EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0326

Javaslat A TANÁCS RENDELETE a közös összevont társaságiadó-alapon, az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren és az újrafeldolgozatlan műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját források rendelkezésre bocsátásának módszereiről és eljárásáról, valamint a készpénzigények teljesítését célzó intézkedésekről

COM/2018/326 final - 2018/0131 (NLE)

Brüsszel, 2018.5.2.

COM(2018) 326 final

2018/0131(NLE)

Javaslat

A TANÁCS RENDELETE

a közös összevont társaságiadó-alapon, az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren és az újrafeldolgozatlan műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját források rendelkezésre bocsátásának módszereiről és eljárásáról, valamint a készpénzigények teljesítését célzó intézkedésekről


INDOKOLÁS

1.A JAVASLAT HÁTTERE

A javaslat indokai és céljai

E javaslat célja, hogy az Európai Unió működéséről szóló szerződés 322. cikke (2) bekezdésének megfelelően megállapítsa azon módszerek és eljárás meghatározásához szükséges rendelkezéseket, amelyek alapján a tagállamok az új saját forrásokat a Bizottság rendelkezésére bocsátják. Ezek az új saját források, amelyeket az Európai Unió saját forrásainak rendszeréről szóló tanácsi határozatra irányuló bizottsági javaslat 1 2. cikke (1) bekezdésének c), d) és e) pontja határoz meg, a következők: a közös összevont társaságiadó-alapon, az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren és az újrafeldolgozatlan műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját források. Ez a rendelet kiegészíti a 609/2014/EU, Euratom tanácsi rendeletet 2 , amely a meglévő saját források tekintetében továbbra is hatályban marad.

A javasolt új sajátforrás-határozat fenntartja és megreformálja a három meglévő saját forrást: a tradicionális saját forrásokat, a hozzáadottérték-adón alapuló saját forrás módosított változatát és a bruttó nemzeti jövedelmen alapuló saját forrást.

A sajátforrás-határozatra irányuló javaslat emellett bevezet három új saját forrást: a közös összevont társaságiadó-alapon, az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren és az újrafeldolgozatlan műanyag csomagolási hulladékon alapulót.

Az ebben a rendeletben javasolt gyakorlati intézkedések a javasolt sajátforrás-határozatban rögzített rendszer végrehajtására szolgálnak, és kiegészítik a jelenlegi sajátforrás-rendszert, azt az új saját forrásokhoz igazítva. A javasolt rendelet különösen az új saját források kiszámítása, megállapítása és rendelkezésre bocsátása, az igazoló dokumentumok megőrzése, az adminisztratív együttműködés, a saját források számlái, a saját források rendelkezésre bocsátásának, a helyesbítéseknek és a kiigazításoknak az ütemezése és – szükség esetén – a készpénzkezelésre vonatkozó rendelkezések tekintetében hoz rendelkezéseket.

A javaslat emellett a 609/2014/EU, Euratom rendelet 5. cikkét kiegészítve megállapítja a bruttó nemzeti jövedelmen alapuló saját forrásra alkalmazandó mérték kiszámítását. A bruttó nemzeti jövedelem összegét az összes többi saját forrás összegének, továbbá a kiegészítő kutatási és technológiafejlesztési programokhoz való pénzügyi hozzájárulásoknak és az egyéb bevételeknek az ismertté válása után kell kiszámítani. Ez biztosítaná a bruttó nemzeti jövedelmen alapuló saját forrás reziduális jellegét, amelynek lényege, hogy fedezet nyújtson az uniós költségvetésnek a többi saját forrás és az uniós költségvetés egyéb bevételi forrásai által nem fedezett részére.

A költségvetési ciklusban való kezelésük szerint a saját források két csoportba oszthatók. Az első csoportba tartozó bevételeket a későbbiekben az aktuális fejleményeknek megfelelően aktualizálják (a költségvetési év elején elfogadott költségvetésben szereplő összegekhez képest) – jelenleg ilyenek például a hozzáadottérték-adón alapuló és a bruttó nemzeti jövedelmen alapuló saját források. A második csoportba tartozó bevételeket nem aktualizálják, ilyenek például a vámok. E két csoportba a javasolt új források is besorolhatók, vagyis az eljárást nem kell módosítani. A közös összevont társaságiadó-alapon és a műanyag csomagolási hulladékkal kapcsolatos hozzájáruláson alapuló saját forrásokat a ténylegesen bejelentett és ellenőrzött számok alapján – amint azok rendelkezésre állnak – aktualizálni fogják. Az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszer árverési bevételein alapuló saját forrást ugyanakkor a vámokhoz hasonlóan nem fogják aktualizálni vagy kiigazítani. A bruttó nemzeti jövedelmen alapuló hozzájárulás mint egyenlegező tétel megőrzése biztosítja a költségvetési egyensúly fenntartását.

A tanácsadó bizottság teljes mértékben részt fog venni az összes saját forrás előrejelzésében.

E rendelet rendelkezései általában tükrözik a 609/2014/EU, Euratom rendelet rendelkezéseit, és azokra a szöveg rendszeresen hivatkozik.

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 311. cikkének negyedik bekezdése értelmében a saját források rendelkezésre bocsátásáról szóló rendelkezéseket kiegészíti az Unió saját forrásainak rendszerére vonatkozó végrehajtási intézkedések megállapításáról szóló rendelet. Ezeket a rendelkezéseket, amelyek nem kötődnek közvetlenül a saját források rendelkezésre bocsátásához, a saját források rendszerére vonatkozó végrehajtási intézkedések megállapításáról szóló tanácsi rendeletre irányuló javaslat 3 határozza meg, amely hatályon kívül helyezi és felváltja a hatályos 608/2014/EU, Euratom rendeletet 4 .

Ez a kezdeményezés annak a saját forrásokról szóló tágabb jogalkotási csomagnak a része, amelyet a Bizottság a 2021–2027-es időszakra vonatkozó többéves pénzügyi keretről szóló rendelettel együtt terjeszt elő 5 . A csomag az említett sajátforrás-határozatot, az összes – jelenlegi és új – saját forrásra vonatkozó végrehajtási intézkedésekről szóló rendeletet, és a hozzáadottérték-adón alapuló saját forrásokról szóló rendelet 6 módosítását 7 tartalmazza. A kezdeményezés nem része a Célravezető és hatásos szabályozás programnak.

A javasolt új sajátforrás-határozat új saját forrásokat vezet be, 6. cikkének (3) bekezdése pedig előírja, hogy a tagállamok a 2. cikk (1) bekezdésének a), b), c), d), e) és f) pontjában említett forrásokat az Európai Unió működéséről szóló szerződés 322. cikkének (2) bekezdése szerint elfogadott rendeletekkel összhangban bocsássák a Bizottság rendelkezésére. A 609/2014/EU, Euratom rendelet a határozat 2. cikke (1) bekezdésének a), b), és f) pontjában említett meglévő saját forrásokkal foglalkozik, a javasolt rendelet pedig a határozat 2. cikke (1) bekezdésének c), d), és e) pontjában említett új saját forrásokkal.

Emellett, a bruttó nemzeti jövedelmen alapuló reziduális saját forrásra alkalmazandó mérték meghatározása céljából egy új javasolt cikk kiegészíti a 609/2014/EU, Euratom rendelet 5. cikkét. A javasolt cikk alapján a bruttó nemzeti jövedelmen alapuló saját forrással fedezett költségvetési rész kiszámítása érdekében a közös összevont társaságiadó-alapon, az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren és a műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját forrásokból származó bevételeket hozzá kell adni a tradicionális saját forrásokból és a hozzáadottérték-adón alapuló saját forrásokból származó bevételekhez.

A Bizottság javaslatát az 5. szakasz fejti ki részletesebben.

Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

A sajátforrás-határozat jogalapja az Európai Unió működéséről szóló szerződés 311. cikkének harmadik bekezdése. A saját források rendszerére vonatkozó és az említett saját források rendelkezésre bocsátására vonatkozó végrehajtási intézkedések megállapításáról szóló jogi aktusok alapja a Szerződés 311. cikkének negyedik bekezdése és 322. cikkének (2) bekezdése.

E rendelet jogalapja az Európai Unió működéséről szóló szerződés 322. cikkének (2) bekezdése. További hivatkozása az új sajátforrás-határozat 6. cikke (a 2014/335/EU, Euratom sajátforrás-határozat 8 8. cikke). A rendelet kiegészíti a tradicionális saját forrásokra, illetve a hozzáadottérték-adón alapuló és a bruttó nemzeti jövedelmen alapuló saját forrásokra vonatkozó jelenlegi 609/2014/EU, Euratom rendeletet. Végül, a rendelet kötődik a saját források rendszerére vonatkozó végrehajtási intézkedések megállapításáról szóló rendelethez (a jelenlegi 608/2014/EU, Euratom rendelethez és a végrehajtási intézkedésekről szóló új rendeletjavaslathoz).

Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

A saját források jellege miatt kezelésük nagyban függ más uniós szakpolitikák helyes végrehajtásától:

a tradicionális saját források (főként vámok) a vámunióhoz kötődnek;

a hozzáadottérték-adón alapuló és a közös összevont társaságiadó-alaphoz kapcsolódó saját források az egységes piachoz és az adópolitikához kötődnek;

az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren alapuló és a műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját források az uniós környezetvédelmi és éghajlat-politikához kötődnek.

2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

Jogalap

E rendelet jogalapja az Európai Unió működéséről szóló szerződés 322. cikkének (2) bekezdése. További hivatkozása az új sajátforrás-határozat 6. cikke (a 2014/335/EU, Euratom sajátforrás-határozat 8. cikke).

Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

Az uniós költségvetés és a bevételeit adó saját források jellege miatt a saját források rendszerét és a rendelkezésre bocsátásukra vonatkozó intézkedéseket az Unió egészét figyelembe vevő szempontrendszert követve kell kialakítani, ami a tagállamok által nem valósítható meg.

Arányosság

Az új rendeletre irányuló javaslat kiegészíti a meglévő rendelkezéseket, és azokat az új saját forrásokhoz igazítja. Az új saját forrásoknak az új sajátforrás-határozatba való beemelése szükségessé teszi a jogszabályok aktualizálását, amely az új saját források rendelkezésre bocsátásáról szóló rendelkezések kidolgozását, továbbá a meglévő rendelkezések aktualizálását és javítását foglalja magában.

Mivel a saját források rendszerének jó működése az Uniónak és a tagállamoknak is érdeke, ezért a saját források rendelkezésre bocsátásának módszerei úgy kerülnek kialakításra, hogy lehetővé tegyék az uniós szervek és a tagállamok zökkenőmentes együttműködését.

A jogi aktus típusának megválasztása

Az Európai Unió működéséről szóló szerződés 322. cikkének (2) bekezdése nem határozza meg a használandó instrumentum típusát 9 . A 2014/335/EU, Euratom határozat 8. cikke és a javasolt sajátforrás-határozat 6. cikke szerint azonban a tagállamok a forrásokat az Európai Unió működéséről szóló szerződés 322. cikkének (2) bekezdése alapján elfogadott „rendeletekkel összhangban” bocsátják a Bizottság rendelkezésére.

3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

Az Európai Unió saját forrásainak rendszeréről szóló tanácsi határozatra irányuló javaslat indokolása nagyobb áttekintést ad a sajátforrás-rendszer reformjának szükségességét elemző közelmúltbeli jelentésekről és dokumentumokról.

Új rendeletet kell alkotni a rendelkezésre bocsátásról, mivel a hatályos 609/2014/EU, Euratom rendelet csak a tradicionális saját forrásokra, illetve a hozzáadottérték-adón alapuló és a bruttó nemzeti jövedelmen alapuló saját forrásokra vonatkozik, míg a javasolt sajátforrás-határozat olyan új saját forrásokat vezet be, amelyek esetében a rendelkezésre bocsátásukról szóló rendelkezések szükségesek.

A javaslat a már hatályban lévő rendelkezéseket követi, mivel a 609/2014/EU, Euratom tanácsi rendelet szerinti rendszert igazítja az új saját forrásokhoz. A javasolt rendelet emellett kiegészíti az új saját forrásokról szóló releváns jogszabályokat, illetve azokra hivatkozik. Ezért a javaslat a jelenlegi rendszer folytatásának minősül, kiterjesztve azt az új saját forrásokra.

Ez a javaslat nem kötődik a Célravezető és hatásos szabályozás programhoz; érintettjei nem mikrovállalkozások, kis- és középvállalkozások vagy egyéb érdekeltek, hanem a tagállamok. A javaslat elvben nincs hatással az uniós ágazatok versenyképességére vagy a nemzetközi kereskedelemre. A javaslat nem érinti az alapjogok védelmét.

4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

E javaslat és a saját forrásokra vonatkozó jogalkotási csomag költségvetési vonzatait az e javaslathoz csatolt pénzügyi kimutatás ismerteti. Az új saját források bevezetésével megreformált sajátforrás-rendszer a jelenlegivel azonos szintű igazgatási előirányzatokat és személyzeti erőforrásokat igényel.

5.EGYÉB ELEMEK

A saját forrásokról szóló jogszabályok alkalmazását – és így a saját források rendelkezésre bocsátásának módszereit és eljárásait – rendszeresen megvitatja majd a saját forrásokkal foglalkozó tanácsadó bizottság.

A Bizottság javaslatai a következőként foglalhatók össze:

I. fejezet – Általános rendelkezés

A javaslat 2. cikke (Az igazoló dokumentumok megőrzése) olyan rendelkezéseket tartalmaz, amelyek a 609/2014/EU, Euratom rendelet 3. cikkének rendelkezéseit másolják, megkülönböztetve az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren alapuló saját forrásra vonatkozó rendelkezéseket (amelyek a tradicionális saját forrásokra alkalmazandókhoz hasonlítanak) és a közös összevont társaságiadó-alapon és a műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját forrásokra vonatkozó rendelkezéseket (amelyek a hozzáadottérték-adón és a bruttó nemzeti jövedelmen alapuló saját forrásokra alkalmazandókhoz hasonlítanak).

A javaslat 3. cikke (Adminisztratív együttműködés) a 609/2014/EU, Euratom rendelet 4. cikkét tükrözi.

A javaslat 4. cikke (A bruttó nemzeti jövedelmen alapuló saját forrásra gyakorolt hatás) a bruttó nemzeti jövedelmen alapuló saját forrás reziduális jellegét biztosítja. Kiegészíti a 609/2014/EU, Euratom rendelet 5. cikkét, mivel kimondja, hogy a bruttó nemzeti jövedelmen alapuló saját forrást az összes többi – meglévő és új – saját forrás bevételeinek összeadása után kell kiszámítani. Biztosítja továbbá, hogy a sajátforrás-határozatban nyújtott bruttó csökkentéseket figyelembe vegyék a bruttó nemzeti jövedelmen alapuló saját forrás könyvelésbe vételekor és rendelkezésre bocsátásakor.

II. fejezet – A saját források számlái

A javaslat 5. cikke (Számviteli elszámolás és jelentéstétel) a 609/2014/EU, Euratom rendelet 6. cikkét tükrözi, azt az új saját források jellemzőihez igazítva.

A javaslat 6. cikke (Az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren alapuló saját forrás számviteli helyesbítése) a 609/2014/EU, Euratom rendelet 7. cikkét tükrözi, e saját forrás tekintetében a tradicionális saját forrásokra megállapítottakhoz igazodva, mivel a két saját forrás hasonló jellegű.

III. fejezet – A saját források kiszámítása

A 7. a 8. és a 9. cikk a közös összevont társaságiadó-alapon, az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren és a műanyag csomagolási hulladékon alapuló új saját források kiszámításának módszereit tartalmazza. Szövegük az Európai Unió saját forrásainak rendszerére vonatkozó végrehajtási intézkedések megállapításáról szóló tanácsi rendeletre irányuló bizottsági javaslat 1. cikkével összefüggésben értelmezendő, amely az alkalmazandó lehívási mértékeket határozza meg.

IV. fejezet – A saját források rendelkezésre bocsátása

A javaslat 10. cikke (Államkincstári és számviteli rendelkezések) a 609/2014/EU, Euratom rendelet 9. cikkére hivatkozik.

A 11. és a 12. cikk az új saját források rendelkezésre bocsátásáról szól. Mint említettük, az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren alapuló saját forrás szabályozása a tradicionális saját forrásokra alkalmazandó rendelkezéseket követi (lásd a 609/2014/EU, Euratom rendelet 10. cikkét). A közös összevont társaságiadó-alapon és a műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját források szabályozása azonban a hozzáadottérték-adón és a bruttó nemzeti jövedelmen alapuló saját forrásokra alkalmazandó rendelkezéseket követi (lásd a 609/2014/EU, Euratom rendelet 10a. cikkét).

A javaslat 13. cikke (A korábbi pénzügyi évek közös összevont társaságiadó-alapon és a műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját forrásainak kiigazítása) a 609/2014/EU, Euratom rendelet 10b. cikkének a hozzáadottérték-adón és a bruttó nemzeti jövedelmen alapuló saját forrásokra alkalmazandó rendelkezéseihez igazodik. Ezentúl e két új saját forrást figyelembe veszik az éves egyenlegező eljárás során akkor, amikor az előrejelzést összevetik az első valós adatokkal. Az eljárás második lépéseként az egyenlegek teljes összegét felosztják a tagállamok között, GNI-arányuknak megfelelően (nettósítás). A cikk kimondja, hogy az ellenőrzéseket követő helyesbítéseket és kiigazításokat a Bizottság által megállapított napon kell rendelkezésre bocsátani. Az ellenőrzések eredményeként adódó összegeket nem fogják figyelembe venni az éves egyenlegező eljárás során.

A 14. cikk (A tizenkettedek előre hozása) a 609/2014/EU, Euratom rendelet 10a. cikkének (2) bekezdését tükrözi, amelynek alkalmazását a közös összevont társaságiadó-alapon és a műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját forrásokra nézve írja elő.

A javaslat 15. cikke (A késedelmesen rendelkezésre bocsátott összegek után fizetendő kamat) a 609/2014/EU, Euratom rendelet 12. cikkét tükrözi. A kamat az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren alapuló saját forrás rendelkezésre bocsátásának bármely késedelme esetén lesz fizetendő, csakúgy, mint a tradicionális saját források esetében. Ami a közös összevont társaságiadó-alapon és a műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját forrásokat illeti, a hozzáadottérték-adón és a bruttó nemzeti jövedelmen alapuló saját forrásokhoz hasonlóan egy kimerítő lista sorolja fel a kamatfizetés okait.

V. fejezet – A készpénzforrások kezelése

A 16. cikk (A készpénzforrások kezelésére és a kifizetési megbízások végrehajtására vonatkozó követelmények) a 609/2014/EU, Euratom rendelet 14. és 15. cikkére hivatkozik.

VI. fejezet – Záró rendelkezések

A javaslat 17. cikke (Bizottsági eljárás) a 182/2011/EU rendelet értelmében a Bizottságra ruházandó végrehajtási hatáskörökről rendelkezik.

A javaslat 18. cikke (Átmeneti rendelkezések) meghatározza az átmeneti időszakra vonatkozó rendelkezéseket.

A javaslat 19. cikke (Hatálybalépés) kimondja, hogy a rendelet a sajátforrás-határozattal egy időben fog hatályba lépni. A rendelet 2021. január 1-jétől visszamenőleges hatállyal lesz alkalmazandó az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren alapuló és a műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját forrásokra. A közös összevont társaságiadó-alaphoz kapcsolódó saját forrásra vonatkozó rendelkezések a közös összevont társaságiadó-alapról szóló irányelv átültetési időszakának végét követő második évtől lesznek alkalmazandók.

2018/0131 (NLE)

Javaslat

A TANÁCS RENDELETE

a közös összevont társaságiadó-alapon, az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren és az újrafeldolgozatlan műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját források rendelkezésre bocsátásának módszereiről és eljárásáról, valamint a készpénzigények teljesítését célzó intézkedésekről

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 322. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződésre és különösen annak 106a. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Parlament véleményére 10 ,

tekintettel az Európai Számvevőszék véleményére 11 ,

mivel:

(1)Az Uniónak a lehető legjobb feltételek mellett kell rendelkeznie az (EU, Euratom) 20xx/xxxx tanácsi határozat 12 2. cikke (1) bekezdésének c), d) és e) pontjában említett, az Unió rendelkezésére álló saját forrásokkal, és ennek megfelelően szabályokat kell alkotni, amelyek biztosítják, hogy a tagállamok a Bizottság rendelkezésére bocsássák e saját forrásokat.

(2)A 609/2014/EU, Euratom tanácsi rendelet 13 olyan rendelkezéseket tartalmaz a saját források rendelkezésre bocsátásáról és az igazgatási megállapodásokról, amelyek általánosan érvényesek és értelemszerűen alkalmazhatók más saját forrásokra is.

(3)A tagállamoknak meg kell őrizniük, és adott esetben a Bizottság számára továbbítaniuk kell azokat a dokumentumokat és információkat, amelyek ahhoz szükségesek, hogy a Bizottság gyakorolhassa az Unió saját forrásai tekintetében ráruházott hatáskört. Különösen fontos, hogy a tagállamok rendszeres kimutatásokat továbbítsanak a Bizottságnak a saját forrásokról.

(4)A tagállamoknak mindenkor képeseknek kell lenniük arra, hogy a beszedett saját forrásokat igazoló okmányokat a Bizottság számára bemutassák.

(5)A bruttó nemzeti jövedelmen alapuló saját forrásra alkalmazandó mérték kiszámítását az (EU, Euratom) 20xx/xxxx határozat 2. cikke (1) bekezdésének a), b), c), d) és e) pontjában említett összes többi saját forrásból származó bevételek, a kiegészítő kutatási és technológiafejlesztési programokhoz való pénzügyi hozzájárulásokból származó bevételek és az egyéb bevételek összeadása után kell elvégezni.

(6)Az (EU, Euratom) 20xx/xxxx határozat 2. cikke (1) bekezdésének negyedik albekezdésében említett, Németországnak biztosított bruttó csökkentéseket figyelembe kell venni a bruttó nemzeti jövedelmen alapuló saját forrásoknak a 609/2014/EU, Euratom rendelet 6. cikke (3) bekezdésének harmadik albekezdése szerinti számviteli elszámolásakor és e saját forrásnak az említett rendelet 10a. cikke szerinti rendelkezésre bocsátásakor.

(7)Annak biztosítása érdekében, hogy az Unió költségvetése mindenkor finanszírozható legyen, a közös összevont társaságiadó-alapon és a műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját források tekintetében eljárást kell alkotni arról, hogy a tagállamok tizenkét havi részletben bocsássák az Unió rendelkezésére a költségvetésbe beállított saját forrásokat, és a későbbiekben igazítsák ki a rendelkezésre bocsátott összegeket.

(8)Az új saját források kiszámítási módszereit egyértelműen az (EU, Euratom) 20xx/xxxx tanácsi 14 rendelet 1. cikkében megállapított alkalmazandó lehívási mértékekkel összefüggésben kell megállapítani.

(9)A saját forrásokat úgy kell rendelkezésre bocsátani, hogy az esedékes összegeket a 609/2014/EU, Euratom rendelet 9. cikkében említett számlán írják jóvá, amelyet e célból a Bizottság nevére, a tagállamok államkincstáránál vagy az általuk kijelölt testületnél nyitnak.

(10)Az egyszerűsítés érdekében a közös összevont társaságiadó-alapon és a műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját források kiigazítására vonatkozó eljárást a meglévő saját forrásokra vonatkozó kiigazítási rendelkezésekhez kell hangolni. A kiigazítások teljes összegét azonnal újra fel kell osztani a tagállamok között.

(11)A Bizottságnak elégséges készpénzforrással kell rendelkeznie ahhoz, hogy megfeleljen az év nyitó hónapjaiban esedékes kifizetésekre vonatkozó jogszabályi követelményeknek, amennyiben a készpénzigények indokolják.

(12)Az Unió célkitűzéseinek elérése érdekében a kamatszámítási eljárásnak biztosítania kell különösen azt, hogy a saját forrásokat időben és teljes egészükben rendelkezésre bocsássák. A tagállamoknak kamatot kell fizetniük abban az esetben, ha a saját forrásokat késedelmesen írják jóvá a számlákon. A hatékony és eredményes pénzgazdálkodás elvével összhangban gondoskodni kell arról, hogy a késve rendelkezésre bocsátott saját források után járó kamatok beszedésének költségei ne haladják meg a fizetendő kamat összegét.

(13)A saját forrásokra vonatkozó pénzügyi szabályok helyes alkalmazásának megkönnyítése érdekében rendelkezésekkel biztosítani kell a tagállamok és a Bizottság közötti együttműködést.

(14)Annak biztosítása érdekében, hogy e rendelet végrehajtása egységes feltételek mellett történjen, a Bizottságot végrehajtási hatáskörökkel kell felruházni a sajátforrás-kimutatások formanyomtatványainak megállapítása tekintetében. E hatásköröket a 182/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletnek 15 megfelelően kell gyakorolni.

(15)A sajátforrás-kimutatások formanyomtatványainak megállapításáról szóló végrehajtási jogi aktusok technikai jellegére való tekintettel az említett jogi aktusokat tanácsadó bizottsági eljárással kell elfogadni.

(16)A következetesség érdekében és az (EU, Euratom) 20xx/xxxx határozat 9. cikkét figyelembe véve e rendeletnek az említett határozattal megegyező napon kell hatályba lépnie, és a rendeletet 2021. január 1-jétől kell alkalmazni. Az (EU, Euratom) 20xx/xxxx határozat 2. cikke (1) bekezdésének c) pontjában említett saját forrásokra vonatkozó rendelkezéseket az említett határozat 9. cikkének megfelelően meghatározott naptól kell alkalmazni,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

I. fejezet

Általános rendelkezések

1. cikk

Tárgy

Ez a rendelet az (EU, Euratom) 20xx/xxxx határozat 2. cikke (1) bekezdésének c), d) és e) pontjában említett uniós saját források kiszámítására és Bizottság számára történő rendelkezésre bocsátására vonatkozó szabályokat állapítja meg, és meghatározza az említett határozat 2. cikke (1) bekezdésének f) pontjában említett, bruttó nemzeti jövedelmen alapuló saját forrásra alkalmazandó mérték kiszámítását.

2. cikk

Az igazoló dokumentumok megőrzése

(1)    A tagállamok megtesznek minden megfelelő intézkedést annak biztosítása érdekében, hogy az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren alapuló saját források kiszámításával, megállapításával és rendelkezésre bocsátásával kapcsolatos igazoló dokumentumokat legalább három naptári évig megőrizzék azon év végétől számítva, amelyre az említett igazoló dokumentumok vonatkoznak.

A közös összevont társaságiadó-alapon és a műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját forrásokkal kapcsolatos igazoló dokumentumokat a tagállamok a kérdéses pénzügyi évet követő hatodik év július 31-ig őrzik meg.

(2)    Ha az (1) bekezdésben említett igazoló dokumentumoknak az EU, Euratom 20xx/xxxx rendelet 4. cikke értelmében elvégzett ellenőrzése azt mutatja, hogy helyesbítésre van szükség, a dokumentumokat az (1) bekezdésben előírt határidőn túl, a helyesbítés vagy kiigazítás elvégzését és nyomon követését lehetővé tevő, elégséges időtartamra kell megőrizni.

(3)    Amennyiben egy a Bizottság és valamely tagállam között az (EU, Euratom) 20xx/xxxx határozat 2. cikke (1) bekezdésének c), d) és e) pontjában említett saját források bizonyos összegének rendelkezésre bocsátására vonatkozó kötelezettséggel kapcsolatban keletkezett vita kölcsönös megegyezéssel vagy az Európai Unió Bíróságának határozatával zárul, a tagállam a pénzügyi követő intézkedésekhez szükséges igazoló dokumentumokat a vita ilyen lezárását követő két hónapon belül eljuttatja a Bizottsághoz.

3. cikk

Adminisztratív együttműködés

(1)    Minden tagállam tájékoztatja a Bizottságot a következőkről:

a)a saját források kiszámításáért, megállapításáért, beszedéséért, rendelkezésre bocsátásáért és ellenőrzéséért felelős szervezeti egységek vagy szervek neve és e szervezeti egységek vagy szervek szerepéről és működéséről szóló alapvető rendelkezések;

b)azok a törvényi, rendeleti vagy közigazgatási intézkedésben megállapított általános rendelkezések és a számviteli eljáráshoz kapcsolódó azon rendelkezések, amelyek a saját források kiszámítására, megállapítására, beszedésére, rendelkezésre bocsátására és a Bizottság általi ellenőrzésre vonatkoznak;

c)valamennyi olyan közigazgatási és számviteli nyilvántartás pontos megnevezése, amelybe a saját forrásokat bejegyzik, különösen azok, amelyeket az 5. cikkben előírt számlák vezetésére alkalmaznak.

A Bizottságot haladéktalanul tájékoztatják az első albekezdésben említett nevekben vagy rendelkezésekben bekövetkező bármilyen változásról.

(2)    A Bizottság egy tagállam kérésére minden tagállamnak továbbítja az első bekezdésben említett információt.

4. cikk

A bruttó nemzeti jövedelmen alapuló saját forrásra gyakorolt hatás

(1)    A 609/2014/EU, Euratom rendelet 5. cikkében említett egységes kulcs meghatározása céljából a bruttó nemzeti jövedelmen alapuló saját forrással fedezett költségvetési rész kiszámítása érdekében az (EU, Euratom) 20xx/xxxx határozat 2. cikke (1) bekezdésének c), d) és e) pontjában említett bevételeket hozzá kell adni az említett határozat 2. cikke (1) bekezdésének a) és b) pontjában említett bevételekhez.

(2)    A 609/2014/EU, Euratom rendelet 6. cikke (3) bekezdésének harmadik albekezdését és 10a. cikkét alkalmazni kell az (EU, Euratom) 20xx/xxxx határozat 2. cikke (1) bekezdésének negyedik albekezdésében említett, Németországnak nyújtott bruttó csökkentésre.

II. fejezet

A saját források számlái

5. cikk

Számviteli elszámolás és jelentéstétel

(1)    A saját forrásokra vonatkozó számlákat az egyes tagállamok államkincstárainak vagy hasonló feladatokat ellátó közhatalmi szervének (a továbbiakban: államkincstár), illetve a tagállamok nemzeti központi bankjainak kell vezetniük. Ezeket a számlákat forrástípusokra lebontva kell vezetni.

(2)    A saját források könyvelésében a hónapnak nem lehet korábban vége, mint a saját forrás kiszámítása vagy megállapítása hónapjának utolsó munkanapján 13 óra.

(3)    A közös összevont társaságiadó-alapon és a műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját forrásokat érintő tizenkettedeket minden hónap első munkanapján kell lekönyvelni a számlákon.

Az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren alapuló saját forrás adott hónapra vonatkozó összegét az azon hónapot követő második hónap első munkanapján kell lekönyvelni a számlákon, amelyben a kibocsátási egységeket árveréssel értékesítették, vagy amelyben az energiaágazat korszerűsítését szolgáló átmenetileg ingyenes kibocsátási egységeket kibocsátották.

A 13. cikkben említett számítás eredményét évente kell rögzíteni.

(4)    A tagállamok a 3) bekezdés második albekezdésében rögzített határidőn belül megküldik a Bizottságnak az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren alapuló saját forrásaik számláira vonatkozó havi kimutatásokat. 

(5)    A tagállamok minden évben április 15-ig megküldik a Bizottságnak az (EU, Euratom) 20xx/xxxx határozat 2. cikke (1) bekezdésének c), d) és e) pontjában említett saját források tárgyévre és következő évre vonatkozó előrejelzéseit és becsléseit.

Az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren alapuló saját forrásra vonatkozó előrejelzés a (6) bekezdés b) pontjában említett, megelőző évre vonatkozó éves kimutatásban szereplő összeg.

(6)    A tagállamok július 31-ig megküldik a Bizottságnak a saját források kiszámított összegeit tartalmazó következő kimutatásokat:

a)a folyó évet megelőző második (n-2.) évre vonatkozó éves kimutatás az adott tagállamban az adóalanyok által bevallott adóköteles nyereség összegéről, ideértve ezen adóköteles nyereség más tagállamokhoz rendelt részét, és azon adóköteles nyereség összegét, amelyet az uniós szabályok alapján más tagállamok rendeltek a kimutatást küldő tagállamhoz; és a folyó évet megelőző második (n-2.) évre vonatkozó éves kimutatás a 7. cikk szerinti saját források összegének kiszámításáról;

b)a folyó évet megelőző (n-1.) évre vonatkozó éves kimutatás a 2003/87/EK irányelv 10. cikke (2) bekezdésének a) pontjában említett kibocsátási egységek árverésének bevételéről; a megelőző évre vonatkozó éves kimutatás az említett irányelv 10c. cikke alapján az energiaágazat korszerűsítését szolgáló átmenetileg ingyenes kibocsátási egységek számával és piaci értékéről; és a megelőző évre vonatkozó éves kimutatás a 8. cikk szerinti saját források összegének kiszámításáról;

c)a folyó évet megelőző második (n-2.) évre vonatkozó éves kimutatás a tagállamban keletkezett, illetve újrafeldolgozott műanyag csomagolási hulladék kilogrammban kifejezett tömegének statisztikai adatairól; és a folyó évet megelőző második (n-2.) évre vonatkozó éves kimutatás a 9. cikk szerinti saját források összegének kiszámításáról.

Az a) pont alkalmazásában a tagállamok által rendelkezésre bocsátandó adatok azon adóalanyok nyereségére korlátozandók, amelyekre kötelezők a közös összevont társaságiadó-alapra vonatkozó uniós szabályok.

(7)    A Bizottság végrehajtási jogi aktust fogadhat el a (4), (5) és (6) bekezdésben említett sajátforrás-kimutatások formanyomtatványának meghatározásáról. E végrehajtási jogi aktusok elfogadása a 17. cikk (2) bekezdésében említett tanácsadó-bizottsági eljárással összhangban történik.

6. cikk

Az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren alapuló saját forrás számviteli helyesbítése

Az (EU, Euratom) 20xx/xxxx határozat 2. cikke (1) bekezdésének d) pontjában említett európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren alapuló saját forrás tekintetében az adott évet követő harmadik év december 31-e után semmilyen további helyesbítést nem lehet tenni a tagállamok által megküldött kimutatásokban, kivéve azon pontokat, amelyekre vonatkozóan a Bizottság vagy az érintett tagállam ezen időpont előtt bejelentést tett.

II. fejezet

A saját források kiszámítása

7. cikk

A közös összevont társaságiadó-alaphoz kapcsolódó saját forrás kiszámítása

(1)    Az (EU, Euratom) 20xx/xxxx határozat 2. cikke (1) bekezdésének c) pontjában említett, közös összevont társaságiadó-alaphoz kapcsolódó saját forrást a tagállamok minden évben az (EU, Euratom) 20xx/xxxx rendelet 1. cikkének (2) bekezdésében meghatározott egységes lehívási mértéknek az uniós szabályok alapján hozzájuk rendelt adóköteles nyereség arányára való alkalmazásával számítják ki.

(2)    A közös összevont társaságiadó-alaphoz kapcsolódó saját forrás adott évi összegét az előző év április 15-ig benyújtott előrejelzés alapján kell meghatározni.

8. cikk

Az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren alapuló saját forrás kiszámítása

(1)    Az (EU, Euratom) 20xx/xxxx határozat 2. cikke (1) bekezdésének d) pontjában említett, európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren alapuló saját forrást a tagállamok az (EU, Euratom) 20xx/xxxx rendelet 1. cikkének (3) bekezdésében meghatározott egységes lehívási mértéknek a 2003/87/EK irányelv 10. cikke (2) bekezdésének a) pontjában említett, árverés útján értékesítendő kibocsátási egységekből származó bevételek és az említett irányelv 10c. cikkének (3) bekezdésében meghatározott, az energiaágazat korszerűsítését szolgáló átmenetileg ingyenes kibocsátási egységek piaci értékének összegére való alkalmazásával számítják ki.

(2)    Az (1) bekezdésben említett saját forrást havonta kell kiszámítani, és nemzeti pénznemre kell átváltani az Európai Unió Hivatalos Lapjának C sorozatában közzétett, a referencia-időszakot megelőző naptári év utolsó árfolyamjegyzési napján érvényes átváltási árfolyamon.

9. cikk

Az újrafeldolgozatlan műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját forrás kiszámítása

(1)    Az (EU, Euratom) 20xx/xxxx határozat 2. cikke (1) bekezdésének e) pontjában említett, újrafeldolgozatlan műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját forrást az (EU, Euratom) 20xx/xxxx rendelet 1. cikkének (4) bekezdésében meghatározott egységes lehívási mértéknek a tagállamban az adott évben keletkezett, illetve újrafeldolgozott műanyag csomagolási hulladék tömegének különbségére való alkalmazásával számítják ki.

(2)    A műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját forrást a tagállamok euróban számítják ki.

(3)    Az újrafeldolgozatlan műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját forrás adott évi összegét az előző év április 15-ig benyújtott előrejelzés alapján kell meghatározni.

IV. fejezet

A saját források rendelkezésre bocsátása

10. cikk

Államkincstári és számviteli rendelkezések

A 609/2014/EU, Euratom rendelet 9. cikkét értelemszerűen alkalmazni kell az (EU, Euratom) 20xx/xxxx határozat 2. cikke (1) bekezdésének c), d) és e) pontjában említett saját forrásokra.

11. cikk

A közös összevont társaságiadó-alapon és az újrafeldolgozatlan műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját források rendelkezésre bocsátása

(1)    Az egyes naptári évek tekintetében a 7. cikk és a 9. cikk alapján kiszámított összegeket a hónapok első munkanapján kell jóváírni. Az említett összegek a költségvetés megfelelő főösszegeinek egytizenkettedei, a nemzeti pénznemre átváltva az Európai Unió Hivatalos Lapjának C sorozatában közzétett, a költségvetési évet megelőző naptári év utolsó árfolyamjegyzési napján érvényes átváltási árfolyamon.

(2)    Az (1) bekezdésben említett összegeket a hónap első munkanapján kell lekönyvelni a 609/2014/EU, Euratom rendelet 9. cikke (1) bekezdésében említett számlára.

(3)    Bármely változás, amely a saját forrásoknak az (EU, Euratom) 20xx/xxxx határozat 2. cikke (1) bekezdésének c) és e) pontjában említett egységes lehívási mértékében következik be, költségvetés-módosítás végleges elfogadását teszi szükségessé, és alapot szolgáltat a pénzügyi év kezdete óta a 609/2014/EU, Euratom rendelet 9. cikkének (1) bekezdésében említett számlán lekönyvelt tizenkettedek újbóli kiigazítására.

Ezeket az újbóli kiigazításokat a költségvetés-módosítás végleges elfogadását követő első jóváírás alkalmával kell végrehajtani, ha a költségvetés-módosítást a hónap tizenhatodik napja előtt fogadják el. Egyéb esetben a kiigazításokat a végleges elfogadást követő második jóváírás alkalmával kell végrehajtani. A költségvetési rendelet 11. cikkétől eltérve ezeket az újbóli kiigazításokat a szóban forgó költségvetés-módosítással érintett pénzügyi évre vonatkozóan kell elszámolni.

(4)    A tizenkettedek kiszámítása az egyes pénzügyi évek január hónapjára nézve az Európai Unió működéséről szóló szerződés 314. cikkének (2) bekezdésében említett költségvetési tervezetben előírt összegeken alapul, és azokat nemzeti pénznemre kell átváltani a költségvetési évet megelőző naptári év december 15-ét követő első napi átváltási árfolyamon; a kiigazításra a következő havi jóváíráskor kerül sor.

(5)    Ha a következő pénzügyi év januárjára vonatkozó jóváírás előtt legkésőbb két héttel még nem került sor a költségvetés végleges elfogadására, a tagállamok az egyes hónapok első munkanapján – a januárt is beleértve – a 2. cikk (1) bekezdésének c) és e) pontjában említett források azon összegének egytizenketted részét írják jóvá, amely az utolsó véglegesen elfogadott költségvetésben szerepelt; amennyiben a végleges költségvetés a hónap tizenhatodik napja előtt kerül elfogadásra, a kiigazítást az elfogadást követő első esedékességi időpontban kell elvégezni. Egyéb esetben a kiigazítást a költségvetés végleges elfogadását követő második esedékességi időpontban kell elvégezni.

12. cikk

Az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren alapuló saját forrás rendelkezésre bocsátása

A (8) bekezdésnek megfelelően kiszámított összegeket az azon hónapot követő második naptári hónap első munkanapján kell lekönyvelni a 609/2014/EU, Euratom rendelet 9. cikke (1) bekezdésében említett számlára, amelyben a kiszámítást el kellett volna végezni.

13. cikk

A korábbi pénzügyi évek közös összevont társaságiadó-alapon és műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját forrásainak kiigazítása

(1)    A kimutatások továbbítását követő évben a tagállamokat az 5. cikkben említett éves kimutatások alapján megterhelik az adott évre vonatkozó előrejelzésben szereplő összegnek és a kimutatásban szereplő valós összegnek a különbségével, vagy adott esetben azt számukra jóváírják.

(2)    A Bizottság minden tagállam esetében kiszámítja az (1) bekezdésben említett kiigazításokból eredő összegeknek és az úgy kapott szorzatnak a különbségét, hogy a kiigazítások teljes összegét megszorozza az adott tagállam bruttó nemzeti jövedelmének az összes tagállam bruttó nemzeti jövedelméhez viszonyított (a kiigazításra vonatkozó adatok megküldésének évét követő év hatályos költségvetésére január 15-én fennálló) százalékos arányával (nettó összeg).

Ehhez a számításhoz az összegeket át kell váltani a nemzeti pénznem és az euró között, mégpedig az Európai Unió Hivatalos Lapjának C sorozatában közzétett, a könyvelésbe vétel évét megelőző naptári év utolsó árfolyamjegyzési napján érvényes átváltási árfolyamon.

A Bizottság a kiigazításokra vonatkozó adatok megküldésének évét követő év február 1-je előtt tájékoztatja a tagállamokat az e számítás eredményeként megállapított összegekről. A tagállamok a nettó összeget ugyanezen év júniusának első munkanapján könyvelik le a 609/2014/EU, Euratom rendelet 9. cikkének (1) bekezdésében említett számlán.

(3)    Az 5. cikkben említett, megelőző pénzügyi évekre vonatkozó kimutatások ellenőrzését követő bármely helyesbítés vagy kiigazítás alapot szolgáltat a 609/2014/EU, Euratom rendelet 9. cikkének (1) bekezdésében említett számla bejegyzéseinek különleges kiigazítására. Ezt a kiigazítást a Bizottság által megállapított napon kell rendelkezésre bocsátani.

(4)    Az adott pénzügyi évet követő hatodik év július 31. után a változásokat már nem lehet figyelembe venni, kivéve azon pontokat, amelyekről e határidőn belül vagy a Bizottság vagy a tagállam értesítést nyújtott be.

(5)    Az e cikkben említett műveletek azon pénzügyi év bevételi műveleteinek minősülnek, amelyben azokat a 609/2014/EU, Euratom rendelet 9. cikkének (1) bekezdésében említett számlán le kell könyvelni.

14. cikk

A tizenkettedek előre hozása

Az EMGA kiadásainak [az 1307/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 16 szerinti] kifizetésével kapcsolatos sajátos igényekre tekintettel és az Unió készpénzpozíciójától függően a Bizottság felkérheti a tagállamokat arra, hogy a pénzügyi év első negyedéve során legfeljebb két hónappal hozzák előre a költségvetésben közös összevont társaságiadó-alapon és műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját forrásként szereplő összegek egytizenkettedének vagy az egytizenketted törtrészének a jóváírását.

A harmadik albekezdés függvényében az európai strukturális és beruházási alapok kiadásainak [az 1303/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet 17 szerinti] kifizetésével kapcsolatos sajátos igényekre tekintettel és az Unió készpénzpozíciójától függően a Bizottság felkérheti a tagállamokat arra, hogy a pénzügyi év első hat hónapja során hozzák előre a költségvetésben közös összevont társaságiadó-alapon és műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját forrásként szereplő összegek további fél egytizenkettedének a jóváírását.

A Bizottság felkérésére a tagállamok által az első és a második albekezdés alapján ugyanabban a hónapban előrehozott teljes összeg semmi esetben sem lehet több további két tizenkettednek megfelelő összegnél.

Az első hat hónap után a kért havi jóváírás nem haladhatja meg a közös összevont társaságiadó-alapon és a műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját források egytizenkettedének összegét úgy, hogy mindeközben a költségvetésben az erre a célra beállított összegek határain belül marad.

Az első és a második albekezdés szerint kért előrehozott jóváírás esetében a Bizottság előre, legkésőbb két héttel annak időpontja előtt értesíti erről a tagállamokat.

A második albekezdés szerint kért előrehozott jóváírás esetében a Bizottság jóval előre, legkésőbb hat héttel annak időpontja előtt értesíti a tagállamokat arról, hogy szándékában áll felkérni őket az említett előrehozott jóváírásra.

Ezekre az előrehozott jóváírásokra alkalmazni kell a 11. cikk (4) bekezdését (az egyes évek januárjában jóváírandó összegről), illetve ha a költségvetést a pénzügyi év kezdete előtt még nem fogadták el véglegesen, a 11. cikk (5) bekezdését.

15. cikk

A késedelmesen rendelkezésre bocsátott összegek után fizetendő kamat

(1)    Az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren alapuló saját forrásnak a 609/2014/EU, Euratom rendelet 9. cikkének (1) bekezdésében említett számlán történő jóváírásában bekövetkező bármely késedelem az érintett tagállam kamatfizetési kötelezettségét vonja maga után.

(2)    A közös összevont társaságiadó-alapon és az újrafeldolgozatlan műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját források tekintetében kamat csak a következő összegek késedelmes jóváírása esetén fizetendő:

a)    a 11. cikkben említett összegek;

b)    a 13. cikk első bekezdése szerint kiszámított összegek, a második bekezdés harmadik albekezdésében meghatározott időpontban;

c)    a 13. cikk (3) bekezdésében említett különleges kiigazításból eredő összegek;

d)    az adatok benyújtásának tagállami elmulasztásából eredő összegek; az említett mulasztás miatti korrekciókból eredő kiigazításokat terhelő kamatokat az azt követő év júniusának első munkanapjától kell számítani, amelynek során a Bizottság által megállapított konkrét határidő lejárt.

(3)    Az 500 EUR-nál alacsonyabb kamatösszegek beszedését el kell engedni.

(4)    A kamatot a 609/2014/EU, Euratom rendelet 12. cikkének (4) és (5) bekezdésében előírt kamatlábak és feltételek alapján kell kivetni.

(5)    Az e cikk (1) és (2) bekezdésben említett kamatfizetésre értelemszerűen alkalmazni kell a 609/2014/EU, Euratom rendelet 9. cikkének (2) és (3) bekezdését.

V. fejezet

A készpénzforrások kezelése

16. cikk

A készpénzforrások kezelésére és a kifizetési megbízások végrehajtására vonatkozó követelmények

A 609/2014/EU, Euratom rendelet 14. és 15. cikkét értelemszerűen alkalmazni kell az (EU, Euratom) 20xx/xxxx határozat 2. cikke (1) bekezdésének c), d) és e) pontjában említett saját forrásokra.

VI. fejezet

Záró rendelkezések

17. cikk

Bizottsági eljárás

(1)    A Bizottságot az (EU, Euratom) 20xx/xxxx rendelet 9. cikke által létrehozott saját forrásokkal foglalkozó tanácsadó bizottság segíti. Ez a bizottság a 182/2011/EU rendelet szerinti bizottságnak minősül.

(2)    Az e bekezdésre történő hivatkozáskor a 182/2011/EU rendelet 4. cikkét kell alkalmazni.

18. cikk

Átmeneti rendelkezések

(1)    Az (EU, Euratom) 20xx/xxxx tanácsi határozat 2. cikke (1) bekezdésének c) pontjában említett saját forrást az említett határozat 9. cikkének ötödik bekezdésében említett naptól kell kiszámítani és rendelkezésre bocsátani. A tagállamok az említett saját forrásra vonatkozó előrejelzést a saját forrásra vonatkozó rendelkezések alkalmazásának első éve tekintetében az előző év április 15-éig bocsátják rendelkezésre.

(2)    A tagállamok a hatálybalépést követő hónap utolsó napja előtt a Bizottság rendelkezésére bocsátják a 8. cikk szerinti számítást a 2021. januártól az e rendelet hatálybalépése előtti hónapig tartó időszak tekintetében. Az (EU, Euratom) 20xx/xxxx tanácsi határozat 2. cikke (1) bekezdésének d) pontjában említett saját forrás összegére vonatkozó előrejelzést az e rendelet hatálybalépése után fennmaradó hónapok és az azt követő év tekintetében az e rendelet hatálybalépését követő hónap utolsó napjáig kell rendelkezésre bocsátani.

(3)    A tagállamok az e rendelet 9. cikkében említett számítás elvégzése érdekében az e rendelet hatálybalépését követő hónap utolsó napja előtt a Bizottság rendelkezésére bocsátják az (EU, Euratom) 20xx/xxxx tanácsi határozat 2. cikke (1) bekezdésének e) pontjában említett saját forrás összegére vonatkozó éves kimutatást bármely 2021 utáni év tekintetében, amennyiben arra vonatkozóan statisztikai adatok állnak rendelkezésre. A többi év tekintetében a hatálybalépést követő évig az (EU, Euratom) 20xx/xxxx tanácsi határozat 2. cikke (1) bekezdésének e) pontjában említett saját forrás összegére vonatkozó előrejelzést az e rendelet hatálybalépését követő hónap utolsó napjáig kell rendelkezésre bocsátani.

19. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az (EU, Euratom) 20xx/xxxx határozat hatálybalépésének napján lép hatályba.

Ezt a rendeletet 2021. január 1-jétől kell alkalmazni.

Ennek a rendeletnek a rendelkezései a közös összevont társaságiadó-alaphoz kapcsolódó saját forrásra a közös összevont társaságiadó-alapról szóló tanácsi irányelvet átültető nemzeti rendelkezések alkalmazásának kezdőnapját követő második év január 1-jétől alkalmazandók. 

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, -án/-én.

   a Tanács részéről

   az elnök

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

1.1.A javaslat/kezdeményezés címe

1.2.A tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek)

1.3.A javaslat/kezdeményezés típusa

1.4.Célkitűzés(ek)

1.5.A javaslat/kezdeményezés indoklása

1.6.Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

1.7.Tervezett irányítási módszer(ek)

2.IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

2.1.A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

2.2.Irányítási és kontrollrendszer

2.3.A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

3.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

3.1.A többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik a kiadások?

3.2.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás 

3.2.1.A kiadásokra gyakorolt becsült hatás összegzése

3.2.2.Az operatív előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

3.2.3.Az igazgatási előirányzatokra gyakorolt becsült hatás

3.2.4.A jelenlegi többéves pénzügyi kerettel való összeegyeztethetőség

3.2.5.Harmadik felek részvétele a finanszírozásban

3.3.A bevételre gyakorolt becsült hatás

PÉNZÜGYI KIMUTATÁS

1.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS FŐBB ADATAI

1.1.A javaslat/kezdeményezés címe

Javaslat – a Tanács rendelete a közös összevont társaságiadó-alapon, az európai uniós kibocsátáskereskedelmi rendszeren és az újrafeldolgozatlan műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját források rendelkezésre bocsátásának módszereiről és eljárásáról, valamint a készpénzigények teljesítését célzó intézkedésekről

Javaslat – a Tanács rendelete az Európai Unió saját forrásainak rendszerére vonatkozó végrehajtási intézkedések megállapításáról

Javaslat – a Tanács rendelete a hozzáadottérték-adóból származó saját források beszedésének végleges egységes rendszeréről szóló 1553/89/EGK, Euratom tanácsi rendelet módosításáról

1.2.A tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett szakpolitikai terület(ek) 18  

Uniós költségvetési bevétel (1. cím, Saját források).

1.3.A javaslat/kezdeményezés típusa

 A javaslat/kezdeményezés új intézkedésre irányul 

 A javaslat/kezdeményezés kísérleti projektet / előkészítő intézkedést követő új intézkedésre 19 irányul 

 A javaslat/kezdeményezés jelenlegi intézkedés meghosszabbítására irányul 

 A javaslat/kezdeményezés új intézkedésnek megfelelően módosított intézkedésre irányul

1.4.Célkitűzés(ek)

1.4.1.A javaslat/kezdeményezés által érintett többéves bizottsági stratégiai célkitűzés(ek)

A javaslat célja, hogy a saját források egymást kiegészítő kosarával diverzifikáltabbá tegye az uniós költségvetés bevételi oldalát, hogy ezzel növelje a költségvetés koherenciáját, ellenálló képességét és méltányosságát, és fedezze az Egyesült Királyság Unióból való kilépése miatti finanszírozási hiányt.

1.4.2.Konkrét célkitűzés(ek) és a tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett tevékenység(ek)

… sz. konkrét célkitűzés

Tárgytalan

A tevékenységalapú irányítás / tevékenységalapú költségvetés-tervezés keretébe tartozó érintett tevékenység(ek)

1. cím, Saját források

1.4.3.Várható eredmény(ek) és hatás(ok)

Tüntesse fel, milyen hatásokat gyakorolhat a javaslat/kezdeményezés a kedvezményezettekre/célcsoportokra.

A kosár új saját forrásai friss bevételeket biztosítanak az uniós költségvetés számára, a kulcsfontosságú uniós szakpolitikákhoz (éghajlat-politikához, környezetvédelemhez, műanyag-stratégiához, körforgásos gazdasághoz és egységes piachoz) való kötődésük okán visszatérést jelentenek a valódi saját forrásokhoz, és fedezik az Egyesült Királyság Unióból való kilépése miatti finanszírozási hiányt.

A saját források e kosarával az uniós költségvetés bevételi oldala szerkezetileg jobban hasonul a nemzeti költségvetésekhez.

1.4.4.Eredmény- és hatásmutatók

Tüntesse fel a javaslat/kezdeményezés megvalósításának nyomon követését lehetővé tevő mutatókat.

E javaslatnak keretet kell biztosítania az általános mértékű hozzáadottérték-adón (héa), a közös összevont társaságiadó-alapon (köta), a kibocsátáskereskedelmi rendszeren (kkr) és a műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját források uniós költségvetés számára való, időbeli és szabályos módon történő rendelkezésre bocsátásához.

1.5.A javaslat/kezdeményezés indoklása

1.5.1.Rövid vagy hosszú távon kielégítendő szükséglet(ek)

Az általános mértékű héán alapuló, a kötaalapú, a kkr-alapú és a műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját forrásoknak az uniós költségvetés számára való rendelkezésre bocsátására vonatkozó szabályokról kellő időben meg kell állapodni annak érdekében, hogy biztosítani lehessen az új saját források kosarának időben történő végrehajtását.

1.5.2.Az uniós részvételből adódó többletérték

Vö. a fenti 1.4.3. ponttal.

1.5.3.Hasonló korábbi tapasztalatok tanulsága

A javaslatok a sajátforrás-határozathoz és a 609/2014/EU, Euratom tanácsi rendelethez kötődnek. Összességükben pontosítani fogják a saját forrásokra vonatkozó rendelkezések és a héára, a kötára, a kkr-re és a műanyag csomagolási hulladékra vonatkozó jogalkotási aktusok kölcsönhatását.

1.5.4.Egyéb releváns eszközökkel való összeegyeztethetőség és lehetséges szinergia

Tárgytalan

1.6.Az intézkedés és a pénzügyi hatás időtartama

 A javaslat/kezdeményezés határozott időtartamra vonatkozik 

   A javaslat/kezdeményezés időtartama: ÉÉÉÉ [HH/NN]-tól/-től ÉÉÉÉ [HH/NN]-ig

   Pénzügyi hatás: ÉÉÉÉ-tól/-től ÉÉÉÉ-ig

 A javaslat/kezdeményezés határozatlan időtartamra vonatkozik

Beindítási időszak: 2020. január 1-jétől 2020. december 31-ig

azt követően: rendes ütem 2021. január 1-jétől.

1.7.Tervezett irányítási módszer(ek) 20  

 Bizottság általi közvetlen irányítás

a Bizottság szervezeti egységein keresztül, ideértve az uniós küldöttségek személyzetét

   végrehajtó ügynökségen keresztül

 Megosztott irányítás a tagállamokkal

 Közvetett irányítás a költségvetés végrehajtásával kapcsolatos feladatoknak a következőkre történő átruházásával:

harmadik országok vagy az általuk kijelölt szervek

nemzetközi szervezetek és ügynökségeik (nevezze meg)

az EBB és az Európai Beruházási Alap

a költségvetési rendelet 208. és 209. cikkében említett szervek

közjogi szervek

magánjog alapján működő, közfeladatot ellátó szervek, olyan mértékben, amennyiben megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtanak

a valamely tagállam magánjoga alapján működő, köz- és magánszféra közötti partnerség végrehajtásával megbízott és megfelelő pénzügyi garanciákat nyújtó szervek

az EUSZ V. címének értelmében a KKBP terén konkrét fellépések végrehajtásával megbízott, és a vonatkozó alap-jogiaktusban meghatározott személyek.

Egynél több irányítási módszer feltüntetése esetén kérjük, adjon részletes felvilágosítást a „Megjegyzések” rovatban.

Megjegyzések

Tárgytalan

2.IRÁNYÍTÁSI INTÉZKEDÉSEK

2.1.A nyomon követésre és a jelentéstételre vonatkozó rendelkezések

Gyakoriság és feltételek

Az általános mértékű héán alapuló, a kötaalapú, a kkr-alapú és a műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját forrásokkal kapcsolatos nyomon követésre és jelentéstételre vonatkozó rendelkezések az Európai Unió saját forrásainak rendszerére vonatkozó végrehajtási intézkedések megállapításáról szóló tanácsi rendeletre irányuló javaslatban találhatók.

2.2.Irányítási és kontrollrendszer

2.2.1.Felismert kockázat(ok)

A fő potenciális kockázatok a következők: az általános mértékű héán alapuló, a kötaalapú, a kkr-alapú és a műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját források szabálytalan megállapítása, a szabálytalan könyvelésbe vétel, a források késve történő rendelkezésre bocsátása és a számviteli hibák.

2.2.2.A működő belső kontrollrendszerrel kapcsolatos információk

A javaslatban előirányzott kontrollmódszerek többek között az igazgatási együttműködésre és a komitológiai eljárásra vonatkozó külön rendelkezéseket tartalmaznak.

2.2.3.Az ellenőrzések költsége és haszna, a várt hibaarány értékelése

Vö. a fenti 2.2.1. és 2.2.2. ponttal.

2.3.A csalások és a szabálytalanságok megelőzésére vonatkozó intézkedések

Tüntesse fel a meglévő vagy tervezett megelőző és védintézkedéseket.

Az általános mértékű héán alapuló, a kötaalapú, a kkr-alapú és a műanyag csomagolási hulladékon alapuló saját források ellenőrzésére és felügyeletére vonatkozó rendelkezéseket a javaslatot kísérő tanácsi rendeletek tartalmazzák.

3.A JAVASLAT/KEZDEMÉNYEZÉS BECSÜLT PÉNZÜGYI HATÁSA

3.1.A többéves pénzügyi keret mely fejezetét/fejezeteit és a költségvetés mely kiadási tételét/tételeit érintik a kiadások?

Tárgytalan. A javasolt új saját források várhatóan nem vezetnek humánerőforrások iránti többletigényhez.

3.2.A bevételre gyakorolt becsült hatás

   A javaslatnak/kezdeményezésnek nincs pénzügyi hatása a bevételre.

   A javaslatnak/kezdeményezésnek van pénzügyi hatása – a bevételre gyakorolt hatása a következő:

   a javaslat a saját forrásokra gyakorol hatást

   a javaslat az egyéb bevételekre gyakorol hatást

(milliárd EUR – folyó árakon)

Bevételi költségvetési tétel:

Az aktuális költségvetési évben rendelkezésre álló előirányzatok

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

GNI-alapú saját forrás

102,7

101,5

104,7

101,2

102,6

104,0

105,5

107,0

Tradicionális saját forrás

22,8

24,0

24,7

25,5

26,4

27,2

28,1

28,9

Héaalapú saját forrás

17,2

22,4

23,1

23,8

24,6

25,4

26,3

27,1

Kötaalapú saját forrás

15,3

15,8

16,4

16,9

17,5

Kkr-alapú saját forrás

3,0

3,0

3,0

3,0

3,0

3,0

3,0

Műanyagalapú saját forrás

6,6

6,6

6,6

6,7

6,7

6,7

6,6

Az egyéb címzett bevételek esetében tüntesse fel az érintett kiadáshoz tartozó költségvetési tétel(eke)t.

Tárgytalan

Ismertesse a bevételre gyakorolt hatás számításának módszerét.

Vö. az egyes saját források kiszámításának módszerével, amely a következő bizottsági szolgálati munkadokumentumban található: Financing the EU budget: report on the operation of the Own Resources system; (Az EU költségvetésének finanszírozása: Jelentés a saját források rendszerének működéséről) SWD(2018) 172:

Általános kulcsú héaalapú saját forrás:    22. o.

Kötaalapú saját forrás esetében:    25. o.

Kkr-alapú saját forrás    27. o.

Műanyag csomagolási hulladékon alapú saját forrás    28. o.

(1)    COM(2018) 325 final (2018.5.2.).
(2)    A Tanács 609/2014/EU, Euratom rendelete (2014. május 26.) a tradicionális, a héa- és a GNI-alapú saját források rendelkezésre bocsátásának módszereiről és eljárásáról, valamint a készpénzigények teljesítését célzó intézkedésekről (HL L 168., 2014.6.7., 39. o.).
(3)    COM(2018) 327 final (2018.5.2.).
(4)    A Tanács 608/2014/EU, Euratom rendelete (2014. május 26.) az Európai Unió saját forrásainak rendszerére vonatkozó végrehajtási intézkedésekről (HL L 168., 2014.6.7., 29. o.).
(5)    COM(2018) 322 final (2018.5.2.).
(6)    A Tanács 1553/89/EGK, Euratom rendelete (1989. május 29.) a hozzáadottérték-adóból származó saját források beszedésének végleges egységes rendszeréről (HL L 155., 1989.6.7., 9. o., magyar nyelvű különkiadás: 1. fejezet, 1. kötet, 197. o.).
(7)    COM(2018) 328 final (2018.5.2.).
(8)    A Tanács határozata (2014. május 26.) az Európai Unió saját forrásainak rendszeréről (2014/335/EU, Euratom) (HL L 168., 2014.6.7., 105. o.).
(9)    A Tanács a Bizottság javaslata alapján és az Európai Parlamenttel és a Számvevőszékkel folytatott konzultációt követően meghatározza azokat a módszereket és azt az eljárást, amelyek szerint az Unió saját forrásaira vonatkozó szabályozásban előírt költségvetési bevételt a Bizottság rendelkezésére bocsátják, valamint a készpénzigények teljesítése érdekében szükség esetén alkalmazandó intézkedéseket.
(10)    HL C […]., […]., […]. o.
(11)    HL C […]., […]., […]. o.
(12)    A Tanács (EU, Euratom) 20xx/xxxx határozata az Európai Unió saját forrásainak rendszeréről (HL L [...], [...], [...]. o.).
(13)    A Tanács 609/2014/EU, Euratom rendelete (2014. május 26.) a tradicionális, a a- és a GNI-alapú saját források rendelkezésre bocsátásának módszereiről és eljárásáról, valamint a készpénzigények teljesítését célzó intézkedésekről (HL L 168., 2014.6.7., 39. o.).
(14)    A Tanács (EU, Euratom) 20xx/xxxx rendelete ([DÁTUM]) az Európai Unió saját forrásainak rendszerére vonatkozó végrehajtási intézkedések megállapításáról (HL L [...], [...], [...]. o.).
(15)    Az Európai Parlament és a Tanács 182/2011/EU rendelete (2011. február 16.) a Bizottság végrehajtási hatásköreinek gyakorlására vonatkozó tagállami ellenőrzési mechanizmusok szabályainak és általános elveinek megállapításáról (HL L 55., 2011.2.28., 13. o.).
(16)    Az Európai Parlament és a Tanács 1307/2013/EU rendelete (2013. december 17.) a közös agrárpolitika keretébe tartozó támogatási rendszerek alapján a mezőgazdasági termelők részére nyújtott közvetlen kifizetésekre vonatkozó szabályok megállapításáról, valamint a 637/2008/EK és a 73/2009/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 608. o.).
(17)    Az Európai Parlament és a Tanács 1303/2013/EU rendelete (2013. december 17.) az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra, a Kohéziós Alapra, az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó közös rendelkezések megállapításáról, az Európai Regionális Fejlesztési Alapra, az Európai Szociális Alapra és a Kohéziós Alapra és az Európai Tengerügyi és Halászati Alapra vonatkozó általános rendelkezések megállapításáról és az 1083/2006/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 347., 2013.12.20., 320. o).
(18)    Tevékenységalapú irányítás: ABM (Activity Based Management) tevékenységalapú költségvetés-tervezés: ABB (Activity Based Budgeting).
(19)    A költségvetési rendelet 54. cikke (2) bekezdésének a) vagy b) pontja szerint.
(20)    Az egyes irányítási módszerek ismertetése, valamint a költségvetési rendeletre való megfelelő hivatkozások megtalálhatók a Költségvetési Főigazgatóság honlapján: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html
Top