő álláspontról


    INDOKOLÁS

    1.A javaslat tárgya

    Ez a javaslat a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény részes felei konferenciájának 18. ülésén (CITES CoP18) az Unió nevében, többek között az egyezmény függelékeinek módosítására vonatkozó határozatok tervezett elfogadásával kapcsolatban képviselendő álláspont meghatározásáról szóló határozatra vonatkozik.

    2.A javaslat háttere

    2.1.A veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény

    A veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény (a továbbiakban: egyezmény vagy CITES) célja a vadon élő állatok és növények védelme a nemzetközi kereskedelem általi túlzott kihasználással szemben. Az egyezmény 1975. július 1-jén lépett hatályba.

    Az Európai Unió és minden tagállama az egyezmény 1 részes fele.

    2.2.Az egyezmény részes feleinek konferenciája

    A részes feleknek az egyezmény XI. cikke szerint létrehozott konferenciája az egyezmény irányító szerve. A részes felek konferenciája két-három évente ülésezik az egyezmény végrehajtásának nyomon követése céljából. A konferencián elsősorban az egyezmény I. és II. függelékében szereplő fajok jegyzékének módosítására irányuló javaslatokat vizsgálják meg és fogadják el. A részes felek konferenciáján megvizsgálják továbbá a részes felek, az állandó bizottságok, a titkárság és a munkacsoportok vitadokumentumait és jelentéseit, és intézkedéseket javasolnak az egyezmény végrehajtásának hatékonyabbá tételére.

    A részes felek konferenciáján – amennyire lehetséges – konszenzus alapján hoznak határozatot az I. és a II. függelék módosítására irányuló javaslatokról. Ha a részes felek konferenciáján nem jutnak konszenzusra, a határozatokat szavazásra bocsátják, és azok a jelen lévő és szavazó képviselők kétharmadának szavazatával kerülhetnek elfogadásra az egyezmény XV. cikke (1) bekezdésének b) pontja szerint. Mindegyik részes fél egy szavazattal rendelkezik, kivéve a regionális gazdasági integrációs szervezeteket, amelyek a hatáskörük szerinti területeken az egyezmény XXI. cikkének (5) bekezdése értelmében „annyi szavazati joggal rendelkeznek, ahány tagállamuk részes fele az egyezménynek”. Az Unió és a tagállamok – a meghozandó határozat tárgyától függően – felváltva gyakorolják szavazati jogukat. A függelékek módosítására vonatkozó határozatokra vonatkozóan az Unió gyakorolja a szavazati jogokat, mivel a CITES függelékeit a vonatkozó uniós jogszabályokba 2 ültetik át.

    2.3.A részes felek konferenciájának tervezett határozatai

    A 2019. május 23. és június 3. közötti 18. ülésén a részes felek konferenciája 57 javaslatra vonatkozóan hoz határozatot a CITES függelékeinek módosítása céljából („jegyzékbe vételre vonatkozó javaslatok”). Az egyes fajok (fajok csoportjai) függelékekbe való felvételének célja az adott fajok kereskedelmének nyomon követése és szabályozása (II. függelék) vagy általános betiltása (I. függelék).

    Mivel a függelékek az egyezmény szerves részei, jogilag kötelező erejűek. Az egyezmény XV. cikke (1) bekezdésének c) pontja értelmében a részes felek konferenciáján elfogadott módosítások a részes felek konferenciájának lezárása után 90 nappal válnak alkalmazandóvá.

    3.Az Unió által képviselendő álláspont

    Az egyezmény részes feleként az Uniónak állást kell foglalnia minden egyes jegyzékbe vételre vonatkozó javaslat, valamint a részes felek konferenciája napirendjén szereplő számos egyéb határozattervezet tekintetében. A Bizottság és a tagállamok szakértői megvizsgálták a jegyzékbe vételre vonatkozó – többek között az Unió által benyújtott – javaslatokat, valamint a részes felek konferenciája elé terjesztett egyéb határozatokat, többek között a vonatkozó uniós szabályokra és politikákra gyakorolt lehetséges hatásukat illetően. A Bizottság által javasolt álláspont e vonatkozó bizottsági szakértői csoportok keretében zajló szakértői megbeszéléseken alapul.

    A jegyzékbe vételre vonatkozó javaslatok, valamint a részes felek konferenciájának egyéb határozattervezetei jellegüknél fogva érintik az uniós szabályokat, vagy módosítják azok alkalmazási körét, főként azért, mert módosításokat vonhatnak maguk után a vonatkozó uniós jogszabályok és végrehajtási szabályok tekintetében. Az egyezmény függelékeinek módosításait az uniós vívmányokban is meg kell jeleníteni, a 338/97/EK tanácsi rendelet és adott esetben a végrehajtási rendeletek megfelelő módosításai révén. Ez korlátozások létrehozását vagy megszüntetését fogja eredményezni az e változások által érintett fajoknak az EU-ból induló, az EU-ba irányuló és az EU-n belüli kereskedelmére vonatkozóan.

    A Bizottság rendszeres kapcsolatban áll azokkal az érdekelt felekkel, akik érintettek az egyezmény hatálya alá tartozó kérdésekben, például a környezetvédelmi nem kormányzati szervezetekkel, a vadon élő növényekből és állatokból készült termékek kereskedelmével foglalkozó gazdasági ágazatok képviselőivel, valamint a vadászati vagy halászati szervezetekkel. 2019. január 29-én a Bizottság szolgálatai külön konzultációs találkozót tartottak az érdekelt felekkel a CITES CoP18 kapcsán megvitatandó kérdésekről alkotott álláspontjuk megismerése érdekében. A javasolt tanácsi határozat kidolgozása során a Bizottság megfelelő módon figyelembe vette az érdekelt felek által szolgáltatott információkat.

    A részes felek konferenciája javaslatainak további elemzését a CITES titkársága, valamint olyan szakosodott szervezetek szakértői végzik, mint a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN), a TRAFFIC, valamint a FAO-nak a CITES-fajok jegyzékbe vételének módosítására vonatkozó javaslatok értékelésével foglalkozó szakértői tanácsadó testülete. Ezen elemzések többsége nem állt időben rendelkezésre a Bizottság javaslatához; ezeket teljes mértékben figyelembe kell venni, amikor a javaslatot megvitatják a tagállamokkal a Tanácsban.

    A CITES CoP18-hoz több munkadokumentum szintén nem állt elég korán a Bizottság rendelkezésére ahhoz, hogy jelen pillanatban javaslatot tudjon tenni az uniós álláspontra. A Bizottság ezért azt javasolja, hogy az e kérdésekkel kapcsolatos álláspontot a tanácsi munkacsoportban folytatott viták során, vagy a csak később elérhetővé váló dokumentumok esetében a felek konferenciájának ülésén alakítsák ki.

    4.Jogalap

    4.1.Eljárási jogalap

    4.1.1.Általános elvek

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSZ) 218. cikkének (9) bekezdése határozatok elfogadásáról rendelkezik „a megállapodásokkal létrehozott szervekben az Unió által képviselendő álláspontok kialakítására vonatkozóan, amennyiben az ilyen szervnek joghatással bíró jogi aktust kell elfogadnia, kivéve a megállapodás intézményi kereteit kiegészítő vagy módosító jogi aktusokat”.

    A „joghatással bíró jogi aktus” fogalmába beletartoznak a nemzetközi jognak a kérdéses szervet szabályozó szabályai szerint joghatással bíró jogi aktusok. Ezenfelül a fogalom magában foglalja azokat az eszközöket is, melyek a nemzetközi jog szerint nem bírnak kötelező erővel, de „meghatározó módon befolyásolják az uniós jogalkotó által [...] elfogadott szabályozás tartalmát 3 .

    4.1.2.A jelen esetre történő alkalmazás

    A részes felek konferenciáját egy egyezmény, nevezetesen a CITES hozta létre.

    A részes felek konferenciája által elfogadandó számos jogi aktus joghatással bíró jogi aktusnak minősül. A módosított függelékek az egyezmény szerves részeként a nemzetközi jog szerint kötelező érvényűek. A részes felek konferenciájának néhány egyéb határozata meghatározó módon befolyásolhatja az uniós jogszabályok tartalmát, különösen a vadon élő állat- és növényfajok számára kereskedelmük szabályozása által biztosított védelemről szóló 338/97/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló 865/2006/EK bizottsági rendeletet, valamint a vadon élő állat- és növényfajok számára kereskedelmük szabályozása által biztosított védelemről szóló 338/97/EK tanácsi rendeletben előírt engedélyek, bizonyítványok és más okmányok mintáira vonatkozó szabályok megállapításáról és a 865/2006/EK bizottsági rendelet módosításáról szóló 792/2012/EU bizottsági végrehajtási rendeletet. Ennek az az oka, hogy mindkét jogi aktus szorosan igazodik az egyezmény végrehajtására vonatkozó szabályokhoz a részes felek konferenciájának döntése szerint.

    A tervezett jogi aktus nem egészíti ki és nem is módosítja a megállapodás intézményi kereteit.

    Ezért a javasolt határozat eljárási jogalapja az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése.

    4.2.Anyagi jogalap

    4.2.1.Általános elvek

    Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozat anyagi jogalapja elsősorban azon tervezett jogi aktus célkitűzésétől és tartalmától függ, amellyel kapcsolatban az Unió által képviselendő álláspont meghatározásra kerül. Amennyiben a tervezett jogi aktus kettős célkitűzést követ, vagy két összetevőből áll, és ezek egyike elsődlegesként vagy döntő jellegűként azonosítható, míg a másik csak járulékos jellegű, az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozatot egyetlen anyagi jogalapra, azaz az elsődleges, illetve döntő jellegű célkitűzés vagy összetevő által megkövetelt anyagi jogalapra kell alapítani.

    Valamely, egyidejűleg több cél elérésére irányuló vagy több elválaszthatatlan és egymáshoz viszonyítva nem járulékos jellegű összetevőt magában foglaló tervezett jogi aktus esetében az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozat anyagi jogalapját kivételesen a különböző vonatkozó jogalapok fogják képezni.

    4.2.2.A jelen esetre történő alkalmazás

    A részes felek konferenciája tervezett határozatainak célkitűzései és összetevői a következő területekkel kapcsolatosak: környezetvédelem és kereskedelem. A tervezett jogi aktus ezen elemei elválaszthatatlanok és egymáshoz viszonyítva nem járulékos jellegűek.

    Ezért a javasolt határozat anyagi jogalapja a következő rendelkezésekből áll: 192. cikk (1) bekezdés és 207. cikk.

    4.3.Következtetés

    A javasolt határozat jogalapja ezért az EUMSZ 192. cikkének (1) bekezdése és 207. cikke, összefüggésben az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdésével.

    2019/0083 (NLE)

    Javaslat

    A TANÁCS HATÁROZATA

    a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény részes felei konferenciájának 18. ülésén (CITES CoP18) az Unió nevében képviselendő álláspontról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 192. cikke (1) bekezdésére és 207. cikke (3) és (4) bekezdése első albekezdésére, összefüggésben 218. cikke (9) bekezdésével,

    tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

    mivel:

    (1)A veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezményt (a továbbiakban: az egyezmény) az Unió a 2015. március 6-i (EU) 2015/451 tanácsi határozattal 4 kötötte meg, és 1975. július 1-jén lépett hatályba. 

    (2)Az egyezmény XI. cikke (3) bekezdésének megfelelően a részes felek konferenciája többek között határozatokat fogadhat el az egyezmény függelékeinek módosítása céljából.

    (3)A részes felek konferenciája 2019. május 23. és június 3. közötti 18. ülésén 57 javaslatra vonatkozóan hoz határozatot a függelékek módosítása céljából, valamint számos, az egyezmény végrehajtásával és értelmezésével kapcsolatos egyéb ügyre vonatkozóan.

    Helyénvaló meghatározni az Unió nevében a részes felek konferenciáján képviselendő álláspontot, mivel a függelékek módosításai kötelező érvényűek lesznek az Unióra nézve és számos más határozat meghatározó módon befolyásolhatja majd az uniós jog tartalmát, különösen a vadon élő állat- és növényfajok számára kereskedelmük szabályozása által biztosított védelemről szóló 338/97/EK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló 865/2006/EK bizottsági rendeletet, valamint a vadon élő állat- és növényfajok számára kereskedelmük szabályozása által biztosított védelemről szóló 338/97/EK tanácsi rendeletben előírt engedélyek, bizonyítványok és más okmányok mintáira vonatkozó szabályok megállapításáról és a 865/2006/EK bizottsági rendelet módosításáról szóló 792/2012/EU bizottsági végrehajtási rendeletet.

    (4)A felek konferenciája előtt benyújtott különböző javaslatok tekintetében javasolt álláspont – a rendelkezésre álló legmérvadóbb tudományos bizonyítékok fényében, valamint a vonatkozó uniós szabályokkal és szakpolitikákkal való összhangjuk mértéke alapján – a javaslatok érdemi szakértői elemzésén alapul,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    A veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény részes felei konferenciájának 18. ülésén az Unió nevében képviselendő álláspont a mellékletekben kerül meghatározásra.

    2. cikk

    Ennek a határozatnak a Bizottság a címzettje.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

       a Tanács részéről

       az elnök

    (1)    A Tanács (EU) 2015/451 határozata (2015. március 6.) az Európai Uniónak a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezményhez (CITES) való csatlakozásáról (HL L 75., 2015.3.19., 1. o.).
    (2)    A Tanács 338/97/EK rendelete a vadon élő állat- és növényfajok számára kereskedelmük szabályozása által biztosított védelemről, HL L 61., 1997.3.3., 1. o. valamint a vonatkozó végrehajtási jogi aktusok.
    (3)    A Bíróság 2014. október 7-i ítélete, Németország kontra Tanács, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 61–64. pont.
    (4)    HL L 75., 2015.3.19., 1. o.
    Top

    Brüsszel, 2019.3.21.

    COM(2019) 146 final

    MELLÉKLET

    a következőhöz:

    Javaslat

    A TANÁCS HATÁROZATA

    a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény részes felei konferenciájának 18. ülésén (CITES CoP18) az Unió nevében képviselendő álláspontról


    I. MELLÉKLET

    Az Európai Unió álláspontja a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény (CITES) részes felei konferenciájának 2019. május 23. és június 3. között a Srí Lanka-i Colombóban rendezendő 18. ülésén (CoP18) megvitatásra kerülő kulcsfontosságú kérdésekről

    A.Általános észrevételek

    1.Az Unió úgy véli, hogy a CITES kulcsfontosságú nemzetközi egyezmény a biológiai sokféleség megőrzése és a vadon élő állatok és növények illegális kereskedelme elleni küzdelem terén.

    2.Az Uniónak ambiciózus álláspontot kell elfogadnia a CITES CoP 18 során, amelynek összhangban kell lennie a vonatkozó uniós politikákkal és az EU e téren vállalt nemzetközi kötelezettségeivel, így például a 15. fenntartható fejlesztési célban megfogalmazott, a vadon élő állatokat és növényeket érintő célkitűzésekkel, a Biológiai Sokféleség Egyezmény keretében a 2011–2020 közötti időszakra rögzített, a biológiai sokféleségre vonatkozó stratégiai tervvel és az aicsi célokkal, a CITES stratégiai jövőképével 1 és az ENSZ Közgyűlésének a vadon élő állatok és növények illegális kereskedeleméről szóló 71/326. sz. határozatával. Az Unió álláspontjának a biológiai sokféleséggel kapcsolatos, 2020-ig teljesítendő uniós stratégiában, a vadon élő állatok és növények illegális kereskedelme elleni cselekvési tervben, a kereskedelmet és a fenntartható fejlődést ösztönző, „A mindenki számára előnyös kereskedelem” elnevezésű stratégiában, a közös halászati politikában említett megközelítésben, valamint a cápák védelmére és a velük való gazdálkodásra vonatkozó cselekvési tervben uniós szinten megállapított célkitűzések teljesítéséhez is hozzá kell járulnia.

    3.Az Uniónak a következő prioritásokra kell koncentrálnia a CITES CoP 18 során:

    ·a CITES-eszközök teljes mértékű kiaknázása a fenntarthatatlan szintű kereskedelem által érintett veszélyeztetett állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelmének szabályozása érdekében, tudományosan megalapozott megközelítést követve,

    ·a nemzetközi közösség által a vadon élő állatok és növények illegális kereskedelmére adott válaszok megerősítése,

    ·annak biztosítása, hogy az EU-nak az egyezmény részes feleként fennálló státusza és jogai teljes mértékben tükröződjenek a vonatkozó eljárási szabályokban és intézkedésekben.

    4.Az Unió álláspontjának a fajok védettségi helyzetének javítására irányuló CITES-ellenőrzések szerepét éppúgy figyelembe kell vennie, mint a hatékony védelmi intézkedéseket alkalmazó országok eddigi törekvéseit. Az Uniónak gondoskodnia kell arról, hogy a CoP 18 során hozott döntések a szükségtelen adminisztrációs terheket a lehető legkisebbre csökkentve maximalizálják a CITES hatékonyságát, és a végrehajtási és ellenőrzési problémákra gyakorlati, költséghatékony és működő megoldások szülessenek.

    5.A CITES irányító testülete a részes felek konferenciája; a CITES CoP 18 során hozott döntések egy részét a részes felek konferenciájának legfőbb alárendelt szerve, az állandó bizottság fogja végrehajtani. Éppen ezért a CITES CoP 18-at közvetlenül megelőző és követő 71. és 72. állandó bizottsági üléseken képviselt uniós megközelítésnek is a CITES CoP 18 tekintetében megállapított uniós állásfoglaláson kell alapulnia.

    B.Konkrét kérdések

    6.Összesen ötvenhét, a CITES-egyezmény függelékeinek módosítására irányuló javaslatot terjesztettek elő a CITES CoP 18. ülésére. Az Unió e javaslatok közül tizenkettőt indítványozott főindítványozóként vagy társindítványozóként, és azok elfogadását természetesen az Uniónak is támogatnia kell. Az összes javaslat tekintetében az uniós álláspontnak az érintett fajok védettségi helyzetén, valamint a kereskedelemnek az adott fajokra gyakorolt tényleges vagy lehetséges hatásán kell alapulnia az I. és a II. függelék módosításának kritériumairól szóló 9.24. számú állásfoglalással összhangban. Külön figyelmet kell fordítani a javaslatok által érintett fajok elterjedési területe szerinti államok vonatokozó nézeteire. Az Unió ezenfelül úgy véli, hogy általánosságban támogatni kell a CITES függelékeinek módosítására vonatkozó azon javaslatokat, amelyek az állatokkal és a növényekkel foglalkozó bizottságoktól és az állandó bizottságtól származnak. A CITES Titkársága és a Természetvédelmi Világszövetség/TRAFFIC 2 javaslatokra vonatkozó értékelését, valamint a hasznosított tengeri fajok esetében a FAO által kirendelt tanácsadói testület értékelését szintén figyelembe kell venni, amennyiben rendelkezésre áll.

    7.Jól megalapozott álláspontjával összhangban az EU megerősíti, hogy a CITES megfelelő eszköz a tengeri fajok nemzetközi kereskedelmének szabályozására abban az esetben, ha a kereskedelem érinti az ilyen fajok védettségi helyzetét, és ha a fajokat a kihalás veszélye fenyegeti vagy fenyegetheti. Az Unió kifejezetten szorgalmazza a Holothuria (Microthele) nemzetségbe tartozó szívókás tengeri uborka három fajának a CITES II. függelékébe való felvételét, tekintettel e fajok túlzott mértékű hasznosítására és a nemzetközi kereskedelem jelentős volumenére.

    8.Az Unió megállapítja, hogy jelentős erőfeszítések történtek az elmúlt években a CITES végrehajtásához szükséges kapacitásbővítés terén jórészt a tengeri fajok tekintetében, többek között az Unió pénzügyi támogatása révén. Az Unió támogatja a CITES, a regionális halászati gazdálkodási szervezetek és az egyéb érintett szervezetek közötti hatékonyabb együttműködést, az irányítás javítása és a komplementaritás fokozása céljából. Pontosabban az Unió társtámogatója volt egyes cápa- (a lándzsafogú cápa és hosszúuszonyú makócápa – az Isurus oxyrinchus és az I. paucus) és rájafajok (az óriásgitárrájafélék – Glaucostegus spp. – és az ékfejűrájafélék – Rhinidae spp.) a CITES II. függelékébe való felvételének. A lándzsafogú cápa (Isurus oxyrinchus) esetében az Uniónak a FAO szakértői tanácsadó testülete, a CITES titkársága és az IUCN értékeléseit figyelembe véve kell véglegesítenie álláspontját.

    9.A CoP17 keretében további rózsafafajokat (a Pterocarpus erinaceus-t, három Guibourtia fajt és a Dalbergia spp-t) vettek fel a CITES II. függelékébe e trópusi fafajok nemzetközi kereskedelmének fokozottabb ellenőrzése érdekében. Az Unió számára fontos annak biztosítása, hogy a jelenlegi 15. számú annotációt úgy módosítsák, hogy azokra a példányokra összpontosítson, amelyek először jelennek meg a nemzetközi kereskedelemben, valamint hogy elkerülhetőek legyenek a szükségtelen adminisztratív és végrehajtási terhek. Az EU-nak ezért támogatnia kell a 15. számú annotációnak az Állandó Bizottság 70. ülésén elért konszenzus alapján történő módosítását, miközben továbbra is nyitottnak kell maradnia azon lehetséges végső javításokra, amelyek a többi féllel folytatott konzultációkból adódhatnak. A fatermékek Közép-Afrikából történő behozatalának hatékonyabb ellenőrzése melletti elkötelezettségével összhangban az Uniónak támogatnia kell az egyezmény II. függelékében szereplő afrikai teakfa (Pericopsis elata) jelenlegi CITES-bejegyzése hatályának kiterjesztését is.

    10.Az Uniónak támogatnia kell a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelmének hatékonyabb szabályozására irányuló, több területet érintő erőfeszítéseket is, beleértve a legális beszerzés ellenőrzéséről szóló javasolt állásfoglalást, amely az EU által 2018 júniusában rendezett célzott munkaértekezlet eredményeire épül. A CITES 2021-től 2030-ig tartó időszakra vonatkozó új stratégiai jövőképének a CoP 18 általi elfogadása lehetőséget nyújt arra, hogy megszilárdítsák és szükség esetén tisztázzák az egyezmény szerepét a nemzetközi környezetvédelmi irányítás tágabb összefüggésében, ideértve a biológiai sokféleségről szóló egyezmény hatálya alá tartozó, a biológiai sokféleségre vonatkozóan a 2020 utáni időszakra szóló keretet is

    11.A vadon élő állatok és növények illegális kereskedelmével kapcsolatos javaslatokra vonatkozó uniós álláspontnak összhangban kell lennie a vadon élő állatok és növények illegális kereskedelme elleni uniós cselekvési tervben és az ahhoz kapcsolódó tanácsi következtetésekben meghatározott három prioritással. Az álláspontnak figyelembe kell vennie a Bizottságnak a cselekvési terv végrehajtásáról szóló közelmúltbeli jelentését is.

    12.A cselekvési terv első prioritásával összhangban az Unió támogatja, hogy azok a fajok, amelyeket jelenleg fenntarthatatlan módon vagy illegálisan (nevezetesen egzotikuskisállat-kereskedelem céljából) importálnak az EU-ba, hatékonyabb védelemben részesüljenek a CITES révén. Az Unió ezért támogatja a függelékek módosítására irányuló javaslatokat a különböző hüllők és kétéltűek tekintetében, különös tekintettel a gekkók és a gőték különböző fajaira.

    13.A második és harmadik prioritással összhangban az Unió támogatja az egyezmény részes felek általi végrehajtására irányuló hathatós intézkedéseket. Egyértelmű ütemezést és ellenőrző mechanizmusokat (a lehetséges kereskedelmi szankciókat is beleértve) javasol azokkal a részes felekkel szemben, amelyek rendszeresen elmulasztanak eleget tenni a CITES értelmében fennálló kötelezettségeiknek. Mindez különösen fontos az elefántokat (lásd lentebb), az orrszarvúkat, az ázsiai nagymacskákat, a rózsafafajokat és a tobzoskaféléket érintő orvvadászat és illegális kereskedelem kezelése érdekében.

    14.A CoP18 elé terjesztett számos javaslat a fenntartható felhasználással, az életfeltételekkel és a vidéki közösségekkel kapcsolatos kérdésekre összpontosít. Az Uniónak támogatnia kell az ilyen javaslatokat, amennyiben azok segítenek annak biztosításában, hogy a vonatkozó információk az egyezmény rendelkezéseivel összhangban jelenjenek meg a meglévő folyamatokban. El kell kerülni a jelentős költségekkel és bizonytalan előnyökkel járó további folyamatok vagy struktúrák létrehozását.

    15.Az elefántokat érintő orvvadászat, illetve az elefántcsont-kereskedelem továbbra is riasztóan nagy mértékű. Mind az Unió, mind a tagállamok jelentős támogatást nyújtottak az afrikai országoknak a vadon élő állatok és növények védelmének javítása és a vadon élő állatok és növények illegális kereskedelmének felszámolása érdekében. Az Unió elkötelezett amellett, hogy továbbra is kiáll afrikai partnerei mellett, és fokozza erőfeszítéseit e tekintetben, összhangban a vadon élő állatok és növények illegális kereskedelme elleni uniós cselekvési tervvel. Az orvvadászat és az illegális kereskedelem magas szintje továbbra is komoly aggodalomra ad okot az EU számára, és a CoP 18 valamennyi, elefántokkal kapcsolatos napirendi pontja esetében a probléma közvetlen megoldására irányuló fellépést kell uniós prioritásnak tekinteni.

    16.Az Unió megállapítja, hogy a részes felek számos, részben egymásnak ellentmondó javaslatot terjesztettek elő a legális elefántcsont-kereskedelem vonatkozásában. A CITES jelenleg tiltja az elefántcsont nemzetközi kereskedelmét. Az Unió úgy véli, hogy nem teljesülnek az ilyen kereskedelem újbóli engedélyezéséhez szükséges feltételek, és nem támogatja azokat a javaslatokat, amelyek az ilyen kereskedelemnek a CITES CoP 18 keretében történő újbóli megnyitására irányulnak. A belföldi elefántcsontpiacok tekintetében az Uniónak továbbra is támogatnia kell az egyezmény hatálya alá tartozó, a rendelkezésre álló legjobb bizonyítékokon alapuló, arányos és hatékony intézkedéseket.

    17.Az Unió úgy ítéli meg, hogy a részes felek konferenciájának eljárási szabályzata nem térhet el az egyezmény szövegétől, beleértve a XXI. cikk (2)–(6) bekezdését. Határozottan el kell utasítani az olyan rendelkezések meghozatalát, amelyek hatására az Unió mint részes fél az egyezményben nem szereplő feltételek mellett gyakorolhatná a jogait.

    18.A vadon élő állatok és növények illegális kereskedelméhez kapcsolódó válság a CITES hatályának új fajokra és felekre való kiterjesztésével együttesen azt jelenti, hogy a CITES hatásköre további tevékenységekkel bővült az elmúlt években, és a CITES Titkárságának munkaterhe jelentősen nőtt. Az Uniónak figyelembe kell vennie ezeket a fejleményeket, amikor a CoP 18 ülésen képviselendő prioritásairól és a CITES Titkárságának jövőbeli költségvetéséről dönt.

    (1)    A CITES-konferencia 14.2. sz. állásfoglalását a CoP 18 során naprakésszé kell tenni (lásd az alábbi 5. pontot).
    (2)    A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) és a TRAFFIC kifejezetten a vadon élő állatok és növények kereskedelmével kapcsolatos kérdésekre szakosodtak, és a részes felek minden konferenciája előtt átfogó értékelést készítenek a CITES függelékeinek módosítására vonatkozó javaslatokról.
    Top

    Brüsszel, 2019.3.21.

    COM(2019) 146 final

    MELLÉKLET

    a következőhöz:

    Javaslat

    A TANÁCS HATÁROZATA

    a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény részes felei konferenciájának 18. ülésén (CITES CoP18) az Unió nevében képviselendő álláspontról


    II. MELLÉKLET

    Az Európai Unió álláspontja a veszélyeztetett vadon élő állat- és növényfajok nemzetközi kereskedelméről szóló egyezmény (CITES) részes felei konferenciájának 2019. május 23. és június 3. között a Srí Lanka-i Colombóban rendezendő 18. ülésére (CoP18) benyújtott bizonyos javaslatokról

    Javaslat támogatása: „+”

    Javaslat elutasítása: „–”

    Nyitott álláspont: „0”

    További vizsgálat szükséges: „( )”

    1.Munkadokumentumok

    Sorszám

    Napirendi pont

    Indítványozó 1

    Megjegyzések

    Álláspont

    Nyitóünnepség

     Nem áll rendelkezésre dokumentum

    Igazgatási és pénzügyi kérdések

    1.

    Az ülés elnökének, helyettes elnökének és alelnökeinek, valamint az I. és a II. bizottság elnökeinek megválasztása

     Nem áll rendelkezésre dokumentum

    2.

    A napirend elfogadása

     

     

    3.

    A munkaprogram elfogadása

     

     

    4.

    Eljárási szabályzat

     

     

     

    4.1.

    A részes felek konferenciája 18. ülésének eljárási szabályzata, CoP18 4.1. számú dokumentum

    Sec.

    A jelenlegi eljárási szabályzatot tartalmazó dokumentum tudomásulvétele, amely mindaddig érvényben marad, amíg adott esetben a részes felek konferenciája nem módosítja azt (vö. az eljárási szabályzat 32. pontja).

     

    4.2.

    Az eljárási szabályzat felülvizsgálata, CoP18 4.2. számú dokumentum

    SC

    A CoP18 során az eljárási szabályzat változatlan formában való fenntartásának támogatása; valamint az állandó bizottság új felhatalmazásának támogatása az eljárási szabályzat 25. pontjának (A függelékek módosítására vonatkozó döntéshozatali eljárás) a CoP19-ig való felülvizsgálata tekintetében.

    +

    5.

    Mandátumvizsgáló bizottság

     

     

    5.1.

    A mandátumvizsgáló bizottság létrehozása
    (nem áll rendelkezésre dokumentum)

    Nem áll rendelkezésre dokumentum

     

    5.2.

    A mandátumvizsgáló bizottság jelentése
    (nem áll rendelkezésre dokumentum)

    Nem áll rendelkezésre dokumentum

    6.

    A megfigyelők részvételének jóváhagyása

     

    7.

    A titkárság, valamint a részes felek konferenciája üléseinek igazgatása, pénzügyei és költségvetése

     

     

    7.1.

    A titkárság igazgatása,
    CoP18 7.1. számú dokumentum

     

    7.2.

    Az ENSZ Környezetvédelmi Programja ügyvezető igazgatójának jelentése az igazgatási és egyéb ügyekről

     

     

     

    7.3.

    A 2016 és 2019 közötti időszakra vonatkozó pénzügyi jelentések,
    CoP18 7.3. számú dokumentum

     

     

    1. melléklet: Pénzügyi jelentés a költségkalkulációt tartalmazó 2016. évi munkaprogramról, CoP18 7.3. A1 számú dokumentum

     

     

    2. melléklet: A CITES vagyonkezelői alapba (CTL) befizetett hozzájárulások helyzete 2016. december 31-én,
    CoP18 7.3. A2 számú dokumentum

     

     

    3. melléklet: A CITES külső vagyonkezelői alapba (QTL) befizetett hozzájárulások helyzete 2016. december 31-én,
    CoP18 7.3. A3 számú dokumentum

     

     

    4. melléklet: Pénzügyi jelentés a költségkalkulációt tartalmazó 2017. évi munkaprogramról,
    CoP18 7.3. A4 számú dokumentum

     

     

    5. melléklet: A CITES vagyonkezelői alapba (CTL) befizetett hozzájárulások helyzete 2017. december 31-én,
    CoP18 7.3. A5 számú dokumentum

     

     

    6. melléklet: A CITES külső vagyonkezelői alapba (QTL) befizetett hozzájárulások helyzete 2017. december 31-én, CoP18 7.3. A6 számú dokumentum

     

     

    7. melléklet: Pénzügyi jelentés a költségkalkulációt tartalmazó 2018. évi munkaprogramról, CoP18 7.3. A7 számú dokumentum

     

     

    8. melléklet: A CITES vagyonkezelői alapba (CTL) befizetett hozzájárulások helyzete 2018. december 31-én,
    CoP18 7.3. A8 számú dokumentum

     

     

    9. melléklet: A CITES vagyonkezelői alapba (CTL) be nem fizetett hozzájárulások éves megoszlása 2018. december 31-én,
    CoP18 7.3. A9 számú dokumentum

     

     

    10. melléklet: A CITES külső vagyonkezelői alapba (QTL) befizetett hozzájárulások helyzete 2018. december 31-én, CoP18 7.3. A10 számú dokumentum

     

     

    11. melléklet: Eredménykimutatás és a pénzügyi helyzetre vonatkozó kimutatás a 2017. december 31-ig tartó évre vonatkozóan,
    CoP18 7.3. A11 számú dokumentum

     

     

    12. melléklet: Pénzügyi jelentés a költségkalkulációt tartalmazó 2019. évi munkaprogramról (2019. március 31-ig)

     

     

     

     

    13. melléklet: A CITES vagyonkezelői alapba (CTL) befizetett hozzájárulások helyzete 2019. március 31-én

     

     

     

     

    14. melléklet: A CITES külső vagyonkezelői alapba (QTL) befizetett hozzájárulások helyzete 2019. március 31-én

     

     

     

    7.4.

    A 2020−2022-es időszakra vonatkozó költségvetés és munkaprogram, CoP18 7.4. számú dokumentum

     

     

    1. melléklet: Állásfoglalás-tervezet a finanszírozásról és a titkárság költségkalkulációt tartalmazó munkaprogramjáról a 2020–2022-es hároméves időszakra vonatkozóan, 
    CoP18 7.4. A1 számú dokumentum

     

     

    2. melléklet: A költségvetés nulla értékű reálnövekedését feltételező forgatókönyv,
    CoP18 7.4. A2 számú dokumentum

     

     

    3. melléklet: A költségvetés nulla értékű névleges növekedését feltételező forgatókönyv,
    CoP18 7.4. A3 számú dokumentum

     

     

    4. melléklet: Költségvetési növekményt feltételező forgatókönyv,
    CoP18 7.4. A4 számú dokumentum

     

    7.5.

    A finanszírozáshoz való hozzáférés, többek között a Globális Környezetvédelmi Alap forrásainak igénybevétele,
    CoP18 7.5. számú dokumentum

     

    7.6.

    Támogatott küldöttségi projekt,
    CoP18 7.6. számú dokumentum

    Sec.

    A jelenlegi kiválasztási szempontok fenntartásának támogatása; a titkárság felkérése arra, hogy vizsgálja meg annak a lehetőségét, hogy a projektet a részes felek konferenciájának üléseiről a bizottsági ülésekre is kiterjesszék.

    +

    8.

    Állásfoglalás-tervezet az egyezményre vonatkozó nyelvi stratégiáról,
    CoP18 8. számú dokumentum

    IQ

    Nem világos, hogy az arab nyelvet miért kellene a CITES hivatalos nyelvévé tenni, ha az ENSZ más nyelvei (kínai, orosz) nem lesznek hivatalos nyelvek. A költségvetési vonzatok és a dokumentumok előállításának esetleges további késései a javaslat ellen szólnak.

    Stratégiai kérdések

    9.

    Bizottsági jelentések és ajánlások

     

     

     

    9.1.

    Állandó bizottság

     

     

     

     

    9.1.1.

    Az elnök jelentése,
    CoP18 9.1.1. számú dokumentum

     

     

    9.1.2.

    Az új regionális tagok és póttagok megválasztása (nem áll rendelkezésre dokumentum)

     

    9.2.

    Állatokkal foglalkozó bizottság

     

     

     

    9.2.1.

    Az elnök jelentése

     

     

     

    9.2.2.

    Az új regionális tagok és póttagok megválasztása (nem áll rendelkezésre dokumentum)

     

    9.3.

    Növényekkel foglalkozó bizottság

     

     

     

    9.3.1.

    Az elnök jelentése,
    CoP18 9.3.1. számú dokumentum

     

     

    9.3.2.

    Az új regionális tagok és póttagok megválasztása (nem áll rendelkezésre dokumentum)

    10.

    A CITES 2020 utáni időszakra vonatkozó stratégiai jövőképe,
    CoP18 10. számú dokumentum

    SC

    A felülvizsgált stratégiai jövőkép elfogadásának támogatása; a titkárság felkérése a célkitűzéseknek a meglévő döntésekkel, állásfoglalásokkal való összehasonlítására; az állandó bizottság megbízása a mutatókkal kapcsolatos munka elvégzésével.

    +

    11.

    Az egyezmény felülvizsgálata

    CO, NA, ZW

    Felvet néhány fontos kérdést az életfeltételek, valamint a függelékek felülvizsgálata tekintetében. A javaslat azonban – figyelembe véve a potenciálisan messzemenő következményeket – a jelenlegi formájában és hatókörében részrehajlónak, valamint nem megfelelően előkészítettnek tűnik, mivel történeti megfontolásokra épül, és nem veszi figyelembe kellő mélységben a vadon élő fajok kereskedelmével és védelmével kapcsolatos, egyre összetettebb kihívásokat. A határozattervezetek címzettjei nincsenek meghatározva. További tárgyalásra van szükség, a vidéki közösségekre vonatkozó egyéb javaslatokkal való összefüggés (17. és 18. pont), valamint az erőforrások iránti igények tekintetében is.

    (–)

    12.

    A tengeri halfajoknak a függelékekbe való felvételével kapcsolatos végrehajtás javítása,
    CoP18 12. számú dokumentum

    AG

    Annak elismerése, hogy a tengeri fajok jegyzékei terén továbbra is szükség van a hatékonyabb végrehajtás támogatására. Az előző jegyzékek eredményességének felülvizsgálata során azonban az egyértelmű indokolással ellátott egyedi esetekre kell összpontosítani, és új, eseti folyamat kialakítása helyett fel kell használni a meglévő mechanizmusokat és a korábbi felülvizsgálatokból származó ajánlásokat. A valamely fajcsoport új felvételére vonatkozó embargó elutasítása; a lényeges szempont az, hogy a jegyzékbe való felvétel kritériumai teljesülnek-e.

    13.

    A 11.1. számú (Rev. CoP17), a bizottságok létrehozásáról szóló állásfoglalás felülvizsgálata, CoP 18 13. számú dokumentum

    SC/Sec.

    A javasolt új állásfoglalás támogatása; a titkárság által javasolt módosítások további megfontolást igényelnek.

    (+)

    14.

    Lehetséges összeférhetetlenség az állatokkal, illetve a növényekkel foglalkozó bizottságban, CoP18 14. számú dokumentum

    SC

    Az állandó bizottság 70. ülésén elfogadták az érdekeltségi nyilatkozat szabványos formátumát; a 16.09. és a 16.10. számú határozat törlésének támogatása.

    +

    15.

    Szervezetekkel és többoldalú környezetvédelmi megállapodások keretében folytatott együttműködés

     

     

     

    15.1.

    Együttműködés a biológiai sokféleséggel kapcsolatos egyéb egyezményekkel, CoP18 15.1. számú dokumentum

    SC

    A 17.55. és a 17.56. számú határozat megújításának támogatása.

    Tovább kell erősíteni a biológiai sokféleséggel foglalkozó multilaterális környezetvédelmi megállapodások közötti szinergiákat, és helyénvaló, hogy az állandó bizottság továbbra is figyelemmel kísérje a kérdést.

    +

     

    15.2.

    Az Antarktisz Tengeri Élővilágának Védelmével Foglalkozó Bizottság (CCAMLR), CoP18 15.2. számú dokumentum

    Sec.

    A 12.4. számú állásfoglaláshoz a CITES és a CCAMLR titkársága által közösen javasolt módosítások támogatása.

    +

     

    15.3.

    A növényvilág megőrzésére vonatkozó világstratégia, CoP18 15.3. számú dokumentum

    SC

    A 17.53. és a 17.54. határozat helyébe lépő új határozattervezetek támogatása.

    +

     

    15.4.

    A biológiai sokféleséggel és az ökoszisztéma-szolgáltatásokkal foglalkozó kormányközi tudománypolitikai platform (Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services; IPBES),
    CoP18 15.4. számú dokumentum

    SC/Sec.

    A dokumentum 3. mellékletében szereplő, a biológiai sokféleséggel és az ökoszisztéma-szolgáltatásokkal foglalkozó kormányközi tudománypolitikai platformmal való együttműködésről szóló állásfoglalás-tervezet támogatása.

    +

     

    15.5.

    A vadon élő állatokat és növényeket érintő bűncselekmények ellen fellépő nemzetközi konzorcium (International Consortium on Combating Wildlife Crime; ICCWC),
    CoP18 15.5. számú dokumentum

    Sec.

    A részes felek arra való felhívásának támogatása, hogy folytassák az ICCWC-tevékenységek finanszírozását.

    +

     

    15.6.

    A CITES és a Világörökség Egyezmény közötti együttműködés,
    CoP18 15.6. számú dokumentum

    Norvégia

    Az 1. és a 2. mellékletben szereplő állásfoglalás-tervezet (amely a Világörökség Egyezmény és a CITES közötti egyetértési megállapodás kidolgozására szólít fel) és határozattervezet támogatása.

    +

    16.

    A CITES fafajokra vonatkozó programja

     

    A dokumentum március 1-jén még nem állt rendelkezésre.

    17.

    Vidéki közösségek

     

    A 18. pont szerinti, kapcsolódó javaslatokkal együtt vizsgálandó.

     

    17.1.

    Az állandó bizottság jelentése,
    CoP18 17.1. számú dokumentum

    SC/Sec.

    Az EU kész megfontolni az életfeltételekről szóló 16.6. számú állásfoglalás módosítására irányuló titkársági javaslatot.
    A CoP17 határozatainak törlésére irányuló javaslat korai lenne; indokolt lehet az ülésszakok közötti további munka (az életfeltételekkel foglalkozó munkacsoporttal közösen?).

    0

     

    17.2.

    A 4.6. számú (Rev. CoP17) állásfoglalás (Az állásfoglalás-tervezetek benyújtása) és a 9.24. számú (Rev. CoP17) állásfoglalás módosítására irányuló javaslatok,
    CoP18 17.2. számú dokumentum

    NA, ZW

    A 4.6. számú állásfoglalás javasolt módosítása nem tűnik helyénvalónak, mivel az állásfoglalás egyébként a javaslatok benyújtására vonatkozó követelményekről és eljárásokról szól.

    A 9.24. számú állásfoglalás bármilyen módosításához legalább a vidéki közösségekkel folytatott konzultációk földrajzi hatályának tisztázása szükséges (azaz annak lefektetése, hogy minden részes fél a saját területén folytat konzultációt); további megvitatást igényel.

    A 18.3. számú dokumentummal együtt vizsgálandó.

    (–)

     

    17.3.

    A vidéki közösségek részvételi mechanizmusa

    BW, CO, NA, ZW

    A vidéki közösségekkel foglalkozó állandó bizottság létrehozásának elutasítása; egyéb olyan opciók megfontolása, melyek lehetővé teszik a vidéki közösségek véleményének képviseletét.

    18.

    A CITES és az életfeltételek

     

    A 17. pont szerinti, kapcsolódó javaslatokkal együtt vizsgálandó.

     

    18.1.

    A titkárság jelentése, CoP18 18.1. számú dokumentum

    Sec.

    A munkacsoport újbóli felállításának támogatása, tanácsadás keretében iránymutatás kidolgozása, a CoP19 által kezelendő.

    +

     

    18.2.

    Peru javaslata,
    CoP18 18.2. számú dokumentum

    PE

    Az EU kész folytatni a munkacsoporton belüli munkát, de megkérdőjelezi, hogy a munkacsoport tevékenységi körét ki kell-e egészíteni a javaslat szerint „a CITES-ben szereplő fajokból vidéki közösségek által előállított, a CITES rendelkezéseinek megfelelő termékekre” vonatkozó lehetséges tanúsítási rendszerre vonatkozó munkával.

    Általában véve nyitott „A vidéki közösségek életfeltételeinek nemzetközi napja” létrehozására is, de ehhez nem lenne szükség külön állásfoglalásra; figyelembe kell venni továbbá az erőforrásokkal kapcsolatos vonzatokat is.

    0

     

    18.3.

    A 9.24. számú (Rev. CoP17) állásfoglalás javasolt módosításai,
    CoP18 18.3. számú dokumentum

    CN

    Az arra vonatkozó felvetés, hogy a jegyzékbe vételi javaslatokhoz csatolt indokolásoknak valamilyen formában tartalmazniuk kellene az „Életfeltételekre vonatkozó elemzéseket” (9.24. állásfoglalás, 6. melléklet), megfontolandó, de még nem elég kidolgozott a CoP18 keretében való határozathozatalhoz; a javasolt megfogalmazás részben homályos.

    A 17.2. számú dokumentummal együtt vizsgálandó.

    (0)

    19.

    Élelmezésbiztonság és életfeltételek, 
    CoP18 19. számú dokumentum

    SC

    A határozatok megújításának elutasítása, mivel a munkacsoport nem ért el előrehaladást, és a „Vidéki közösségek”, illetve az „Életfeltételek” című pontok nagyon hasonló kérdéseket tárgyalnak. a titkárság észrevételeinek támogatása.

    20.

    Keresletcsökkentési stratégiák a CITES-listán szereplő fajok jogellenes kereskedelmének visszaszorítására, 
    CoP18 20. számú dokumentum

    SC

    Az 1. mellékletben szereplő határozattervezetek elfogadásának és a 17.44–17.48. számú határozatok törlésének támogatása.

    +

    21.

    Kapacitásépítés és azonosító anyagok

     

     

    21.1.

    Kapacitásépítés és azonosító anyagok,
    CoP18 21.1. számú dokumentum

    AC/PC

    Az azonosító anyagokról tárgyaló, állatokkal/növényekkel foglalkozó közös munkacsoport létrehozására irányuló határozattervezetek támogatása; az 54.1. pont hatálya alá tartozó határozatok törlésére irányuló titkársági javaslat TÁMOGATÁSA.

    +

     

    21.2.

    Az állásfoglalásokban és határozatokban meghatározott kapacitásépítési tevékenységek,
    CoP18 21.2. számú dokumentum

    SC

    A határozattervezetek (felülvizsgálat, a CITES weboldalának továbbfejlesztése, a Virtual College online kurzusai) elfogadásának támogatása a titkárság által javasolt módosításokkal.

    A 21.3., a 28. és a 29. ponttal együtt vizsgálandó.

    +

     

    21.3.

    A CITES kapacitásépítési tevékenységeinek összehangolását, átláthatóságát és elszámoltathatóságát elősegítő keret,
    CoP18 21.3. számú dokumentum

    US

    Értékes kezdeményezés, de a CoP18 során korainak tűnik az állásfoglalás-tervezet és a keret elfogadása. Ehelyett a titkárság arra irányuló javaslatának támogatása, hogy a vonatkozó elemeket be kell építeni a 21.2. pontba, az állandó bizottság és a CoP19 általi megfontolás céljából.

    A 21.2. és a 28. számú dokumentummal együtt vizsgálandó.

    (+)

    22.

    A vadon élő állatok és növények ENSZ-világnapja

     

    A 17.1. számú állásfoglalásra vonatkozó módosítástervezetek támogatása, miszerint fel kell hívni a részes feleket és a részes felek közé nem tartozó államokat, hogy jelöljenek ki egy kapcsolattartó pontot a vadon élő állatok és növények világnapjának országos megünneplésével kapcsolatos koordináció céljából.

    23.

    A fiatalok bevonása,
    CoP18 23. számú dokumentum

    SC

    A fiatalok bevonásáról szóló 17.5. számú állásfoglalás javasolt felülvizsgálatának (1. melléklet), valamint a 17.26. és a 17.27. számú határozat törlésének támogatása.

    Értelmezési és végrehajtási kérdések

    Meglévő állásfoglalások és határozatok

     

     

     

    24.

    Az állásfoglalások felülvizsgálata, CoP18 24. számú dokumentum

    Sec.

    A 4.6. számú állásfoglalás (Dokumentumok benyújtása) módosításainak általános támogatása (beleértve a központi finanszírozási határozatot is); a 14.19. számú határozat javasolt beépítésének felülvizsgálata. A 12.8. számú (A jelentős kereskedelem felülvizsgálata) (az állandó bizottság 70. ülésének megfelelően) és a 14.3. számú (Megfelelőségi eljárások) állásfoglalás módosításának támogatása (beleértve a 10.10. számú állásfoglalásét is).

    (+)

    25.

    A határozatok felülvizsgálata

     

     A dokumentum március 1-jén még nem állt rendelkezésre.

    Általános megfelelés és végrehajtás

     

     

    26.

    Az egyezményt végrehajtó nemzeti jogszabályok

     Sec.

    A határozatsorozat támogatása, az arra való felhívás mellett, hogy egyértelműsíteni kell a határidőket, és meg kell fontolni kiegészítő intézkedések előterjesztését annak érdekében, hogy a 2. és 3. kategóriájú jogszabályokkal rendelkező részes felek benyújtsák a titkárságnak az egyezmény hatékony végrehajtását elősegítő intézkedések részletes bemutatását.

    (+)

    27.

    A CITES megfelelési kérdései

     Sec.

     A 11.3. számú (Rev. CoP17) állásfoglalás javasolt módosításának, valamint a CITES engedélyezési politikája felülvizsgálatáról és a kapcsolódó megfelelőségi kérdésekről szóló határozattervezetek elfogadásának támogatása.

     +

    28.

    A megfelelést támogató program

     Sec.

    A megfelelést támogató program létrehozására irányuló határozatsorozat támogatása általánosságban annak érdekében, hogy az egyezménynek, valamint az állandó bizottság kapcsolódó ajánlásainak való megfelelés terén régóta nehézségekkel küzdő részes felek segítségben részesüljenek. A program létrehozásával kapcsolatos költségvetési vonzatok azonban kérdéseket vetnek fel.

    A 21. számú dokumentummal és a költségvetési dokumentumokkal együtt vizsgálandó.

    (+)

    29.

    A jelentős kereskedelem országos szintű felülvizsgálatai, CoP18 29. számú dokumentum

    AC/PC

    Annak támogatása, hogy a titkárság elemezze, a bizottságok pedig megvizsgálják az alternatívákat, és ajánlásokat fogalmazzanak meg a CoP19 számára.

    +

    30.

    Megfelelés a madagaszkári ébenfafajok (Diospyros spp.), valamint a paliszander- és rózsafafajok (Dalbergia spp.) kapcsán

     

     

    30.1.

    Madagaszkár jelentése

     

    Nyugtázás.

    A 30.2. számú dokumentummal együtt vizsgálandó.

     

     

    30.2.

    Az állandó bizottság jelentése, CoP18 30.2. számú dokumentum

    SC

    Támogatás, azonban továbbra is fokozott figyelmet kell fordítani arra, hogy a tárgyalások ne koncentrálódjanak a Madagaszkár által javasolt felhasználási tervre. Felhívás arra, hogy kiemelt figyelmet kapjanak az erőteljesebb végrehajtási intézkedések az illegális fakitermelés és az illegális kereskedelmi hálózatok felszámolása érdekében. Javaslat a 18.BB számú határozattervezet módosítására annak érdekében, hogy az tekintetbe vegye az ENSZ Kábítószer- és Bűnügyi Hivatala (UNODC) által a kérdéssel kapcsolatban 2017-ben megfogalmazott ajánlásokat, valamint elővigyázatos megfogalmazás annak érdekében, hogy bármilyen jövőbeli felhasználási terv kellően biztonságos legyen.

    (+)

    31.

    A gyakran illegális kereskedelem tárgyát képező példányok nemzeti piacai, CoP18 31. számú dokumentum

    A 10.10. számú (Rev. CoP17) állásfoglalás javasolt módosításainak, valamint a 17.87–17.88. számú, többek között a vadon élő fajokból készült, elefántcsonttól eltérő termékek nemzeti ellenőrzéseiről szóló felülvizsgált határozattervezetek támogatása.

     +

    32.

    Végrehajtási kérdések, CoP18 32. számú dokumentum

    A javasolt határozattervezetek és a 11.3. számú (Rev. CoP17) állásfoglalás javasolt módosításának támogatása. A 17.83–17.85. számú határozatok törlésének támogatása.

    +

    33.

    A vadon élő állatokat és növényeket érintő kiberbűnözés visszaszorítása

     

     

     

    33.1.

    A titkárság jelentése, CoP18 33.1. számú dokumentum

    A javasolt határozattervezetek támogatása.

    +

     

    33.2.

    Az állandó bizottság jelentése, CoP18 33.2. számú dokumentum

    A 11.3. számú (Rev. CoP17) állásfoglalás javasolt módosításainak, valamint a titkárság által módosított határozattervezetek elfogadásának támogatása. A 17.94–17.96. számú határozatok törlésének támogatása.

    +

    34.

    A vadon élő állatokat és növényeket érintő bűncselekmények megakadályozásának támogatása Nyugat- és Közép-Afrikában

     

     A dokumentum március 1-jén még nem állt rendelkezésre.

     

    35.

    Az elkobzott példányok hasznosítása, CoP18 35. számú dokumentum

    SC

    A 17.118. és a 17.119. számú határozat törlésének és a javasolt határozattervezetek elfogadásának támogatása. Minden olyan kiegészítés elutasítása, amely veszélyt jelenthet az állatmentő központokkal kapcsolatos érzékeny információk szempontjából, vagy amely további kötelezettségeket róna a részes felekre. Az állandó bizottságon belüli munkacsoport esetleges újbóli felállításának elutasítása.

    +

    36.

    A részes felek által összeállított, az illegális kereskedelemről szóló éves jelentések keretében az illegális kereskedelemről gyűjtött adatok tárolása és kezelése, CoP18 36. számú dokumentum

    SC

    Az illegális kereskedelemről szóló éves jelentések keretében gyűjtött, az illegális kereskedelemre vonatkozó adatok rendszeresebb tárolásának és kezelésének elvi támogatása általánosságban. Egyetértés a titkárság aggályaival abból a szempontból, hogy amennyiben a hosszú távú finanszírozás nem garantált, és csak korlátozott számú részes fél vesz részt ténylegesen az adatok jelentésében és az adatszolgáltatásban, akkor egy ilyen adatbázis csak korlátozott mértékű hozzáadott értékkel bírhat. Olyan megfogalmazás beillesztésének megfontolása, amely arra ösztönzi a részes feleket, hogy rendszeresen nyújtsák be az illegális kereskedelemre vonatkozó éves jelentéseiket.

    A költségvetési dokumentumokkal együtt vizsgálandó.

    (+)

    37.

    A vadőrök munkakörülményei és azok következményei a CITES végrehajtása szempontjából, CoP18 37. számú dokumentum

    NP

    A jelentés üdvözlése és a kérdés fontosságának elismerése.

     

    A kereskedelem szabályozása

     

     

    38.

    Az irányító hatóságok kijelölése és szerepe, CoP18 38. számú dokumentum

    Sec.

    A javasolt állásfoglalás elfogadásának általános támogatása. A szöveg egyes szempontjainak alaposabb vizsgálata szükséges.

    (+)

    39.

    Iránymutatás a jogszerű beszerzéssel kapcsolatos megállapítások megfogalmazásához, CoP18 39. számú dokumentum

    SC

    Az állásfoglalás-tervezet támogatása.
    A 40. számú dokumentummal együtt vizsgálandó.

    +

    40.

    A CITES részes felei által végzett átvilágítás és az importáló országok kötelezettségei

     US

    Általánosságban a szándék és a megközelítés támogatása. A 11.3. számú állásfoglalás javasolt módosításai esetében egyes szempontok alaposabb vizsgálata szükséges.

    (+)

    41.

    Elektronikus rendszerek és információtechnológia, CoP18 41. számú dokumentum

    SC

    A javasolt határozattervezetek támogatása, amelyek a 17.156–17.159. számú határozatok helyébe lépnének annak érdekében, hogy értékelni lehessen az eCITES végrehajtási keret hasznosságát és megvalósíthatóságát, valamint a munkacsoport megbízatásának megújítása.

    +

    42.

    Nyomonkövethetőség, CoP18 42. számú dokumentum

    Sec., az SC elnöke, MX és CH mint a nyomonkövethetőséggel foglalkozó ülésszakok közötti munkacsoport elnökei

    A CITES-nyomonkövethetőség munkadefiníciójával való egyetértés, valamint az 1. mellékletben szereplő határozattervezetek elfogadásának támogatása, beleértve a titkárság által javasolt módosításokat is.

    43.

    Szintetikus vagy tenyésztett DNS-ből előállított példányok, CoP18 43. számú dokumentum

    SC

    A titkárság által módosított, a 17.89–17.91. számú határozatokat felváltó határozattervezetek elfogadásának támogatása annak érdekében, hogy folytatódhasson a biotechnológiai módszerekkel előállított példányokkal kapcsolatos következmények értékelése, melyek hatással lehetnek az egyezmény értelmezésére és végrehajtására. Néhány határozat az egyértelműség érdekében pontosítást igényelhet.

    (+)

    44.

    A „megfelelő és elfogadható célállomások” fogalmának meghatározása

     

     

    44.1.

    Az állandó bizottság jelentése, CoP18 44.1. számú dokumentum

    SC

    A „megfelelő és elfogadható célállomások” fogalommeghatározásával kapcsolatos ajánlások és határozattervezetek támogatása. A félreértések elkerülése érdekében azonban szükség lehet a szöveg módosítására.

    (+) 

     

    44.2.

    Élő afrikai elefántok nemzetközi kereskedelme: a 11.20. számú (Rev. CoP17) állásfoglalás (A „megfelelő és elfogadható célállomások” fogalommeghatározása) javasolt felülvizsgálata, 
    CoP18 44.2. számú dokumentum

    BF, JO, LB, LR, NE, NG, SD, SY

    A dokumentum a 11.20. számú állásfoglalás oly módon való módosítását javasolja, hogy az élő afrikai elefántokat csak a természetes előfordulási területükön belüli, in situ megőrzési programokba lehessen átszállítani, ezáltal kizárva a vadon befogott afrikai elefántok bármely olyan célállomásokra irányuló kereskedelmét, ahol a cél az ex situ, fogságban való felhasználás, még abban az esetben is, ha ez megőrzési célokból előnyös lenne. Az I. függelékben felsorolt példányokkal kapcsolatos jelenlegi eljárással összefüggésben is vizsgálandó.

    (–)

    45.

    Fenntarthatósági állásfoglalások,
    CoP18 45. számú dokumentum

    AC

    A javasolt határozattervezetek támogatása, melyek célja a hiányosságok és a részes felek igényeinek kezelése a fenntarthatósági állásfoglalásokkal kapcsolatban, valamint a 16.7. számú (Rev. CoP17) állásfoglalás végrehajtásának támogatása. A fenntarthatósági állásfoglalásokkal kapcsolatos második nemzetközi műhelytalálkozó támogatása.

    +

    46.

    A leopárdtrófeákra vonatkozó kvóták

     

     Február 13-án nem állt rendelkezésre dokumentum.

     

    47.

    A pödröttszarvúkecske-trófeákra vonatkozó kvóták megerősítése,
    CoP18 47. számú dokumentum

    PK

    A pödröttszarvúkecske-trófeákra vonatkozó pakisztáni kvóta évi 12 állatról 20-ra való emelésének támogatása abban az esetben, ha Pakisztán több információt szolgáltat arról, hogy mely új közösségek/területek fognak csatlakozni a közösségi alapú trófeavadászati programhoz.

    Az 1. számú jegyzékbe vételi javaslattal együtt vizsgálandó.

    (+)

    48.

    Keskenyszájúorrszarvú-trófeák: a Dél-Afrikára vonatkozó exportkvóta

     ZA

    A jelenleg 5 kifejlett hím keskenyszájú orrszarvút tartalmazó kvótának az országos populáció legfeljebb 0,5 %-ára való növelése észszerűnek tűnik, amennyiben együtt jár azzal, hogy Dél-Afrika évente közzéteszi a pontos kvótát (a példányok abszolút számát).

    (+) 

    49.

    Valamely faj I. függelékbe való átsorolásának hatásai

     

     

     

     

    49.1.

    A titkárság jelentése,
    CoP18 49.1. számú dokumentum

    Sec.

    A 12.3. számú állásfoglalás módosításainak támogatása annak érdekében, hogy tisztázni lehessen, hogy egy faj magasabb szintű besorolása után a kereskedelem (és nem pedig a zsákmányolás) idején hatályos szabályokat kell alkalmazni, valamint a 13.6. számú állásfoglalás módosításainak támogatása. A javaslat további elemzése annak érdekében, hogy egy új, (11) bekezdés kerüljön be a 12.3. számú állásfoglalásba, valamint a határozattervezet további elemzése annak érdekében, hogy az állandó bizottság megvizsgálja az átmeneti időszak alatti iránymutatás szükségességét, beleértve a jegyzékbe vételi határozat időpontja és a hatálybalépés időpontja közötti időszakot, továbbá hogy az állandó bizottság megvizsgálja az annotációval ellátott növényfajokra, többek között a fafajokra vonatkozó különleges feltételeket.

    (+)

     

    49.2.

    Az I. függelékbe való felvétel előtt álló példányok kereskedelme,
     CoP18 49.2. számú dokumentum

    CI, NG, SN

    A javasolt módosítások beépítése a 49.1. számú dokumentumba.

    (+)

    50.

    A 10.13. számú (Rev. CoP15) állásfoglalás (Az egyezmény végrehajtása a fafajok tekintetében) módosításai,
    CoP18 50. számú dokumentum

    SC

    Támogatás, de javaslat arra irányulóan, hogy az állásfoglalás tartalmazzon hivatkozást arra, hogy a fenntarthatósági állásfoglalásoknak megfelelő átváltási tényezőkön kell alapulniuk, valamint egyéb kisebb módosítások.

    (+)

    51.

    Állományok és készletek, 
    CoP18 51. számú dokumentum

    SC

    Az ülésszakok közötti munka olyan, egyértelműbben meghatározott megbízatással való folytatásának támogatása, amely a készletek kezelésére nem terjed ki.

    +

    52.

    Bevitel a tengerről, 
    CoP18 52. számú dokumentum

    SC

    A titkárság arra vonatkozó megújított megbízatásának támogatása, hogy nyomon kövesse a 14.6. számú állásfoglalás végrehajtását és jelentést készítsen a nemzeti joghatóságon kívül eső területek biológiai sokféleségével kapcsolatos tárgyalásokról, továbbá felülvizsgálja az információkat.

    +

    53.

    A CITES-engedélyeken és -tanúsítványokon szereplő célkódok, 
    CoP18 53. számú dokumentum

    SC

    A 14.54. számú határozat és a 12.3. számú (Rev. CoP17) állásfoglalás (Engedélyek és tanúsítványok) módosítástervezeteinek előzetes támogatása; további ellenőrzés a titkárság várható megjegyzéseinek figyelembevételével. Az új, ülésszakok közötti munkacsoport szükségessége kérdéses.

    (+)

    54.

    A kereskedelemben részt vevő példányok azonosítása

     

     

     

     

    54.1.

    Azonosítási kézikönyv, CoP18 54.1. számú dokumentum

    AC, PC, Sec.

    Támogatás.

    A 21.1. ponttal együtt vizsgálandó.

    +

     

    54.2.

    A CITES-ben szereplő fafajok azonosítása,
    CoP18 54.2. számú dokumentum

    PC

    Az új határozatsorozat elfogadásának és a korábbi határozatok törlésének támogatása.

     +

     

    54.3.

    A tokfélék kereskedelem tárgyát képező példányainak azonosítása,
    CoP18 54.3. számú dokumentum

    A határozatok megújításának támogatása. Annak mérlegelése, hogy valamely uniós tagállam kötelezettséget tud-e vállalni a régóta esedékes tanulmány finanszírozására.

    +

    55.

    A CITES végrehajtása a gyógynövényfajok kereskedelme terén

     

     A dokumentum március 1-jén még nem állt rendelkezésre.

     

    Mentességek és speciális kereskedelmi rendelkezések

     

     

     

    56.

    Az engedélyekre és tanúsítványokra vonatkozó egyszerűsített eljárás, 
    CoP18, 56. dokumentum

    SC

    A 11.1.5. számú (Rev. CoP12) és a 12.3. számú (CoP17) állásfoglalás javasolt módosításainak, valamint a titkársághoz címzett határozattervezeteknek az általánosságban való támogatása; a titkárság észrevételeinek figyelembevétele és további módosítások szükségességének megfontolása.

    (+)

    57.

    Az egyezménynek a fogságban született és fogságban nevelt példányok tekintetében való végrehajtása,
    CoP18 57. számú dokumentum

    SC

    Az állandó bizottság által javasolt és a titkárság által módosított határozattervezetek támogatása.

    +

    58.

    A 17.7. számú állásfoglalás (A fogságban születettként bejelentett állatpéldányok kereskedelmének felülvizsgálata) végrehajtása, 
    CoP18 58. számú dokumentum

    SC

    Az állandó bizottság által javasolt és a titkárság által támogatott határozattervezetek támogatása.

    A költségvetési dokumentumokkal együtt vizsgálandó.

    +

    59.

    A „mesterségesen szaporított” kifejezés meghatározása

     

     

     

    59.1.

    Iránymutatás a „mesterségesen szaporított” kifejezésről,
    CoP18 59.1. számú dokumentum

    PC

    A határozattervezet támogatása. Az EU nyitott a titkárság által javasolt módosításokra. Javaslat arra nézve, hogy az iránymutatást csak a növényekkel foglalkozó bizottság általi felülvizsgálat után tegyék közzé.

    (+)

     

    59.2.

    A kereskedelem tárgyát képező növénypéldányokra vonatkozó forráskódok,
    CoP18 59.2. számú dokumentum

    SC

    Az Y forráskód létrehozásának támogatása a 11.11. számú (Rev. CoP17) és a 12.3. számú (Rev. CoP17) állásfoglalás módosítása révén, valamint a határozattervezetek támogatása. A titkárság által javasolt további módosítások azonban további vizsgálatot igényelnek annak érdekében, hogy az állandó bizottság eredeti javaslata ne sérüljön (különösen az agarfa és a fenntarthatósági állásfoglalások szükségessége tekintetében).

    (+)

    Konkrét fajokat érintő kérdések

    60.

    A gepárdok (Acinonyx jubatus) illegális kereskedelme,
    CoP18 60. számú dokumentum

    Sec.

    A határozattervezet támogatása, amely felhívja a titkárságot, hogy a források rendelkezésre állásának függvényében tegye elérhetővé a gepárdok kereskedelmére vonatkozó CITES-erőforráskészlet végleges változatát. A 17.124–17.130. számú határozatok törlésének támogatása.

    +

    61.

    Tokalakúak (Acipenseriformes spp.)

     Sec.

    Az állandó bizottság arra vonatkozó megújított megbízatásának támogatása, hogy kövesse figyelemmel a kaviárok címkézését. Annak mérlegelése, hogy az előrelépés érdekében szükség van-e egyértelműbb iránymutatásra a tárgy és az alkalmazási kör tekintetében.

    (+)

    62.

    A kétéltűek (Amphibia) védelméről szóló határozattervezetek

     CR

    A részes feleknek, a bizottságoknak és a titkárságnak címzett határozattervezetek széles köre, melyekre indoklás és az állatokkal foglalkozó bizottság vagy az állandó bizottság általi előzetes vizsgálat nélkül tettek javaslatot. A kért információk nem kizárólag a kétéltűekre, hanem a CITES-ben szereplő valamennyi taxonra vonatkoznának. Egy konkrét intézkedéseket tartalmazó, célzottabb javaslat kedvező elbírálásra számíthatna.

    0

    63.

    Angolnák (Anguilla spp.),
    CoP18 63. számú dokumentum

    AC, SC, Sec.

    A határozattervezetek támogatása.

    +

    64.

    Nemeskorallok (Antipatharia rend és Coralliidae család)

     SC

    A határozattervezet támogatása, amely megbízza az állatokkal foglalkozó bizottságot és az állandó bizottságot, hogy elemezzék a nemeskorallokról szóló korábbi felmérést és a FAO tanulmányát, és vonjanak le következtetéseket azokból.

     +

    65.

    A 16.10. számú állásfoglalás (Az egyezmény végrehajtása az agarfatermelő taxonok [Aquilaria spp. és Gyrinops spp.] tekintetében) végrehajtása, CoP18 65. számú dokumentum

    PC

    Az agarfatermelő taxonokra vonatkozó határozattervezetek elfogadásának, valamint a korábbi határozatok törlésének támogatása.

     +

    66.

    A Boswellia spp. (Burseraceae) kereskedelme,
    CoP18 66. számú dokumentum

    LK, US

    A határozattervezet-sorozat támogatása.

    +

    67.

    Napóleonhal (Cheilinus undulatus),
    CoP18 67. számú dokumentum

    SC

    Egyetértés a határozattervezettel, amely arra irányul, hogy a főbb exportáló és importáló országok támogatást kapjanak a fennmaradó végrehajtási kihívások kezelése érdekében.

    68.

    Cápa- és rájafélék (Elasmobranchii spp.)

     

     

    68.1.

    Az állatokkal foglalkozó bizottság jelentése

     AC

    A jelentés tudomásulvétele.

     

     

    68.2.

    A titkárság jelentése

     

    A dokumentum március 1-jén még nem állt rendelkezésre.

    69.

    Elefántfélék (Elephantidae spp.)

     

     

     

    69.1.

    A 10.10. számú (Rev. CoP17) állásfoglalás (Elefántpéldányok kereskedelme) végrehajtása

    Sec./ SC

    Állományok és készletek: azon határozat támogatása, mely szerint az állandó bizottság felülvizsgálná a titkárság által készített iránymutatást.

    +

    Ázsiai elefántok: az EU nyitott a határozatok megújításának támogatására, azonban ezek hatékonyságához a területen fekvő országok nagyobb mértékű részvételére van szükség.

    (+)

    Az elefántcsonttal kapcsolatos nemzeti cselekvési tervek (NIAP-ok): a 10.10. számú állásfoglalás 26. g) bekezdését, a III. mellékletet (a NIAP-okra vonatkozó eljárási iránymutatásokat) és a 14.3. számú állásfoglalást (Megfelelés) érintő javasolt felülvizsgálatok támogatása ( 24. számú dokumentum);
    a titkárság új poszt létrehozására irányuló kérelmének megfontolása ( költségvetés).

    +

    Az elefántkereskedelmi információs rendszer (ETIS) felülvizsgálata: az állandó bizottság 70. ülésén elfogadott feladatmeghatározás támogatása.

    +

    Az elefántok illegális vadászatának ellenőrzésére létrehozott program (MIKE) és az ETIS pénzügyi és operatív fenntarthatósága: a javaslat titkárság általi kidolgozására irányuló határozattervezet támogatása (költség: 30 000 USD), az állandó bizottság általi felülvizsgálat.

    +

    Belföldi elefántcsontpiacok: a 10.10. állásfoglalás javasolt módosításának támogatása a 31. számú dokumentum szerint.

    +

     

    69.2.

    Jelentés az elefántok illegális vadászatának ellenőrzéséről (MIKE), CoP18 69.2. számú dokumentum

    Sec.

    A jelentés tudomásulvétele.

     

    69.3.

    Jelentés az elefántkereskedelmi információs rendszerről (ETIS), CoP18 69.3. számú dokumentum

    Sec.

    A jelentés tudomásulvétele; a NIAP-folyamatra gyakorolt hatások figyelembevétele (az ETIS-ben azonosított, de a NIAP-ban jelenleg részt nem vevő konkrét országok).

     

    69.4.

    Elefántcsontkészletek: az elefántpéldányok kereskedelméről szóló, 10.10. számú állásfoglalás (Rev. CoP17) javasolt felülvizsgálata, 
    CoP18 69.4. számú dokumentum

    BF, TD, CI, GA, JO, KE, LR, NE, NG, SD, SY

    Annak elismerése, hogy az iránymutatás véglegesítése fontos szempont, de kérdéses, hogy egy ülésszak keretében szervezett munkacsoport e célból való létrehozása megvalósítható és megfelelő lépés-e. A titkárság alternatív javaslatainak megfontolása.

    (–)

     

    69.5.

    A belföldi elefántcsontpiacok megszüntetéséről szóló 10.10. számú (Rev. CoP17) állásfoglalás egyes elemeinek végrehajtása

    BF, CI, ET, GA, KE, LR, NE, NG, SY

    Az uniós elefántcsontpiaccal kapcsolatos következtetések (28. bekezdés) vitatása; a folyamatban lévő uniós erőfeszítések hangsúlyozása.
    A 10.10. számú állásfoglalás javasolt módosításainak és a kapcsolódó határozattervezetek elfogadásának elutasítása, mivel azok aránytalanok és részben nem világosak.

     –

    70.

    Cserepesteknős (Eretmochelys imbricata) és egyéb tengeri teknősök (Cheloniidae és Dermochelyidae)

     Sec.

    A munkának a titkárság által javasolt határozattervezetek révén való folytatásának támogatása, valamint a tengeri teknősökkel foglalkozó ülésszakok közötti munkacsoport létrehozásának támogatása.

    +

    71.

    Ázsiai nagymacskák (Felidae spp.)

     

     

     

    71.1.

    Az állandó bizottság jelentése

     SC

    A dokumentum március 1-jén még nem állt rendelkezésre.

     

    71.2.

    Az ázsiai nagymacskákra vonatkozó határozattervezetek, CoP18 71.2. számú dokumentum

    IN

    Az ázsiai nagymacskák kereskedelmének nyomon követésére és megfelelőbb kezelésére irányuló erőfeszítések támogatása általánosságban. Az átfedések és a következetlenségek elkerülése érdekében azonban a dokumentumot újra meg kell vizsgálni, amint rendelkezésre áll az állandó bizottság jelentése.

    Az elfogadás előtt a javasolt határozattervezet további lényegi elemzést és módosításokat igényel. Meg kell fontolni továbbá a 12.5. számú (Rev. 17) állásfoglalással való összefüggést is.

    72.

    A CITES-ben szereplő csikóhalak 
    (
    Hippocampus spp.) – út a sikerhez

    MV, MC, LK, US

    A határozatsorozat támogatása annak érdekében, hogy tárgyalások kezdődjenek a csikóhalak kezeléséről és fenntartható hasznosításáról az állatokkal foglalkozó és az állandó bizottságban.

    +

    73.

    Emberszabású majmok (Hominidae spp.),
    CoP18 73. számú dokumentum

    SC, Sec.

    A 13.4. számú (Rev. CoP16) állásfoglalás (Az emberszabású majmok védelme és kereskedelme) titkárság által kezdeményezett módosításainak, valamint a 17.232. és a 17.233. számú határozat törlésének támogatása. A javaslat alapját az emberszabású majmok helyzetéről, valamint az illegális kereskedelem és más negatív tényezők által a helyzetükre gyakorolt relatív hatásról készült jelentés képezi, melyet a titkárság, a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN), a GRASP és más partnerek együttműködésével állítottak össze, és amelyet az állatokkal foglalkozó bizottság 30., illetve az állandó bizottság 70. ülésén is megvizsgáltak. Néhány szerkesztési módosítás kívánatos lenne.

    74.

    Rózsafa-fajok [Leguminosae (Fabaceae)],
    CoP18 74. számú dokumentum

    PC

    A határozattervezetek elfogadásának támogatása.

    +

    75.

    Tobzoskafélék (Manis spp.),
    CoP18 75. számú dokumentum

    Sec., az SC javaslatának felhasználásával

    Az állandó bizottság által (annak 69. ülésén) ajánlott határozattervezetek támogatása a titkárság által javasolt módosításokkal, valamint a 17.239–17.240. számú határozatok törlésének támogatása.

    +

    76.

    Afrikai oroszlán (Panthera leo)

     

     

     

    76.1.

    A titkárság jelentése

     

    A dokumentum március 1-jén még nem állt rendelkezésre.

     

     

    76.2.

    Az afrikai oroszlánok védelme és kereskedelme

    NG, TG

    Az oroszlánok testrészeivel és a belőlük készült termékekkel folytatott nemzetközi kereskedelem ellenőrzésére irányuló további intézkedések támogatása általánosságban, azonban az állásfoglalás-tervezet egyes elemei alapos átfogalmazásra szorulhatnak. A dokumentumot a 76.1. és a 96. számú dokumentummal együtt kell megvizsgálni (egyik sem áll még rendelkezésre).

    0

    77.

    Jaguár (Panthera onca)

     

    77.1.

    Jaguárok kereskedelme

    CR, MX 

    A jaguárok illegális kereskedelméről szóló tanulmány elkészítésére felhívó határozattervezetek támogatása általánosságban; néhány szerkesztési módosítás szükséges lehet, illetve a 77.2. számú dokumentum egyes elemeit át lehetne emelni.

    (+)

     

    77.2.

    A jaguárok illegális kereskedelme, CoP 18 77.2. számú dokumentum

    PE

    A jaguárok fokozott védelmének támogatása általánosságban. Egyes javasolt elemek esetében azonban a határozat megfelelőbb forma lenne az állásfoglalásnál. Megfontolandó, hogy a javaslatot vagy annak egyes részeit össze lehet-e vonni egy határozatsorozatba a Costa Rica által javasolt elemekkel (77.1. számú dokumentum).

    0

    78.

    A tibeti antilop (Pantholops hodgsonii) illegális kereskedelme,
    CoP18 78. számú dokumentum

    SC

    A határozattervezet és a titkárság által javasolt, a 11.8. számú (Rev. CoP17) állásfoglalás 2b) bekezdését érintő módosítás támogatása.

    +

    79.

    Az énekesmadár-alakúak (Passeriformes) kereskedelmének és védelmének kezelése

    US, LK

    Az arra irányuló javaslat támogatása általánosságban, hogy állatokkal foglalkozó bizottság vizsgálja meg az énekesmadarak kereskedelmének a fajok védelmére gyakorolt hatásait. A tárgy és a hatály esetleg tovább pontosítható.

    +

    80.

    Afrikai meggy (Prunus africana), CoP18 80. számú dokumentum

    PC

    A határozattervezetek elfogadásának támogatása. A CITES fafajokkal foglalkozó programja keretében szervezett, 2019. márciusi afrikai regionális ülés eredményétől függően a határozattervezetek további felülvizsgálatára lehet szükség.

    (+)

    81.

    Jákópapagájok 
    (Psittacus erithacus)

    ZA

    Az EU nyitott a tenyésztő létesítmények bejelentésére vonatkozó határidő meghosszabbítására. A Psittacus erithacus lehetséges újratelepítéséről azonban további információkra van szükség, mielőtt megegyezés születhetne a 17.256. számú határozat új, f) pontjának hozzáadásáról. Az elfogadás előtt szükségesnek tűnik a szöveg módosítása.

    (+)

    82.

    Banggai-i kardinálishal 
    (Pterapogon kauderni)

    AC

    A határozattervezet-sorozat támogatása; az EU kész támogatni Indonéziát a 18.AA. számú határozat végrehajtásában.

    +

    83.

    Orrszarvúfélék (Rhinocerotidae spp.)

     

     

     

     

    83.1.

    Az állandó bizottság és a titkárság jelentése

     

    A dokumentum március 1-jén még nem állt rendelkezésre.

     

    83.2.

    A 9.14. számú (Rev. CoP17) állásfoglalás (Az afrikai és ázsiai orrszarvúk védelme és kereskedelme) módosításai és a kapcsolódó határozatok

    KE 

    Az állásfoglalás javasolt módosításai a következőket foglalják magukban: a) a belföldi piacok megszüntetése; b) a magánkézben lévő orrszarvúszarvak felvétele a készletnyilvántartásba és a készletek megsemmisítése; c) a részes felek általi rendszeres jelentéstétel az állandó bizottságnak. A természetvédelmi előnyök további vizsgálata szükséges, továbbá a javasolt módosításokat és határozattervezeteket teljeskörűen elemezni kell, miután rendelkezésre áll a 83.1. számú dokumentum.

    (0)

    84.

    Kalapácsfejű szarvascsőrűmadár (Rhinoplax vigil), CoP18 84. számú dokumentum

    SC

    Az 1. mellékletben szereplő határozattervezetek támogatása, beleértve a titkárságok által javasolt módosításokat is, valamint a 17.264., a 17.265. és 17.266. számú határozatok törlésének támogatása.

    85.

    Óriás-szárnyascsiga (Strombus gigas)

     

    A dokumentum március 1-jén még nem állt rendelkezésre.

    86.

    Nyugati tatárantilop (Saiga spp.),
    CoP18 86. számú dokumentum

    SC

    A dokumentum támogatása, amely az állandó bizottságban folytatott megbeszélések eredményein alapul, és amelynek címzettjei a nyugati tatárantilopok mozgáskörzetében található államok annak érdekében, hogy javítsák a fajok részeiből és a belőlük készült termékekből álló készletek kezelését, fejlesszék az illegális kereskedelem elleni küzdelemre irányuló kapacitásaikat, és fokozzák az in situ és ex situ megőrzéssel kapcsolatos erőfeszítéseiket; a titkárság azon javaslatának támogatása, miszerint az állatokkal foglalkozó bizottságot be kell vonni a határozat végrehajtásába. A határozatok módosításra szorulhatnak annak függvényében, hogy elfogadják-e a teljes Saiga spp. nemzetségnek az I. függelékbe való felvételét.

    Megfontolandó, hogy a 17.268., a 17.269. és a 17.270. számú határozatok egyes elemeit célszerű-e megtartani.

    +

    87.

    A Titicaca-tavi vízibéka (Telmatobius culeus) védelme

     

     A dokumentum március 1-jén még nem állt rendelkezésre.

     

    88.

    Szárazföldi- és mocsáriteknős-félék (Testudines spp.),
    CoP18 88. számú dokumentum

    SC, Sec.

    A 11.9. számú állásfoglalás (A szárazföldi- és mocsáriteknős-félék védelme és kereskedelme) módosított tervezetének és a titkárság által javasolt határozattervezetek elfogadásának támogatása általánosságban; megfontolandó, hogy a jövőben a munkának a gyakorlati szükségletekre kellene összpontosítania.

    (+) 

    89.

    Totoaba (Totoaba macdonaldi), CoP18 89. számú dokumentum

    Sec.

    A részes felektől származó információk további gyűjtésére vonatkozó határozattervezetek támogatása; a tájékoztatási és végrehajtási intézkedések támogatása; a titkárság által a kaliforniai disznódelfinekről és a totoabákról (az állandó bizottság által elfogadott vázlat alapján) összeállítandó tanulmány támogatása.

    +

    90.

    Fekete-tengeri palackorrú delfinek (Tursiops truncatus ponticus),
    CoP18 90. számú dokumentum

    AC

    A határozattervezet támogatása annak érdekében, hogy a titkárság folytasson együttműködést az ACCOBAMS-szal.

    +

    91.

    A vikunya (Vicugna vicugna) védelme, valamint a szőrével és a belőle készült termékekkel folytatott kereskedelem

     AR

    A vikunya védelméről, valamint a szőrével és a belőle készült termékekkel folytatott kereskedelemről szóló állásfoglalás-tervezet támogatása általánosságban; a dokumentumot a vikunyák védelméről és kezeléséről szóló egyezmény keretében állították össze. További egyeztetésre van szükség a szöveg formátumát és megszövegezését illetően. Az 53. ponttal együtt vizsgálandó.

    (+)

    92.

    Az I. függelékben felsorolt fajok,
    CoP18 92. számú dokumentum

    Sec., AC, PC

    A 17.22–17.25. számú határozatok törlésének támogatása. Az elfogadás támogatása.

    +

    93.

    Neotrópusi fafajok,
    CoP18 93. számú dokumentum

    PC

    A határozattervezetek elfogadásának támogatása.

     +

    94.

    A tengeri díszhalak védelmének kezelése és a velük folytatott kereskedelem, CoP18 94. számú dokumentum

    CH, US, EU

    A határozattervezetek támogatása (melyeknek az EU társelőterjesztője volt).

    +

    95.

    A részes feleknek a bozóthús-kereskedelem szabályozását érintő kapacitását erősítő iránymutatások tevékenységek és eszközök

     

    A dokumentum március 1-jén még nem állt rendelkezésre.

     

    96.

    Az afrikai ragadozókkal kapcsolatos kezdeményezés

     

    A dokumentum március 1-jén még nem állt rendelkezésre.

     

    97.

    A keselyűk kereskedelmének és védelmének kezelése Nyugat-Afrikában,
    CoP18 97. számú dokumentum

    BF, NE, SN

    A vándorló, vadon élő állatfajok védelméről szóló egyezménnyel (CMS) való szinergiák előmozdítására irányuló határozatsorozat támogatása. Az illegális mérgezés és a meggyőződésen alapuló kereskedelem kezelése rendkívül fontos kérdés, és szoros kapcsolat figyelhető meg az elefántok/orrszarvúk orvvadászata és a keselyűkkel szembeni mérgezéses esetek között. A dokumentumban tárgyalt egyik faj, a dögkeselyű, rendszeresen az EU-ban szaporodik és Afrikában telel.

     +

    A függelékek gondozása

     

     

    98.

    Fenntartások az I. és a II. függelék módosításai tekintetében, CoP18 98. számú dokumentum

    Sec.

    A 4.25. számú állásfoglalás (Fenntartások) javasolt módosításainak támogatása annak érdekében, hogy megerősítésre kerüljön az I. és a II. függelék jegyzékeibe való felvétellel kapcsolatos fenntartásokra vonatkozó 90 napos határidő, valamint tisztázni lehessen, hogy a fenntartások visszavonása mikor lép hatályba.

    +

    99.

    Standard nómenklatúra, CoP18 99. számú dokumentum

    AC, PC, Sec.

    A 12.11. számú állásfoglalás mellékletét érintő javasolt módosítások és a kapcsolódó határozattervezetek támogatása.

    +

     

    5. melléklet: A madarak (Aves osztály) nómenklatúrájára vonatkozó új standard CITES-hivatkozásokra irányuló javaslat,
    CoP18 99. A5 számú dokumentum

    A madarak nómenklatúrájára vonatkozó standard hivatkozásokról szóló tanácsadói jelentés tudomásulvétele.

     

    6. melléklet: A közzétett szakirodalomban a CITES-ben felsorolt állatfajok nómenklatúrájával kapcsolatban javasolt módosítások, amelyek tekintetében az állatokkal foglalkozó bizottság a CoP18 dokumentum benyújtása idején még nem fogalmazott meg ajánlást a CITES céljaira való elfogadásról vagy elutasításról,
    CoP18 99. A6 számú dokumentum

    100.

    Fajok felvétele a III. függelékbe

     

    A dokumentum március 1-jén még nem állt rendelkezésre.

     

    101.

    Annotációk, 
    CoP18 101. számú dokumentum

    SC

    A 11.21. számú (Rev. CoP17) állásfoglalás javasolt módosításának, a CITES-függelékek értelmezésre vonatkozó szakasza 7. bekezdésére vonatkozó felülvizsgálatnak, valamint a 4. mellékletben szereplő határozattervezetek elfogadásának támogatása. A 16.162. számú (Rev. CoP17) határozat javasolt módosításainak támogatása, amellett hogy nyitva kell hagyni a lehetőséget a módosításokra a 15. számú annotációval kapcsolatos fejlemények függvényében.

    +

    102.

    A II. függelékben szereplő orchideafélékre vonatkozó annotációk, CoP18 102. számú dokumentum

    SC

    A „kozmetikai termékek” fogalommeghatározására vonatkozó tervezet és a javasolt határozatok elfogadásának támogatása.

    +

    103.

    A függelékek közzétételére vonatkozó iránymutatás,
    CoP18 103. számú dokumentum

    CA

    Meg kell fontolni az annotációkkal kapcsolatos iránymutatás szükségességét, a várható titkársági észrevételeket is tekintetbe véve.

    0

    104.

    A 10.9. számú állásfoglalás (Az afrikaielefánt-populációknak az I. függelékből a II. függelékbe történő átsorolására irányuló javaslatok megfontolása) felülvizsgálata, CoP18 104. számú dokumentum

    SC

    Az állásfoglalás javasolt hatályon kívül helyezésének és a kapcsolódó határozat törlésének támogatása.

    +

    A függelékek módosítására irányuló javaslatok

    105.

    Az I. és a II. függelék módosítására irányuló javaslatok

     

    A jegyzékbe vételi javaslatokat e dokumentum 2. melléklete tartalmazza.

    Az ülés berekesztése

    106.

    A részes felek konferenciája következő rendes ülése időpontjának és helyszínének meghatározása (nem áll rendelkezésre dokumentum)

     Nem áll rendelkezésre dokumentum

    107.

    Záró észrevételek (megfigyelők, részes felek, a CITES főtitkára, a házigazda állam részéről) (nem áll rendelkezésre dokumentum)

     Nem áll rendelkezésre dokumentum



    2.Jegyzékbe vételi javaslatok

    Sorszám

    Rendszertani besorolás/részletek

    Javaslat

    Indítványozó

    Megjegyzések

    Álláspont

    1.

    Capra falconeri heptneri
    (tádzsik pödröttszarvú kecske)
    (tádzsikisztáni populáció)

    I – II

    A tádzsikisztáni populáció átsorolása az I. függelékből a II. függelékbe.

    Tádzsikisztán

    A populáció a jelek szerint növekedésben van, és az I. függelékben szereplő fajok vadászatának a CITES rendelkezései szerinti kezelése olyan bevételeket generált, melyeket visszaforgattak a közösségek és a természetvédelem céljaira. A javaslat azonban nem igazolja megalapozott bizonyítékokkal, hogy a 9.24. számú állásfoglalás 4. mellékletében szereplő elővigyázatossági intézkedések teljesülnek-e; az alacsonyabb szintű besorolás a kereskedelem volumenének növekedéséhez vezetne, miközben nem nyújtana garanciát arra, hogy a bevételeket természetvédelmi célokra használják fel. Az IUCN a jelenlegi kezelés folytatását és megerősítését javasolta.

    2.

    Saiga tatarica
    (nyugati tatárantilop)

    II – I

    A II. függelékből az I. függelékbe való átsorolás.

    Mongólia,
    Amerikai Egyesült Államok

    A taxonómiai kérdések további elemzésére és tisztázására van szükség, beleértve azt is, hogy a jegyzékbe vételi javaslatokban használható-e a CITES CoP által elfogadott standard nómenklatúrától eltérő nómenklatúra (lásd a 9.24. számú állásfoglalás 6. mellékletének C-1.4. szakaszát). Az IUCN vörös listájával összhangban a javaslat egy fajnak tekinti az összes tatárantilopot. A jelenleg érvényes CITES taxonómiai hivatkozás azonban a mongol populációkat az S. borealis fajba sorolja. Ezért úgy tűnik, hogy a mongóliai populáció / az S. borealis nem tartozik a javaslat hatálya alá. Ilyen helyzetben a javaslatot el kell utasítani annak érdekében, hogy az S. tatarica fajnak az I. függelékbe való felvétele ne befolyásolja negatívan az S. borealis populációját.

    Amennyiben a nómenklatúra pontosítása lehetővé teszi a teljes nemzetség CoP18 általi jegyzékbe vételét, az EU-nak meg kell fontolnia a javaslat támogatását vagy egy olyan módosított javaslat elfogadását, amely a mongóliai populációt / az S. borealist az I. függelékbe venné fel.

    (–)

    3.

    Vicugna vicugna
    (vikunya)
    (a Salta tartományban élő populáció)

    I – II

    Az argentínai Salta tartományban élő populáció átsorolása az I. függelékből a II. függelékbe, az 1. annotációval való kiegészítéssel.

    Argentína

    2006 óta a populáció jelentősen nőtt, a populáció nyomon követése megfelelőnek tűnik, és az élőhely 41 %-a (14 000 km²) védelmet élvez. A tervezett hasznosítás egyetlen formája a vad példányok nyírása.

    Az 91. számú munkadokumentummal együtt vizsgálandó.

    +

    4.

    Vicugna vicugna
    (vikunya)
    (a chilei populáció)

    A chilei populáció nevének módosítása „a Primera Región populációja” elnevezésről „a Tarapacá régió, valamint az Arica és Parinacota régió populációja” elnevezésre.

    Chile

    Támogatás – a javaslat nem tartalmaz lényegi változtatást a jegyzék szempontjából és csak a földrajzi nevet módosítja.

    +

    5.

    Giraffa camelopardalis
    (zsiráf)

    0 – II

    Felvétel a II. függelékbe.

    Közép-afrikai Köztársaság, Csád, Kenya, Niger és Szenegál

    További bizonyítékokra van szükség annak igazolása érdekében, hogy a nemzetközi kereskedelem jelentősen hozzájárul valamely populáció csökkenéséhez, és hogy a II. függelékbe való felvétel kritériumai teljesülnek. Az EU által preferált megoldás egy olyan határozatsorozat elfogadása lenne, amely alapján külső tanulmány készülne, valamint az állatokkal foglalkozó és az állandó bizottság vizsgálná a kérdést.

    0

    6.

    Aonyx cinereus
    (ázsiai kiskarmú vidra)

    II – I

    A II. függelékből az I. függelékbe való átsorolás.

    India, Nepál és Fülöp-szigetek

    További megerősítésre van szükség a tekintetben, hogy az I. függelékbe való felvétel kritériumai teljesülnek-e. Az IUCN véleménye szerint a kedvtelésből tartott állatokkal folytatott online kereskedelem hozzájárul a faj példányászámának közelmúltban tapasztalható csökkenéséhez.

    0

    7.

    Lutrogale perspicillata
    (simaszőrű vidra)

    II – I

    A II. függelékből az I. függelékbe való átsorolás.

    Banglades, India és Nepál

    Meg kell erősíteni, hogy a faj megfelel-e az I. függelékbe való felvétel biológiai kritériumainak. A legális nemzetközi kereskedelem szintje alacsony, de a magasabb osztályba sorolás elősegítheti a faj védelmét, mivel jelentős az illegális kereskedelem volumene.

    (+)

    8.

    Ceratotherium simum simum
    (szélesszájú orrszarvú)
    (a szváziföldi populáció)

    A meglévő annotáció törlése a szváziföldi populációra vonatkozóan.

    Szváziföld

    Elutasítás. A populáció továbbra is megfelel a II. függelékbe való felvétel kritériumainak, az annotáció javasolt törlése azonban nem felelne meg a 9.24. számú állásfoglalás 4. mellékletének A. 2. a) bekezdésében meghatározott elővigyázatossági biztosítékoknak. Az orrszarvúszarv kereskedelmének újraindulása jelenleg rossz üzenet lenne, figyelembe véve az orvvadászat és az illegális kereskedelem magas szintjét. Mindez aláásná az e fajjal kapcsolatban számos részes fél által folytatott keresletcsökkentési tevékenységet is.

    9.

    Ceratotherium simum simum
    (szélesszájú orrszarvú) (a namíbiai populáció)

    I – II

    A namíbiai Ceratotherium simum simum populációjának átsorolása az I. függelékből a II. függelékbe a következő annotációval való kiegészítéssel:

    „Nemzetközi kereskedelem kizárólag:

    a.élő állatok megfelelő és elfogadható célállomásra történő szállítása esetén, valamint

    b.vadászati trófeák esetén engedélyezhető.

    A faj minden más példányát az I. függelékbe tartozó faj példányának kell tekinteni, és a velük folytatott kereskedelmet ennek megfelelően kell szabályozni.”

    Namíbia

    A namíbiai populáció jó egészségi állapotban van; úgy tűnik, hogy az I. függelékbe sorolásra vonatkozó kritériumok már nem teljesülnek az esetében, és teljesíti a II. függelékbe való felvételhez szükséges elővigyázatossági intézkedéseket; továbbá az annotáció nagyon korlátozottnak tűnik, és megegyezik a Dél-Afrikára és Szváziföldre vonatkozó, már meglévő annotációval. A faj sikeres védelme Namíbiában elismerést érdemel.

    A javaslathoz kapcsolódó lehetséges kockázatokat tovább kell vizsgálni.

    (+)

    10.

    Loxodonta
    africana (afrikai elefánt)

    I – II

    A zambiai populáció átsorolása az I. függelékből a II. függelékbe a következők függvényében:

    1.    A regisztrált nyers elefántcsont (teljes agyarak és agyardarabok) kereskedelmi célú értékesítése csak a CITES által jóváhagyott olyan kereskedelmi partnereknek történhet, akik nem fogják azt újraexportálni.

    2.Vadászati trófeák nem kereskedelmi célból történő értékesítése.

    3.Nyersbőr és bőráruk értékesítése.

    4.A faj minden más példányát az I. függelékbe tartozó faj példányának kell tekinteni, és a velük folytatott kereskedelmet ennek megfelelően kell szabályozni.

    Zambia

    A Zambia által javasolt annotáció újranyitná az elefántcsont nemzetközi kereskedelmét, és jelenlegi formájában nem támogatható.

    11.

    Loxodonta
    africana
    (afrikai elefánt)

    (Botswana, Namíbia, Dél-Afrika és Zimbabwe populációi)

    A 2. számú annotáció módosítása

    A 2. számú annotáció módosítása:

    „Exportengedély kizárólag a következő esetekben adható:

    [...]

    g)    regisztrált nyers elefántcsont exportja esetén (Botswana, Namíbia, Dél-Afrika és Zimbabwe számára teljes agyarakra és agyardarabokra) a következő feltételek mellett:

    I.kizárólag regisztrált állami tulajdonban lévő, az adott államból származó készletek esetén (a lefoglalt és az ismeretlen eredetű elefántcsontot kizárva);

    II.kizárólag az Egyezmény titkársága által az Állandó Bizottsággal történő konzultációt követően jóváhagyott kereskedelemi partnerek részére, amelyek nemzeti jogszabályai és belső kereskedelmi ellenőrzése megfelelően biztosítja, hogy az importált elefántcsont ne kerülhessen újra-exportálásra és azt a felek konferenciája 10.10. (Rev. CoP17), a belső feldolgozásról és kereskedelemről szóló módosított állásfoglalása összes előírásának megfelelően kezelik;

    III.leghamarabb csak azt követően, hogy a titkárság jóváhagyta a leendő importáló országokat és a regisztrált állami tulajdonban lévő készleteket;

    IV.    nyers elefántcsont a regisztrált állami tulajdonban lévő készletek eladására vonatkozó, a felek tizenkettedik konferenciáján elfogadott feltételek mellett, amelyek a következők: 20 000 kg (Botswana), 10 000 kg (Namíbia) és 30 000 kg (Dél-Afrika);

    V.    a felek tizenkettedik konferenciáján elfogadott mennyiségeken túl a Botswanában, Namíbiában, Dél-Afrikában és Zimbabwéban 2007. január 31-ig regisztrált és az Egyezmény titkársága által jóváhagyott állami tulajdonban elefántcsont exportálható és szállítható, a fenti g) iv. pont feltételei szerinti elefántcsonttal együtt, célállomásonként egyetlen szállítmányban, a titkárság szigorú ellenőrzése mellett;

    VI.a kereskedelemből származó haszon kizárólag elefántvédelmi programokra, valamint az elefánt elterjedési területén és azok közvetlen közelében élő helyi közösségek védelmét és fejlődését szolgáló programokra használható fel; valamint

    VII.    a fenti g) v. pontban meghatározott további mennyiségek kizárólag abban az esetben forgalmazhatók, ha az Állandó Bizottság megállapította, hogy a fenti feltételek teljesülnek; valamint

    h)    a II. függelékben már szereplő populációkból származó elefántcsont kereskedelmének engedélyezésére vonatkozó további javaslat nem nyújtható be a felek konferenciájának az annak tizennegyedik ülésével kezdődő és a g) i., g) ii., g) iii., g) vi. és g) vii. pontok előírásai szerint létrejött egyszeri szállítmány időpontja utáni kilenc évig tartó időszakban. Továbbá az ilyen további javaslatokat a 16.55. és 14.78. határozatok alapján kell kezelni (Rev. CoP16).

    […]”

    Botswana, Namíbia és Zimbabwe

    A kért módosítás újranyitná az elefántcsont nemzetközi kereskedelmét, ezért nem felel meg a 9.24. számú állásfoglalás 4. mellékletében szereplő elővigyázatossági intézkedéseknek, továbbá elfogadása túl korai lenne.

    12.

    Loxodonta
    africana
    (afrikai elefánt)

    (Botswana, Namíbia, Dél-Afrika és Zimbabwe populációi)

    II – I

    Botswana, Namíbia, Dél-Afrika és Zimbabwe populációinak átsorolása a II. függelékből az I. függelékbe.

    Burkina Faso, Elefántcsontpart, Gabon, Kenya,
    Libéria, Niger, Nigéria, Szudán, Szíriai Arab Köztársaság és Togo

    Az említett 4 populáció nem felel meg az I. függelék kritériumainak és az elterjedési terület szerinti, érintett államok nem értenek egyet az átsorolással.

    13.

    Mammuthus primigenius
    (gyapjas mamut)

    0 – II

    Felvétel a II. függelékbe.

    Izrael

    A CITES célja a fajok túlzott kihasználástól és kihalástól való védelme. A hasonlóság kérdése nem tűnik elegendő érvnek a mamut jegyzékbe való felvételéhez. A téves azonosítással és a nagymértékű visszaéléssel kapcsolatban nem nyújtottak be bizonyítékot, az elefántok és a mamutok elefántcsontjának fogállománya pedig olyan egyedi jellemzőkkel rendelkezik, hogy egy laikus is könnyen meg tudja különböztetni őket. A II. függelékbe való felvétel nem lenne arányos a fennálló kockázattal (ellenben előfordulhat, hogy számos korlátozott vagy semmilyen természetvédelmi előnnyel nem bíró engedély kiállításához vezetne).

    14.

    Leporillus conditor
    (nagy rőzsepatkány)

    I – II

    Az I. függelékből a II. függelékbe való átsorolás.

    Ausztrália

    Átsorolás a II. függelékbe, a CITES állatokkal foglalkozó bizottságának javaslata alapján. A faj nemzetközi kereskedelemben nem fordul elő.

    +

    15.

    Pseudomys fieldi praeconis
    (dűnelakó ausztrálegér)

    I – II

    Az I. függelékből a II. függelékbe való átsorolás.

    Ausztrália

    Átsorolás a II. függelékbe, a CITES állatokkal foglalkozó bizottságának javaslata alapján. A faj nemzetközi kereskedelemben nem fordul elő.

    +

    16.

    Xeromys myoides
    (ausztrál mocsáripatkány)

    I – II

    Az I. függelékből a II. függelékbe való átsorolás.

    Ausztrália

    Átsorolás a II. függelékbe, a CITES állatokkal foglalkozó bizottságának javaslata alapján. A faj nemzetközi kereskedelemben nem fordul elő.

    +

    17.

    Zyzomys pedunculatus
    (ausztrál szirtipatkány)

    I – II

    Az I. függelékből a II. függelékbe való átsorolás.

    Ausztrália

    Átsorolás a II. függelékbe, a CITES állatokkal foglalkozó bizottságának javaslata alapján. A faj nemzetközi kereskedelemben nem fordul elő.

    +

    18.

    Syrmaticus reevesii

    (királyfácán)

    0 – II

    Felvétel a II. függelékbe.

    CN

    Kizárólag a kínai populáció felel meg a II. függelékbe való felvétel kritériumainak. Az EU nyitott egy szűkebb hatályú javaslat támogatására, melynek alapján a betelepített populációkból származó példányok kezeléséhez kapcsolódó adminisztratív terhek továbbra is arányosak maradnának. Ez oly módon érhető el, ha a II. függelékbe csak a kínai populációt veszik fel, vagy ha a kínai fajokat a III. függelékbe veszik fel.

    (0)

    19.

    Balearica pavonina
    (feketenyakú koronásdaru)

    II – I

    A II. függelékből az I. függelékbe való átsorolás.

    Burkina Faso, Elefántcsontpart és Szenegál

    Nem világos, hogy a jegyzékbe vételi kritériumok teljesülnek-e, és hogy a magasabb osztályba sorolás hozzájárulna-e az illegális kereskedelem elleni küzdelemhez. Elemezni kell a (vörös lista alapján) veszélyeztetettebb Balearica regulorum (II. függelék) kereskedelmére gyakorolt lehetséges hatást. – Két elterjedési terület szerinti állam jelenleg a jelentős kereskedelem felülvizsgálata (RST) keretében kereskedelmi felfüggesztés hatálya alatt áll. A többi elterjedési terület szerinti állam kapcsán nem merült fel aggály, ezért kikerültek a folyamatból. Az állatokkal foglalkozó bizottsággal nem folytattak konzultációt a 9.24. számú állásfoglalás 6. mellékletének 10. pontjával összhangban, mely szerint a fajok II. függelékből I. függelékbe való átsorolása RST tárgyát képezi. Ajánlatos lenne megvárni az RST eredményét a magasabb osztályba sorolás előtt.

    0

    20.

    Dasyornis broadbenti litoralis
    (vörhenyes sörtésmadár)

    Az I. függelékből a II. függelékbe való átsorolás.

    Ausztrália

    A javaslat az időszakos CITES-felülvizsgálaton alapul, és olyan fajt érint, amely nem képezi kereskedelem tárgyát (a faj kihaltnak minősül, utolsó észlelése 1906-ban történt).

    +

    21.

    Dasyornis longirostris
    (nyugati sörtésmadár)

    I – II
    Az I. függelékből a II. függelékbe való átsorolás.

    Ausztrália

    A javaslat az időszakos CITES-felülvizsgálaton alapul, és olyan fajt érint, amely nem képezi kereskedelem tárgyát.

    +

    22.

    Crocodylus acutus
    (hegyesorrú krokodil)
    (a mexikói populáció)

    I – II

    A mexikói populáció átsorolása az I. függelékből a II. függelékbe.

    Mexikó

    Az I. függelékből a II. függelékbe való átsorolás támogatása, amennyiben Mexikó 0 értékű kvótát határoz meg a vadon élő példányokra vonatkozóan (forráskód: W).

    (+)

    23.

    Calotes nigrilabris és Calotes pethiyagodai
    (kerti gyíkok)

    0 – I

    Felvétel az I. függelékbe.

    Srí Lanka

    Úgy tűnik, hogy teljesülnek a CITES-függelékekbe való felvétel biológiai kritériumai, azonban nem áll rendelkezésre elegendő bizonyíték annak igazolására, hogy a kereskedelem jelenlegi vagy várható szintje káros hatással van a faj vadon élő példányainak túlélésére.

    A Calotes liocephalus és a C. pethiyagodai taxonómiai szétválasztását követően a C. liocephalus nemzeti státusza „súlyosan veszélyeztetett faj” lett, azonban ezt a fajt nem javasolták jegyzékbe vételre, jóllehet veszélyeztetettebb, mint a C. pethivagodai. Mivel korábban a két fajt egyetlen fajként kezelték, és ily módon nehezen lehet különbséget tenni köztük, amennyiben csak a C. pethiyagodai fajt veszik fel az I. függelékbe, az állományvédelmi problémákhoz vezethet a C. liocephalus szempontjából, vagy a C. pethiyagodai fajjal való kereskedelem a C. liocephalus fajjal való kereskedelemként folytatódhat tovább. Az I. függelékbe való felvétel esetén továbbá a kis méret és a színváltás miatt problémát jelenthet a példányok egyedi jelölése is.

    0

    24.

    Ceratophora spp.
    (szarvas agámák)

    0 – I

    Felvétel az I. függelékbe.

    Srí Lanka

    A nemzetség I. függelékbe való felvételének elutasítása, de egyetértés a C. erdeleni, C. karu és C. tennenti fajoknak az I. függelékbe, a C. stoddartii és C. asper fajoknak pedig a II. függelékbe való felvételével.

    Három faj esetében teljesülnek az I. függelékbe való felvétel kritériumai (a nemzetségbe tartozó öt faj közül): C. karu, C. erdeleni és C. tennentii. A másik két faj, a C. aspera és a C. stoddartii esetében, melyek elterjedtebbek és nagyobb mértékben vannak jelen a kereskedelemben, megfelelőbbnek tűnik a II. függelék; meg kell jegyezni azt is, hogy nincs „hasonlósági” kritérium az I. függelékbe való felvétel esetében (a 9.24. számú (Rev. CoP17) állásfoglalás 1. melléklete).

    (+)

    25.

    Cophotis ceylanica és Cophotis dumbara
    (törpegyíkok)

    0 – I

    Felvétel az I. függelékbe.

    Srí Lanka

    Úgy tűnik, hogy a javaslat megfelel a biológiai kritériumoknak; már kis számú példány kiemelése is jelentős hatással lehet a fennmaradó populációkra. A nemzetségbe csak ez a két faj tartozik, melyek mindegyike őshonos Srí Lankán és súlyosan veszélyeztetettként van felsorolva a Srí Lanka-i nemzeti vörös listán (2012). A vadon élő és elfogott példányokkal folyatott közelmúltbeli nemzetközi kereskedelemre vonatkozó további bizonyítékok alátámaszthatják az I. függelékbe való felvételt, ezek hiányában azonban a II. függelékbe való felvétel a megfelelőbb.

    +

    26.

    Lyriocephalus scutatus
    (lírafejű agáma)

    0 – I

    Felvétel az I. függelékbe.

    Srí Lanka

    A II. függelékbe való felvétel támogatása, mivel az I. függelékbe való felvétel kritériumai nem teljesülnek, a II. függelékbe való felvétel kritériumai azonban igen.

    (–)

    27.

    Goniurosaurus spp.
    (leopárdgekkók)
    (Kína és Vietnám populációi)

    0 – II

    A kínai és vietnámi fajok felvétele a II. függelékbe.

    Kína, Európai Unió, Vietnám

    Az EU társelőterjesztő volt.

    Helyesbítés kérelmezése a CITES CoP18 weboldalán szereplő jegyzékbe vételi javaslatban: a „Kína és Vietnám populációi” kifejezés helyett a „kínai és vietnámi fajok” kifejezés alkalmazandó, az eredetileg benyújtott jegyzékbe vételi javaslat szövegének megfelelően.

    +

    28.

    Gekko gecko
    (pöttyös gekkó)

    0 – II

    Felvétel a II. függelékbe.

    Európai Unió, India, Fülöp-szigetek, Egyesült Államok

    Az EU társelőterjesztő volt.

    +

    29.

    Gonatodes daudini
    (Grenadine-szigeteki karmos gekkó)

    0 – I

    Felvétel az I. függelékbe.

    Saint Vincent és Grenadine-szigetek

    A faj megfelel az I. függelékbe való felvétel kritériumainak. Röviddel a faj felfedezését követően bejelentés érkezett a nemzetközi kereskedelméről, amely továbbra is folyik, annak ellenére, hogy a természetes élőhelyen való begyűjtés nem engedélyezett.

    +

    30.

    Paroedura androyensis
    (madagaszkári földi gekkó)

    0 – II

    Felvétel a II. függelékbe.

    Európai Unió, Madagaszkár

    Az EU társelőterjesztő volt.

    +

    31.

    Ctenosaura spp.
    (tüskésfarkú leguánok)

    0 – II

    Felvétel a II. függelékbe.

    Salvador és Mexikó

    A javaslat megfelel a jegyzékbe vételi kritériumoknak; amennyiben a kereskedelmet nem szabályozzák, a jövőben a nemzetséghez tartozó számos faj jogosulttá válhat az I. függelékbe való felvételre, mivel kis számú populációval vagy korlátozott elterjedési területtel rendelkeznek, vagy a populációk csökkenése következett be, vagy e három kritérium kombinációja jellemzi a fajokat, továbbá mivel erősen ki vannak téve belső vagy külső tényezők hatásainak.

    +

    32.

    Pseudocerastes urarachnoides
    (pókfarkú vipera)

    0 – II

    Felvétel a II. függelékbe.

    Irán

    További információra van szükség annak bizonyításához, hogy a kereskedelemmel kapcsolatos kritérium teljesül. A javaslat kevés információt tartalmaz a vadon élő példányok begyűjtésének mértékéről és a faj nemzetközi kereskedelméről (csak néhány példány esetében van az elterjedési terület szerinti államon kívüli kereskedelemre bizonyíték), és bár a faj nemzeti szinten veszélyeztetettnek minősül, nem állnak rendelkezésre adatok a populáció nagyságáról, elterjedéséről, illetve arról, hogy csökken-e a példányszám.

    0

    33.

    Cuora bourreti
    (Bourret-dobozteknős)

    II – I

    A II. függelékből az I. függelékbe való átsorolás.

    Vietnám

    Az I. függelékbe való átsorolás támogatása; „súlyosan veszélyeztetett” faj, amely megfelel legalább a 9.24. számú állásfoglalás 1. mellékletének C. i) pontjában szereplő kritériumnak, és amellyel jelentős mértékű kereskedelmet folytatnak.

    +

    34.

    Cuora picturata
    (vietnámi dobozteknős)

    II – I

    A II. függelékből az I. függelékbe való átsorolás.

    Vietnám

    Az I. függelékbe való átsorolás támogatása; „súlyosan veszélyeztetett” faj, amely megfelel a 9.24. számú állásfoglalásban szereplő, az I. függelékbe való felvételhez szükséges valamennyi biológiai kritériumnak, és amellyel jelentős mértékű kereskedelmet folytatnak. A javaslat alapja a rendszeres felülvizsgálat keretében megfogalmazott ajánlás.

    +

    35.

    Mauremys annamensis
    (annami teknős)

    II – I

    A II. függelékből az I. függelékbe való átsorolás.

    Vietnám

    Az I. függelékbe való átsorolás támogatása; „súlyosan veszélyeztetett” faj, amely megfelel legalább a 9.24. számú állásfoglalás 1. mellékletének C. i) pontjában szereplő kritériumnak, és amellyel jelentős mértékű kereskedelmet folytatnak. A javaslat alapja a rendszeres felülvizsgálat keretében megfogalmazott ajánlás.

    +

    36.

    Geochelone elegans
    (indiai csillagteknős)

    II – I

    A II. függelékből az I. függelékbe való átsorolás.

    Banglades, India, Szenegál és Srí Lanka

    A jegyzékbe vételt az elterjedési terület szerinti államok többsége közösen javasolta. Azonban további információra lenne szükség annak megerősítéséhez, hogy a 9.24. számú állásfoglalás 1. mellékletében szereplő biológiai kritériumok teljesülnek. Az illegális kereskedelem komoly aggodalomra ad okot, annak ellenére, hogy a vadon élő példányok begyűjtését és kereskedelmét az elterjedési terület szerinti államok már betiltották. A C forráskóddal, valamint a fogságban történő tenyésztés révén a vadon élő példányokkal való visszaéléssel kapcsolatos aggályok kezelése már megkezdődött a CITES 17.7. számú állásfoglalása keretében.

    (+)

    37.

    Malacochersus tornieri
    (résteknős)

    II – I

    A II. függelékből az I. függelékbe való átsorolás.

    Kenya,
    Egyesült Államok

    A javaslat támogatása. A vörös lista szerinti legutóbbi értékelés (2018) szerint a faj „súlyosan veszélyeztetettnek” minősül. Úgy tűnik, hogy a javaslat arányban áll a fajt érintő várható kockázatokkal, mivel jelentős kereskedelmi igény van a fajra, amelyet az illegális kereskedelem is érint. A jelentések szerint jelenleg a túlzott kihasználás veszélyezteti leginkább a faj populációit. Úgy tűnik, hogy a faj megfelel az I. függelékbe való felvétel kritériumainak. 

    +

    38.

    Hyalinobatrachium spp., Centrolene spp., Cochranella spp. és Sachatamia spp.
    (üvegbékafélék)

    0 – II

    Felvétel a II. függelékbe.

    Costa Rica,
    Salvador

    Az EU támogatni tudna egy szűkebb hatókörű javaslatot, amennyiben az indítványozók úgy döntenek, hogy a javaslatot azon fajokra korlátozzák, amelyek esetében bizonyítható, hogy megfelelnek a jegyzékbe vételi kritériumoknak. A populációs adatok hiánya miatt, továbbá mivel a jelentések szerint a kereskedelem a legkevésbé veszélyeztetett fajokat érinti, a négy nemzetségbe tartozó 104 faj mindegyikének felvétele a II. függelékbe nem tűnik arányos lépésnek. További információkra van szükség azon fajokra vonatkozóan, amelyek esetében a legnagyobb mértékű a kereskedelem.

    (–)

    39.

    Echinotriton chinhaiensis és Echinotriton maxiquadratus
    (tüskés krokodilgőték)

    0 – II
    Felvétel a II. függelékbe.

    Kína

    A fajok megfelelnek az I. függelékbe való felvétel kritériumainak.A nemzetközi védelem előnyös lenne a fajok megőrzése szempontjából. Annak ellenére, hogy a nemzetközi kereskedelem szintje alacsonynak tűnik, a vadon élő példányok bármilyen kereskedelme káros lehet a populációk túlélésére nézve, mivel azok rendkívül kis méretűek és példányszámuk csökkenőben van.

    Az Echinotriton nemzetséget csak 1982-ben választották szét a Tylototriton nemzetségtől (41. számú jegyzékbe vételi javaslat). A hasonlósági kritérium alapján ezért helyénvaló lenne mindkét nemzetség felvétele.

    +

    40.

    Paramesotriton spp.
    (ázsiai szemölcsösgőték)

    0 – II

    Felvétel a II. függelékbe.

    Kína, Európai Unió

    Az EU társelőterjesztő volt.

    +

    41.

    Tylototriton spp.
    (krokodilgőték)

    0 – II

    Felvétel a II. függelékbe.

    Kína, Európai Unió

    Az EU társelőterjesztő volt.

    +

    42.

    Isurus oxyrinchus és Isurus paucus
    (makócápák)

    0 – II

    Felvétel a II. függelékbe.

    Banglades, Benin, Bhután, Brazília, Burkina Faso, Zöld-foki-szigetek, Csád, Elefántcsontpart, Dominikai Köztársaság, Egyiptom, Európai Unió, Gabon, Gambia, Jordánia, Libanon, Libéria, Maldív-szigetek, Mali, Mexikó, Nepál, Niger, Nigéria, Palau, Szamoa, Szenegál, Srí Lanka, Szudán, Togo

    Az EU társelőterjesztő volt. Az álláspontot a FAO szakértői tanácsadó testülete, a CITES titkársága és az IUCN által készített értékelések eredményeit figyelembe véve kell véglegesíteni.

    (+)

    43.

    Glaucostegus spp.
    (óriásgitárrájafélék)

    0 – II

    Felvétel a II. függelékbe.

    Banglades, Benin, Bhután, Brazília, Burkina Faso, Zöld-foki-szigetek, Csád, Elefántcsontpart, Egyiptom, Európai Unió, Gabon, Gambia, Maldív-szigetek, Mali, Mauritánia, Monaco, Nepál, Niger, Nigéria, Palau, Szenegál, Sierra Leone, Srí Lanka, Szíriai Arab Köztársaság, Togo, Ukrajna

    Az EU társelőterjesztő volt.

    +

    44.

    Rhinidae spp.
    (ékfejűrájafélék)

    0 – II

    Felvétel a II. függelékbe.

    Banglades, Benin, Bhután, Brazília, Burkina Faso, Zöld-foki-szigetek, Csád, Elefántcsontpart, Egyiptom, Etiópia, Európai Unió, Fidzsi, Gabon, Gambia, India, Jordánia, Kenya, Libanon, Maldív-szigetek, Mali, Mexikó, Monaco, Nepál, Niger, Nigéria, Palau, Fülöp-szigetek, Szaúd-Arábia, Szenegál, Seychelle-szigetek, Srí Lanka, Szudán, Szíriai Arab Köztársaság, Togo, Ukrajna

    Az EU társelőterjesztő volt.

    +

    45.

    Holothuria (Microthele) fuscogilva, Holothuria (Microthele) nobilis, Holothuria (Microthele) whitmaei
    (tengeri uborkák)

    0 – II

    Felvétel a II. függelékbe.

    Európai Unió,
    Kenya, Szenegál, Seychelle-szigetek, Egyesült Államok

    Az EU társelőterjesztő volt.

    +

    46.

    Poecilotheria spp.
    (díszpókok)

    0 – II

    Felvétel a II. függelékbe.

    Srí Lanka,
    Egyesült Államok

    Előzetes támogatás. Úgy tűnik, hogy valamennyi faj megfelel a II. függelékbe való felvétel egyes kritériumainak. A végrehajtás nehézségeket okozhat a fogságban született példányok azonosítása terén.

    (+)

    47.

    Achillides chikae hermeli
    (Mindoro-fecskefarkúlepke)

    0 – I

    Európai Unió,
    Fülöp-szigetek

    Az EU társelőterjesztő volt.

    +

    48

    Parides burchellanus
    (parti fecskefarkúlepke)

    0 – I

    Felvétel az I. függelékbe.

    Brazília

    A javaslat támogatása. A faj megfelel az I. függelékbe való felvétel kritériumainak. A faj előfordul a kereskedelemben, és a populáció kis mérete miatt a kereskedelem bármely formája káros lehet.

    +

    49.

    Handroanthus spp.,
    Tabebuia spp. és 
    Roseodendron spp.
    (trombitafák)

    0 – II

    A II. függelékbe való felvétel a 6. számú annotációval való kiegészítéssel.

    Brazília

    Támogatás. A 9.24. és a 11.21. számú állásfoglalás kritériumai teljesülnek. A Handroanthus nemzetségbe tartozó fajok ismertek az építőipari és a kültéri felhasználást kiszolgáló kereskedelemben. A tudományos vizsgálatok szerint az ilyen jellegű kereskedelem az oka a populáció csökkenésének, és károsan befolyásolja a faj helyzetét. A Tabebuia és a Roseodendron fajra ugyanazt a kereskedelmi és tudományos nevet használják a kereskedelemben, és faanyagukat nehéz megkülönböztetni a Handroanthus fajétól. A javaslat hatályát megfelelően alátámasztják a hasonlósági érvek. Az EU jelentős importőrnek számít világszinten.

    +

    50.

    Widdringtonia whytei
    (Mulanje-cédrus)

    0 – II

    Felvétel a II. függelékbe.

    Malawi

    Elutasítás, kivéve, ha Malawi olyan bizonyítékkal szolgál, amely alátámasztja, hogy a nemzetközi kereskedelem hátrányos a faj megőrzése tekintetében. A faj szempontjából ehelyett a III. függelékbe való felvétel lenne előnyös.

    (–)

    51.

    Dalbergia sissoo
    (észak-indiai rózsafa)

    II – 0

    Törlés a II. függelékből.

    Banglades, Bhután, India és Nepál

    A faj elterjedtnek számít és nem felel meg a II. függelékbe való felvétel biológiai kritériumainak, de valószínűleg megfelel a 9.24. számú állásfoglalás szerinti hasonlósági kritériumnak (a 2b. melléklet A. kritériuma). E javaslatot a 15. számú annotáció javasolt módosításaival összefüggésben is meg kell vizsgálni.

    (–)

    52.

    Dalbergia spp., Guibourtia demeusei, Guibourtia pellegriniana, Guibourtia tessmannii
    (rózsafa-, paliszander- és bubingafajok)

    A 15. számú annotáció módosítása

    II – II

    A 15. számú annotáció módosítása a következőképpen:

    „Valamennyi rész és származék, kivéve:

    a.a levelek, a virágok, a pollen, a termés és a magok;

    b.a felsorolt fajok faanyagának termékenként legfeljebb 500 grammjából készült késztermékek;

    c.kész hangszerek, kész hangszerelemek és kész hangszertartozékok;

    d.a Dalbergia cochinchinensis azon részei és származékai, amelyekre a 4. számú annotáció vonatkozik;

    a Mexikóból származó és onnan exportált Dalbergia spp. azon részei és származékai, amelyekre a 6. számú annotáció vonatkozik.”

    Kanada,
    Európai Unió

    Az EU társelőterjesztő volt.

    +

    53.

    Pericopsis elata
    (afrikai rózsafa)

    Az 5. számú annotáció módosítása

    A Pericopsis elata annotációjának (jelenleg az 5. számú annotáció) hatóköri kibővítése oly módon, hogy a rétegelt lemezt és az átalakított fát is magában foglalja:

    „Rönk, fűrészfa, furnérlemez, rétegelt lemez és átalakított faanyag1.”

    1Ahol az átalakított faanyag alatt a 44.09 számú HR-kód szerinti fogalommeghatározás értendő: Fa (beleértve az össze nem állított lécet és szegélylécet parkettához) bármelyik széle, vége vagy felülete mentén összefüggő (folytatólagos) összeillesztésre előkészítve (hornyolt, barázdált, lesarkított, ferdén levágott, „V” illesztésű, peremezett, mintázott, legömbölyített vagy hasonló módon formázott), gyalulva, csiszolva vagy végillesztéssel összeállítva is.

    Elefántcsontpart,
    Európai Unió

    Az EU társelőterjesztő volt.

    +

    54.

    Pterocarpus tinctorius
    (afrikai padauk)

    0 – II

    Felvétel a II. függelékbe.

    Malawi

    Támogatás, de annotációval való kiegészítéssel (esetleg a módosított 5. számú annotációval). A faj megfelel a II. függelékbe való felvétel biológiai kritériumainak, valamint a kereskedelmi kritériumnak (a hasznosítás jelentős veszélyt jelent a faj megőrzése szempontjából, és az utóbbi években az ázsiai kereslet kielégítése céljából ugrásszerűen nőtt az illegális fakitermelés mértéke). A II. függelékbe való felvétel elősegítené az illegális kereskedelem elleni küzdelmet.

    (+)

    55.

    Aloe ferox
    (szúrós aloé)

    A 4. számú annotáció módosítása

    II – II

    Az Aloe feroxra vonatkozó 4. számú annotáció módosítása a következőképpen: „Valamennyi rész és származék, kivéve:
    […]

    f)    az Aloe ferox és az Euphorbia antisyphilitica csomagolt és kiskereskedelmi forgalomra előkészített késztermékei1.

    A kifejezés jelentése a CITES-függelékekben: végfelhasználásra vagy kiskereskedelmi forgalomra csomagolt és címkézett, önállóan vagy ömlesztve szállított termékek, amelyek további feldolgozást nem igényelnek, és amelyek a lakosság számára történő értékesítésre vagy a lakosság által történő felhasználásra alkalmas állapotban vannak.”

    Dél-Afrika

    Támogatás, de javaslattétel olyan határozattervezet(ek)re, mely(ek) értelmében a növényekkel foglalkozó bizottság nyomon követi a javasolt módosítás hatását és a kezelési intézkedések végrehajtását. A 11.21. számú állásfoglalás kritériumai teljesülnek.

    +

    56.

    Adansonia grandidieri 
    (óriás majomkenyérfa)

    A 16. számú annotáció módosítása

    II – II

    A II. függelékben szereplő Adansonia grandidieri annotációjának („Magok, termések, olajok és élő növények”) módosítása az élő növényekre való utalás törlésével: „16. Magok, termések és olajok”

    Svájc

    Támogatás. A 11.21. számú állásfoglalás kritériumai teljesülnek.

    +

    57.

    Cedrela spp
    (cédrusok)

    0 – II

    Felvétel a II. függelékbe.

    Ecuador

    Támogatás abban az esetben, ha a javaslatot annotációval egészítik ki annak érdekében, hogy a CITES-ellenőrzéseket azokra az árukra korlátozzák, amelyek először jelennek meg az elterjedési terület szerinti államokból származó exportcikként a nemzetközi kereskedelemben (az indítványozókkal közösen meg kell vizsgálni és meg kell vitatni, hogy például a javasolt, módosított 5. számú annotáció megfelelő-e ebből a célból), valamint ha a javaslatot a neotrópusi populációkra korlátozzák. A taxon megfelel a II. függelékbe való felvétel biológiai kritériumainak (egyértelmű bizonyítékok igazolják a populáció méretének csökkenését), valamint a kereskedelmi kritériumnak (a nemzetség egyes fajaival jelentős mértékű nemzetközi kereskedelmet folytatnak, a kihasználás pedig a faj megőrzését fenyegeti). Az EU kisebb jelentőségű importőrnek számít világszinten.

    (+)

    […]. MELLÉKLET

    (1)    Sec. = a CITES titkársága, SC = állandó bizottság, AC = az állatokkal foglalkozó bizottság, PC = a növényekkel foglalkozó bizottság. Az országkódokat lásd az ISO 3166 szabványban.
    Top