EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0559

Javaslat A TANÁCS HATÁROZATA a Nemzetközi Vasúti Fuvarozásügyi Államközi Szervezet (OTIF) 13. közgyűlésén a Nemzetközi Vasúti Fuvarozási Egyezménynek (COTIF) és függelékeinek egyes módosításaira vonatkozóan az Európai Unió által képviselendő álláspontról

COM/2018/559 final

Brüsszel, 2018.7.27.

COM(2018) 559 final

2018/0295(NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

a Nemzetközi Vasúti Fuvarozásügyi Államközi Szervezet (OTIF) 13. közgyűlésén a Nemzetközi Vasúti Fuvarozási Egyezménynek (COTIF) és függelékeinek egyes módosításaira vonatkozóan az Európai Unió által képviselendő álláspontról


INDOKOLÁS

1.A javaslat tárgya

Ez a javaslat a Nemzetközi Vasúti Fuvarozásügyi Államközi Szervezet (OTIF) közgyűlésének 2018. szeptember 25-én és 26-án megrendezésre kerülő 13. ülésén a Nemzetközi Vasúti Fuvarozási Egyezménynek (COTIF) és függelékeinek egyes módosításaira vonatkozóan az Európai Unió által képviselendő álláspontról szóló határozatra vonatkozik. Az üléssel kapcsolatos dokumentumok az OTIF weboldalán érhetők el a következő webhelyen: http://extranet.otif.org/en/?page_id=1071 .

2.A JAVASLAT HÁTTERE

2.1.A Nemzetközi Vasúti Fuvarozási Egyezmény (COTIF)

A COTIF-egyezmény szabályozza az OTIF működését, illetve meghatározza célkitűzéseit, hatáskörét, a tagállamokkal fennálló kapcsolatát, valamint általában véve a tevékenységeit. A COTIF-egyezményhez 46 ország csatlakozott, köztük az Unió 26 tagállama, azaz Ciprus és Málta kivételével valamennyi. 2011. július 1-je óta az Európai Unió is a COTIF-egyezmény szerződő fele.

Az egyezmény két részből áll: az egyezmény főszövege, illetve az egységes vasúti jogszabályokat, azaz a személy- és árufuvarozásra vonatkozó műszaki működési követelményeket és szerződésmintákat meghatározó hét függelék: (A. függelék: Egységes szabályok a nemzetközi vasúti személy- és poggyászfuvarozási szerződésekre vonatkozóan – CIV; B. függelék: Egységes szabályok a nemzetközi vasúti árufuvarozási szerződésekre vonatkozóan – CIM; C. függelék: Egységes szabályok a veszélyes áruk nemzetközi vasúti fuvarozására vonatkozóan – RID; D. függelék: Egységes szabályok a nemzetközi vasúti forgalomban engedélyezett járművekre vonatkozó szerződésekre vonatkozóan – CUV; E. függelék: Egységes szabályok a nemzetközi vasúti forgalomban kiépített infrastruktúra használatára vonatkozó szerződésekre vonatkozóan – CUI; F. függelék: Egységes szabályok a nemzetközi vasúti forgalomban történő felhasználásra szánt vasúti vagy villamosvasúti pályaépítő anyagra alkalmazandó műszaki szabványok ellenőrzése és egységes műszaki előírások elfogadására vonatkozóan – APTU; G. függelék: Egységes szabályok a nemzetközi forgalomban használt vasúti vagy villamosvasúti pályaépítő anyag műszaki engedélyére vonatkozóan – ATMF).

2.2.Az Európai Unió és a Nemzetközi Vasúti Fuvarozásügyi Államközi Szervezet (OTIF) közötti megállapodás

2011. június 16-án a Tanács elfogadta az Európai Uniónak az 1999. június 3-i vilniusi jegyzőkönyvvel módosított, 1980. május 9-i nemzetközi vasúti fuvarozási egyezményhez (COTIF) való csatlakozásáról szóló, az Európai Unió és a Nemzetközi Vasúti Fuvarozásügyi Államközi Szervezet (OTIF) közötti megállapodás aláírásáról és megkötéséről szóló 2013/103/EU tanácsi határozatot. A megállapodás 2011. július 1-jén lépett hatályba. A 2013/103/EU tanácsi határozat kimondja, hogy az OTIF ülésein az Uniót a Bizottság képviseli. Tartalmaz továbbá egy uniós nyilatkozatot a hatáskör gyakorlásáról (I. melléklet), valamint meghatározza a Tanács, a tagállamok és a Bizottság által az OTIF szerinti eljárások során alkalmazandó belső megállapodásokat (III. melléklet).

2.3.Az OTIF közgyűlése

A közgyűlés az OTIF legfőbb döntéshozó szerve. Háromévente rendes ülést tart, de rendkívüli üléseket is tarthat. A közgyűlés határozatokat hoz az egyezmény módosítására irányuló javaslatokról. Az esettől függően a tagállamok kétharmadának vagy felének kell jóváhagynia a módosításokat azok elfogadásához. A közgyűlés utolsó ülése 2015 szeptemberében került megrendezésre.

Az Európai Unió és/vagy a tagállamai az OTIF eljárási szabályai, a közgyűlés eljárási szabályzata, valamint az Unió COTIF-egyezményhez való csatlakozásáról szóló megállapodás rendelkezései szerint vesznek részt ebben az eljárásban.

A közgyűlés akkor határozatképes, ha a szavazati joggal rendelkező OTIF-tagállamok többsége vagy kétharmada a szavazáskor jelen van.

2.4.Az OTIF közgyűlésének tervezett jogi aktusa

2018. szeptember 25-én és 26-án megrendezésre kerülő 13. ülésén az OTIF közgyűlése várhatóan elfogadja a COTIF-egyezmény, valamint annak E. függeléke (Egységes szabályok a nemzetközi vasúti forgalomban kiépített infrastruktúra használatára vonatkozó szerződésekre vonatkozóan – CUI) és G. függeléke (Egységes szabályok a nemzetközi forgalomban használt vasúti vagy villamosvasúti pályaépítő anyag műszaki engedélyére vonatkozóan – ATMF) egyes módosításait, valamint dönt a COTIF-egyezmény új, a nemzetközi forgalomban részt vevő vonatok biztonságos üzemeltetésére vonatkozó H. függelékének elfogadásáról is.

A COTIF-egyezmény 33. és 34. cikkének megfelelően a tervezett jogi aktus kötelező lesz a felekre nézve. Az említett 34. cikk így rendelkezik:

„1. § Az egyezmény módosításáról szóló, a közgyűlés által elfogadott rendelkezéseket a főtitkár közli a tagállamokkal.

2. § Az egyezmény főszövegének módosításai, amelyekről a közgyűlés határoz, a tagállamok kétharmados jóváhagyását követően tizenkét hónappal lépnek hatályba valamennyi tagállamban, kivéve azokat, amelyek a hatálybalépést megelőzően nyilatkozatot tettek arról, hogy nem hagyják jóvá az érintett módosításokat.

3. § Az egyezmény függelékeinek módosításai, amelyekről a közgyűlés határoz, a 42. cikk 1. §-ának első mondata értelmében nyilatkozatot nem tevő tagállamok felének jóváhagyását követően tizenkét hónappal lépnek hatályba valamennyi tagállamban, kivéve azokat, amelyek a hatálybalépést megelőzően nyilatkozatot tettek arról, hogy nem hagyják jóvá az érintett módosításokat, valamint azokat, amelyek a 42. cikk 1. §-ának első mondata értelmében nyilatkozatot tettek.”

A közgyűlés a 13. ülésén bizonyos további kérdésekről is határoz, például eljárási szabályzatának módosításáról, az OTIF főtitkárának megválasztásáról és az igazgatási bizottság tagjainak megválasztásáról.

3.Az Unió által képviselendő álláspont

Az OTIF közgyűlésének 13. ülésén tárgyalandó valamennyi lényeges napirendi pont a felülvizsgálati bizottság 2018 februárjában tartott 26. ülésén már megvitatásra és/vagy jóváhagyásra került. Ez különösen igaz a 10., 12., 13. és 14. pontra. Ennek megfelelően az Unió által képviselendő álláspont kialakítása, valamint az Unió nevében a szavazati jogok gyakorlásának meghatározása az (EU) 2018/319 tanácsi határozaton 1 alapul.

Az álláspont magyarázata és indokolása az alábbiakban foglalható össze:

5. napirendi pont – Az eljárási szabályzat módosítása

Az OTIF közgyűlése eljárási szabályzatának javasolt módosítástervezete a dokumentumok benyújtásának és továbbításának határidejére, a független szakértők részvételére és a jogok regionális szervezetek általi gyakorlásával kapcsolatos rendelkezések egyértelműsítésére vonatkozik. Az eljárási szabályzat aktuális verziója még az Unió COTIF-egyezményhez való csatlakozása előtti időből származik; ezért egyes rendelkezéseket naprakésszé kell tenni, különösen a határozatképesség feltételeit meghatározó és az Unió szavazati jogát meghatározó rendelkezéseket (20. és 21. cikk), amelyeket módosítani kell annak érdekében, hogy megfeleljenek a COTIF-egyezmény 38. cikkének és az EU-OTIF-megállapodásnak. A javasolt egyéb módosítások célja a közgyűlés rendezett eljárásainak biztosítása a rendelkezésre álló nemzetközi bevált gyakorlat és az OTIF gyakorlata alapján; ezeket szintén támogatni kell.

8. napirendi pont – Együttműködés nemzetközi szervezetekkel és szövetségekkel

Az OTIF titkárságának javaslata a közgyűlés azon határozatából áll, amely felhatalmazza az igazgatási bizottságot arra, hogy más nemzetközi szervezetekkel és szövetségekkel foglalkozó tanácsadó kapcsolattartó csoportokat hozzon létre és oszlasson fel, valamint felügyelje e csoportok működését. Ebben a szakaszban az Unió egyetért a szóban forgó célkitűzéssel, nevezetesen az érintett kérdésekkel kapcsolatos rugalmasság lehetővé tételével. Mindazonáltal jelenlegi formájában nem tudja elfogadni a javaslatot, mivel az új feladatot jelent az igazgatási bizottság számára a COTIF-egyezmény 15. cikkének 2. §-ában meghatározottakon túl, anélkül, hogy a vonatkozó eljárásoknak megfelelően alkalmazott szóban forgó rendelkezést hivatalosan módosítaná.

Ezért az Uniónak elleneznie kell az OTIF titkárságának javaslatát, és ehelyett javasolhatja, hogy a közgyűlés hozzon létre egy ad hoc bizottságot az egyezmény 13. cikkének 2. §-ával összhangban, azzal a feladattal, hogy más nemzetközi szervezetekkel és szövetségekkel foglalkozó tanácsadó kapcsolattartó csoportokat hozzon létre és oszlasson fel, valamint felügyelje e csoportok működését. A bizottság tevékenységét az OTIF munkaprogramja alapján és azzal összhangban kell irányítani. E tekintetben fontos szem előtt tartani, hogy az ilyen feladatok az OTIF szintjén a szakpolitikák kidolgozása tekintetében valamennyi területen gyakorlati következményekkel járnak. Ezért biztosítani kell, hogy az Unió a csatlakozási megállapodás 5. cikkének (1) bekezdésével összhangban teljeskörűen részt vegyen e tevékenységekben.

Négyéves időtartam meghatározása indokolt annak érdekében, hogy lejárta előtt megítéljék, hogy a szerzett tapasztalatok kielégítőek-e. Amennyiben igen, kellő előkészítés után a kérdés strukturális megoldása érdekében elő lehet irányozni az egyezmény módosítását a csatlakozási megállapodás 5. cikkének (1) bekezdésében megállapított uniós garanciáknak megfelelően.

10. napirendi pont – Az alapegyezmény részleges felülvizsgálata: a COTIF-egyezmény felülvizsgálati eljárásának módosítása

A felülvizsgálati bizottság 2018 februárjában tartott 26. ülésén e kérdéssel kapcsolatban született eredménnyel összhangban szükséges és indokolt támogatni a COTIF-egyezmény javasolt módosítását, amely arra irányul, hogy meghatározott időtartam (36 hónap) megállapítására kerüljön sor a függelékekkel kapcsolatban a közgyűlés által elfogadott módosítások hatálybalépésére vonatkozóan, továbbá a szöveg egy rugalmassági rendelkezéssel is kiegészülne, amely lehetővé tenné e határidő eseti alapon történő meghosszabbítását, ha a közgyűlés a COTIF-egyezmény 14. cikkének 6. §-a szerinti többséggel így határoz. A javaslat célja a COTIF-egyezmény felülvizsgálati eljárásának javítása és megkönnyítése, az egyezményt és a hozzá tartozó függelékeket érintő módosítások következetes és gyors végrehajtása érdekében, valamint megelőzendő, hogy a jelenlegi hosszadalmas felülvizsgálati eljárás visszás hatásokat gyakoroljon, ideértve a felülvizsgálati bizottság, illetve az OTIF közgyűlése által elfogadott módosítások közötti belső eltérések, illetve az elsősorban az uniós jog tekintetében fennálló külső eltérések kockázatát is.

12. napirendi pont – A CUI Egységes Szabályok részleges felülvizsgálata

A felülvizsgálati bizottság 2018 februárjában tartott 26. ülésén jóváhagyott módosításokkal összhangban indokolt támogatni a CUI Egységes Szabályok módosításait, amelyek lényegi célja a szóban forgó egységes szabályok hatályának egyértelműsítése egyrészt azzal, hogy a 3. cikk kiegészül a „nemzetközi vasúti forgalom” meghatározásával: „egy nemzetközi menetvonal vagy legalább két állam területén fekvő és az adott pályahálózat-működtetők által koordinált több egymást követő nemzeti menetvonal igénybevételét szükségessé tevő forgalom”, másrészt azzal, hogy az 1. cikk (Hatály) ennek megfelelően módosul úgy, hogy megőrzi a CIV és a CIM egységes szabályokkal való kapcsolatot. A cél az, hogy a CUI Egységes Szabályokat szisztematikusabban alkalmazzák a rendeltetési területükön, azaz a nemzetközi vasúti forgalom területén. A módosítástervezetek összhangban állnak a vasúti infrastruktúra működtetésére és a pályahálózat-működtetők közötti koordinációra vonatkozó uniós vívmányok fogalommeghatározásaival és rendelkezéseivel (például a 2012/34/EU irányelv 2 (átdolgozás) 40., 43. és 46. cikkével). Ami a 8. cikkel (A pályahálózat-működtető felelőssége) kapcsolatban javasolt módosítástervezetet illeti, az alapvetően szerkesztési jellegű és nem érinti a rendelkezés hatályát vagy tartalmát. A 9., valamint a 3., 5., 5a., 7. és 10. cikk vonatkozásában javasolt módosítástervezetek szigorúan szerkesztési jellegűek.

13. napirendi pont – Az ATMF Egységes Szabályok részleges felülvizsgálata

Az ATMF UR részleges felülvizsgálatát a felülvizsgálati bizottság 26. ülésén fogadták el. Ez a felülvizsgálat azonban a felülvizsgálati bizottság hatáskörén kívül eső, az ATMF Egységes Szabályok 1., 3. és 9. cikkéhez tartozó szerkesztési vagy nyelvi jellegű módosításokat is tartalmazott. Ezért ezeket a közgyűlésnek kell elfogadnia. Az ATMF Egységes Szabályok rendelkezései összeegyeztethetők az Európai Unió kölcsönös átjárhatóságról szóló 2008/57/EK irányelvének 3 rendelkezéseivel és a 2004/49/EK vasútbiztonsági irányelv 4 egyes részeivel. A negyedik vasúti csomag 2016-os elfogadásával az Unió e vívmányok több rendelkezését is módosította. A Bizottság által végzett elemzés alapján az OTIF titkársága és az érintett munkacsoport elkészítette az ATMF Egységes Szabályok 2., 3a., 5., 6., 7., 10., 10b., 11. és 13. cikkét érintő módosításokat. E módosítások célja bizonyos terminológiai kifejezések összeegyeztetése az új uniós rendelkezésekkel, illetve az Unión belüli egyes eljárási változások figyelembevétele, különösen ami az Európai Unió Vasúti Ügynökségének a járműengedélyek kiadására történő felhatalmazását illeti. A javasolt módosítások nem érintik az ATMF alapkoncepcióját.

14. napirendi pont – A nemzetközi forgalomban részt vevő vonatok biztonságos üzemeltetésére vonatkozó új H. függelék

Az új H. függeléktervezet a nemzetközi forgalomban részt vevő vonatok biztonságos üzemeltetését szabályozó rendelkezéseket tartalmaz, és célja a COTIF-egyezmény harmonizálása az uniós vívmányokkal, illetve a kölcsönös átjárhatóság támogatása az Európai Unió határain kívül. A javasolt szöveg összhangban van az (EU) 2016/798 új vasútbiztonsági irányelv 5 és a kapcsolódó másodlagos jogszabályok rendelkezéseivel. Az új H. függelék felvételére irányuló javaslatot támogatni kell. E célból a COTIF-egyezmény egyes rendelkezéseit is módosítani kell.

A javasolt szövegek közgyűlés elé terjesztése a felülvizsgálati bizottság 26. ülésén hozott egyik határozat alapján történik, és azok teljes mértékben összhangban vannak a felülvizsgálati bizottság ülése előtt meghatározott uniós állásponttal.

4.Jogalap

4.1.Eljárási jogalap

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: EUMSZ) 218. cikkének (9) bekezdése határozatok elfogadásáról rendelkezik „a megállapodásokkal létrehozott szervekben az Unió által képviselendő álláspontok kialakítására vonatkozóan, amennyiben az ilyen szervnek joghatással bíró jogi aktust kell elfogadnia, kivéve a megállapodás intézményi kereteit kiegészítő vagy módosító jogi aktusokat”.

A „joghatással bíró jogi aktus” fogalmába beletartoznak a nemzetközi jognak a kérdéses szervet szabályozó szabályai szerint joghatással bíró jogi aktusok. Ezenfelül a fogalom magában foglalja azokat az eszközöket is, amelyek a nemzetközi jog értelmében nem bírnak kötelező erővel, de „meghatározó módon befolyásolják az uniós jogalkotó által elfogadott szabályozás tartalmát 6 .

Az OTIF közgyűlése egy megállapodás, nevezetesen a nemzetközi vasúti fuvarozási egyezmény (COTIF) által létrehozott szerv. Az OTIF közgyűlése által elfogadandó jogi aktusok joghatással bíró jogi aktusok. A tervezett jogi aktusok meghatározó módon befolyásolhatják a vasúti fuvarozásra vonatkozó uniós szabályozás tartalmát.

A tervezett jogi aktusok nem egészítik ki és nem módosítják az egyezmény intézményi keretét.

Ezért a javasolt határozat eljárási jogalapja az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése.

4.2.Anyagi jogalap

Az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozat anyagi jogalapja elsősorban azon tervezett jogi aktus célkitűzésétől és tartalmától függ, amellyel kapcsolatban az Unió által képviselendő álláspont kialakításra kerül. Amennyiben a tervezett jogi aktus kettős célkitűzést követ, vagy két összetevőből áll, és ezek egyike elsődlegesként vagy döntő jellegűként azonosítható, míg a másik pusztán járulékos jellegű, az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdése szerinti határozatot egyetlen jogalapra, azaz az elsődleges, illetve döntő jellegű célkitűzés vagy összetevő által megkövetelt jogalapra kell alapítani.

A tervezett jogi aktus elsődleges célkitűzése és tartalma a vasúti fuvarozással kapcsolatos.

A javasolt határozat anyagi jogi jogalapja ezért az EUMSZ 91. cikke.

4.3.Következtetés

A javasolt határozat jogalapja az EUMSZ 91. cikke, összefüggésben az EUMSZ 218. cikkének (9) bekezdésével.

5.A tervezett jogi aktus kihirdetése

Mivel az OTIF közgyűlésének jogi aktusa módosítani fogja a COTIF-egyezményt és annak egyes függelékeit, elfogadását követően helyénvaló kihirdetni az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

2018/0295 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS HATÁROZATA

a Nemzetközi Vasúti Fuvarozásügyi Államközi Szervezet (OTIF) 13. közgyűlésén a Nemzetközi Vasúti Fuvarozási Egyezménynek (COTIF) és függelékeinek egyes módosításaira vonatkozóan az Európai Unió által képviselendő álláspontról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 91. cikkére, összefüggésben 218. cikke (9) bekezdésével,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)Az Unió a 2013/103/EU tanácsi határozattal 7 csatlakozott az 1999. június 3-i vilniusi jegyzőkönyvvel módosított, 1980. május 9-i nemzetközi vasúti fuvarozási egyezményhez (a továbbiakban: a COTIF-egyezmény).

(2)A 2013/103/EU tanácsi határozat előírja, hogy a Nemzetközi Vasúti Fuvarozásügyi Államközi Szervezet (OTIF) ülésein a Bizottság képviseli az Uniót.

(3)Ciprus és Málta kivételével valamennyi tagállam szerződő fele a COTIF-egyezménynek és alkalmazza azt.

(4)Az OTIF közgyűlése (a továbbiakban: közgyűlés) a COTIF-egyezmény 13. cikke (1) bekezdésének a) pontjával összhangban jött létre. A 2018. szeptember 25-én és 26-án megrendezésre kerülő 13. ülésén a közgyűlés várhatóan határozatot hoz a COTIF-egyezmény, valamint annak E. függeléke (Egységes szabályok a nemzetközi vasúti forgalomban kiépített infrastruktúra használatára vonatkozó szerződésekre vonatkozóan – CUI) és G. függeléke (Egységes szabályok a nemzetközi forgalomban használt vasúti vagy villamosvasúti pályaépítő anyag műszaki engedélyére vonatkozóan – ATMF) egyes módosításairól. Az ülésen a közgyűlés várhatóan dönt a COTIF-egyezmény új, a nemzetközi forgalomban részt vevő vonatok biztonságos üzemeltetésére vonatkozó H. függelékének elfogadásáról is.

(5)Indokolt meghatározni az OTIF közgyűlésének 13. ülésén az Unió által képviselendő álláspontot, mivel a COTIF-egyezménynek és annak függelékeinek tervezett módosításai kötelező érvényűek lesznek az Unióra nézve, és meghatározó módon befolyásolhatják az uniós jog, nevezetesen az (EU) 2016/797 európai parlamenti és tanácsi irányelv 8 és az (EU) 2016/798 európai parlamenti és tanácsi irányelv 9 tartalmát.

(6)Az OTIF közgyűlésének eljárási szabályzatát érintő módosítások célja egyes rendelkezések – különösen a regionális szervezetek szavazati jogát szabályozó és a határozatképességet megállapító rendelkezések – frissítése az Unió COTIF-egyezményhez való 2011-es csatlakozásának eredményeként.

(7)A COTIF-egyezmény módosításai a COTIF-egyezmény felülvizsgálati eljárásának javítására és megkönnyítésére irányulnak az egyezmény függelékei módosításainak következetes és gyors végrehajtásának lehetővé tétele céljából, illetve a jelenlegi hosszadalmas felülvizsgálati eljárás káros hatásainak megelőzése érdekében, ideértve a felülvizsgálati bizottság, illetve az OTIF közgyűlése által elfogadott módosítások közötti belső eltéréseket, illetve a – különösen az uniós jog tekintetében fennálló – külső eltéréseket.

(8)Az E. függelék (CUI) módosításainak célja a CUI Egységes Szabályok hatályának egyértelműsítése, az említett szabályok rendeltetésüknek megfelelő, azaz a nemzetközi vasúti forgalom olyan területein történő szisztematikusabb alkalmazásának biztosítása érdekében, mint az árufuvarozási folyosók vagy a nemzetközi személyszállító vonatok.

(9)A G. függelék (ATMF) módosításainak célja az OTIF és az uniós szabályok összehangolása, különösen a negyedik vasúti csomag Unió általi 2016-os elfogadását követően.

(10)A javasolt módosítások legnagyobb része összhangban áll az Unió jogrendjével és stratégiai célkitűzéseivel, ezért helyénvaló, hogy az Unió támogassa őket.

(11)Ezért az OTIF közgyűlésének 13. ülésén az Unió által képviselendő álláspontnak az e határozathoz csatolt mellékleten kell alapulnia,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

(1)A Nemzetközi Vasúti Fuvarozásügyi Államközi Szervezet (OTIF) közgyűlésének 13. ülésén az Unió által képviselendő álláspontot a melléklet tartalmazza.

(2)Az e határozat mellékletében szereplő álláspontok kisebb módosításait az Uniót a közgyűlésen képviselő küldöttek a Tanács további határozata nélkül elfogadhatják.

2. cikk

A 13. közgyűlés határozatát ki kell hirdetni az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

3. cikk

Ennek a határozatnak a Bizottság és a tagállamok a címzettjei.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

(1)    HL L 62., 2013.3.5., 10. o.
(2)    Az Európai Parlament és a Tanács 2012/34/EU irányelve (2012. november 21.) az egységes európai vasúti térség létrehozásáról (átdolgozás), (HL L 343., 2012.12.14., 32. o.).
(3)    Az Európai Parlament és a Tanács 2008/57/EK irányelve (2008. június 17.) a vasúti rendszer Közösségen belüli kölcsönös átjárhatóságáról (átdolgozás), (HL L 191., 2008.7.18., 1. o.).
(4)    Az Európai Parlament és a Tanács 2004/49/EK irányelve (2004. április 29.) a közösségi vasutak biztonságáról (HL L 164., 2004.4.30., 44. o.).
(5)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/798 irányelve (2016. május 11.) a vasútbiztonságról (átdolgozás), (HL L 138., 2016.5.26., 102. o.).
(6)    A Bíróság 2014. október 7-i ítélete, Németország kontra Tanács, C-399/12, ECLI:EU:C:2014:2258, 61–64. pont.
(7)    A Tanács 2013/103/EU határozata (2011. június 16.) az Európai Uniónak az 1999. június 3-i vilniusi jegyzőkönyvvel módosított, 1980. május 9-i nemzetközi vasúti fuvarozási egyezményhez (COTIF) való csatlakozásáról szóló, az Európai Unió és a Nemzetközi Vasúti Fuvarozásügyi Államközi Szervezet közötti megállapodás aláírásáról és megkötéséről (HL L 51., 2013.2.23., 1. o.).
(8)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/797 irányelve (2016. május 11.) a vasúti rendszer Európai Unión belüli kölcsönös átjárhatóságáról (HL L 138., 2016.5.26., 44. o.).
(9)    Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2016/798 irányelve (2016. május 11.) a vasútbiztonságról (HL L 138., 2016.5.26., 102. o.).
Top

Brüsszel,2018.7.27.

COM(2018) 559 final

MELLÉKLET

a következőhöz:

Javaslat
A TANÁCS HATÁROZATA

a Nemzetközi Vasúti Fuvarozásügyi Államközi Szervezet (OTIF) 13. közgyűlésén a Nemzetközi Vasúti Fuvarozási Egyezménynek (COTIF) és függelékeinek egyes módosításaira vonatkozóan az Európai Unió által képviselendő álláspontról


MELLÉKLET

1.Bevezetés

A Nemzetközi Vasúti Fuvarozásügyi Államközi Szervezet (OTIF) közgyűlésének 13. ülése 2018. szeptember 25-én és 26-án kerül megrendezésre. Az üléssel kapcsolatos dokumentumok az OTIF weboldalán érhetők el a következő webhelyen: http://extranet.otif.org/en/?page_id=1071 .

2.A napirendi pontokkal kapcsolatos észrevételek

1. napirendi pont – Az elnök és az alelnök megválasztása

Dokumentum(ok): Nincs

Hatáskör: Unió (megosztott)

Szavazati jog gyakorlása: Tagállamok

Álláspont: Nincs

2. napirendi pont – A napirend elfogadása

Dokumentum(ok): SG-18028-AG 13/2.1; SG-18047-AG 13/2.2

Hatáskör: Unió (megosztott és kizárólagos)

Szavazati jog gyakorlása: Unió

Álláspont: A napirendtervezet elfogadásának támogatása

3. napirendi pont – A Mandátumvizsgáló Bizottság kialakítása

Dokumentum(ok): Nincs

Hatáskör: Unió (megosztott)

Szavazati jog gyakorlása: Tagállamok

Álláspont: Nincs

4. napirendi pont – A szükségesnek ítélt bizottságok kijelölése és munkájuk megszervezése

Dokumentum(ok): Nincs

Hatáskör: Unió (megosztott)

Szavazati jog gyakorlása: Tagállamok

Álláspont: Nincs

5. napirendi pont – Az eljárási szabályzat módosítása

Dokumentum(ok): SG-18030-AG 13/5

Hatáskör: Unió (megosztott és kizárólagos)

Szavazati jog gyakorlása: Unió

Álláspont: Támogatni kell a közgyűlés eljárási szabályzatának módosításait.

Az OTIF közgyűlése eljárási szabályzatának javasolt módosítástervezete a dokumentumok benyújtásának és továbbításának határidejére, a független szakértők részvételére és a jogok regionális szervezetek általi gyakorlásával kapcsolatos rendelkezések egyértelműsítésére vonatkozik. Az eljárási szabályzat aktuális verziója még az Unió COTIF-egyezményhez való csatlakozása előtti időből származik; ezért egyes rendelkezéseket naprakésszé kell tenni, különösen a határozatképesség feltételeit meghatározó és az Unió szavazati jogát meghatározó rendelkezéseket (20. és 21. cikk), amelyeket módosítani kell annak érdekében, hogy megfeleljenek a COTIF-egyezmény 38. cikkének és az EU-OTIF-megállapodásnak. A javasolt egyéb módosítások célja a közgyűlés rendezett eljárásainak biztosítása a rendelkezésre álló nemzetközi bevált gyakorlat és az OTIF gyakorlata alapján; ezeket szintén támogatni kell.

6. napirendi pont – A főtitkár megválasztása a 2019. január 1-jétől 2021. december 31-ig terjedő időszakra

Dokumentum(ok): Korlátozott terjesztésű

Hatáskör: Unió (megosztott)

Szavazati jog gyakorlása: Tagállamok

Álláspont: Nincs

7. napirendi pont – Az OTIF tagsága – általános helyzet

Dokumentum(ok): SG-18032-AG 13/7

Hatáskör: Unió (megosztott)

Szavazati jog gyakorlása: Nem alkalmazandó

Álláspont: Nincs

8. napirendi pont – Együttműködés nemzetközi szervezetekkel és szövetségekkel

Dokumentum(ok): SG-18048-AG 13/8

Hatáskör: Unió (megosztott és kizárólagos)

Szavazati jog gyakorlása: Unió

Álláspont:

Ellenezni kell az OTIF titkárságának azon javaslatát, hogy a közgyűlés felhatalmazza az igazgatási bizottságot, hogy más nemzetközi szervezetekkel és szövetségekkel foglalkozó tanácsadó kapcsolattartó csoportokat hozzon létre és oszlasson fel, valamint felügyelje a kapcsolattartó csoportok működését.

Javasolni kell, hogy a közgyűlés az egyezmény 13. cikkének 2. §-ával összhangban határozzon úgy, hogy ideiglenesen, azaz egy négyéves időtartamra létrehoz egy ad hoc bizottságot azzal a feladattal, hogy más nemzetközi szervezetekkel és szövetségekkel foglalkozó tanácsadó kapcsolattartó csoportokat hoz létre és oszlat fel, valamint felügyeli a kapcsolattartó csoportok működését. Az Uniót fel kell jogosítani arra, hogy részt vegyen az ad hoc bizottság munkájában a csatlakozási megállapodás 5. cikkének (1) bekezdésével összhangban. A bizottság tevékenységét az OTIF munkaprogramja alapján és azzal összhangban kell irányítani.

Az OTIF titkárságának javaslata a közgyűlés azon határozatából áll, amely felhatalmazza az igazgatási bizottságot arra, hogy más nemzetközi szervezetekkel és szövetségekkel foglalkozó tanácsadó kapcsolattartó csoportokat hozzon létre és oszlasson fel, valamint felügyelje e csoportok működését. Ebben a szakaszban az Unió egyetért a szóban forgó célkitűzéssel, nevezetesen az érintett kérdésekkel kapcsolatos rugalmasság lehetővé tételével. Mindazonáltal jelenlegi formájában nem tudja elfogadni a javaslatot, mivel az új feladatot jelent az igazgatási bizottság számára a COTIF-egyezmény 15. cikkének 2. §-ában meghatározottakon túl, anélkül, hogy a vonatkozó eljárásoknak megfelelően alkalmazott szóban forgó rendelkezést hivatalosan módosítaná.

Mivel azonban az Unió osztozik az általános célkitűzésben, azt javasolja, hogy a közgyűlés hozzon létre egy ad hoc bizottságot az egyezmény 13. cikkének 2. §-ával összhangban, azzal a feladattal, hogy más nemzetközi szervezetekkel és szövetségekkel foglalkozó tanácsadó kapcsolattartó csoportokat hoz létre és oszlat fel, valamint felügyeli e csoportok működését. E tekintetben fontos szem előtt tartani, hogy az ilyen feladatok az OTIF szintjén a szakpolitikák kidolgozása tekintetében valamennyi területen gyakorlati következményekkel járnak. Ezért biztosítani kell, hogy az Unió a csatlakozási megállapodás 5. cikkének (1) bekezdésével összhangban teljeskörűen részt vegyen e tevékenységekben.

Négyéves időtartam meghatározása indokolt annak érdekében, hogy lejárta előtt megítéljék, hogy a szerzett tapasztalatok kielégítőek-e. Amennyiben igen, kellő előkészítés után a kérdés strukturális megoldása érdekében elő lehet irányozni az egyezmény módosítását a csatlakozási megállapodás 5. cikkének (1) bekezdésében megállapított uniós garanciáknak megfelelően.

9. napirendi pont – Költségvetési keret

Dokumentum(ok): Korlátozott terjesztésű

Hatáskör: Tagállamok

Szavazati jog gyakorlása: Tagállamok

Álláspont: Nincs

Az Európai Unió és az OTIF közötti megállapodás 4. cikkének értelmében: „Az Unió nem járul hozzá az OTIF költségvetéséhez, és nem vesz részt a költségvetést érintő döntésekben.”

10. napirendi pont – Az alapegyezmény részleges felülvizsgálata: a COTIF-egyezmény felülvizsgálati eljárásának módosítása

Dokumentum(ok): SG-18035-AG 13/10

Hatáskör: Unió (megosztott)

Szavazati jog gyakorlása: Tagállamok

Álláspont: Támogatni kell a COTIF egyezmény 34. cikke 3–6. §-ának módosítását, és jóvá kell hagyni a magyarázó jelentés módosításait.

A felülvizsgálati bizottság 26. ülésén e kérdéssel kapcsolatban született eredménnyel összhangban szükséges és indokolt támogatni a COTIF-egyezmény javasolt módosítását, amely arra irányul, hogy meghatározott időtartam (36 hónap) megállapítására kerüljön sor a függelékekkel kapcsolatban a közgyűlés által elfogadott módosítások hatálybalépésére vonatkozóan, továbbá a szöveg egy rugalmassági rendelkezéssel is kiegészülne, amely lehetővé tenné e határidő eseti alapon történő meghosszabbítását, ha a közgyűlés a COTIF-egyezmény 14. cikkének 6. §-a szerinti többséggel így határoz.

A javaslat célja a COTIF-egyezmény felülvizsgálati eljárásának javítása és megkönnyítése, az egyezményt és a hozzá tartozó függelékeket érintő módosítások következetes és gyors végrehajtása érdekében, valamint megelőzendő, hogy a jelenlegi hosszadalmas felülvizsgálati eljárás káros hatásokkal járjon, ideértve a felülvizsgálati bizottság, illetve az OTIF közgyűlése által elfogadott módosítások közötti belső eltérések, illetve az elsősorban az uniós jog tekintetében fennálló külső eltérések kockázatát is.

11. napirendi pont – A CIM Egységes Szabályok részleges felülvizsgálata – A főtitkár jelentése

Dokumentum(ok): SG-18036-AG 13/11

Hatáskör: Unió (megosztott és kizárólagos)

Szavazati jog gyakorlása: Unió (szavazásra bocsátás esetén)

Álláspont: Nyugtázni kell a főtitkár jelentését, és utasítani kell a főtitkárt, hogy nyújtson be jelentést a 14. közgyűlés részére a vámügyi kérdések terén elért eredményekről és az árufuvarozási okmányok digitalizálásáról, és szükség esetén nyújtson be javaslatokat a CIM Egységes Szabályok módosítására.

12. napirendi pont – A CUI Egységes Szabályok részleges felülvizsgálata

Dokumentum(ok): SG-18037-AG 13/12

Hatáskör: Unió (megosztott)

Szavazati jog gyakorlása: Tagállamok

Álláspont:

Támogatni kell a CUI Egységes Szabályok címének, valamint 1., 3. cikkének, 5. cikke 1. §-ának, 5bis cikke 1. és 2. §-ának, 7. cikke 2. §-ának, 8. cikkének, 9. cikke 1. §-ának és 10. cikke 3. §-ának módosításait és jóvá kell hagyni a magyarázó jelentés módosításait.

A CUI Egységes Szabályok módosítása céljából támogatni kell a COTIF-egyezmény 2. cikke (1. §-ának, a) pontja), 3. cikke és 6. cikke (1. §-ának, e) pontja) módosításait.

A felülvizsgálati bizottság 2018 februárjában tartott 26. ülésén jóváhagyott módosításokkal összhangban a javasolt módosítások lényegi célja a CUI Egységes Szabályok hatályának egyértelműsítése egyrészt azzal, hogy a 3. cikk kiegészül a „nemzetközi vasúti forgalom” fogalmának meghatározásával: „egy nemzetközi menetvonal vagy legalább két állam területén fekvő és az adott pályahálózat-működtetők által koordinált több egymást követő nemzeti menetvonal igénybevételét szükségessé tevő forgalom”, másrészt azzal, hogy az 1. cikk (Hatály) ennek megfelelően módosul úgy, hogy megőrzi a CIV és a CIM Egységes Szabályokkal való kapcsolatot. A cél a CUI Egységes Szabályok szisztematikusabb alkalmazásának biztosítása rendeltetésüknek megfelelően, azaz a nemzetközi vasúti forgalom területein.

A módosítástervezetek összhangban állnak a vasúti infrastruktúra működtetésére és a pályahálózat-működtetők közötti koordinációra vonatkozó uniós vívmányok fogalommeghatározásaival és rendelkezéseivel (például a 2012/34/EU irányelv (átdolgozás) 40., 43. és 46. cikkével). Ami a 8. cikkel (A pályahálózat-működtető felelőssége) kapcsolatban javasolt módosítástervezetet illeti, az alapvetően szerkesztési jellegű és nem érinti a rendelkezés hatályát vagy tartalmát. A 9., 3., 5., 5bis., 7. és 10. cikkek vonatkozásában javasolt módosítástervezetek szigorúan szerkesztési jellegűek.

13. napirendi pont – Az ATMF Egységes Szabályok részleges felülvizsgálata

Dokumentum(ok): SG-18038-AG 13/13

Hatáskör: Unió (kizárólagos)

Szavazati jog gyakorlása: Unió

Álláspont: Támogatni kell az ATMF Egységes Szabályok OTIF titkársága által javasolt részleges felülvizsgálatát.

Az ATMF Egységes Szabályok részleges felülvizsgálatát a felülvizsgálati bizottság 26. ülésén fogadták el a következő bekezdésben leírt okok miatt. Ez a felülvizsgálat azonban a felülvizsgálati bizottság hatáskörén kívül eső, az ATMF Egységes Szabályok 1., 3. és 9. cikkéhez tartozó szerkesztési vagy nyelvi jellegű módosításokat is tartalmazott. Ezért ezeket a közgyűlésnek kell elfogadnia.

Az ATMF Egységes Szabályok rendelkezései összeegyeztethetők az Európai Unió kölcsönös átjárhatóságról szóló 2008/57/EK irányelvének rendelkezéseivel és a biztonságról szóló 2009/49/EK irányelv egyes részeivel. A negyedik vasúti csomag elfogadásával az Unió e vívmány több rendelkezését is módosította. A Bizottság által végzett elemzés alapján az OTIF titkársága és az érintett munkacsoport elkészítette az ATMF Egységes Szabályok 2., 3a., 5., 6., 7., 10., 10b., 11. és 13. cikkét érintő módosításokat. E módosítások célja bizonyos terminológiai kifejezések összeegyeztetése az új uniós rendelkezésekkel, illetve az Unión belüli egyes eljárási változások figyelembevétele, különösen ami az Európai Unió Vasúti Ügynökségének a járműengedélyek kiadására történő felhatalmazását illeti. A javasolt módosítások nem érintik az ATMF alapkoncepcióját.

14. napirendi pont – A nemzetközi forgalomban részt vevő vonatok biztonságos üzemeltetésére vonatkozó új H. függelék

Dokumentum(ok): SG-18039-AG 13/14.1; SG-18040-AG 13/14.2

Hatáskör: Unió (kizárólagos)

Szavazati jog gyakorlása: Unió

Álláspont:

Támogatni kell (SG-18039-AG 13/14.1) a vonatok nemzetközi forgalomban való biztonságos üzemeltetéséről szóló COTIF egyezmény új H. függelékének felvételét és jóvá kell hagyni a magyarázó jelentés módosításait.

Az új H. függelék felvétele érdekében támogatni kell (SG-18040-AG 13/14.2) a COTIF egyezmény 2. cikke 1. §-ának, 6. cikke 1. §-ának, 20. cikke 1–2. §-ának, 33. cikke 4–6. §-ának és 35. cikke 4–6. §-ának módosításait és jóvá kell hagyni a magyarázó jelentés módosításait.

Az új H. függeléktervezet a nemzetközi forgalomban részt vevő vonatok biztonságos üzemeltetését szabályozó rendelkezéseket tartalmaz, és célja a COTIF-egyezmény harmonizálása az uniós vívmányokkal, illetve a kölcsönös átjárhatóság támogatása az Európai Unió határain kívül. A javasolt szöveg összhangban van az (EU) 2016/798 új vasútbiztonsági irányelv és a kapcsolódó másodlagos jogszabályok rendelkezéseivel. Amint arról már szó volt, az új H. függelék beillesztése érdekében a COTIF bizonyos rendelkezéseinek módosítására is szükség van.

A javasolt szövegek közgyűlés elé terjesztése a felülvizsgálati bizottság 26. ülésén hozott egyik határozat alapján történik, és azok teljes mértékben összhangban vannak a felülvizsgálati bizottság ülése előtt meghatározott uniós állásponttal.

15. napirendi pont – A piacra jutási feltételek összehangolásának szükségességéről folytatott általános megbeszélés

Dokumentum(ok): SG-18041-AG 13/15

Hatáskör: Unió (kizárólagos)

Szavazati jog gyakorlása: Unió

Álláspont: Támogatni kell az OTIF titkárság javaslatát, amely felhatalmazza a főtitkárt arra, hogy folytassa a nemzetközi vasúti hálózati hozzáférési feltételekre vonatkozó, nem kötelező erejű jogi keret kidolgozásával kapcsolatos munkát, az SG-18041-AG 13/15 dokumentum VI. szakaszában meghatározott iránymutatásoknak megfelelően, a jogi szakértői munkacsoport keretében és az illetékes nemzetközi szervezetekkel és szövetségekkel együttműködve.

A tárgyat, azaz a vasúti hálózat hozzáférési feltételeit az egységes európai vasúti térség létrehozásáról szóló, 2012. november 21-i 2012/34/EU európai parlamenti és tanácsi irányelv (átdolgozás) uniós szinten szabályozza. A felülvizsgálati bizottság 2018. februárjában tartott 26. ülésén az e témában folytatott eszmecserével összhangban továbbra is helyénvaló a vasúti hálózati hozzáférési feltételekre vonatkozó, nem kötelező erejű jogi keret OTIF általi kidolgozására irányuló kezdeményezés támogatása az EU-n kívüli nemzetközi vasúti forgalom elősegítésének és javításának eszközeként.

16. napirendi pont – Egységes vasútjog – A főtitkár jelentése

Dokumentum(ok): SG-18042-AG 13/16

Hatáskör: Unió (megosztott)

Szavazati jog gyakorlása: Tagállamok

Álláspont:

Nyugtázni kell a főtitkár jelentését, és utasítani kell a főtitkárt, hogy folytassa az együttműködést az ENSZ Európai Gazdasági Bizottságával az egységes vasúti jogi kezdeményezéssel kapcsolatban.

Meg kell bízni az igazgatási bizottságot, hogy kövesse nyomon az ENSZ Európai Gazdasági Bizottság egységes vasútjogra vonatkozó kezdeményezését, és adjon ki tanácsadó véleményt az általános szakpolitikai kérdésekről, ahol megvalósítható, és meg kell bízni a jogi szakértői munkacsoportot, hogy kövesse nyomon az ENSZ Európai Gazdasági Bizottság egységes vasútjogi kezdeményezését, és amennyiben megvalósítható, adjon ki jogi szakvéleményt a jogi kérdésekről.

Az igazgatási bizottsággal konzultálva utasítani kell a főtitkárt és a Jogi Szakértők Munkacsoportját, hogy mérlegeljék és javasoljanak megoldásokat arra, hogy az OTIF megfelelő módon vegyen részt olyan kötelező erejű jogi eszközök irányításában, amelyek magukban foglalhatnák az ENSZ EGB egységes vasútjogról szóló kezdeményezése keretében az áruk fuvarozásáról szóló szerződésre vonatkozóan kialakított jogi szabályozás tervezetét, továbbá utasítani kell a főtitkárt, hogy nyújtson be jelentést a 14. közgyűlésnek.

Míg egy egységes nemzetközi jogi rendszer a jelenlegi két jogi rendszerhez képest előnyöket biztosíthat a vasúti közlekedés számára az eurázsiai kontinensen, ez az egységes rendszer csak az OSJD, az OTIF, valamint a tagok egyértelmű elkötelezettsége és részvétele mellett fejleszthető ki – máskülönben egy harmadik nemzetközi jogi szabályozás jön létre és a nemzetközi vasúti szabályozás tovább fragmentálódik. Következésképpen a meglévő szervezetek előzetes politikai döntése szükséges e cél összehangolására, mielőtt bármilyen átfogó jogi rendszer bevezetésre kerülne. Ezért szükséges és helyénvaló annak biztosítása, hogy az OTIF továbbra is részt vegyen ebben a folyamatban, különösen igazgatási bizottságának és jogi szakértői munkacsoportjának tevékenységei révén, és a közgyűlés következő ülésén beszámoljon az ENSZ EGB-nél végzett munka előrehaladásáról.

17. napirendi pont – Jogi szakértői munkacsoport

Dokumentum(ok): SG-18046-AG 13/17

Hatáskör: Unió (megosztott)

Szavazati jog gyakorlása: Tagállamok

Álláspont:

Támogatni kell egy jogi szakértőkből álló tanácsadó munkacsoport létrehozását a következők érdekében: az egyezmény módosításai vagy kiegészítései tervezetének előkészítése; jogi tanácsadás és segítségnyújtás, a COTIF egyezmény működésének és végrehajtásának előmozdítása és megkönnyítése, a COTIF egyezmény alkalmazásának és végrehajtásának nyomon követése és értékelése, az OTIF tagjainak fórumaként való fellépés a vonatkozó jogi kérdések felvetésére és megvitatására.

Meg kell bízni a főtitkárt, hogy mérlegelés és/vagy döntéshozatal céljából nyújtsa be a munkacsoport által az OTIF illetékes szerveinek tett következtetéseket és javaslatokat.

Utasítani kell a főtitkárt, hogy a közgyűlés 14. ülésén nyújtson be jelentést a munkacsoport tevékenységéről.

A felülvizsgálati bizottság 2018. februári 26. ülésén az e témáról folytatott vita eredményével összhangban helyénvaló az OTIF jogi szakértői csoportjának létrehozása a jogi területen működő meglévő szervek működésének elősegítése és megkönnyítése, valamint a COTIF egyezmény hatékony irányításának biztosítása érdekében.

18. napirendi pont: Jelentés az igazgatási bizottság 2015. október 1-je és 2018. szeptember 30-a közötti időszakban végzett tevékenységéről

Dokumentum(ok): Korlátozott terjesztésű

Hatáskör: Unió (megosztott)

Szavazati jog gyakorlása: Tagállamok

Álláspont: Nincs

19. napirendi pont: Az igazgatási bizottság megválasztása a 2018. október 1-je és 2021. szeptember 30-a közötti időszakra (összetétel és az elnök)

Dokumentum(ok): Korlátozott terjesztésű

Hatáskör: Unió (megosztott)

Szavazati jog gyakorlása: Tagállamok

Álláspont: Nincs

20. napirendi pont – A 14. közgyűlés ideiglenes időpontja

Dokumentum(ok): Nincs

Hatáskör: nem alkalmazandó

Szavazati jog gyakorlása: nem alkalmazandó

Álláspont: Nincs

21. napirendi pont – Egyéb kérdések

Dokumentum(ok): Nem áll rendelkezésre

Hatáskör: Nem alkalmazandó

Szavazati jog gyakorlása: Nem alkalmazandó

Álláspont: Nincs

22. napirendi pont – A közgyűlés más feladatai

Dokumentum(ok): Kitöltendő

Hatáskör: Kitöltendő

Szavazati jog gyakorlása: Kitöltendő

Álláspont: Kitöltendő

23. napirendi pont – A bizottság jelentései, szükség esetén

Dokumentum(ok): Nem áll rendelkezésre

Hatáskör: Nem alkalmazandó

Szavazati jog gyakorlása: Nem alkalmazandó

Álláspont: Nincs

24. napirendi pont: Határozatok, megbízások, ajánlások és egyéb közgyűlési dokumentumok elfogadása (végső szövegváltozat)

Dokumentum(ok): Nem áll rendelkezésre

Hatáskör: Unió (megosztott és kizárólagos)

Szavazati jog gyakorlása: Unió

Álláspont: A vonatkozó napirendi pontok szerint.

Top