EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2018.2.6.
COM(2018) 56 final
A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK
A közúti közlekedésben használt benzin és dízelüzemanyagok minősége az Európai Unióban
(2016-os jelentéstételi év)
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52018DC0056
REPORT FROM THE COMMISSION TO THE EUROPEAN PARLIAMENT AND THE COUNCIL Quality of petrol and diesel fuel used for road transport in the European Union (Reporting year 2016)
A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK A közúti közlekedésben használt benzin és dízelüzemanyagok minősége az Európai Unióban (2016-os jelentéstételi év)
A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK A közúti közlekedésben használt benzin és dízelüzemanyagok minősége az Európai Unióban (2016-os jelentéstételi év)
COM/2018/056 final
EURÓPAI BIZOTTSÁG
Brüsszel, 2018.2.6.
COM(2018) 56 final
A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK
A közúti közlekedésben használt benzin és dízelüzemanyagok minősége az Európai Unióban
(2016-os jelentéstételi év)
A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK ÉS A TANÁCSNAK
A közúti közlekedésben használt benzin és dízelüzemanyagok minősége az Európai Unióban
(2016-os jelentéstételi év)
1. Bevezetés
A benzin és a dízelüzemanyagok minőségéről szóló 98/70/EK irányelv 1 (a továbbiakban: üzemanyag-minőségről szóló irányelv) 8. cikkének (3) bekezdése értelmében a tagállamoknak évente jelentést kell tenniük a közúti közlekedésben való használásra értékesített benzin és dízelüzemanyagok összmennyiségéről és minőségéről.
Ez a jelentés a tagállamok által az Európai Környezetvédelmi Ügynökséghez (EEA) 2016-ra vonatkozóan benyújtott adatokon alapul. A tagállamok által szolgáltatott adatok összegzését és elemzését az Ügynökség „Üzemanyag-minőség az EU-ban 2016-ban” című, 24/2017. műszaki jelentése tartalmazza.
A tagállamok az üzemanyagok minőségét az üzemanyagminőség-ellenőrzési rendszer 2 keretében értékelik. A tagállamoknak minden évben mintát kell venniük az üzemanyagokból, és meg kell vizsgálniuk a műszaki jellemzőiket annak biztosítása érdekében, hogy összhangban legyenek az üzemanyag-minőségről szóló irányelv követelményeivel. Az üzemanyag-minőségről szóló irányelvben meghatározott határértékek olyan paraméterekre vonatkoznak, mint például:
•benzin esetében: lepárlási érték, szénhidrogén-elemzés, ólomtartalom, mangántartalom, motoroktánszám (MON), oxigéntartalom, oxigéntartalmú szerves vegyületek, kísérleti oktánszám (RON), kéntartalom és gőznyomás a nyári időszakban;
•dízelüzemanyagok esetében: cetánszám, 15 °C-on mért sűrűség, lepárlás, zsírsav-metil-észter-tartalom, mangántartalom, többgyűrűs aromás szénhidrogének és kéntartalom.
2. Az Unión belüli üzemanyag-minőségre vonatkozó 2016-os adatok áttekintése
Valamennyi uniós tagállam, valamint Norvégia és Izland benyújtotta a 2016-ra vonatkozó üzemanyag-minőségi jelentést.
Az üzemanyagok forgalma, típusai és biokomponens-tartalma
Az uniós üzemanyag-értékesítésben továbbra is a dízelüzemanyag dominál: az eladott üzemanyag 71,8 %-a (257 206 millió liter) dízelüzemanyag, 28,2 %-a pedig benzin (100 838 millió liter) volt. Az üzemanyagok összforgalma 2,7 %-kal nőtt 2015-höz képest. 2016-ban a benzinértékesítés szintje szinte változatlan maradt, míg a dízelüzemanyagok forgalma 3,8 %-kal nőtt.
A dízelüzemanyagok forgalmának részaránya az évek során nőtt: míg 2001-ben 55,6 % volt a részarányuk a teljes forgalomból, addig 2016-ra ez az arány már 71,8 %-ra emelkedett. Ez döntően azt tükrözi, hogy ebben az időszakban az európai járműflotta egyre növekvő arányban vált dízelüzeművé. Ciprus, Görögország, Málta és Hollandia kivételével az EU 28 tagállamának többségében jelentős a dízelüzemanyag-fogyasztás (az üzemanyagok összforgalmának több mint 60 %-át képviseli).
2016-ban az eladott benzin többségét (a teljes benzinértékesítés 86,3 %-át) a 95-ös kísérleti oktánszámú termékek, a forgalom 7,6 %-át a 95 és 98 közötti kísérleti oktánszámú termékek, az 5,8 %-át pedig a legalább 98 kísérleti oktánszámú termékek tették ki. A 91-es kísérleti oktánszámú termékek részaránya jelentéktelen volt.
Szinte az EU-ban értékesített összes dízelüzemanyag tartalmaz biodízelt, míg az értékesített benzin 85 %-a tartalmaz bioetanolt. Az EU-ban 2016-ban értékesített benzin 75 %-a tartalmazott akár 5 térfogat% etanolt, 10 %-ának pedig akár 10 térfogat% etanoltartalma volt. Az értékesített dízelüzemanyag 83 %-a tartalmazott akár 7 % zsírsav-metil-észtert (FAME), 17 %-a pedig még ennél is többet.
Az értékesített üzemanyagok megfelelése az üzemanyag-minőségről szóló irányelvben meghatározott határértékeknek
Öt tagállam (Görögország, Litvánia, Hollandia, Szlovénia és Svédország) számolt be arról, hogy benzintermékei teljes mértékben megfelelnek az irányelvnek, a dízelüzemanyagok megfeleléséről pedig 9 tagállam (Bulgária, Horvátország, Finnország, Németország, Írország, Litvánia, Málta, Szlovénia és Svédország). Litvánia, Szlovénia és Svédország számolt be arról, hogy az üzemanyagok mindkét fajtája teljes mértékben megfelel az előírásoknak. Másrészről 2016-ban egy tagállam (Belgium) jelentette, hogy a benzin több mint 100 alkalommal nem felelt meg az előírásoknak.
A tagállamok a 2016. évre vonatkozóan arról számoltak be, hogy a benzin összesen 507, a dízelüzemanyag pedig 101 alkalommal nem felelt meg az előírásoknak. A benzin esetében a specifikációktól leggyakrabban eltérő paraméter a nyári gőznyomás (14 tagállamban), a kísérleti oktánszám (11 tagállamban) és a motoroktánszám volt (7 tagállamban). 14 tagállam jelentette az aromás vegyületek, az oxigéntartalom vagy a desztillációs paraméterek túllépését. A dízelüzemanyagok esetében a specifikációktól leggyakrabban eltérő paraméter a kéntartalom (7 tagállamban) és a zsírsav-metil-észter-tartalom volt (7 tagállamban).
Valamennyi tagállam ismertette, hogy nem megfelelő minták azonosítása esetén milyen intézkedéseket hoztak. Ezek között szerepelt az illetékes hatóságok tájékoztatása, a vizsgálatok kezdeményezése, a szankciók és bírságok kiszabása, valamint az ismételt mintavétel. Kis számú esetben, amikor azt állapították meg, hogy a követelményeknek nem megfelelő paraméterek nagyon közel vannak a tűréshatárokhoz, nem került sor intézkedésre.
A Bizottságnak tehát nem kellett új vizsgálatokat indítania e téren.
Az Európai Parlament és a Tanács 98/70/EK irányelve (1998. október 13.) a benzin és a dízelüzemanyagok minőségéről, valamint a 93/12/EGK tanácsi irányelv módosításáról (HL L 350., 1998.12.28., 58. o.).
Az EN 14274 európai szabvány nyújt tájékoztatást arról, hogy miként kell üzemanyagminőség-ellenőrzési rendszert létrehozni az ország méretétől és az alkalmazott statisztikai modelltől függően, valamint iránymutatást a mintavétel keretében veendő minták minimális számáról.