Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018PC0311

    Ajánlás A TANÁCS HATÁROZATA az Egyesült Királyság Unióból való kilépésére tekintettel az Európai Uniónak az 1994. évi Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezményhez mellékelt, vámkontingensekre vonatkozó WTO-engedményeinek arányos felosztása céljából folytatandó tárgyalások megkezdésére való felhatalmazásról

    COM/2018/311 final

    Brüsszel, 2018.5.22.

    COM(2018) 311 final

    Ajánlás

    A TANÁCS HATÁROZATA

    az Egyesült Királyság Unióból való kilépésére tekintettel az Európai Uniónak az 1994. évi Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezményhez mellékelt, vámkontingensekre vonatkozó WTO-engedményeinek arányos felosztása céljából folytatandó tárgyalások megkezdésére való felhatalmazásról


    INDOKOLÁS

    1.A JAVASLAT HÁTTERE

    A javaslat indokai és céljai

    Az Egyesült Királyság 2017. március 29-én bejelentette az Európai Tanácsnak, hogy ki szándékozik lépni az Európai Unióból, amelynek jelenleg egyik tagállama.

    Az Egyesült Királyság Unióból való kilépésének következményei túlmutatnak az EU és az Egyesült Királyság kétoldalú kapcsolatain, különös tekintettel a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) keretében vállalt kötelezettségeikre. Az EU és az Egyesült Királyság is a WTO alapító tagja. Amikor az Európai Közösség 1994-ben elfogadta a WTO-egyezményt és a multilaterális kereskedelmi megállapodásokat, az 1994. évi Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezményhez csatolt, az Európai Közösségekre vonatkozó, engedményeket és kötelezettségvállalásokat magában foglaló lista (az EU WTO engedményes listája) egyidejűleg az Egyesült Királyság számára is mellékelve lett. Ezért az EU-ra vonatkozó engedményes lista olyan kötelezettségvállalásokat tartalmaz, amelyek a WTO tagjaként az Egyesült Királyságra is alkalmazandók.

    Ami az EU-t illeti, az Unió engedményes listájában szereplő, árukra vonatkozó kötelezettségei továbbra is alkalmazandók a területén, de az Unió jelenlegi mennyiségi vállalásai, nevezetesen a vámkontingensek esetében szükség lesz bizonyos kiigazításokra, hogy tükröződjön az Egyesült Királyság Unióból történő kilépését követő új helyzet. Mivel az EU WTO engedményes listája már nem lesz alkalmazandó az Egyesült Királyságra, a jelenlegi uniós WTO-vámkontingenseket (mezőgazdaság, halászat és ipari termékek) arányosan fel kell osztani az Egyesült Királyság és az EU között, hogy ezek az így kapott vámkontingensek legyenek érvényben attól a naptól, amelytől az EU WTO engedményes listája már nem alkalmazandó az Egyesült Királyságra.

    A GATT 1994 XXVIII. cikkében foglalt rendelkezésekkel összhangban az engedmények módosításához az EU-nak tárgyalásokat kell folytatnia a vámkontingensek arányos felosztásáról a WTO azon érintett tagjaival, amelyek esetében megállapításra került, hogy az egyes vámkontingensek keretében releváns piaci hozzáférési jogaik vannak (azaz elsődleges, illetve jelenős szállítói érdekkel vagy eredeti tárgyalási joggal rendelkeznek). Az EU konzultálni fog továbbá a WTO konzultációs jogkörrel rendelkező tagjaival is.

    E tárgyalásokat szoros határidők mellett kell lefolytatni. Az Egyesült Királyság várhatóan 2019. március 30-án lép ki az Európai Unióból. Jelenleg folynak a tárgyalások egy, a kilépésről rendelkező megállapodásról, és az EU, valamint az Egyesült Királyság főtárgyalója megegyeztek az átmeneti rendelkezések szövegéről, amelynek értelmében a kilépésről rendelkező megállapodás hatálybalépésétől az uniós jog – beleértve azokat a nemzetközi megállapodásokat, amelynek az Unió részes fele, például a GATT 1994-et – az Unióból való kilépés időpontjától 2020. december 31-ig alkalmazandó az Egyesült Királyságra.

    Nem zárható ki, hogy a XXVIII. cikk alapján a WTO érintett tagjaival kötendő megállapodások nem születnek meg a rendelkezésre álló idő alatt, legalábbis nem minden vámkontingens tekintetében.

    Ezért ezen ajánlással egyidejűleg a Bizottság egy (rendes jogalkotási eljárás keretében elfogadásra kerülő) alap-jogiaktusra is javaslatot tesz annak érdekében, hogy a XXVIII. cikken alapuló megállapodások hiányában biztosítsa, hogy az EU a XXVIII. cikknek megfelelően egyoldalúan el tudja végezni a vámkontingensek arányos felosztását, és a Bizottság rendelkezzen az ahhoz szükséges felhatalmazással, hogy ennek megfelelően módosítsa a vonatkozó uniós rendelkezéseket az érintett vámkontingensek megnyitása és végrehajtása tekintetében.

    Az ajánlás célja ezért az, hogy a Bizottság felhatalmazást kapjon arra, hogy a GATT 1994 XXVIII. cikke alapján tárgyalásokat kezdjen az EU WTO engedményes listájában szereplő releváns engedményeknek (nevezetesen WTO-vámkontingenseknek) az Unió és az Egyesült Királyság közötti arányos felosztásuk általi módosítása céljából.

    Ezenkívül az Egyesült Királyságnak már azt az időpontot megelőzően el kell indítania a WTO-ban az engedményeket és kötelezettségvállalásokat magában foglaló saját listájának összeállítására irányuló eljárásokat, mielőtt uniós tagállami státusza megszűnne. Ezért fel kell hatalmazni az Egyesült Királyságot arra, hogy az említett célból lefolytassa a szükséges eljárásokat, hogy a WTO többi tagjával megállapodhasson az Európai Unió WTO engedményes listájában jelenleg szereplő vámkontingensekből rá eső részről.

    Összhang a szabályozási terület jelenlegi rendelkezéseivel

    Tárgytalan.

    Összhang az Unió egyéb szakpolitikáival

    Tárgytalan.

    2.JOGALAP, SZUBSZIDIARITÁS ÉS ARÁNYOSSÁG

    Jogalap

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 207. cikke és 218. cikkének (3) és (4) bekezdése.

    Szubszidiaritás (nem kizárólagos hatáskör esetén)

    Az Európai Unió működéséről szóló szerződés (EUMSZ) 3. cikke értelmében a közös kereskedelempolitika az Unió kizárólagos hatáskörébe tartozó területek között szerepel. Az EUMSZ 5. cikkének (3) bekezdése értelmében a szubszidiaritás elve nem alkalmazandó azokra a területekre, amelyeken az Unió kizárólagos hatáskörrel rendelkezik.

    Arányosság

    Ebben az ajánlásban a Bizottság azt javasolja, hogy a Tanács hatalmazza fel a Bizottságot arra, hogy a GATT 1994 XXVIII. cikkének értelmében tárgyalásokat kezdjen az EU vámkontingensekre vonatkozó WTO-engedményeinek módosítása céljából. A WTO szabályai értelmében a szóban forgó eljárást kell követni egy WTO-tag engedményes listájában szereplő engedmények módosítása céljából. Erre a tényre figyelemmel a javasolt intézkedés arányos a fent meghatározott célkitűzésekkel.

    A jogi aktus típusának megválasztása

    A cél eléréséhez rendelkezésre álló eszköz nemzetközi megállapodás. Ezért nemzetközi megállapodásra irányuló tárgyalások megkezdésére vonatkozó felhatalmazásra van szükség.

    3.AZ UTÓLAGOS ÉRTÉKELÉSEK, AZ ÉRDEKELT FELEKKEL FOLYTATOTT KONZULTÁCIÓK ÉS A HATÁSVIZSGÁLATOK EREDMÉNYEI

    A jelenleg hatályban lévő jogszabályok utólagos értékelése / célravezetőségi vizsgálata

    Tárgytalan.

    Konzultáció az érdekelt felekkel

    Tárgytalan.

    Szakértői vélemények beszerzése és felhasználása

    Tárgytalan.

    Hatásvizsgálat

    Tárgytalan.

    Célravezető szabályozás és egyszerűsítés

    Tárgytalan.

    Alapjogok

    Tárgytalan.

    4.KÖLTSÉGVETÉSI VONZATOK

    Tárgytalan.

    5.EGYÉB ELEMEK

    Végrehajtási tervek, valamint a nyomon követés, az értékelés és a jelentéstétel szabályai

    Tárgytalan.

    Magyarázó dokumentumok (irányelvek esetében)

    Tárgytalan.

    A javaslat egyes rendelkezéseinek részletes magyarázata

    Tárgytalan.

    Ajánlás

    A TANÁCS HATÁROZATA

    az Egyesült Királyság Unióból való kilépésére tekintettel az Európai Uniónak az 1994. évi Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezményhez mellékelt, vámkontingensekre vonatkozó WTO-engedményeinek arányos felosztása céljából folytatandó tárgyalások megkezdésére való felhatalmazásról

    AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 218. cikke (3) és (4) bekezdésére,

    tekintettel az Európai Bizottság ajánlására,

    mivel:

    (1)Az Európai Uniónak az áruk tekintetében a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) keretében vállalt jelenlegi mennyiségi kötelezettségei esetében szükség lesz bizonyos kiigazításokra, hogy tükröződjön a Nagy-Britannia és Észak-Írország Egyesült Királysága (Egyesült Királyság) Unióból történő kilépését követő új helyzet. Mindenekelőtt az 1994. évi Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezményhez (GATT 1994) mellékelt, az uniós engedményeket és kötelezettségvállalásokat magában foglaló listában jelenleg szereplő vámkontingenseket az Egyesült Királyság Unióból való kilépése miatt arányosan fel kell osztani az Egyesült Királyság és az Unió között.

    (2)Ezért a Bizottságot fel kell hatalmazni, hogy a GATT 1994 XXVIII. cikkének értelmében tárgyalásokat kezdjen a WTO tárgyalási joggal rendelkező tagjaival az említett vámkontingensek módosítása céljából.

    (3)Az Egyesült Királyságnak már azt az időpontot megelőzően el kell indítania a WTO-ban az engedményeket és kötelezettségvállalásokat magában foglaló saját listájának összeállítására irányuló eljárásokat, mielőtt uniós tagállami státusza megszűnne.

    (4)Ezért fel kell hatalmazni az Egyesült Királyságot arra, hogy lefolytassa a GATT 1994-hez mellékelt, engedményeket és kötelezettségvállalásokat magában foglaló listája összeállításához szükséges eljárásokat, többek között a WTO többi tagjával a vámkontingensek említett listában feltüntetendő részarányára vonatkozó tárgyalásokat is,

    ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

    1. cikk

    A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy az Unió nevében tárgyalásokat kezdjen a WTO tárgyalási joggal rendelkező tagjaival a GATT 1994-hez mellékelt, az uniós engedményeket és kötelezettségvállalásokat magában foglaló listában jelenleg szereplő vámkontingensek módosítása céljából.

    2. cikk

    A Bizottságnak címzett tárgyalási irányelveket a melléklet tartalmazza.

    3. cikk

    A tárgyalásokat a Bizottság [a különbizottság neve a Tanács által beszúrandó]-val/-vel konzultálva folytatja le.

    4. cikk

    Az Egyesült Királyság felhatalmazást kap arra, hogy lefolytassa a GATT 1994-hez mellékelt, engedményeket és kötelezettségvállalásokat magában foglaló listája és az azzal összefüggő mennyiségi korlátok meghatározásához szükséges eljárásokat, többek között a WTO többi tagjával a GATT 1994-hez mellékelt, az uniós engedményeket és kötelezettségvállalásokat magában foglaló listában szereplő jelenlegi vámkontingensek rá eső részarányára vonatkozó tárgyalásokat is.

    5. cikk

    Ennek a határozatnak a Bizottság és az Egyesült Királyság a címzettjei.

    Kelt Brüsszelben, -án/-én.

       a Tanács részéről

       az elnök

    Top

    Brüsszel, 2018.5.22.

    COM(2018) 311 final

    MELLÉKLET

    a következőhöz:

    Ajánlás – A TANÁCS HATÁROZATA

    az Egyesült Királyság Unióból való kilépésére tekintettel az Európai Uniónak az 1994. évi Általános Vám- és Kereskedelmi Egyezményhez mellékelt, vámkontingensekre vonatkozó WTO-engedményeinek arányos felosztása céljából folytatandó tárgyalások megkezdésére való felhatalmazásról


    MELLÉKLET

    1. A Bizottság arra törekszik, hogy a GATT 1994 XXVIII. cikkének megfelelően tárgyalás útján megállapodásra jusson a WTO tárgyalási joggal rendelkező tagjaival, valamint konzultáljon a GATT 1994 XXVIII. cikke értelmében konzultációs jogkörrel rendelkező WTO-tagokkal abból a célból, hogy módosítsa az Uniónak a GATT 1994-hez mellékelt, engedményeket és kötelezettségvállalásokat magában foglaló listájában szereplő uniós vámkontingensekre vonatkozó WTO-engedményeket.

    2. A Bizottság a tárgyalások lefolytatása során azt a célt követi, hogy az uniós engedmények – különösen az Egyesült Királyság Unióból való kilépése következtében a jelenlegi vámkontingenseknek az Egyesült Királyság és az Unió között történő arányos felosztása révén – módosításra kerüljenek.

    3.A Bizottság követi az Unió listájának módosítására vonatkozóan a WTO releváns rendelkezéseinek – különösen a GATT 1994 1 XXVIII. cikkében, valamint a GATT 1994 XXVIII. cikkének értelmezéséről szóló megállapodásban 2 leírtaknak – megfelelő eljárást.

    4.A Bizottság jelentést tesz a Tanácsnak a tárgyalások eredményéről, és adott esetben a tárgyalások során bekövetkező jelentős fejleményekről.

    (1)    A megállapodás szövege a következő weboldalon található:https://www.wto.org/english/docs_e/legal_e/gatt47_01_e.htm
    (2)    A megállapodás szövege a következő weboldalon található:https://www.wto.org/english/docs_e/legal_e/12-28_e.htm
    Top